'Alledaags, maar niet makkelijk' MET 5/ KORTING Rijnsburgse wint pianoconcours 2 SL0GGI FOR MEN SUPS Geslaagde 'La Bohème' Cultuur Kunst Doodsmotief nieuw leven ingeblazen Dylan naar Nederland Voorstelling van Fact afgelast DINSDAG 1 DECEMBER 1992 17 Keramiek en schilderijen noordwukerhout» Schilderijen van Wim Zuideveld en keramiek van Hans de Bruin zijn te zien op een expositie in de bibliotheek van Noordwijkerhout. Zuideveld maakt figuratieven in pastel, gewassen sepia, krijt, pen, aquarel en etsen. De Bruin werkt met keramiek èn bronsglazuren. De tentoonstelling is tot 12 januari geopend op ma., woe. en vr. van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur, op do. en za. van 10.00-12.30 uur. Extra concert U2 Rotterdam De concerten van U2 op 9 en 10 mei in De Kuip zijn uitverkocht. Daarom is er op 11 mei een extra concert. De kaart verkoop daarvoor is al in volle gang. De 21-jarige Rijnsburgse Nata- sja Douma heeft zondagavond het pianoconcours van de Stichting Jong Muziektalent Ne derland (SJMN) gewonnen. In de categorie C voor piano (18 tot en met 21 jaar) behaalde zij in de finale de tweede prijs. De jury, onder leiding van Peter- Tom Langelaar, kende dit jaar in de vijftien categorieën slechts drie eerste prijzen toe, omdat slechts drie deelnemers het ver eiste gemiddelde van minimaal een negen behaalden. De 21-ja rige Leidse Brigitte Bovée, die ook uitkwam in de categorie C, won de derde prijs. Douma deed dit jaar voor de derde keer mee. In 1990 won zij ook al de tweede prijs op het concours. Nationaal gezien is de prijs van de SJMN de belang rijkste die een pianist kan win nen; Douma zegt van plan te zijn om volgend jaar deel te ne men aan internationale con- Leidse Anneke Boot in Slot Zeist Voor het eerst hangen er op de tentoonstelling in Slot Zeist meer portretten dan landschappen. De schilderes Anneke Boot nam drie jaar geleden nog geen portretop drachten aan. Nu is ze ervan overtuigd dat het haar lukt aan een portret een extra dimensie toe te voegen, waar door het een schilderij wordt in plaats van louter een portret. Overal heeft ze uitgebreid geëxposeerd: Parijs, Londen, Monaco, New York, maar vreemd genoeg niet in Leiden waar ze al zo'n 25 jaar woont. Haar atelier kijkt uit over het Rapenburg. Een mooie plaats om te schilderen. Aan de wan den hangen affiches van im pressionisten. Haar stijl. Anneke Boot is duidelijk beïnvloed door Monet, Pissarro en Sisley en toont verwantschap met de Haagse school: Weissenbruch, Breitnerenlsraëls. „Strand en zee hebben voor mij een grote bekoring. Zeker in Frankrijk, met zijn grillige rots kusten, boulevards, jachtha vens, mooi geproportioneerde badhokjes en ouderwetse vis- sershandel. Ik probeer altijd on derwerpen en composities te vinden die niet nadrukkelijk 'mooi' zijn, maar een aantrek kelijkheid hebben die niet zo voor de hand ligt. De atmosfeer in mijn schilderijen is door gaans zonnig, maar wel verstild; er komen niet veel mensen in voor. Dat geldt zowel voor mijn landschappen en sneeuwschil- derijen als voor mijn strandtafe relen". De onderwerpen zijn krach tig, maar een duidelijke bedrij vigheid ontbreekt. Zelf zegt ze: „Mijn onderwerpen zijn meestal vrij alledaags. Maar niet het gemakkelijke dromerige ap pelboompje. Ik hou van onna drukkelijke poëzie, van een soort schoonheid op het tweede gezicht." Regelmatig trekt Anneke Boot in haar auto door Nederland of door haar favoriete Frankrijk, langs rivieren, door wijngebie den, langs de kust, over het platteland en soms door steden. Thuis, op haar atelier, in een oud rustiek pand aan het Ra penburg, worden de schetsen uitgewerkt en op doek gezet. Tegenwoordig schildert ze vrij wel uitsluitend in olieverf. Anneke Boot werd geboren in Rotterdam (1945). Zij bracht haar jeugd door in Pijnacker en woont sinds haar studententijd in de binnenstad van Leiden. Ze is autodidact. Ze heeft eigenlijk alleen maar tekenles gehad op de middelbare school. In haar studententijd bleef ze doorgaan met tekenen en vervaardigde il lustraties voor studentenbladen. Later maakte ze ook gouaches en olieverfschilderijen. Maar het zou tot het begin van de jaren '70 duren tot haar werk een bre dere bekendheid kreeg. Nu exposeert ze overal. Ook in het buitenland is veel belang stelling voor het werk van Anne ke Boot. Op dit moment zijn haar schilderijen te zien bij de Parijse galerie Bruno Ract-Ma- doux. Op de vraag waarom in Leiden geen expositie, moet ze het antwoord schuldig blijven. „Ik weet het niet. Ik krijg hier geen uitnodigingen en de gale ries zijn misschien te klein voor mijn werk. Wie weet lukt het ooit nog eens." Niet statisch Het is al eerder ter sprake geko men: op haar schilderijen staan geen mensen. Waarom voelt ze Anneke Boot „De atmosfeer in mijn schilderijen is doorgaans zonnig, maar wel verstild." foto holvast zich nu toch aangetrokken tot het maken van portretten? „Ik had altijd een soort angst voor het werken in opdracht. De vrij heid om zelf te bepalen hoeveel tijd ik nodig heb voor een werk is heel belangrijk. Bij een por tret had ik ook een heel statisch beeld voor ogen. Maar toen kreeg ik een opdracht van Hotel Des Indes om een schilderij van Mata Hari te maken. En ineens ontdekte ik dat een portret ab soluut niet statisch hoeft te zijn, als je er ook de omgeving in be trekt." Anneke Boot wil dat de por tretten niet alleen door de fami lie mooi worden gevonden. „Mijn werk moet dat element ontstijgen. Ik ben ook geen fijn schilder, die precies alle trekken in een gezicht pakt. Ik werk gro ver. Ik zet mensen op een luch tige manier neer in een omge ving. In gesprekken bestudeer ik hun manieren en houdingen. Ik bemoei me zelfs met hun kle ding. Tot slot maakt een foto graaf een fotoserie en dan ga ik componeren". Geen familielid mag dan over haar schouder meekijken. Ze zet het werk bij tijd en wijle weg om er afstand van te kunnen nemen. Na drie tot zes maanden is het doek af. Een hele geslaagde opdracht vindt ze zelf het familietafereel: Een familieportret van Anneke Boot Twee zusjes en een broer in een overlegsituatie. twee zusjes en een broer in een overlegsituatie. Ze werken alle drie in het hotel van hun vader. „Het heeft een nochalante uit straling maar is tegelijkertijd ook heel precies. Een van de zusjes heeft de benen over el kaar geslagen en legt haar hand onder de knie. Ze realiseerde zich dat niet, maar toen ze het foto» pr schilderij zag, zei ze: 'Inderdaad dat doe ik vaak'. Voor mijn ge voel zijn het juist die subtiele dingen die een portret gelijkend maken." (en 5,-korting op 3 Sogg Basis SSps en Stoggi Luxe Sips voor dames). SJoggi for Men Sips zijn gemaakt van pIaQt 96% fijn katoen en 4% Lycra*. Ook na eindeloos wassen bijvoi ze perfect iivofm Zit goed blijft goed. 'L'Air Hérédi taire' van Jo- han Creten. foto marc de haan Bob Dylan viert komend jaar zijn zesde lustrum als podi um- en platenartiest. In dat kader komt hij voor drie shows naar Nederland. Op 15 en 16 februari treedt hij op in Muziekcentrum Vre- denburg in Utrecht, op 17 fe bruari staat hij in het Mu ziekcentrum Frits Pliilips in Eindhoven. De voorverkoop begint op 12 december. fotbteö OPERA recensie* sam de jager La Bohème, opera van Giacomo Puccini naar een libretto van G Giacosa en L. Illi- ca. Uitgevoerd De Nederlandse Opera mmv Nederlands Philharmonisch Orkest. Muzikale leiding: Hartmuth Haenchen. Regie Pierre Audi Decor Michael Simon. Kostuums: Jorge Jara. Belangrijkste solis ten. Hey-Kyung Hong (Mimi), Patricia Ra- cette (Musetta), Martin Thompson (Ro- dolfo), Gaetan Lapem'ere (Marcello), Peter Coleman-Wright (Schaunard), Hany Peet- ers (Colline), gehoord: 30/11 Muziekthea ter. Amsterdam, aldaar nog: 3, 9, 12, 15, 18,2123,29. MATINEE- 6 en 26 decem ber. Met La Bohème heeft De Ne derlandse Opera een geliefd werk op de rol genomen. De grote aria's en duetten uit het werk ontbreken op geen enkel populair opera-concert. Tegelij kertijd legt de populariteit van de opera een claim op de uit voerenden en meer bijzonder op de regisseur. Muziektheater directeur Pierre Audi heeft zich met La Bohème voor het eerst als regisseur gewaagd aan een groots opgezet werk. Audi is niet zo'n krachtpatser die opera wel eens even naar zijn hand zal zetten. Hij heeft tot nu toe wer ken geregisseerd waarin het niet al te wild toegaat. Intieme wer ken waarin een evenwichtige karakter-uitbeelding tot de mo gelijkheden behoort. Met het aanvaarden van de regie van de door Puccini ook toneelmatig in grote beelden opgezette La Bo hème heeft Pierre Audi in zijn loopbaan een absolute sprong voorwaarts gemaakt. Ondanks het boe-geroep na afloop in de richting van Audi is in het Muziektheater een zeer aanvaardbare Bohème neerge zet. Er zijn grote contrasten in de scènes maar in één decor speelt zich alles af en het blijft nog begrijpelijk en aanvaard baar ook. Centraal in het to neelbeeld staat een brug, zo'n mooie fin de siecle-brug; eron der wonen de mensen om wie het drama gaat, heerst intimi teit. De brug vormt de verbin ding naar de straat, maar is ook een kille grens, de overgang van leven naar dood. Audi wordt bij de realisering van zijn voorstelling in niet ge- ringe mate bijgestaan door voor het merendeel in de Verenigde Staten geschoolde solisten. De hoofdprijs gaat in dit verband zonder twijfel naar de Ko- reaaans-Amerikaanse Hei- Kyung Hong die zowel qua zang als acterend een prachtige Mimi neerzette. Helaas trof zij Martin Thompson tegenover zich. Hij is niet afkomstig uit het opera- vak en hoewel hij over een prachtige en soms krachtige te norstem beschikt, is het duide lijk dat hij daarover nog niet de klassieke beheersing heeft. Als de heftig aan humeuren onder hevige Rodolfo kampt hij dan bovendien nog met de uitstra ling van een sloffende zieken fondsbode op maandagmorgen. Ook gaandeweg de voorstelling bleek hij die bleke handicap niet te kunnen wegwerken. Met Thompson wordt echt te veel van de fantasie van de toe schouwer gevergd. In zeer brede gebaren voor zag gelukkig dirigent Hartmut Haenchen de voorstelling in het spoor van Puccini van prachtige muziek. Daarover valt niets te klagen. Het Nederlands Philhar monisch Orkest wint allengs aan kleur en overtuiging. Haen chen weet een mooie klank te koppelen aan maximale onder steuning van de zangers. Daar door slaagt de voorstelling. Het leidende koppel in het Muziek theater heeft op die manier zichzelf zeker waargemaakt. beeldende kunst recensie onno schilstra Memento Mori, groepstentoonstelling di verse kunstenaars; te zien t/m 20 decem ber. do t/m za. 14.00-18.00 uur. zo. 14.00-17.00 uur, Galerie Stelling, Leiden. 'Memento Mori' is één van de klassieke thema's uit de christe lijke beeldende kunst. Het 'ge denk te sterven' kent een lange traditie van uitbeelding en een hele verzameling symbolen van menselijke sterfelijkheid. Motie ven als knekels, doodshoofd vlinders, kruisen en ruïnes wor den als vanouds gebruikt als waarschuwing om niet lichtzin nig te leven. Dikwijls treedt daarbij een vermenging op met het meer berustende 'Vanitas'- thema. Maar waar de verganke lijkheidsvoorstellingen een kalm, melancholisch karakter hebben, daar is een echte Me mento Mori verontrustend en macaber van sfeer. Met het leeglopen van de ker ken, is ook het maken van tradi tionele 'Memento Mori's' in on bruik geraakt. Dat wil echter niet zeggen dat het thema als zodanig verdwenen is uit de beeldende kunst. Galerie Stel ling is op zoek gegaan naar he dendaagse kunstenaars die op hun eigen wijze de aloude doodsmotieven nieuw leven in blazen. Zo geven zeven expo santen de komende weken zeer gevarieerd en op passende wijze uiting aan het eindejaarsgevoel. Op de tentoonstelling zijn schilderijen, beelhouwwerken, objecten en installaties te zien, waarin opvallend vaak een iro nische ondertoon doorklinkt. Zo maakte Danny Devos een soort moderne crucifix, waarin het kruis is vervangen door een elektrische stoel en de dode Christus door een foto van de geëxecuteerde massamoorde naar Ted Bundy. In plaats van de stralenkrans is er een goud kleurige motorkap van een Volkswagen-kever om de stoel geconstrueerd.1 De titel 'Bum Bundy Down' is een eigentijdse variant op het bijbelse 'Kruisig Hem! Kruisig Hem!' Mary Waters is vertegenwoor digd met drie Kitsch-schilderij- en die lijken te verwijzen naar het pathetische ethisch reveil van de Prerafaelieten aan het eind van de 19e eeuw. Johan Creten toont niets aan de ver beelding overlatende variaties op een schedel in een serie plastische sculpturen. Ingetoge ner is het werk van James Ross, die een stel kleine schilderdoek jes in kruisvorm heeft opgehan gen, met daaroverheen een transparante fotokopie van de schedel-anamorfose uit het portret van Hendrik de Achtste van Hans Holbein. Bob Negrijn levert de meest verstilde bijdrage aan de exposi tie. Negrijn bouwde in de gale rie een complete rouwkamer, van bovenaf verlicht door een doorschijnende foto van uitge bloeide bloemen. Naast de in gang staan twee sobere stoelen, centraal ligt een wollen tapijt met daarop een houten um, De vormgeving is eenvoudig en doeltreffend. Het aardige aan deze installatie is dat hij kan worden gezien als tegenpool van de ridicule wijze waarop de doden in moderne rouwcentra worden behandeld. Hoe het er daar aan toegaat, laat Wanda Tuerlinkx zien. Vier dia's tonen de portretten van overleden be jaarden: in zondags pak en ge schminkt als etalagepoppen, maar wel met die typische do- dengrimas, waarin de eerste te kenen van ontbinding al te zien zijn. Denk eraan, zo is de dood: lelijk en helemaal niet leuk. Naar Cyrano via Uitbureau K O LEIDEN Het Uitbureau van K O heeft toegangskaarten voor negen voorstellingen van de musical Cyrano in het Haagse Congres gebouw. De reeks voorstellin gen rond de feestdagen begint steeds om 20.15 uur. Op eerste kerstdag en 3 januari is er een matinee, terwijl op 19, 20, 26 en 27 december en op 2 en 3 janu ari avondvoorstellingen zijn. Kaarten voor deze musical, waarin Bill van Dijck de titelrol vertolkt, zijn verkrijgbaar bij K O, Oude Vest 45. Orkest kleiner enschede gpd Het Contactorgaan voor de Ne derlandse orkesten (CNO) be pleit een sterkte van 132 musici voor het nieuw te formeren Oostelijk Symfonieorkest Dat aantal ligt aanzienlijk lager dan de 145 man die minister D'An- cona van wvc heeft genoemd als streefgetal voor de fusie van het Gelders Orkest (HGO) en Forum Filharmonisch. Volgens het Contactorgaan zijn de in komsten van beide orkesten zo gering dat een verdere inkrim ping van het aantal musici ge rechtvaardigd zou zijn. Een commissie onder voorzitter schap van Han Lammers brengt de minister op korte termijn ad vies uit over de orkestfusie in Oost-Nederland. Rotterdam gpdtot een artistiek bevredigend resultaat te komen. „Wij werken met jonge regisseurs en ad hoc-spe- lersgroepen. Als je dan ook nog eens een gecom- De voorstelling 'Judith' van Friedrich Hebbel, die pliceerd stuk onderhanden hebt, loop je dit risico. 12 december bij Fact in première zou gaan, is af- Er waren wel mooie spelmomenten, maar een gelast. Volgens woordvoerder Rob Klinkenberg is helder verhaal en een duidelijke vorm ontbra- regisseuse Anny Verhoof er niet in geslaagd om ken."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17