Archeologische vondsten in computer Maan verdwijnt totaal Plant heeft soms alarminstallatie Wetenschap 'Extra vitamine K voor baby's aan de borst' Menselijke ijspegels door hormoonhuishouding Zwart gat aangetoond met ruimte-telescoop Patentbureau vindt kale muis immoreel DINSDAG 8 DECEMBER 1992 10 of hersenen. Vitamine K speelt namelijk een grote rol bij de bloedstolling. Het toedienen van 1 milligram vitamine K na de geboorte is in Nederland al gemeengoed. De klassieke bloedingen blijven zo in de eer ste levensweek achterwege. Maar bij tien procent van de kinderen die borstvoeding krij gen treedt na ongeveer een maand een tekort op aan vita mine K. Bij flesvoeding speelt dit niet, omdat deze voeding veel vitamine K bevat. Na drie maanden is het lichaam zelf in staat voldoende vitamine K aan te maken. „Alle pasgeboren kinderen moeten eenmalig één milligram vitamine K toegediend krijgen. Baby's met borstvoeding de eer ste drie maanden na de geboor te ook nog dagelijks 25 micro gram." Dat adviseert drs. E. Comelissen op basis van haar onderzoek waarop ze deze week promoveerde aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. De maatregelen moeten voor komen dat pasgeboren kinde ren een tekort aan vitamine K krijgen wat kan leiden tot bloedingen in huid, borst, buik Centrale opslagplaats van belang bij uitvoering bouwprojecten Waar zijn in Nederland oudheidkundige vondsten ge daan en waar zijn interessante resten uit het verleden te verwachten? Op die vragen moet de Archis-computer antwoord geven. Archis is een geautomatiseerd informa tiesysteem, waarin alle bekende archeologische vondsten en vindplaatsen van ons land worden bijgehouden. CEES VELLEKOOP NIJMEGEN. ROB HIRDES Reden om te denken dat vrou welijke geslachtshormonen van invloed zijn. Dat idee vormde het uitgangspunt van het on derzoek van Bartelink. Om dat na te gaan, vroeg ze een aantal vrouwen in een dagboek bij te houden op welke momenten van de maandelijkse cyclus de klachten optreden. Maar dit deel van het onder zoek leverde geen duidelijke re sultaten op. Bartelink ging ook na of door middel van door bloedingsmetingen aan de han den een relatie met hormoon- spiegels was te vinden. Bij 30 gezonde vrouwen werd een vin- gerafkoelingstest gedaan. „We dompelden de hand in een bak water van 16 graden en keken vervolgens hoe lang het duurde eer die hand weer op temperatuur was. Die test werd op verschillende tijdstippen van de cyclus uitgevoerd. Het bleek dat een week voor de menstrua tie, wanneer de spiegels van vrouwelijke geslachtshormonen hoog zijn, de handen veel lan ger koud bleven". Ze herhaalde dit onderzoek bij vier verschillende groepen: mannen, pilgebruiksters, vrou wen vóór en na de overgang. Daaruit bleek, dat mannen en vrouwen na de menopauze sneller de handen weer op tem peratuur hadden dan de andere groepen, hetgeen past bij de ge dachte van een hormonale in vloed. Maar hoe de vrouwelijke hormonen hun effect uitoefe nen, is nog niet'duidelijk. Valt er iets tegen de Raynaud- verschijnselen te doen? Barte link: „je kunt denken aan medi cijnen, die de vaten verwijden. Maar in veel gevallen is het middel erger dan de kwaal. Ei genlijk zijn patiënten het meest gebaat bij geruststelling". Wel is het belangrijk dat tijdens de diagnose een andere variant van het Raynaud-fenomeen wordt uitgesloten. Want een zelfde soort problemen treedt op wanneer er iets met de bloedvaten mis is. Bijvoorbeeld als gevolg van een bindweefsel ziekte. Maar dat is slechts zel den het geval. Dode, koude handen. Voeten als ijspegels. Wit weggetrokken oorlellen. Voor sommigen on der ons hoeft er geen vrieswind aan te pas te komen. Die zitten al bij de minste geringste kou prikkel met witte, gevoelige vin gers of ijskoude voeten. Bij het Academisch Zieken huis Nijmegen is onderzoek ge daan naar wat met een fraaie naam 'het fenomeen van Ray naud' heet en is genoemd naar de Franse arts, die dit verschijn sel vorige eeuw al beschreef. Vorige week promoveerde dr. M. Bartelink op dit onderwerp. De overreactie op koudeprik- kels speelt heel wat mensen parten. Uit het onderzoek van Bartelink blijkt, dat tussen de 3 en 30 procent van de vrouwen er last van heeft. Voor mannen ligt dat tussen de 0,5 en 10 pro cent. Het fenomeen komt ver houdingsgewijs veel bij migrai- ne-paliënten voor. Dat is niet helemaal verwonderlijk, omdat beide aandoeningen samen hangen met de bloedvaten. „Hel is een stoornis in de temperatuurregeling van ons li chaam", aldus Bartelink. „Die gebeurt vooral in de huid van de uileinden van ons lichaam, zoals de handen en de voeten. Bij kou wordt de bloeddoorstro- ming als gevolg van vaatvernau- wing geremd. En daarmee de warmte-afgifte. Bij mensen, die kampen met 'Raynaud', treedt die vaatvernauwing veel te snel op". Dat gebeurt niet alleen bij kou, maar bijvoorbeeld ook bij stress. In dat soort situaties wordt het lichaam in verhoogde staat van paraatheid gebracht en ook dan vernauwen zich de bloedvaten in handen en voe ten. Maar nu met als doel zo veel mogelijk bloed voor andere delen van het lichaam te reser veren. Zoals het hart en de her senen. Ook hier treedt dat me chanisme bij Raynaud-mensen veel te snel op. Kenmerkend is dat vooral vrouwen tussen de 15 en 50 jaar last hebben van dit fenomeen. Zo'n centrale opslagplaats van kennis heeft niet alleen nut voor oudheidkundige vorsers, bena drukt I. Roorda, die als archeo loge en automatiseringsdeskun dige een hoofdrol speelde bij het maken van Archis. Ook bij voorbeeld planologen, bouwers, nutsbedrijven en de spoorwe gen kunnen in de toekomst veel nut hebben van het systeem. „Tot nu toe kwam het heel vaak voor dat bijvoorbeeld bij de aanleg van een weg het werk vertraging opliep omdat men onverwacht op oudheidkundige vondsten stuitte", vertelt zij. „Met Archis kunnen wij alle vondsten in de omgeving zicht baar maken en verbanden leg gen, waardoor te voorspellen is of op zo'n plaats belangwekken de resten te verwachten zijn". Zo wordt op het ogenblik met het systeem al gekeken naar het toekomstige tracé van de Betu wespoorlijn. „Wij hopen daar door adviezen te kunnen geven over kleine aanpassingen, zodat resten gespaard kunnen blijven. En als dat niet mogelijk is, kun- TNO op zoek naar bejaarde tweeling Het Instituut voor Veroude- rings- en Vaatziektenonderzoek van TNO in Leiden is op zoek naar tweelingen van boven de 75 jaar. De organisatie doet bij tweelingen tussen de 4 en 95 jaar onderzoek naar erfelijke factoren bij veroudering en ge wrichtziekte. Dat gebeurt sa men met de Leidse universiteit en de VU in Amsterdam. Bestu deerd wordt welke veranderin gen optreden in het erfelijk ma teriaal, dat zich in witte bloed cellen bevindt. Daardoor kun nen ziekten ontstaan en som mige onderzoekers denken zelfs dat de mens zonder deze veran deringen veel ouder kan wor den. Omdat eeneiige tweelin gen precies hetzelfde erfelijke materiaal bezitten, bekijkt TNO of er tijdens het leven verschil len zijn ontstaan door factoren binnen en buiten het lichaam. Veel mensen boven de 65 jaar lijden aan artrose, een ge wrichtsziekte die bij de een sneller verloopt dan bij de an der. Waarschijnlijk spelen zowel erfelijke aanleg als levensstijl een rol. nen wij eventuele vindplaatsen tijdig onderzoeken, zodat de aanleg van de spoorlijn geen vertragingoploopt". Want uiteindelijk mag de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek (ROB) een bouwwerk laten stilleggen, als dat nodig is om belangrijke res ten uit het verleden te onder zoeken. Dat is een dure en voor de bouwer onaangename ver rassing. „Wij hopen met Archis ook te bereiken dat de archeo logen minder vaak de maat schappelijke orde verstoren", vat voorlichter Haitsma van de ROB samen. Archis is een paradepaardje van het ministerie van onder wijs om de Nederlandse weten schap te stimuleren. Het archief is ondergebracht bij de ROB in Amersfoort en er wordt samen gewerkt met de wetenschappe lijke instituten van de universi teiten van Groningen, Leiden en Amsterdam. Al vier jaar is een team van vier tot vijf mensen bezig dit systeem te ontwerpen en gegevens in te voeren. Eenvoudig was dat niet, want Een medewerkster van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek bekijkt het skelet v voor Christus die werd aangetroffen bij het Noordhollandse Sijbekarspel. de verschillende instituten had- Inmiddels zijn de gegevens van den nogal van elkaar afwijkende zo'n 30.000 vindplaatsen inge- methoden om hun vondsten te bracht. Maar ook buiten de benoemen en te rangschikken, deelnemede instituten zijn er LEIDEN SEN APEiPOOR» Ais de hemel in de nacht van 9 op 10 december onbewolkt is, kan met het blote (mg een mooi natuurverschijnsel worden waargenomen; een totale maansverduistering. Daarbij trekt de maan door de slagschaduw van de aarde en ontvang) ze gedurende enige tijd geen zonlicht. De maan geeft namelijk licht hifde gratie van de zon; De luchtvaartmaatschappij Transavia stuurt met het oog op een eventueel wolken- dek in eik geval vijf vliegtuigen de lucht in om zevenhonderd passagiers een goed zicht te bieden op de maansverduistering. Wie de hoog aan de hemel staande vollemaan zo rond kwart voor elf 's avonds bekijkt, ziet dat de linker rand ai duidelijk donkerder begint te worden. Dat is een teken dat de slagschaduw van de aarde heel nabij is. Precies om elf uur raakt .Ie nuumrand de aartlschaduw en begint de verduistering (ook wel cciip& genoemd). Het dulut ruim een uur (tot 00.07 uur; voordat de maan zich geheel in die schaduw bevindt De grote vraag is dan of de maan geheel zal verdwijnen of dat er toch nog iels te zien zal blijven. Dat 'tets' is namétijk afhankelijk van de gesteldheid van onze (aa tdse) dampkring. Nor maliter bereikt er toch nog een sprankje, door onze eigen dampkring gebroken (rood) zonlicht de maan én blijft ze als een donker- of lichtrood bolletje zichtbaar. De Franse astronoom Danjori (1890-196?) otale maansverduisteringen. Typ® 0 is t donkere eclips, dc maan is vrijwel niét oniieisclu .idc In het begin van deze eeuw vijf typen totale maan een zeer te zien. 2: iets 1 maanrand: typeduidelijk biuinkleurige maan roet een opvallend heldere, geelachtige rand; en type 4; heldere, oranje-achflge maan met een blauwglanzende maanrand. Het zijn verschijnselen die gemakkelijk met het ongewapende oog kunnen worden gezien. De typen 0 en 1 blijken in het verleden t telvtll die te zijn opgetreden na zware vulkaanuitbar- i stingen waarbij veel stof in de dampkring Is te rechtgekomen. Voorbeelden daarvan zijn de Krakatau (1883), de Mont Pelée (1902) en de Agung Agung 11963). Stóf absorbeert ook het - restje zonlicht dat anders de maan kan bereiken tijdens een totale eclips. Vorig iaat juni kwam de «ipijnse vulkaan Pi- naiubo tot zware langdurige uitbarstingen. Her daarbij opgeworpen stof zoigt ook nu nog voor prachtig rode zonsondergangen. Daaruit mag worden opgemaakt dat de totale maaneciips waarschijnlijk een heel dorikeré zal zljh (type 0 of.l). Of dat zo is kan met eigen ogen worden aan schouwd, vooropgesteld dat er geen wolkendek aanwezig is. Dc maan komt om 01.21 uur weer uit de aardschaduw tevoorschijn en rond half drie is ze weer mooi rond. Al «of er niets is ge benrd. Wie onverhoopt in een bos brandnetels terechtkomt, on dervindt aan den lijve hoe be paalde soorten planten zich kunnen verdedigen. Het bran derige gevoel dat men heeft op gelopen, wordt veroorzaakt door talloze, minuscule stekel tjes (brandharen) aan de bladu iteinden die, bij aanraking, ver anderen in kleine pijltjes waar mee een onaangenaam meng sel van stoffen, zoals acetylcho line en histamine, wordt 'inge spoten'. Het kan nóg erger. De Gifsumak-piant is zó rijk aan giftige, etherische oliën dat zelfs de geringste aanraking heftige reacties oproept. Planten heb ben met andere woorden inge nieuze 'alarmsystemen' ontwik keld. Zo is al een kleine 20 jaar be kend dat van bladeren van de tomatenplant waaraan rupsen zich te goed doen, zekere waar schuwingssignalen uitgaan richting nog ongeschonden bla deren die, als het ware, in staat van verdediging worden ge bracht. Dat gebeurt door de aanmaak van organische sub stanties waar de rupsen echt geen trek in hebben. 'Au' leidt dus tot 'bah' en dat heeft vér strekkende gevolgen. tnderzoekers buigen zich al jaren over de vraag hoe zo'n plant dat doet. Biologen uit En geland en Nieuw-Zeeland kwa men er onlangs achter dat het 'Au-signaal' via heel zwakke stroompjes wordt verspreid waardoor een verdedigingsme chanisme wordt geactiveerd. De onderzoekers plaatsten gevoelige elektroden op de stengels van tomaatplanten en op plaatsen waar de bladsteel tjes aan de stengel zijn beves tigd. Vervolgens werden de planten aan hele reeksen proef nemingen onderwprpen om alle andere invloeden, anders dan informatie-overdracht via een elektrisch stroompje, uit te slui- Op een enkele steel werden achtereenvolgens een referen tie-elektrode (voor standaard waarden) en twee meet-elektro- den aangebracht op zorgvuldig uitgekozen posities langs de stengel. De referentie-elektrode zat vast in het eindpunt van de stengel van een volgroeid blad en de andere twee respectieve lijk boven en onder de 'oksel', waar het steeltje van een ander, daarondergelegen blad aan de stengel is bevestigd. Het steeltje waarmee een on der dit laatste blad gelegen zaadlob (een blad in wording) aan de stengel vast zat, werd van een koelcelletje voorzien. De zaadlob was voorbestemd om te worden 'verwond' zoals nog heel veel gegevens en voor- huidige normen onvolledig, werpen, zoals bij de provinciale „We hopen die gegevens in de musea. Bovendien zijn veel ou- komende jaren te kunnen aan- dere vondstmeldingen naar de vullen", aldus Roorda. Alle materie in de 'buurt' van die mysterieuze 'tijdpoort' wordt aangetrokken, versnelt en spiraliseert na verloop van tijd naar het gat toe. Het heldere object is, denkt men, de oor sprong van energierijke stra lingsbundels die, loodrecht op het vlak van de ring en in twee tegenover elkaar liggende rich tingen, het heelal in 'spuiten'. Dit object moet zich op hoog stens enkele (tientallen) lichtja ren afstand van het zwarte gat bevinden. In een aantal andere melk wegstelsels strekken dergelijke bundels zich over afstanden van tienduizenden lichtjaren uit. Ze worden 'jets' genoemd. Men vermoedt dat zich in de kernen van alle melkwegstelsels zware, zwarte gaten bevinden die dit soort processen veroorzaken. De HST moet overigens nog tot december 1993 wachten op een soort 'bril' waarmee de optische fouten van de hoofdspiegel ge corrigeerd worden. Daarvoor zal een aparte vlucht van een Space Shuttle nodig zijn. Misschien dat dan pas het echte, onomstotelijke bewijs zal worden geleverd: dat van het bestaan van zwarte gaten. De al enkele jaren in een baan om de aarde draaiende Hubble Space Telescope (HST) heeft het tot dusverre duidelijkste symptoom van de aanwezig heid van een kolossaal zwart gat vastgelegd. De rondcirkelende telescoop werd onlangs vanaf de aarde gericht op de kern van een melkwegstelsel dat 47 mil joen lichtjaar van ons vandaan ligt. Vanaf de aarde kijken we bij na loodrecht op het vlak van dit stelsel en bovendien is de kem daarvan niet door stof verdui sterd. Reden genoeg om de HST daar eens scherp naar te laten kijken. Tot grote verrassing van de sterrenkundigen doemde op de schermen van de beeldcom puters een lichtende, ellipsvor mige ring op rond een helder stralend object. De ring is bijna 300 lichtjaar in middellijn; dat is meer dan 200.000 maal zo groot als ons gehele zonnestelsel. De astronomen denken dat de ring wordt veroorzaakt door gas massa's die met duizenden kilo meters per seconde bewegen rond een geweldig zwaar li chaam: een 'zwart gat' dat mil joenen malen zwaarder is dan Tomatenplanten hebben een waarschuwingssysteem om zich te verdedigen tegen de vraatzucht van rupsen. een rups dat zou kunnen doen. De functie van het koelcelletje was om het steeltje tot 3 graden Celsius af te koelen. Bij die tem peratuur treedt er hoegenaamd koeling kon die vorm van 'infor matie-overdracht' dus worden geëlimineerd. Na het toebrengen van scha de zaadlob bleek i geen stroming op in het holle de gevallen (koeling aan én uit) weefsel van de plant Waarin het tussen de diverse meetpunten voedseltransport plaatsheeft. Bij spanningsverschillen te ont staan van 10 tot 15 milliVolt. De 'transportsnelheid' daarvan va rieerde tussen 2 en 50 centime ter per seconde. Uit deze experimenten bleek dat plantecellen in staat zijn elektriciteit te geleiden en wel op vergelijkbare wijze als in menselijk epitheelweefsel ge beurt. Planten gebruiken deze mogelijkheid dus als alarmsys teem. De precieze wisselwer king tussen dit elektrische waar schuwingssysteem en de aan maak van afweerstoffen is nu onderwerp van nadere studie. LONDEN «SUSAN WATTS THE INDEPENDENT Het Amerikaanse farmaceuti sche concern Upjohn heeft bij het EPO (Europees Patent Bu reau) een patentaanvraag inge diend voor de haarloze muis die het bedrijf met genetische ma nipulatie heeft 'ontworpen'. Maar het EPO, dat steeds ge voeliger lijkt te worden voor de afkeer van 'geknoei met leven', wil Upjohn vooralsnog geen pa tent verlenen. De farmaceutische industrie wil de haarloze muis gebruiken om de effectiviteit van haar groeimiddelen te testen. Het EPO heeft de aanvraag als 'im moreel' afgewezen, omdat het nut voor de mens niet opweegt tegen het lijden van het dier. Bovendien twijfelt het EPO of het hier een echte uitvinding betreft. Volgens Meredith Lloyd- Evans, biotechnologisch advi seur op het gebied van paten ten, is het de hoogste tijd dat deze principiële kwestie aan de orde wordt gesteld: „Bij het op stellen van de huidige patent wetgeving is geen rekening ge houden met de mogelijkheid dieren te construeren die niet 100 procent natuurlijk zijn". Eind vorig jaar verleende het EPO nóg patent op een muis die door de Harvard Universiteit genetisch was gemanipuleerd om kanker te krijgen - de zoge naamde Oncomuis (onco- bete kent gezwel). Tegenstanders hebben nog tot februari 1993 de tijd dit patent aan te vechten. Peter Stevenson, van de orga nisatie Mededogen in Wereld Veeteelt, is zeer verheugd over de stap van EPO. „Genetische manipulatie betekent bijna al tijd pijn en stress voor de die ren., Gepatenteerde veesoorten zijn dikwijls het slachtoffer van grote stress, omdat hun licha men zijn veranderd om sneller, groter of magerder te groeien." In de wandelgangen bij Up john staat de kale muis al be kend als de 'wolmuis', omdat het dier algemeen wordt be schouwd als een baanbrekende stap in het onderzoek naar mid delen die de wol-produktie van schapen moeten versnellen. Lloyd- Evans gelooft dat de far maceutische industrie met deze patentaanvraag bezig is haar ei gen ruiten in te gooien. Volgens hem zou de biotechnologische industrie zich moeten richten op het ontwikkelen van cel- of weefselsystemen waarop tests kunnen worden uitgevoerd, zo dat genetisch gemanipuleerde proefdieren overbodig zijn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10