Leiden Regio Gemeente wil ingepikte grond terug Klazien leert Quintus lesje Nieuwe brug in de Coebel over Korte Vliet te steil De bomen binnen. 'Onderzoek naar fraude deugt niet' Speelhuisje in brand leiden De brandweer kwam gisteren in actie bij buurthuis De Pancrat aan de Middeistegracht, waar een speelhuisje in brand stond. De politie vermoedt dat sprake is van brandstichting. De afgelopen weken is het een paar keer gebeurd dat speelwerktui- gen in vlammen opgingen. „We weten niet of deze zaken met el kaar te maken hebben, maar het is wel typisch", aldus politie woordvoerder D. Graveland. Hazerswoudse mishandeld leiden Een 15-jarig meisje uit Hazerswoude-Rijndijk heeft giste ren bij de Leidse politie aangifte gedaan van mishandeling. Zij fietste met iemand anders in de Sumatrastraat, toen ze werd te gengehouden door een groep van zes andere meisjes. Een van hen riep: ,,Je geld of je leven", en gaf haar een duw en een stomp in het gezicht. Anderen trokken aan haar haren en kleren. De Hazerswoudse kwam ten val, en kneusde daarbij haar pols. Het groepje spurtte vervolgens weg. Man gewond bij botsing leiden i Bij een botsing op de kruising van de Herengracht en de Oosterkerkstraat is gistermiddag een 24-jarige Leidse automobi list gewond geraakt. Hij is met rugletsel overgebracht naar het AZL. De man reed op de Oosterkerkstraat en kreeg geen voor rang van een 41 -jarige automobilist uit 's Gravenpolder, die van af de Herengracht de Oosterkerkstraat op wilde rijden. leiden erna straatsma vervolg van voorpagina De directeur van de Leidse soci ale dienst, S. Noorman, is abso luut niet te spreken over de on derzoeken naar de omvang van fraude met uitkeringen in Dordrecht en Groningen. „Hoe je zo'n onderzoek ook inricht, het is per definitie niet repre sentatief. Er is een absolute wanverhouding tussen het aan tal gecontroleerden op het tota le aantal uitkeringsgerechtig den. De uitslagen van zo'n on derzoek kunnen volgens de re gels van de statistiek niet eens 'indicatief zijn." Groningen heeft een wille keurige, 'a-selecte' steekproef onder 78 uitkeringsgerechtig den in drie verschillende stads wijken gehouden. In totaal telt de stad 18.000 uitkeringsge rechtigden. De resultaten van het onderzoek zijn door het We tenschappelijk Onderzoek en Documentatie Centrum (WODC) van het ministerie van justitie betrouwbaar genoemd. Het percentage fraudegevallen zou elders in het land op het zelfde niveau liggen. Noorman heeft echter de in druk dat er alleen is gecontro leerd onder alleenstaanden, die wellicht toch samenwonen. Een woordvoerder van de sociale dienst in Groningen bestrijdt dit. „Er is puur willekeurig on derzocht, ook onder families. Iedereen kan een fout adres of onjuiste informatie over de woonsituatie opgeven. De Dordrechtse cijfers zijn gebaseerd op gegevens van de belastingdienst. Zo'n 2700 men sen zouden zich in 1990 moge lijk schuldig hebben gemaakt aan uitkeringsfraude. Noorman: „De Leidse gegevens zijn veel betrouwbaarder. Per jaar krij gen we gemiddeld 4.500 mel dingen van de belastingdienst over mogelijke uitkeringsfraude. Maar bij het overgrote deel is daarmee niets aan de hand." BOUWPLANNEN? OP NAAR VAN DER PLOEG! 1 Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES, ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck 1 Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze I vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certiticaat. I gemak bekijken. We geven u graag j uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. Wü M Atf* UTTkUCU Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roelofarendsveen, teL 01713-15361 - telefax 01713-15202 deceuninck 13 REDACTIE: JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN lEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN 071 -161417 Opnieuw actie bij tuinen in Merenwijk Bewoners die zonder toestemming een stukje gemeente grond bij hun tuin hebben getrokken, worden binnen kort aangepakt. De gemeente gaat de komende maanden in een aantal Leidse wijken kijken waar stukken grond zijn ingepikt. De actie begint in de Merenwijk. Daarna worden Zuid-West, de Stevenshof en de Coebel geïn specteerd. leiden «gert visser Het renwijk gehouden waar, zo werd vastgesteld, steeds meer s niet de eerste keer dat de stukjes grond van de gemeente gemeente optreedt tegen het werden ingepikt. De grond werd landje-pik van sommige bewo- doorgaans bij de tuinen getrok- ners. Zo'n vijf jaar geleden werd ken. Dat leverde ook gevaarlijke een soortgelijke actie in de Me- situaties op. Bijna legendarisch is het verhaal van de Merenwij- ker die in een illegaal verkregen stukje grond een zitkuil aanleg de vlak boven een hoogspan ningsleiding waarop 20.000 volt stond. Nadat de gemeente de zaak in de Merenwijk op orde heeft gebracht, blijkt nu dat er op nieuw stukken grond zijn inge pikt. Een aantal mensen heeft het stuk grond dat ze toen moest afstaan, gewoon weer in bezit genomen, zegt ambtenaar J. van der Toorn. Anderen heb ben nooit gereageerd op een aanbod van de gemeente om de grond te kopen, maar hebben deze ook niet terug gegeven. Ook in de Stevenshof is vast gesteld dat bewoners op illegale wijze grond van de gemeente bij hun tuin hebben getrokken. Komende maanden gaan amb tenaren op de fiets door de wij ken maken. Die moet volgend jaar mei zijn voltooid waarna met de bewoners contact wordt geno men. In een aantal gevallen is de gemeente bereid de grond te verkopen mits aan enkele voor waarden is voldaan. De bestem ming moet overeenkomen met het bestemmingsplan, de grond mag geen deel uitmaken van de groenstructuur in de wijk en er mogen geen kabels in de grond liggen. Volgens Van der Toom wijst de praktijk uit dat eenmaal in de vijf jaar een controle-actie moet worden gehouden. Of de gemeente hier een vaste ge woonte van wil maken, is nog onduidelijk. Er is nog een reden voor de gemeente om nu in te grijpen. Het Nieuw Burgelijk Wetboek kent in dit soort gevallen een verjaringstermijn van 20 jaar. Dat betekent dat wanneer ie mand 20 jaar lang ongestoord gebruik heeft kunnen maken van de grond, deze zonder in grijpen van de gemeente zijn ei gendom wordt. De oudste delen van de Merenwijk werden onge veer twintig jaar geleden ge bouwd zodat de gemeente nu moet optreden om niet het risi co te lopen grond kwijt te raken. Blijkens het betoog van Van der Toom kent de gemeente dit keer geen pardon. Wie weigert mee te werken kan rekenen op de komst van de bulldozer. Studenten bezwijken voor bejaarde vrouw leiden ellen verbunt Ze stond in het hol van de leeuw. Iemand van buitenaf die zich hier durfde te vertonen zou verslonden worden. De studen ten van Quintus zaten klaar om haar te stenigen; met spottende, scherpe opmerkingen zou ze onderuit gehaald worden. Ze hadden zich echter op Klazien uit Zalk verkeken. De potige, bejaarde vrouw (73) straalde een en al kracht en gezondheid uit. Een charisma waarvoor de ruim 70 aanwezige studenten bezweken. Twee uur lang ble ven ze muisstil op hun stoel ge plakt. Zelfs de tap werd niet aangeraakt. Als een stel makke schapen lieten de studenten zich het zand in de oogjes strooien, of zoals Klazien het zou verwoorden 'lieten zich het neusje schoonhouden'. Slechte ogen, slaapproble men, of juist moeilijk op kun nen staan, wratjes, wintertenen, tentamenstress en jeugdpuistjes is Wat de studenten aan kwaal tjes en lichamelijk ongemak konden opsommen. Daar ble ken ze niet zelf aan te lijden, zo kon uit de vragen worden opge maakt. Die werden nogal eens ingeleid met: een vriend van me heeft... De allereerste, nogal lacherig gestelde, vraag was of ze een middeltje tegen een kater had. Klazien liet zich niet uit het veld slaan en tovert in haar dialect een simpel antwoord te voor schijn: sterke koffie met een grote schep suiker en een beetje citroensap. „Zet daarna de deur maar open en je kater loopt zo naar buiten." Uien De les die ze te vertellen had, kwam duidelijk over. In de loop van de avond konden de stu denten ook zelf wel verzinnen welk natuurmiddeltje bij welke kwaal nodig was. Met aardap pels en uien kwamen ze al een heel eind. Zo zorgen aardappel schillen voor een betere door bloeding van de huid. Bij uit slag, allergie, zwemmerseczeem of andere schimmels dus ge woon aardappelschillen. Uien zijn een goede schoonmaker van bloedvaten en darmkanaal. Voor het tegengaan van kaal heid volgens Klazien het ge volg van verstopte bloedvaten prak je dus gewoon een uitje als smeerseltje. En ligt het ant woord niet bij de aardappel of de ui, dan zo riep iedereen al snel in koor ligt het bij een verstopt neusje. Want Klazien meent: „Verstoppingen in het hoofd leiden tot veel kwaaltjes. Omdat de neus in het midden staat, heb ik het over 'het neus- sie'. Jongens met rode oortjes en mensen met een verstopte oog-, oor- en neuskanalen, raad ik Ortitruw aan. Per dag vier keer tien druppeltjes, verdrijft de kwaaltjes." 'Het neussie los', is volgens haar een mogelijke oplossing tegen kanker. Ook malaria is volgens haar simpel te bestrij den: met twee grapefruits per Onverstoorbaar weerstond Klazien uit Zalk gisteren de studenten van Quintus. foto henk bouwman dag. Op de ongelovige reactie uit het publiek of dit nou echt werkt, zegt ze steevast: „Het is wellicht te proberen." Koot en Bie Klazien Rotstein-van den Brink noemt zichzelf een gewone huisvrouw. Waarom ze 's avonds dan stad en land afgaat om haar geneeskrachtige krui den aan de man te brengen? „Niet voor het geld, want de 100 gulden die ik hier vanavond verdien gaan naar Israëlische ziekenhuizen en kindertehui zen. Het geld dat ik ophaal met de verkoop van de produkten en mijn boekjes houd ik in eer ste instantie zelf, nadat de be lasting zo'n zestig procent heeft ingenomen. De ware reden dat ik hier sta en niet lekker thuis zit, is dat ik hiermee de mensen kan helpen. En waarom zou je dat laten?" Heel eventjes leek de gemoe delijke avond toch nog specta culair te worden. Een student, die zichzelf wel bijdehand vond, wilde Klazien even stevig aan de tand voelen. Wat vond ze van de persiflage van Van Kooten en De Bie met hun Benedien en haar beautyfarm? Even werd het stil in de zaal. Maar ook ditmaal liet Klazien zich niet in de luren leggen. „Een goede immitatie." En met een zucht blies de zaal de ingehouden adem weer uit. Nee, het zou zonde zijn om de ze avond te laten verpesten door de draak te steken met een eerlijke bejaarde vrouw met een dialect. Alsof het ging om een Tupperware-party vervolgde Klazien haar verhaal met tips over moeder natuur en verwees meerdere malen naar de mee gebrachte middeltjes die ze netjes op een tafeltje had uitge stald. En na afloop verdwenen de studenten met het gesig neerde boekje van Klazien on der de arm. De tap hadden ze die avond al met rust gelaten. Nu gingen ze kennelijk werken aan een gezonder lichaam met hulp van moeder Klazien. Instemming met pandenbank marieta kroft De gemeente Voorschoten voelt wel wat voor het in kaart brengen van bedrijfsterreinen in de gemeenten in de regio Leiden. In deze zogenoemde pandenbank zouden kriteria moeten worden opgeno men waaraan bedrijven moeten voldoen om zich te kunnen vesti gen op industrieterreinen waar nog plek is. De instelling van de pandenbank is een idee van de wethouders economische zaken in de regio. Aanleiding voor dit voorstel was dat veel gemeentes wor den geconfronteerd met vragen om bedrijfsruimten. Soms is er geen plek binnen die gemeente terwijl het voor de economische ontwikkeling wenselijk is dat zo'n bedrijf zich in de regio vestigt. De regionale pandenbank kan dan uitkomst bieden. Ondanks kritiek op het ontwerp is er gisterochtend een fietsers- en voetgangersbrug aange bracht tussen de Boshuizerwe- tering en de Korte Vliet tegen over de Coebel. De brug moet het mogelijk maken om van het fietspad langs de Korte Vliet naar de Haagweg te gaan. Nu moeten voetgangers en fietsers nog een omweg maken door de nieuwe wijk de Coebel. Achter de brug wordt de komende we ken over het schiereiland een fietspad aangelegd naar de Haagweg. Deskundigen betwijfelen ech ter of de brug voor fietsers en voetgangers wel begaanbaar is. Ze is veel te steil. Ondanks alle kritiek heeft de gemeente toch vastgehouden aan de hoge brug, omdat de boot van het nabijgelegen verzorgingstehuis Zuydtwijck er onderdoor moet kunnen. De aanlegsteiger voor die boot, die met name is be doeld voor rolstoelgebruikers, ligt aan de Boshuizerwetering naast de brug. Ook plezierjacht jes van Coebelbewoners, voor wie mogelijk een haven wordt aangelegd, kunnen dank zij de steile brug onbelemmerd heen en weer varen. Bij de aanleg van de Coebel is de Boshuizerwete ring al verbreed met het oog op deze pleziervaart. Het 17,5 meter lange en vier meter brede brugdek werd gis teren per vrachtwagen uit Har- Fietsers en voetgangers zullen de nodige krachtsinspanningen moeten leveren om de nieuwe brug in de Coebel te nemen, foto loekzuyqerduin dinxveld-Giessendam vervoerd, brug eigenlijk te breed was voor weegt wordt een anti-sliplaag voetganger die hard nodig zal Voor het transport vanuit de vervoer over de weg. aangebracht. Aan weerskanten hebben. Voor ouderen blijft ge- Zuidhollandse plaats waren Op de stalen brug met houten komen nog leuningen. Een bruik van de brug waarschijnlijk ontheffingen nodig, omdat de wegdek die 800.000 kilo proef leerde gisteren dat iedere ten allen tijde moeilijk. Of fiet sers met een behoorlijke snel heid de helling kunnen nemen is ook de vraag. De nog niet vol tooide aanloop tot de brug aan beide zijden is uiterst kort en steil. Hijskraan Tot de tegenstanders van het ontwerp hoort opzichter W. Mac Gillavry van de gemeente lijke afdeling bruggen. Hij was gisteren bij de bevestiging aan wezig. „Mijn voorstel was een ophaalbrug. Dat werd afgewe zen, omdat men vreesde dat het mechaniek snel kapot zou gaan als de schippers zelf de brug moeten bedienen." Ook uit de kringen van de bruggenbouwer, P. faaaijeveld uit Hardinxveld- Giessendam, komen kritische geluiden over de vorm van de brug. De projectontwikkelaar van de Coebel, Eurowoningen, gaf de gemeente opdracht om de brug te ontwerpen. Wat de brug kost is onbekend, omdat ze was opgenomen als onder deel van een totaalbestek dat werd gemaakt voor het bouwrijp maken van de Coebel. Vanaf hun woning aan de Jo- han Wagenaarlaan zag het echt paar J. Slothouwer gistermiddag de brug op de steunpunten ge hesen worden. „Het is toch te zot. Oude mensen zullen er nooit over heen kunnenrea geert mevrouw Slothouwer. „Ze kunnen beter de hijskraan voor altijd staan, om iedereen er ge woon over heen te tillen." Nee, we laten u niet in de kou staan. Al onze kersverse kerstbomen staan binnen voor u klaar. Van fijnspar, Nordmann spar, Korea spar tot blauwspar en Servische spar. En of u nu kiest voor mét of zonder kluit, we pakken hem keurig voor u in. Van top tot teen. Service van de zaak.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13