'Identificatieplicht ruimer omschrijven' Boeren zien het niet meer zitten Binnenland 'Ouderen moeten zo lang mogelijk kunnen werken' VNG-kaart niet erkend door PTT, banken en NS Meer vrouwen kiezen voor moederschap na dertigste Klanten Shell willen i spaarzegels behouden WD wil onderzoek naar beheer Erasmus universiteit Belasting betalen over fooi? Nooit van 4 UUINUt:KUAU 5 UtltMBbK 1WZ Dieselaccijns toch met 11 cent omhoog den haag De accijns op diesel gaat per 1 januari toch met 11 cent per liter omhoog. Een voorstel van het CDA om de verho ging tot 10 cent te beperken, kreeg gisteren onvoldoende steun in de Tweede Kamer. Een amendement van de PvdA om de pomphouders in het grensgebied een extraatje te geven omdat zij schade lijden door de duurdere dieselaccijns, kan wel op een meerderheid rekenen, ondanks ernstige bezwaren van de staats secretaris. CDA: Lening student in computer Tiel den haag Leningen die studenten voor hun opleiding krijgen, moeten bij het Bureau Kredietregistratie in Tiel worden geregi streerd. Nu is het mogelijk dat jonge academici zich na hun stu die tot over de oren in de schulden steken. Banken komen er niet achter dat zij wellicht nog een flinke studieschuld hebben. De CDA-kamerleden Lansink en Smits hebben de regering giste ren gevraagd aan deze situatie een einde te maken door de le ningen ook in Tiel op te nemen. Tweede polio-patïent in Ede ede» In Ede is opnieuw een vermoedelijk geval van polio gecon stateerd. Het gaat om een kleuter uit Ede die met verlammings verschijnselen is opgenomen in het Gelderse Vallei Ziekenhuis in Ede. Vanwege de privacy wil de GGD niet meedelen of het een jongetje of een meisje is en ook niet hoe oud het slachtoffer tje is. De dienst verklaarde wel dat het kind om religieuze rede nen niet is ingeënt. Dit is het tweede polio-geval in Ede en het 53ste in het hele land. Borstbeeld Den Uyl in Tweede Kamer den haag In de nieuwbouw van de Tweede Kamer komt een borstbeeld van de in 1987 overleden PvdA-leider en oud-pre mier Joop den Uyl. Het beeld wordt 16 december onthuld door Den Uyls opvolger Wim Kok. Het borstbeeld van de voormalige PvdA-fractievoorzitter en oud-premier is vervaardigd door beeldhouwer Theo Schreurs. Het betreft een initiatief van de kunstenaar zelf. Het beeld komt te staan bij de Troelstrazaal, één van de vergaderruimten van de Kamer. Vacaturebank overheid mislukking den haag Het herplaatsen van ambtenaren die vanwege de in krimping van de rijksoverheid overtollig zijn geworden, verloopt zeer moeizaam. De speciaal hiervoor ingestelde 'elektronische vacaturebank', dat alle beschikbare banen van de veertien de partementen bevat, is een 'fiasco' geworden. Dat schrijft deze week het blad PW personeelsmanagement, het vakblad voor per soneelsfunctionarissen. Slechts tien ambtenaren hebben door dit systeem, waardoor ambtenaren bij andere departementen als 'interne sollicitanten' gelden, een nieuwe baan gevonden. den haag gpd Er moet een ombudsbureau ko men waar ouderen terecht kun nen als zij zich gediscrimineerd voelen op grond van hun leef tijd. Zo'n bureau kan bijdragen aan het bestrijden van leeftijds grenzen die belemmerend wer ken op de deelname van oude ren aan het maatschappelijk le ven. Dit staat in een rapport van de Raad voor het Ouderenbe leid dat gisteren in Den Haag werd gepresenteerd. De Raad doet in het rapport 'De waarde van waardering' aanbevelingen die de deelname van ouderen aan de samenle ving moet vergroten. Flexibele pensionering, passende huis vesting en scholingsprogram ma's zijn hiervoor de belangrij- m haag gpd De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) gaat er ten onrechte van uit dat de eigen identiteitskaart door PTT-post, banken en de Nederlandse Spoorwegen als legitimatiebe wijs wordt geaccepteerd. In te genstelling tot de gezamenlijke gemeenten stellen woordvoer ders van die instellingen en be drijven dat er nog geen enkele overeenkomst is over de erken ning van de VNG-kaart. De gemeentelijke identiteits kaart is vanaf 1 januari verkrijg baar bij enkele honderden ge meenten. De kaart is geen na tionale identiteitskaart, omdat met staatssecretaris De Graaff- Nauta (binnenlandse zaken) nog moet worden overlegd over een gezamenlijke ontwikkeling van zo'n kaart, die tevens als Europese reiskaart moet gelden. Beide partijen werden hiertoe onlangs gedwongen door de Tweede Kamer, omdat de kans bestaat dat er anders medio 1994 twee identiteitskaarten op de markt zijn. De VNG meldde gisteren dat organisaties als PTT-post, ban ken, Bovag en videotheken de VNG-kaart erkennen als legiti matiebewijs. In veel gevallen is dat (nog) niet waar. Zo laat de PTT weten dat eerst alle ge meenten de VNG-kaart moeten invoeren en er duidelijkheid dient te zijn over de gezamenlij ke kaart van VNG en Binnen landse Zaken. Ondertussen meldt de VNG aan de gemeenten ten onrechte dat de postidentiteitskaart van de PTT per 1 januari 1993 ver valt. Het besluit hierover is nog niet genomen. Sommige ge meenten hebben op grond van deze onjuiste informatie echter wel besloten de VNG-kaart in te voeren. Voorstel minister Hirsch Ballin: Minister Hirsch Ballin (justitie) is voorstander van een ruimere omsc hrijving van de identificatieplicht dan nu door het kabinet wordt voorgesteld. Dat valt op te maken uit een toespraak die de bewindsman gisteren hield tij dens een conferentie over dit onderwerp in Rotterdam. geformuleerde identificatiep licht met beperkingen zou hij een beter middel vinden dan het huidige wetsvoorstel. Daar in wordt exact omschreven in welke gevallen om een identi teitsbewijs mag worden ge- Een echt algemeen geldende identificatieplicht, waarbij ie dereen op elk moment zonder aanleiding naar zijn papieren kan worden gevraagd, wijst de minister af. Maar een algemeen Volgens Hirsch Ballin heeft zo'n algemeen geformuleerde plicht met beperkingen voorde len boven het nu in het wets voorstel vastgelegde plan. Er kan worden volstaan met één wetsbepaling, in plaats van wij zigingen van allerlei verschillen de wetten. Bovendien zou het een stuk duidelijker worden voor de bur ger in welke gevallen hij ver plicht is zich te legitimeren. De beperkingen zouden kunnen bestaan uit een verbod voor de autoriteiten om zonder aanlei ding iemand om zijn identi teitsbewijs te vragen. Overigens vindt de minister die voordelen ook weer niet zo groot dat hij zal afwijken van de afspraken in het regeerakkoord. In 1989, bij de opstelling van dat akkoord, is na een moeiza me strijd tussen CDA en PvdA afgesproken dat er een beperkte identificatieplicht zou komen, die alleen in bepaalde gevallen zou gelden. Hirsch Ballin houdt daar, om geen politieke proble men te veroorzaken, aan vast. den haag gpd Slechts een handjevol agrariërs toog gisteren naar Den Haag om hun afkeuring uit te spreken over het landbouwakkoord tussen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten. Wat eerder was aangekondigd als een grote manifestatie van boeren, bleek uitein delijk een actie te zijn van enkele tientallen akkerbouwers. De orga nisatoren hadden voor de honderden verwachte actievoerders op het Plein in Den Haag 300 kilo hutspot klaargemaakt. Die ging dus bij lange na niet op. De slechte opkomst wordt gezien als teken dat boeren geen heil meer zien in protestbijeenkomsten. „Er is een hele grote groep boeren, die het niet meer zien zitten", aldus actievoerder N. Hel sloot. „Die zijn murw. Zij zijn net als de hond die voldoende is ge slagen en zich overgeeft. Ik denk dat die stemming steeds meer in de landbouw gaat heersen." i "Ttiiiimiiff Volgens de actieplannen zou een delegatie van de boeren eerst naar het paleis Huis ten Bosch gaan om de koningin daar een krui wagen met landbouwprodukten en een brief aan te bieden. Daar voor kregen de boeren echter geen toestemming. Een geplande ontmoeting met de landbouwspecialisten in de Tweede Kamer ging eveneens niet door. Uiteindelijk verzamelden de boeren zich voor het gebouw van de Sociaal-Economische Raad (SER), waar op dat moment het Landbouwschap vergaderde. De bezwaren van de boeren richten zich vooral op de gevolgen voor de suikerbietentelers. De prijs voor suikerbieten dreigt te kel deren als gevolg van de afspraken tussen de VS en de EG. Ook het feit dat de produktie van oliehoudende zaden in de EG aan een maximum is gebonden, zit de akkerbouwers dwars. Dat kan de EG duur komen te staan bij de teelt van akkerbouwgewassen voor in dustriële toepassingen. ke instrumenten. Volgens C. Egas, lid van de Raad, is het beeld dat mensen van ouderen hebben gedateerd. „Dat de ou dere mens ziek, behoeftig en vereenzaamd zou zijn, is weten schappelijk achterhaald. De arbeidsmarkt moet zich volgens de Raad flexibeler op stellen. Ouderen moeten zo lang mogelijk kunnen werken. De magische pensioengrenzen moeten worden afgeschaft. De Raad was gisteren verheugd over het voorstel dat minister De Vries van sociale zaken deze maand in de Kamer deed om de richtlijn af te schaffen. Volgens deze richtlijn mogen bij collec tieve onslagen meer dan even redig oudere werknemers wor den ontslagen. De identiteitskaart van de VNG is ont worpen en geprodu ceerd door Joh. En schedé Security Cards and Docu ments in Haarlem en voldoet volgens VNG-voorzitter Goulooze aan de hoogste beveili gingsnormen. Zo is geen kleurenkopie van de kaart te maken, omdat onder invloed van ultra-violet licht een beeltenis van Hansje Brinker en een reeks sterren op de kaart verschij nen. De kaart meet 10,5 bij 7,5 centimeter, is geplastificeerd en buig zaam, maar onbreekbaar. foto anp Rotterdam In de haven van Rotterdam zijn ze nog nauwelijks gesigna leerd maar in de Belgische havens gaat bijna geen week voorbij zonder dat er enkelen worden aangetroffen: vooral Bulgaren of Roemenen die als verstekeling in een container per schip naar Noord-Amerika probe ren te komen. Dit jaar is het 150 van hen gelukt de oceaan over te ste ken. Ongeveer 450 zijn er op een overslagterrein uit een container ge haald en naar schatting 900 wilden mee, maar werden weer wegge stuurd. De Rotterdamse Havenbeveiligingsdienst liet de Belgische col lega's gisteren zien hoe de verstekelingen kunnen worden opgespoord met Mechelse herders. Inzet van een hond die met een vorkheftruck naar het ventilatiegat wordt getild en daar de mensengeur ruikt en gaat kwispelen, lijkt de havenbeveiliging dé oplossing. De Belgen hebben meer vertrouwen in een „elektronische snuffelaar": een apparaatje dat C02 ruikt „Die Belgische honden, ach dat is veel te ingewikkeld." den haag gpd De trend om op hogere leeftijd kinderen te krijgen, zet door. Vorig jaar was 43 procent van de zwangere vrouwen ouder dan dertig. In 1988 was dit per centage nog 37. Van de dertig plussers beviel 13 procent van hun eerste baby. Dit blijkt uit het Jaarboek Ver loskunde van de Stichting Infor matiecentrum van de Gezond heidszorg (SIG). In 1991 werden in ons land 175.000 kinderen geboren. Bijna de helft van de zuigelingen heeft een moeder die de dertig is gepasseerd en de verwachting is dat dit aantal de komende jaren toeneemt. Volgens C. de Boer, woordvoer ster van SIG, komt dit omdat steeds meer vrouwen na hun opleiding eerst een paar jaar willen werken. De SIG signaleert een kleine stijging (0,3 procent ten opzich te van 1988) van het aantal meerlingen. Vorig jaar werden 2.498 meerlingen geboren on der wie 112 drielingen en 5 vier lingen. Uit de gegevens blijkt verder dat steeds meer vrouwen thuis bevallen. Vorig jaar werd 71 procent van de baby's thuis ge boren. In 1988 was dit nog 42 procent. SBH De weinige boeren die gisteren kwamen demonstreren, konden zich uitgebreid te goed doen aan hutspot foto nieuw anefo rob bocaerts rottbidam gpd den haag anp De „aanhoudende negatieve publiciteit" over de bestuurlijke en financiële gang van zaken bij de Erasmus universiteit in Rot terdam geeft alle aanleiding voor een onafhankelijk onder zoek. Dat vindt WD-Kamerlid J. Franssen. In schriftelijke vragen aan minister Ritzen (onderwijs) heeft hij gisteren verzocht om de instelling van een onder zoekscommissie. Franssen reageert daarmee op nieuwe publikaties in NRC Handelsblad van maandag, waarin wordt gemeld dat het „schnabbelcircuit" van de Rot terdamse hoogleraren het ge wone universitaire onderwijs schade berokkent. De WD'er vindt dat het tijd wordt voor een grondige verantwoording door het college van bestuur van de Rotterdamse universiteit. Een onafhankelijke onderzoekscom missie zou daarbij nuttig kun nen zijn. Het Rotterdamse universi teitsbestuur laat zelf al een on derzoek uitvoeren. Dat gebeurt onder leiding van de hoogleraar ondernemingsrecht mr. H. Op- hof. „Daar reageren wij niet op, dat is een zaak van Esso." Zuinigjes distantieert de woordvoerder van oliemaatschappij Shell zich van de frontale aanval die con current Esso op de marktleider heeft geopend. De kreet 'Bij Es so blijven de zegels gratis', tien tallen keren te horen op de ra dio, zal echter niet met vreugde zijn ontvangen door de mensen van Shell Nederland Verkoop maatschappij. den haag peter slavenburg 'Laat de rest maar zitten', 'Geef me maar terug van een tientje', 'Rond het maar af op een geeltje'. In de horeca, de reis- en transportwereld, in kapperszaken en bij verhuisbedrijven: overal waar tegen betaling diensten worden verleend, is sprake van het ver schijnsel fooi. Tot grote schrik van taxi-ondernemers heeft de belastingdienst ontdekt dat ook veel chauf feurs een fooitje krijgen. De ondernemers worden nu geconfronteerd met forse naheffingen. Die naheffing bestaat uit 17,5 procent BTW over 10 procent van de omzet. Dat kan lelijk oplopen. Een klein taxibedrijf draait al snel een omzet van een ton. Een na- heffing van 1.750 gulden en dat dan ook nog in de dure maand december, is voor de kleine taxi-man een flinke rib uit het lijf. Overigens valt op dat in het taxibedrijf de neiging tot klagen geen gelijke tred houdt mei de be reidheid concrete cijfers te noemen. Bovendien wekt de branche graag de indruk dat de cliëntèle louter uit arm lastige bejaarden en zieke kindertjes bestaat: „Die ge ven helemaal geen fooi." Andere bedrijfstakken worden door de belastingdienst ontzien. Hoewel een kind weet dat in bijvoorbeeld de horeca veel fooi omgaat, betalen kroegbazen en restau ranthouders geen belasting over de tip die het perso neel in de knip steekt. Kelners en serveersters worden verondersteld die fooitjes bij hun inkomen op te tellen wanneer zij hun belastingformulier invullen. Dat dat niet of nauwelijks gebeurt, is een publiek geheim. In de kappersbranche bestaat de fooi officieel niet. De kappers-CAO verbiedt het aannemen van tipgeld. Een handige regeling die de branche tegen de belasting dienst beschermt. Maar de klant die na het wassen, knippen en föhnen een riks naast de kassa legt, wordt zelden bestraffend toegesproken. Ook in andere bedrijfstakken wordt het bestaan van fooien domweg ontkend. De Ondernemersorganisatie Schoonmaak- en bedrijfsdiensten is kort en bondig: „Schoonmakers krijgen nooit fooi." In de auto- en garage-branche wordt volgens de Bovag evenmin getipt. Woordvoerder R. Boon: „Fooi? Dat komt nauwelijk voor. Nou, goed, heel misschien, zo af en toe, maar dat kan nooit veel om het lijf hebben. Het aantal transacties per werknemer per dag is niet zo groot. Belasting over een fooitje wordt niet betaald. Daar heb ik echt nog nooit van gehoord." Benzine-pomphouders krijgen tegenwoordig vrijwel geen fooi meer, weet een woordvoerder van Shell. Dat is een gevolg van de zelfbediening en het plastic geld. Automobilisten tanken zelf en rekenen af zonder hun geld tevoorschijn te halen. Veel pomphouders zeggen dat zij de fooitjes die ze krijgen optellen bij hun omzet, zodat er belasting over wordt betaald. Dat laatste zouden taxi-ondernemers dus ook moeten doen. Het probleem is echter dat het de chauffeurs zijn die de fooi krijgen, terwijl de ondernemers goed zijn voor de aanslag. Toch is er volgens de Belastingdienst voor Bedrijven in Amsterdam geen speld tussen te krij gen. De fooi maakt deel uit van de omzet, dus wordt er belasting opgelegd. Maar waarom geldt dat dan niet voor de horeca? Een woordvoerder „In de horeca maakt de fooi geen deel uit van de beloning en daarom ook niet van de omzet. Fooi is in dat geval een persoonlijk dienstbe toon, geen betaling. Zolang een horeca-ondememer zich niet bemoeit met de verdeling van het tipgeld in zijn bedrijf, is geen sprake van omzet. In de taxi-wereld maakt de fooi wel degelijk deel uit van het salaris en daarmee ook van de omzet. Dat is het verschil." Op het moment zijn er geen andere bedrijfstakken die op fooigebied speciaal door dc belastingdienst onder de loupe worden genomen. „Maar dat kan altijd veran deren wanneer blijkt dat in een bepaalde branche fooi een vorm van salaris is geworden.' Goed om te weten voor al die kamermeisjes, touring car-chauffeurs, glazenwassers en portiers. Een fooi moet worden geweigerd, maar voor persoonlijk dienst betoon mag de hand zonder schroom worden opge houden. Esso probeert Shell op eigen terrein te tackelen. Want Shell was jaren geleden de maat schappij die de trend zette met gratis spaarzegeltjes als klanten binder. Nu alle concurrenten dat systeem hebben gekopieerd, dacht de 'uitvinder' een nieuwe slag te kunnen slaan met waar- decertificaten, waarvoor zegel tjes moeten worden gekocht. Maar de reacties daarop vallen bitter tegen. Er is alom kritiek geuit op de opbrengst van de certificaten en ook bij de pom pen loopt het niet storm. Bovendien worden de pomp houders bestookt door klanten die bang zijn dat ze vanaf 1 ja nuari geen gratis zegeltjes meer krijgen, waardoor ze nóóit de spaarkaarten voor die badjas, sapcentrifuge of CD-speler vol krijgen. Esso haakt in op dat ge voel van onvrede, met een om vangrijke reclamecampagne, die duidelijk maakt dat de Esso- zegeltjes gratis blijven. „Want beloofd is beloofd", sneert de concurrent. Shell beslist deze maand of het oude spaarzegeltjes-sys- teem definitief wordt verdron gen door waardecertificaten. Bij het begin van de actie werd er nog vanuit gegaan dat de be langstelling voor de betaalzegels zo groot zou zijn, dat de gratis zegels vanzelf naar de acnter- grond zouden verdwijnen. Maar wie zijn oor te luisteren legt bij pomphouders, weet dat het te genovergestelde het geval is. De woordvoerder van de mul tinational wil niet zeggen of de gratis zegels inderdaad zullen worden afgeschaft. „Eerst moe ten we afwachten hoe het nieu we spaarsysteem loopt, dan pas valt de beslissing", /egt hij

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5