Leidsch Dagblad 'Trein reed sneller dan toegestaan' Het extraatje van Linera. Decor van een macabere thriller Man pleegt ontucht met meisjes uit Voorschoten Negen illegale Polen gepakt in Katwijk Russisch Volkscongres in feite ordinaire strijd om de macht GOED NIEUWS In het holst van de nacht is het eerste treirstel weggetakeld. VOORSCHOTEN GERT VISSER Een nog onbekende man heeft zondagmorgen tussen tien en elf uur in Voorschoten twee 7- jarige meisjes meegenomen en er ontucht mee gepleegd. De meisjes waren aan het spelen op de Zwaluwweg, toen ze door de man werden aange sproken. Hij beloofde cadeau tjes wanneer ze met hém zou den meegaan. De man reed met h«n naar de ijsbaan (nabij de fietsbrug) aan de Nicolaas Maskade, waar hij de auto parkeude en met beiden ontucht pleegde. Daarna nam hij de heisjes mee naar het parkeerterrein van de tennisverenigingaan dé Juliana van Stolberglaai, waar hij een van de meisjes opiieuw dwong tot seksuele handelin gen. Vervolgens werden te aan de Zwaluwweg afgezet. Eén meisje verleidt hét voorval pas 's avonds aai haar ouders. Deze waarschuvden de politie. Omdat het zondag avond al donker was» kot het onderzoek pas gisteret op gang komen. De politie field een buurtonderzoek en ncht naar sporen op beide plaaten. Het onderzoek wordt be moeilijkt omdat een goedsig- nalement van zowel de ban als van zijn auto ontbreek De kinderen wisten alleen te her tellen dat bet om een gijs- bruine auto ging. Ook heet de politie nog geen getuigerege- vonden. Die hebben alleen»en vrouw gezien die in de onge- ving van het tennispark tan het joggen was. De pofcie vraagt getuigen zich te meiden via tel. 071-614994. Een verwoest treinstel zonder wiefen hangt deinend in de ta kels van twee hoogwerkers. Daarachter staan, als een verla ten spooktrein, wagons schuin naast de rails. Mannen met hel men. Krassende stemmen uit portofoons. Regenvlagen. Wind. Guur. Felle lampen verlichten de plek des onheils. 't Is zo on wezenlijk, alsof de ramp in sce ne is gezet. Het rampgebied oogt als het decor van een macabere thril ler. Mannen in oliepakken scholen samen. Ze lijken op fi guranten die wachten op het seintje van de regisseur. Een ag gregaat, verscholen in de duis ternis, dreunt en krijst. In de verte lopen mannen zonder ge zichten speurend langs lege treinstellen. Ze verdwijnen in de donkere nacht. Fictie en werke lijkheid zijn moeilijk te onder scheiden om half een 's nachts. Aan de rand van het 'toneel' staat een groepje mensen. Ze staren naar het vernielde trein stel dat in de lucht bengelt. Een man met helm en oliepak roept aanwijzingen naar de chauffeur van de dieplader waarop het treinstel straks moet gaan lan den. Een man van de Nederlandse Spoorwegen zeult met een reu- zepot koffie. „Een bakkie mis schien?" Het groepje komt tot leven, 't Is tien over half een. Met twee handen omklemt ME'er Raymond van de Berg van de Haarlemse politie zijn bekertje koffie. Hij houdt de wacht. Hij moet nieuwsgierigen op afstand houden. Linera Kaasspread,naturel, ham 1 QQ of salami, kuipje 200gram J..*/*7 Deze aanbieding geldt tot en net zaterdag 5 december a.s. Deze week alleen bij Albert Heijn. Ch Pagina 2: Onderzoek naar verband tussen ramp en ontsporing. Baanvak veilig berijdbaar. Veel bekenden van de Bijl merramp. Pagina 3: Ik dacht dat ik dood was. Nieuwe spoor bij Hoofd dorp deugde niet. Hulp kwam traag op gang. Maar de nieuwsgierigen lig gen al op één oor. Op één na. Nachtbraker Bert Moritz. Hij woont op steenworp afstand van de Hel van Hoofdorp. „Ik hoorde vanmorgen een klap. Het eerste wat ik dacht was: een vliegtuig neergestort. Ik ben niet gaan kijken. Waarom zou ik? Wat had ik moeten doen? Ik heb de hele dag gewerkt. Maar dat ongeluk liet me niet los. Ik wilde toch een beeld hebben, begrijpt u?" Pagina 3: 't Klinkt hard, maar voor mij is dit routine. Bij een inval, gistermorgen om vijf uur op een terrein achter een woning aan de Valkenbrug- seweg in Katwijk, zijn veertien Polen aangehouden die in tien caravans verbleven Bij controle op het politiebu reau bleken er negen illegaal in Nederland te verblijven. Zij worden het land uitgezet. Bij de overige vijf was niet helemaal duidelijk of ze al lang in Neder land verbleven en hun mel dingsplicht hadden verzaakt. Zij krijgen alsnog de kans zich te melden. De politie kwam de illegale kampeerplaats op het spoor door dé troep, die zich steeds hoger opstapelde. Politiewoord voerder J.A. Houwaart: „Het is niet alleen het feit dat deze mensen illegaal in het land ver bleven, op het terrein was ook sprake van brandgevaar." Er moet nog worden uitgezocht, wie eigenaar is van het terrein. DINSDAG 1 DECEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40022 LOSSE NUMMERS 1,50 De machinist van de bij Hoofddorp verongelukte Interci ty Amsterdam-Vlissingen heeft hoogstwaarschijnlijk te snel gereden. Dat is de voorlopige conclusie van profes sor J. de Kroes van de onafhankelijke Spoorwegongeval lenraad. Ook verklaringen van getuigen wijzen in die richting. De secretaris van de Vakvereniging voor Machi nisten (WM) heeft vanmorgen verklaard dat de trein waarschijnlijk zo'n honderd kilometer heeft gereden. Het dodental van het treinonge luk is vastgesteld op vijf, nadat vannacht het zwaar vernielde eerste treinstel is geborgen en naar de hoofdwerkplaats van de Zowel aanhangers van Jeltsin als ex-communisten verzamelden zich vanmorgen op het Rode Plein in Moskou, waar het zevende Congres van Volksafgevaardigden werd geopend. De Russische militie had grote moeite het publiek achter de dranghekken te houden. FOTO EPA CORRESPONDENT Met een felle aanval op president Boris Jeltsin hebben leden van de conservatieve fractie van morgen al meteen de toon gezet van het zeven de Congres van Volksafgevaardigden in Rus land. Het grote parlement van de Russische Fe deratie begon vanmorgen in het grote paleis van het Kremlin in Moskou. Het Congres, dat wordt overheerst door ex- communisten, moet de balans opmaken van een jaar economische hervormingen in Rus land en zich uitspreken over eventuele verlen ging van de speciale volmachten die president Jeltsin vorig jaar werden verleend. Het Congres is een onhandelbare verzame ling van meer dan duizend gelegenheidspoliti ci, die als Volksafgevaardigden het laatste woord hebben over alles. Hun bijeenkomst be looft een waar spektakel. In feite gaat het om een machtsstrijd waarin politieke geloofwaar digheid absoluut ondergeschikt is gemaakt aan drang tot politieke overleving. Onder aanvoering van parlementsvoorzitter Chasboelatov wordt al maanden een strijd ge voerd om Jeltsin zijn tijdelijke bevoegdheden (o.a. samenstelling van de regering en benoe ming van de premier) afhandig te maken. Chasboelatov vindt dat het parlement het laatste woord moet hebben. Hij vindt dat de re gering een soort verlengstuk moet zijn van het beleid dat het" parlement uitstippelt. De rege ring voelt daar uiteraard niets voor. De strijd om de macht wordt verduisterd door het als scherpe tegenstellingen presente ren van het economische beleid dat het kabinet Gaidar voert en de voorstellen die de zoge naamde constructie-oppositie heeft. Om het ingewikkeld te maken: die oppositie wordt mede-aangevoerd door vice-president Roetskoi en zijn Volkspartij Vrij Rusland. Sa men met een paar parlementsfracties, een bond van ondernemers geleid door de indus trieel Arkadi Volski, en de uit het democratische kamp afgesplitste Democratische Partij Rus land van Nikolai Travkin, vormt die partij de Burger Unie. Die vindt dat Gaidar en de zijnen sinds hun aantreden vorig jaar november Rus land naar de ratsmodee hebben geholpen. Produktiedaling van 20 tot 30 procent, galop perende prijzen en inflatie, ontwrichting van de handelsbetrekkingen met de republieken van de voormalige Sovjetunie, het is volgens de Burger Unie allemaal te wijten aan de 'schock- therapie' waarmee Gaidar en zijn jonge econo men Rusland naar de vrije markt wilden bren gen. Het Gaidar-kamp betoogt op zijn beurt dat Roetskoi cs zoveel mogelijk bij het oude willen houden, in feite terug willen naar de door de al machtige staat geregelde economie, zoals die onder het socialisme gebruikelijk was. Bij het vorige Congres, in april, wist Gaidar zijn regering nog net te redden door met aftre den te dreigen. Uiteindelijk nam hij genoegen met toevoeging van een paar ministers die qua opvattingen meer tot de Burger Unie behoor den. Ook herstelde hij, gedwongen door het be leid van de Centrale Bank, het verlenen van goedkope kredieten aan de verlieslijdende gro te staatsondernemingen. Of Gaidar er nu weer zo gemakkelijk vanaf valt te betwijfelen. Maar de grote vraag is met hoeveel macht Jeltsin uit de strijd te voorschijn zal komen. NS in Haarlem is gebracht. De andere zes wagons worden van daag afgevoerd. Het baanvak tussen Hoofd dorp en Leiden is tot zaterdag j gestremd. Technici hebben die tijd nodig om de schade te her stellen. De bovenleidingen zijn over een afstand van honderden meters volkomen vernield. De onderzoeken naar de treinramp zijn gisteren direct begonnen. De Kroes van de On gevallenraad is van mening dat de trein op het bochtige baan vak met bovendien een wissel niet zo hard had mogen rijden. „Bij inspectie in de cockpit van de verongelukte trein bleek dat de snelheidsmeter op 80 kilo meter was blijven staan. Dat be tekent dat de trein bij de eerste botsing die snelheid had Op het baanvak gold een snelheidsbeperking van 60 kilo meter. De machinist is nog niet verhoord. Hij verkeert in shock toestand, maar is verder onge deerd. Secretaris Van der Bent van de WM betwijfelt of de ma chinist van de beperking op de hoogte was. „Geen enkele ma chinist rijdt op volle snelheid als dat niet is toegestaan." Machinisten hebben vorige week al gemeld dat het baanvak bij Hoofddorp een 'knik' bevat te. Die knik deed de treinen heen en weer klappen. Machi nisten hebben speciaal daar voor bestemde formulieren in gevuld en bij de NS gedepo neerd. De NS onderzoeken nog wat er met die meldingen is ge beurd. Medewerkers van de NS en reddingswerkers zijn de hele nacht bezig geweest met het verwijderen van de ontspoorde treinstellen. De piekwas pas be reikbaar voor de zware hijskra nen, nadat een dam was gelegd in een naast de spoordijk gele gen sloot. Het Rampen Indentificatie Team heeft drie van de vijf do den geïdentificeerd. Het gaat om een 46-jarige Amsterdam mer, een 48-jarige man uit Uit hoorn en een 27-jarige vrouw uit Amsterdam. Van de 33 ge wonden liggen er nog veertien in ziekenhuizen, tien van hen zijn er ernstig aan toe. FNV'ers eens met inkrimping bij Hoogovens BEVERWIJK FRANS VAN DEN BERO Een grote meerderheid van de FNV-leden bij Hoogovens heeft ingestemd met hét akkoord over de afvloeiing van 2300 per soneelsleden. Het akkoord bete kent dat de huidige CAO wordt verlengd tot 1 april 1995. Voor dat bestuurder Schalkx tijdens de drie led en raad plegingen in de Nieuwe Slof in Beverwijk de meerderheid achter zich kreeg, werd lang gedebatteerd. De an gel in het akkoord zit in de out placementregeling voor 580 mensen. Met het zoeken van een andere baan mag dan 1 komen worden dat deze i sen op straat komen te staan, maar ze worden wel verplicht die baan te accepteren. Boven dien is de kans groot dat wie de komende twee jaar geen baan vindt, in 1995 alsnog wordt ont slagen. Machinisten meldden 'knik' al eerder Studenten Schilderes A j- Studiebeurs wordt a De Leidse schilderes I J weer afhankelijk 1/ Anneke Boot heeft van het inkomen: 'Als je al overal geëxposeerd, ouders niet willen dokken, Van Parijs tot New York, ben je de pineut'. behalve in Leiden. 'SC RVKEi HET WOORD IS AAN Mr. C. Blake Veel inbeelding met weinig ver beelding maakt hardvochtige mensen. VANDAAG VANDAAG PAGINA'S- Binnenland Buitenland Cultuur Economie/Beurs- Familieberichten Info Religie - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Veel wind Veel bewolking en perioden met regen. Middagtemperatuur 12 graden. Wind uit zuid tot zuid west, toenemend tot krachtig. Aan de kust en op het IJsselmeer tot stormachtig. Kamsteeg AUTO LEASE VOORSCHOTEN tel. 071-317436 ALPHEN a/d RIJN tel. 01720-35832 Leidsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters: m/v Adres: Postcode: i Plaats i Tel Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: D Per maand, automatisch i (f 27,80)* j Per kwartaal, j (f80,10). j D Per kwartaal, automatisch (f80,10)*. j *Nr. bank/giro: Handtekening: rptgiro

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1