Europese jury tolereert Japanse winnaar Weg en wiel Nieuwe Citroen Xantia in april op de markt 'v^ - AUTO KERK Hond veilig uitlaten DONDERDAG 3 DECEMBER 1992 10 REDACTIE PETER lODEWIJKS Doek valt voor de succesvolle BX Op de Autosalon van Genève in maart volgend jaar, zal Citroën een totaal nieuwe auto presenteren die een naam draagt in plaats van een letteraanduiding: Xantia. AMSTERDAM Deze auto komt tussen de ZX en de XM in en zou dus als ver vanger van de BX gezien kun nen worden, die volgend jaar uit produktie wordt genomen. De Xantia zit echter wat prijs betreft dichter bij het topmodel XM en is duidelijk hoger in de markt geplaatst dan de BX. De BX is leverbaar met motoren v ariërend van 1.4 en 1.6 naar 1.9 liter terwijl de Xantia begint met een 1.8 motor (103 pk) en twee 2.0 liter motoren (123 pk en 155 pk met 16 kleppen). Uiteraard zijn deze motoren 'schoon' en zijn bovendien ge maakt van materialen die ge schikt zijn voor hergebruik. Van de succesvolle BX zijn er in zijn lange leven alleen al in ons land 130.000 verkocht. Citroën maakt dan ook geen haast met tiet afbouwen van de produktie. De BX zal nog tot ver in 1993 le verbaar blijven. itroën Nederland wil geen ver keerde verwachtingen bij het publiek wekken en spreekt daarom liever niet van de Xan tia als 'BX-opvolger'. De nieuwe Citroën is een geza menlijk werkstuk van het Cen tre de Style van Citroën en van de vermaarde Italiaanse ont werper Bertone. De huisstijl van Citroën, die met de ZX en de XM al duidelijk andere familie trekken ging vertonen, is nu ook nadrukkelijk doorgezet in de Xantia. Een laag aflopende neus en een hoog oplopende achter kant geven de auto een sportie ve uitstraling. Citroën zou Citroën niet zijn als de nieuweling niet zou zijn voorzien van een verbeterd hy- dractief veersysteem, dat in een vorige ontwikkeling te vinden is in de XM. De fabrikant noemt het systeem 'Hydractive II'. De voorwielaangedreven Xantia heeft nieuw ontwikkelde assen, waarbij de achteras, net als bij de ZX, licht 'meestuurt'. De Xantia wordt gemaakt in de Citroën fabriek van Rennes-La Janais. De levering in Nederland start in april 1993. De Citroën Xantia is niet echt de opvolger van de BX, maar hij komt er wel voor in de plaats. FOTO •CITROEN Nissan Micra Auto van het Jaar 1993 WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). Utrecht richting Den Bosch (A 2) l ussen de Waalbrug bij Zaltbommel en Kerkdriel. Avond en nacht. Breda richting Utrecht (A 27) Tussen Noordeloos en Lexmond, overdag. Arnhem richting Den Bosch (A 50) l ussen knooppunt Grijsoord en Heteren, overdag. Een doorbraak in autoland. Wat jarenlang voor onmo gelijk werd gehouden, is nu toch gebeurd. Een Japan ner gekozen tot Auto van het Jaar: de Nissan Micra. De laatste jaren werd er steeds luider kritiek geuit op de Auto van het Jaar-verkiezing en dat betrof dan vooral de 'uitsluiting' van Japanse auto's. Ze mochten dan wel meedoen, maar kans om Auto van het Jaar te worden hadden ze eigenlijk nauwelijks. De oorzaak daarvan is dat Ja panse en Amerikaanse auto journalisten op gezag van de Europese fabrikanten steevast uit de jury worden gehouden. De verkiezing is en blijft zo doende een puur Europese aan gelegenheid. De 58-koppige ju ry bestaat nu uit autojournalis ten uit 19 Europese landen. Al die jaren heeft dan ook nog nooit een Japanse auto op de eerste plaats gestaan. Slechts twee keer presteerde een Japan ner (Honda) het op een derde plaats te eindigen. Twee jaar geleden kondigde de ommekeer zich aan. De Nissan Primera, die in Engeland wordt gebouwd en derhalve een beetje als een Europees produkt wordt gezien, eindigde op een tweede plaats en dat was opzienbarend. En nu slaat Nissan dan defini tief toe met de nieuwe Micra, die eveneens in de Britse Prime- ra-fabriek wordt gebouwd. Of angst voor de Japanse over macht een drijfveer is geweest de jury weten we niet. Doemdenkers zullen mogelijk opperen dat het geen kunst is om eerste te worden, als er van de twaalf auto's slechts drie Eu ropees zijn. De Nissan-impor- teur vindt het wel een beetje triest dat de Europese merken wat aan bloedarmoede lijden. Zo was er dit jaar bij voorbeeld geen enkele Duitse auto bij de kandidaten en slechts één Fran se (de Renault Safrane). Maar een auto, die zeker door het publiek gewaardeerd zal worden, die technisch helemaal bij de tijd is, die er leuk uitziet en die veel biedt voor zijn geld, verdient gewoon een ereplaats. Of die auto nou uit Europa, Ja pan of Rusland komt, zou niet van belang moeten zijn. De Micra is het dus geworden, terwijl deze auto toch een ge duchte concurrent had in de kleine Fiat Cinquecento, die met 34 punten minder tweede werd. De derde plaats was voor de Renault Safrane. Toen de uitslag officieus bekend was, hield de Nissan-importeur in Lisse een feestje voor zijn medewerkers. „We hebben de zaak maar even gesloten, al moet je met zo'n prijs eigenlijk open blijven om nog meer au to's te verkopen", aldus pr- manager E.J. van Thienen. Hij benadrukt dat de Micra een Eu ropese auto is van een Japans merk. Bij de introductie van het nieuwe model enige tijd terug viel dat overgeaccentueerde Eu ropese aspect ook al op. „De strijd tussen ons en Fiat is behoorlijk spannend geweest. Menigeen had de Cinquecento bovenaan het lijstje staan met veelal de Micra daar net onder. Eigenlijk was 75% voor de klei ne Fiat, kennelijk omdat de kwaliteit daar een beetje zwak jes is heeft de Micra uiteindelijk meer punten vergaard". Dat de Fiat Cinquecento kwali tatief achterblijft wordt hier en daar wel meer vernomen. Mo gelijk dat de Italianen nog niet helemaal de 'total quality con trol' in de Poolse fabriek, waar de Fiat 500 wordt gemaakt, heb ben kunnen invoeren. „We zijn uiteraard heel blij met de titel 'Auto van het Jaar' om dat we ons als Europese fabri kant nu nog beter kunnen posi tioneren. We waren positief in gesteld om ons marktaandeel volgend jaar te halen, maar het ondoorzichtige overheidsbeleid rond de BPM en subsidies maakt het wel erg moeilijk", zegt Van Thienen. De overwinning van de Nissan Micra en de tweede plaats voor de Fiat Cinquecento maken ook duidelijk dat de kleine auto weer helemaal terug is. Als de Renault Twingo mee had mo gen doen, was het feest hele maal compleet geweest, want die had ongetwijfeld ook zeer hoge ogen gegooid. De 58 juryleden mochten ieder 25 punten uitdelen, met 10 punten als maximum. Dit is de uitslag: 1. Nissan Micra 338 2. Fiat Cinquecento 304 3. Renault Safrane 244 4. Mazda Xedos 124 5. Mazda 626/MX6 101 6. Toyota Carina E 79 7. Honda Prelude 70 8. Alfa Romeo 155 48 9. Mitsubishi Colt/Lancer 43 10. Honda CRX 40 11. Mitsubishi Space R/W 32 12. Toyota Corolla 27 Winnaars op een rijtje 1963 Rover 2000 GB 1964 Austin 1800 GB 1965 Renault 16 F 1966 Fiat 124 I 1967 NSU Ro 80 D 1968 Peugeot 504 F 1969 Fiat 128 I 1970 Citroën GS F 1971 Fiat 127 I 1972 Audi 80 D 1973 Mercedes 450 D 1974 Citroën CX F 1975 1976 Simca 1307/1308 F 1977 Rover 3500 GB 1978 Porsche 928 D 1979 Simca Horizon F 1980 Lancia Delta I 1981 Ford Escort D 1982 Renault 9 F 1983 Audi 100 D 1984 Fiat Uno I 1985 Opel Kadett D 1986 Ford Scorpio D 1987 Opel Omega D 1988 Peugeot 405 F 1989 Fiat Tipo 1 1990 Citroën XM F 1991 Renault Clio F 1992 Volkswagen Golf D 1993 Nissan Micra J Tot 1975 koos men de Auto van het lopende jaar, in 1975 ging men over tot de verkie zing van de Auto voor het volgende jaar. Derhalve is er geen Auto van het Jaar 1975. BMW VAN DER PLAS KATWIJK Ambachtsweg 14, Katwijk, tel.:01718-26161 Pas in 1994 herstel De verkoop van personenau to's in Europa daalt volgend jaar van 13,4 tot 12,8 miljoen eenheden. Pas in 1994 herstelt de markt om tot 1997 geleide lijk toe te nemen tot 15,1 mil joen auto's. Dit staat in het nieuwste rapport van het Brit se onderzoeksbureau DRI. BLIKVANGERS BX Deauvilie Vanwege de grote belangstelling heeft Citroën de BX Deauvilie weer in het leveringsprogram ma opgenomen. Voorheen werd deze uitvoering alleen met benzinemotor geleverd, maar dit keer is er ook een dieselver sie. De Deauvilie is ondermeer voorzien van getint glas, licht metalen wielen, signaal voor vergeten verlichting, radiovoor bereiding en zonnegordijntjes achterin. De 1.4 benzine kost 27.860 en de 1.9 diesel komt op 36.090. Clio Drakkar Noir Op basis van de 1.2 RL-uitvoe- ring heeft Renault tijdelijk een speciale Clio in de aanbieding: de Drakkar Noir. Het pakket ex tra's, waarvoor een meerprijs van 650 gulden geldt, omvat on der meer zonwerend glas, een wisser/sproeier op de achterruit en een spoiler erboven, licht metalen wieldoppen en metallic lak (stratoszilver of grafietgrijs). De 3-deurs Drakkar Noir kost 22.645 en de 5-deurs is 950 gulden duurder. Er komen niet meer dan 700 exemplaren van deze actie-Clio naar ons land. Alfa 33 Imola Het succesnummer van Alfa Ro meo, de 33, is nu ook te koop in een speciale Imola-uitvoering. Deze versie is Alfa-rood, met in begrip van achterspoiler, bui tenspiegels en delen van de bumpers. Net als de 33 16V heeft de Imola mistlampen, zwarte dorpelspoilers en sportstoelen. En verder behoren lichtmetalen velgen, een wis ser/sproeier op de achterruit, een leren stuur en pookknop en een in delen wegklapbare ach terbank tot de standaarduitrus ting. Deze sportieve 33 is met 28.350 scherp geprijsd. Voor 1.500 gulden meer wordt de Imola ook nog voorzien van stuurbekrachtigingen centrale deurvergrendeling. De meerprijs voor zwarte me tallic lak bedraagt 750. Vijfde Friese Salon Op 11,12 en 13 december vindt in de Frieslandhal te Leeuwar den voor de vijfde maal de Frie se Auto- en Motorensalon plaats. Publiekstrekkers zijn on der (veel) meer de Ferrari F40, de Chrysler Viper en de fraaie Mercedes 300 SL met vleugel deuren. Naast de klassieke en nieuwe auto's en motoren is er veel aandacht voor accessoires, onderdelen en automobilia. De Salon is 11 december ge opend van 14 tot 22 uur, 12 de cember van 10 tot 22 uur en 13 december van 10 tot 18 uur. Een kaartje kost 12,50, kinde ren tot 12 jaar en 65-plussers betalen 6,50. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BUK IN HET VERLEDEN en hond meevoeren I j op de fiets is een ha- M J chelijke onderne ming. Een ruk aan de riem is ;enoeg om de fietser uit het echte spoor te brengen. De Springer, een vinding uit Noor- vegen, brengt daar verandering n. I let apparaat bestaat uit een •luien beugel met een veer. De >eugel wordt aan de staande i amebuis van de fiets bevestigd ■n de hond aan de veer. Bij het ii'tsen houdt het dier een rede- ijke bewegingsvrijheid en de eer vangt alle rukken en trek en op. Dat heeft allemaal geert nvloed op de balans van de ietser, die bovendien beide landen aan het stuur kan hou- lantarenpaal rechts te passeren en de fietser houdt links, gebeu ren er geen rampen. De lijn is voorzien van een plastic zeke ring die bij grote kracht af breekt. De hond loopt dan wel plotseling los. In Noorwegen en Duitsland wordt enthousiast met de hond aan de Springer rondgefietst. Het apparaat heeft goedkeuring gekregen van de Duitse Tüv. Importeur voor Nederland isAl- tranet in Haarlem. De Springer is het afgelopen weekeinde voor het eerst getoond op de hon denshow Winner in de RAI. Wil lem Stam van Altranet gelooft dat er een grote markt is voor de Springer: „Dierenartsen zeg gen dat honden beter in condi- hhBHI De fietser blijft in balans, ook al g Springer. te lopen dan gewoon met een blokje om. Dat geldt zeker voor grote soorten als sledehonden die je steeds meer ziet." Stam heeft de beugel laten tes- ging Kennemerland, met posi tief resultaat. De Springer is te koop in dieren- en fietsenspe- ciaalzaken. De prijs ligt rond de honderd gulden. Meer informa- Versnellingsnaaf Versnellingen die ingebouwd zijn in de achternaaf van de fiets zijn een grote concurrent geworden van de derailleur. Lange tijd had deze versnel lingsnaaf, die al een kleine hon derd jaar bestaat, niet meer dan twee of drie standen, nu zijn er typen te koop met vijf en zelfs zeven versnellingen. De naven van Sturmey Archer en Sachs zijn wereldberoemd. Groot voordeel van de versnel lingsnaaf is dat het systeem vol komen onderhoudsvrij is, ter wijl de fietser met een derailleur na elke regenbui de ketting kan gaan schoonmaken. Shimano heeft sinds kort een zeven-ver snellingsnaaf en Sachs komt er binnenkort mee. De naven kun nen naar wens worden uitgerust met vrijloop, terugtraprem of trommelrem. Om de versnellin gen te bedienen is een handig kliksysteem ontworpen met be- x v-. In 1947 kreeg het Britse automerk Aston Martin een nieuwe eigenaar: de vooraanstaande indus trieel David Brown, die een voorliefde voor snelle auto's had. Hij doopte het enige model dat toen bij Aston Martin in produktie was, om in DB1: de eer ste 'David Brown'. Zolang Brown het voor het zeg gen had, en dat was een kwart eeuw, kreeg ieder nieuw model zijn initialen mee. De laatste genum merde DB was de DB6 (foto), die van '65 tot '71 in produktie was. Ten opzichte van de DB5 (de James Bond-auto) had deze sportwagen een iets langere wielbasis en was strakker vormgegeven met een duidelijk afgekapte achterkant, ten behoeve van de luchtgeleiding. archieffoto ■jfz JLv; ixtfwSsm De allereerste Japanse Auto van het Jaar wordt gebouwd in Engeland.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10