Kabinet: Geen uitstel WAO-plan Binnenland 'Ze mochten er niet bij en dat stak kennelijk' r Kieviten blijven nog even Skinhead mishandelt asielzoeker Kamer eist actie voor zieke bossen Oorzaken cellentekort bestaan onverminderd voort Nederlanders: Kind verplicht vaccineren DINSDAG 1 DECEMBER 1992 Gemeenschappelijke f Shell vrijuit voor 'Gouderak' den haag Shell hoeft niet mee te betalen aan de sanering var woonwijk in Gouderak waar de maatschappij tussen 1954 en 1959 een miljoen kilo giftig afval stortte. Bijna tien jaar proce deerden de Staat, Shell Nederland en de gemeente i of het bedrijf toen had kunnen weten hoe giftig het afval Het gerechtshof in Den Haag bepaalde gisteren dat niet het val is. De stortingen vonden plaats in een tijd met andere nc men en kennis van het milieu, aldus het Hof. De staat gaat i bij de Hoge Raad. Duitser eist negen ton van Bulldog Amsterdam De 22-jarige Berlijnse student die in juli vorig jaar ernstig werd mishandeld door twee personeelsleden van café The Bulldog aan het Amsterdamse Leidseplein en nu met een gebroken rug voor de rest van zijn leven in een rolstoel zit, eist een voorschot op schadevergoeding en smartegeld van een half miljoen gulden. In totaal wil hij 900.000 gulden schadevergoe ding. De twee personeelsleden werden in juli veroordeeld tot ge vangenisstraffen wegens de mishandeling. Volgens hen stelde de student zich tijdens de bewuste nacht agressief op. Bij een vechtpartij viel hij door een open raam. Politie slaat grote XTC-slag eindhoven» Bij invallen in garageboxen in Budel en Deurne heeft de politie grondstof gevonden voor 600.000 tot 800.000 XTC-pil- len, die op straat rond de 30 miljoen gulden zouden hebben op gebracht. De politie kwam de zaak op het spoor dankzij een tip dat er in de garageboxen gestolen auto's en een ontmanteld la boratorium waren verstopt. Dat bleek te kloppen. De vondst van 160 liter piperonylmethyleton waarmee XTC gemaakt kan wor den, was volgens de zegsman echter een complete verrassing. De politie heeft vier verdachten aangehouden, van wie er twee al een strafblad wegens drugshandel hebben. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten. Groen links heeft burgemeester den haag Groen Links is blij met de benoeming van de eerste burgemeester van uit haar gelederen. Mevrouw Groen, momen teel nog wethouder van de Amsterdamse stadsdeelraad Zuid- Oost, is vanaf 16 december burgemeester van de Noordholland se gemeente Oostzaan. Partijbestuur en kamerfractie vinden de benoeming een stap in de goede richting, maar voegen eraan toe dat Groen Links voorlopig nog onderbedeeld is wat betreft het aantal burgemeesters. Herfst 1992: zeer nat en koud de bilt Met nog drie weken te gaan is de herfst tot nu toe nat en koud. Over september, oktober en november kwam de gemid delde temperatuur uit op 10,2 graden, 0,3 graden lager dan nor maal. November was warmer dan normaal, maar dat kon de zeer koude oktobermaand niet goedmaken. Bovendien viel er 265 millimeter hemelwater tegen 222 normaal. November was maand. Landelijk viel 117 millimeter neerslag tegen Opgeschoten jeugd mishandelt Sinterklaas rotterdam gpd Ze had de hele dag al last gehad van die ellendelingen. Ze moch ten niet bij het Sinterklaasfeest en daarom begonnen ze eerst te schelden en te roepen, toen ste nen te gooien en vervolgens het ijzeren toegangshek te mollen. „Op een gegeven moment", zegt Marjolein Scheffers van speeltuin 't Jagthuis Jn het Nieuwe Westen in Rotterdam, „werd het zo ontzettend verve lend, dat ik naar het hek liep en één zo'n rotventje een tik ver kocht heb". De speeltuin aan de Jagthuis- straat was even nieuws: een stuk of twintig jongeren tussen de tien en vijftien jaar hadden er Sint Nicolaas en zijn gevolg danig in het nauw gedreven. De Sint moest uiteindelijk onder politiebegeleiding de speeltuin weer verlaten. Hoe het zo mis kon lopen? „Heel simpel, die jongens wa ren gewoon gefrustreerd. Ter wijl binnen in het clubhuis op de speeltuin zo'n 100 tot 150 kleintjes met hun neus tegen het raam gedrukt wachtten op de Sint, werd er voor hen hele maal niks gedaan. Dat stak ken nelijk". Het was allemaal zo leuk be gonnen: de kleintjes hadden Sinterklaas-liedjes geoefend, zichzelf als Zwarte Pietjes ge- zaltbommel Duizenden kieviten zoeken een plekje in de drassige, door de hoge waterstand vrijwel ondergelopen uiterwaarden van de Waal bij Zaltbommel. Dat de vogels nog steeds in Nederland zijn is een teken dat er voorlopig nog geen vorst op komst is, want de kieviten trekken pas naar het warme zuiden als de winter losbarst FOTO ANP COR DE KOCK eindhoven gpd Een 19-jarige skinhead uit het Limburgse Horst is opgepakt omdat hij een asielzoeker uit Somalië langdurig en ernstig heeft mishandeld in een trein coupé. De jongen gaf ais reden voor de geweldpleging op dat hij „een hekel heeft aan zwar ten". De 31-jarige asielzoeker was zondagavond in Tilburg in de trein gestapt richting Eindho ven. Hij zat alleen in de coupé, tot hij gezelschap kreeg van de skinhead. Direct daarna volgde een woordenwisseling tussen de twee. Volgens de aangehouden jongen zou hij door de Soma liër zijn uitgemaakt voor neo nazi. De asielzoeker werd daarop door verdachte geslagen en ge schopt. Toen de Somaliër in Boxtel wilde overstappen, werd hem dat belet door de skinhead. De jongen ging door met zijn mis handelingen tot ze in Eindho ven waren gearriveerd. Daar wist de asielzoeker het perron op te vluchten. Omstanders waarschuwden de politie, die de skinhead ar resteerde. De man is mishandeling en vrijheidsberoving ten laste ge- legd. De Somaliër moest in een ziekenhuis worden behandeld. Daar bleek dat hij onder meer een scheur had opgelopen in het neusbeen. den haag anp Staatssecretaris Gabor van natuurbeheer moet het probleem van de zieke bossen serieus gaan aanpakken. Er moet wat gebeuren, zo hebben CDA en PvdA de bewindsman gisteren voorge houden. Zij denken vooral aan het herplanten van zieke bossen. Gabor liet vorige week nog eens weten dat hij geen extra maatregelen wil nemen. CDA'er Esse- link noemde dat gisteren „teleurstellend. Waar de aanval nodig is wordt gekozen voor afwachten Uit de jaarlijkse inventarisatie van het bosbe- stand vorige maand bleek dat het aantal zieke bo men in een jaar tijd is verdubbeld van 17,8 tot 34 procent. Dat is een enorme terugval na een perio de waarin de toestand redelijk stabiel bleef. Gabor liet toen weten niets extra te willen doen. Volgens hem neemt door de milieuplannen van het kabi net de verzuring af en zullen de bossen zich dan kunnen herstellen. Ook PvdA-plan acceptatieplicht verzekeraars afgewezen schminkt en de stoel van de Goedheiligman versierd. Kort daarna begon het gedonder jaag. Buiten dromden de jon gens, een groep van een man of twintig, luidruchtig samen voor het hek en begonnen vervelend te doen. Toen de eerste stenen door de lucht vlogen en de poli tie verscheen, leek het nog met een sisser af te lopen: de groep verspreidde zich zonder veel morren. Maar toen Sint en zijn gevolg korte tijd later bij de speeltuin arriveerde, begonnen de moei lijkheden opnieuw. Scheffen „Die jongens pakten de mijter en staf af en toen is er wat ge trokken en geduwd. De Pieten konden de attributen gelukkig terugveroveren. Toen Sint ten slotte het clubhuis binnen kwam, stond zijn gezicht echt op onweer. Hij zei dat hij nog nóóit zo was onthaald". Drie kwartier later, nadat het kinderfeest zonder enige wan klank was verlopen, werden Sint en Pieten door de opnieuw ge waarschuwde politie veilig naar buiten geloodst. Twee van de relschoppers, tien en elf jaar oud, werden opgepakt en kre gen op het politiebureau een re primande. Waarna ze thuis, al dus de politie, nog eens flink onder handen werden genomen door hun ouders. Het kabinet voelt niets voor uitstel van de WAO-maatre- gelen met een jaar om iedereen de kans te geven zich particulier bij te verzekeren. Dat PvdA-voorstel doet af breuk aan de plannen én betekent dat het twee jaar duurt voordat de eerste besparingen optreden. In de antwoorden op het eerste schriftelijke rondje in de Twee de Kamer over de WAO-plan- nen wijst het kabinet ook het PvdA-idee af om particuliere verzekeraars te verplichten ie dereen te accepteren die een aanvullende verzekering wil sluiten. Zo'n plicht is er wel voor ziek tekostenverzekeringen, maar het kabinet acht dat van een an dere orde. Daar moet de accep tatieplicht voorkomen dat men sen onverzekerd zijn en uitge sloten van belangrijke voorzie ningen. Omdat een bijverzeke ring slechts gaat om een aan- basisuitkering (één tot vijf jaar 70 procent van het laatstver diende loon, daarna bijstand), is een acceptatieplicht volgens het kabinet een te zwaar middel. Het kabinet geeft aan de be vriezing van de huidige WAO'ers onder de 50 jaar te wil len doorzetten. Alle partijen met uitzondering van het CDA zijn daar tegen. Zaterdag beloofde CDA-leider Brinkman zijn par tijraad nog zich in te spannen om alsnog deze groep arbeids ongeschikten te ontzien. Belangrijkste argument van het kabinet om de bevriezing toch door te zetten is dat anders tot ver na 2000 het overgrote deel van WAO'ers onder de hui dige regeling valt. Behalve dat er dan een erg groot (financieel) gat ontstaat tussen de huidige en de nieuwe arbeidsongeschik ten, zou het ook een gat slaan in de ingeboekte besparingen. Het kabinet acht invoering van de plannen per 1 januari niet meer haalbaar, en streeft nu naar een „zo snel mogelijke invoering van de voorstellen" Het einddebat over de WAO- voorstellen van het kabinet moet nog deze maand plaats vinden. De Sociale Verzekeringsraad maakte vandaag bekend dat het aantal WAO'ers in september met 1500 is toegenomen tot 913.100. Het aantal volledige uitkeringen schommelt sedert begin dit jaar rond de 795.000, wat betekent dat vooral het aantal gedeeltelijke uitkeringen groeit. Ter Beek wil Jan Soldaat een vak leren breda gpd den haag Samen met chef buitenland Jan van Groesen van het ANP bekeek koningin Beatrix gisteren een speciale krant ter gelegenheid van het nieuwe perscentrum Nieuwspoort. De ruimte aan de Haagse Lange Poten is in de plaats gekomen van het veel te klein geworden vroegere vioolbouwershuisje aan de Hofsingel. Nieuwspoort is hét ontmoetingscentrum voor journalisten, politici en voorlichters, met als ere-code dat niet wordt opgeschreven wat er door wie gezegd wordt. De koningin vermaakte zich opper best. Ze onderhield zich ruim een half uur langer met de Nederlandse parlementaire pers dan gepland was. Overigens was ook op deze ontmoeting de Nieuwspoort-code van toepassing. FOTO ANP ED OUDENAARDEN Minister Ter Beek van defensie het komende be roepsleger aantrekkelijk maken door de militairen een opleiding te geven waarmee ze na hun diensttijd aan de slag kunnen. De PvdA-bewinds- man wil daarover afspraken maken met het be drijfsleven en is al in overleg met zijn collega Rit- zen van onderwijs, zo heeft hij gisteren op een RvdA-bijeenkomst in Breda gezegd. Tegenstander van een beroepsleger wijzen veelal op de geringe wervingskracht. Ter Beek denkt vrijwilligers in de toekomst te kunnen lok ken met een opleiding. De selectie moet worden versoepeld, want nu wordt 80 procent van de sol licitanten nog afgewezen. Verder streeft Ter Beek naar flexibele contracten van bijvoorbeeld twee tot acht jaar, zoals nu gebruikelijk is bij de marine en de luchtmacht den haag gus schreuders juridisch medewerker Eind 1994 zullen zich in de Nederlandse strafinrichtingen een kleine 9000 cellen bevinden. Dat betekent een verdubbe ling van de capaciteit sinds begin 1981. Vergeleken met begin jaren zeventig zijn de cijfers nog sprekender: toen-had het gevangeniswezen niet meer dan een kleine 3500 cellen beschikbaar. Behalve naar de beschikbare celruimte kan men kijken naar het aantal gedetineerden per 100.000 inwoners. Dat steeg van 24 in 1981 tot 46 in 1991. Maar het tekort blijft nijpend. In de eerste negen maanden van dit jaar wer den 2000 mensen uit preventieve hech tenis naar huis gestuurd, al 800 meer dan in het gehele vorige jaar. Inmiddels wordt er gewerkt aan de bouw van zes honderd extra cellen. Moet er almaar worden doorgegaan met uitbreiding van het gevangeniswezen? Om die vraag te beantwoorden is het van belang goed te kijken naar de oorza ken van de enorme groei die het aantal gedetineerden. Het tekort aan celruimte wordt immers bepaald door zowel het aantal als de duur van de opgelegde ge vangenisstraffen én door de wijze van toepassing van de voorlopige hechtenis en de vreemdelingenbe waring. Sommige strafrecht-ex perts zien het probleem niet in het tekort aan cel ruimte, maar in de wijze waarop de beschikbare ruimte wordt gebruikt. Tot de meest uitgesproken verdedigers van deze opi nie behoort de Amster damse docent straf- en strafprocesrecht Wiewei. „Het tekort in het gevan geniswezen is een gevolg van een zinloze opdrijving van de duur van de straf fen, en dat werkt door in de capaciteit van het voor arrest," schreef hij afgelo pen zomer naar aanleiding van de nood kreet van de Amsterdamse hoofdcom missaris Nordholt dat teveel verdachten zondermeer op vrije voeten kwamen. Een feit is dat in de jaren tachtig niet zozeer het aantal celstraffen is toegeno men, als wel de duur van de vrijheidsbe neming. Het aandeel van de gevangenis straffen langer dan zes maanden steeg van twaalf procent in 1980 tot 23 pro cent in 1990. Vanzelfsprekend houdt de straftoemeting verband met de ernst van de ge pleegde misdrijven. In de kring van strafrecht-beoe fenaars blijft echter ter dis cussie staan of de bestrij ding van de criminaliteit wel zoveel te winnen heeft bij de oplegging van zwaar dere gevangenisstraffen. Wiewei stelt bijvoorbeeld dat langdurige t straffen geen gewicht in 'de schaal leggen bij het voorkomen van misdrijven en evennmin bijdragen aan het gevoel van rechtvaardigheid en veiligheid. Het is moeilijk te ontkennen, dat de hoogte van de straffen niet of nauwelijks invloed heeft op de criminaliteit. Voor het gevangeniswezen heeft de verande ring van de opiumwet in 1976, toen en kele maximumstraffen voor drugsdelic ten sterk werden verhoogd, rampzalig uitgepakt. Hoe meer delicten strafbaar zijn en hoe hoger de strafbedreiging, des te sterker stijgen de criminaliteitscijfers. Er zijn echter, buiten het strafrechtelijk klimaat, nog andere oorzaken voor het cellentekort die niets te maken hebben met de capaciteit van het gevangeniswe zen zelf. Een ervan is de toepassing van voorlopige hechtenis als een manier om verdachten van strafbare feiten als het ware meteen te laten voelen dat er op hun delict een reactie volgt. De critici van het huidige beleid zeggen: zorg er dan liever voor dat de berechting veel sneller plaats heeft. Als een gemiddelde strafzaak niet anderhalf jaar op berech ting hoeft te wachten, is het misschien ook niet zo vaak nodig mensen in voor lopige hechtenis te nemen of te houden. Met andere woorden: verbeter de capa citeit van de rechterlijke macht en het openbaar ministerie, in plaats van de ca paciteit van het gevangeniswezen. PARKET VOORDEEL GROOTHANDEL VAN DER LAAN PARKET NU 00K VOOR PARTICULIEREN EIKEN LAMELLEN Toplaag 0.3 mm 28,- perm2 2.0 mm 42,- per m2 3.0mm 58,- perm1 4.0 mm 68,- per m2 Massief 14.0mm 98,- perm2 20.0mm 128,- perm2 Alles kompleet met keiharde lak- laag. Legkosten lamellen 20,- p.m2. ESSEN/EIKEN MOZAJK 8 mm vanaf 19,-pernV VISGRAAT 10 mm MASSIEF MET KEIHARDE LAKLAAG 68,- per rrr Verder nog keuze uit tientallen andere hout-, laminaat- en kurksoorten. Eventueel afnemen in 1992 en betalen in 1993. Bel nu Van der Laan Parket 020 - 63 81 720 62 00 787 of 030 - 721307 (ook in het weekend) voor een afspraak bij de dichtstbijzijnde utrecht anp Vier van de vijf Nederlanders vinden dat ouders verplicht moeten worden om hun kinde ren te laten inenten tegen polio. Gelet op de politieke voorkeur zijn de verschillen overigens groot. Onder aanhangers van de kleine christelijke partijen is verplichte inenting niet popu lair. Daar is slechts een derde voor deze verplichting te por ren. Onder WD-aarihangers zijn de meeste voorstanders te vinden. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond en het Nivel (Nederlands Instituut voor Onderzoek van de Eerste lijns Gezondheidszorg). Het ka binet zal in de loop van volgend jaar een standpunt bepalen over het al dan niet verplicht stellen van vaccinaties. In de Tweede Kamer lijkt vooralsnog geen meerderheid te vinden voor verplichte inenting, maar volgens het onderzoek denkt de Nederlandse bevolking daar heel anders over. Ruim 82 procent vindt dat kinderen ver plicht moeten worden ingeënt. Bij de WD-aanhang is dat zelfs 90 procent, bij de aanhang van CDA en PvdA is dat 83 procent. Volwassenen moeten zelf maar beslissen of ze een poliop rik willen, vindt meer dan de helft. Bijna een kwart vindt ech ter dat voor onderwijzend per soneel en verpleegkundigen wel een vaccinatieplicht moet gel den. Gisteren werd overigens be kend dat vrijdag een 24-jarige man uit het Zeeuwse Tholen is opgenomen met polio. De man was om principiële redenen niet gevaccineerd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5