Weer klachten over stadsverwarming Augustinus groeit te snel voor Friese brokkenmaker 'In het begin dacht ik dat ik de enige halve zool was' Leiden Vrijblijvendheid maakt studentenvereniging populair Augustijnen op de planken in het Antonius-dubhuis: „Dan komt de ware spirit naar boven foto hielco kuipers DINSDAG 8 DECEMBER 1992 LEIDEN EMIEL FANGMANN Het was de laatste verplichte ac tiviteit voor de 320 studenten die dit jaar lid werden van Vere niging Augustinus aan het Ra penburg. Speel met je jaarclub een van de elf scènes die samen de musical 'Jip en Janneke in bloezenland' vormen. „Want Augustijnen mogen dan mis schien van nature wat lui zijn, maar als er wat gepresteerd moet worden, komt de ware Augustijnse spirit naar boven", aldus de introductie in het pro grammaboekje. En zo geschiedde gisteravond in een bomvol Antonius Club huis aan de Lange Mare. Het pand van de studentenvereni ging aan het Rapenburg is im mers te klein om in één zaal de eerstejaars te ontvangen. Zo'n 22 jaarclubs, bij Augustinus Cordialen genoemd, vulden elk op hun eigen wijze de scène in van de musical. „Hopelijk houdt dit de aan dacht langer vast dan vorig jaar toen elke club zich apart pre senteerde. Dat ging na het der de groepje wel wat vervelen", aldus een presentator bij de opening. Wie gisteren niet op LEIDEN ROY KLOPPER De klachten kwamen onlangs aan het licht toen de bewoners commissie een enquête uit schreef. Hierin werd veel gemopperd over de tempera tuur. Sinds de oude verwar mingsketels zijn vervangen door stadsverwarming zeggen het podium stond zat in de zaal naar zijn mede-eerstejaars te kijken. De een koos voor een komische diaserie, die voor danskunst, de ander voor zang, voor parodie, voor eigen kledij of voor alles tegelijk. Begeleid met gitaarmuziek of met een compilatie van muziek. En alles met een knipoog. Greese Voor de musical was het boy- meets-girl thema uit de John Travolta/Olivia Newton John- film Grease geleend en ver plaatst naar de eigen herkenba re studentenwereld. Op die ma nier gaven ruim driehonderd spelers gestalte aan een verhaal, waarbij na de plot - ze krijgen elkaar - op de wijze van We're the world, nog een lied met de zaal werd gezongen. „Er zijn zelfs leden van Mi nerva die in hun tweede jaar hun club voor Augustinus inge ruild hebben", vertelt Lenneke, tweedejaars studente rechten. „De ex-corpsleden vinden het prettig dat Augustinus zo weinig verplichte aktviteiten heeft." En dat vinden er veel meer. Augus tinus wordt groot dankzij de re latieve vrijblijvendheid. Twee de bewoners hun flat niet meer warm te krijgen. De bewonerscommissie heeft inmiddels contact gehad met de verhuurder, de Woningbouw vereniging Leiden (WBL). Vol gens haar is het systeem prima in orde en moeten de huurders .gewoon hun stookgedrag aan passen. Als alle radiatoren in de dejaars geneeskundestudente Barbara woonde het eerste jaar thuis. „Ik heb wel vrienden bij Minerva, van geneeskunde in derdaad. Nu wilde ik zelf lid worden, en ik hou van een grote vereniging." Het aloude Augustinus is met 1200 leden - in korte tijd groot geworden. Zo'n tien jaar terug was het nog een kleine, van oorsprong katholieke, vere niging waar ook werkende jon geren welkom waren en die zich geëngageerd opstelde. Werken de jongeren zijn nog welkom, maar de meerderheid aan stu denten moet wel heel groot zijn geworden. Dit jaar moest Augustinus als enige Leidse vereniging een ledenstop hanteren. In het Leids universiteitsblad 'Mare' klaagde een ouder lid dat nu ook 'ballen' bij Augustinus in zicht komen. „Ja, maar die val len in zo'n grote groep ook het meeste op", zegt eerstejaarsstu dente Annelieke. En inderdaad zijn ook in de musical de 'he ren', zij het sporadisch, gemak kelijk te onderscheiden van de meer gemengde Cordialen. „Maar wij hebben geen ont groening, slechts een werk kamer worden aangezet en ge regeld worden afgetapt, is de temperatuur snel op peil. De bewonerscommissie ver moedt evenwel dat er meer aan de hand is. „Vorig jaar was er op een gegeven moment iets mis. Toen kwamen er wat monteurs die aan de pompen rommelden. Het was een tijdelijke voorzie ning, maar het was binnen vijf minuten bloedheet. Het kan dus wel warm worden." Volgens een woordvoerder van energiebedrijf EWR zitten eventuele problemen in ieder weekje", zegt Barbara. Aan het eind van de avond bedankt een bestuurslid de eer ste jaars voor de 'daverende af geval niet in de toelevering van het warme water aan de wonin gen. „De temperatuur is goed in orde als het bij de stations naast de flats wordt afgeleverd. Over mankementen die daarna ont staan bij het transporteren van de warmte door de leidingen kan ik niets zeggen. Dat is de verantwoordelijkheid van de woningbouwverenigingen." Onlangs waren er al klachten over de stadsverwarming in de Kiekendief-, Haviks- en Mila- nenhorst. sluiting' van de introductietijd. „En nu mogen jullie helemaal zelf met de cordialen je weg zoeken." Karin van het Cordial DEN HAAG/LEIDEN PAUL DE VUEGER „Meneer, ik geloof u niet. Toe vallig zit ik al de de hele dag zul ke trieste gevallen als de uwe te behandelen. En wat me opvalt: hoe knetterzat ze ook allemaal waren, ze konden wél blazen. Ik heb sterk de indruk dat u wel kon, maar gewoon niet wilde meewerken. Net als dat u wilde verdoezelen dat u die lantaarn paal omver had gereden." De 30-jarige inwoner van Leeuwarden die gisteren tegen over politierechter Van der Hei de stond, kreeg de wind flink van voren. De man stond in het beklaagdenbankje omdat hij op 20 april van dit jaar een ongeval veroorzaakte in Leiden. En als gevolg daarvan stond hij acht maanden na dato voor niet minder dan drie feiten terecht. Feit 1 betrof het ongeluk zelf. Guapas - 'genoemd naar een blauw drankje van café Camino' - weet het al. „Wij gaan altijd samen naar Callanetics." En in Aan de Plesmanlaan reed de Leeuwardenaar om half een 's nachts een tussen de struiken staande lantaarnpaal omver, nadat hij in een flauwe bocht het plantsoen was ingereden. Vervolgens was hij zo goed en zo kwaad als het ging met zijn volledig vernielde wagen 500 meter van de plek van het onge val weggereden (feit 2). En toen de politie hem ondanks dat op spoorde en hem meenam naar het bureau, had hij geweigerd mee te werken aan een blaasproef(feit3). Over de eerste aanklacht be stond weinig verschil van me ning tijdens de zitting. De twee andere daarentegen bestreed de Fries met grote stelligheid. Hij beweerde helemaal niet van plan geweest te zijn te vluchten toen hij zijn auto een halve kilo meter van de geknakte lan taarnpaal parkeerde. „Ik reed het gebouw aan het Rapenburg zelf? „Daar vind je altijd dezelf de mensen. Die vormen de har de kern." het plantsoen uit en wilde m'n auto op de vluchtstrook zetten. Maar omdat die daar helemaal niet is, ben ik net zo lang door gereden tot ik wel een parkeer plek zag. En dat was bij Holiday inn. Daar wilde ik de ANWB en de politie bellen." Ook was het volgens hem niet waar dat hij geweigerd had mee te werken aan een blaasproef. „Ik heb het geprobeerd. Tot vier keer toe. Maar ik kreeg het ge woon niet voor elkaar, mis schien wel door de schrik van het ongeluk", aldus de Leeuwardenaar. Politierechter Van der Heide geloofde er niets van. Hij veroordeelde de man dan ook tot een boete van 2000 gulden (of 40 dagen zitten) een intrekking van het rijbewijs voor de duur van negen maanden. De Fries kondigde direct aan hoger beroep te zullen aanteke nen. „Dit neem ik niet." 15 Met bommelding wilde scholier een vrije dag USSE PAUL DE VUEGER Met de aanhouding van een 15- jarige jongen uit Nieuw-Vennep heeft de Lissese politie de dader te pakken van de bommelding die 19 november bij de plaatse lijke MVO-school werd gedaan. De melding veroorzaakte enkele weken terug veel onrust en leid de tot een ontruiming van het gebouw. Tijdens zijn verhoor bekende de jongen eerder dit jaar ook in Haarlem een bom melding te hebben gedaan. In Haarlem leverde de bom melding de Nieuwvenneper destijds een dag vrij op. Nadat hij zijn school telefonisch had laten weten dat er explosieven op punt van afgaan stonden, werd de school ontruimd en mochten alle leerlingen naar huis. Vanwege het 'succes' van zijn actie probeerde de jongen het 19 november bij de MVO- school in Lisse. Volgens een woordvoerder van de Lissese politie om zijn vriendinnetje een vrije dag te bezorgen. Net als in Haarlem werd de melding in Lisse serieus geno men. De school werd ontruimd en van onder tot boven door politie en leerkrachten onder zocht. Toch slaagde de Nieuw venneper niet in zijn opzet, want alle leerlingen konden na een uur wachten buiten de school, de lessen weer vervol gen. De Lissese politie zegt dat zij de zaak hoog heeft opgenomen en direct een intensieve speur tocht naar de dader van de bommelding is begonnen. „De melding mag dan loos alarm zijn geweest, zo'n misplaatste grap heeft wel zo z'n gevolgen Veel leerlingen zijn die bewuste dag flink angstig geweest. Som migen durfden de school niet meer in", aldus een woordvoer der. Na een flink aantal gesprek ken met leerlingen van de MVO-school kwam de Lissese politie uiteindelijk bij de 15-jari- ge Nieuwvenneper terecht. Die bekende spoedig en biechtte ook de bommelding bij zijn ei gen school op. Tegen de jongen is proces verbaal opgemaakt. Hij wordt volgens de politie in elk geval voorgeleid bij de officier van justitie. Die bepaalt dan of er ook een zitting voor de jeugd rechter volgt. „En de ouders van de jongeman zijn ingelicht. Dat was in dit geval al een behoorlij ke straf op zich", aldus de Lisse se politie. 'Huurders moeten stookgedrag aanpassen' Rijontzegging en geldboete Na de klachten over de stadsverwarming in de Horsten heeft nu ook de bewonerscommissie van de flat aan de Muiderkring aan de bel getrokken. De huurders klagen over kou in hun woning. Hazerswoudenaar Gejus van Diggele gek van Zwarte-Pietenspel Gejus van Diggele: „Stuk voor stuk kunstwerkjes." foto bende bruyn Motorrijder gewond op A44 Een 24-jarige motorrijder uit Roelofarendsveen is gisteravond licht gewond geraakt bij een on geval op de Rijksweg 44 bij de afslag Sassenheim. De motorrij der reed bovenop een perso nenwagen die plotseling inhield voor een andere auto die, ver moedelijk door motorproble men, heel langzaam voor hem op de rechterrijstrook reed. Een personenwagen achter de mo torrijder ontweek hem door naar de rechterrijbaan te rijden maar kwam daarbij tegen de vangrail terecht. Door de chaos die door de aanrijding ontstond, klapten nog zeven andere per sonenwagens op elkaar. De ma teriële schade was groot. IGOR wil rijgedrag verbeteren HAZERSWOUDE-RUNDIJK KEES VAN KUILENBURG Dat hij voor straf zwart werd ge maakt omdat hij met de Zwarte Piet bleef zitten, is inmiddels al dik vijfentwintig jaar geleden. Maar nog steeds is Gejus van Diggele 'gek' van het Zwarte- Pietenspel. Zo zelfs dat hij er al een behoorlijk aantal heeft ver zameld. Niet om er zoveel mo gelijk te krijgen, nee, zijn aan dacht gaat vooral uit naar de bijzondere exemplaren. „Tijdens de conventie van The International Playingcard Society in Veldhoven kreeg ik een Duits spel uit de Eerste We reldoorlog in handen. Een spel waarin de Duitsers als sterk en slim worden afgebeeld en de geallieerde tegenstanders op karikaturale wijze belachelijk werden gemaakt. Daar liep ik min of meer bij toeval tegen aan", vertelt Van Diggele. Het verzamelen van Zwarte- Pietenspellen is slechts één on derdeel van de hobby van de Hazerswoudenaar. Hij richt zijn verzamelwoede op vrijwel alle spelletjes die er te vinden zijn. Maar ook hier geldt de restrictie dat het wel iets bijzonders moet zijn. „Het is simpel om binnen de kortste keren je huis vol te zetten. Er komt zoveel nieuws uit. Veel liever speur ik de rom melmarkten, oude winkeltjes en ruilbeurzen af om iets leuks te pakken te krijgen. In het begin denk je dat je de enige halve zool bent, maar je komt er steeds meer tegen." Kinderen Maar toch heeft het Zwarte-Pie tenspel een bijzonder plekje in zijn hart. Vooral omdat recla meman Van Diggele het vroeger zoveel heeft gespeeld. „Aanvan kelijk bedoeld als gezelschaps spel, maar later werd het vooral door kinderen gespeeld.Het spel bestaat uit een aantal pa ren van diverse afbeeldingen. Die paren worden gedurende het spel geleidelijk aan op tafel gelegd. Uiteindelijk is er één die met de Zwarte Piet blijft zitten. Die kan hem zijn toegespeeld of al vanaf het begin in zijn bezit zijn geweest." Het slachtoffer is echter de pi neut. Vroeger werd hij of zij tot grote hilariteit van de medespe lers met houtskool of iets an ders zwart gemaakt. De uitdruk king 'de Zwarte Piet toegespeeld krijgen' is daar van overgeble ven. „Het zwart van de verliezer behoort echter tot het verleden, voor zover het mij bekend is al thans", legt van Diggele uit. Het spel is in veel landen be kend. Vooral in Duitsland en Engeland. Opmerkelijk is dat in Engeland en de Verenigde Sta ten de zwarte piet is vervangen door een old maid. „Er is ooit ook nog een poging gedaan om daar de old bachelor in te voe ren. Die oude vrijgezel werd echter geen succes." In de loop der jaren is Gejus van Diggele er in geslaagd om een aantal bijzondere exempla ren op de kop te tikken. „Er zijn spellen bij waarin politici, ko ningen en andere figuren op voorkomen. Daarin wordt nogal de spot gedreven met die men sen. Dan probeer ik ook nog te weten te komen wie er precies op die kaarten staan. Ik wil een zo compleet mogelijk beeld krij gen van wat de maker van het spel heeft bedoeld. Een stukje geschiedenis dus." Speurtocht Veelal lukt het Van Diggele om dat beeld in te vullen met be hulp van buitenlandse collega verzamelaars. „Sommige van hen zijn bijvoorbeeld gespecia liseerd in een bepaalde fabri kant, zoals Piatnik uit Wenen, Dondorf of Wüst uit Duitsland of Nederland uit Amsterdam. Dat laatste bedrijf sloot overi gens in 1957. Dat contact met die medeverzamelaars is ook een leuk onderdeel van de hob by. Zoals het ook leuk is om in de vakantie in het buitenland op speurtocht te gaan." Van Diggele heeft ook veel in teresse in de afbeeldingen. „Sommige fabrikanten leverden werkelijk 'plaatjes' af. Zoals bij voorbeeld bij sommige kinder spellen, waarin de wereld van het kind schitterend wordt neergezet. Geen plaats voor el lende, alleen maar onschuld en vrijheid, blijheid. Daarnaast is de hoge drukkwaliteit opval lend. Dat kom je niet meer te gen. Zoals bij J.W. Spear uit Nümberg. Stuk voor stuk kunst werkjes. Jammer alleen dat de prijs voor die spellen steeds ho ger wordt. Als je de laatste cata logus ziet, kom je werkelijk exorbitant hoge bedragen te gen. Dus voorlopig maar blijven speuren in achteraf-winkeltjes of rommelmarkten." ALPHEN AAN DEN RUN/REGIO Thuis zijn het allemaal bezorg de huisvaders. Maar o wee als ze in hun auto stappen. Dan worden de zorgen voor op straat spelende Idnderen maar al te gemakkelijk vertrapt onder het gaspedaal. En houden de bezorgde huisvaders twee stra ten verderop hun hart vast voor hun op straat spelend kroost. Veel mensen maken zich zor gen over de verkeersveilgheid. Dat blijkt uit het onderzoek dat het intergemeentelijk overlegor gaan Rijnstreek (IGOR) dit jaar heeft verricht naar de leefbaar heid van kleine kemen. Maar uit dat onderzoek komt ook naar voren dat de mensen die zich zorgen maken in veel ge vallen ook de zorgen veroorza ken. Het zijn maar al te vaak de VRIJE TIJD Verpleging De Leidse Hogeschool houdt op woensdag 9 december een in formatie-avond over 'werken en doorstuderen in de verpleging'. Er worden workshops over 17 vervolgopleidingen gegeven, zoals Hbo-V en verplegingswe tenschappen en er is een ba- nenmarkt. De banenmarkt be gint om 18.00 uur aan de F.nde- geesterwatering 2 in Leiden. Seniorenochtend Woensdag 9 december geeft Ted Leyenaar, conservator I.a- tijns-Amerika, naar aanleiding van de tentoonstelling 'Van kunst tot kunst' een lezing en mensen uit het eigen dorp, die met onverantwoord hoge snel heid door een woongebied ra- Verkeersonveiligheid zo blijkt verder uit het onderzoek is één van de belangrijkste factoren die bepalen of mensen ergens naar hun zin wonen. Het is daarom zaak dat het rijgedrag wordt verbeterd, vinden ze bij het IGOR. Floris Marcus, de tweede se cretaris van het overlegorgaan, heeft wel ideeën om de burgers op te voeden tot beschaafde weggebruikers. „Je moet de mensen aanspreken op hun verantwoordelijkheid. Zelf denk ik daarbij aan een direct mail campagne. Daarnaast moeten mensen weten dat er regelmatig gecon troleerd wordt. een rondleiding in het Museum voor Volkenkunde. De voorwer pen zijn tussen 1500 v. Chr. en 1500 n. Chr gemaakt. Het mu seum staat aan de Steenstraat 1 De aanvang is 10.30 uur. L.K.P.V. Niet alleen konijnen en kippen, maar ook duiven, cavia's en an dere kleine knagers laten zich op zaterdag 12 en zondag 13 december showen. De organi satie is in handen van de lx?idsc Pluimvee en Konijnensportver eniging. Oud-dierenarts van Leiden, Muurling, zal op zater dagavond om 20.00 uur de ope ning verrichten in de Korte Vlietschool, Schubertlaan 131.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15