Onderzoek botsveiligheid te duur ABP in 1996 zelfstandig Banenplan PvdA de mist in Binnenland Raad van State: Niet te snel met Tempobeurs Ongeluk door blubber Bedrijf Botlek schuldig aan dood werknemers Turks drama eindigt in vrijspraak Normaal werkt mee aan kerkdienst LZV_ZINL;t:r\U'/-IVJ 3 LZC\_CfVIDCr\ 173/ Man verduistert twee miljoen scherpenzeel Een 43-jarige Renswoudenaar heeft bekend als agent van een bank in Scherpenzeel in een periode van elf jaar voor ruim twee miljoen gulden aan spaargelden te hebben ver duisterd. Volgens de politie heeft de man het geld overgemaakt op een buitenlandse bankrekening. De politie heeft het geld nog niet kunnen achterhalen. In februari van dit jaar voerde de bank een routinecontrole uit. Volgens tientallen spaarders uit de regio Scherpenzeel bleken de spaartegoeden niet te kloppen. Foto ontvoerder Heijn mag wèl Amsterdam Het weekblad Panorama heeft in april 1988 met pu blicatie van foto's van de ontvoerder van Gerrit-Jan Heijn geen onrechtmatige inbreuk gemaakt op de persoonlijke levenssfeer van de verdachte. Het gerechtshof heeft vanmorgen een eerder publicatieverbod van de Haarlemse rechtbank vernietigd. De fo to's zijn van de hand van ANP-fotograaf Paul Stolk. De foto werd bekroond met de Zilveren Camera. Vier jaar cel wegens incest den haag Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een 49-ja- rige man, ex-uitgever van pomobladen, uit Dordrecht veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaar wegens verkrachting en ontucht met twee dochters. Tegen hem was zes jaar geëist. De rechtbank in Dordrecht had de man eerder veroordeeld tot een jaar en negen maanden cel. De man heeft jarenlang zijn jongste twee dochters van twaalf en zestien jaar seksueel mis bruikt. Drugslijn Nederland-Antillen opgerold arnhem» De Arnhemse politie heeft gisteren in samenwerking met de politie van Curasao een grote cocaïnelijn opgerold. In een container in de Rotterdamse haven werd vijftig kilo cocaïne met een straatwaarde van ongeveer 7,5 miljoen gulden in be slaggenomen. Op vijf lokaties in Arnhem, een lokatie in Leiden en een in Apeldoorn werd gisteren huiszoeking verricht. Een 25- jarige en 37-jarige Arnhemmer zijn aangehouden op verdenking van de invoer van cocaïne vanuit Curasao naar Nederland. Het onderzoek heeft negen maanden geduurd. Eend ziet strijker aan voor brood hencelo In Hengelo is deze week het eerste slachtoffer van vroegtijdig afgestoken vuurwerk gevallen. Het betrof een eend, die bij een vijver naast een scholengemeenschap een strijker voor een stukje brood aanzag. Net toen de eend het 'hapje' wil de verorberen, ontplofte de strijker. Het diertje raakte een deel van de snavel kwijt en kan niet meer eten. De politie heeft het dier naar een dierenarts gebracht, die de gewonde vermoedelijk zal afmaken. Politiek protest tegen salarisverhoging den haag Minister Dales van binnenlandse zaken loopt te hard van stapel met de salarisverhoging per 1 januari 1993 van 18.000 gulden bruto per jaar voor een gedeputeerde, een lid van het da gelijks bestuur van een provincie. Dat heeft de politiek haar te verstaan gegeven in de vaste kamercommissie binnenlandse za ken. De gedeputeerden verdienen nu 132.000 gulden per jaar, dat wordt 150.000 gulden. Volgens Dales verdienen zij te weinig in vergelijking met wethouders van Amsterdam, Rotterdam en Utrecht en wil Dales gedeputeerden hetzelfde salaris geven als rijksambtenaren in de top van schaal 17. j ibni Universiteiten gaan 'klaplopers' melden den haag gpden hogescholen als op de stu diebeurzen. Inmiddels ziet het ernaar uit dat er een nieuw systeem van voortgangscontrole komt. De universiteiten zijn bereid de 'klaplopers' te melden. Dat zijn studenten die wel staan inge schreven, maar bijna nooit ver schijnen. Voor de overige stu denten zouden de universitei ten en hogescholen een con tract kunnen sluiten met de stu denten. De student verplicht zich in zo'n contract er alles aan te doen zijn studie in de afge sproken tijd af te maken. De universiteit verplicht zich de student naar vermogen daarbij te helpen. De Raad van State vindt invoe ring van een studiebeurs, ge koppeld aan studieresultaten, op 1 september volgend jaar onhaalbaar. Volgens het hoog ste adviescollege van de rege ring zijn de universiteiten en hogescholen niet in staat vol gend jaar al van iedere student een rapport naar de Informati seringsbank te sturen. Ritzen wil deze zogenoemde Tempobeurs om te. bezuinigen op studiefinanciering. Door stu denten meer achter de broek te zitten, hoopt hij dat ze minder tijd gebruiken om hun studie af te maken. Daarmee bezuinigt hij zowel op de universiteiten ERIC DE TUINMAN VINDT GOUDSCHAT 2JÏ2 MET Z'N DETECTOR MËDÖS il II NEDERLANDSE 007 IS NU TAXICHAUFFEUR terheuden» Acht mensen zijn gisteren gewond geraakt toen een bus van de streekvervoersmaatschappij BBA in een sloot terechtkwam naast de Moerdijkse Postbaan in de gemeente Terheijden. Volgens de politie is het ongeval vermoedelijk te wijten aan blubber die een landbouw voertuig op de weg achterliet. In de bus, die op weg was van Breda naar Fijnaart, zaten zestien mensen. Zij werden door de brandweer van Terheijden bevrijd. foto anp ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst OM: DSM Chemicals in gebreke gebleven rotterdam gpd DSM Chemicals in de Botlek moet zich voor de Rotterdamse rechtbank verantwoorden voor de explosie, waarbij vorig jaar december zeven werknemers van onderaannemersbedrijven om het leven kwamen. Het openbaar ministerie in Rotter dam vindt dat de onderneming in gebreke is gebleven en dat de schuld niet op een of meerdere werknemers kan worden ge schoven. Het onderzoek naar de oorzaken van de ramp heeft verder uitgewezen dat de be trokken onderaannemers vol gens het boekje hebben ge werkt. Volgens officier van justitie mr. L. de Jonge had DSM Che micals bij de werkzaamheden aan een opslagtank rekening moeten houden met de kans dat de opgeslagen benzoëzuur bij werkzaamheden aan een tank zou kunnen exploderen, zodra de stof in contact zou ko- NS wijzen verzoek reizigersvereniging Rover van de hand De Nederlandse Spoorwegen vinden een openbaar on derzoek naar de botsveiligheid van treinstellen te duur. Om die reden willen de Spoorwegen niet voldoen aan het verzoek van Rover, een vereniging van reizigers in het openbaar vervoer. Zo'n onderzoek is in Nederland overi gens nooit eerder gedaan. In Europa laten op het ogen blik alleen de Engelse spoorwegen in het diepste geheim materieel moedwillig botsen om aan de hand van onder zoek de veiligheid te kunnen verbeteren. utrecht. cpd-anp Prof.dr.ir. J. Wismans van de af deling botsveiligheid van TNO zegt ook voor de Nederlandse Spoorwegen zo'n realistisch on derzoek te kunnen opzetten. Maar alleen al aan de hand van een nauwkeurige analyse van een treinramp kunnen volgens hem net zo goed verbeteringen worden aangebracht. Een re constructie van de ontsporing afgelopen maandag bij Hoofd dorp is wel het minste dat moet gebeuren. Het onderzoek, waarmee po litie en justitie op dit moment bezig zijn, duurt op zijn minst nog enkele weken. Officier van justitie mr. C. Hemmes heeft gezegd dat het onderzoek inge wikkeld is en niet in een paar dagen kan zijn afgerond. De re cherche van Haarlemmermeer richt zich op drie zaken: de situ atie ter plaatse, de trein zelf en de betrokken personen, zoals de machinist. Of de machinist van de verongelukte intercity Am- sterdam-Vlissingen inmiddels is verhoord, kon mevrouw Hem mes niet vertellen. Volgens de woordvoerder van de Spoorwegen worden gege vens van een spoorramp van enige omvang in Europa auto matisch doorgesluisd naar het onderzoeksinstituut van de ge zamenlijke Europese spoorweg maatschappijen, de UIC. Het onderzoeksinstituut doet aan de hand van die gegevens regelma tig aanbevelingen om de veilig heid te verbeteren. Volgens de NS zijn mede daardoor de nieu we stoptreinen die eind volgend jaar gaan rijden in een aantal opzichten veiliger dan het hui dige materieel. Ze zijn sterker op plaatsen waar mensen zitten en kunnen moeilijker breken of ingedeukt raken. Wismans zou evenwel graag onderzocht zien hoe botsvrien- delijk bijvoorbeeld de zitplaat sen zijn. Stoelen kunnen zo worden geconstrueerd dat ze bij een botsing veel energie absor beren waardoor de reiziger niet meteen door het compartiment vliegt. Ook moet volgens de Delftse hoogleraar worden on derzocht hoe botsvriendelijk obstakels langs de spoorlijn zijn, zoals bovenportalen en tunnels. „Treinen moeten de kans krij gen zo veilig mogelijk te ont sporen", aldus Wismans. Volgens de NS is het mate rieel waar mogelijk voorzien van 'kreukelzones' om de klap van een botsing op te vangen. In het interieur worden scherpe hoeken en obstakels vermeden. Daarnaast is het materieel brandveilig, dat wil zeggen on brandbaar of brandvertragend. P. Wiertz van Rover is niet zo tevreden over de vluchtwegen in de treinen. „Er is geen een vormigheid. Je ziet mensen vaak genoeg tevergeefs tegen automatische deuren duwen. Ze weten niet hoe ze die deuren moeten openen. Paniek is zo gauw geboren." men met de buitenlucht. Bo vendien werd het goedje boven een bepaalde temperatuur be waard. De strafrechtelijke ver volging van het bedrijf is op de ze twee feiten gebaseerd, justi tie verwijt DSM Chemicals dood door schuld, alsmede een aantal overtredingen van de Arbeids omstandighedenwet. Op de bewuste 13 december vonden er aan een opslagtank werkzaamheden plaats kort na dat benzoëzuur was overge pompt. Achteraf bleek dat DSM Chemicals de onderaannemers een werkvergunning had ver strekt zonder dat daarbij de procedure van de verplichte gasmeting correct was nage leefd. De vergunning was bo vendien geruime tijd afgegeven voordat de werkzaamheden aan de tank zouden plaatsvinden. Ook is komen vast te staan dat bij DSM Chemicals kennis over de gevaren van benzoëzuur niet aanwezig was. Van Inkel stopt met disco-shows hilversum gpd Veronica-DJ Jeroen van Inkel stopt met de presentatie van de Veronica drive in-shows uit pro test tegen racistische uitlatingen van zijn publiek. Van Inkel werd verleden week zaterdag in een discotheek in het Veluwse Ach terveld geconfronteerd met ra cistische uitlatingen van het pu bliek. Op het moment dat Van Inkel een house-plaat draaide, begon het publiek 'joden joden' te schreeuwen. Veronica's radiodirecteur Allard Berends kan zich vinden in de beslissing van Van Inkel. De omroep denkt nu spotjes te gaan uitzenden tegen racisme. Wel wil men eerst overleg met bij voorbeeld de Anne I rank Stichting en de Stichting Ideeële Reclame (Sire). Vrouw op vrije voeten na bekentenis van moord rotterdam anp De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 18- jarige Turks/Nederlandse vrouw uit Maassluis vrijgesproken van de moord op een 25-jarige man, ook uit Turkije afkomstig. Hij werd op 30 ja nuari in de Hoogenwaardstraat in Rotterdam- Overschie dood in zijn auto aangetroffen. De vrouw belde vanuit een telefooncel in de buurt de politie met de mededeling, dat zij de man had doodgeschoten, omdat hij haar eerder zou hebben verkracht. Het moordwapen lag vlak bij de telefooncel op de grond. Uit technisch on derzoek bleek, dat de vrouw de moord onmoge lijk kon hebben gepleegd. De officier van justitie eiste twee weken geleden al vrijspraak wegens ge brek aan bewijs. Tijdens de behandeling van de zaak bleek dat de verdachte sinds haar aanhouding hardnekkig vasthoudt aan haar bekentenis, ondanks pogin gen van de politie en haar advocaat haar over te halen de bekentenis in te trekken. Deskundigen hebben verder naar voren gebracht dat de vrouw het moordwapen niet kan hebben gehanteerd. Dit zou haar te veel kracht vergen en het omgaan met het wapen kost nogal wat vaardigheid. Bo vendien heeft de dader van dichtbij door een au toruit geschoten. De verdachte had echter geen glas op haar kleding en geen kruitsporen op haar hand. Volgens het openbaar ministerie houdt de 18- jarige onder druk van haar familie vast aan haar verhaal. Ze was uitgehuwelijkt aan een ander, maar ging desondanks met het slachtoffer naar bed. Een dergelijk eerverlies moet dan door de mannelijke leden van de familie worden gewro ken, aldus de officier. Volgens de theorie van het openbaar ministerie, dat zich heeft verdiept in de Turkse gebruiken, moet in zo'n geval naast de man ook het meisje worden gedood. Het meisje wilde hieraan ontko men en verzon het verhaal over de verkrachting, zodat zij tegenover de politie een motief zou heb ben om de man te vennoorden. Zij zelf zou be kennen en de cel ingaan in de hoop dat haar fa milie dat als „lichtere straf' zou aanvaarden. Omdat de vrouw ondanks aandringen van de politie en haar advocaat haar bekentenis niet wil intrekken, kon de zaak vooralsnog niet worden geseponeerd. In dergelijke gevallen stelt het OM zich op het standpunt dat een verdachte recht heeft op een oordeel van de rechtbank. Inmiddels is het onderzoek naar de moordzaak nog steeds gaande. Dit verloopt echter moeizaam, omdat de eventuele betrokkenen binnen de Turk se gemeenschap blijven zwijgen. De kans is groot dat minister Dales van binnenlandse zaken en de ambtenarenbonden het vandaag in beginsel eens wor den over verzelfstandiging van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds in 1996 of eerder. De belangrijkste winst voor het overheidspersoneel is dat de overheid dan niet langer uit de ABP-gelden (werknemersgeld; uitgesteld loon) kan putten om de eigen financiële noden te dekken. Dat deden achtereen volgende ministers door de werkgeverspremie te verlagen. Er ligt in Den Haag een voor stel van Dales op tafel, waarin geld wordt vrijgemaakt om de pensioenpremie tot het nood zakelijke peil op te trekken. Dat kan zonder dat werkgevers en werknemers daar in één klap grote bedragen voor op tafel hoeven te leggen. Dit vormt hét grote struikelblok voor verzelf standiging van het ABP. De pre mie (voor pensioen, WAO en VUT) bedraagt nu 9,6 procent, maar dat moet 16,6 worden om de verplichtingen te kunnen waarmaken. Het ABP moet een stichting worden, die onder de Pensioen en Spaarfondsenwet valt. Bij de verzelfstandiging moeten de re gelingen worden aangepast aan een aantal maatschappelijke ontwikkelingen, zoals gelijke behandeling. De premie die noodzakelijk is voor pensioen en nabestaandenpensioen, en WAO en VUT mag van jaar tot jaar niet meer dan 1 a 2 procent omhoog of omlaag. Het bestuur van de stichting ABP wordt ge lijkelijk gevormd door werkne mers en werkgevers. voorst» De Explosieven Opruimingsdienst van de landmacht heeft gisteren op het landgenoot De Poll in Voorst een V1-bom uit de Tweede Wereldoorlog gedemonteerd. De onschadelijk gemaakte lading neemt de EOD mee. Het omhulsel gaat naar het Luchtvaartmuseum in Enschede. Het was de derde en laatste V1 die is opgeruimd. De Vries: Koopkrachtverlies middeninkomens den haag gpd zieuwent gpd De boerenrockgroep Normaal werkt op Eerste Kerstdag in de roomskatholieke Werenfridus- kerk in het Achterhoekse Zieu- went mee aan een buitengewo ne dienst. De kerk van het 3.000 tellende dorp staat restauratie in de stei- nr er is geen geld meer voor*herstel van het lekkende dak. Met een speciale dienst hoopt men de ontbrekende fi nanciën toch binnen te krijgen. Normaal zal in het dialect een variant brengen op evergreens als Jingle bells, De herdertjes la gen bij nachte en Oh denne- boom. Zanger Bennie Jolink en zijn collega's reageerden posi tief on de noodkreet van de kerk in hun geboortestreek. Hoewel de muzikanten van Normaal niet bekend staan als zeer trou we kerkgangers, willen ze graag helpen. Temeer vanwege het steeds „commerciëlere karakter van de kerst", zoals Jolink zegt. „Tegenwoordig hebben de sla gers het met kerst drukker dan de pastoor en dat is niet goed." Minister De Vries van sociale zaken heeft het banenplan van de PvdA van de hand gewezen. De sociaal-democraten wilden via een wijziging in het belas tingstelsel tienduizenden banen scheppen. Het PvdA-voorstel leidt volgens De Vries tot een koopkrachtverlies van 1,5 tot 2 procent voor de middeninko mens van rond de 50.000 gul den. Scherpere eisen bij het toe kennen van een WW-uitkering, zoals het CDA wil, wijst de mi nister eveneens van de hand. De PvdA wil de belastingvrije som omzetten in een zoge noemde taxcredit. een voor ie dereen gelijke belastingaftrek. Dat is voordelig voor de lagere inkomens, maar kost de hogere inkomens geld. Dat bedrag (3,5 miljard) wil de PvdA gebruiken voor verlaging van het laagste belastingtarief, hetgeen de be stedingen aanwakkert en ver volgens de werkgelegenheid ten goede moet komen. De Vries vreest dat het inko mensverlies voor de middenin komens leidt tot hogere loonei sen waardoor de oproep tot loonmatiging verloren gaat. ..Ik geloof dan ook niet in het heil zame werkgelegenheidseffect van dit nivellerende beleidal dus De Vries gisteren bij het be grotingsdebat van sociale zaken. Wel zegde hij op korte termijn een nota toe waarin alle voor- en nadelen nog eens op een rij tje worden gezet. Ook het PvdA-voorstel het kostwinnersvoordeel in de be lastingen (de overheveling van de belastingvrije voet van de niet «reikende partner naar de kostwinner) af te schaffen, krijgt niet de instemming van het ka binet. De PvdA zal nu zelf met een initiatiefwetsvoorstel ko men dat kan rekenen op steun van een kamermeerderheid (PvdA. WD. D66. Groen Links). Het CDA-plan een WW-uitke ring pas toe te kennen als een jaar is gewerkt (nu ligt die ter mijn op 26 weken), acht staats secretaris Ter Veld (sociale za ken) onnodig. Een tweede CDA- plan om de periode waarin de werkloze wordt betaald door de bedrijfstak te verlengen van acht weken naar een half jaar, wijst Ter Veld ook af. liet inkomensafhankelijk ma ken van de kinderbijslag is voor lopig niet aan de orde. zo lieten de bewindslieden weten. Minis ter Ritzen opperde dal onlangs als voorwaarde om ook de hoogte van de studiebeurs weer te koppelen aan het ouderlijk inkomen. De boete-regeling voor werk gevers die een werknemers de WAO in sturen, zal op korte ter mijn iets worden versoepeld. Ter Veld wil de onbedoelde ef fecten eruit halen, zoals de boe te voor de opnieuw indienstge- treden arbeidsongeschikte die binnen een jaar weer ophoudt met werken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3