Asielzoekers niet makkelijk EG in Kat steeds vaker op armeluismenu Buitenland Belofte maakt schuld VN: Massagraf Vukovar openen Oorlogstuig wordt schroot Veiligheidsraad kondigt embargo Rode Khmer af Debat Israël over Duitse rellen ontaardt in chaos Mitterrand wil macht president terugdringen DINSDAG 1 DECEMBER 1992 shahpur Vrouwen uit de Pakis- van premier Nawaz Sharif. In zijn het door overstromingen geteis- taanse regio Punjab luisteren rede belooft de premier meer terde gebied. aandachtig naar een toespraak geld uit te trekken voor hulp aan foto reuter muzammil pasha Vierjarige meldt zich bij universiteit londen Een 4-jarig jongetje is gisteren ingeschreven aan een universiteit in Londen en is daarmee de jongste student in Groot-Brittannië. Nicholas MacMahon, zoon van een tuinman in Surrey, leerde als éénjarige lezen en op zijn derde Latijn. Aan de Brunel-universiteit (een privé-instelling) gaat hij colleges in formatica volgen. Gewonden bij treinongeluk Hannover hannover Zeventien mensen zijn gisteren gewond geraakt toen een locomotief in het station van het Duitse Hannover in reed op de achterste wagon van een personentrein. De bestuur der van de locomotief is voor ondervraging aangehouden. Straf Bokassa gehalveerd bancui De straf van 20 jaar voor de vroegere leider van de Cen- traalafrikaanse Republiek, Jean Bedel Bokassa, is gisteren gehal veerd. De vermindering kwam in het kader van een algehele strafvermindering die de Centraalafrikaanse president Kolingba voor alle gevangenen heeft afgekondigd ter gelegenheid van de nationale feestdag van het land. Bokassa werd onder meer be recht voor de moord op 80 schoolkinderen. Dertien doden bij botsing vliegtuigen harlem Twee vrachtvliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht zijn afgelopen nacnt boven de staat Montana met elkaar i botsing gekomen en brandend neergestort. Volgens een woordvoerder van de luchtmacht zijn zo goed als zeker alle der tien inzittenden omgekomen. Het ongeluk gebeurde tijdens een trainingsvlucht. Ontsnapte circusbeer verwondt vrouwen moskou Een circusbeer die gisteren uit zijn kooi was ontsnapt, heeft in Moskou twee vrouwen ernstig verwond. Het dier werd vervolgens door de politie doodgeschoten. CIA: Iran over 8 jaar kernmacht new york» Iran kan over acht jaar in het bezit zijn van een eigen arsenaal kernwapens. Dat is de strekking van een ontwerp-rap- port van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Volgens de New York Times z\\n andere Amerikaanse inlichtingendiensten het niet met de CIA eens. Broer president Tunesië veroordeeld parus Een Parijse rechtbank heeft gisteren Habib ben Ali, een broer van de Tunesische president Zine al Abidine ben Ali, bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar wegens drugssmokkel. De man is volgens de rechtbank betrokken ge weest bij de zogenoemde 'Couscous connectie' die heroïne heeft gesmokkeld van Nederland naar Frankrijk. Anti-tankraket treft belastingkantoor athene» Een belastingkantoor in een voorstad van Athene is gis teren door een anti-tankraket getroffen. De inslag veroorzaakte lichte schade en er vielen geen slachtoffers. Niemand heeft ver antwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist, maar het is bekend dat de terroristische organisatie November 17 in het verleden dergelijke wapens heeft gebruikt. Britten houden vast aan controle binnengrenzen Vluchtelingen kunnen in de toekomst Europa minder ge makkelijk binnenkomen. Hiertoe heeft de Europese Ge meenschap gisteren besloten. De Britse vluchtelingenor ganisatie JCW1 sprak van „een enorme stap achteruit". correspondent De twaalf ministers die in hun land verantwoordelijk zijn voor het asielbeleid, besloten giste ren de definitie van 'asielzoeker' te verscherpen. Vluchtelingen uit landen die de EG niet langer als onderdrukkend beschouwt, zullen niet meer worden toege laten. Asielzoekers die na hun vlucht eerst in een ander land zijn neergestreken, worden naar dat land teruggestuurd. De EG-ministers gingen niet zo ver dat zij een lijst opstelden van landen waaruit geen vluch telingen meer worden opgeno men. Het zal aan de afzonderlij ke lidstaten zijn te beslissen welke landen niet langer onder drukkend zijn. De nieuwe definitie van 'vluchteling' sluit volgens critici i uit bijvoorbeeld Bosnië of Kroatië uit. Een criticus betichtte de Britse minister Clarke, die de bijeenkomst voorzat, ervan „de Britse intole rantie uit te voeren naar andere EG-landen". Of Nederland de nieuwe defi nitie gaat hanteren, staat overi gens nog te bezien. Minister van justitie Hirsch-Ballin vertel de zijn ambtgenoten dat het laatste woord hierover aan de Tweede Kamer is. Een voorstel van Duitsland om quota af te spreken voor vluchtelingen uit Bosnië en Kroatië werd afgewezen. Duits land heeft tot dusverre ruim 220.000 vluchtelingen uit de Balkan opgenomen, terwijl Groot-Brittannië er slechts 2000 heeft geaccepteerd. Om de criti ci op zijn beleid tegemoet te ko men, maakte Clarke gisteren bekend nog eens 4000 vluchte lingen uit het vroegere Joegosla vië binnen te laten. Clarke haalde zich echter de gramschap op de hals van zijn ambtgenoten door opnieuw te weigeren de grenscontroles op te heffen. Hirsch-Ballin noemde de onderhandelingen met de Brit „niet gemakkelijk". Vrijwel alle EG-landen zijn het erover eens dat de grens controles aan de 'binnengren zen' moeten verdwijnen. De Britten willen echter op hun luchthavens en in hun zeeha vens paspoortcontroles hand haven voor reizigers die niet de nationaliteit hebben van een van de EG-landen. Voor een Nederlander bete kent dat straks dat hij bij de Britse grens maar met zijn rode EG-paspoort hoeft te zwaaien om te worden binnengelaten. Een Turk die legaal in Neder land verblijft, zal bij aankomst in Groot-Brittannië echter zijn paspoort moeten laten zien. Dezelfde Turk kan wel ongehin derd naar Duitsland (of andere EG-landen) reizen. De VN willen een massagraf in Kroatië openen waar mogelijk 300 geëxecuteerde Kroatische sol daten en burgers begraven liggen. De opening van het graf kan leiden tot het eerste proces we gens oorlogsmisdaden in het voormalige Joego slavië Het graf werd in oktober door VN-onderzoekers gevonden bij Vukovar, een stad in het oosten van Kroatië die ongeveer een jaar geleden in puin werd geschoten. De stad werd aangevallen door het Joegoslavische leger, Servische paramilitaire troepen en lokale Serviërs die zich verzetten te gen het Kroatische bestuur. Bij de gevechten, die ongeveer drie maanden duurden, kwamen onge veer 2.500 mensen om. De Amerikaanse rechtsdeskundige Clyde Snow zegt in een rapport aan de Mensenrechtencom missie van de VN dat hij de stoffelijke resten van jonge mannen vond in een gebied van tien bij dertig meter. Snow voegt hieraan toe dat volgens ooggetuigen ongeveer 175 patiënten van het zie kenhuis van Vukovar op 20 november 1991 ver dwenen, een dag nadat het gebouw door Servi sche troepen was ingenomen. Vermoedelijk is de plek bij Vukovar niet de eni ge massabegraafplaats. Er worden uit Vukovar ongeveer 980 jonge Kroaten vermist. Ongeveer 320 van hen zouden ter plekke zijn doodgescho ten toen de stad door de Serviers werd ingeno men. Garde Venezuela slaat opstand gevangenis neer caracas ap-dpa Ongeveer 500 leden van de Ve nezolaanse Nationale Garde hebben gisteren een einde ge maakt aan het oproer in de Ca- tia-gevangenis in de hoofdstad Caracas. Het ministerie van jus titie maakte bekend dat de re bellie aan zeker 63 mensen het leven heeft gekost. In andere berichten werd echter gespro ken van zeker 100 doden. Volgens de gouverneur van het district, Antonio Ledezma, zal het juiste aantal doden nooit bekend worden omdat veel slachtoffers zijn weggespoeld door een naast de gevangenis stromende beek. De opstand begon eind vorige week kort na het begin van de mislukte coup tegen president Perez. De gevangenen hadden de opwinding rond de coup wil len gebruiken om te ontsnap pen. De Nationale Garde hield hen echter tegen door het vuur op hen te openen. Daarop gin gen de gevangenen de bewakers te lijf. Gysi weg als voorzitter PDS BERLIJN DPA-Rtr Gregor Gysi, voorzitter van de Partij van het Democratisch So cialisme (PDS), heeft aangekon digd dat hij in januari wil aftre den. De 44-jarige leider van de partij die in de plaats kwam van de communistische SED van de toenmalige DDR, gaf in een brief aan dat persoonlijke rede nen de aanleiding zijn voor zijn besluit. Gysi werd partijleider in 1989. Onder zijn voorzitterschap werd besloten de SED te veranderen in een democratisch-socialisti- sche partij. Bij de eerste parle mentsverkiezingen die in het herenigde Duitsland werden ge houden, behaalde de PDS 17 zetels. Gysi's plaatsvervanger André Brie werd een maand geleden uit zijn functie gezet wegens banden met de Stasi, de Oost- duitse geheime politie. Gysi wist al sinds 1991 van de Stasi-con tacten van Brie, maar vertelde zijn plaatsvervanger toen dat het niet nodig was af te treden. In ziin ontslagbrief geeft Gysi toe aat hij wat Brie betreft „te laat in actie is gekomen". bukarest» Een Roemeense offider kijkt toe terwijl een van zijn manschappen een tank van Sovjet-makelij sloopt De tank wordt gesloopt in het kader van vermindering van de conventionele wapens. foto era Bloedbad onder vluchtelingen Haïti port-au-prince Veertig Haïtiaanse vluchtelingen zijn vorige week omgekomen tijdens een bloedbad op een schip dat op weg was naar het Amerikaanse Miami. Volgens het Haïtiaanse radio station Tropic FM brak er aan boord een vechtpartij uit tussen met messen uitgeruste vluchtelingen en de bemanning. Enkele bemanningsleden zouden daarop vuurwapens hebben gebruikt. De Veiligheidsraad van de VN heeft gisteren een handelsboy cot afgekondigd tegen de Cam bodjaanse Rode Khmer en tege lijkertijd de voorwaarden vast gesteld voor het houden van verkiezingen. In een resolutie die met 14 stemmen werd aan genomen (China onthield zich van stemming) wordt bepaald dat de VN-troepen in Cambodja de voorbereidingen zullen, voortzetten voor het houden van „vrije en eerlijke verkiezin gen die zullen plaatsvinden in april-mei 1993". In de resolutie wordt de Rode Khmer te verstaan gegeven dat de verkiezingen zullen worden doorgezet of de Khmers nu meedoen of niet. Gebieden die in handen zijn van de Rode Kh mer zullen van de verkiezingen worden uitgesloten als er niet vóór 31 januari VN-waarnemers zullen zijn toegelaten, aldus de resolutie. Indieners van de resolutie waren de VS, Frankrijk, Groot- Brittannië, Rusland, België en Japan. De sancties die tegen de Rode Khmer zullen worden toe gepast, zijn eén boycot van olie leveranties en houtexport uit door de Rode Khmer beheerste gebieden. Ook wordt gesproken van een boycot van edelstenen en mineralen. Aan de uitvoerbaarheid van de boycot werd gisteren al ge twijfeld. Vooral de medewerking van het buurland Thailand is vereist. Het lijkt twijfelachtig dat Thaise zakenlieden hun lucra tieve zaken met de Rode Khmer zullen staken. correspondent Een debat in de Israëlische Knesset (parlement) over rechtsextremisme in Duitsland is gisteren uitgelopen op een schreeuwpartij over radicalisme in eigen land. Chaos brak uit toen een Arabische afgevaardig de een vergelijking trok tussen Rechavam Ze'evi, leider van de rechtsextremistische Moledet- fractie, en de Franse rechtsradi- cale politicus Le Pen. De rechtse oppositie trok par tij voor Ze'evi, terwijl de afge vaardigden van Arbeid gege neerd zwegen. Op de tribune volgde Duitslands ambassa deur, Otto von der Gablentz, de verhitte discussies met aan dacht. In Israël gaan hier en daar stemmen op voor het uitvoeren van acties in Duitsland. Een voormalig hoofd van de gehei me dienst Mossad zei gisteren dat de organisatie neo-nazisti- sche leiders moet gaan ver moorden. Gevraagd naar zijn reactie zei minister Peres (bui tenlandse zaken) dat zo'n uit spraak geen commentaar ver dient. Het afgelopen weekeinde meldden zich enkele activisten van de racistische Kach-bewe- ging bij de Duitse ambassade in Tel Aviv, met een verzoek om visa voor honderd van hun sympathisanten. Die zouden in Duitsland orde op zaken willen stellen. De visum-aanvraag in Tel Aviv was een louter demon stratieve actie, want Israëliërs hebben voor een bezoek aan Duitsland geen visum nodig. Voorafgaand aan het Knesset- debat wees minister Peres de afgevaardigden op een sterke stijging van het aantal ernstige antisemitische incidenten in de wereld. De Israëlische regering registreerde dit jaar tot nu toe 100 gevallen van gewelddaden tegen joden. Vorig jaar waren het er 61, en in 1990 ging het in ternationaal om 46 incidenten. Leger Indonesië scheert vechtende scholieren kaal jakarta ap Het Indonesische leger gaat scholieren die betrokken zijn bij vechtpartijen op middelba re scholen in de hoofdstad Ja karta kaal scheren. Van janua ri tot en met oktober zijn bij 127 vechtpartijen zeker negen scholieren gedood en twaalf ernstig gewond geraakt. „Als ze herkenbaar zijn, dan zuilen ze worden geweigerd door scholen", aldus legercomman dant Kentot Harseno gisteren. De politie heeft van januari tot en met oktober meer dan 950 scholieren opgepakt Te gen 135 van hen werden aan klachten ingediend. Bij de ge vechten werden 343 voertui gen vernield en vijf gebouwen beschadigd. Harseno zei dat het leger be wijzen heeft gevonden dat „mensen .die chaos willen zien in Jakarta" de studenten tot geweld aanzetten. Zij zouden onder andere misleidende pamfletten hebben verspreid, waarin aanhangers van de ene religie worden aangezet tot het gebruik van geweld tegen aan hangers van een andere religie. Oppositie reageert lauw op wijzigingen parus» hans gertsen correspondent Als het aan de Franse president Mitterrand ligt, krijgt zijn opvol ger straks heel wat minder in de melk te brokkelen. Dat blijkt uit een gisteren door Mitterrand gepresenteerd voorstel om de Franse grondwet op zeven pun ten te veranderen. Zo wil Mitterrand de presi dentiële ambtstermijn niet al leen terugbrengen van zeven naar zes jaar, maar ook de greep van de president op sleutelge- bieden als buitenlandse politiek en defensie verminderen. De ministers van defensie en bui tenlandse zaken zijn volgens de uit 1958 stammende grondwet niet veel meer dan goedbetaal de loopjongens van de presi dent Andere voorstellen van Mit terrand behelzen afschaffing van de speciale rechtspraak voor politici via de Haute Court en uitbreiding van de mogelijk heid referenda te houden. Toen Mitterrand nog opposi tieleider was heeft hij altijd fel van leer getrokken tegen die 'grondwettelijke ontsporing', bedacht door en voor Charles De Gaulle. Maar nadat hij in 1981 zelf tot het hoogste ambt was gekozen, heeft Mitterrand nooit echt haast gemaakt met aanpassing van de grondwet. Nu zijn tweede ambtstermijn ten einde loopt, lijkt Mitterrand zich ineens weer bewust van de gevaren van het presidentiële systeem. De reacties op de voorstellen zijn tamelijk lauw. Volgens de Franse oppositie gaat het slechts om politieke manoeu vres van de president. Die zou de aandacht van de werkelijke problemen willen afleiden met een debat over de grondwets hervorming. rio de janeiro gabriel canihuante ips Vroeger werd vooral het noordoosten van Brazilië geplaagd door honger, onbdervoe- ding en kindersterfte. Maar twee jaar van economische recessie heeft ervoor gezorgd dat grote delen van het land nu kampen met extreme armoede. De bewoners van de favela's, de sloppenwijken in de grote ste den, lijden het ergst onder de crisis. De zwerfkatten in Recife, de hoofdstad van de noordoostelijke deelstaat Pemambuco, zijn hun leven dan ook niet meer zeker. Honge rige favela-bewoners jagen op de katten en eten ze op om in leven te blijven. „De meeste mensen schamen zich ervoor dat ze katten eten, maar ik kom er rond voor uit", vertelt Ivanise Paixao in een in terview met de krant O Globo. Paixao is een van de duizenden werklozen in Recife. Tweederde van de drie miljoen inwoners woont in de zeshonderd favela's die de stad telt. Een groot deel van de sloppenwijkbewo ners komt oorspronkelijk van het door droogte geteistere,platteland in de noord oostelijke deelstaten. Armoede is niet nieuw in dit gebied waarover de geograaf en econoom Josue de Castro in de jaren vijftig het boek 'De geografie van de honger' schreef, dat nu als een klassieker wordt be schouwd. Castro, ooit hoofd van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de VN (FAO), gaf in zijn boek onder meer een beschrijving van de 'krab-mens', een mensensoort met dunne benen en grote ogen die leeft in het moerasgebied rond Recife. In latere boeken ontdekte hij nog andere 'mensensoorten', zoals de 'kaldcerlakken-mens', die leeft in de straten van de Braziliaanse grote steden. In dé noordoostelijke binnenlanden ontdekten wetenschappers ook nog de 'rat-mens wiens gemiddelde lengte minder is dan 1,50 meter als gevolg van ernstige en langdurige ondervoeding die normale groei in de weg staat. Hoewel de chronische droogte in dit ge bied vooral aan klimatologische tegenslag wordt toegeschreven, geloven velen dat er technologische oplossingen zijn om het probleem aan te pakken. „Maar de politieke wil om die technische middelen ter be schikking te stellen, ontbreekt", zegt milieudeskundige Fabio Feldman. Kerken, non-gouvernementele organisa ties en andere groepen hebben regelmatig de - wat zij noemen - 'droogte-industrie' aangeklaagd. Daarmee doelen zij op de hulp die aan de slachtoffers van de droogte wordt gezonden, maar waarmee lokale ambtenaren en politici hun voordeel doen. De meest onthullende cijfers over de situ atie in het noordoosten zijn wel die over kindersterfte. Volgens het Braziliaanse Insti tuut voor Geografie en Statistiek (IBGE) stierven er in 1989 op elke 1000 levend ge borenen 92. In het zuiden van Brazilië zijn dat er 32. Ook als het gaat om analfabetisme, on dervoeding en gezondheid scoort het noordoosten duidelijk slechter dan de rest van het land. Toch zijn de pijnlijke gevolgen van de armoede in het noordoosten de laatste tijd iets verzacht door gezamenlijke inspanningen van politici en hulporganisa ties. Zo kreeg de vermindering van de kinder sterfte in de deelstaat Ceara veel lof van het VN-kinderfonds Unicef. Tussen 1987 en 1990 daalde de kindersterfte in Ceara van 57 tot 39 per 1000 levend geborenen. Ondertussen breidt de armoede zich uit in zuidelijke richting, naar Rio de Janeiro en Sao Paulo, waar miljoenen kinderen en jon geren op straat leven en werken. Ook in Rio is ondervoeding een wijdverbreid pro bleem. Het Nationaal Instituut voor Volks gezondheid (ENSP) publiceerde onlangs de uitkomst van een onderzoek dat tussen 1989 en 1991 in de vijf armste krottenwij ken van Rio werd gehouden. Daaruit bleek dat van de 5000 kinderen die werden on derzocht, er 2000 tekenen van ondervoe ding vertoonden. Honderd van deze kinde ren waren zwaar ondervoed.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7