Cultuur Kunst Leon de Winter eist smartegeld De bouwdrift van een kunstlievend echtpaar Crescendo grijpt te hoog Hf/e ewondering Freek begint 'De Estafette' op een elektrische ligfiets HALLO, DAAR ZIJN WE WEER! PONDERDAG 3 DECEMBER 1992 932 1*9" Film Regisseurs kunnen hun films I tegenwoordig zó animeren, datje mond van verbazing openvalt. Maar een knappe animatie is nog niet hetzelfde als een artistiek ver antwoord produkt Streekromans Jos van Manen-Pieters, au- jL teur van streekromans schrijft 'voor alle rangen en standen' en de tweede roman van Ad van Iterson heeft de diepgang van een plas- Fotomontage in studentenblad smadelijk en beledigend voor schrijver De schrijver Leon de Winter eist 50.000 gulden smarte- geld van het studentenweekblad Propria Cures vanwege een 'smadelijke en beledigende' fotomontage in het blad. De joodse schrijver is daarop in feestkleding ge- t plaatst bovenop een open massagraf met tientallen slachtoffers van de holocaust. De maker van de foto, re clamefotograaf P. Wensveen, eist 25 mille wegens schen- ding van zijn auteursrecht. „Elke schrijver ligt bij Libris. En v waar lig ik?" staat er onder de i foto in het blad. Een minzaam glimlachende De Winter laat daarop een van zijn in smoking gehulde armen leunen op een I been van een uitgemergelde do- o de. De foto van de schrijver is geknipt uit een reclamebrochu- re van de Libris-boekhandels. De Winter, schrijver van best sellers als Kaplan, Bastille, Hoff- mans Honger en De ruimte van Sokolov, speelt een gezichtsbe palende rol in een omvangrijke reclamecampagne van de Li bris-boekhandels. Op de origi nele advertentie-foto ligt de schrijver op een plank in een boekenkast, in televisiespots is te zien hoe hij daar opklimt. Propria Cures verving de boe kenkast door het massagraf uit de Tweede Wereldoorlog als kri tiek op De Winter, die volgens de redactie de jodenvervolging in combinatie met zijn joodse identiteit misbruikt als artistie ke verkooptruc voor zijn boe ken. Een bewijs daarvoor zagen ze onder andere in de Da- vidsterretjes die op de achter grond van de reclamefoto zijn afgedrukt. De sterretjes waren overigens niet in Propria Cures te zien, omdat de woedende drukkers van het blad die op ei gen gezag hadden weggekrast. Dat de 'persiflage' van de re clamefoto erg hard had uitge pakt, wilden de redacteuren gis teren tijdens het kort geding wel toegeven. Maar ja, zeiden ze, zo is het blad nu eenmaal. De 1850 abonnees worden er zelfs in een wervingsbrief voor gewaar schuwd: „Propria Cures spaart niets en niemand. Ook u niet". Discriminatie of antisemitisme was nooit de bedoeling geweest en dat Sonja Barend in haar programma op zaterdagavond landelijke ruchtbaarheid aan de kwestie gaf al helemaal niet. In een persbericht hadden ze daarom al hun spijt betuigd en excuses aangeboden. Een vor dering van 50 mille of zelfs maar een deel ervan zou het faillissement van het 102 jaar oude, met giften en subsidies op de been gehouden blad be tekenen, zeiden ze. „Dat is dan jammer", rea geerde De Winter daarop. De schrijver beschouwt de foto montage als ernstige smaad te gen zijn persoon en als zeer ge vaarlijk in het licht van de re cente opleving van internatio naal racisme en antisemitisme. De Winter: „De holocaust is zo iets ergs, dat is een onaanraak baar historisch gegeven. We kunnen ons op dit moment daarover geen grappen en grol len meer veroorloven. Daarvoor is de situatie te ernstig". Hij ver wees naar een recent congres van 'revisionistiche' historici in Zweden die de moord op de jo den ontkennen. Volgens De Winter is zijn lite raire thema 'wat het betekent om in deze tijd jood te zijn' en speelt de holocaust daarin geen zelfstandige rol. „Natuurlijk kan ik er niet omheen. Maar per boek besteed ik er misschien anderhalve pagina aan. En daarin exploiteer ik geen gevoe lens, maar gebruik alleen feiten die ik heb gecontroleerd op hun historische juistheid Plaatsvervangend president van de Amsterdamse rechtbank mr. J. van Dijk doet maandag uitspraak. Toen ik het in de m galerie zag, verwachtte ik niet dat ik het ooit zou kunnen kopen. De gedachte i kwam zelfs niet bij me op. Maar I naderhand veranderde dat. Ik i dacht: als ik ben afgestudeerd t en ik verdien wat, dan is dat het 3 eerste wat ik koop. Het vprobleem was alleen dat de kunstenares, Anneke vanBreest Smallenburg, het inmiddels had verkocht aan haar vader. Hij wilde het gelukkig wel inruilen V voor een ander werk van haar i en zo kwam het uiteindelijk toch in mijn bezit. Het heet 'Boog'en de vorm lijkt er ook op. Ik vind het een boeiend - werk, omdat het eenvoudig is en tegelijkertijd toch complex; i dat komt door het gevarieerde gebruik van het materiaal. De onderkant van de boog wordt 4 gevormd door een stalen draad. Aan de uiteinden daarvan zijn twee botten gemonteerd en de twee nylonkousen maken de i boogvorm compleet. De structuur van het nylon is goed •I te zien doordat er spanning op j staat. De botten hebben een grillige vorm, het nylon is juist heel strak. Alle materialen tesamen vormen een afgeronde, logische eenheid. Ik vind het 1 mooi en ook spannend om te zien hoe zulke ongelijksoortige materialen een visuele eenheid kunnen vormen. Van Breest Smallenburg werkt veel met zwart nylon. Dat is tamelijk duur materiaal, dus ging ze aanvankelijk naar de markt om goedkope panties te kopen. Maar dat gaf problemen, 1 want ze ladderen gauw en 7 bovendien is de kwaliteit elke keer anders. Je denkt, zwart is zwart, maar het materiaal moet een bepaalde glans hebben en i het zwart moet diep zijn. Nu koopt ze haar panties alleen i nog bij de Hema. Daar kan ze precies de kwaliteit en vooral de I hoeveelheden krijgen die ze i nodig heeft: zwarte panties van vijftien of twintig denier. Ze 1 koopt er dan wel dertig in één j keer. De andere klanten hebben dan het nakijken, ja. Het kunstwerk ziet er kwetsbaar uit, maar dat is het niet. Ik schat dat 1 het zeker nog vijfentwintig jaar j probleemloos meegaat. Ook met die botten is wat aan de I hand. Zoals je ziet, zijn ze .1 tamelijk gelijkvormig van vorm. i Het schijnt dat alleen schapebotten zo'n regelmatige /vorm vertonen en adaaromgebruikte ze deze. Zé 1 heeft een slager die haar die J botten gratis levert en hij weet - ook dat ze er kunstwerken van •maakt. Als ze een expoalde ondersteuning geven, noodzakelijk om aan het stemmenmateriaal van louter jonge mensen kracht bij te zetten. Hoewel de rol van de solisten hier niet groot is, vielen de tenor en bas-bariton hier echt op door hun mooie samensmeltende warme klank. Na de pauze was het orkest op dreef. Hoewel ook hier de techniek veel te wensen overliet kwam het gevoel, de muzikaliteit meer tot zijn recht. Het prachtige door Brahms getoonzette 'Schicksalslied' van Hölderlin zou qua sfeer en klank zó passen in het 'Deutsches Requiem'; de brede uitgesponnen melodielijnen werden onder leiding van Herman Kofflard inhoudsvol en be trokken vertaald naar de luisteraar. En Daniël Wayenberg maakte veel goed in het Pianoconcert in A van Grieg. Hij maakte van deze avond toch iets heel feestelijks. In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die hetzij direct hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Zij praten over een kunstvoorwerp waaraan zij bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Marjan Groot (33), docent kunstnijverheid aan de vakgroep kunstgeschiedenis van de Leidse universiteit haar bewondering uit. Zij was een tijdlang vrijwilliger bij een galerie: „Daar zag ik het voor het eerst. Ik vond het mooi, maar had geen geld." MUZIEK RECENSIE LI DY VAN DER SPEK Concert Sempre Crescendo, orkestdirigent Dick van Casteren, koordirigent Herman Kofflard, m.m.v. Daniël Wayenberg, piano, Annelies Prins, sopraan, Ria Heemskerk, alt, Remco Roovers, te nor, Maarten van Maanen, bas-bariton. Gehoord 2 december in de Stadsgehoorzaal Leiden Sempre Crescendo heeft bij de keuze van het pro gramma deze keer bepaald te hoog gegrepen: de Rheinische Symphonie van Schumann is een dy namisch programmatisch werk, dat steeds wisselt van stemming en van instrumentatie, maar de strijkers hebben toch altijd een basis-aandeel en zij waren buitengewoon zwak, vaak onzuiver en warrig waardoor steeds een zeker élan ontbrak. Ook in de 'Vesperae Solennelles de Confessore' van Mozart kon het orkest het koor niet de juiste Freek de Jonge is in 'De Estafette' ouderwets op dreef. Bijlmerramp en Douwe Egberts hoogtepunten Freek de Jonge begon zaterdag in het Noordhol landse Oostknollendam aan de voorbereidingen van zijn oudejaarsconférence 'De Estafette' in een elektrisch aangedreven ligfiets. Zijn linkerbeen zit in het gips. De Jonge (48) brak twee weken gele den tijdens een voetbalwedstrijd in Amsterdam zijn kuitbeen en scheurde zijn enkelbanden. De vliegramp in de Bijlmermeer, die volgens de cabaretier 'pas een ramp zou zijn geweest als het rampenplan was mislukt,' staat centraal in de ou dejaarsconférence. De VPRO zendt het program ma op 31 december rechtstreeks op televisie uit. Propvol Een deel van het 200-koppige publiek volgde de verrichtingen van De Jonge in de hal van het propvolle zaaltje houten klapstoelen, 24 rijst- bollen en een podium van drie bij vier waar zaterdag meer dan dertig procent van de dorps bevolking bijeen was. Eerder dezelfde week had de cabaretier de leesvoorstellingen in het Amster damse theater De Balie laten schieten ('nog teveel pijn') om zijn belofte aan het Zaanse aorp waar zijn vader vroeger dominee is geweest te kunnen nakomen. De Jonge concludeerde dat het nu drukker was dan toen hij met zijn vader mee naar de kerk moest. Toen telde hij altijd dezelfde 'zes ouderlingen'. De Jonge had zichtbaar veel hinder van zijn blessure, al weerhield deze hem er niet van om zijn optreden gepland was 80 minuten uit te breiden tot bijna tweeënhalfuur. De Jonge is in 'De Estafette' ouderwets op dreef. Hij deelt harde grappen uit over de oogge tuigenverslagen van de Bijlmerramp en hekelt het bezoek en de plotselinge belangstelling van de autoriteiten in Amsterdam Zuidoost. Een hilari sche geschiedschrijving van de Olympische Spe len en een aanval op de spaarpuntenactie van Douwe Egberts zijn andere hoogtepunten. De komende weken is De Jonge op een beperlct aantal plaatsen in het land te zien met leesvoor stellingen en try-outs van 'De Estafette'. 'De Kröllers en hun architectenin en rond museum Hoge Veluwe één van Peter Behrens, later van Mies van der Rohe. Het eerste kon zelfs op rails wor den verschoven. En van de an dere ontwerpen zijn reeksen tekeningen overgebleven, zo gedetailleerd dat de com puteranimatie van 'Het Grote Museum' met behulp van de 1000 tekeningen die van het interieur, exterieur, meubile ring en aankleding werden ge maakt, kon worden samenge steld. De animatie, nu nog van een 'kaal' museum maar verdere aanvulling komt er, moet de eerste worden van een reeks die alle gebouwen en ontwer pen van de Kröllers moet om vatten, om zo samen een 'Kröl- lerdam' te vormen. Latten De animatie is niet de enige manier waarop het museum aandacht besteedt aan 'Het Grote Museum', waarvoor de ontwerpen tussen 1921 en 1926 door Van de Velde wer den gemaakt. Er wordt een reeks imposante tekeningen van het exterieur tentoonge steld. maar ook tekeningen van details als de voordeur, meubilering en de tapijten. En buiten is op de Franse Berg zelf de omtrek van het muse um en de terrassen aangege ven door middel van latten en paaltjes, waardoor een indruk wordt gegeven van de grootte van het gebouw, destijds be groot op 6 a 7 miljoen gulden. De Kröllers hadden er het geld niet (meer) voor en bovendien vroeg de heer Kröller zich af of er 'geen wanverhouding was' tussen de prijs van de schilde rijen die er zouden komen te hangen en de prijs van het museum. Uiteraard is er sinds de jaren twintig in de prijs van die schilderijen, denk alleen maar aan de Van Goghs, enige verandering gekomen. 'Het Grote Museum' is er dus nooit gekomen. Berlage maakte een ontwerp, Van ae Velde werkte er jaren aan, maar uiteindelijk moest de col lectie van het echtpaar het stellen met het sobere 'tijdelij ke museum' van Henry van de Velde, zoals we dat nu kennen. Conservator Johannes van der Wolk noemt de tentoonstelling en de (zeer prettig leesbare) catalogus die erbij verscheen een 'speurtocht door het Kröl- lerland der architectuur'. De Kröllers en hun architec ten. Tot 7 februari In Rijks museum Kröller Müller, Hoge Veluwe. Open: dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, zondag en beide kerstdagen van 13.00 tot 17.00 uur, I januari gesloten. Catalogus: 65 gulden. me veel minder boeien. Ikzelf heb er wel veel verschillende gedachten en interpretaties bij.' Tekst Wilfred Simons Geen computeranimaties dus, maar de Kröllers hadden rond 1910 zo hun eigen ma nier om een indruk te krijgen van de voor hen ontworpen gebouwen. Maar liefst twee maal lieten ze op het landgoed Ellenwoude in Wassenaar een ontwerp voor een huis uit hout en zeildoek optrekken, eerst Als in het begin van deze eeuw de computeranimatie had be staan, dan had het echtpaar Kröller-Müller er vast en zeker gebruik van gemaakt. Bijvoor beeld bij het beoordelen van de plannen die de door hen in geschakelde reeks van archi tecten had gemaakt. Een wan deling per computer langs en door de ontwerpen van Berla ge, Kropholler, Mies van der Rohe, Henry van de Velde of Peter Behrens, ze hadden het ongetwijfeld gedaan. Wat toen onmogelijk was, kan de muse umbezoeker van nu wel. In het museum Kröller-Müller maakt die bezoeker via het beeld scherm een wandeling door 'Het Grote Museum', het op een paar in 1921 geplaatste be tonnen fundamentdelen en keermuren na nooit uitge voerde ontwerp van Henry van de Velde op de Franse Berg, dichtbij het huidige museum op de Hoge Veluwe. een wit, glanzend bot dat niet bederft en ook niet meer stinkt. Dan is het 'klaar voor gebruik'. Ze kan ze alleen in de zomer krijgen, want in de winter koken de klanten van de slager die botten mee in hun soep. De kunstenares zegt dat ze wel een bedoeling heeft met haar werk, maar ze wil niet zeggen welke. Dat laat ze aan de toeschouwers over. Ik vind dat goed, want zo blijft er voor mij nog wat te interpreteren over. Als ze precies zou zeggen: dit en dat stelt het voor. dan zou het heeft, stuurt ze hem altijd een uitnodiging voor de opening. De kunstenares krijgt de botten vers. Er zit dan allemaal troep aan; kraakbeen, vleesresten en het stinkt natuurlijk. Ze kookt ze eerst dagenlang uit, steeds met nieuw water. Het resultaat is pammil/gij TWEE UUR DRÖGE HUMOR

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19