Scholen in Leiderdorp fuseren 'Kinderen moeten zich niet schuldig voelen' Leiderdorp bouwt voor Leidenaars Regio Leiden Twijfel over levenskans kortingspas Voorschoten Nieuwbouw Hummeltje voor de zomer klaar 'Jeugdcentrum niet meer dan twee forse huiskamers' la-knucku/avj 3 l»cv_c»v1dcr\ i^z Hobbit en Vogelweid volgend jaar samen De Leiderdorpse openbare basisscholen de Hobbit en de Vogelweid gaan waarschijnlijk volgend jaar fuseren. On- derwijs-wethouder C. Huigen (WD) noemt een samen smelting van de scholen 'een goede zaak'. Wellicht voegt ook de Koningin Julianaschool zich nog bij de fusie. „Dat is een heel bespreekbare optie", aldus Huigen. leiderdorp uesbeth buh1nk De gemeente wil de openbare scholen al in 1993 laten fuseren, omdat zo de arbeidsplaatsen zijn gegarandeerd. Huigen: „We gaan er van uit dat niemands baan op de tocht komt te staan, mits we volgend jaar fuseren. Wanneer we dat niet doen, ra ken we twee formatieplaatsen kwijt." De twee scholen aan de Kler kenhof en het Heelblaadjespad hebben nu al één directeur, hoewel dat offcieel een tijdelijke oplossing is. Bovendien ge bruikt de Hobbit lokalen aan Kopstaartbotsingen in Wassenaar wassenaar Twee kopstaartbotsingen vonden gisteren plaats op de Rijksstraatweg in Wassenaar, ter hoogte van de Rozenweg. Beide botsingen werden veroorzaakt doordat de eerste automo bilist voor het rode stoplicht stopte en de autobestuurder daar achter te laat remde. Bij de eerste botsing, die om kwart voor drie plaats vond, waren twee auto's betrokken. Bij de aanrijding die anderhalf uur later plaats had, waren vier wagens betrokken. Er vielen geen gewonden, maar de materiële schade was groot. Zuure volgt huisarts Ouwerkerk op leiderdorp» Als opvolger voor de eerder dit jaar overleden huis arts Simon Ouwerkerk heeft het gezondheidscentrum aan het Florijn de arts F. Zuure aangesteld. Zuure begint medio februari. De tijdelijke vervanger van Ouwerkerk, Mens, blijft nog tot 1 maart bij het gezondheidscentrum. Zoeterwoude verhoogt reinigingsrecht zoeterwoudeDe reinigingsrechten in Zoeterwoude gaan vol gend jaar waarschijnlijk met 116 gulden omhoog. Het tarief voor het ophalen van huisvuil wordt daardoor voor woningen en be drijven 393 gulden. De gemeente Leiden, die het huisafval in Zoeterwoude ophaalt, zegt dat de gescheiden inzameling veel duurder is dan verwacht omdat de vuilnismannen bijna dubbel zolang werken. De raadscommissie milieu praat vanavond over de stijging van de reinigingsrechten. het Heelblaadjespad. Eerder dit jaar werd duidelijk dat verschillende scholen in 1996 onder de norm van 170 leerlingen dreigen te komen. Bedreigd worden de openbare Koningin Julianaschool en de Vogelweid, de protestants- christelijke Willem de Zwijger- school en de rooms-katholieke Engelendaelschool en de Meije- hof. Leiderdorp gaat de komende tijd verder kijken wat een fusie voor bijvoorbeeld de huisves ting van de scholen betekent. De protestants-christelijke scholenvereniging en de stich ting katholiek onderwijs onder- caroline van overbeeke Leidse woningzoekenden kun nen in september volgend jaar hun intrek nemen in dertig Leiderdorpse huurwoningen. Morgenmiddag wordt de eer ste paal geslagen op de bouw plaats aan de Hoefsmid achter de Van der Havelaan voor in totaal 72 woningen in de nieuwe Leiderdorpse wijk Buitenhof. Van deze eengezinswonin gen zijn er straks 30 te huur en worden er 42 verkocht, waar van 18 in de vrije sector. De in schrijving voor de koopwonin gen is inmiddels gesloten. Van daag begint bouwbedrijf Ar- bouw met de verkoop. De toewijzing van de huur woningen gebeurt door de de gemeente Leiden en de Alge mene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL). AWL-direc- teur G. Duivenvoorden: „We krijgen dertig kandidaten van Leiden. We overleggen wel over de tekst van de adverten tie die Leiden zal plaatsen voor de huizen. Ik verwacht dat de toewijzing in het tweede kwar taal van 1993 begint." „Leiderdorp is de eerste ge meente die zo'n afspraak met ons heeft willen maken", rea geert de Leidse wethouder volkshuisvesting Tj. van Rij op de bouw van de huurhuizen voor Leidenaars. Het gaat om 30 eengezinswoningen in de sociale sector. Van Rij: „We hadden een perfecte samen werking met het Leiderdorpse gemeentebestuur." Volgens Van Rij is er in Lei derdorp verder niet veel ruim te meer om woningen voor Leidenaars te bouwen. „Daar om overleggen we nu ook met andere gemeenten in de regio. Overal heerst schaarste dus het zal niet makkelijk zijn. Half de cember komt er waarschijnlijk ook een nota van de regio-ge meenten op tafel over de toe komst van de polders." Storm Volgens een woordvoerster van het Leiderdorpse bouwbedrijf Arbouw heeft het bij de in schrijving voor de 42 koopwo ningen 'storm gelopen'. „Voor de 24 premie-woningen heb ben zich maar liefst 700 men sen gemeld. Voor de vrije sec tor-huizen die tussen de drie en vier ton gaan kosten, heb ben we 150 inschrijvingen ge kregen." Arbouw begint van daag met de verkoop. De toewijzing van de koop woningen gebeurt aan de hand van criteria van het Leider dorpse gemeentebestuur. De Arbouw-woordvoerster: „De premiewoningen zullen voor namelijk aan Leiderdorpers worden verkocht. Voor de vrije sector-woningen zijn er ook gegadigden buiten de regio." voorschoten judy nihof Het is nog maar de vraag of na de gemeente Leiden, ook Voor schoten een kortingspas voor haar inwoners invoert. De Voor- schotense politieke partijen zet ten hun vraagtekens bij het plan. „Moeten we niet eerst kij ken hoe de pas straks in Leiden werkt?", vroeg Pvda-raadslid P.J. den Hartog zich gisteren tij dens een commissievergadering af. Bovendien is nog onduidelijk of Voorschotense verenigingen en instellingen wel aan het ini tiatief willen meewerken. Wel zijnswethouder M. Breunesse gaat binnenkort met hen om de tafel zitten. „Want alleen als Voorschotenaren er op Voor- schotens terrein iets mee kun nen doen, is het idee levensvat baar. Anders kan men net zo goed naar Leiden gaan", aldus Breunesse. De kortingspas in Leiden wordt per 1 januari inge voerd. Met een kortingspas zouden Voorschotenaren korting kun nen krijgen op culturele of spor tieve activiteiten in hun woon plaats. De pas is in eerste in stantie bedoeld voor mensen met een minimum-inkomen. Maar om te voorkomen dat het pasje een stempel krijgt als pas je voor 'armen', moet iedere Voorschotenaar er eentje kun nen aanschaffen voor een prijs die afhankelijk is van het inko men. De kortingspas vormt een on derdeel van het project sociale vernieuwing, waarmee Voor schoten volgend jaar wil begin nen. Hierbij wil de gemeente te gemoet komen aan mensen met een smallle beers. Enkele speerpunten van het project zijn onder meer een andere vorm van hulpverlening voor mensen met schulden, het in stellen van een klussenteam en bestrijding van de werkloos heid. De Leiderdorpse Koningin Julianaschool moet volgend jaar fuseren. De school aan de Kom van Aaiweg dreigt onder de opheffingsnorm van 170 leerlingen te vallen. foto loek zuyderduin zoeken ook de fusiemogelijkhe- Willem de Zwijgerschool en de langrijke rol speelt. „Maar het derwijs. Wanneer we formatie den voor hun scholen. Eerder is Engelendael. aantal formatieplaatsen is ook plaatsen zouden verliezen zou gesproken over een fusie tussen Huigen stelde gisteren dat de heel belangrijk, want het waar- de werkdruk wel erg hoog wor de Koningin Julianaschool, de toekomstige huisvesting een be- borgt de kwaliteit van het on- den", onderstreepte zij. College moet buurthuizen in voorschoten De Voorschotense fractie van D66 vindt dat er in het kader van sociale vernieuwing meer moet worden gedaan om in woners van Voorschoten bij het bestuur te betrekken. „Het bezoeken van het spreekuur van het college in het gemeen tehuis is voor veel mensen een te hoge drempel. Het lijkt ons goed als het college een of twee keer per week een spreekuur in een buurthuis houdt", opperde fractievoor zitter Y. Molenkamp gisteren tijdens een commissieverga dering. marjeta kroft Omwonenden van kinderdag verblijf Het Hummeltje aan het Van Polanenpark in Wassenaar kunnen vrijdag en zaterdag worden opgeschrikt door hei werkzaamheden. Dan wordt namelijk begonnen met de uit breiding en vernieuwing van het gemeentelijk kinderdagver blijf. Tussen het huidige dagver blijf en de voormalige kleuter school De Robbedoes komt een stuk nieuwbouw, zodat uitein delijk één geheel ontstaat. Als de nieuwbouw klaar is, wordt begonnen met de aanpassing van de bestaande gebouwen. Om de kinderen in het verblijf niet te storen, wordt er geheid op vrijdagmiddag vanaf drie uur en op zaterdag vanaf tien uur. Het werk moet voor de zomer vakantie van volgend jaar zijn afgerond. Het is de bedoeling dat Het Hummeltje met ingang van het nieuwe schooljaar plaats biedt aan 72 kinderen. Dat is een uit breiding met 24 plaatsen voor de dagopvang van kinderen van nul tot vier jaar en voor de zo geheten buitenschoolse opvang voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Openheid over ontuchtzaak op Voorschotense school Wethouder stelt verontruste Voorschotenaren gerust voorschoten judy nihof De directeur van de Voorscho tense basisschool Elckerlyc JA- .Kooij, praat met gepaste terug houdendheid over de ontucht zaak die de afgelopen dagen in het dorp veel emoties losmaak te. De twee slachtoffertjes, leer lingen van Elckerlyc, worden op school met de grootst mogelijke zorg omringd. Want de meisjes hebben het zwaar te verduren Sehad, zijn met de dood be- reigd en hebben opgesloten gezeten. „Ondanks alles wat ze heb ben meegemaakt, zijn de meis jes heel erg moedig", laat de di recteur weten. „Ze hebben het er best heel moeilijk mee, ver wijten zichzelf dat ze met de man zijn meegegaan. We pro beren hen ervan te overtuigen dat ze zich niet schuldig moe ten voelen. En hen uit te leggen hoe goed het is, dat ze alles zo snel aan de politie hebben ver teld." Op veel basisscholen worden gevoelige onderwerpen als on tucht viij uitgebreid met de kin deren besproken. Het zijn on derwerpen waar de scholen niet omheen kunnen, zeker niet wanneer de leerlingen er zelf mee te maken krijgen. „Er op school niet over praten heeft geen zin, dan komen de raarste praatjes in de wereld", zegt Kooij. De twee vriendinnetjes van zeven jaar uit de Voorschotense wijk Bijdorp die afgelopen zon dag door een nog onbekende man zijn meegenomen en seksueel werden misbruikt, gaan inmiddels weer naar school. Ze volgen de lessen, maar als ze het te kwaad krij gen, mogen ze gewoon weg- Dader kent Voorschoten goed De Voorschotense recherche weet zeer waarschijnlijk in welk type auto de dader van de ontuchtzaak met de twee kinderen door Voorschoten is gereden. „We hebben gisteren uitgebreid de twee getuigen gehoord over de ontuchtzaak. En dat heeft wel wat opgele verd", aldus een politiewoord voerster. De twee getuigen, bewoners van de wijk Bijdorp, zagen de man die de kinderen zondagochtend in zijn auto De politie kamt vandaag aan de hand van die getuigenver klaringen Voorschoten uit. „We gaan alle kentekens van een bepaald type auto note ren. Verder gaan we ook op gaan. Dan worden de ouders gebeld en worden ze direct op- De ontuchtzaak, hoe gevoelig die ook ligt, is op school niet in de doofpot gestopt, zegt Kooij desgevraagd. „Het lekt op een gegeven moment toch uit. We vonden dat we moesten voor komen dat er rare praatjes zou den worden rondgestrooid. Daarom zijn alle kinderen van de school over het voorval inge licht. Niet tot in details, maar ie dereen is op de hoogte." Klas genootjes van de kinderen is ge vraagd om vooral 'gewoon' te doen, en snel de leerlaachten te waarschuwen als er problemen zijn. Anders ligt het op de Gevers Deynootschool in de School- zoek naar daders die bij de po litie bekend zijn en zijn ver oordeeld voor andere ontucht- zaken. Dat kan ook iets ople- De politie beschikt inmid dels over een signalement van de dader. „Ook hebben we het sterke vermoeden dat de man in Voorschoten woont of in een gemeente in deze regio. Aan de hand van de route die hij heeft gevolgd met de kin deren, weten we zeker dat hij het dorp goed kent. We zitten dus zeker nog niet op een dood spoor." De Voorschotense politie is nog steeds op zoek naar een vrouw die zondagmorgen in het sportpark aan de Juliana van Stolberglaan aan het jog gen was. straat, die niet met de slachtof fers zelf te maken heeft, maar wel veel kinderen uit Bijdorp herbergt. Daar gaat geen extra aandacht uit naar de ontucht zaak. „We besteden aan dat on derwerp normaal al veel aan dacht", zegt directeur T. Koster. Ze beseft dat het de ouders en de kinderen bezighoudt. „Maar we moeten vooral voorkomen dat er paniek ontstaat. Ik heb het nog niet in mijn team be sproken, maar etftra aandacht lijkt me in ons geval niet zo goed. Je kunt als school je leer lingen best voorlichten, maar je moet zorgen dat de kinderen niet angstig worden. En vooral niet in deze tijd rond Sinter klaas, dan zijn ze toch altijd al wat banger." voorschoten judy nihof Met de bouw van een nieuw jongerencentrum bij sporthal De Wiethorst aan de Koninklijke Marinelaan in Voorschoten kan volgend jaar zomer worden be gonnen. De bouwplannen wer den gisteren door een ruime meerderheid van de Voorscho tense politiek enthousiast ont vangen. Het is de bedoeling dat het huidige onderkomen van het Voorschotense open jongeren werk - gebouw Onderdak aan de Prins Bemardlaan plaatsmaakt voor woningen. Gedacht wordt aan huizen voor ouderen. De commissie voor welzijn boog zich gisteravond over de plannen voor het nieuwe jonge rencentrum. Op de WD na, wa ren alle fracties vol lof over het voorstel van het college. Ze vin den dat de jongeren, voor wie naar hun mening in Voorscho ten toch al zo weinig te doen is, recht hebben op een eigen ge bouw voor uiteenlopende acti viteiten van kookcursussen tot tafelvoetbal. Wel willen de frac ties garanties over een klein schalige opzet van het centrum. „Het gebouw moet alleen voor onze eigen Voorschotense jon geren toegankelijk worden", vond G.E.L. Cremers (CDA). Ook willen de fracties harde af spraken met de jongeren om de overlast zoveel mogelijk te be perken. Volgens de plannen wordt het nieuwe jongerencentrum vast- gebouwd aan sporthal De Vliet- horst en zal het een oppervlakte beslaan van 150 vierkante me ter. „Het wordt slechts een ge bouw met een grootte van twee flinke huiskamers", probeerde wethouder M. Breunesse de verontruste buurtbewoners te sussen, die in groten getale naar de vergadering waren gekomen. Voor hen ligt de kwestie heel gevoelig. De herinnering aan de Op deze plek aan de Koninklijke Marinelaan in Voorschoten komt het nieuwe jongerencentrum. Het gebouw wordt verbonden met sporthal De VI iethorst. foto henk bouwman overlast van het in 1987 afge brande jongerencentrum De Lindehoeve, dat een honderd meter verder stond, staat nog in hun geheugen gegrift. Hun grootste vrees is overlast van harde muziek en herrie van brommers bij het komen en weggaan. De wethouder verzekerde de bewoners dat het nieuwe jonge rencentrum beslist geen tweede Lindehoeve wordt. „Er komt een goede geluidsisolatie en er moet toezicht komen bij het weggaan. Het is bovendien veel kleinschaliger van opzet en moet dat ook blijven, met plaats voor maximaal 75 jongeren." afspraken houden, het gebouw De bewoners vroegen zich af een andere functie moet krij- wie de overlast nou eigenlijk gen. „We koppelen het gebouw gaat controleren. „De politie niet voor niets aan de sporthal, van het bureau tegenover de Gaat het niet met het jongeren- sporthal is er al vanaf zeven uur centrum, dan is het eenvoudig 's avonds niet meer", aldus een om een muur uit te breken en bewoner. Breunesse vindt dat de ruimte bij de sporthal te als de jongeren zich niet aan de trekken", aldus Beunesse.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16