Weg tussen Alphen en Bodegraven veiliger Zilveren Kruis en AVCB gaan nauw samenwerken Schrijvende Lezers DONDERDAG 3 DECEMBER 199? 936 NOORDWUK ANP De verzekeraars Avéro Centraal Beheer Groep (AVCB) en het in Noordwijk gevestigde Zilveren Kruis gaan intensief samenwerken. Hoewel de bedrijven met elkaar verstrengeld raken, zijn er geen plannen voor een fusie. De samenwerking werd al een jaar geleden aangekondigd; deze week zijn de contracten getekend. De samenwerking voorziet in een taakverdeling, waarbij beide maatschappijen bij elkaar een minderheidsbelang krijgen. Dat zouden de vijf procent niet mogen overschrijden. De taakver deling houdt in dat ACVB in hoofdlijnen het be leid gaat bepalen waar het gaat om de schade- en levensverzekeringen, het sterke punt van die maatschappij. Zilveren Kruis gaat dat, als markt leider, doen wat betreft de zorgverzekeringen. De samenwerking is ingegeven door zowel de schaalvergroting in de gezondheidszorg als door de aankomende Europese eenwording. Op deze manier willen de maatschappijen zich verzeke ren van een sterke marktpositie. Het samenwerkingsverband heeft een pre mie-inkomen van 4,4 miljard gulden en een gerekend naar de resultaten van 1991 een nettowinst van 287,5 miljoen gulden. In totaal betreft het 1,5 miljoen zorgverzekerden. AVCB ontstond in 1990 na het samengaan van Avéro in Leeuwarden en Centraal Beheer in Apeldoorn. De groep wil verder branchegenote Vezeno in Zaandam, die de Staten Bank in haar bezit heeft, overnemen door eerst 30 procent van de aandelen Vezeno te verwerven en vervol gens een openbaar bod van 600 gulden per aan deel op de rest uit te brengen. De Steekterweg tussen Bodegraven en Alphen moet een stuk veiliger worden. archieffoto wim dijkman Racisme Naar aanleiding van de agres sie tegen Turken in Duitsland ondervroegen verslaggevers van de krant bezoekers van een Turks en Nederlands kof fiehuis. De Nederlanders von den dat Turken werden voor getrokken door de sociale dienst (GSD) en de afdeling huisvesting. Het 'Gesprek van de dag' van 25 november ging over agressie te gen Turken, toegelicht vanuit de koffiehuizen Hüzür en Rem brandt. Bij Rembrandt bleek men het oneens met de afwij zing door de GSD e.d. en in plaats dat men in beroep gaat - zo nodig via de wetswinkel - kijkt men naar een ander, waar van men denkt te zien dat hij het beter heeft of bevoordeeld wordt, maakt zichzelf jaloers en gaat daarover uitgebreid door zeuren met anderen, zodat 'ie dereen' iedereen 'gebruikt' om zijn gelijk te bewijzen. Men is dan jaloers op mensen die vanuit hun armoe het pikten hierheen gehaald te worden om werk te doen dat zódanig slo pend is voor je gezondheid, dat het niet meer werd gedaan door Nederlanders. Men beschouwt dan alle verhalen over een slechte Turk als wéér en niet als uitzondering maar als régel. Dit is een gepeperde generalisatie. Maar los hiervan versterkt juist het jaloerse zeuren tegen elkaar slechts je gevoel ongelukkig en machteloos te zijn. De mensen bij Rembrandt hebben tot nog toe gevoel voor eigenwaarde genoeg om duide lijk te zeggen dat ze dat geweld in Duitsland scherp afkeuren. Maar het probleem is dat het ja renlange dóórzeuren je gevoel van eigenwaarde op den duur zodanig aantast, dat je je gaat gedragen als een dreinend kind dat driftig trapt en slaat naar waar het bij kan maar dan met de middelen van een volwassen kerel. Geweld is immers altijd een machteloze poging je eigen kleinheid op te blazen zodat het grootheid lijkt. Niet de overheid moet dus in aktie komen, maar wij allemóél. De samenleving is geen tv-programma waar we als consument passief naar kijken, maar iets waarvan we een aktief element zijn. Wét onze baas of de GSD ook beslist, wét ónderen - al dan niet Nederlander - voor crimi neels doen, wij zijn vrij en machtig om aktief néé te zeg gen tegen onrecht, racisme en geweld en we hebben genoeg argumenten om anderen van hun verslaving af te helpen. A.L. Bossen, Oude Rijn 63/e, Leiden. Marokanen De Marokkaanse O.E.T.C. leer krachten. Het ministerie van onderwijs dreigt Marokkaanse leraren die Onderwijs in Eigen Taal en Cultuur (OETC) geven aan bui tenlandse leerlingen hun on derwijsbevoegdheid af te ne men als ze het Nederlands on voldoende beheersen. Graag wil ik hierbij reageren op uw artikel van de Marokkaanse OETC leerkrachten van woens dag 11 november 1992. Dat de ze leerkrachten boos zijn op het ministerie van Onderwijs is niet verwonderlijk. Hoe vaak heeft het ministerie niet onrechtvaar dig en ondoordacht gehandeld? De Marokkaanse leerkrachten worden bedreigd met het verlies van hun onderwijsbevoegdheid in 1996, als zij hun cursus Ne derlands tot 1996 niet afmaken. Deze OETC leerkrachten willen wel de cursus Nederlands vol gen, maar het behoud van hun onderwijsbevoegdheid mag daaraan niet gekoppeld zijn. Elke leraar die goed onderwijs wil geven, zal zijn best doen oin goed voorbereid voor de klas te staan. Zoals de Marokkaanse OETC leerkrachten misschien wel zelf zullen weten, en mis schien ook wel zelf ondervon den hebben, is Nederlands be langrijk om hier onderwijs te geven. Ik vraag me af, waarom deze leerkrachten dan zo moei lijk doen over het volgen van de cursus. Ze moeten toch ook wel weten dat Nederlands belang rijk is voor de Marokkaanse kin deren. In het stuk staat dat de Marokkaanse leerkrachten ook andere bijscholingscursussen volgen. Deze OETC leerkrach ten willen de cursus Nederlands niet in hun vrije tijd volgen. Ze vinden dat het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen in hun werktijd deze cursus moet verzorgen. Is dit niet een beetje scheef? De Marokkaanse leerkrachten zijn wel bezig met andere bijscholingscursussen, maar voor een cursus Neder lands hebben ze opeens geen tijd. Als de Marokkaanse kinderen het Nederlands niet goed be heersen, dan raken ze in alles achter. Alleen het feit al, dat de Marokkaanse kinderen tijdens hun schooltijd uit de klassen worden weggehaald, om OETC lessen te volgen, geeft zoveel leerachterstand bij deze kinde ren. En als de Marokkaanse OETC leerkrachten het Neder lands ook niet op een hoge plank plaatsen, worden deze kinderen dan niet daardoor dubbel benadeeld? Hebben de Marokkaanse OETC leerkrach ten ook hieraan gedacht? Of is het alleen maar, dat de cursus Nederlands in hun werktijd ge volgd moet worden, omdat het ministerie dat van hen eist. Ik benadruk dat de Marok kaanse OETC leerkrachten eerst aan de Marokkaanse kinderen moeten denken, aan wie zij on derwijs willen geven, en daarbij is een cursus Nederlands heel erg belangrijk. Geen enkele Pa bo-student krijgt een onderwijs bevoegdheid als die een onvol doende heeft voor het vak Ne derlands. Nederlandse taal is heel belangrijk voor deze kinde ren. Plaats deze Marokkaanse kinderen op de voorgrond en denk daar goed over na. Een rechtgeaarde onderwijzer moet dat kunnen doen! Mevr. J. Ramdas-Jawalapersad, Bernard Haitinkstraat 9, Leiderdorp. (Van redactiewege ingekort) Nog een krant Het bijvoegsel van zaterdag 14 november bevatte een artikel over de geschiedenis van de Leidse pers in de jaren 1960- 1992. Daarin werd summier het karakter en de levensloop van vijf dagbladen geschetst. In een artikel onder de kop 'En nu is er nog maar één' neemt Ruud Paauw in het Zaterdags Bijvoegsel van 14 november af scheid van concurrent de Leidse Courant; de krant die door het moederbedrijf van het Leidsch Dagblad is overgenomen. De heer Paauw schetst in dat arti kel de roemruchte geschiedenis van de Leidse pers: het Leidsch Dagblad, de Leidse Courant en de niet meer bestaande Nieuwe Leidse Courant, Leidse editie van het Vrije Volk en Leidse edi tie van Het Vaderland passeren daarin de revue. Eén krant is de heer Paauw in zijn geschiedschrijving 'verge ten'. Het moederbedrijf van de Leidse Courant, Sijthoff Pers, heeft twee jaar lang nóg een krant in de Sleutelstad uitgege ven. Van september 1979 tot half juli 1981 is in deze stad ook de Leidse editie van de Haag- sche Courant gemaakt. Met weinig middelen, gemiddeld zes redacteuren/trices en wat los- vaste medewerkers is in die ja ren goede concurrentie gebo den aan beide andere Leidse dagbladen. Die inspanningen moesten noodgedwongen wor den gestaakt toen Sijthoff Pers geen geld meer in dit experi ment wilde steken. Om de redactie en medewer kers van die Leidse editie de eer te geven die ze verdienen, zou dit feit niet onvermeld mogen blijven. Astrid Schoordijk, Bloemendaalstraat 36, Noordwijk. Witte Piet Sinds een boomlange vent zich, gehuld in Pietenpakje en pik zwart geschminkt, goedbedoe lend maar onverwachts over ons tweejarig zoontje heen- boog, zit de schrik er goed in. Nu nog, een jaar later zijnde. Zo moest bij de intocht van Sinter klaas in ons dorp op bevel van onze zoon alle ramen van het huis gesloten worden om maar te voorkomen dat die enge gas ten naar binnen zouden slui pen. Ja, zo'n pikzwart figuur roept bij kleine kinderen zo hun eigen reacties op. Waarom moet Zwarte Piet ei genlijk zwart zijn? Volgens de juffrouw van mijn lagere school destijds, omdat Piet woont in een land met véél zon en z'n huid dus verbrandt. Maar, vraag ik me dertig jaar later af, waar om verbrandt de huid van Sin terklaas dan niet consequent mee onder de Spaanse hemel? Dit in plaats van dat spierwit fi guur die we elk jaar op bezoek krijgen? Maar, vraag ik me af, werkt dit spel ook weer niet 'heerlijk' bevestigend? Ik be doel, een witte heer en zwarte dienaars, hebben zwarte men sen in deze wereld dit verhaal niet te vaak gehoord? Mijn voorstel dus, laten we Zwarte Piet nu eens eindelijk wit wassen. Maak er maar een Nederlandse bleekscheet van. Een vreemd gezicht zegt u? Och, u moet maar bedenken, Piet zijn taak is het Sinterklaas te helpen en niet om zwart te zijn. (Wie weet zijn onze zwarte medelanders ook wel blij van dit zwarte knechtje af te zijn. Veel kinderen in elk geval.) Maak van Piet een bleekscheet. Je zou er haast een actiegroep voor oprichten als je meer tijd had. Maar, wie weet lezen de huidige juffrouwen en meneren op school wel dit stukje en doen ze er iets mee. Ik zal dit stukje in ieder geval te lezen aanbieden aan de juf frouw van mijn zoontje. John Gillissen, Gentiaan 1, Noordwijkerhout. Het Leidse Ei Het Leidse PvdA-raadslid Na?! Demirbas ziet weinig heil In het plan om speciale begin- nersldassen in te stellen voor allochtone leerlingen. Hoewel zelf van Turkse afkomst, en al lange tijd werkzaam in het on derwijs, heeft Demirbas weinig mensen binnen zijn eigen frac tie kunnen overtuigen. Twee artikelen d.d. 26 en 28 no vember j.l. in deze krant, heb ben betrekking op de afwijzing door het Turkse PvdA-raadslid Na^i Demirbas van het onder wijsplan het Leidse Ei. Nu het convenant is getekend, blijft ook dhr. Demirbas weinig an ders over om duidelijk te maken hoe slecht de politiek luistert naar de mensen die dit aangaat. Al veel eerder hebben hij en an dere vertegenwoordigers van Turkse- en Marokkaanse af komst, de politiek laten weten dat zij fel gekant zijn tegen dit plan. Ook de bewonersverte genwoordigers in de wijkgroep sociale vernieuwing Leiden- Noord, hebben veel van de ar gumenten van dhr. Demirbas tegen dit plan eerder inge bracht. Helaas valt ook hieruit opnieuw op te maken hoe wei nig de beleidmakers zich de re acties vanuit de doelgroepen aantrekt, tenminste als deze hun eigen plannen niet nadruk kelijk ondersteunen. Notabene zelfs de oud-onderwijsminister Van Kemenade blijkt hierover heel andere opvattingen te heb ben dan de Leidse politiek. Rond het doelgroepenbeleid is een geitenwollensokkencul- tuur ontstaan, die over de hoof den van deze mensen heen vaststelt wat goed en noodzake lijk voor hen is. De resultaten daarvan verbazen en lof irrite ren niet alleen de autochtone Leidenaars, maar regelmatig ook de vertegenwoordigers van de buitenlanders zelf. Het lijkt mij nuchter gerede neerd in dit geval nogal vreemd te veronderstellen dat de Ne derlandse taalontwikkeling en integratie van buitenlanders juist kan worden bevorderd door afzondering. Immers de jongste kinderen van Turkse- en Marokkaanse afkomst worden in dit plan op een aparte school afgezonderd van de Nederland se-, in plaats van samen met hen te praten, te spelen en op te groeien. En men is hierbij zo naïef op voorhand te veronder stellen dat deze kinderen na 3 jaar uit elkaar gehaald kunnen worden, om evenredig te wor den verdeeld over de 'gewone' basisscholen in Leiden-Noordü Niemand zal toch ontkennen dat de kansen van deze kinde ren in onze Nederlandse sa menleving sterk afhankelijk zijn van hun aanpassing aan deze samenleving. Een te nadrukke lijke status apartus zoals in dit plan, zal m.i. voor hen - op welk beleidsterrein dan ook - straks eerder problemen creëren dan opheffen. De sterk tegenvallen de toeloop naar de Islamitische school en de reacties van de vertegenwoordigers van al lochtone groeperingen maakt m.i. duidelijk dat ook veel bui tenlanders deze mening inmid dels zijn toegedaan. Bram Groeneweg, Soembastraat 65, Leiden. Belonen Er is o.m. schaarste aan ver pleegkundigen, verzorgenden, werkers in de tuinbouwkassen, andere zware of onaantrekkelij ke beroepen. Het zou logisch zijn dat het salaris van dergelij ke functies flink omhoog zou gaan, maar blijkbaar werkt het marktmechanisme hier niet. Mensen onder dwang in deze sectoren aan de arbeid krijgen, zoals politici als Brinkman en Kosto willen, levert problemen op. Ongemotiveerde werkne mers maken vaker een slecht produkt. Ook de inpassing van over-geschoolden in 'eenvoudi ge' functies geeft moeilijkhe den. Beter zou zijn dit werk hoger te waarderen en te belonen. De rijksoverheid zou hierin het goede voorbeeld kunnen geven. De functiewaardering van haar personeel is door de minister van Binnenlandse Zaken neer gelegd in het boekwerk 'Karak teristieken en functietyperin gen'. Hieruit blijkt dat iemand die werkzaamheden verricht als bijvoorbeeld laden, lossen, ver plaatsen (met de hand of met eenvoudige hulpmiddelen), schoonmaken van dierenkooi- en, het afvoeren van mest en kadavers, beloond wordt met de laagste salarisschaal. Is het vreemd dat voor dit soort werk moeilijk personeel is te vinden? Betere en meer afwisselende werkomstandigheden, maar ook een hoger loon maken dit soort functies aantrekkelijker. Herziening van de belonings structuur betekent wel, Willen de totale personeelskosten ge lijk blijven, dat een aantal 'ho gere' functies lager gewaardeerd en beloond zal moeten worden. Een mooie taak voor mevrouw Dales, lijkt me. K.G.A. Vrijhof, De Ruyterlaan 11 Bennebroek. ALPHEN/BODEGRAVEN» PAUL VAN DERKOOU Alphen en Bodegraven mogen dan voorlopig naast een nieuwe rijksweg grijpen, de kans groeit dat de bestaande verbinding tussen deze twee plaatsen via de Steekterweg veiliger wordt. Bij een onderzoek van het mi nisterie van Verkeer en Water staat naar gevaarlijke wegvak- ken, stond de weg Leiden-Bode graven tweede op de lijst van onveilige 80-kilometer wegen. 184 personen waren tussen 1986 en 1990 op die weg slacht offer van ongevallen. Verreweg de meesten overigens op het traject Leiden-Alphen. En de regeringspartijen CDA en PvdA willen de komende maand geld vragen voor het wegwerken van gevaarlijke situ aties op 'minder belangrijke' wegen van het rijk. Ze claimen jaarlijks zo'n twintig tot dertig miljoen van de begroting van Verkeer en Waterstaat. Of en wanneer er geld voor Alphen-Bodegraven komt, ligt aan minister Maij-Weggen. Die moet het komende jaar aange ven welke wegen ze het eerst wil verbeteren en hoeveel geld dat kost. Het aanpakken van het hele stuk tussen Leiden en Bodegra ven lijkt niet nodig. Tussen Alp hen en Leiden komt namelijk wèl een rijksweg, al is die niet in 1996 maar in 1997 klaar. Knel punt is het stuk Bodegraven- Alphen. Pas na de eeuwwisse ling wordt daar een beslissing over verwacht en de weg kan er dus niet voor 2010 liggen. Probleem is dat de aanleg ze ker 125 miljoen gulden kost, door de aanleg van een duur viaduct onder de Gouwe. De minister heeft zulke bedragen alleen over voor zeer belangrij ke wegen en de bewuste rijks weg zou dat niet zijn. Kamerle den hebben May meermalen gevraagd om de rijksweg toch aan te leggen als er geld is, maar ze was daar niet van onder de indruk. Zo noemde zij het bij de begrotingsbehandeling in no vember 'niet erg moedig' dat haar CDA-fractie wel voor de rijksweg pleitte, maar niet aan gaf welke andere plannen moest wijken voor die wens. Volgens PvdA-Kamerlid R. van Gijzel hoeven Alphen en Bodegraven niet bang te zijn dat een veiliger Steekterweg de kans op een nieuwe rijksweg verder verkleint: „Je kunt het ook zien als een eerste stap. Als er meer geld is, praten we ver der over een hele nieuwe weg." Volgens het ongevallenonder- zoek van Verkeer en Waterstaat liepen tussen 1986 en 1990 liefst 184 mensen letsel op bij 148 on gevallen op het hele stuk Lei- den-Bodegraven. Op de Steek terweg tussen Alphen en Bode graven liepen 14 mensen letsel op bij 12 ongelukken. Op dit soort wegen gaat het veelal om auto's en (brom)fïet- sers of bromfietsers en fietsers die elkaar in de flank raken. Ook raken veel auto's van de weg af of klappen achter op elkaar. Voor het bewuste stukje weg is geen analyse gemaakt. Rijkswa terstaat overweegt voorlopig geen aparte maatregelen of proeven. Zwarte Piet: wit wassen? foto archief

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 24