'Er zijn er veel aan een zonnesteek overleden' Halt Leiden betreurt schrappen subsidie U V-filter voor je ogen Golfbaan Noordwijk op de schop Het Gesprek van de Dag 'Verharding maatschappij neemt toe' Herinnering aan een rumoerige plantage maatschappij JE OGEN GAAN OPEN BIJ RINCK DINSDAG 8 DECEMBER 1992 Surinaamse gemeenschap herdenkt December-moorden Hij pakt een papiertje en schetst de situatie zoals die was in het dorp waar hij woonde. Een zandweggetje, met aan weers zijden sloten en daarachter de huizen. Vanaf het erf liep gere geld een kip het bruggetje over, naar het pad. Om zand of kalk te pikken. En als dan een keer een auto onverhoeds een beest aanreed, dan liep binnen de kortste keren het hele dorp uit. „Moorden en afmaken, dat past niet in de Surinaamse cultuur", zegt H. Ramdas, voorzitter van de Stichting Surinamers Leiden (SSL). Als de dag van gisteren herin nert hij zich nog die 8e decem ber 1982. Verbijsterd was hij, net als zo veel anderen kon hij niet geloven dat er vijftien men sen waren vermoord, afge maakt. „En het moeten er veel meer geweest zijn. Iedere Suri namer kent wel iemand die plotseling is verdwenen. Of die overleden is aan een zonne steek. Ja, daar zijn heel wat Su rinamers aan gestorven." Het duurde een paar dagen voordat Ramdas een duidelijk beeld had van de gebeurtenis sen in zijn geboorteland dat hij in 1973 verliet. Via de telefoon en brieven vertelden mensen niet alles, bang als ze waren dat de epistels gelezen werden en dat de telefoon werd afgetapt. Ramdas was onderwijzer in Su riname. Twee oud-leerlingen zijn in december 1982 omgeko men. Een op de achtste decem ber, de ander de dag ema. De Leidenaar is zichtbaar aange daan als hij erover vertelt. Enkele dagen later werden in de grote steden in Nederland kerk diensten gehouden om de do den te herdenken. „Wij hebben in Leiden geen geschikte ruimte om zoiets te organiseren", zegt Ramdal. De Surinaamse ge meenschap in Leiden, die naar schatting ongeveer 2500 leden telt, zou graag een eigen hin- doestaanse tempel hebben. Er is nu alleen een soort Suri naams buurthuis aan het Val kenpad. Maar daar kunnen geen diensten worden gehou den, omdat bezoekers er roken en alcohol drinken. Toch gedenken ook de Surina mers in Leiden nog geregeld de gebeurtenissen van tien jaar ge leden. „We komen minstens één keer per jaar bij elkaar om erover te praten en om de vijf tien doden te gedenken. Dat zijn helden voor ons", zegt Ramdas. Maar juist nu in Suriname de doden voor het eerst in het openbaar worden herdacht, is er in Leiden geen enkele activi teit. „Het is een beetje misgelo pen. Er zijn mensen naar Suri name afgereisd en bovendien is de zaal bezet. De vrouwengroe pen komen bij elkaar. Een sa menloop van omstandighe den", zegt Ramdas. „Ik ben morgen gewoon thuis, en dan wil ik graag alleen zijn." Ook de 35-jarige Robbie Chauthie, beheerder van het clubgebouw van de SSL, be zoekt vandaag geen herden kingsbijeenkomst. Hij moet werken. Toch is het voor hem een bijzondere dag. „Je vergeet de gebeurtenissen van toen im mers niet. Het is goed om er met familieleden, vrienden en kennissen over te praten. Om de doden te herdenken." Ook hij weet nog goed hoe hij tien jaar geleden het nieuws uit zijn geboorteland hoorde. Hij was op bezoek bij zijn zwager, die in een Rotterdams zieken huis lag, en zag de eerste beel den op het journaal van zeven uur. „We konden ons niet voor stellen dat zoiets ergs daar ge beurde. Het was erg aangrij pend." Het bezoekuur was al lang afgelopen toen Robbie nog met zijn zwager sprak over de gebeurtenissen. Over hoe het zo was gekomen, maar vooral over de vraag hoe het verder moest met het land. Ramdas en Chauthie zijn niet erg optimistisch over de toe komst van Suriname. Ze vinden het een goede zaak dat de do den van december 1982 nu voor het eerst officieel herdacht wor den, maar ze zijn bang dat de veranderingen te te langzaam gaan. „We kijken met argus Ramdal (rechts) en Chauthie: „Moorden past niet in de Surinaamse cultuur." foto»holvast ogen naar de verdere ontwikke lingen. Of de democratie wel een echte democratie is. Of de militairen zich werkelijk terug trekken in de kazernes", aldus Ramdas. Wat het tweetal ook zorgen baart is dat het verschil tussen rijken en armen in Suriname steeds groter wordt. „Vroeger leefde iedereen voor iedereen. Dat is veranderd. Begrijpelijk. Als je bijvoorbeeld een uur in de rij hebt gestaan voor een zak aardappelen, dan geef je er niet gauw een paar weg aan je buur man. Vroeger was er een grote middenlaag in Suriname. Die is er nu bijna niet meer. Er is nu alleen een grote toplaag en een grote onderlaag." Anonieme telefoontjes, met 'uitspraken die er niet om lie gen'. minder snel aan een baan komen, rare opmerkingen te horen krijgen als je een disco theek binnenstapt. Het leven wordt voor Surinamers in Ne derland steeds moeilijker, be weren de medewerkers van de Stichting Surinamers Leiden (SSL). „De laatste ontwikkelin gen in Nederland en in de buur landen maken dat je je meer en meer gaat afvragen: wat doe ik hier", zegt voorzitter H. Ram das. „Maar de meeste Surina mers wonen al zo lang hier, dat ze ook van het moederland zijn vervreemd." Vooral de anonieme telefoon tjes naar het gebouw van de SSL zijn een verschijnsel van de laatste maanden. Na de Bijl merramp kwamen er twee bin nen. Maar ook toen spelers van Surinaamse afkomst in het Ne derlands elftal niet zo goed had den gepresteerd, werd er gebeld naar de SSL. Iemand die zijn naam niet be kendmaakte, schold op de Suri namers. Als ze het goed doen, hoor je niemand", zegt beheer der R. Chauthie van het SSL-ge- bouw aan het Valkenpad. Dat bijvoorbeeld Turken en Marok kanen meer worden gediscrimi neerd, gelooft voorzitter Ram das niet zo.Als puntje bij paal tje komt. scheren ze iedereen over één kam. De verharding in de maatschappij neemt toe. Nu was het voorbij. Nooit meer zou ik er komen. Met nostalgie zou ik terugdenken aan het zoe te van Suriname, de schoonheid van een rumoerige plantage maatschappij. 1 lerinneringen aan 8 december komen bij vlagen in mijn hoofd weer tot leven. Op die dag was de zon niet door de haag van wolken heen gebroken: enige bijna regendruppels waren ge vallen. Die middag was ik over de krakende houten trap van de redactie van de West gerend. Met verkrampte vingers had ik enkele vellen gepakt die ik in de typemachine draaide. Halver wege het tweede tekstblok hield ik op met tikken. Ik draaide het vel papier ongeduldig uit de ty pemachine en las met glazige ogen de tekst door. Ik had me opnieuw over de passage gebo gen om er zeker van te zijn dat ik me niet vergiste. De letters van de slachtoffers begonnen te dansen en sneuvelden een voor een in mijn ogen. Hoe had het zover kunnen komen, prevelde ik in mijn dwaze argeloosheid. De geest van de bevelhebber moet verbolgen zijn geweest. Op weg naar huis joegen deze vragen en andere overpeinzin gen me in een gedachtenjacht. Het werd nacht. In die met somberheid overwoekerde nacht was mijn geest gaan dwa len in een troebele droomwe reld. Ik droomde van de dingen die mij de hele dag hadden be ziggehouden. Opeens zag ik uit een lichtloos duister het sil houet van een vlakke hand naar mij uitgestrekt. Langs de weg stond voor mijn huis een jeep van het leger. In mijn nacht plunje werd ik het voertuig in getrapt. Het ging allemaal heel snel, de arrestatie leek goed voorbereid. Daama werd ik ruw aan de nek gevat en vervolgens in een schermerige ruimte ge sjord. Een militair blinddoekte mij terwijl hij, haast op cynische toon, tegen mij zei dat ik enkele minuten zou krijgen om mijn gebedje te doen. De nachtkoelte suizde door het lege vertrek in Fort Zeelandia. Plotseling voel de ik mijn hart uiteen splijten terwijl ik ineen zonk en met mijn tastende hand mijn eigen warme bloed voelde stromen. Kil en vinnig gleed de dood daarna door mijn lichaam. Ik schrok wakker en rukte me los uit die droom. Toen deed ik het raam open en ademde de weelderige luchtstroom van de vroege morgen diep in. Geluk kig waren de nachtelijke ge beurtenissen een droom geble ven, een verstrooide verbeel ding dus. Twee weken later liep ik gehaast over de rivierkade van de Marowijne, de grensri vier tussen Suriname en Frans- Guyana, om per koraal te ont snappen aan de vele dreigingen die in de Surinaamse samenle ving wroetten. Nu heb ik het gevoel alsof ik aan Suriname iets verplicht ben, als of ik een gelofte heb in te los sen. Juist dezer dagen word ik overspoeld met gevoelens van nostalgie. Ik mis de zachte tro- penwind, de beminnelijke geur van het tropisch regenwoud, de hoofdstad met de te smalle stra ten en de mensen die nooit haast lijken te hebben, de zwoele sfeer die altijd in het re dactielokaal van De West heer ste, de warmte van de avond schemering. Ik mis het zoete en de schoonheid van Suriname die in het licht van deze tijd metafoor zijn, eigenlijk niet meer zijn dan een verdichtsel, dat blijf ik koesteren. FRANK KING Frank King woont In Lelden en werkt thans als leraar maat schappijleraar in Zoetermeer Het Halt-bureau voor alternatieve straffen van jongeren in de Leidse regio betreurt het dat het kabinet een extra financiële bijdrage van vijf mil joen gulden voor volgend jaar heeft geschrapt. Het voortbestaan van het bureau is niet in het ge ding, maar de taken kunnen als gevolg van deze financiële beperking niet worden uitgebreid. Halt telt landelijk 71 bureaus. Het Leidse bedient 18 gemeenten in de regio. Jaarlijks wordt Halt ge confronteerd met zo'n 400 jongeren, die zich schuldig hebben gemaakt aart vandalisme. De politie stuurt hen naar het bureau dat hen alter natief straft. De meeste jeugdige vandalen komen uit Leiden, Alphen en Noordwijk, vertelt Els Koot- er van het bureau. De verklaring hiervoor is dat in de grote steden de scholen zijn gevestigd en Noordwijk als uitgaanscentrum vooral in de zo mermaanden jongeren aantrekt. In de Leidse re gio wijkt het vandalisme niet van het landelijke beeld af. Over de laatste twee jaar zijn er geen spectaculaire verschuivingen. Op het Leidse bureau, dat ook een vestiging in Alphen heeft, werken ruim drie mensen. Volgens Kooter kunnen zij het werk 'behappen', maar ex tra krachten zouden 'geen overbodige luxe' zijn. Door het schrappen van de vijf miljoen subsidie moeten in Leiden, maar ook in andere regio's, werkzaamheden blijven liggen. Het landelijk bestuur van Halt zegt dat de bu reaus succesvol werk verrichten. De jongeren ver goeden direct de schade die zij hebben aange richt of leveren door werk een tegenprestatie aan de benadeelde. Ruim 60 procent van de jeugd die met Halt in aanraking is geweest, staakt het over tredend gedrag. Dit heeft tot een sterke groei van de bureaus geleid. Typisch Rinclc een complete zonnebril op uw eigen sterkte* met, speciaal voor de winter sporters, een UV-filter. Beschermt tegen fel zonlicht, neemt verblindende schitteringen ©weg en geeft een extra helder u zicht. Dus onmisbaar op de piste. 'n Geslepen zonnebril met UV-filter Moddermanprijs voor Haags advocaat LEIDEN De Moddermanprijs, de twee jaarlijkse prijs die de leidse uni versiteit toefcent aan bijzondere proefschriften over strafrecht- wetenschappen, is gisteren uit gereikt aan de Haagse advocaat J.M. Sjöcrona. Zijn proefschrift 'De kleine rechtshulp' behan delt de manier waarop functio narissen van justitie en politie uit verschillende landen elkaar kunnen helpen. De voorschrif ten waaraan de Nederlandse autoriteiten moeten voldoen als een vreemd staat om rechtshulp vraagt, staan centraaf in het proefschrift. Subsidie voor milieugroepen DEN HAAG MONICA WESSaiNC Zes natuur- en milieugroe peringen in Zuid-Holland krijgen van de provincie in totaal een subsidie van 100.000 gulden. De helft van het geld gaat naar een zogeheten voorlichterspool. De pool is bedoeld om de grote groep vrijwilligers die zich bij de verschillende 'groene organisaties met voorlichting bezighouden, te begeleiden en te onder steunen. De eigenaren in het Reeuwijkse en Nieuwkoop- se Plassengebied worden de komende tijd voorgelicht over een meer milieuvrien delijk oeverbeheer. Daar voor stelt Zuid-Holland 12.500 gulden beschikbaar. Voor cursussen veldwerk en weidevogelbeheer wordt eveneens geld beschikbaar gesteld. De stichting Duin behoud krijgt een bedrag om de diaserie Duin voor de wind verder te ontwikke len, en het Zuidhollands Landschap krijgt 15.000 gulden voor een onderzoek naar de verscheidenheid in flora en fauna. Met een enorme machine wordt het duinterrein in Noordwijk afgegraven. foto jan holvast NOORDWIJK MONICA WESSELINC De voormalige golfbaan in het duingebied ten noorden van Noordwijk wordt afgegraven. De dikke laag tuingrond, decen nia geleden aangevoerd, wordt weggehaald. Het is de bedoeling dat er een nieuw stuk duin ont staat. Vooralsnog ziet de argelo ze bezoeker alleen een enorme graafmachine en gigantische bergen zand. Binnen een paar jaar moeten er bijzondere plan- te- en diersoorten voorkomen zoals orchideeën, Parnassia en tapuiten. De golfbaan werd in 1913 aangelegd en was toen nog bij na 40 hectaren groot. Noord wijk groeide en groeide en van de golfbaan bleef nog niet de helft over. In 1972 werd de baan 'teruggegeven' aan de natuur en gingen de golfers drie kilometer verderop in het duingebied hun balletje slaan. De oude golfbaan bleef liggen als een groen ga zon. De overheid wil in het ka der van het natuurbeleidsplan daar waar mogelijk de natuur in oude glorie herstellen. Ook de oude golfbaan komt hiervoor in aanmerking. Boswachters E. Huge en M. Gielen in dienst van Staatsbos beheer - eigenaar van de helft van de resterende oude golf baan - vertellen dat er eerst een proef wordt genomen. Dezer dagen wordt 1,5 hectare afge graven. Lukt de proef, dan wordt waarschijnlijk het hele acht hectaren grote terrein afge graven. Waarschijnlijk, want er moet nog subsidie worden ver strekt en de gemeente Noord wijk moet, als eigenares van de andere helft van de grond, nog akkoord gaan. Als de bovenste laag van de oude golfbaan is afgegraven, blijft er kaal zand over. Dat moet, zo zetten de boswachters uiteen, g^aan verstuiven. Er ko men weer bergen en dalen met bijbehorend verschil in vochtig heid. Dat betekent dat er voor verschillende soorten planten en dieren een goed leefmilieu ontstaat. „Het wordt een prach tig stuk duin. Puur natuur en heel wat beter dan dat gazonne tje dat er lag", zegt een van de boswachters. Die mooie natuur is er niet van de ene op de an dere dag, daar gaat een paar jaar overheen. De eerste plant die, verspreid via zaad, op de kale vlakte zal gaan groeien, is helmgras. Vanaf dat moment zullen steeds meer plantesoor- ten er een plaatsje vinden. Met de planten komen ook de die ren: er komt geen mensenhand aan te pas. Alleen als de verstui ving van het zand uit de hand loopt en de bollenboeren in de buurt van het duin last krijgen van het zand. wordt ingegrepen en wordt het kale terrein djrect voor een deel ingeplant met helm.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17