Leidsch Dagblad Bijstandsfraude blijkt gigantisch Profeste 'U was daar met uw moed' VER&0UWINGS OPRUIMING 10 TOT 40% KORTING Miljoenenstrop dreigt voor Leidse universiteit Gewapende overvallers vangen bot Tineke gaat door met actie kinderen Tsjernobyl GOED NIEUWS X DONDERDAü i DtLtMBfcK 1^ OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40024 LObbE NUMMERS ƒ1.50 Sprookje 2 In zijn vanmiddag ver schenen boek vertelt PvdA-fractieleiderThijs Wöltgens een sprookje: werk als hobby. Hagenaar kreeg 1751 pakketjes kinderzegels Een bewoner van Laan van Meerdervoort 1751 in Den Haag heeft ook 1751 pakketjes kin derpostzegels ontvangen. Vol gens de Stichting Kinderpostze gels uit Leiden zijn er meer mensen die hetzelfde aantal setjes zegels hebben gekregen als hun huisnummer. Een 'fout je' bij de computerinvoer. Kortom, de chaos rond de distributie van de kinderzegels duurt voort. Er zijn nog altijd 40.000 pakketjes die moeten worden bezorgd. Met het uit zoeken daarvan zijn elke dag tien studenten bezig terwijl een team van acht mensen twee we ken langer in dienst blijft om de telefoon te beantwoorden. Eén man is vrijgemaakt om de ex treme gevallen op te lossen. In totaal zijn er rond de 3.000 van deze klachten binnengekomen. De Stichting Kinderpostzegels hoopt half december alle pro blemen rond de verspreiding van zegels en kaarten te hebben opgelost. De schade wordt op een miljoen gulden geschat. De verspreiding via de scholen ver liep chaotisch en liep weken vertraging op door een compu terprogramma dat niet opti maal werkte en een probleem met een een machtiging voor een eenmalige betaling. Lasbreuk oorzaak ontsporing op zaterdag UTRECHT «GPD De oorzaak van de ontsporing van de trein naar Parijs van af gelopen zaterdag bij Hoofd dorp is een lasbreuk in de rails of een spoorstaafbreuk ge weest. Dat heeft een woord voerder van de Nederlandse Spoorwegen vanmorgen be vestigd. Over de oorzaak van het uit de rails lopen Van de in tercity Amsterdam-Vlissingen, maandag op hetzelfde baan vak, blijven NS zwijgen. Er is nog geen duidelijkheid over de oorzaak van de railsbreuk. Me taalmoeheid is een optie, maar krimping van het staal door la ge temperaturen behoort ook tot de mogelijkheden. Zaïre op rand van staatsgreep Troepen die trouw zijn aan de Zaïrese president Mobutu Sese Seko hebben gisteren in Kins hasa ministeries omsingeld. Ook zijn de verbindingen met het gebouw waarin de Nationa le Conferentie vergadert, ver broken. De Conferentie ontnam Mobutu het afgelopen jaar een groot deel van zijn bevoegdhe den. De situatie in Zaïre verslech terde snel nadat Mobutu dins dag de regering van zijn rivaal Tshisekedi ontbond. De pre mier had geweigerd Mobutu's eis in te willigen om een rege ring te vormen waarin meer aanhangers van de president zitting hebben. De Conferentie had morgen de bevindingen van een onderzoek naar corrup tie bekend willen maken. Loco-burgemeester A. de Leeuw van Haarlemmermeer (boven) omarmt de man die eerder dit jaar tijdens een protestactie een emmer water boven zijn hoofd omkeerde. De man was maandag een van de helpers direct na de treinramp in Hoofddorp. foto united photos de boer nils van houts Helpers treinramp geprezen in Hoofddorps raadhuis HOOFDDORP ALLARD BESSE De afgrijslijke beelden van de doden en gewonden zien ze nog voor zich. De blikken zijn bijna wezenloos en leeg. De eerste nacht na de treinramp ging nog wel. Doodmoe vielen de meeste helpers in slaap. De nacht daar na was moeilijker. De film van het slagveld werd weer afge draaid. „Ik zat plotseling mid den in de nacht rechtop in bed", zegt de Amsterdamse NS- conducteur Armando Barbui. Hij laat zijn handpalmen zien. Miniscule riviertjes angstzweet worden zichtbaar. De Burgerzaal van het Hoofd- dorpse raadhuis is gevuld met het summum aan ruwe bolster, blanke pit. Barbui en ruim vijf tig andere redders van het eer ste uur horen twee dagen na het treinongeluk enigszins timide en beduusd de lovende woor den aan. „Jullie zijn geen praters, maar doeners. Intuïtief wisten jullie wat te doen. Er werden geen vergaderingen belegd of com missies gevormd. Jullie gingen er direct op af. U bent fantas tisch! We zijn trots op u. U was daar met uw doorzettingsver mogen en moed. Ik dank u, ook namens het hele Nederlandse volk, de minister van verkeer en waterstaat en de commissaris der Koningin", klonk het gister middag welgemeend uit de mond van de Haarlemmer- meerse loco-burgemeester A. de Leeuw. Temidden van de red ders ontdekte hij een Haarlem mermeerder die eerder dit jaar bij een protestactie een emmer water over zijn hoofd leegde. Een arm om de schouder en vriendelijke woorden van De Leeuw bracht de twee weer tot elkaar. De bouwvakkers (onder wie enkele Leidenaren), NS-ers en anderen die kort na de ontspo ring als eersten hulp boden, hebben moeite met hun hou ding als ook districtsmanager H. Kramer van de Nederlandse Spoorwegen terugblikt op 'de zwarte dag'. Starre blikken wis selen moeizaam glimlachen af. Er wordt veel gedraaid op de harde stoelen. Een enkeling 'kneedt' afwisselend de stoelzit ting en het glas in zijn handen. De vormen blijven hetzelfde. De gedachten gaan terug naar de levenloze, zwaar verminkte li chamen. Naar het geruststellen van klemzittende gewonden. „Schouder aan schouder gin gen we langs de gekantelde trein, zodat we steun aan elkaar hadden. Nu heb ik constant het gevoel dat ik moet douchen. Ik was mijn handen zes, zeven keer achter elkaar. We hadden wel handschoenen aan, maar toch. Het zal wel psychisch zijn", zegt de Amsterdamse conducteur Rinus Adriaanse, die samen met Barbui en twee andere collega's weggeslingerde lichaamsdelen met folie afdek te. „Ik heb zo min mogelijk geke ken of ik wendde m'n hoofd af. Eigenlijk kan ik niet zo goed te gen bloed", zegt een duidelijk zichtbaar vermoeide Addy Kos ter uit Leimuiden. Links en rechts worden complimenten uitgedeeld. „Jij was goed, hè", krijgt A. Boukazin te horen van een bedrijfsarts van de NS. „Ik heb mijn best gedaan", ant woordt hij bescheiden. Niet alleen de 'onprofessione le' helpers worden geprezen. Ook de ver over de honderd 'echte hulpverleners' krijgen en kele uren later op de middag hun deel. Wederom vele lofbe- tuigingen van De Leeuw. Ge meentelijke diensten, politie, brandweer en ambulanceperso neel krijgen allemaal hun schouderklopjes en dankbetui gingen. Hoofddirecteur T. Reg- tuyt van de NS: „Uit de grond van mijn hart dank ik u voor de geweldige inzet, die voorkwam dat deze afschuwelijke maan dag niet erger werd dan-ie al was." Beroepsonderwijs 1 ~n Het lager beroeps- I onderwijs kampt landelijk met teruglopende animo, in de Leidse regio tekent zich een herstel af. Smartegeld A Q Auteur Leon de I Winter eist 50 mille voor 'beledigende en sma delijke' foto's in studen tenblad Propria Cures. PSV verder *5 C Met; P'jn en moeite J werkte PSV zich gis teren in de vierde ronde van de bekerstrijd langs FC Utrecht: 1-2. Directeur Leidse sociale dienst: 'Allemaal indianenverhalen De fraude met bijstandsuitkeringen is alarmerend groot. Uit onderzoek in de stad Groningen blijkt dat slechts van 47 op de 100 mensen met een bijstandsuitkering zeker is dat ze niet frauderen. Het Groningse onderzoek is vol gens het ministerie van justitie zo betrouwbaar dat de cijfers daaruit van toepassing kunnen worden verklaard op het hele land. GRONINGEN/DEN HAAG In Groningen is van de uitkerin gen inmiddels 32 procent hele maal gestopt of voorlopig ge blokkeerd. In 12 procent van de gevallen is de uitkering gedeel telijk verlaagd en in 22 procent bestaat lichte tot ernstige twijfel of de gegevens die aan de socia le dienst zijn opgegeven wel kloppen. Dit blijkt uit een on derzoek in de stad Groningen naar de woonsituatie van men sen met een bijstandsuitkering. In slechts 47 procent van de ge vallen bleek dat wat de cliënt over zijn of haar woonsituatie had opgegeven inderdaad waar is. Het onderzoek werd gedaan door mensen thuis te bezoeken. Er is sprake van fraude rond de woonsituatie als bijvoor beeld twee gescheiden mensen bij de sociale dienst op verschil lende adressen staan ingeschre ven, terwijl ze in werkelijkheid in één huis wonen. Dat heeft gevolgen voor de hoogte van de bijstandsuitkering. Ook is er sprake van fraude als iemand met een uitkering verzwijgt dat hij kamers verhuurt of kostgan gers heeft. Volgens het Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatie Centrum van het ministerie van justitie is het Groningse onder zoek representatief en betrouw baar. Er kan dus van worden uitgegaan dat de percentages elders in het land op hetzelfde Twijfel over doorfokken met stier Herman niveau liggen. Gevreesd wordt dat de omvang van de fraude in Groningen vele miljoenen gul dens bedraagt. Landelijk gaat het mogelijk om honderden miljoenen. Er wordt rekening mee gehouden dat deze vorm van bijstandsfraude (rommelen met de woonsituatie) al zeker tien tot vijftien jaar voorkomt. Ook in Dordrecht blijkt de fraude groot. In 1990 zouden 2.700 van de toen 8.200 inge schreven mensen met een bij standuitkering zich schuldig hebben gemaakt aan fraude, zo heeft de plaatselijke belasting dienst aan de sociale dienst la ten weten. De sociale dienst van Dordrecht gaat de zaak op korte termijn uitspitten en trekt hier voor extra personeel aan. De directeur van de Leidse sociale dienst, S. Noorman, is verontwaardigd over de onder zoeken in Dordrecht en Gronin gen. „Heel onzorgvuldig en kwalijk", is haar reactie op de cijfers uit beide gemeenten. Noorman is absoluut niet te spreken over de manier waarop Groningen aan de cijfers over bijstandsfraude is gekomen. „Het zijn allemaal indianenver halen." LEIDEN PAUL VAN DER KOOL) Een miljoenenstrop voor de Leidse universiteit en een flink verlies aan werkgelegenheid bij het Leidse bedrijf Gene Phar- ming. Dat dreigt wanneer het bio-sciencebedrijf in Nederland niet verder mag fokken met het sperma van de stier Herman. De erfelijke eigenschappen van Herman zijn zo veranderd dat zijn vrouwelijke nakomelin gen geneeskrachtige eiwitten in hun melk moeten produceren. Maar de Tweede Kamer twijfelt steeds sterker over het doorzet ten van de proef. Het voor van daag geplande overleg met mi nister Bukman (landbouw) is opgeschort tot het moment waarop politici meer informatie hebben over alternatieven. Waarom zoveel moeite doen om koeien bepaalde eiwitten in hun melk te laten produceren als die ook uit gisten en schim mels kunnen worden gehaald, zoals vooraanstaande weten schappers hebben aangetoond en een Belgisch bedrijf in de praktijk brengt? En waarom wordt niet eerst onderzocht of het bewuste eiwit inderdaad werkt bij al die ziek tes die Gene Pharming ermee te lijf wil gaan, zoals bloedvergifti ging en darminfecties? Een sim pele proef met moedermelk zou daarvoor al genoeg zijn, want daarin komt ook het bewuste lactoferrine voor. Volgens de nieuwste brief van Gene Phar ming aan de Tweede Kamer werken de alternatieven niet goed of zijn ze zeer omslachtig en duur. Uitstel van het debat geeft het bedrijf 'ernstige zorgen over de vraag of men in staat is om in dit land het werk voort te zetten'. Als Gene Pharming uitwijkt, kan dat de universiteit miljoe nen kosten. Ze heeft in 1989 na melijk geregeld dat ze jaarlijks voor 75.000 dollar aan aandelen krijgt als dank voor het sturen van stagiaires en het laten ge bruiken van laboratoria. En als het Leidse bedrijf inderdaad de beoogde super-winsten gaat maken, zijn die aandelen veel meer waard. Bij Gene Pharming werken zo'n 30 mensen, voor het me rendeel in Leiden. Om te kun nen doorfokken met Herman wilde het bedrijf extra personeel in dienst nemen en heeft het bij de gemeente plannen inge diend voor een nieuw gebouw aan de Archimedesweg. ROELOFARENDSVEEN Onverrichter zake verdwenen gistermiddag twee gemaskerde en gewapende overvallers het kantoorpand van het rela tiegeschenkenbedrijf Poly Fla me aan De Lasso in Roelo farendsveen. De twee bedreigden een 47 jarige medewerkster van het be drijf met een vuurwapen, of iets wat daar op leek, en eisten dai zij geld zou halen uit de kluis van het bedrijf. De vrouw, die aanvankelijk veronderstelde dat collega's een Sinterklaasgrapje met haar wil den uithaalden, vertelde de twee mannen dat zij niet in het bezit was van een sleutel. Daar op maakten de twee overvallers dat zij wegkwamen. De overval vond plaats rond half vijf 's middags. Jeltsin gelast onderzoek naar misbruik van vakantiereisjes DEN HAAG GPD De Stichting Kinderen van Tsjernobyl is niet van plan op te houden met de hulp aan slachtoffertjes van de kernramp uit 1986. Naar aanleiding van berichten over misbruik van de buitenlandse reis jes die bedoeld zijn voor de slachtoffer tjes, laat RTL 4-presentatrice Tineke de Nooy weten de kinderen niet in de steek te willen laten. De Nooy haalt al drie jaar kinderen uit Tsjernobyl voor vakantie naar Nederland. De Russische president Jeltsin heeft een onderzoek gelast naar het misbruik, waarbij gezonde kinderen van rijke ou ders de plaats zouden innemen van de slachtoffertjes van de kernramp uit '86. Volgens de Russische pers zouden cor rupte medewerkers van humanitaire organisaties in Rusland en Oekraïne de reisjes verkopen. Jeltsin sprak van „im morele speculatie met de tragedie van een volk en de barmhartigheid van an deren". De Nooy zei vanochtend zich ervan bewust te zijn dat de voormalige Sov jetunie „door en door corrupt is". Maar zij meent over zulke goede contacten te beschikken, dat haar stichting Kinderen van Tsjernobyl niet wordt bedrogen. „Wij hebben contact met drie moeders van deze kinderen die nu in Kiev wonen en echt weten wie er wel en niet door de ramp waren getroffen". De Nooy geeft toe dat het uiteindelijk toch een kwestie is van vertrouwen. Maar ze is ervan overtuigd dat van de 25 kinderen die ieder jaar voor enige tijd naar Nederland worden gehaald, er niet meer dan één of twee twijfelgeval len bij waren. „Eén kind is waarschijn lijk twee keer hier geweest, hoewel we aanvankelijk dachten dat het een zusje was. Maar een rijkeluiskind heeft er ze ker niet bijgezeten." De Nooy gaat binnenkort weer naar Kiev en is van plan door te blijven gaan met deze actie. „Want door Somalia en Bosnië dreigen de kinderen van Tsjer nobyl te worden vergeten en dat mag niet." Onze hele kollektie betere mannenmode moet weg, met kortingen van 10 tot 40%! Dat hakt er in! Kom gauw kijken want op is op! Haarlemmerstraat 149, Leiden (schuin tegenover de Hema, naast Blokker) BRUIDSJURKJES "rJS ilïllUÉMI-N! HET WOORD IS AAN Lucien Biart Hebt gij wel opgemerkt dat wij al tijd over onze naasten spreken alsof wij zelf volmaakt waren? VANDAAG Feiten en meningen - Film Info Schrijvende lezers24 Sport25,27 VANDAAG OOK OVER LEVEN PAGINA 18 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Buien Wisselend bewolkt en vannacht nog enkele buien. Minimumtem peratuur omstreeks 4 graden. Te gen de middag toenemende be wolking gevolgd door regen Mid- dagtemperatuur veer 7 graden Zuidwestelijke wind, matig, kracht 4, in de kustgebieden eerst nog vrij krachtig, 5 Overdag enige tijd zuid tot zuidoost, in de avond draaiend naar west. "TOT EN MET 5 DECEMBER A.S. ST. NICOLAAS- MARKT OP DE VISMARTKT E.O." Ltkbch **DagbUd NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletter*:. Adres: Postcode: Plaats: Te!.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: D Per maand, automatisch (f 27,80)*. j D Per kwartaal, via acceptgiro (f 80,10). D Per kwartaal, automatisch (f 80,10)*. j *Nr. hank/giro Handtekening: 712141 400053"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1