lu PvdA tikt dissident op de vingers Leiden Koos van Kampen, voorzitter met pit LA_7INUer\UAWJ O UCV^CfVlDCIN \yyz. g72 ,TT1 j Kritiek op houding busmaatschappij in'ribbelkwestie' Ultramodem busstation ,-TnTT is haalbaar in Leiden' NZH Q0 QlGIlSt lllGt Uit LEIDEN WIM KOEVOET Leiden denkt kans te maken op een uiterst modern bussta tion, zoals dat al in Eindhoven staat. Het station in de Bra bantse lichtstad kostte 13,5 miljoen gulden. Het leeuwe- deel van dat bedrag is betaald door het rijk. Volgens de Leid- se ambtenaar R. van Nood be hoort zo'n busstation ook voor Leiden tot de financiële moge lijkheden. Een Leidse afvaardiging die onlangs op bezoek was op het Eindhovense busstation toon de zich hoogst geïnteresseerd in de wijze waarop de Braban ders sommige onderdelen van het project hebben gefinan cierd. Zo wordt de exploitatie van de chauffeursaccommodatie onder de indrukwekkende ver keerstoren voor een groot deel betaald door de reclame-op brengsten van de enorme bor den aan weerszijden van de mast. Ook heeft de gemeente Eindhoven na de totstandko- LEIDEN WIM KOEVOET Pas in de fractievergadering van de PvdA, eerder deze week, kwamen de tongen los. Demir- bas werd op de vingers getikt. Hem werd verweten dat hij 'naar de krant was gestapt' zon der eerst zijn fractievoorzitter en de wethouder in te lichten. Want zo zijn de manieren bij de PvdA. Demirbas loste het con flict op door zijn excuses aan te bieden. Zonder overigens ook maar enige afstand te nemen van het kranteartikel. Hans Baaijens, fractievoorzit ter van de PvdA, vindt het niet zo opmerkelijk dat Demirbas niet onmiddellijk is aangespro ken op zijn uitlatingen. Dat heeft alles te maken met de po litieke speelruimte die de PvdA- leden is gegund. „Voor fractie discipline leent dit onderwerp zich natuurlijk helemaal niet. Naci heeft zijn overtuiging naar ming van het nieuwe bussta tion het contract met de ex ploitant van de abri's openge broken. Eindhoven nam voor het nieuwe station geen ge noegen meer met de stan daard-abri's die de exploitant gewoon was te leveren en wil de een hogere vergoeding. De gemeente gebruikt de op brengsten voor het onderhoud van het busstation. Daar moet overigens nog flink wat geld bij. Het liefst had Eindhoven het busstation voor een symbolisch bedrag over gedragen aan busmaatschap pij Zuidooster. Maar die kan en wil niet voor het onder houd opdraaien. Volgens J. van Steijn, rayon chef exploitatie bij de NZH, hoeft de gemeente Leiden er ook niet op te rekenen dat de busmaatschappij het eigen dom en het onderhoud van het nieuwe busstation over neemt. „In Eindhoven gaat het om een bedrag van een mil joen gulden op jaarbasis. Dat geld heeft de NZH niet." buiten gebracht en ik wil niet ontkennen dat zijn verhaal, ze ker tegen de achtergrond van het opkomend racisme, indruk heeft gemaakt." Stigmatiserend Demirbas liet in de krant geen spaander heel van 'het Leidse ei', het vermaarde onderwijs plan voor slecht Nederlands sprekende Turkse en Marok kaanse leerlingen in Leiden- Noord. Demirbas noemde zo'n begirinersschool stigmatiserend en vreest dat de leerlingen na vier jaar bij hun overgang naar de gewone school enorme pro blemen krijgen. Zijn conclusie: de overheid moet nooit en te nimmer zelf zwarte scholen stichten. Deze opinie was niet meer dan voor kennisgeving aange nomen als niet PvdA-wethou- der Hennie Koek een van de be denksters van het plan dat LEIDEN WIM KOEVOET „Een onaardig gebruik van drukmiddelen". Zo bestempel de gisteravond in de raadscom missie verkeer het D66-raadslid T. de Graaf het dreigement, twee weken geleden, van de NZH om de Ketelmeerlaan te mijden als de gemeente de ver- keersremmende ribbels niet zou weghalen. De ribbels, die een aanslag waren op de ruggen van buschauffeurs, zijn inmiddels verwijderd en het openbaar ver voer in de Merenwijk heeft dan ook geen moment geleden on der de affaire. Voor D66 en de WD was dat echter geen beletsel om alsnog de opstelling van de NZH te be kritiseren. CDA-wethouder J. Walenkamp vond die kritiek niet terecht. De fout lag bij de gemeente, gaf hij ruiterlijk toe. D66'er De Graaf blijft zich er echter over verbazen dat de NZH 'klaarblijkelijk eenzijdig kan zeggen dat ze de routes ver legt als ze haar zin niet krijgt'. Volgens De Graaf is in het contract tussen de openbaar inmiddels landelijke bekend heid geniet was geweest. De mirbas' standpunten waren be kend bij de fractie. Het betoog van de uit Turkije afkomstige levert ook geen bijdrage aan een jaarlijks dichtfestival. Want dat maakt de vijfde december zo leuk, iedereen rijmt en dicht zich een breuk. Docenten Nederlands mogen dan veelal over poëzie zwijgen, Sint lukte het wél om heel Nederland aan het dichten te krijgen. Dus weg met die rijmfloppies, - kranten en -boeken, vervoersmaatschappij en de ge meente de lijnvoering vastge legd en kan daar niet zo maar van worden afgeweken. WD- raadslid G. Bakker liet zich in vergelijkbare bewoordingen uit. Ook hij is niet zo gecharmeerd van 'het dreigen met omleidin gen'. Beide raadsleden menen overigens dat de Ketelmeerlaan zonder ribbels beter af is. Wethouder Walenkamp wees erop dat behalve over busroutes ook afspraken zijn gemaakt over arbeidsomstandigheden van de chauffeurs. Een van die afspraken is dat bussen niet over wegen met drempels en andere verkeersremmers rijdt. „De Melchior Treublaan bij voorbeeld is vergeven van de drempels. Het is er daardoor heerlijk wonen, maar we heb ben de kans om er een busver binding van te maken opgeof ferd. Dat zijn afwegingen. Voor de Ketelmeerlaan is zo'n afwe ging niet gemaakt. De ambtena ren die zich met verkeersveilig heid bezighouden hebben daar wat te slagvaardig gehandeld." Walenkamp toonde veel be- Leidenaar met een indrukwek kende staat van dienst in het onderwijs in de krant en nader hand nog eens in de fractie deed echter niemand van me en laat de mensen het lekker zelf uitzoeken. Neem nou dat meisje uit Leiden, dat riep, na dagen lijden „Vergeet het maar, ik ken het echt niet, ik weet alleen dat Piet rijmt op friet. Maar ook dat is een hoopvol begin, Piet en friet, die houden we erin. grip voor de klachten van de chauffeurs over de ribbels. Hij maakte een vergelijking met een fictieve bezuiniging op de liften in het stadhuis. „Als de ambtenaren die op de bovenste etage werken daarover zouden klagen, zou dat ook volslagen terecht zijn." Puur formeel ge sproken hebben De Graaf en Bakker gelijk, vindt Walenkamp. „De gemeente bepaalt de bus routes. Maar menselijk gespro ken kon ik niets anders doen dan de NZH gelijk geven." De Graaf wilde vervolgens weten wat er nu precies is mis gegaan op het stadhuis en hoe NZH en gemeente in het alge meen met elkaar omgaan. Die laatste vraag beantwoordde Walenkamp met 'prima'. Over de eerste vraag bleef hij wat vaag: „Er is te lang door ver keerde mensen met elkaar ge praat." WD'er Bakker: „U be doelt dat civiele werken en ver keer volslagen langs elkaar heen hebben gewerkt?" Wethouder J. Walenkamp bleef er rustig on der. „Er werken hier 1700 amb tenaren. Die verrichten duizen- ning over het onderwijsplan veranderen. Baaijens: „Naci vindt het middel erger dan de kwaal, wij zien er de enige mo gelijkheid in om het probleem Rijmkroniek Wat meer oefening, dat moet kunst baren, en het duurt voor haar echt geen jaren, voordat ze ontdekt dat bijvoorbeeld Sinterklaas, zo fijn rijmt op Pieterbaas. Dus, meisje uit Leiden, zeg het voort, Oefenen is het sleutelwoord. Kortom, zoals u hierboven heeft den handelingen per dag. En dat gaat niet altijd helemaal goed." Het is nog onduidelijk wat de gemeente nu gaat doen om de snelheid van het verkeer op de Ketelmeerlaan te beperken. Ambtenaar G. Aletrino denkt aan een wegversmalling met een middengeleider. „Dat helpt ook bij het oversteken". CDA- raadslid Van Duijn vindt dat echter een heel slecht idee. „Het is er al verschrikkelijk smal, de auto's kunnen dan he lemaal geen kant meer op en dat gaat ten koste van de fiet sers die het met hoogst ondui delijk aangegeven stroken moe ten doen. Ik denk eerder aan een verbreding met een echt fietspad ernaast." D66'er De Graaf suggereerde de invoei ing van een lagere maximumsnelheid. Wethouder Walenkamp kon nog geen uit sluitsel geven. Een ding staat wat hem betreft vast: elke op lossing is niet meer dan een lapmiddel. „De instelling van degene achter het stuur is es sentieel." aan te pakken. Hij staat in zijn angst voor stigmatisering niet alleen maar wij kunnen niets anders bedenken om zwarte scholen te vermijden." Twijfel Aan Demirbas' deskundigheid zegt Baaijens geen moment te twijfelen. Demirbas weet min stens net zo veel over onderwijs aan allochtonen als CDA'er Biegstraaten over het wel en wee van de Leidse sport. Baaijens: „Maar er zijn ook an dere allochtonen uit het onder wijs die het Leidse ei het voor deel van de twijfel hebben gege ven." Demirbas zegt zelf dat zijn dissidente actie niet ten koste is gegaan van de verhoudingen met zijn fractiegenoten. „Ik ben niet de eerste en vast ook niet de laatste die ergens anders over denkt. Die ruimte is er in de fractie." Op de vraag of hij ook de ruimte heeft om betrokken or ganisaties ervan te overtuigen dat het Leidse ei maar het beste achterwege kan blijven, volgt een stilte. „Als de organisaties mij vragen om te komen spre ken, zal ik dat zeker doen. Voor het overige acht ik ze zelfstan dig genoeg en heel goed in staat om zich zelf een mening te vor- FOTO HIELCO KUIPERS kunnen lezen, hoef je voor rijmer geen intellectueel te wezen. En wie nu nóg zegt: „Ik zit Kan morgen van 3 tot 9 nog terecht bij V&D. La Place is de plaats waar de rijm kan worden afgehaald daar worden uw gedachten nog één dag dichterlijk vertaald (LL). Roy Kloppw en Lom«n tel: 071-161418 Zijn hart ligt in Noord-Rijne- vest, maar sinds een kleine twee maanden woont Koos van Kam pen niet meer in de Leidse Jor- daan. De 63-jarige voorzitter van buurtvereniging Noord-Rij- nevest betrok in de Coebel, de nieuwe wijk in Zuid-west, een pas opgeleverde koopflat. Hij is noodgedwongen ver trokken uit het gebied tussen Herengracht en Zijlsingel, waar hij veertien jaar woonde. „Mijn vrouw mocht geen trappen meer lopen, en we hadden een dure bovenwoning aan de her bouwde Oranjegracht, de gracht waaraan ik geboren ben. In Noord-Rijnevest is een tekort aan betaalbare seniorenwonin gen. De Meelfabriek zou er een mooie plek voor zijn. Ook voor een nieuw buurthuis, want aan de Groenesteeg moeten we het met één lokaal doen." Onlangs werd de wijkvereni- ging onderscheiden met de ere titel 'Een kern waar pit in zit', voor twee nostalgische fototen toonstellingen in het buurthuis en een bloemenactie in de wijk. Organiseren lijkt bestuurder Van Kampen in het bloed te zit ten. „Als jongen had ik een complex, omdat ik zo mager was. Zo rond mijn twintigste ben ik er wat aan gaan doen." Daartoe richtte hij met anderen de Leidse Krachtsport Vereni ging op, nu LKV 'De Spartaan'. Tegelijkertijd deed Van Kampen in de jaren vijftig aan voetbal, als oprichter van de vereniging VNA (Voetbal Na Arbeid). „Daarna werd ik gevraagd om bij ZLC, nu Voetbalvereniging Rijnland, te komen spelen. Dan zou ik een baan krijgen in de kopergieterij van enkele be stuursleden. Eigenlijk werd ik een soort profvoetballer. En, oh ja, boksen dat heb ik ook nog drie jaar gedaan." Op oudere leeftijd ging Van Kampen, als lid van een team van de gemeente, nog roeien op de burgerdagen van Njord. Te genwoordig is de Leidenaar als sportvisser enkele maanden per jaar op zijn boot in Rijpwetering te vinden. „Of in Ierland, waar ik ook aan paardrijden doe." Van Kampen verruilde rond VRUETUD COC-avond De jongerenafdeling van het COC houdt op 6 december een bijeenkomst over het boek 'Meer dan vriendinnen' van An ne Kersten. Het gesprek in het LHW aan de Langegracht gaat over verhalen van lesbische vrouwen. De bijeenkomst be gint om 20.30 uur. Smalfilm-Liga De Leidse Video en Smalfilm Li ga organiseert op maandag 7 december een wedstrijd in Wijkcentrum Aktief aan de Ber- lagestraat 2. De leden zullen dan vakantiefilms vertonen, waarvan de beste in de prijzen vallen. Aanvang 20.00 uur. Milieu-bewust De zorg van de mens voor het milieu staat op maandag 7 de cember centraal tijdens het ge sprek in 'de maaltijd op water en brood'. Mieke Weterings, een interieurontwerpster, geeft zijn dertigste zijn betrekking bij de kopergieterij voor een zeker der bestaan in dienst van de af deling civiele werken van de ge meente. Drie jaar ging hij met de eremedaille in de vut. Speeltuin Nu het buurthuis-seizoen is be gonnen, is de voorzitter een paar avonden per week in Noord-Rijnevest te vinden. Om bij voorbeeld de bingo te leiden, of om bij de 'hangavond' voor jongeren een oogje in het zeil te houden, of voor de kaart- en sjoelavond. „En voor Engelse les. Buitenlanders, die ook steeds meer in de wijk komen wonen, spreken altijd wel En gels." Van Kampen zegt zich in de wijk een soort 'ombudsman' te voelen. „Ie wordt altijd wel aange klampt. Ik ben er ooit als huis meester van een complex wo ningen begonnen." De laatste ontwikkelingen in de wijk stem men hem tot tevredenheid. „Een arbeiderswijk is natuurlijk altijd voor verbetering vatbaar. Er wonen veel buitenlandse mensen. Zij moeten goed wor den opgevangen, dat is het hele eieren eten, zodat ze onze ge woonten leren kennen." Straks komt er een speeltuin in het Katoenpark. „En begraaf plaats Groenesteeg, een doorn in ons oog, wordt eindelijk gere noveerd. Nu de Meelfabriek nog. Een paar jaar terug was het gemakkelijker er wat mee aan te vangen. Nu zie ik er de activitei ten weer toenemen." Noord-Rijnevest doet ook in maart van het volgend jaar mee in de landelijke finale van 'Een kern waar pit in zit', waarvoor in totaal 500 projecten werden ingestuurd. In Zuid-Holland be hoorde de inzending van Noord-Rijnevest tot de zes be kroonde. „We denken nog aan een herhaling van de tentoon stelling volgend jaar. Maar we gaan ons als bestuur vooral richten op ons tienjarig jubile um, in 1994. Ja, ik blijf gewoon voorzitter. Mijn flat nier is prachtig, maar als er een ooit een geschikte seniorenwoning in Noord-Rijnevest komt, keer ik terug." voorbeelden van milieu-bewust bouwen. De maaltijd is gratis en duurt van 18.00 uur tot 19.30 uur. Plaats van samenkomst: Knooppunt voor renpastoraat en Diakonaat, Oude Rijn 44b. Inlichtingen bij jan letse Bol. 071-120070. Informatie-avond Fort-Leiden houdt op 7 decem ber een informatie-avond over de zelfhulpgroepen voor vrou wen die in januari beginnen. Vrouwen die nun eigen vaardig heden willen ontwikkelen kun nen vanaf 19.45 uur terecht in het Vrouwen Gezondheidscen trum Hara aan de Bonairestraat 4. Kruiswerk en Aids Het Leidse HlV-café houdt op maandagavond 7 december een thema-avond over aids en Kruiswerk. Een wijkziekenver zorgende leidt het tnema in. De thema-avond begint om 20.00 Wie in Leiden e.o. niet zo goed dichten kan, heeft het slecht bij het jaarlijkse feest van de goedheiligman. Cadeaus uitzoeken, dat kan iedereen, maar een paar regeltjes rijmen, blijkt toch een bijzonder fenomeen. Want, 'Sint heeft lang zitten denken, wat aan die °f Katfna die'te schenken'. I Dat kan m'n zusje van drie nog wel, dat heet met recht kinderspel. Maar dan het vervolg daarop, daar zien velen tegenop. Daarom de volgende tip, ter voorkoming van al dat onbegrip. Het beste is het simpel te houden en niet te omslachtig, dus niet 'Nintendo' laten rijmen op 'prachtig'. Gewoon zinnen eindigen op korte woorden als 'Sint' of 'Piet', want daarop rijmt van alles, niet? Om zwakke dichters te helpen rijmwoorden te zoeken, verschijnen op de markt rijmkranten en rijmboeken. En slechte rijmers, in het bezit van een pc, nemen een floppy met rijjnwoorden mee. De laatste nouveauté, bij het oritlopen van het dichten, is de 'rijmservice' in te lichten. Rijmservice De rijmservice bestaat uit redacteuren van deze krant, zijlieden u bij het dichten de helpende hand. Op de 4e verdieping van V&D hpuden ze bureau. daar geven ze gratis één lange dicht-show. De procedure is simpel zogezegd, en wordt hieronder uitgelegd. U vertelt wat over de persQön en het cadeau dat hem of haar te wachten staat. En zie, binnen een kwartier, staat er een super-gedicht op papier. Dat wordt ook nog voor u uitgetikt, en zorgvuldig in een enveloppe gemikt. Geen hoogdraverij of poëzie van vier kantjes vol, gewoon een aardig gedichtje, het gaat tenslotte om de lol. Dé lol van Sint en Piet, puur Hollandse folklore, zou de opkomst van Kerstman in de kiem moeten smoren. De strenge maar faire heilige uit Spanje, is zo Hollands als het Huis van Oranje. Rijmloos Daar kan zo'n rendierhoeder die uit de poolstreek komt wippen, toch absoluut niet aan tippen. Hij dondert de pakjes pardoes op de stoep, niks schoentje zetten bij de schoorsteen met bergen snoep. En deze Amerikaanse, gepuntmutstp kwal De rijm-service van het LD was gisteren in actie bij V&D. Demirbas weet discussie over Leidse ei niet open te breken LEIDEN EMIEL FANGMANN De avond nadat PvdA-raadslid Naci Demirbas in deze krant zijn ongenoegen had geuit over het zwarte-scho- lenplan van wethouder Koek, bleef het opmerkelijk stil tussen beiden. De twee partijgenoten ontmoetten elkaar in een vergadering van een raadscommissie in het stad huis. Over de inhoud van het interview werd geen woord gewisseld. Hoewel daar alle aanleiding toe was, want het is in Leiden geen gewoonte dat raadsledeh hun wethou der in het openbaar afvallen. 4

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15