Eredivisie wordt Topklasse Bokstitels in vertrouwde handen Problemen tegenstander Feyenoord 5 Sport Handbalsters kansloos DINSDAG 1 DECEMBER 1992 Stoitsjkov uit Bulgaarse selectie SQfiA Hristo Stoitsjkov is verwijderd uit de selectie van Bulgarije voor de WK kwalificatiewedstrijd tegen Israël, woensdag. Bonds coach Dimitar Penev heeft hem geschrapt, omdat de spits het trainingskamp van de ploeg verliet voor de wedstrijd van zijn club Barcelona tegen Espanol. De aanvaller, die zondag tegen de stadgenoot het openingsdoelpunt maakte, zei na de zege van 5- 0 dat hij onmiddellijk zou terugvliegen naar Sofia om zich weer bij de andere internationals te voegen. Voor Penev hoeft hij dus niet meer te komen. Om dezelfde reden liet Penev ook verdedi ger Ivanov van Real Betis buiten de selectie. Bulgarije heeft twee punten achterstand op Zweden, waarvan in Stockholm werd verloren. Braziliaanse speler gedood door steen rio de Janeiro» Supportersrellen in Ponta Pora hebben het leven gekost aan een Braziliaanse voetballer. De Braziliaanse televisie meldde gisteren dat de 31-jarige Eduardo door een steen aan het hoofd werd geraakt en op weg naar het ziekenhuis overleed. De rellen braken uit, nadat de scheidsrechter twee spelers van het veld had gestuurd. De supporters bestormden daarna het veld en sloegen in op de spelers. Ook werd er met stenen gegooid. Een daarvan trof Eduardo dodelijk. Van der Schilden gedeeld eerste alphen aan den run Cornelia van der Schilden is gisteren op een gedeelde eerste plaats gëindigd tijdens de landelijke finale van het Binnenwater Funboard Circuit. De Alphense surfster behaal de in Zeewolde over vier manches evenveel punten als Annema- rie Reijgman uit Drachten. Een andere Alphenaar, Jaques van Velzen, eindigde op de tiende plaats. Engels bekerduel moet over londen De Engelse eerste-divisieclub Peterborough moet het duel uit de eerste ronde van de FA Cup overspelen. De tucht- commissie van de Engelse bond nam gisteren die maatregel om dat tijdens de met 9-1 gewonnen wedstrijd tegen Kingstonian de doelman van de tegenpartij door een munt werd getroffen en het veld moest verlaten. Het incident gebeurde bij de stand van 3-0. Doelman Blake van Kingstonian kreeg een munt tegen het hoofd en verliet duizelig het terrein. In de catacomben van het stadion viel hij door een glazen deur en liep daarbij snijwonden aan een hand op. Eindronde EK met zestien landen Istanbul De eindronde van het Europees kampioenschap voet bal in 1996 wordt gespeeld met zestien landen. De Europese Voetbal Unie nam die beslissing gisteren tijdens een congres in Istanbul (Tur). Het besluit betekent een verdubbeling van het aantal deelnemers. Gastland Engeland en titelhouder Denemar ken zijn rechtstreeks tot de eindronde toegelaten. De zestien landen worden verdeeld over vier groepen. De nummers één en twee plaatsen zich voor de kwartfinales, waarna het toernooi volgens het eliminatie-systeem wordt uitgespeeld. Kwartet van Scholtes deelt de punten voorschoten Het kwartet van Rob Scholtes (Snooker- en bil jartcentrum Palace) heeft in de eerste divisie driebanden met 4- 4 gelijk gespeeld tegen DT Fotodienst uit Herpen. Voor de Voor schotenaren wonnen Wagenaar (40 caramboles uit 38 beurten) en Lamboo (40 caramboles uit 56 beurten). Scholtes (19 caram boles uit 40 beurten) en Van Veen (36 caramboles uit 70 beur ten) verloren hun partijen. Orhan Delibas prolongeerde moeiteloos zijn nationale titel. De zilveren medaille winnaar van de Spelen was veel te sterk v Egmond. Het is even wennen met de Ne derlandse bokskampioenschap pen zonder Arnold Vanderlijde. De Limburger, driemaal win naar van Olympisch brons, twee keer zilver bij een toernooi om de wereldtitels en drievoudig Europees kampioen heeft een jaar rust genomen. Zijn plaats als vaandeldrager van het ama- teurboksen is direct overgeno men door Orhan Delibas. De Arnhemse zwaarwelter behaalde gisteravond in de uit verkochte sporthal Schutters veld in Rotterdam zijn vijfde op eenvolgende titel. Voor dat lus trum heeft Delibas in totaal minder dan drie ronden in de ring behoeven te staan. Nadat hij zaterdagavond in de halve fi nales in de tweede ronde had afgerekend met de Amsterdam mer Henk Kappel, bleek giste ren de Rotterdammer Dick van Egmond niet bestand tegen de stootkracht van de zilveren me daillewinnaarvan Barcelona. Delibas sloopte de Rotter damse douanier met zijn flit sende combinaties en hoeken naar hoofd en lichaam binnen drie minuten. Delibas, die later werd onderscheiden met de Theo Huizenaar-trofee voor zijn prestaties dit jaar geleverd, dwong zijn tegenstander eerst met een rechts/linkse combina tie tot acht tellen rust. Van Eg mond was nauwelijks hersteld toen hij opnieuw door een com binatie werd getroffen. Scheids rechter Sporen kon weinig an ders doen dan tot tien tellen. Delibas staat komende zondag opnieuw in de ring. Dan bokst hij voor zijn Duitse club Lever- kusen in de Bundesliga. Santana Met Delibas behaalde ook Ar thur Santana zijn vijfde titel op rij. De Rotterdammer veroverde zijn vierde titel in het lichtge wicht, nadat hij in 1988 kam pioen bij de lichtwelters was ge worden. Santana miste de Olympische Spelen doordat hij er niet in slaagde zich bij het toernooi in het Franse Berck sur Mer te kwalificeren. Santana was in de herhaling van de eindstrijd van een jaar geleden tegen Wilfred Herts su perieur met combinaties en hoeken. De bokser uit Nieuwe- gein wist dat zijn enige kans op winst lag in een knock out. San tana was echter steeds snel weg, pakte zijn punten mee en won onbedreigd. Halfzwaargewicht Peter Zwe- zerijnen veroverde zijn achtste kampioensgordel. De bokser uit Nieuwegein bleek veel te gerou tineerd voor de betrekkelijk groene Jany Schuman, die in de halve finales indruk had ge maakt door Eugene Sedney knock out te slaan. Zwezerijnen, die door vrijloten en een walk over rechtstreeks in de finale was gekomen, bleef tegen de stevig stotende Rotterdammer twee ronden goed op afstand en scoorde met combinaties en linksen. Schuman drong in de laatste drie minuten fel aan maar kon zijn tegenstander toch geen moment echt bedrei gen. Titelprolongaties waren er ook voor veder Miguel Dias, lichtwelter Jizhar Jacobus, mid dengewicht Raymond Joval en superzwaargewicht Jerry Nij- man. Dias bokste een, overigens De eredivisie in het betaalde voetbal moet binnen drie jaar plaats hebben gemaakt voor een Topklasse. Dat is de belangrijkste aanbeveling in het beleidsplan 1993-1996, dat het Bestuur Betaald Voetbal van de KNVB gister avond voor de algemene ledenvergadering aan de clubs uitreikte. Het met veel belangstelling tegemoet geziene werkstuk vermeldt in wollig taalgebruik een scala aan richtlijnen, voornemens en 'voorzetten', maar de plan nen staan nog amper in de steigers, laat staan dat ze con creet zijn. ZEIST )AN MENNEGA FuSie De clubs in de Topklasse dienen onderling, zowel op het gebied van financiën en organisatie als op het punt van kwaliteit, geen al te grote verschillen te kennen. Van Rooijen wees de clubs dienaangaande op de noodzaak tot fusie. Daarop is zelfs een 'premie' gezet. Fuserende clubs behouden gedurende een aan tal jaren het recht op tv-uitke- ringen. „Ik denk dat er een race kan ontstaan waarbij in veel regio's gezegd wordt: wij willen aan die Topliga mee doen," liet Van Rooijen met weinig gevoel voor realiteit weten. Alsof MW er voor zou voelen samen te gaan met Fortuna Sittard, SC Hera cles met FC Twente, SC Heerenveen met SC Cambuur of Veendam met FC Groningen. Wat moet gebeuren met de clubs die niet tot de Topklasse worden toegelaten, is nog niet duidelijk. Ook de vraag of onder de Topklasse één, dan wel twee divisies en wellicht ook nog één of meerdere klassen van 'onaf- hankelijken' moet komen, staat nog open. Al is het sectiebe- stuur van mening dat de moge lijkheid van promotie en degra datie als onmisbaar competitie- GPD-VERSLAGGEVER Aansluiting houden met de top van het internationale voetbal is volgens Van Rooijen cum suis het motief voor de instelling van een Topklasse. „Wij willen de kwaliteit en spanning in de competitie met de instelling van een Topklasse opvoeren," ver klaart hij. Een goede regionale spreiding van Topklasse-clubs, die voldoende waarborgen biedt wat betreft het financiële draagvlak en het toeschouwers- potentieel, is daarbij een vereis- Het sectiebestuur laat zich in het 64 pagina's bevattende con cept-beleidsplan niet uit over het aantal clubs waaruit de Topklasse moet bestaan. „Het liefst", vertelt Boels, in het sec tiebestuur belast met techni sche zaken, „hebben wij een Topklasse met zoveel mogelijk clubs. Maar of het er twaalf, zes tien of achttien worden, is niet zo interessant. Het gaat erom dat je een kwalitatief zo interes sant mogelijke competitie krijgt. Maar als je me op de man af vraagt of het waarschijnlijk is dat de Topklasse uit achttien clubs zal bestaan, dan zeg ik: Of een Topklasse door sectievoorzitter Martin van Rooijen hardnekkig Topli ga' genoemd haalbaar is, moet een 'studiecommissie' uitzoeken. Deze commissie, bestaande uit de voorzitters Jacques Ruts (PSV), Theo Aalbers (FC Utrecht), Gas ton Sporre (FC Zwolle), Jan Vlaminckx (VW), Karei Jan sen van de Centrale Spelers Raad (CSR) en trainer Hans Westerhof van PSV, zal op 16 januari haar bevindingen rapporteren tijdens een spe ciaal daarvoor belegde bij eenkomst van clubs met het Bestuur Betaald Voetbal. Negen dagen later zal tij dens een bijzondere alge mene vergadering tot be sluitvorming worden over gegaan. element moet worden behou den. Met dien verstande dat een promoverende club van een zo danig financieel en economisch niveau moet zijn, dat die in de Topklasse kan worden opgeno men. Een nader op te stellen re glement zal daarbij als richt snoer moeten gelden. Op korte termijn zijn de mo gelijkheden om tot een aantrek kelijker competitieopzet te ko men volgens het sectiebestuur beperkt. Niettemin kwam het Bestuur Betaald Voetbal met een aantal suggesties daartoe, zoals de instelling van play offs, een ander puntensysteem (bij voorbeeld het Engelse systeem met drie punten voor een over winning) en het opnieuw invoe ren van periodekampioen schappen in de eredivisie. De mogelijkheid een nacompetitie te creëren met voor de winnaar een plaats in het UEFA-Cup- toemooi, ziet het bestuur als de meest wenselijke optie. Bij de UEFA is hiertoe inmiddels een schriftelijk verzoek ingediend. In het verlengde van het ad vies van de UEFA om het aantal clubs in de hoogste divisie terug te brengen tot maximaal zes tien, heeft het Bestuur Betaald Voetbal ook nog overwogen de eredivisie op korte termijn in te krimpen tot zestien clubs. Na ampele overwegingen werd be sloten daarvan af te zien. Boels: „Het te verwachten effect voor een betere en spannende com petitie was ons inziens te gering om een dergelijke ingrijpende maatregel te rechtvaardigen". Tv-gelden Alleen op het punt van de ver deling van de tv-gelden voor volgend seizoen kwam het sec tiebestuur gisteravond met een concreet voorstel. De 17 miljoen gulden die het Bestuur Betaald Voetbal dan van de NOS ont vangt moet in een 60-40 ver houding worden verdeeld tus sen de clubs in de ere- en eerste divisie. De verdeling binnen de divisies dient gelijk te zijn. Maar ook het besluit hierover is door geschoven naar de bijzondere Algemene Vergadering op 25 ja nuari. Bij monde van Karei Jan sen liet de Centrale Spelers Raad weten dat op grote onder delen van het rapport het in stemmingsrecht van de CSR van toepassing is. Jansen toon de zich verbolgen over het feit dat hij en WCS-voorzitter Theo van Seggelen het rapport pas gistermiddag mochten inzien. „Er is nog steeds onenigheid of Martin van Rooijen vindt dat er een goede regionale spreiding van de clubs in de Topklasse moet komen. het sectiebestuur de juiste pro cedure heeft toegepast." Een to taalindruk van het beleidsplan kon Jansen nog niet geven. „Wij zullen het eerst grondig moeten bestuderen." ROTTERDAM GPD Feyenoord hoort waarschijnlijk eind deze week van de UEFA of Spartak Moskou de tegenstan der blijft in de kwartfinales van het Europese toernooi voor be kerwinnaars. Voor de Russische club dreigt uitsluiting wegens een vermeende overtreding van het spelersreglement in de eer ste en tweede ronde In de vier voorgaande wed strijden tegen Avenir Beggen (0- 0 en 5-1en Liverpool (2-0 en 4- 2) speelde bij Spartak Mkhail Rusajev mee. De 28-jarige aan valler blijkt echter niet over een internationale speelvergunning te beschikken. Zijn voormalige club VfB Oldenburg, uit de tweede Bundesliga, heeft de zaak onlangs onder de aan dacht van de UEFA gebracht. Rusajev kwam vorig seizoen voor de Duitse club uit. Volgens een woordvoerder van Olden burg heeft de Russische voet balbond nooit om vrijgave van Rusajev gevraagd. De clublei ding weigert voorlopig ook goedkeuring aan de overgang te verlenen, aangezien Spartak de verlangde transfersom nog niet heeft betaald. De vice-president van Spartak Moskou, die zijn naam overi gens niet wenste te noemen, deelde gisteravond desgevraagd mede niets van alle commotie te begrijpen. „Rusajev wilde een jaar geleden zijn geluk zoeken in het Westen. Wij hebben hem geen strobreed in de weg ge legd. Toen hij onderdak vond bij Oldenburg hebben wij voor hem geen kopeke ontvangen. Omdat Rusajev niet kon wen nen in Duitsland heeft hij zich aan het begin van deze compe titie weer bij ons aangemeld. Dat is toch begrijpelijk? Ja, we hebben vaag iets gehoord over een transfersom, die de Duitsers willen, maar dat bericht nemen we niet serieus." Dat de UEFA stappen zal on dernemen tegen zijn ploeg acht de tweede man van Spartak Moskou hoogst twijfelachtig. matige, prestatiepartij tegen de Duitser Mutu en mocht zich opnieuw kampioen noemen. Joval kreeg de titel door walk over omdat zijn tegenstander Eric van den Heuvel in de halve finales van zaterdag een vinger had gebroken. Bikkelhard Jacobus moest een bikkelhard duel leveren met Wil Zwezerij nen. Het duo stond vorig jaar ook tegenover elkaar in de fina le maar toen moest Zwezerijnen opgeven door een uit de kom geschoten arm. Jacobus leek op een snelle beslissing af te gaan toen hij zijn opponent in de eerste ronde met een rechtse hoek tweemaal naar het canvas haalde. Zwezerijnen herstelde zich echter en bracht Jacobus in de slotfase zelfs nog even in de problemen. De enige nieuwe kampioenen werden weiter Hans Jansen (Eindhoven) en zwaargewicht Don Diego Poeder (Rotterdam), die op punten zegevierden over respectievelijk Jean Verhaegen (Maastricht) en Richard Schoch (Nieuwegein). FOTO •ARCHIEF z O m N door RUUD PAAUW Ingedutte madelieven? De maand december is aangebroken en dat betekent onder andere dat de jury voor de jaarlijkse Leidato-sportprijs weer aan de slag moet. De jury bestaat dit keer uit Jan van Zijp (be noemd door de Leidse Sportfederatie), Dick Tesselaar (benoemd door de Leidato) en Gert-Jan Onvlee (be noemd door de Leidse sportpers). In de dik twintig jaar dat de prijs bestaat, is er nog nooit een vrouw uitgenodigd om in de jury plaats te nemen. Hoewel ik bepaald geen faam geniet als een uitgespro ken vrouw-vriendelijke figuur moet ik toch zeggen dat ik dit zo langzamerhand gênant vind. Maar we weten het: geen conservatiever bolwerk dan de sport. Van de vrouwen zelf heb ik er trouwens ook nooit een woord van protest over gehoord. Ingedutte madelieven? Je zou het bijna denken. De Leidato-sportprijs was in het begin bedoeld voor de beste sportman, -vrouw of -ploeg van Leiden, maar na verloop van tijd is daar een veel ruimere invulling aan gegeven. De laatste jaren beslaat de prijs het gebied dat de Leidato-huishoudshow als zijn achterland be schouwt: Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest. Zoeterwonde, Hoogmade, Warmond, Voorschoten, Valkenburg, Rijnsburg, Voorhout, Kat wijk, Noordwijk, Noordwijkerhout, Ter Aar, Woubrugge, Hazerswoude, Alke made en Wassenaar. Het merkwaardige feit doet zich voor dat van dat rijtje liefst zeven plaatsen (hierboven gecursiveerd aangegeven) er al een eigen verkiezing op na hou- -j- - J den. Uitgerekend een stad als Leiden 1 doet dat niet. Leiden is opgenomen in de Leidato-prijs en benoemt niet zelf mSmÊ I sportman of -vrouw van het iaar. Je qpMË| j kunt het ook anders zeggen: bij de 'Leidse' benoeming mag heel de omge ving meedoen. Als dit al niet vreemd is dan is het in elk geval onbevredigend. Leiden heeft recht op een eigen uitver kiezing. Een der vroegere juryleden, Lodewijk Kallenberg, heeft daar het LSF-bestuur al eens op gewe zen. Hij bepleitte toen 'een face-lift van de eigen hap pening'. Er is naar mijn weten nimmer actie op onder nomen. In de onlangs verschenen sportnota van de gemeente Leiden schrijft directeur Jan Duivesteijn iets soortge lijks: „Het lijkt er op dat door de verruiming van de re gels meer en meer sporters van buiten Leiden in aan merking komen voor de Leidato-Wisselprijs. Wellicht mogen wij de Leidse Sportfederatie adviseren om in de toekomst weer een echte Leidse verkiezing te organise- Bedoelt Jan Duif hiermee dat de Leidato-prijs weer ge heel op Leiden gericht moet zijn? Het lijkt er op. Maar de LSF kan dat niet op eigen houtje doen. Daarvoor is goed overleg nodig met het Leidato-bestuur, de initia tiefnemer van de prijs. Wellicht is dit een kwestie van het ene doen en het andere niet nalaten. De zaak-Koet Het gaat niet goed met Rijnsburgse Boys. Na jaren een rol van betekenis te hebben gespeeld in de hoogste klasse van het zaterdagvoetbal vertoeft de club nu op de onderste plaats. Je kunt er dan bijna vergif op inne men dat het gaat knarsen en sissen in zo'n vereniging. Onlangs zette trainer Kurver een van de betere spelers, Hennie Koet, uit zijn selectie omdat hij de avond voor de wedstrijd tegen Noordwijk nog in Den Helder een zaalvoetbalwedstrijd had gespeeld. Hij wilde Koet pas weer opstellen als die beloofde niet meer op vrijdag te zaalvoetballen. Koet weigerde die belofte te geven. Koet: „Het gaat om drie wedstrijden in een heel sei zoen. Waar maakt Kurver zich nu in hemelsnaam druk over? Hij had aan het begin van het seizoen zo'n hard standpunt moeten innemen. Het is allemaal zo hypo criet. Als Rijnsburg bovenaan had gestaan dan had ik mogen 'zalen' en daarna ook nog naar Yab Yum kun nen gaan. Al die tijd heeft Kurver gezegd dat hij het goed vond, als hij er maar niks van afwist. Nu hebben ze op die bewuste vrijdag naar de tegenstander in Den Helder gebeld." Wat zegt Kurver daarop? „Koet liegt. De afspraak bij Rijnsburg is duidelijk: na woensdag geen zaalvoetbal meer. Zou ik voor hem een oogje dichtknijpen? Abso luut niet waar." Geen aparte behandeling dus van Koet. Maar even verderop zegt hij dit: „Ik wil best toegeven dat ik hem anders behandelde. Maar dat gebeurt nu eenmaal met vedetten. Een Romario wordt bij PSV ook anders aangepakt. En dat deed ik omdat Koet iets ex tra's had." Koet en Romario in één adem - nou, nou. Weer een paar regels daarna zegt de RB-trainer. op de vraag of hij soms een kat is die rare sprongen maakt, dit: „Wat dacht je dan, als het minder gaat, gebeuren er in de voetballerij allerlei rare dingen. Dan wordt de achterban nerveus en worden kwesties als dat zaalvoet bal niet geaccepteerd. Koet is daaraan in zijn onnozel heid voorbijgegaan." Bij stukje en beetje komt dit alles toch dicht in de buurt bij Koets lezing: nu het Rijnsburg slecht gaat, maken ze ineens problemen van het zaalvoetbal. Ik sprak er in het weekeinde nog over met Gerard van Zuylen, bestuurslid van Rijnsburgse Boys. Hij vindt dat Koet niet de iuiste lezing van de zaak heeft gegeven. Over het zaalvoetbal bestaat een bestuursstandpunt dat aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Verder wilde hij er niets over kwijt. Nu kan er wel een bestuursstand punt zijn, maar de vraag is of hij weet hoe dat tussen Kurver en Romario-Koet precies is 'vertaald'. Even los van dit conflict: als buitenstaander ben ik geen bewonderaar van de houding van Koet. Wie in de hoogste klasse van het amateurvoetbal speelt, kan niet een avond tevoren ver weg een zaalvoetbalwedstrijd spelen. Ook niet 'drie keer per jaar'. Koet zal er onge twijfeld een aardige cent mee verdienen, maar je kunt op dat niveau niet zo te werk gaan. KAUNAS ANP „Wij hebben de bond voor de aanvang van het Europa Cup toernooi voor bekerwinnaars een lijst overlegd met de namen van onze spelers. Eén van hen was Rusajev...". Indien Spartak schuldig wordt bevonden, wor den de vier Europese wedstrij den omgezet in een reglemen taire nederlaag van 0-3. Avenir Beggen en Liverpool zouden in dat geval in één of twee beslis singsduels moeten strijden om de opengevallen plaats in de kwartfinale, die in maart 1993 wordt afgewerkt. Bondscoach Ton van Under be leeft dramatische dagen in Kau- nus, waar het nationale vrou wenteam kwalificatie voor het wereldkampioenschap handbal wilde afdwingen. Oranje verloor gisteren ook net derde groeps- duel, van Spanje met 11-17, waardoor het uitgangspunt een utopie blijft. Vooraf verklaarde Van Under op winst te mikken in Litouwen. Een plaats bij de laatste vier hield kwalificatie voor de wereldtitelstrijd in. Drie nederlagen zijn echter de harde realiteit. Zweden, Hongarije en Spanje waren een klasse beter. Tegen Spanje werkte Oranje een slecht duel af. Aanvallend klopte er weinig, de individuele creativiteit schoot tekort. De zeer offensieve dekking van de Spaanse ploeg leverde Neder land onoverkomelijke proble men op. Keepster Laura Robben voorkwam aat de achterstand bij rust niet groter was dan vijf treffers (5-10). Tien treffers wa ren een betere afspiegeling van het verschil in kwaliteit geweest. Nederland speelt in Kaunas nog tegen Noord-Korea. Beide lan den hebben nog geen punt ge haald.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19