'Universiteit staat ver van parochies' Kerk Samenleving 'Voedseltransporten met militair geweld beschermen' Kans op storm neemt af uwnL-'crvu'/AVj o BUITENLAND KORT Jeruzalem Er is nog geen datum vastge steld voor het bezoek van paus Johannes Paulus II aan Israël. Hoewel de paus al in 1991 door de plaatselijke kerk is uitgenodigd, hebben Rome en Jeruzalem nog geen geschikt tijdstip kunnen be palen, zo heeft patriarch Mi chel Sabbah van Jeruzalem gisteren tegenover journalis ten gezegd. Sabbah bena drukte dat de paus als pel grim naar Israël komt. De uitnodiging staat los van de uitnodiging van de minister van buitenlandse zaken, Shi- Assisi Paus Johannes Paulus II heeft een inter-religieuze ge bedsbijeenkomst aangekon digd voor de vrede in Euro pa. in het bijzonder op de Balkan. De bijeenkomst, waarvoor de paus behalve vertegenwoordigers van de andere kerken ook joodse en islamitische geestelijken heeft uitgenodigd, wordt op 9 en 10 januari 1993 in Assisi gehouden. De paus zei in een toespraak tot de voorzit-' ters van 24 nationale bis schoppenconferenties in Eu ropa dat de bijeenkomst in de avond van 9 januari be gint met een wake van vas ten en gebed. Hij vroeg de rooms-katholieken op 1 ja nuari (wereldvredesdag) ook in het bijzonder te bidden voor vrede op het Europese continent. Anglicaanse synode De Britse minister van land bouw, John Selwyn Gummer, heeft zijn lidmaatschap van de anglicaanse synode opge zegd uit protest tegen het be sluit van vorige maand om vrouwen toe te laten tot het priesterambt. Gummer, één van de prominentste tegen standers van vrouwelijke priesters binnen de Angli caanse Kerk, is 13 jaar lid van de synode geweest. Gummer heeft nog niet besloten of hij de Anglicaanse Kerk de mg zal toekeren. In een brief aan de anglicanen van het bis dom St. Edmundsbury en Ipswich, wier afgevaardigde hij was, beschuldigt Gummer de synode ervan de Angli caanse Kerk tot een sekte te hebben g Kloosterzusters Meer dan 90 procent van de nonnen in de Verenigde Sta ten heeft minstens enkele ja ren aan de universiteit gestu deerd. De franciscanes Kata- rina Schuth heeft in opdracht van onder meer de Katholie ke Universiteit van Amerika onderzoek gedaan naar het opleidingsniveau van de zus ters. Schuth beschrijft de ge middelde Amerikaanse non als een vrouw met een actief geestelijk leven, een open houding tegenover het femi nisme en een zeer gelovige, maar ook kritische houding tegen het kerkelijk instituut. Meer dan driekwart van de zusters is erg ontevreden over de manier waarop de Rooms-Katholieke Kerk de vrouw behandelt en noemt de kerkelijke leer over de rol van vrouwen 'een belangrijke hindernis waardoor vrouwen van leidinggevende posities in de kerk blijven uitgeslo- REDACTIE DICK V KTU wil contact met achterban verstevigen Joodse raad Duitsland bang voor gewenning aan racistisch geweld BERGEN-BELSEN DPA De Katholieke Theologische Universiteit (KTU) staat te ver af van het werk van de pastores in de parochies. De universiteit wil daarom het komende jaar het contact met de rooms-katholieke achterban intensiveren en 'waar nodig bruggen slaan'. UTRECHT «ANP Rector prof. dr. F. de Grijs kon digde dit voornemen gisteren aan bij de viering van de dies natalis van de KTU. De univer siteit is begin dit jaar ontstaan uit een samenvoeging van de katholieke theologische univer siteiten in Utrecht en Amster dam. De Grijs meent dat door deze samensmelting de afstand tussen universiteit en achterban is vergroot. De pastores hebben nog minder te zeggen over het doen en laten van de universi teit dan vroeger al het geval was. De grote afstand tot de pasto rale praktijk belet de KTU om naar behoren te functioneren, meent De Grijs. Bij de pastores dreigt 'een drooglegging van theologische kennis, reflectie, informatie en ook wel pathos', waardoor zij het risico lopen toe te geven aan religieus pragma tisme. De Grijs meent dat de KTU de afstand tot de pastorale praktijk kan verkleinen door meer aan dacht aan studie te geven. Op dit moment prevaleert het theo logisch onderzoek. Daarbij wordt licht vergeten dat het on derzoek slechts een middel is om de studie voort te kunnen zetten. Niet om de specialismen zijn de rooms-katholieke theo logische opleidingen opgezet, maar met het oog op de genera listen: de studenten, zei De Grijs. Hij wees er verder op dat de grote nadruk op theologisch onderzoek, vooral de drang tot publiceren, de docenten de tijd voor de studie ontneemt. Ignatz Bubis, voorzitter van een overkoepelende raad van Duitse joden, waarschuwt voor gewen ning aan het rechtsradicale ge weld. Na een gedenkplechtig- heid in het voormalige concen tratiekamp Bergen-Belsen zei Bubis dat hij bang is dat de Duitsers de dagelijkse berichten over racistisch geweld normaal gaan vinden. Bubis zei verder dat gelijk soortig geweld in andere Eu ropese landen niets aan de ernst van de Duitse problema tiek afdoet. De Duitse democra ten moeten naar zijn mening spoedig een gemeenschappelijk standpunt over het asielbeleid innemen. De overheid moet het geweld tegen allochtonen snel beteugelen. Maandagavond hebben on bekende daders in Straatsburg een synagoge vernield en de muren beklad met antisemiti sche teksten. De daders, die werden betrapt door de echtge note van de rabbijn, sloegen op de vlucht. De politie heeft een onderzoek ingesteld. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Dedemsvaarl °.W. de Nooy te Mijnsheerenland; Ie Vriezen- veen: D. van de Streek te Masten broek; te Emmeloord: H.G. Fonteyn te Tricht; te Amersfoort tot predikant voor bijzondere werkzaamheden (pas tor psychiatrisch centrum Zon en Schild te Amersfoort): G. Bomer te Rheden, die dit beroep heeft aange- HILVERSUM «ANP Secretaris ds. W.R. van der Zee van de Raad van Kerken acht het gebruik van militair geweld bij het beschermen van voedseltransporten in Bosnië-Hercegovi- na geoorloofd. Voor de NCRV-radio zei Van der Zee het eens te zijn met de reli gieuze leiders in de Verenigde Staten, die president Bush dinsdag hebben opge roepen 'elk ethisch verantwoord middel' te gebruiken om de hulptransporten in Bosnië-Hercegovina en Somalia te be schermen. De religieuze leiders chris tenen, joden en moslims sluiten daar bij het gebruik van militaire middelen niet uit. Van der Zee, die op persoonlijke titel sprak, meent dat de hulp aan de 80.000 inwoners van Sarajevo het gebruik van defensief militair geweld rechtvaardigt, ook al zal dat heel wat levens kosten. De hoop dat niet-militaire middelen, zoals de handelsboycot van het nieuwe Joego slavië, de vrede in het gebied naderbij zullen brengen, heeft hij opgegeven. Volgens Van der Zee groeit in de bij de raad aangesloten kerken het draagylak voor de gedachte dat defensief militair geweld niet onder alle omstandigheden kan worden afgewezen. De kerken blij ven ertegen dat landen met militaire middelen hun macht proberen te vergro ten, zoals huns inziens bij het Ameri kaanse optreden in de Golfoorlog het ge val was. Maar ze zijn in toenemende ma te geneigd zich niet tegen het gebruik van militaire middelen te verzetten, als er zoals in Bosnië-Hercegovina van de honger dreigen om te komen. DE HDEPING Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? In deze eerste aflevering van de rubriek De Roeping wordt die vraag voorgelegd aan Katwijker Dirk van Duyvenbode (27). Hij voltooide in oktober zijn opleiding tot predikant en gaat binnenkort aan de slag in Nieuwendijk. KATWIJK» DICK VAN DER PLAS „De combinatie van herder en ieraar, dat spreekt me aan in deze functie. De verkondiging van het woord van Jezus Chris tus is voor een dominee belang rijk, maar dat geldt zeker zo zwaar voor het omgaan met mensen. Het 'herder zijn' staat wat mij betreft voorop. Je moet wat kunnen betekenen voor je gemeenteleden. Tijdens de opleiding krijgt die pastorale kant van het werk erg veel aandacht. Het omgaan met mensen en het voeren van ge sprekken, daar word je echt in getraind. Vooral het omgaan met sociale problematiek, zoals bijvoorbeeld problemen in een huwelijk, lijkt me moeilijk. Dat m'n leeftijd daarbij een extra handicapt vormt, zie ik niet zo. je mag best beseffen dat je pas 27 bent. Je jeugd moet je ook kunnen inbrengen. De keuze voor een loopbaan in dienst van de kerk heb ik al vroeg gemaakt. Het heeft er al tijd wel ingezeten, denk ik. In Dirk van Duijvenbode: Je mag best beseffen datje pas 27 bent." 'Je kunt bij wijze van spreken geen boom laten groeien' dat opzicht zou je wel kunnen spreken van een roeping. Het zijn vooral bepaalde bijbeltek sten die me hebben geïnspi reerd. Welke dat zijn, zeg ik lie ver niet. Dat wordt me te per soonlijk. Maar voor mij is dit de weg van de Here God. Mijn studie ben ik begonnen in 1983. Doordat ik een voorop leiding met oude talen miste, was ik een jaar langer kwijt dan de doorsnee student. Vanwege familie-omstandigheden schoot er nog eens een studiejaar bij in. Leiden staat bekend als een vrijzinnige theologische facul teit. Maar de laatste jaren ko men er wel wat meer orthodoxe studenten, die zich gebonden weten aan de schrift en de belij denis. Ik denk zelf dat ik in de confessionele hoek het meest tot m'n recht kom, een beetje aan de behoudende kant. Een buitenbeentje heb ik me tijdens de studie nooit gevoeld. Er was altijd wel respect. Inhou delijk kwam ik wel eens in con flict, maar dat is niet erg. Je gaat er toch heen met een behoorlij ke bagage, waardoor je blijft bij v/at je is geleerd. Na het slagen heb ik bij wijze van spreken dag en nacht aan de telefoon gezeten om felicita ties in ontvangst te nemen. Ik ken in Katwijk dan ook erg veel mensen. Ik heb hier onder meer catechisatiewerk gedaan en ook acht jaar met het Leidsch Dag blad gelopen in de wijk De Zuid. Die wijk zou ik nog zo lo pen, zo zitten die adressen erin gestampt. De eerste keer dat ik in Katwijk de kansel beklom, was het: hé, de krantenjongen moet preken. Dat ik direct na mijn afstude ren al kon kiezen uit drie ge meenten, is natuurlijk een luxe positie. Als kandidaat krijg je twee jaar de mogelijkheid om te preken. Dan word je toch min of meer bekend. De keuze was moeilijk. Nieuwveen, Nieuwen dijk en Rijswijk (Noord-Bra bant) ontliepen elkaar niet veel. Hoe je selecteert? Je kijkt na tuurlijk naar de menselijke fac toren. Hoe is de gemeente, hoe is de kerkeraad? Maar ook naar het huis, dat is tenslotte belang rijk voor een gezin met drie kin deren. Belangrijk vind ik ook hoe men tegen je werk aankijkt. Ik wil 's morgens bijvoorbeeld graag kunnen studeren. De meeste indrukken doe je op tij dens de kennismakingsdag. Die zijn misschien wel bepalend. Maar wat uiteindelijk de door slag geeft, is moeilijk te zeggen. Er moet toch iets zijn van: déar moet ik zijn. In dat opzicht ge loof ik ook wel een beetje in een roeping. Een gemeente moet op je hart gebonden zijn. In je eerste plaats blijf, je meestal niet staan. Maar een loopbaan-planning voor predi kanten bestaat niet. Het is toch een beetje een nomadenbe staan. Daar zie ik wel tegen op. Je hebt wel een huis, maar je bent ook zo weer weg. Je kunt bij wijze van spreken geen boom laten groeien." COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries. G.P. Arnold (adj): HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (adj). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18.2505 ED Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a, 2161 HM Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071 -143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. ADVERTENTIES ma.-vnj. van 08.00-1700 uur: Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes): Telefoon 071 -143545 ABONNEMENTEN Tel 071-161400 bij vooruitbetaling (met BTW) per kwartaal80,10 per kwartaal (post) 113.85 perjaar 310, KLACHTEN BEZORGING: mat/m/vrij: 18.00-19.30 u zat: 10.00-12 00 uur 071-161400/161499 KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071 -161367/161363 AGENDA VRIJDAG 4 DECEMBER Leiden Ruilbeurs door Ruilvereniglng Ko- nmgskerk in buurthuis Het Spoortje, Bernhardkade40, van 19.00 tot 22.00 uur. Klaverjassen in Dienstencentrum De Linde, Herenstraat 64, aanvang 20.00 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof. C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 Noordwijk Verkoop van boeken uit de CJV-biblio- theek in De Rank, van 19.00 tot 20.00 uur. St. Nicolaasbingo van HSV De Sport visser. clubgebouw aan de Bosweg, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 5 DECEMBER Countrydansavond met live muziek, org. North-Hill Country Dancers, in Tapperij 'De Gewoonste Zaak', Schoolstraat 11, aanvang 21.00 uur. ZONDAG 6 DECEMBER Leiden Archeologisch spreekuur in de Taf- 13.00 tot 16.00 u Bijeenkomst van de COC-jongerenaf- delmg over het boek 'Meer dan vrien dinnen' van Anne Kersten, in het LHW aan de Langegracht. aanvang Noordwijk Sinterklaashengelwedstrijd door HSV De Sportvisser, Noordzeestrand, vis- tijd van 8.15 tot 12.15uur. Noordwijkerhout Regio Dart Toernooi van de Ned. Dartbond, De Schelft, aanvang 12.00 MAANDAG 7 DECEMBER Regionaal spreekuur van het CNV in het gebouw van CNV - Jongerenorga nisatie, Haagweg 52/c, van 19.00 tot 20.00 uur. Thema-avond over aids en Kruiswerk in het Leidse HlV-café, inleiding door een wijkziekenverzorgende, aanvang 20.30 u HET WEER ROB GROENLAND Na een aantal redelijke dagen op weergebied, maakte we gisteren de overschakeling mee naar ruig herfstweer. Ditmaal trok er een storm dwars over de Britse Eilan den naar het noordoosten om uit eindelijk via de Noordzee richting Scandinavië te verdwijnen. Tijdens het doorlopen van dit pad kwam het in delen van Engeland tot noodweer. Het actiefste deel trok net ten wes ten van Nederland door naar het noordoosten. Toch werd ons land met helemaal ongemoeid gelaten, want ook hier hadden we te maken met veel wind en regen. Na de pas sage van het warmtefront aan het begin van de middag stroomde tij delijk zeer zachte lucht naar ons land met temperaturen van 12 tot 13 graden Celsius in het zuiden en midden van het land. Het koufront volgde aan het begin van de avond, waarna het gedeelte lijk begon op te klaren. Toch wezen de satellietbeelden op een gemene 'adder onder het gras'. Boven En geland zwiepte er achter het storm- gebied nog een trogsysteem in de stroming. Met deze vakterm bedoe len we een gebied waar lucht sa menkomt en op elkaar botst, waar bij er verticale bewegingen ont staan. Deze opstijgende lucht zorgt ver volgens voor de vorming van buien die zich meestal formeren in een band dat een trog wordt genoemd. Niet zelden is het zo dat dergelijke systemen achter een koufront pas de echte spectaculaire verschijnse len geven, zoals felle regens, on weer en zware windstoten. Dat hebben we gemerkt. Vooral rond middernacht periodiek flinke wind stoten boven de stormkracht. Vanmiddag en de komende avond en nacht oevinden we ons in een onstabiele westelijke stroming waarin ook een buiengebied meet rekt, mogelijk met hagel of onweer. De kans op een nieuwe storm mor- genoverdag is na nieuwe computer berekeningen flink afgenomen. De nieuwe kaarten van het Europesch weercentrum (vlakbij Londen) schetsen een wat gewijzigde baan van een nieuwe stormdepressie. Eerdere berekeningen wezen op een koers door het kanaal naar de Nederlandse kust, maar de huidige versie stippelt een koers naar Frankrijk uit. Wij blijven dan aan de veilige noordkant met hoogstens wat re gen. Veel belangrijker voor ons weer is het verder afkoelen van de bovenlucht wat ons juist met Sin terklaas op wat meer kille buien kan tracteren. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Zuid-Noorwegen en Zuid' Zweden: Sterk wisselvallig. Van daag veel regen Morgen buien, in het bin nenland met sneeuw. Min der wind. Maxima van 8 graden aan zee tot 4 gra- i regen. Oenemarken: Vannacht st Overdag buiig, met kans op onweer. Afnemende wind. Morgen af Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Weerrapporten 3 dec 7 u In Schotland op natte sneeuw. Maxima rond 5 graden, met in het binnenland plaatselijk grond. België en Luxemburg: In het algemeen veel bewolking. Enkele buien, kans op onweer. Middagtempera- tuur rond 7 graden. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, sommige met onweer. Morgen in zuid- Duitsland boven de 1200 meter sneeuw. Maxima rond 7 graden. Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Maxima ca. 22 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden. Vooral langs de zuids- tranden ook zonnige perioden. Droog. Maxima 22 tot 25 graden. Marokkaanse westkust: Wolkenvelden en droog. Vooral in het zuiden bij Agadir ook flinke zonnige pe rioden. Maxima van noord naar zuid 18 tot 24 graden. Tunesische kust: Sluierbewolking, maar ook regelmatig een afgeschermd zonnetje. Een kleine kans op een onweersbui en maxima aan zee 19 graden. Frankrijk: Sterk wisselvallig. In het algemeen veel bewolking en regen. In het uiterste noor den en noordwesten ook nu en dan zon. Zeker langs de westkust en in Biscaje nu en dan erg veel wind, misschien storm. Maxima van 8 graden in het noorden en noordwesten tot 15-graden aan de Ri- vièra. Corsica en Sardinië: Half tot zwaarbewolkt en en kans op een enkele regen- of rond 17 graden. Spanje: Dublin onbew. Half tot zwaar bewolkt en kans op regen Frankfurt regenbui en onweersbuien. In het uiterste noor- Geneve regen den geheel bewolkt en in het zuiden aan Helsinki zwaar be de Costa del Sol en de Costa Blanca ook Innsbruck zwaar be regelmatig zon. Maxima van 17 graden bij Barcelona tot 21 in de omgeving van Bemdorm en Malaga, langs de kust van Biscaje en in het Baskenland 15 gra- VRIIDAG 4 DECEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.30 zon onder 16.29 Maan op 13.25 maan onder02.12 Waterstanden Katwijk Hoog water 10.18 en 23.08 Laag water 5.48 en 18.11 licht bew. wzw2 16 11 motregen zw6 13 Istanbul licht bew. Klagenfurt zwaar bew. Kopenhagen regen den. Portugal: Aan de Algarve af en toe zon. Elders be wolkt, af en toe regen en kans op on weer. Maxima 15 tot 17 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Veel bewolking en perioden met regen. Boven de 1200 meter flink wat sneeuw. In het bergland veel wind. Maxima in de dalen dalend naar 5 tot 7 graden. Hongarije: Veel bewolking en een toenemende kans op regen. Middagtemperatuur rond 5 graden. Tsjechoslowakije en Polen: Bewolkt en nu en dan regen of buien, n 7 graden tussen 3 e Italië: Vooral in het noo veel bewolking en i en midden vrij tele buien, moge lijk met onweer, in het zuiden, wat meer zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima van 10 graden bij Milaan tot 20 graden bij Palermo, in het uiterste noor den enkele graden lager. LasPalmas half bew Lissabon licht bew. Locarno motregen Londen licht bew. Luxemburg regenbui Malaga half bew. Split n Stockholm n Warschau r Wenen z Zurich (I Bangkok li Casab'anca z Johannesburg n Los Angeles z BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14