Leidsch i Dagblad MAALTIJD VOOR 2(1/2) Neonazi Mölln kon lange tijd zijn gang gaan Zoon vermoorde medicijnman wil in Leiden blijven GOED NIEUWS X Mobiele eenheid maakte einde aan 'opstand' Grenshospitium Op jacht naar goud in afvalberg Heemstede 1993 steekt de kop op WOENSDAG 2 DECEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40023 LOSSE NUMMERS 1,50 Belasting Belicht 2 Vandaag begint op Feiten en Meningen Belasting Belicht, een tweewekelijkse rubriek over fiscale kwesties. Brief machinisten 3 De Machinistenvereni ging schrijft aan NS dat machinisten vaak te laat horen dat er snelheidsbe perkingen zijn. Dieselaccijns 5 De Tweede Kamer vindt dat de accijns op dieselolie een cent minder omhoog kan dan het kabi net voorstelt. Rusland 7Jeltsin wil tijd krijgen voor zijn economische hervormingen, maar het parlement is niet van zins hem die tijd te geven. Post van Realisten q Verzetsstrijdersin I Zuid-Holland woe dend om toezending van 'fascistisch blaadje' van ex- treem-rechtse partij Rembrandt Rijksmuseum in I Amsterdam koopt Rembrandts befaamde 'Portret van Johannes Uyt- tenbogaert': 17 miljoen. Vage plannen Q FBO-voorzitterGe- Z J rard Slager vindt de beleidsplannen van het betaalde voetbal maar een vage bedoening. Nog geen abonnee nri 071 - 161400 DEL! 071 - 161353 leiden gert visser Zijn vader, Pa Bodo, werd drie jaar geleden in Suriname door mannen van het Junglecommando van Ronnie Brunswijk vermoord, zijn broer werd ernstig mishan deld. Alwin Bodo (19 jaar) wist met behulp van een vals paspoort naar Nederland te vluchten en verblijft sinds dien in Leiden. Inmiddels heeft hij te horen gekregen dat hij Nederland moet verlaten en op het vliegtuig naar Suriname zal worden gezet. Gisteren had Alwin zich bij de vreemdelingenpolitie in Leiden moeten melden, maar dat heeft hij niet ge daan. Hij vreest dat hij bij terugkeer in Suriname het slachtoffer wordt van wraak. Hij is bang voor de man nen van Bouterse en voor de mannen van Brunswijk. Zijn advocaat heeft beroep aangetekend tegen het besluit van Justitie om Alwin Bodo geen verblijfsver gunning te geven, maar de rechter heeft bepaald dat er geen reden is om de afhandeling van dat beroep in Ne derland af te wachten. Alwin hoeft in Suriname niet te vrezen voor vervolging, oordeelde de rechter. In het verhaal van Alwin Bodo speelt de Surinaamse cultuur een hoofdrol. Pa Bodo was een vooraanstaand man in Suriname. Hij was een van de belangrijkste obiamennen (medicijnman) van de bosnegers in Suri name. Hij was door legerleider Bouterse aangezocht om met Brunswijk te onderhandelen over de vrijlating van gevangen militairen. Tijdens deze missie schaarde hij zich aan de zijde van Brunswijk en legde daarmee de basis voor de strijd van deze rebellenleider tegen Bouterse. Bodo werd ver moord toen hij zich tegen de vredesonderhandelingen tussen Bouterse en Brunswijk keerde. Zijn dood werd door de bosnegergemeenschap gezien als een voorbo de van het einde van het Junglecommando. Volgens de cultuur van de Surinaamse bosnegers zouden de krachten van Pa Bodo overgaan op zijn zoon Alwin en zou deze zich tegen de moordenaars keren. Volgens advocaat mr. A. van Arkel-Rijbroek is Alwin di verse malen bedreigd door leden van het Junglecom mando. „Justitie heeft zich onvoldoende verdiept in de culturele achtergronden bij de beoordeling van het ver zoek om een verblijfsvergunning", is het verwijt van de raadsvrouw. DASA-topman weg wegens hijsen van omstreden vlag münchen dpa/anp Bestuurder Dersch van vlieg tuigfabriek DASA stapt op om dat hij in zijn tuin de 'Reichskriegsflagge' heeft gehe sen. De in 1867 door de Noord- duitse Bond ingevoerde oor- logsvlag is de laatste tijd een symbool geworden van Duitse rechtsradicalen. Dersch' aftre den is gisteravond gemeld door DASA-topman Schrempp. DA- SA wordt eigenaar van de Ne derlandse vliegtuigbouwer Fok ker. Volgens Schrempp wil Dersch voorkomen dat DASA en het moederconcern Daimler-Benz schade oplopen. Dersch heeft „overtuigend" duidelijk ge maakt dat hij radicalisme af wijst, aldus Schrempp. Het schandaal ontstond door een foto in weekblad Der Spie gel. Dersch erkent dat hij het dundoek 15 jaar geleden heeft gehesen. Volgens hem is de vlag een geliefd souvenir onder wa tersporters en bij de marine. „Het is me helaas ontgaan dat hij wordt misbruikt door rechts radicalen." HET WOORD IS AAN Mariëtte Vanhalewijn In sprookjes moet een mens altijd een beetje blijven geloven. VANDAAG PAGINA'S 26 Binnenland 3,5 Buitenland 7 Cultuur 21 Economie/Beurs 9 Familieberichten 4 Feiten en meningen 2 Info 22 Programma's 13 Regio 15,17,18,19 Religie 16 RTV Show 12 Sport 23,25 Wetenschap 11 VANDAAG OOK SMAAK HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer Mini mumtemperatuur omstreeks 7, middagtemperatuur ongeveer 9 graden Wind vannacht west, krachtig tot hard, 6 a 7, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog storm, kracht 9, In de loop van de nacht geleidelijk iets afnemend en draaiend naar zuidwest. "TOT EN MET 5 DECEMBER A.S. ST. NICOLAAS- MARKT OP DE VISMARTKT E.O." Leidsch Dagblad z - NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. i Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Postcode: j Plaats: j Tel. Na de eerste 2 weken i betaal ik mijn abonnement: I O Per maand, automatisch (f 27,80)*. j Per kwartaal, via acceptgiro I (f80,10). Q Per kwartaal, automatisch O 80,10)*. *Nr. bank/giro- Handtekening: Boerenprotest blijft beperkt den haao gpd/anp Ruim honderd boeren hebben vandaag in Den Haag betoogd tegen het landbouwakkoord tussen de Europese Gemeen schap en de Verenigde Staten. De actie bleef beperkt, omdat een afspraak met de vaste Ka mercommissie voor landbouw niet kon doorgaan. De boeren vrezen dat veel bedrijven over de kop zullen gaan als gevolg van de beperkingen op de ge subsidieerde export die de EG- onderhandelaars aan Washing ton hebben toegezegd. De betogende boeren verza melden zich vanmorgen op het Malieveld, waarna ze optrokken naar het SER-gebouw, waar het Landbouwschap vergaderde. Volgens de boeren heeft het Landbouwschap te laat gerea geerd op het akkoord. Vertegenwoordigers van de actiegroep Razend Agrarisch Nederland boden vanmorgen om half negen een kruiwagen met uien, penen en bloemen aan bij het kabinet van de ko ningin aan de Korte Vijverberg in Den Haag. Gisteren gingen boeren her en der in Nederland al de straat op. In het Franse Straatsburg, de zetel van het Europese Parlement, kwamen gisteren ongeveer 50.000 boe ren uit de hele EG samen om te protesteren. Een Duitse rechtbank heeft vorige maand tot drie maal toe geweigerd geweigerd de rechtsextremist te laten ar resteren die later in de stad Mölln betrokken was bij de moordaanslag op drie Turken. Dit hebben aanklagers vanmiddag verklaard. De extremist Michael Peters werd pas opgepakt toen de federale aanklager zich met de zaak ging bezighouden. Dat gebeurde nadat in en buiten Duitsland verontwaardiging was ontstaan over de lakse houding van de autoriteiten. De aanklagers in de deelstaat Schleswig-Holstein zeggen dat ze al op 17 november een arres tatiebevel hebben gevraagd voor Peters, de 25-jarige leider van een skinhead-bende, en drie anderen. Ze hadden daar om gevraagd wegens een eerde re pogjng tot moord en brand stichting. Al voordat de aanslag in Mölln plaatsvond en er drie do den vielen, werd Peters ver dacht van betrokkenheid bij aanslagen op andere onderko mens van buitenlandse vluchte lingen in het gebied rond Mölln. Dat zegt de procureur-generaal van Schleswig-Holstein, Hein- rich Bruhn. Maar een rechtbank in Lübeck weigerde arrestatie bevelen uit te vaardigen, zelfs toen onderzoeksrechters er drie maal voor en na de aanslag in Mölln om verzochten, zei hij. Bruhn weigerde de namen te noemen van de twee rechters in Lübeck die weigerden de aan klachten wegens de eerdere aanslagen te behandelen. Bij die aanvallen werd niemand ge dood. Pagina 7: Twee neo-nazi's ge ven aanslag in Mölln toe. Acht auto's opengebroken leiden Op acht verschillende plaatsen in Leiden zijn de afgelopen nacht radio-cassetterecorders gestolen uit auto's. In de meeste gevallen werden door de daders ruitjes ingeslagen. Tweemaal werd een portier geforceerd en een keer stond de auto gewoon open. De diefstallen hadden plaats op de Rosmolen (2x) waar ook een koffer met autogereedschap verdween, de Oude Vest, de Maredijk waar ook 'deel drie' uit de auto werd weggehaald, de Rijnsburgerweg, de Morssingel (2x) en de Lammenschansweg. Geen van de daders kon worden gepakt. Naar pas nu bekend is gewor den, heeft de mobiele eenheid maandagmiddag een einde ge maakt aan een dreigende op stand in het Grenshospitium in Amsterdam-Zuidoost, het cen trum voor uitgeprocedeerde asielzoekers. Vijf bewoners zijn afgevoerd naar isoleercellen in de Bijlmer bajes. Nog eens vijf mensen zijn overgeplaatst naar een cellen blok in de gevangenis in Veen- huizen. Ze worden daar maxi maal een week vastgehouden. Maandag was sprake van „grote onrust" in de grensge vangenis, aldus een woordvoer der van het ministerie van justi tie. „Een groep bewoners wilde naar buiten en eiste dat de poort vóór vijf uur open ging. Daarbij werd met geweld ge dreigd." Na het afvoeren van de tien bewoners keerde de rust weer, aldus de woordvoerder. Volgens een bewoner van het Grenshospitium die anoniem wil blijven, heeft een aantal be woners maandag een gesprek gehad met plaatsvervangend di recteur E. Politiek. De directeur zou om vijf uur 's middags een reactie op het onderhoud ge ven. „Dat werd dus de politie", aldus de bewoner. Hij schat het aantal ingezette ME'ers op veer tig. Volgens hem zou de politie excessief geweld hebben toege past. De woordvoerder van Jus titie ontkent dit. Volgens een woordvoerder van het het Autonoom Centrum (AC), dat zich inzet voor de be langen van hospitiumbewoners, was het gesprek met de directie aangevraagd omdat bewoners geen contacten met de pers mogen onderhouden. Het AC bestempelt de ME-actie als „een strafexpeditie". Peking Het jaar spoed zich ten einde. Ook in China is dat duidelijk te merken. In Peking worden in de marktstalletjes opvallende kalenders voo 1993 aangeboden. Met filmsterren, mollige babies, maar ook nog steeds met de beeltenis van de vroegere Chinese leider Mao. foto Rtr Deze aanbiedingen gelden t/m zaterdag 5 december a.s. De Huistraiteur. Uw privékok bij Albert Heijn. Cll heemstede maruke vissers medewerker Tussen het huisvuil op het terrein van de reiniging in Heemstede was het gisteren goud zoeken. Uit de natte theebladeren, melkverpakkingen en ander afval werden in rap tempo biljetten van duizend, tweehon derdvijftig en honderd gulden geplukt. „Binnen een half uur konden we al een sta pel bankbiljetten van 20.000 gulden uittel len", aldus bedrijfsleider Cor van der Laan. Aanleiding voor de grabbelpartij tussen twintig kuub huisvuil, was het verhaal van een Heemsteedse caravanverkoper. Om ne gen uur kwam hij in paniek binnen. Zijn jasje met bijna vijftigduizend gulden zat in de vuilniswagen. De ontdane verkoper vertelt hoe het zo ver kon komen. Hij had 's avonds nog een caravan verkocht. Omdat de banken geslo ten waren kon hij het geld daar niet kwijt. Bang voor inbrekers bedacht hij een plek waar ze zeker nooit zouden zoeken. Een blik op de prullenbak bracht hem op het idee. Hup, het colbertje met geld erin, wat vuil erover en geen haan die er naar zou kraaien. De volgende morgen zou hij het wel naar de bank brengen. Maar helaas. Zijn vrouw, niet op de hoogte van de nieu we kluis, leegde zoals iedere dinsdag morgen de inhoud van de prullenbak in de afvalemmer en gaf deze met de ophaal dienst mee. „Een echte nachtmerrie was het", vertelt hij. „We hebben zoveel mogelijk mensen opgetrommeld om te helpen. Ik heb zelfs de kinderen van school gehaald om mee te zoeken." Inmiddels is 42.600 gulden terug. Nieuw van onze hulstraiteur: kant klare gerechten in grootverpakking, voor 2 tot 3 personen, cn Lasagne Bolognese, aa pak 1 kilo 795D.Zy cn Lasagne Verdl, -yiQ pak 1 kilo &95 /.Zy cn Moussaka, "700 pak 1 kilo 895 I./-Ö

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1