Leiden Regio Huurhuizen aangeboden op televisie Leiden schrikt niet van kritiek op distributiecentrum Sleutelpas lijkt een succes te worden ~Plei|telj>as Bewoners willen auto's kwijt van Garenmarkt Contouren rijksweg 11 zichtbaar Krakers Parmentier-complex krijgen enkele weken respijt DINSDAG 8 DECEMBER 1992 971 13 Taizé a a Vooral Oosteurope- 11 se jongeren gaan rond de jaarwisseling naar een congres van de oecu menische gemeenschap Taizé in Boedapest REDACTIE: JANET VAN DIJK EMIEL •a KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) Hardrockers vernielen stationsruiten leiden Eert groep van 70 hardrockers heeft vanmorgen om streeks zes uur ruiten vernield op het Leidse station. De ge meentepolitie vroeg steun van de rijkspolitie uit de omliggende gemeenten en spoedig waren er acht politiewagens ter plaatse. Dat maakte zoveel indruk dat de hardrockers hun activiteiten staakten. Het grootste gedeelte van de groep, per bus vanuit Den Bosch gearriveerd, vertrok meteen weer met dezelfde bus. Een kleine groep trok naar de Leidse binnenstad, nauwlettend ge volgd door de politie, maar zorgde verder niet meer voor proble men. Er werden geen aanhoudingen verricht. De schade is aan zienlijk. Het is de politie niet duidelijk wat de hard-rockers in Leiden moesten. Vrouw met baby op dievenpad leiden Een 25-jarige Leidse vrouw met baby is gistermiddag bij V&D door de bedrijfsrecherche aangehouden wegens winkel diefstal. De vrouw had voor een bedrag van 200 gulden dames- en kinderkleding gestolen. Bij nader onderzoek bleek ze ook bij de Hema en C&A haar slag te hebben geslagen. In totaal had ze daar voor 600 gulden aan kleding buitgemaakt. De vrouw is met haar kind naar het politiebureau overgebracht. Vanwege de ba by is ze versneld gehoord. leiden/den haag paul van derkoou De gemeente Leiden blijft vast van plan een stadsdistributiecentrum op te richten, ondanks de waarschuwing van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel dat middelgrote steden er beter niet aan kunnen beginnen. In het distribu tiecentrum worden artikelen voor win kels in de binnenstad op kleine vracht wagens overgeladen om te worden ver spreid. Wethouder J. Walenkamp (economi sche zaken) vindt het vandaag gepre senteerde rapport eenzijdig en opper vlakkig: „Van de gesprekken die men in Leiden heeft gevoerd, herinneren de ambtenaren zich nauwelijks meer iets. Zo weinig diepgaand was het." Hij ziet dan ook geen reden om te twijfelen aan de positieve uitkomsten van eer dere studies. Volgens het Hoofdbedrijfschap, een samenwerkingsverband van werkge vers en werknemers, zijn veel vrachtjes vies, vers en vervelend, groter dan de kubieke meter of afkomstig uit de re gio. En dus niet geschikt voor de kleine wagentjes van het distributiecentrum. Ook zouden zouden winkeliers soms wel een uur langer moeten wachten op hun vrachtje. De wethouder noemt dat 'lariekoek': „Men is kennelijk uitge gaan van een stad zonder opstoppin gen. Maar Leiden heeft nu juist gewel dige opstoppingen en dat maakt hier de belangstelling zo groot voor het stadsdistributiecentrum. „Het meest idiote argument in het rapport is dat het stadsdistributiecen trum de vervoerder anoniem maakt. Detaillist en consument moeten zien van wie de spullen afkomen. Neem maar van mij aan, als een consument moeilijk een winkel in kan omdat daar een Bolletje-wagen voor staat, dan vindt hij Bolletje een waardeloos be drijf." Walenkamp hoopt dat het rapport geen verwarring zal zaaien onder Leid se ondernemers. Begin 1993 wil het college definitief besluiten over de bouw van het distributiecentrum in Roomburg. Als alles meezit kan in de tweede helft van dat jaar begonnen worden met de bouw van het centrum, waar ook de nodige opslagruimte bij komt: „De winkeliers krijgen daardoor meer winkeloppervlak, maar ook daar hoor je het Bedrijfschap niet over. Dal pleit zelfs voor centrale magazijnen bij winkelstraten. Blijkbaar om de grote vrachtwagens te stad in te lokken, die wij er juist uit willen jagen." Aanvulling op woningkrant Huurwoningen worden in Leiden in de toekomst ook via de televisie aangeboden. Als er over enkele jaren een zo genaamd 'glasvezelnet' is aangelegd wil de gemeente van de mogelijkheid gebruik maken om woningen via dit me dium aan de man te brengen. Dit zou een aanvulling zijn op de binnenkort te verschijnen 'woningkrant'. leiden erna straatsma De gemeente schakelt op 1 ja nuari 1993 over op een andere woonruimteverdeling. Woning zoekenden hoeven zich dan niet langer in te schrijven om voor een woning in aanmerking te komen. Ze moeten vanaf vol gend jaar zelf in actie komen om hun interesse voor een wo ning kenbaar te maken. Beschikbare huizen worden in een huis-aan-huis verspreid krantje aangeboden. Het krantje wordt bij het Leids Nieuwsblad ingevouwen. Woningzoekenden kunnen via het insturen van een bon laten weten interesse in een bepaalde woning te heb ben. Momenteel wordt gewerkt aan de aanleg van een glasve zelnet waardoor de mogelijk heid bestaat veel meer op de te levisie te brengen dan nu het geval is. De gemeente wil dan ook een kanaal vrijmaken om het woningaanbod op televisie te brengen. Het nadeel van de huidige methode is dat de woningkrant niet wordt ontvangen door mensen die een reclame-we rende sticker op hun brieven bus hebben geplakt. Zij ontvan gen geen huis-aan-huisbladen. Bovendien worden de adverten tiebladen niet altijd goed be zorgd. CDA-wethouder Walenkamp, gisteravond tijdens een leden vergadering van zijn partij: „Via huis-aan huis-bladen kun je nooit honderd procent van de mensen bereiken. Je moet er re kening mee houden dat niet alle kranten goed worden bezorgd. De gemeente gaat er van uit dat twee procent van alle 50.000 huishoudens geen huis-aan- huis-blad ontvangt. Daarom is het handig om het aanbieden van huizen uit te breiden via elektronische vorm. Dan heb ben mensen meerdere moge lijkheden om aan de informatie te komen." leiden Langs de A4 wordt druk gewerkt aan rijksweg 11-oost die evenwijdig aan de spoorlijn tussen Leiden en Alphen wordt aangelegd. De contouren van op- en afritten van beide snelwegen zijn al goed te zien. Op de foto is rechtsboven het Zoeterwoudse industrieterrein De grote Polder zichtbaar, het witte gebouw links is van JVC en staat op het Leidse in- dustrietterein Roomburg. De rijksweg en de aansluiting moeten in april 1995 gereed zijn. foto frans rombout leiden wim wegman Het Parmentier-complex aan de Lammermarkt wordt waarschijnlijk niet voor januari ontruimd. Hoewel de gemeente het pand brandgevaarlijk vindt en het daar om zo snel mogelijk leeg wil zien, geeft project-ontwik kelaar De Lange/Van der Plas de krakers enige weken de tijd om te vertrekken. Volgens advocaat E. Muller, die de project-ontwikke laar vertegenwoordigt, is het onmogelijk om het Par mentier-complex op zeer korte termijn te ontruimen. „Als de krakers weigeren te vertrekken, zullen we dat via een kort geding moeten afdwingen. Het is in de praktijk echter bijna onmogelijk om rond de feestdagen zo'n procedure aan te spannen. Tenzij het uiterst spoedeisend is." En dat is niet het geval, meent Muller. „De huidige situatie bestaat al geruime tijd. Op zichzelf is er niet zo veel veranderd." Over het brandgevaar doet de advocaat vrij laconiek. „Volgens mij staan er in de binnenstad wel meer pan den die net zo brandgevaarlijk zijn. Waarmee ik niet wil zeggen dat ze op eenzelfde manier worden bewoond als het Parmentier-complex." De gemeente reageert bij monde van ambtenaar L. Lamers verbaasd op de mededeling dat het complex niet voor januari ontruimd wordt. Hij wil er echter nog geen commentaar op geven. „Ik heb nog geen stukken ontvangen van Muller. Daar wil ik liever eerst op wach ten." De advocaat stelt overigens dat de krakers deze week een brief krijgen waarin wordt geeïst dat ze het pand verlaten. Ondergrondse wc aan Vismarkt voorgoed dicht De ondergrondse openbare toi letten aan de Vismarkt gaan nooit meer open. Na een reno vatie van 30.000 gulden is het urinoir vernield. Volgens amb tenaar R. Verplancke van de af deling ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling is het niet de moeite waarde om veel geld in een opknapbeurt te steken. „De bereikbaarheid voor bejaarden en gehandicapten blijft nihil", zegt hij. En: „Toiletten zoals aan de Vismarkt zijn niet meer van deze tijd." De gemeente overweegt nu met de ondergrondse ruimte iets geheel anders te doen. „Je kunt er van alles mee doen", zei CDA-wethouder J. Walenkamp gisteravond tijdens een leden vergadering van zijn partij. „Een theekoepeltje bovenop zetten bijvoorbeeld. Dan kan er onder de grond een keukentje worden gemaakt." Het urinoir is jaren geleden in erfpacht uitgegeven aan Leidt*- naar H. Bos die een terras heeft op het stadhuisplein. Hij wilde zijn klandizie met grote of klei ne boodschappen niet het stad huis in sturen. Om verdere ver nielingen tegen te gaan, heeft de gemeente de ondergrondse toiletten met vlonders afgedekt Bijeenkomst over baggerstort in Oostvlietpolder De provincie houdt op donder dag 10 december in de Stadsge hoorzaal aan de Breestraat een informatie-avond over de mo gelijke aanwijzing van de Oost vlietpolder als stonplaats voor bagger. De Oostvlietpolder is een van de acht mogelijke stort- locaties in de provincie In [anu ari en februari kan bezwaar worden gemaakt tegen de voor lopige keuze van Gedeputeerde Staten. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Gemeentekaart geeft korting bij ruim zeventig bedrijven leiden. ellen verbunt Voor deze feestmaand komt de Sleutelpas te laat, maar in het nieuwe jaar kan de kortingspas wel worden gebruikt. In navol ging van Rotterdam, Den Haag en Amsterdam lijkt de leidse versie ook een succes te wor den. Tot nu toe hebben 64 com merciële en acht niet-commer- ciële bedrijven 'ja' tegen dit ini tiatief gezegd. De houder van de Sleutelpas krijgt minimaal vijf procent kor ting bij winkels die een Sleutel- passticker op hun raam hebben. De pas kost 10 gulden voor mensen met een minimum in komen. Studenten betalen 50 gulden en voor anderen is de aanschafprijs 75 gulden. De deelnemende bedrijven hopen via dit initiatief meer klanten binnen te halen. Kaart houders kunnen rekenen op kortingen bij de horeca, kapsa lons, opticiens, doe-het-zelf- en kledingzaken en sport en recre atie. Voorts zijn er kortingen op drukwerk, boeken, antiek en kunst, fietsen en brommers, cd's en fotoartikelen. Tot nu toe hebben tien be drijven op het gebied van sport en recreatie zich aangemeld. De animo van kleding- en schoe nenzaken is gering. Voorlopig zijn er zes horecabedrijven die meedoen. Het enige restaurant op de voorlopige lijst is De Koornbrug aan de Nieuwe Rijn. B. van der Meij is één van de fietsenhandelaren die een Sleu- telpassticker op zijn raam gaat plakken. Hij verwacht een gro tere omzet. „Je wordt er niet rijk van, maar het is goedkoper dan adverteren", weet hij uit erva ring met andere acties. Boekhandelaar J. de Slegte doet niet mee met het initiatief, omdat hij zijn boeken al afprijst. Ook de wasserij van P. de Goe de heeft geen geld voor de pas. „Als ik reclame nodig heb dan bel ik de krant wel voor een ad vertentie, maar van dit soort ac ties word ik helemaal gek." Ook bij V&D is het pasje waardeloos. De centrale directie van dit con cern voelt er weinig voor. „Om dat zo'n kortingskaart niet in de policy van het bedrijf past", zegt een woordvoerder. De Leidse wereldwinkel is niet door de ge meente benaderd. Toch weet de bedrijfsleidster dat de pas hier geen voet aan de grond zou krij gen. Ze werken met vrijwilligers, die de kortingen dan uit eigen zak zouden moeten betalen. Op de voorlopige lijst van deelnemers staan ook de Schouwburg, de Lakenhal, het Leids Vrijetijdscentrum, molen de Valk, het LAK-theater, K&O, speelotheken, buurthuizen en De Waag. De prijs van de pas heeft heeft kwaad bloed gezet bij Leidenaar Theo Peterbroers. Hij stuurde een brief aan het college van B en W met de vraag waarom stu denten 40 gulden meer voor de pas moeten neertellen dan de minima. „Studenten hebben toch ook een minimum inko men", betoogt Peterbroers. Hij is overigens niet van plan de Sleutelpas te gaan kopen. „Ik vind het een volstrekt onzinnig initiatief. Er gaat een hoop tijd en moeite zitten in de uitvoe ring van zo'n regeling. Die tijd kunnen ze beter gebruiken om effectievere maatregelen te be denken om de minima te steu nen". aldus de ex-student. Ambtenaar H. Amptmeijer van de projectgroep Sleutelpas vergelijkt studenten liever met burgers met een gemiddeld in komen dan met minima. „Het past in het beleid van deze ge meente om minima een uitzon deringspositie te geven op som mige kosten. Zo betalen ze ook minder rioolbelasting dan an dere burgers. De studenten zit ten nog ver onder de prijs van 75 gulden." Over eventuele vervalsing van de Sleutelpas kan Amptmeijer kort zijn:„Een goede vervalsing zou duurder zijn dan de kaart gewoon te kopen." De pas krijgt een nummer en een pasfoto en wordt daarna geplastificeerd. Parkeren levert Leiden jaarlijks miljoen extra op leiden erna De Leidse wethouder J. Walenkamp (verkeer) ver wacht jaarlijks ongeveer een miljoen gulden aan extra in komsten binnen te kunnen halen door de zogenaamde fiscalisering van de parkeer boetes. Sinds mei van dit jaar betalen automobilisten ruim 60 gulden als ze fout hebben geparkeerd. Deze gemeente lijke belastingheffing is in de plaats gekomen van de par keerbon van 35 gulden. Walenkamp (CDA) zei gis teravond, tijdens een leden vergadering van zijn partij, dat de helft van de verwachte extra inkomsten aan het 'ver beteren van parkeervoorzie ningen' in de stad zal worden uitgegeven. De overige 500.000 gulden wordt voor andere doeleinden gebruikt. Nu de gemeente de op brengsten in eigen zak mag steken, wordt er in Leiden eindelijk verdiend op het parkeren. Jarenlang moest de gemeente er geld bij leggen hoewel het de bedoeling was dat het parkeren in de stad kostendekkend zou zijn. Alternatief plan voor evenementenplein in de maak leiden loman leefmans Omwonenden van de Garen- markt vinden dat een belangrijk deel van de parkeerplaatsen op het plein moet verdwijnen. Als antwoord op het plan van de gemeente en de 3 October-Ver- ceniging om van de Garen- markt een evenementenplein te maken, gaan de omwonenden een alternatief plan uitwerken. Dat bleek gisteren op een infor matie-avond over het gemeen teplan. „Leiden hééft geen plein waar het goed toeven is. Het is toch vreemd dat de parkeergarage hiernaast half leeg is, hel plein vol met auto's staat en daar niet wat moois van kan worden ge maakt", betoogde een bewoon ster gisteravond. De gemeente was van plan de Garenmarkt opnieuw te gaan bestraten, ook omdat binnen kort op een van de hoeken het vredesmonument verrijst. Ver volgens kwam de 3 October Vereeniging met het plan om de Garenmarkt zó in te richten dat het plein een aantal malen per jaar voor optredens en concer ten kan worden gebruikt. Fin daar wilde de Verceniging ook best aan meebetalen. Dit bete kent dat de Garenmarkt als par keerplaats blijft gehandhaafd. Maar de straattegels worden kleurrijker, terwijl de populieren worden gekapt om een paar maal per jaar de festiviteiten niet te belemmeren. „De populieren hadden het toch niet langer dan tien jaar uitgehouden en we zetten er nieuwe haagbeuken aan de rand van het plein voor terug", verdedigde gemeentelijk boom- deskundige J. Klijnstra. Speeltjes De omwonenden konden zich niet in de plannen vinden: „Ik had meer gedacht aan een au tovrij plein met speeltjes voor kinderen en een terrasje. Kortom een plaats waar het vol strekt duidelijk is dat er niet mag worden geparkeerd met af en toe een evenement. En niet meer dan een paar per jaar van wege de overlast", stelde een buurtbewoonster. De meeste aanwezigen ble ken het met de stelling 'als er toch wat gaat gebeuren, maak er dan echt wat fraais van' eens te zijn. „Maar als je voor een autovrij plein kiest, heb je bij een volgende vergadering weer een hoop vertegenwoordigers van kerken in de buurt en boze middenstanders binnen", waar schuwde gemeentelijk stede bouwer D. Halfwerk. Toch vond het merendeel van de bewoners dat de plannen van gemeente en 3 October Vereeniging niet ver genoeg gaan. En daarom werd met en kele vertegenwoordigers van de buurtvereniging afgesproken dat binnen drie weken een al ternatief plan aan de gemeente wordt gepresenteerd. Hierin zullen zaken als parkeren, het aantal toegestane feesten per jaar en de positie van de bomen aan de orde komen. „We beta len genoeg onroerend-goedbe lasting om zelf over ons plein te mogen beslissen", zette een van de aanwezigen het slotakkoord.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13