'Geen asfalt op historische weg' 'Onze woning is in stukken gescheurd' Regio Leiden 'Meneer, u heeft de kluit belazerd' Van Alphenplein toch naar Raad van State Raadsleden boos op wethouder Ringersma Lopen om te lopen Inzamelen aluminium levert prijs op DINSDAG 8 DECEMBER 1992 >E GRAAFF LIESBETH BUITINK Oegstgeest wil Endegeesterstraatweg opnieuw inrichten De Vereniging Oud-Oegstgeest (VOO) wil dat de klinker- bestrating van de Endegeesterstraatweg gehandhaafd blijft. De vereniging vindt het zonde dat deze 'historische weg' straks wordt bedekt met een laag asfalt, zoals de ge meente heeft voorgesteld. Een woordvoerder van de VOO maakte dit gisteren duidelijk tijdens een informatie avond over de herinrichtingsplannen voor de weg. OEGSTGEEST ANTOON KOCH Wethouder H. Rijks voelt er overigens weinig voor om de klinkers in ere te houden. De stenen kosten de gemeente 20.000 gulden per jaar aan on derhoud. „Als 100 man per jaar 200 gulden in een onderhouds- fonds willen storten, dan is het oké", deed wethouder H. Rijks (verkeer) het verlangen van de vereniging af. De herinrichting van de Endegeesterstraatweg, waar voor gisteren een plan werd ge presenteerd, voorziet in de aan leg van fietspaden aan beide zij den van de weg en een doorlo pend voetpad aan de westzijde ervan. Verder komen er par keerhavens en zogeheten baan- splitsingen middenbermen bij de uitgang van Endegeest, de Van Swietenlaan en bij de Leo Kannerschool/Curium. De werkzaamheden inclusief het asfalteren kosten Oegstgeest acht ton. Een vertegenwoordiger van de VOO stelde voor de weg voor het verkeer af te sluiten en al leen openbaar vervoer en lang zaam verkeer toe te laten, zoals het geval is bij de verbinding Leeuwenhoek/Plesmanlaan. Dat wil directeur J. Kleine van Endegeest echter niet. Hij zei overigens zeer gelukkig te zijn met een snelle aanpak van de weg. Geld voor missiegebieden zoeterwoude» De Zoeterwoudse Werkgroep Missie en Ontwik keling heeft aan 16 missiegebieden in Derde Wereldlanden 5000 gulden overgemaakt. Dit bedrag komt grotendeels uit de op brengst van de missicveiling, de kerkcollecte, het vrouwengulde, het buurthuis en de missiedisco in het dorp. Met het geld wor den de missionarissen in arme landen financieel gesteund. Zij besteden hel geld aan onderwijs, gezondheidszorg, projecten in de agrarische sector of kerkelijke voorzieningen. Volgend jaar is er weer een missieveiling in Zoeterwoude: op 25 september. Zweedse kerstboom in Wassenaar Oen Zweedse kerstboom van twaalf meter hoog siert sinds kort het Wassenaarse Stadhoudersplein: de lichtjes wor den morgenmiddag om 17.00 uur ontstoken. De Zweedse am bassadeur, Sillen, zal de kerstboom samen met burgemeester l\ Schoute en vertegenwoordigers van de Ondernemersvereni ging Stadhoudersplein, aansteken. De boom is het villadorp aangeboden dooreen Zweedse zagerij. Kleine maakte wel bezwaar tegen de plannen om de bus halte aan de Oostzijde van de weg te verplaatsen naar de rechterkant van de uitgang. De komende renovatie van het re ceptiegebouw, waarin een per- soneelsrestaurant komt, zal daar zorgen voor een toename van het verkeer. Enige aanwezigen zetten vraagtekens bij een opmerking van de wethouder dat de inrich ting van de weg de snelheid van het verkeer vermindert. Het rechte weggedeelte tussen de ingang van Endegeest tot aan de Kannerschool wettigt de aanleg van een rotonde ter hoogte van de Van Swietenlaan. Rijks: „Dit maakt het plan alleen maar duurder." Hij beloofde overigens wel de financiële ge volgen van een rotonde nader te onderzoeken. De gemeente Oegstgeest wil uiterlijk april 1993 aan de reconstructie van de straatweg beginnen. Tijdens de werkzaamheden kan het ver keer van de weg gebruik blijven maken. Nog geen spoor van ontuchtpleger voorschoten De politie van Voorschoten tast nog steeds in het duister over de herkomst van de man die vo rige week zondag twee zevenja rige Voorschotense meisjes in zijn auto meenam en hen seksueel misbruikte. Ook een passantenonderzoek van afge lopen zondag heeft geen nieu we gezichtspunten opgeleverd. Daarbij werden voorbijgangers aangesproken op alle plaatsen waar de man met de kinderen is geweest. De politie hoopte er mensen aan te treffen die vorige week mogelijk de man met de kinderen hadden gezien. oegstgeest» W. Kroon is van middag onderscheiden met de wisselprijs van de werkgroep Milieuzorg Oegstgeest. De Oegstgeestse kreeg de prijs voor het idee om de aluminium bakjes waarin de maaltijden van Tafel- tje-Dekje worden afgeleverd, apart in te zamelen. Kroon heeft de andere ouderen in de buurt ook ingeschakeld zodat er nu ge regeld zakken vol aluminiumbak- jes bij de ijzerhandel worden in geleverd. De werkgroep heeft de Oegstgeestse de prijs toegekend als blijk van waardering voor het meedenken van burgers bij de milieuzorg. Bovendien, aldus mevrouw Rossner van de werk groep, „hopen we dat de organi satie van Tafeltje-Dekje op deze manier gaat nadenken over een andere verpakkingsmethode." Kroon kreeg de prijs uit handen van voorzitter werkgroep K. Krijgsheld. De wisselprijs, een schaal met ornamentjes waarin vogels kunnen baden, was in handen van de Jenaplanschool. foto loek zuyderduin Vijf weken cel voor stemfraude den haag/wassenaar paul de vueger Politierechter Timmermans rea geerde in felle bewoordingen, boos bijna, op het excuus dat de 55-jarige Wassenaarder gisteren aanvoerde. De man had 10.000 gulden inkomsten verzwegen tegenover de gemeente, waar van hij een werkloosheids-uit kering ontving, maar vond zelf dat hij daarvoor een goede re den had. „Ik moest wel, het wa ter stond me tot de lippen", zei hij. „Meneer, u heeft de kluit belazerd. U werkte gewoon en hield tegelijk uw handje op bij de gemeenschap. Verwerpelijk", reageerde Timmermans. De politierechter legde de Wassenaarder een straf op die gelijk was aan de eis van de offi cier van justitie: vijf weken ge vangenis, onvoorwaardelijk. De echtgenote van de Wassenaar- der die naast hem in het be klaagdenbankje stond, kwam er met minder vanaf. Omdat zij nog een blanco straflijst had en haar aandeel er bovendien slechts in bestond dat ze de uit keringspapieren voor haar man invulde, bleef het voor haar bij drie weken voorwaardelijk. Het zwartwerken had de man, verklaarde hij gisteren voor de rechtbank, voor een kennis ge daan. Een 'vriendendienst' waarvoor hij wat geld had ont vangen. „Ik begeleidde een beetje de verbouwing van zijn huis. Bestelde materialen en hield toezicht tijdens de werk zaamheden, als hij er niet was." De Wassenaarder had de in komsten niet opgegeven omdat hij met het geld zijn schulden wilde aflossen. Het gebit van zijn vrouw, de wasmachine en zijn nieuwe bril moesten nog worden betaald. „Ik had zoveel kosten toen. Ik ben daarvoor nog bij de gemeente geweest voor steun, maar die liet me stikken", aldus de Wassenaar- der. De man vroeg, nadat hij de eis van de officier van justitie had aangehoord, aan politie rechter Timmermans of hij in plaats van in de cel zitten, on betaalde dienstverlening mocht doen. Timmermans weigerde. „Zo'n alternatieve straf is voor u een gepasseerd station. Dit is immers al de derde keer dat u hier staat voor uitkeringsfrau de." Behalve dat de Wassenaar der moet zitten, moet hij ook de ten onrechte genoten uitkering terugbetalen. leiderdorp liesbeth buitink Omwonenden van het Leiderdorpse Van Alphenplein stappen toch naar de Raad van State om de bouw van een seniorencomplex (be jaardenwoningen) tegen te houden. Volgens de omwonenden zijn ze niet goed voorgelicht in de inspraakprocedure en heeft de ge meente een verkeerde bouwvergunning afgegeven. In de inspraakprocedure werd de buurt verteld dat op het Van Alphenplein 71 seniorenappartementen zouden worden gebouwd. In de aanvraag bij de provincie voor vrijstelling van het bestem mingsplan, veranderde dat getal in 72 appartementen. De bouw vergunning is vervolgens afgegeven voor 75 appartementen. „De bouwvergunning is in strijd met de wet verleend", concludeert de buurt in een schorsingsverzoek bij de Raad van State. Ook bij de gemeente hebben de omwonenden nogmaals een bezwaar inge diend tegen het bouwplan. Wethouder H. Veldstra verklaarde gisteren in de gemeenteraad dat de bouwvergunning niet in strijd is met het aantal woningen dat door de provincie is goedgekeurd. „Het verschil in het aantal woningen zit hem in een logeerkamer, een hobbykamer en een ruimte waar artsen bewoners kunnen ontvangen", aldus Veldstra. Leiderdorp claimt schade leiderdorp» liesbeth buitink De gemeente Leiderdorp wil een schadeclaim indienen bij Rijkswaterstaat omdat huizen langs het mogelijke TGV-tracé in waarde zijn gedaald. De ge meente krijgt daardoor minder onroerend-goedbelasting bin nen. Wethouder C. Huigen (fi nanciën) kondigde dit gisteren aan tijdens een gemeenteraads vergadering in dit dorp. De wethouder laat nog uit zoeken welke huizen langs het tracé in waarde zijn gedaald. Dat woningen daar minder waard zijn geworden, staat vol gens het gemeentebestuur vast. Dat de hoge-snelheidslijn er nog lang niet ligt. maakt daarbij geen verschil. Alleen al de be kendmaking van de plannen heeft de prijs van de huizen ge drukt, aldus wethouder Huigen. 'Moeders horen thuis bij hun kinderen' Het Katwijkse RPF-raadslid J.H. ten Hove is morgen de hoofd persoon in het TV-discussiepro- gramma De Stelling van de Evangelische Omroep. Ten Ho ve, ook huisarts in het zeedorp, verdedigt die avond vanaf 19.35 uur de stelling 'Moeders horen thuis bij hun Idnderen'. Hoewel Ten Hove de stelling 'wat ongenuanceerd' noemt, kostte het hem naar eigen zeg gen weinig moeite het drie mi nuten durende betoog, wat de 'verdedigers van de stelling' moeten houden bij aanvang van de discussie, in elkaar te zetten. „Om een beetje pittige discussie te krijgen moet je na tuurlijk een prikkelende stelling nemen," zegt Ten Hove. „Ik zie de waarde van die stelling wel in. Als huisarts merk ik dat kin deren vaak de vergeten groep zijn in de discussie over gelijke rechten voor mannen en vrou wen. Maar daar hoor je eigenlijk heel weinig over." zoeterwoude Keiharde woorden vielen gisteravond tij dens de commissie algemene zaken in Zoe terwoude in de richting van wethouder A. Ringersma. Deze wethouder was de belofte aan de Zoeterwoudse voetbalvereniging SJZ om hun zaak van de agenda van een eerde re raadscommissie af te voeren, niet nage komen. Onder zijn voorzitterschap werd de renovatie van de voetbalclub vorige week donderdag besproken. „Ik ben er zeer boos over dat op een der gelijke wijze met burgers en raadsleden wordt omgegaan. Tijdens de behandeling van dit punt konden wij door deze handel wijze geen enkele informatie van de vereni ging zelf ontvangen. Ik vind het heel erg stuitend", merkte WD-fractievoorzitter H. van der Kooi op. Ook J. Berkouwer-van der Laan (CDA) uitte haar boosheid: „Ik vind het triest dat door het gedram van één collegelid zoiets is gebeurd. Naar zijn zeggen heeft hij uit ei gen verantwoordelijkheid dit punt op de agenda gehandhaafd, terwijl SJZ had verno men dat het niet zou worden besproken. Ik heb er geen woorden voor. Het gaat hier om mensen en niet om een stukje land." Beiden eisten van het college volledige opheldering van zaken. Bovendien stonden zij er op dat de SJZ-zaak nog eens in de commissie van januari wordt besproken in aanwezigheid van een afvaardiging van de vereniging. Burgemeester A. Houdijk be loofde de eisen in te brengen in het college- beraad. „Hoewel ik er niets van weet, denk ik dat het niet voor herhaling vatbaar is", merkte hij over het gebeurde op. Leiderdorper vecht voor schadevergoeding na NAM-meting oegstgeest Leerlingen van de Oegstgeester IVO/MAVO 'Duinzigt' hielden gisteren een sponsorloop voor kinderen in Ghana. De broeder-or thopedist Tarcisius maakt daar schoenen voor kinderen die door lepra of polio zijn getroffen. Het motto van de sponsorloop was dan ook 'lopen om te lopen'. De circa 800 leerlingen probeerden gisteren een zo groot mogelijke afstand af te leggen, want de sponsors betaalden per kilome ter. Welk bedrag de actie heeft opgeleverd is nog niet bekend. foto jan holvast leiderdorp liesbeth buitink Al drie jaar lang vertoont het huis van Ton Hekke aan de Lei derdorpse Tuinstraat forse scheuren. Vloeren, muren en plafonds zien eruit alsof ze op hun grondvesten hebben staan trillen. En dat is ook zo, zegt Hekke. Tijdens een seismolo gisch onderzoek van de Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) met trilvrachtwagens precies drie jaar geleden zag hij voor zijn ogen de muren scheuren. In een rechtszaak tegen de NAM heeft Hekke geprobeerd aan te tonen dat de schade aan zijn huis door de trillingen zijn ontstaan. Hij verloor echter en overweegt nu in hoger beroep te gaan. Reparaties aan zijn wo ning stelt hij tot die tijd uit. „Als ik het huis repareer ben ik het bewijs kwijt. Bovendien moet de hele woning opnieuw wor den opgebouwd." In de eerste rechtszaak eiste Hekke dan ook een schadevergoeding van ruim 100.000 gulden. Bij de gemeen te heeft hij nu gevraagd om een halvering van zijn onroerend- goedbelasting. „Het grootste ge deelte van de woning is onbe woonbaar." Opknappen „We waren bijna klaar met het opknappen van dit huis toen op 30 november 1989, om elf uur 's avonds, vijf trilvrachtwagens de straat inreden. Die kwamen op een soort statief te staan, zodat de wielen los zijn van de grond, en begonnen te trillen. Op het zelfde moment zag ik de scheu ren ontstaan. Ik heb geprobeerd die mensen te stoppen, maar ze gingen gewoon door. Het was een soort aardbeving. Mijn vrouw rende naar boven om de kinderen te redden", vertelt Hekke. Volgens hem is de woning in stukken gescheurd. „Dit huis is gefundeerd op zand. Door het trillen zakt de grond iets in en de muur heeft dan geen hou vast meer, maar hangt aan zijn eigen constructie." De grond is volgens hem zo'n tien centime ter gezakt. Hij wijst op een scheur die over de hele vloer van de woonkamer, via de mu ren naar het dak loopt. „De woonkamer is daarbij in feite van de rest van het huis afge broken." Door alle barsten en scheuren is het huis heel vochtig gewor den. „Er zijn grote vochtplekken op de muren. Ik heb twaalf vochtvreters staan en één ont- vochtingsmachine, waarin ik drie liter water per dag opvang. De ruiten barsten omdat het hu is scheef trekt, ik heb een van mijn tuinderskassen moeten slopen en de afvoer is van de verwarmingsketel afgetrild. Als we de ramen niet hadden open gezet, hadden daardoor kool monoxidevergiftiging gehad", somt Hekke op. De NAM ontkent pertinent dat de scheuren in Hekke's huis zijn ontstaan door de metingen. „De intensiteit van de trillingen is zodanig dat een dergelijke schade niet kan ontstaan", al dus een woordvoerder. „Me neer wil maar niet accepteren dat er geen relatie is tussen ons onderzoek en de schade aan zijn huis, maar de rechter heeft ons in het gelijk gesteld." leiderdorp liesbeth buitink Zwemmers krijgen subsidie alsnog terug derheid in de raad floot het college gisteravond echter terug. „Het is niet juist om de uitspraak van de commissie beroep- en bezwaarschriften ongegrond te verklaren. De rechtsgang moet wor den gehonoreerd", vertolkte T. Meijer (CDA) de protesten. De commissie meende dat de sport clubs op dezelfde manier zouden moeten worden behandeld als andere welzijnsinstellingen. Het bezwaar van de Leiderdorpse Sportraad wordt niet-ontvankelijk verklaard, zoals ook de commissie beroep- en bezwaarschriften adviseer de. De Sportraad reageerde te laat op de korting van 25 procent op alle sportsubsidies. Volgens de commissie beroep- en bezwaarschriften zou ze bovendien geen officiële vertegenwoordiger van de sportverenigingen zijn. De Leiderdorpse Reddingsbrigade en de zwem en polovereniging De Kleine Does (DKD) krijgen toch de volledige subsidie voor dit jaar. De zwem mers moesten eerder 25 procent van hun ge meentelijke bijdrage inleveren, maar maakten be zwaar bij de commissie beroep- en bezwaar schriften. Die gaf de clubs gelijk De gemeente raad volgde gisteravond dat advies op. De uitspraak van de raad betekent het einde van een lange periode van touwtrekken om de zwemsubsidies. Burgemeester en wethouders hadden de raadsleden eigenlijk voorgesteld om DKD en de Reddingsbrigade geen extra subsidie te geven en het advies van de commissie beroep en bezwaarschriften te negeren. Een ruime meer-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16