Loopkevers in alle soorten en maten MILIEUTIP! Kerstmis zonder spuitbussen is schone Kerstmis Over leven Afvalcontainers kunnen gedeeltelijk ondergronds Auto op zijspoor Uitrusten van nachtvlucht DONDERDAG 3 DECEMBER 1992 INT VELD Misschien vindt u het wel hele maal niet leuk om te horen, maar dit weekeinde heb ik de eerste wintergasten in de tuin gezien. Of liever gezegd: eerst gehoord en toen pas ontdekt. Want meestal verraden goud haantjes zich in de eerste plaats door hun zo kenmerkende ijle sji-sji-sji-roepje. Het lijkt een beetje op het geluid van mezen, maar dan hoger. Misschien kent u het goud haantje niet zo goed. Het is na melijk geen vogeltje dat u dage lijks in de tuin tegenkomt. Het goudhaantje is een typische be woner van naaldbossen en dan nog bij voorkeur in sparren. U zult hem in de zomermaanden dan ook alleen maar ontmoeten op de zandgronden. In die tijd is hij moeilijk te vinden. Om te beginnen is het een uiterst klein beestje en bovendien scharrelt hij zijn kostje piepkleine in- sekten en spinnetjes bij el kaar in de allerhoogste takken van behoorlijk uit de kluiten ge wassen sparrebomen. In zulke hoge kruinen bouwt het goudhaantje ook zijn prach tige nestje: een wonder van vo gelarchitectuur. Om te voorko men dat rovers zijn kroost uit moorden, hangt hij zijn bouw sel op aan wat twijgjes onder het uiteinde van een sparretak op een hoogte van zeker tien tot twaalf meter. Die tak moet dan ook nog zó dun zijn, dat zelfs een eekhoorn er te zwaar voor Het nestje zelf is superlicht, ge bouwd van mos, haartjes en spinrag, waarin het niet geringe aantal van tien tot dertien eitjes wordt gelegd. En dat ook nog eens twee maal per jaar. Kunt u zich voorstellen wat een enor me prestatie dat moet zijn voor het kleinste vogeltje dat wij in ons land kennen? Het goud haantje meet nauwelijks negen centimeter van staart- tot sna- velpunt en het gewicht is hele maal te verwaarlozen: nauwe lijks vijf gram. Bert Garthoff ver telde in één van zijn onvergete lijke zondagochtendpraatjes eens dat je vier goudhaantjes in één envelop kon stoppen en er toch maar een postzegel van (toen nog) zeventig cent op hoefde te plakken. Bij wijze van spreken natuurlijk. Het is niet verwonderlijk dat zo'n nietig vogeltje het 's win ters buitengewoon moeilijk heeft. Het is maar half zo groot als een pimpelmees, maar de stofwisseling van het goudhaan tje vraagt om een even grote hoeveelheid voedsel. Een pim pelmees kan zich nog te goed doen aan een vetbol of pindas- liert. Maar daar heeft een goud haantje niets aan, want die eet alleen maar dierlijk voedsel, ook in de strengste winters. Toch heeft het goudhaantje één voor deel. Hij is zó licht dat hij zelfs nog aan de allerdunste takjes kan gaan hangen, twijgen waar zelfs mezen nog doorheen zou den zakken. Vandaar dat u goudhaantjes in de winter maanden soms door parken en tuinen ziet struinen in gezel schap van allerlei soorten me zen. Ook al is daar soms geen spar of andere naaldboom te ontdekken. Concurrentie doen ze elkaar toch niet aan door de verschillende voorkeuren voor de dikte van takken. Een voor deel van rondtrekken in troepen is dat je gevaar veel eerder in de gaten hebt. En dat is mooi mee genomen in een tijd dat je elke minuut van de korte dag nodig hebt om je kostje bij elkaar te scharrelen. TON IN 'T VELD Lisses echtpaar onderzoekt fauna duingebied Ruim 2000 loopkevers hebben ze dit jaar gevangen in het duingebied van het Amsterdamse Waterleidingbedrijf. Inmiddels staat het aantal gevonden soorten op bijna 130. Een mooi getal, zeker als je weet dat er landelijk zo'n 340 soorten loopkevers voorkomen. Het echtpaar Koning uit Lisse houdt niet op: volgend jaar maart zetten ze op- nieuvy 105 blikjes uit in de duinen om kevers te vangen. De Konings begonnen vier jaar geleden met het onderzoek naar het wel en wee van de loopke ver in het duingebied. „Vroeger verzamelde ik loopkevers als hobby. In deze tijd kan dat na tuurlijk niet meer: beesten op zetten voor je plezier. Nu doen we onderzoek in het veld", ver telt Koning. 'Het veld' is het Amsterdamse duingebied. Om dat er veel verschillende types landschap in voorkomen (den- nebos, loofbos, natte duinen, droge duinen), komen er ook veel soorten kevers voor. Ko ning inventariseert en geeft de informatie door aan het water leidingbedrijf. Meer kennis over de natuur betekent dat beter bekend is wat er moet worden beschermd. Loopkevers eten bladluizen, rupsen en andere klein beestjes, leggen jaarlijks eieren en doen verder weinig bijzonders. Hun grootte varieert van 2 millimeter tot drie centimeter. Je hebt ze in alle soorten en maten: tuinloop- kevers, bosloopkever, dikkop loopkevers en siakkeloopkevers. Alle loopkevers hebben voeten die uit vijf stukjes bestaan en voelsprieten die in elven zijn opgedeeld. Microscoop Van maart tot oktober gaat het echtpaar elke vrijdag de 105 blikjes legen (de blikjes staan op afstand van elkaar, in totaal 31 kilometer). Thuisgekomen wor den de dieren, al dan niet met behulp van de microscoop gedetermineerd en geprepa reerd. In oktober worden de blikjes voor de wintermaanden weggehaald: de kevers lopen dan nauwelijks meer, maar ver keren in winterrust. Jaar op jaar krijgt het Amster damse waterleidingbedrijf, dat het onderzoek betaalt, een boekwerk over de kevers. An deren inventariseren vlinders, vogels en spinnen. Dat geeft een goed beeld van de rijkdom van flora en fauna in dit duinge bied." Koning heeft de indruk dat het goed gaat met het duinge bied: „We hebben de afgelopen vier jaar zestien soorten méér gevonden dan bij een onder zoek eind zeventiger jaren zijn aangetroffen. Dat betekent dat de variatie in planten- en die renwereld nog groter is. Elke ke ver heeft zijn eigen lievelings leefgebied. Des te groter de ver scheidenheid in planten, des te groter de variatie in kevers." Groenbakken hoeven geen lelij ke obstakels in het straatbeeld te zijn: ze kunnen voor een groot gedeelte onzichtbaar blij ven. De firma Rutte Recycling in Halfweg heeft de Metro ontwik keld, een afvalcontainer die voor driekwart ondergronds blijft. De Metro is bruikbaar voor de opslag van gft-afval, huisvuil, glas en papier. Een ronde container steekt 90 centi meter boven de straat uit. Door een speciale dekselconstructie komt er geen stank vrij. Bij het plaatsen van de containers komt er een buis in de grond, waarin de container precies past. Rutte heeft tevens een sys teem ontwikkeld zonder losse container, waarbij het afval met speciale apparatuur uit de buis vormige ondergrondse opslag wordt gezogen. Half oktober is de landelijke actie 'Rijd óók minder* begonnen. Dertien organisaties proberen op die manier het aantal autokilo meters in twee jaar met ten minste 4,5 miljoen terug te dringen. Dat is het aantal dat minder met de auto werd gereden tijdens de vorige actie 'Halveer het autoverkeer'. Tot de deelnemers nu be hoort onze redacteur Jan Preenen. Hij wil in één jaar 10.000 kilo meter uitsparen. Op onregelmatige tijden zal hij daarvan verslag doen. Vandaag zijn eerste bijdrage. Dat zal je nou net zien. Heb ik juist besloten om minder met de auto te gaan rijden en meer met de trein, laten de Nederlandse Spoorwegen weten dat er volgend jaar minder zitplaatsen zullen zijn. Hadden ze dat niet eerder bekend kunnen maken? Moet ik in de trein weer op een van de balkons hangen met hijgende mensen in m'n nek, zoals die spaarzame keren dat ik in het verleden ging treinen? Een weg terug is er echter niet. De kaart om in te schrijven voor de actie 'Rijd óók minder' is al verstuurd. Tussen half november dit jaar en 16 november 1993 moet ik 10.000 kilometer minder rijden. Op vrijwillige basis, maar toch. Als je eenmaal hebt toegezegd iets te doen, moet je daar niet na een paar weken op terugkomen. De opdracht om gas terug te nemen, heb ik mezelf gegeven toen de kilometerteller een jaaromzet van 30.000 liet zien. Voor iemand die zegt vóór het milieu te zijn, een onverantwoord hoog aantal. Hoe gemakkelijk ook kan worden verklaard waarom dat zo is gekomen. Toen ik vorig jaar als Leiderdorper in Haarlem ging werken, stond ik voor de keus: of met het openbaar vervoer, of met de auto. In tijd won de auto royaal: 30 tegen 75 minuten. Enkele reis. Met de auto kan ik zo de snelweg van Den Haag via Schiphol naar Haarlem opdraaien. In het andere geval moet ik eerst lopen. Vervolgens ben ik aangewezen op een bus die bij elke boom stopt. Daarna volgt de trein die dankzij de sightseeing-tocht met de bus vaak net wordt gemist en ten slotte is er nog een wandeling van een kwartier door Haarlem. Alles op een rijtje gezet leek het allemaal heel logisch, ook al gezien het vroege tijdstip waarop ik begin. Een mooi excuus, einde verhaal. Maar daarmee is de uitstoot van 'mijn' koolmonoxide, benzeen, tolueen, xyleen en stikstofdioxide nog niet schoongepraat. Zolang er nog een ozonlaag is, moet er toch wat aan worden gedaan om 'm te houden. Toen de actie 'Rijd óók minder' op de rails werd gezet, heb ik de wissel daarom toch maar omgezet, zij het minder radicaal dan eigenlijk zou moeten. De auto is niet helemaal op dood spoor gezet. Als ik met de trein ga, gaan we samen op weg naar het station. Dat compromis tussen autorijden en treinen zorgt er voor dat ik binnen het uur in Haarlem kan zijn. Bovendien blijf ik voor extreem vroege diensten en 's nachts een beroep op de auto doen. Van een vliegende start is intussen geen sprake. Weliswaar zijn de eerste zeshonderd kilometers al uitgespaard, maar dat is niet zonder problemen gegaan. De eerste de beste dag maakte ik een tussenstop in Santpoort- Zuid en dat is bepaald geen station tussen Haarlem en Leiden. Nog onbekend met vertrektijden en perrons had ik in de haast de verkeerde trein genomen. Toen ik in Santpoort door het voetgangerstunneltje liep, maakte de Bond tegen het Vloeken me er op attent dat ik niet meteen moet vloeken als ik een trein mis. „Had ik nou toch maar de auto genomen", dacht ik in een moment van vertwijfeling. In de ogen van milieu-activisten kan je niet erger vloeken. Merbau Merbau is een houtsoort die in het wild met uitster ven wordt bedreigd. Vol gens Milieudefensie zijn er geenmerbauplantages in Maleisië. De Maleisische re gering noemt een oerwoud dat gekapt gaat worden echter een plantage en geeft vervolgens het gekap te hout het certificaat mee dat het van een plantage af komstig is. Een certificaat van 'Merbau-parket afkom stig van plantages in ma- leisië' is verdacht. Milieude fensie raadt aan dergelijke certificaten naar haar te sturen zodat zij herkomst en waarheidsgehalte kan achterhalen. Wereldwijd is slechts 0,12 procent van het tropisch hardhout afkomstig van plantages waar verant woord nout wordt geteeld en gekapt. Het overgrote déél is dus niet verant woord en in de winkel is dat niet te zien. Kies daarom voor parket dat gemaakt is van niet-tropische hout soorten zoals eiken, beu ken, grenen, essen, es doorn, berken en kastanje. Het enige aanvaardbare tropisch alternatiefis rub berhout, ook wel aangepre zen als Aziatisch eiken. Dit hout is afkomstig van rub berplantages die gekapt worden in Zuid-Oost-Azië. Overigens is voor de aanleg van rubberplantages ooit wel regenwoud gekapt. Klantenpas Steeds meer winkeliers en warenhuizen trachten klan ten aan zich te binden door het uitgeven van klanten pasjes. Klanten met zo'n pasje kunnen dingen kopen zonder contant geld en krij gen, althans dat beweren de winkeliers, allerlei aanbie dingen. Voor winkeliers zijn de pasjes een mooie manier om klanten aan zich te bin- dèn. Bovendien kunnen de winkeliers via het pasje in formatie over het koopge drag verzamelen. Milieudefensie is geen voorstander van de plastic manie. De pasjes zijn veelal van pvc gemaakt en bij de verbranding van pvc komt het uiterst giftige dioxine vrij. Bovendien worden houders van een pasje veel al bedolven onder een stroom aan reclamefolders. De folders staan op naam, dus de postbode gooit deze ook in de bus als er een sticker tegen ongeadres seerde reclame op zit. Homeopathie komt ziek bos te hulp arnhem Homeopathie en resonantiethe rapie zijn bruikbare methoden om zieke bossen te genezen. Dat zegt het Institut fur Reso- nanztherapie in het Duitse Wei- lerswist. Zonder de oorzaken van het ziek worden van bomen aan te pakken, zouden ze op af stand te genezen zijn. Het insti tuut heeft inmiddels al percelen bos in Nederland, Oostenrijk en Zwitserland behandeld met de resonantietherapie. Medewer kers van de Heidemij en het Geldersch Landschap hebben geconstateerd dat behandelde percelen ziek bos op de Veluwse landgoederen Weina en Staver- den een hogere vitaliteit hebben dan aanliggende onbehandelde percelen. Volgens de Duitse methode krijgen de zaden van de bomen een bepaalde behandeling. Be langrijk kenmerk van de behan deling is dat deze op afstand, vanuit het instituut door middel van resonantie plaatsheeft Zo kust» Een ongewoon gezicht: een koperwiek rust even uit op de betonrand van de pier. De afgelopen dagen is een enorme trek op gang gekomen van lijsterachtigen die het koude Noorden ontvluchten. Het gaat vooral om kramsvogels en koperwieken die vooral 's nachts in groten getale op de wieken gaan. Langs de kust werden de afgelopen dagen meer dan tienduizend doortrekkende vogels geteld. Milieudefensie heeft succes met actie lastpost Consumenten geven in groten getale gehoor de oproep om lege wegwerpverpakkingen terug te sturen naar de fabrikant. Dat schrijft Milieudefen sie, uitvoerder van de actie Lastpost, in haar maandblad. Hoeveel flessen tot nu toe zijn terug gestuurd is onbekend, maar in elk geval zijn 25.000 actiepakketten aangevraagd. Lastpost is bedoeld om het aantal wegwerpfles- sen dat jaarlijks op de afvalhoop komt (nu de 400 miljoen) te verminderen. Door lege verpakkingen terug te sturen hoopt Milieudefensie de fabrikan ten onder druk te zetten. De actie duurt nog tot eind december. Een gratis actiepakket is te be stellen bij Milieudefensie in Amsterdam. Kerstsfeer in huis brengen met spuitbussen verf, glitter of sneeuw is een uiterst milieuon vriendelijke en bovendien vaak ongezonde kerstsfeer. De spuit bussen bevatten drijfgassen die het broeikaseffect veroorzaken, de verf is milieubelastend en ook de oplosmiddelen tasten het milieu aan. De oplosmidde len zijn bovendien behoorlijk schadelijk voor de gezondheid. Een versierd huis oké, maar dan bij voorkeur met andere midde len dan spuitbussen. Tot die conclusie komt de Consumen tenbond na een onderzoek naar de gangbare spuitbussen vol versiering. Vrijwel geen enkele spuitbus heeft nog cfk als drijfgas. Dit gas tast de ozonlaag aan en is daar om (in elk geval in Nederland) als drijfgas verboden. De mees te bussen bevatten nu een mengsel van butaan en propaan of dimethylether. Deze gassen dragen bij aan het broeikasef fect: de verwarming van de aar de door een veranderende sa menstelling van de lucht boven de aarde. Dimethyl prikkelt bo vendien de ogen en kan het ze nuwstelsel aantasten. De oplosmiddelen (tolueen of dichloormethaan) zijn behoor lijk ongezond. Tolueen kan in hoge concentraties leiden tot hersenbeschadigingen. Verf is altijd milieubelastend, ook in kleine hoeveelheden. De bekende spuitsneeuw kan op zichzelf niet zoveel kwaad: het bestaat uit vetzuren zoals kaars vet. Wat wel kwaad kan (naast natuurlijk de spuitbus en de verpakking), is het spul waar mee je de sneeuw na de kerst weer kunt oplossen. Met een borstel of wat water met groen zeep kan het ook. De meeste spuitbussen zijn van staal, een deel van het ener gieverslindende en nauwelijks te hergebruiken aluminium. Pvc, zware metalen of cadmium werd in geen van de onderzoch te bussen aangetroffen. Naast spuitbussen ligt er in de winkels ook een scala aan bol len, ballen, slingers, en allerlei plastic frutsels. Een aantal ver pakkingen van ballen en een groot deel van de plastic kerst- fratsen is gemaakt van pvc. Bij de verbranding van pvc (als af val) ontstaat het schadelijke dioxine. De Consumentenbond beveelt aan om in elk geval geen overmatig verpakte dan- wel eenmalige kerstversieringen te kopen. Spuitbussen kunnen beter helemaal achterwege blij- Snoek ziet dikke karper niet zitten kiemden behandelde eikels be ter dan onbehandelde. Bossen tot 10.000 hectare zouden in een keer aangepakt kunnen worden. De Landbouw Univer siteit Wageningen heeft in on derzoek hoe dit kan. In 1989 begon het Duitse in stituut een onderzoek naar de invloed van het homeopathi sche middel Biplantol op de taliteit van aangetast bos. De r Hengelaars weten het al lang, maar onderzoekers hebben het nu officieel bevestigd: In vijvers met roofzuchtige snoek zit meer vette vis. Bepaalde karperachti- gen zijn in staat van lichaams vorm te veranderen om honge rige roofdieren te frustreren. Ze worden echter niet slank en ge stroomlijnd zodat ze sneller kunnen ontsnappen, maar ont wikkelen als uiterste verdedi ging dikke buiken. Wetenschap pers denken dat de karpers dit doen om" het voor de snoeken moeilijker te maken om ze in een keer door te slikken. Onder zoek toont aan dat snoeken lie ver een gestroomlijnde karper hebben omdat die gemakkelij ker naar binnen glijdt, zelfs deze karpers sneller waarschijnlijk moeilijk te vangen zijn. Nadeel van deze verandering van vorm is dat het de dikke karpers tussen de 20 en 30 pro cent meer energie kost om met dezelfde snelheid te zwemmen als de gestroomlijnde karper. sultaten daarvan worden op 16 De dikkere karpers hebben december tijdens een perscon- grotere kans om een confronta- ferentie gepresenteerd. tie met een snoek te overleven.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18