Militair ingrijpen in Somalia nabij De verantwoordelijkheid van een wereldmacht Buitenland Laatste grote opdracht Verdachte aanslag Mölln snijdt zijn polsen door Noodweer teistert Franse kust Jeltsin laat Gaidar niet vallen België doet mee aan Frans-Duits legerkorps Angolese premier Moco presenteert regering ÜUNUtKÜAÜ 5 UbLtMBbK 7 ?Pr«se ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Ptt a DPA Deutsche Pr es se Agent ur CPD Cemeenschappeti|ke Pendens! Ind* The Independent IPS Inter Press Service RTR* Reuter Londen verdiende aan Golfoorlog londen Groot-Brittannië heeft aan de Golfoorlog 1,8 miljard gulden verdiend. Dat staat in het verslag dat de Britse rekenka mer gisteren publiceerde. Toch lijdt de Britse regering volgens het verslag bij het doorberekenen van toekomstige kosten als nog verlies. Zo moeten de voorrraden wapens en gevechtsuit rustingen nog worden aangevuld. Tanker vastgelopen voor Spaanse kust lacoruna» Voor de noordwestkust van Spanje, in de buurt van de havenstad La Coruna, is vanmorgen een Griekse tanker aan de grond gelopen en in tweeën gebroken. De tanker Aegerean Sea heeft zo'n 80.000 ton ruwe olie aan boord. Ex-president Syrië overleden parijs De voormalige president van Syrië, Nureddin al-Atasi, is gisteren op 63-jarige leeftijd in het Amerikaanse ziekenhuis Neuilly nabij Parijs overleden. Na een gevangenschap van 22 jaar in Syrië werd Atasi drie maanden geleden wegens gezond heidsredenen vrijgelaten. Hij was van 1965 tot 1970 president voordat hij door de huidige Syrische leider Assad aan de kant werd gezet. Nieuw Legoland komt bij Windsor kopenhagen» Het eerste Legoland-amusementsparkbuiten De nemarken zal in het voorjaar van 1996 verrijzen in Groot-Brit tannië, op de plaats van het Windsor Safari Park ten westen van Londen. Rond 1998 wil speelgoedfabrikant Lego zijn tweede park buiten Denemarken openen in de Verenigde Staten. Rusland houdt banden KAL-toestel moskou De Russische president, Jeltsin, heeft vorige week bij zijn bezoek aan Zuid-Korea niet de oorspronkelijke banden met vluchtgegevens van het in 1983 door de Sovjet-luchtmacht neer geschoten KAL-vliegtuig overgedragen. Volgens Zuid-Korea was de recorder met vluchtgegevens leeg en bevatte de recorder met cockpitgesprekken een gekopieerde band, waarvan de informa tie al eerder bekend was gemaakt. Cubaanse ballingenleider overleden Miami De Cubaanse ballingenleider Tony Cuesta, die aan het hoofd stond van de groep Commando's L, is gisteren in de Ame rikaanse stad Miami aan een hartaanval overleden. Zijn groep wordt door de recherchedienst FBI doorgelicht wegens aanval len op Cubaanse hotels. De 66-jarige Cuesta was aanvankelijk officier bij de inlichtingendienst van de Cubaanse leider Fidel Castro, maar liep in 1960 over naar de VS. Duitse parlement achter 'Maastricht' berlijn» De Duitse Bondsdag (Tweede Kamer) heeft gisteren met overgrote meerderheid het Verdrag van Maastricht over de Europese eenwording geratificeerd. Het verdrag moet nu alleen nog door de Bondsraad, een soort Eerste Kamer, worden goed gekeurd. Dat zal op 18 december gebeuren. Britten: EMS flop van het jaar londen Het Europese Monetaire Stelsel (EMS) is de belache lijkste „flop van het jaar". Die keuze maakte de Britse Turkey Fe deration gisteren tijdens de jaarlijkse lunch. Goede tweede wer den de dure BBC-serie Eldorado en minister David Mellor, die moest aftreden na een seksschandaal. Clinton nodigt „alle Amerikanen" uit Washington „Alle Amerikanen" zijn uitgenodigd om deel te nemen aan de vijf dagen durende feesten die, rond 20 januari, de inauguratie zullen begeleiden van Bill Clinton tot president van de Verenigde Staten. De nieuwe president zal voorafgaande aan de eigenlijke ceremonie een 200 kilometer lange busrit ma ken van het in Virginia gelegen huis van de tweede president van de VS, Thomas Jefferson, naar het Witte Huis. Er wordt ge luncht met „doorsnee Amerikanen" en een dag later wordt het Witte Huis drie uur opengesteld voor „iedereen die de president en diens vrouw de hand wil drukken". berlun ap-gpd Een van de verdachten van de aanslag in het Duitse Mölln, waarbij vorige week een Turkse vrouw en twee kinderen om kwamen, heeft geprobeerd zelf moord te plegen. Het openbaar ministerie in Karlsruhe meldde gisteren dat Christiansen in de nacht van dinsdag op woensdag in zijn cel zijn polsen heeft doorgesneden. Hij zou inmid dels buiten levensgevaar zijn. Bondskanselier Kohl en pro cureur-generaal Von Stahl rie pen de Duitsers gisteren op de autoriteiten te helpen in hun strijd tegen het rechts-extremis- me. Wie zich afzijdig houdt of de andere kant opkijkt, draagt bij aan het geweld, zei Kohl. In tussen vraagt heel Duits land zich af of de slachtoffers van de aanslag in mölln nog hadden geleefd als de rechterlij ke macht alerter was geweest. Aanleiding daartoe is, dat giste ren bekend werd dat al voor de aanslag enekel malen is ge vraagd om een arrestatiebevel voor de hoofddader, de 25-jari- ge Michael Peters. Die verzoe ken zijn echter door rechters in Lübeck niet ingewilligd. De politie in de stad Giessen heeft twee mannen gearresteerd die ervan worden verdacht met pistolen te hebben geschoten op een asielzoekerscentrum in Hungen in de deelstaat hessen. Daarbij raakte overigens nie- mend gewond. De arrestanten zijn 19 en 31 jaar oud. In Bonn is gisteren bekendge maakt dat de platen van een aantal neo-nazi rockgroepen, waaronder Störkraft, Endstufe en Kahlkopf, zijn verboden. De songs, waarin opgeroepen VS zullen meeste troepen leveren aan VN-tnacht Het ziet er naar uit dat de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties vanavond een resolutie aannemen die een multinationale militaire operatie in Somalia mogelijk maakt. De ontwerp-resolutie is afkomstig van de Vere nigde Staten die „met gebruik van alle noodzakelijke middelen" de distributie van voedsel veilig willen stellen in het door burgeroorlog en hongersnood geteisterde Afrikaanse land. NAIROBI/NEW VORK Rtr-AFP-DPA-UPI Het staat vrijwel vast dat de VS het grootste aandeel in de troe penmacht zullen gaan vormen, terwijl de VN de politieke con trole over de missie zullen be houden. Het is nog niet duide lijk of de Amerikanen ook het opperbevel over de militairen krijgen. Van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad is alleen China tegen het gebruik van ge weld in Somalia, maar diploma ten verwachten dat Peking zich van stemming zal onthouden. In Somalia is al een vredes macht van de VN aanwezig, de Unosom (VN-operatie in Soma lia), die op dit moment bestaat uit 600 Pakistaanse militairen. De Veiligheidsraad bespreekt ook hoe de oude en de nieuwe VN-operatie in elkaar moeten worden geschoven. Nadat de resolutie is goedge keurd kunnen de Amerikaanse militairen binnen 48 uur een eerste basis in Somalia inrich ten, aldus het ministerie van de fensie (Pentagon) in Washing ton. Drie Amerikaanse schepen met aan boord 1.800 mariniers en 23 helikopters zijn al onder weg. In Somalia zijn al zo'n 300.000 mensen van honger ge storven. Dagelijks komen daar meer dan 100 mensen bij. De hulp aan de getroffen bevolking wordt onmogelijk gemaakt door de strijd tussen verschillende gewapende bendes. Als de resolutie wordt aange nomen zal het de eerste keer zijn dat de VN militair optreden zonder dat een regering om steun heeft gevraagd. Het is ook voor het eerst sinds de crisis in de Congo (het huidige Zaïre) in de jaren '60 dat de VN gewa pende troepen naar een Afri kaanse conflicthaard stuurt. Politieke waarnemers zeggen dat de VN-troepen vrijwel zeker jonge gewapende Somaliërs zullen moeten doden om ha vens en grote wegens te be schermen. Als dat gebeurt zul len de clans hun onderlinge ge schillen opzij zetten om samen de „vijand van buiten" te be vechten, zo vrezen de waarne mers. Kanselier Kohl vraagt hulp bevolking wordt joden en buitenlanders te doden en waarin het nazi-verle den wordt verheerlijkt, mogen niet meer worden verkocht of gezongen. De Amerikaanse afgevaardig de Joseph Kennedy II, neef van wijlen president John F. Kenne dy en zoon van wijlen senator Robert Kennedy, heeft zich gis teren in Berlijn tot het Duitse volk gericht met de woorden: „Ich bin ein Auslander". Zijn woorden verwezen naar de be roemde speech van John F. Kennedy, die in 1963 de door Sovjet-troepen omsingelde Ber- lijners een hart onder de riem stak door te verklaren: „Ich bin ein Berliner". cape Canaveral Het Amerikaanse ruimteveer Discovery is gisteren met vijf astronauten aan boord gelan ceerd vanaf het NASA-ruimtevaartcentrum Cape Canaveral in Florida. De bemanning zal een geheime satel liet voor het Amerikaanse ministerie van defensie in de ruimte uitzetten. Het is de laatste grote opdracht die NASA voor het ministerie uitvoert. De foto werd vanaf de lanceerinstallatie genomen met een op afstand te bedienen camera. foto reuter conquet» Nood weer in het zui den en westen van Groot-Brit tannië en in het noordwesten van Frankrijk. Hevige regens en wind stoten van 130 ki lometer per uur hebben in Groot- Brittannië over stromingen en aardverschuivin gen veroorzaakt. Het noodweer heeft ten minste aan een man het leven gekost. Bij de Franse vissers plaats Conquet zorgde de storm voor metershoge golven die mee dogenloos op de kust beukten. foto era moskou hans geleunse correspondent De Russische president, Jeltsin, denkt er niet aan zijn opposan ten tegemoet te komen door waarnemend premier Gaidar te laten vallen. Een van Jeltsins naaste adviseurs en een vice- premier zeiden gisteren in de wandelgangen van het Volks congres dat Gaidar als premier 'onvervangbaar' is. De conservatieve oppositie vindt dat Gaidar en diens kabi net moeten opstappen. Binnen de gematigde oppositie, vere nigd in het partijenblok Burger Unie, zijn de meningen echter verdeeld. De kritiek luidt dat Gaidar te radicaal is en de markteconomie wil invoeren zonder oog te hebben voor de sociale gevolgen. Maar volgens vice-premier Sjoemeiko is Gaidar 'onver vangbaar'. Als hij geen premier wordt, blijf ik niet in de rege ring, aldus Sjoemeiko. De vice- premier is een invloedrijke fi guur. Hij werd tijdens de voor jaarszitting van het Volkscon gres als geestverwant van de Burger Unie aan Gaidars kabi net toegevoegd. Gaidar zelf zou alleen in de regering willen blijven als hij het premierschap krijgt. „Alleen als premier of waarnemend pre mier denkt hij garant te kunnen staan voor voortzetting van de hervormingen", liet Jeltsins economische adviseur Oeljoe- kajev in de wandelgangen we ten. „Elke andere post acht hij niet passend". Daarmee zijn voorlopig de geruchten van de baan dat Gai dar ook genoegen zou nemen met een baan als minister van Drastische inkrimping krijgsmacht 1995 zal worden uitgebreid tot een legerkorps van zo'n 35.000 man. De inkrimping van het Belgi sche leger kreeg gisteren voor zichtige instemming van de Bel gische chef-staf. luitenant-gene raal Charlier. Hij had eerst felle kritiek op de inkrimping, maar ging toch schoorvoetend ak koord na een onderhoud met premier Dehaene en minister Delcroix (defensie). De inkrimping heeft tot ge volg dat de Belgische krijgs macht tegen 1997 min of meer moet zijn gehalveerd. De dienstplicht wordt afgeschaft, van de domeinen die nu nog in handen zijn van het leger wordt 8 procent afgestoten en één op de vijf kazernes gaat dicht. De luchtmacht stoot onder meer een derde van het aantal F-16's af en ook de marine moet flink inleveren. correspondent In een week tijd zijn voor het Belgische leger twee belangrijke beslissingen gevallen. België sluit zich aan bij het Frans- Duitse legerkorps en zal tegelij kertijd zijn eigen krijgsmacht drastisch inkrimpen. Het besluit tot deelname aan het Frans-Duitse legerkorps werd genomen, nadat Parijs had toegezegd dat het korps be halve onder de vlag van de Westeuropese Unie (WEU) ook onder die van de NAVO kan opereren. Voor België was dat een voorwaarde. De Belgische deelname is een antwoord op de uitnodiging die Frankrijk en Duitsland in mei van dit jaar stuurden aan de an dere leden van de Europese Ge meenschap. Toen maakten bei de landen ook bekend dat de Frans-Duitse legerbrigade tegen economische zaken als Jeltsin de komende dagen het Congres een nieuwe premier zou voor stellen. Ook Jeltsins militaire adviseur. Dmitri Volgokonov, zei gisteren in de wandelgangen dat de president Gaidar ais pre mier wil handhaven, hoe veel moeite dat ook zal kosten. Gaidar verdedigde gisteren met verve zijn beleid, terwijl uit de conservatieve gelederen voortdurend gesis en boe-ge - roep klonk. Hij gaf toe dat zijn kabinet te laat heeft gereageerd op economische ontwikkelin gen en soms maatregelen heeft genomen die de inflatie hebben aangewakkerd. Maar, aldus Gai dar, de voorspellingen dat er als gevolg van onze hervormingen in Rusland honger en opstand zouden uitbreken, zijn niet uit gekomen. Dat is een succes voor de regering. Uitgaansverbod in deel Algerije ALGIERS Rtr Algerije heeft gisteren voor on- bepaalde tijd een nachtelijk uit gaansverbod ingesteld D.it g< beurde in het kader van de strijd tegen gewelddaden van moslim-extremisten. Het ver bod geldt in zeven provincies in het noorden en het midden van het land, inclusief de hoofdstad Algiers. Premier Belaid Abdes- slam had zaterdag al verscherp ing van de maatregelen tegen de moslim-fundamentalisten aangekondigd. Abdesslam zei toen dat „het spinncweb" van organisaties die banden hebben met het verboden Nationale Reddingsfront (FIS) zal worden ontmanteld. Verder zijn in de provincie Mascara opnieuw 27 gemeente besturen ontbonden aie werden beheerst door aanhangers van het FIS. Het totaal aantal ge meentebesturen in deze provin cie dat sinds Abdesslams aan kondiging is ontbonden, is daarmee op 54 gekomen. washington hans de bruun correspondent De inwoners van Bosnië-Hercegovina zullen met gemengde gevoelens toezien hoe Amerikaanse soldaten straks in So malia de orde herstellen en de honge rende bevolking helpen. Maandenlang hebben zij de VS gevraagd in het voor malige Joegoslavië tussenbeide te ko men. Maar Washington bleef afzijdig. Is een mensenleven in Somalia meer waard dan in Bosnië? Waarom helpen de VS wel Somalia en doen zij niets tegen het geweld in Angola of Liberia? Vragen die worden gesteld nu de VS zelf hebben voorgesteld tienduizenden soldaten als mensenredders naar de stakkers in de Hoorn van Afrika te sturen. Het antwoord is simpel: in 'Joegosla vië', Angola of Liberia sterven niet elke dag duizend mensen de hongerdood. Vanuit die landen bereiken ons geen hartverscheurende tv-beelden van uitge mergelde kinderen. In die landen vallen de meeste slachtoffers niet door gebrek aan voedsel, maar door kogels. Er is in de Amerikaanse publieke opi nie dan ook nauwelijks kritiek op het plan van de regering-Bush om 20.000 soldaten naar Somalia te sturen. Boven dien zijn de militaire risico's geringer dan wanneer de Amerikanen zouden proberen tussenbeide te komen in het vroegere Joegoslavië. 'Joegoslavië' kon door de Amerikanen worden afgedaan als 'een Europees pro bleem', dat vooral door de Europeanen zelf moet worden opgelost. Maar geen land was bereid het lot van de Somaliërs tot zijn probleem te maken, en dan is het de taak van de enig overgebleven super macht om in actie te komen. „De Verenigde Staten zijn nu eenmaal een wereldmacht, en dat brengt verant woordelijkheden mee. Bovendien, als je succes wilt hebben bij een actie als deze, dan moet je vertrouwen op Amerikaanse troepen", zei de voorzitter van de Veilig heidsraad van de VN, de Hongaar Andre Erdos, deze week. De VN die al in 'Joegoslavië', Cam bodja en Angola aanwezig zijn kun nen dat met hun beperkte mankracht niet aan. De VS hebben als enige de mid delen voor een snelle operatie. Een vloot met 2000 mariniers is al in de buurt, en luchtlandingstroepen kunnen via een luchtbrug binnen enkele dagen in Soma lia zijn. De VS willen een coalitie vormen zoals in de Golfoorlog. Maar tot nog toe heeft alleen Italië de vroegere koloniale macht in Somalia troepen beschik baar gesteld. Net als in de Golf zouden deze eenheden onder Amerikaans com mando moeten staan, met rugdekking van de VN-Veiligheidsraad. De Amerikanen willen het snel en goed doen, en houden daarbij de Golf oorlog voor ogen. Hoe meer soldaten, hoe kleiner de risico's. De militaire des kundigen schatten die gevaren overigens niet hoog in. De bendes bestaan meestal uit ongetrainde en lichtbewapende jon gelui. Toch is men in de VS wel beducht Luanda afp-ap voor beelden.van zwaarbewapende GI's die schieten op jonge jongens met een De nieuwe premier van Angola, handvuurwapen. Marcolino Moco, heeft gister- De militaire situatie is niet wat de avond de samenstelling van zijn Washington en de VN op dit moment de kabinet bekendgemaakt. Daarin meeste zorgen baart. Groter probleem is zijn vijf ministersposten inge- wat er moet gebeuren als de bendes zijn ruimd voor de Unita-beweging uitgeschakeld en de voedselhulp is her steld. Als de Amerikanen en hun bond genoten zich daarna terugtrekken, kun nen zij Somalia niet overlaten. De VS noch de VN willen verstrikt ra- bestaat voornamelijk uit leden ken in de Somalische politiek. Er is geen van de regerende Volksbewe- stabiele regering, en het ziet er niet naar ging voor de Bevrijding van An- uit dat die er over een paar maanden wel gola (MPLA). De post van mi- is. Dat brengt het risico mee dat de VN- nister van gezondheidszaken troepen veel langer moeten blijven, om vier herhaling voorkomen. Luanda dreigt Unita met totale oorlog lonas Savimbi, waarmee het bewind in Luanda in een bloedige burgeroorlog is ver zijn lot wikkeld. De regering van 21 ministers ?staat voornamelijk uil in de regerende Volk ging voor de Bevrijding v vice-ministerschappen. de huidige situatie te waaronder die van defensie, zijn gereserveerd voor Unita. Savimbi moet hiervoor de kan didaten aanwijzen, aldus de staatsradio Een westerse diplomaat was niet erg optimistisch. „Unita krijgt niet veel aangeboden. Ik denk niet dat ze er genoegen mee nemen." De nieuwe regering treedt aan op het moment dat de spanning in Angola toeneemt door de offensieven van Unita in diverse delen van het land. Unita heeft in totaal 75 procent van het land in handen. De re gering heeft laten weten een to tale oorlog tegen Unita te zullen ontketenen als de rebellen zich niet voor morgen uit bezet ge bied hebben teruggetrokken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7