'Maak van het dier geen ding' 'We zijn geen Belgen!' Campagnes voor technisch onderwijs sorteren effect SieMatic Het Gesprek van de Dag 'Hebben die Zwarte Pieten wel een geldig visum?' Leids bedrijf en VN helpen samen Albanië in onze showroom u een goed I.D. GOEDHART .^BOUWHUIS NWESTERIAKEN JARIG OP 5 DECEMBER Pilek Phatsaduraksa uit Leiden „Ik ben op 5 december 1946 in Bangkok, Thailand, geboren. In de Thaise jaartelling is dat het jaar 2489. Ik leef nu in het jaar 2535. Mijn aanstaande verjaar dag is dus op 5 december 2535. Natuurlijk hoop ik op het krij gen van een hoop cadeaus. Vooral van mijn partner en van mijn vriendinnen. Wanneer ik .mijn verjaardag vier is het ech ter nog maar de vraag of ik veel bezoek krijg, want veel beken den moeten immers thuis Sin terklaas vieren. De visite die za terdag komt zijn mensen zon der kinderen en Thaise vrien dinnen, die hun kinderen mee- Ik woon nu tweeënhalf jaar in Nederland en dit is de eerste keer dat ik mijn verjaardag echt houd. De vorige twee keer heb ik het alleen samen met mijn partner gevierd. Ik verschuif mijn verjaardag niet, dat is bij ons niet gebruikelijk. Omdat wij in Thailand Sinter klaas niet kennen, til ik er niet zo zwaar aan dat ik extra ca deautjes moet missen. Bij het Studiehuis, waar ik lessen volg, wordt dit feest wel gevierd. Wat ik wel zal missen zijn de enorme feesten, die in mijn land op 5 december worden ge houden. Dat is een nationale feestdag, die uitbundig wordt gevierd. Die dag is namelijk de verjaardag van onze koning, Bhumibol Adulyadej (Rama IX). Maar verder lijkt me het vieren van Sinterklaas erg leuk, hoewel ik mij weieens afvraag of al die Zwarte Pieten wel een geldig vi sum hebben." Corrie Boonstra uit Noordwijk „Op 5 december 1984 om vijf over zeven 's ochtends werd on ze dochter Marlinde geboren. Volgens de berekening een week te laat. We merkten die zelfde dag al dat het geen leuke dag is om jarig te zijn. Er was weinig belangstelling want ie- Marlinde: twee pakjesdagen. dereen was druk bezig met sur prises en pakjesavond, en dit zou elk jaar weer zo zijn. We hebben toen besloten om haar voortaan op 28 november jarig te laten zijn, de dag waar op de zwangerschap was uitge rekend. Het heeft twee drie jaar ge- FOTO JAN HOLVAST duurd voordat familie en ken nissen eraan gewend waren. Nu staat haar naam bij 28 novem ber op de verjaardagskalenders. Zo heeft Marlinde nu ook twee pakjesdagen en ze is hiermee dik tevreden. Later mag ze zelf beslissen wanneer ze jarig wil zijn." Een me ga-bioscoop bij de Leidse Groenoordhallen? Een mega-bioscoop bij de Leid- e Groenoordhallen? Leidenaar Otto van Os vindt het 'een heel tooi plan'. Maar of Leiden nou o'n behoefte heeft aan een norm grote bioscoop, dat vraagt hij zich af. „Dat betekent meer concurrentie, en er gaan hier al zo weinig mensen r de film. We zijn geen Bel gen! In Antwerpen staat een bioscoop met wel 18 zalen. Daar is hier geen behoefte aan." Overigens vindt Van Os het een slechte keuze van bioscoopke ten Cannon om de megabios juist op het Groenoordhallen- terrein te willen bouwen. Na de film gaan de mensen immers meestal ergens een biertje drin ken in de stad. En de meeste kroegen staan toch op flinke af stand van de Willem de Zwijger laan. „Dan moeten de mensen zeker gaan lopen, want ze zul len hun auto bij de Groenoord hallen willen laten staan. Daar parkeerruimte, in de stad niet." De belangrijkste redenen voor Cannon om een dergelijk pro ject in Leiden op te zetten zijn het relatief lage bioscoopbezoek deze stad en het feit dat de allernieuwste films er nu niet zijn te zien. Over dat laatste punt haalt Van Os zijn schou ders op. „Er zijn inderdaad wei nig premières, maar ik vind het aanbod hier vrij redelijk. Toch wel goed, eigenlijk." De Leidse Gerda Timmerman stormt het Lido aan de Steen straat uit, waar ze zojuist kaart jes heeft afgehaald. Ze gaat vrij vaak naar de film, zo eens in de e weken. „Voor mij hoeft hier geen nieuwe bioscoop te komen", zegt ze. Het filmaan bod vindt ze groot genoeg. „Je hebt immers ook het Kijkhuis nog. En ik hoef niet per se heel snel de nieuwste films te zien." De Leidse theaters vindt ze ook helemaal niet te klein. „Ik hou niet van grote bioscopen." Marjolein van de Berg uit Voor hout en Danny Zuiderduin uit Lisse vinden het wel een nadeel dat de zalen in Lido/Studio nogal klein zijn. „We zijn niet de kleinsten, dus hebben we ei genlijk meer beenruimte no dig", zegt Danny Zuiderduin. Ook zijn vriendin vindt het een nadeel dat je in Leiden 'zo op elkaar gepropt zit'. Vandaar dat het duo weieens uitwijkt naar een bioscoop in Haarlem, waar de zalen groter zijn. Als de megabios inderdaad in Leiden wordt gebouwd, gaan ze er 'zeker' een keer naar toe. Maar niet omdat ze per se de nieuwste films willen zien. „We gaan meestal toch al later, als de film een tijdje draait. Want dan is het niet meer zo druk." „Juist gezellig, zo'n kleine bio scoop", vindt de 16-jarige Bren- da Pret uit Leiderdorp, die met twee vriendinnen naar de film gaat. „Als iedereen zijn mond maar houdt in de zaal." Brenda Pret gaat ongeveer eens FOTO HIELCO KUIPERS in de twee maanden naar de bioscoop, als ze geld heeft al thans, en meestal gaat ze naar Lido/Studio. Voor haar hoeft zo'n enorm grote bioscoop niet. En aan de nieuwste films heeft zij ook al niet zo veel behoefte. „Ik kijk wat er draait en dan kies ik naar welke film ik ga." Soms gaat ze wel een paar keer achter elkaar naar dezelfde film. „Cocktail, die heb ik vier keer gezien." Sinaasappels tegen kauwgom Met verbazing maar ook met een gevoel van trots moet direc teur D. van Schaik van het Leid se schoonmaakbedrijf Chem- dry vorige week het artikel over de kauwgom-ellende hebben gelezen. Collega's van andere schoonmaakbedrijven somden in het verhaal allerlei mogelijk heden op om de vieze plakkeri ge proppen te verwijderen. En ze vertelden allemaal dat ze ei genlijk met de handen in het haar zitten als ze die vieze plakkaten vinden op vloerbe dekking of stoffen bekleding van meubelstukken. Er is geen middel dat de kauwgom weg haalt zonder de stoffering te be schadigen. En toen Van Schaik dét las, veerde hij even op uit zijn stoel. Hij belde de redactie om te ver tellen dat hij wél een goede re medie heeft tegen kauwgom op stofferingen. „Het gaat eraf en de stof raakt niet beschadigd", meldt hij. Het gaat om een bijzonder mid del, dat in de Amerikaanse hoofdvestiging van Chem-dry is ontwikkeld. Het bestaat hoofd zakelijk uit sinaasappelschillen. „U kent toch wel dat brandbare gas dat uit een sinaasappel spuit als je erin knijpt", vraagt Van Schaik. Nou, dat 'behoorlijk vluchtige spul' zorgt ervoor dat de kauwgom hard wordt en kan worden verwijderd. „Het klinkt simpel, maar het is best moei lijk om met dit middel om te gaan. Want als dat spul op het tapijt komt, dan kan de lijm los laten." Het is een aardig verhaal van Van Schaik, maar er is een pro bleem. Het sinaasappelmiddel is namelijk niet te koop. Alleen medewerkers van de vestigin gen van Chem-dry kunnen het gebruiken. En hoe het gemaakt wordt, vertelt Van Schaik ook niet, als hij het al zou weten. „Dat is fabrieksgeheim." Nieuwe twijfel rond de Leidse stier Herman Vervolg van voorpagina Ook de commissie van deskundigen die minister Buk man adviseerde om door te laten fokken met de 'Leidse' stier Herman, zou weieens van standpunt kunnen veran deren. Dat kan van grote invloed zijn op de mening van de bewindsman. Toen zij haar advies uitbracht, vond de meerderheid dat de alternatieven niet serieus genoeg wa- ren.„Als dat nu anders ligt, kan ik me voorstellen dat ons standpunt op de helling gaat", zegt H. Verhoog, theore tisch bioloog aan de Leidse universiteit. hebben we koeien kunstmatig bevrucht, toen brachten we ei- en zaadcel buiten het lichaam bij elkaar en nu veranderen we zelfs de eicel, zoals bij de moe der van Herman." Verhoog wil best aannemen dat Herman het minder slecht heeft dan een gemiddelde kan kermuis, die bewust ziek ge maakt wordt om afweerstoffen Verhoog behoorde tot de min derheid in de commissie die al tijd al vond dat onvoldoende duidelijk is over de alternatie ven. Pas als daarover meer dui delijk zou komen, wilde hij 'van een dier een ding laten maken'. Want daar draait het ook bij Herman om, vindt hij. „Eerst te produceren. Maar wie garan deert hem dat men niet uitein delijk grijpt naar kruisingen tus sen mens en dier of schaap en geit?: „Want het is naief te ver onderstellen dat ontwikkelde technieken niet worden ge bruikt, zei mij laatst een CDA- Kamerlid." Ook het begin van de discus sie stond hem niet aan. Zo meldde Gene Pharming vooraf dat het koeien het eiwit lacto- ferrine wilde laten produceren om uierziekte bij koeien te be strijden. En daar stemde de po litiek mee in. Iedere keer dat Verhoog de krant opensloeg, las hij echter over nieuwe toepas singen. Tot het bestrijden van darminfecties bij aidspatiënten toe. Van het koeien voor koeien- verhaal, werd het dus een koei en voor mensen-verhaal. En de politiek had maar een 'maar': in de eicel van Herman's moeder mocht geen menselijk gen wor den ingebracht, maar hooguit een gen dat daaraan gelijk was. Volgens Verhoog vindt iedere wetenschapper dat onderscheid 'onzin': „Je moet bij gentechno logie altijd iets namaken en bo vendien is de functie hetzelfde." Zulke kritiek hoort hij echter alleen tijdens informele lun ches. In het openbaar staat hij behoorlijk alleen in zijn twijfel, ook aan de Leidse universiteit: „Als je onder bio-technologen over ethiek en dierenwelzijn be gint, ben je verdacht en niet loyaal. Of wil je de vrijheid van onderzoekers inperken. Ook over risico's hoor je zelden wat. Stel je voor, dat bio-sciencepark moet vol." De universitair docent beseft dat de universiteit steeds afhan kelijker wordt van het bedrijfs leven. Bedrijven verstrekken be taalde opdrachten en laten uni versiteiten soms meedelen in de winsten. Zo ook bij de stier Her man: „En die afhankelijkheid stimuleert een ethische discus sie niet." ERIC JAN WETERINGS De Verenigde Naties gaat sa menwerken met het Leidse managementbureau Pro/sys om Albanië aan brandstof te helpen. De twee organisaties bekijken of sloophout uit Ne derland in Albanië als brandstof kan worden gebruikt. Gisteren rolde bij het zes man kleine be drijf op de Langegracht een be richt uit New York uit de fax. „In die bureaucratie doordringen, dat is op zich al een hele presta tie", meent directeur A. van Dreumel. Het is de bedoeling dat het project uiteindelijk wordt be taald door de DESD, het De partment of Economie and So cial Development, een afdeling van de VN in New York. De rol van Pro/sys is die van schakel tussen de VN, de Albanese over heid en diverse (overheids)in- stanties in Nederland. „Men ge looft niet dat zo'n klein kantoor met zulke grote instanties werkt", glundert Van Dreumel. „Maar die fax kwam hier echt binnenrollen." Het managementbureau voerde al eerder projecten uit in Oost-Europa en daarbij kwam het in contact met vertegen woordigers van de herstelbank voor Oost-Europa. Deze bank maakte een alarmerend rapport over de voedsel- en energie- schaarste in Albanië, het armste land van Europa. Pro/sys bestu deerde het rapport en het bu reau bedacht een simpele op lossing: pers het overtollige Ne derlandse sloophout tot hand zame briketten en verscheep ze naar Albanië. Hoe lang het gaat duren voor dat het eerste schip uitvaart kan Van Dreumel niet zeggen. .Ambtelijke molens malen soms erg langzaam, zeker die van de VN. Maar men wil pra ten, dat is al heel wat." Bulgarije Van Dreumel's mede-directeur B. Klaversteijn verblijft momen teel met een Nederlandse han delsmissie in Bulgarije. Hij be reidt daar eenzelfde project voor als in Albanië, maar met de Bulgaren is Pro/sys al een stuk verder. Het Nederlandse minis terie van economische zaken stelde eerder hiervoor al bijna een miljoen gulden beschik baar. Later deze week hoopt Pro/sys bekend te maken wan neer dit project wordt uitge voerd. Leerlingental Nieuwe Vaart met 100 gegroeid In elke keukenshowroom doel u wel ideetjes op, maar alleen bij ons kriigt u 1 een I.D.: een Individueel Design. Een compleet keukenvoorslel dal in Hoorn 126a (t.o. Avifauna) Alphen a/d Rijn tel. 01720-22100 Openingstijden: ma. t/m vrij. 8.30-12.30,13.30-17.30 uur. vrij. tot 21.00 uur, zat. 10.00-16.00 uur. Individueel I LEIDEN RUDOLF KLEUN Terwijl het lager beroepsonder wijs landelijk nog altijd kampt met teruglopende belangstel ling, tekent zich in de Leidse re gio een herstel af. De Leidse scholengemeenschap De Nieu we Vaart loopt daarbij voorop. „We zijn misschien wel de enige school voor lager beroepson derwijs in Nederland die het af gelopen jaar met honderd leer lingen is gegroeid", zegt ad junct-directeur A. de Feyter. De Feyter ziet verschillende fac toren voor die opvallende groei. Hij noemt het tekort aan vak krachten in het bedrijfsleven. Dat was aanleiding tot het voe ren van campagnes. De reputa tie van De Nieuwe Vaart zou daarnaast zijn verbeterd door dat de school beschikt over nieuwbouw aan het Lammen- schanspark. Ook de opleidings mogelijkheden bij deze school spelen een rol. De Feyter ver moedt dat de toeloop naar zijn school ten koste is gegaan van zowel andere beroepsopleidin gen als van mavo's. De groei bij de Nieuwe Vaart steekt ook af bij de andere scho len in Leiden. Zo zegt decaan P. Barkema van de Mondriaan scholengemeenschap dat de aanmelding van nieuwe leerlin gen wel aantrekt, maar dat het totaal nog altijd daalt. „We zijn topzwaar. De examenklassen zijn verhoudingsgewijs groot, waardoor aan het einde van het schooljaar waarschijnlijk toch meer leerlingen vertrekken dan er bijkomen' Minder optimistisch is ook adjunct-directrice D. van Heij- ningen van de katholieke scho lengemeenschap De Leidse aan de Boerhaavelaan. Ze verloor de afgelopen paar jaar geheel vol gens de landelijke trend tien tot vijftien procent van het aantal leerlingen. Van Heijningen schrijft de terugloop onder meer toe aan het feit dat ouders bij een lbo of mavo-advies hun kind het liever eerst op de mavo laten proberen. Directeur J. van de Hoef van de Alphense scholengemeen schap Bospark constateert dat het afgelopen jaar de toeloop van leerlingen is gestabiliseerd. Maar hij houdt een slag om de arm voor het komende school jaar, want de inschrijving daar voor moet nog beginnen. Een aparte positie binnen het voorbereidend beroepsonder wijs neemt de lagere agrarische school in. Die school kampt niet met terugloop. Directeur P. Visch van de christelijke lagere agrarische school in Alphen ziet wel een verschuiving. Niet al leen kinderen van agrarische huize kiezen voor deze oplei ding. „Maar ook kinderen die zich aangesproken voelen door de natuur, planten, dieren en het milieu". Net als bij de andere scholen komen bij hem veel kinderen terecht die het eerst op de mavo hebben geprobeerd. „Die heb ben dan een jaar verloren, want met vier jaar vbo heb je ook toe gang tot het middelbaar be roepsonderwijs. Daar ontmoe ten mavo en vbo-leerlingen el kaar dan weer. Soms tot verba zing van de groep mavo-leerlin gen die dachten dat de anderen waren afgevallen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17