'Ritzen terug naar af KOOPAVONDMENU! Weer actie tegen stier 'Herman' 'Nederland: kernafval niet meer exporteren' Het Gesprek van de Dag la Place. Altijd bij Sinterklaas op schoot 'Het enige wat ik wilde, was die mensen helpen' Zilveren Kruis neemt studentenverzekering over DINSDAG 1 DECEMBER 1992 JARIG OP 5 DECEMBER Veel kritiek op koppelen studiebeurs aan inkomen ouders Tot 1986 was de hoogte van een studiebeurs afhankelijk van het inkomen van de ouders van de student. In dat jaar werd de ba sisbeurs ingevoerd. waardoor iedere student in principe even veel geld krijgt. Onderwijsmi nister J. Ritzen kondigde vrijdag aan dat hij het huidige systeem weer op de helling wil zetten. Als onderdeel van een reeks be zuinigingen op zijn begroting wil hij de hoogte van de studie beurs weer koppelen aan het in komen van de ouders. „Terug naar af', is de eerste reactie van de Leidse student Huib Kruyt, tevens raadslid voor het CDA in Leiden. Zijn mening - en die van andere studenten. Naam: Annemarie Neuwahl Studie: Rechten Sinds: 1987 Leeftijd: 23 jaar „Op zichzelf is het nieuwe sys teem wel eerlijk, omdat het geld beter wordt verdeeld. Maar het punt is dat je nooit kunt nagaan of ouders die veel geld verdie nen inderdaad ook een bijdrage aan hun kinderen geven. Maar misschien verzinnen ze daar wel een oplossing voor. Als dat niet gebeurt, dan ben ik tegen." „De beste oplossing voor het probleem van Ritzen is volgens mij minder mensen laten stude ren. Ze moeten strengere eisen stellen aan studenten, kijken naar de resultaten. Ook al om dat er nu veel te weinig banen te vergeven zijn." „Zelf heb ik geen financiële pro blemen, en als ik ze heb dan ga ik wel werken." Naam: Peter van den Berg Studie: Chinees Sinds: 1984 Leeftijd: 30 jaar „Toen ik begon met mijn stu die, gold het oude systeem nog. In 1986 werd het veranderd en kreeg ik wat minder geld. Het klinkt misschien raar, maar toch vind ik de huidige manier beter. Het is goed dat de beurs is los gekoppeld van het inkomen van de ouders. En als je nu in de problemen zit, kun je een extra rentedragende lening krijgen en ook een topbeurs, zonder ren- „Dat Ritzen nu voorstelt om het weer te veranderen, heeft vol gens mij met de verkiezingen te maken. Er studeert maar twee procent van de bevolking en mensen die niet studeren heb ben toch altijd het idee dat stu denten het wel goed hebben." „Zelf krijg ik nu helemaal geen beurs meer, omdat ik al langer dan zes jaar studeer. Ik werk nu op zaterdag bij de PIT, en twee weken per maand draai ik daar nachtdiensten. Het is moeilijk om studie en werk te combine ren, vandaar dat het niet zo op schiet." Naam: Esther van Hooft Studie: Geschiedenis Sinds: 1991 Leeftijd: 21 jaar „Ik vind het een beetje raar, want het nieuwe stelsel was in gesteld om studenten onafhan kelijk te maken van hun ouders. Nu blijkt dat het te veel geld kost en dan gaan ze het weer te rugdraaien. Ze kunnen beter ge woon toegeven dat het mislukt „Het is wel goed dat de hoogte van de beurs afhankelijk wordt van het inkomen van de ouders. Dan krijgt iedereen weer de kans om te studeren. Alleen als je ouders niet willen dokken, dan ben je de pineut." „Ik denk dat mijn ouders wel zouden betalen. Ik krijg nu ook wel wat, maar niet veel. Als ik krap zit, ga ik weer even wer ken." Naam: Barbara Staals Studie: japans Sinds: 1989 Leeftijd: 23 jaar „Ik vind het huidige systeem wel goed. Mijn broer en zus stu deerden nog in de tijd van het oude stelsel. Mijn ouders moes ten toen op allerlei dingen be zuinigen omdat hun studie zo veel kostte. Mijn moeder is blij dat ik nu zelf aardig kan rond komen. Af en toe krijg ik wel een extraatje van ze." „Ik kan goed rondkomen van het geld. maar ik heb er sinds kort wel een baantje bij. De eer ste twee jaar van mijn studie hield ik 225 gulden over per maand. Dat is niet veel. Nu ik werk, kan ik vaker uitgaan en ik ontdek weer dat dat toch heel erg gezellig is. Ik zou nu ook niet meer van die 225 gulden kunnen rondkomen." „Het is wel vermoeiend, met al die veranderingen. Je weet nooit waar je aan toe bent." Naam: Huib Kruyt Studie: Informatica Sinds: 1986 Leeftijd: 24 jaar „Door invoering van de tempo beurs worden studenten gewe zen op hun verantwoordelijk heid en zelfstandigheid. En te gelijkertijd worden ze weer af hankelijk van hun oudet Die twee dingen kan ik nu niet met elkaar rijmen." „Ik denk dat het beter is om maatregelen te nemen om de gemiddelde studieduur te ver korten. Dat levert ook geld op. Daarom ben ik niet tegen de in voering van de tempobeurs. Het scheelt ook als de overgang van de middelbare school naar het hoger onderwijs soepeler ver loopt. Dat kan door betere voor lichting te geven aan scholieren, zodat ze weten wat ze willen. En door te zorgen dat de aanslui ting beter is." „Ik weet niet wat de invoering van de tempobeurs oplevert. Ik geloof dat je in je propedeuse nog steeds niet zo veel hoeft te doen. Die eisen kunnen ze mis schien aanscherpen." „Zelf krijg ik geen beurs meer omdat ik als raadslid een ver goeding ontvang. Het is net iets meer dan een studiebeurs. Maar eigenlijk is het wel raar, want iemand die ouder is dan 65 en een raadsvergoeding ont vangt, wordt ook niet gekort op zijn aow." JANET VAN PUK» Oosters buffet: Keus uit tal van verse oosterse 't^^aUR^NT^ per reuzeschotel 95 Aanbieding geldig t'm zaterdag S decembei 1992 Op de 4e etage V&D,UWWARENHUIS\$ „Als ik de mandarijntjes en de pepernoten in de winkels zie liggen proef ik dat aparte gevoel van Sinterklaas al", vertelt Re becca Kuipers (20). Ze is op vijf december jarig en ze vindt het fantastisch. Al van kinds af aan is ze er heel blij mee omdat ie dereen weet wanneer ze jarig is en omdat ze altijd bij Sinter klaas op schoot mocht zitten. In huize Kuipers is het op vijf december de hele dag feest. „Mijn verjaardag en Sinterklaas worden gescheiden gevierd. Overdag mijn verjaardag en 's avonds pakjesavond. Het is al tijd een hele lange en gezellige dag. 's Morgens beginnen we met cadeautjes voor mijn ver jaardag en hangen er slingers in de kamer, 's Middags komen de familieleden en kennissen. De mensen die ook Sinterklaas bij ons vieren blijven gewoon zit ten. Om zes uur wordt als het ware een streep onder mijn ver jaardag gezet en gaan we verder met Sinterklaas", vertelt Rebec- Ongeveer tien jaar lang kwam de Sint met zijn Pieten bij het gezin Kuipers op bezoek. „Ik mocht de halve avond bij Sin terklaas op schoot zitten en ik hoefde maar één keer een liedje te zingen. Op school was ik ook altijd de enige die geen proef werk op z'n verjaardag had. Ik vind het raar dat mensen wei eens negatief reageren als ze horen dat ik op vijf december jarig ben. De cadeautjes zijn voor mij het minst belangrijk." Rebecca Kuipers noemt het Sin terklaasfeest nog altijd heel spannend. „Ik vind het jammer dat nu ik ouder wordt de span ning er enigszins afgaat. Ik weet nu ook wie onze Sinterklaas is. Mijn moeder is hem eens in le vende lijve bij een snackbar te gengekomen. Ook mijn moeder had hem nog nooit gewoon ontmoet dus ze wist niet hoe hij eruit zag. Die man in de snack bar kon van alles over ons ver tellen. We hebben tien jaar de zelfde Sinterklaas gehad dus hij weet veel over ons." Kuipers ziet het Sinterklaasfeest als jeugdsentiment. Tot voor kort zette ze nog altijd haar schoen maar moest hem soms zelf vullen. „Ik ben blij dat ik kleine kinderen in mijn omge ving heb zodat ik dit jaar met hen naar de intocht van Sinter klaas kon gaan. Ieder jaar vind ik het een spannende tijd. Toen Sinterklaas vorig jaar onver wachts bij ons op het raam tikte zaten zelfs de volwassenen met zweet in hun handen." ELLV HEKMAN Leiderdoiper als eerste bij treinramp Leiderdorper Jan Vermont waagde zijn eigen leven om hulp te bieden aan de slachtof fers van de treinramp bij Hoofddorp. Met brandende schijnwerpers waadde hij gis terochtend door de sloot naar de ontspoorde trein. „Je denkt er eigenlijk niet bij na, het enige wat ik wilde was die mensen helpen", zegt Vermont. Toen het ongeluk gebeurde, zat Vermont met een paar collega's in een bouwkeet koffie te drin ken. „We dachten eerst dat er een hijskraan was omgevallen, maar we hadden al snel in de gaten dat er iets bij het spoor was gebeurd." De bouwvakkers bereikten als eersten de trein. „Het was een enorm ge schreeuw, dat duurde niet zo lang, want we stelden de men sen snel gerust, we vertelden dat de politie was gewaar schuwd." Die was volgens Ver mont inderdaad binnen vijf mi nuten ter plaatse. Hulpverleners konden de trein echter niet bereiken vanwege die sloot. Met andere bouwvak kers bouwde Vermont een noodbrug. „Toen ben ik nog eens door de sloot gegaan met een zware steigerplank in mijn handen. Ik zakte tot rhn nek in het water." De ernst van de ramp was voor Vermont nog niet meteen dui delijk „Je zag meteen dat er ge wonden waren gevallen, later hoorden we pas dat er ook do delijke slachtoffers waren." De Leiderdorperen zijn medewer kers vingen een aantal lichtge wonden op in hun bouwkeet. Ambulancepersoneel ontferm de zich later over deze mensen. Opvang was er later ook voor de 'hulpverleners van het eerste uur zelf. Vermont: „AlS'je wilde, kon je een gesprek hebben met psy chologen over de gebeurtenis sen. Ik heb geen gebruik ge maakt van die mogelijkheid. We zijn eind van de ochtend naar huis gegaan. We konden niet meer aan de slag omdat er een kraan werd opgesteld naast het werk waar we bezig waren. We hadden ook helemaal geen zin meer om aan de gang te gaan." De Leiderdorper hoopt de ge beurtenissen bij Hoofddorp zo snel mogelijk te vergeten. „Ik wil het zo snel als ik kan van me afzetten. Misschien dat ik nog eens aanklop voor die psychi sche hulpverlening, als blijkt dat ik er 's nachts wakker van ga lig gen." WILLEM SPIERDIJK Rebecca Kuipers: „Overdag mijn verjaardag en 's avonds pakjesavond." foto hielco kuipers Jan Vermont: „Ik zakte tot m'n nek in het water." foto jan holvast Provincie wil meer allochtonen aan werk helpen De provincie Zuid-Holland trekt 570.000 gulden uit om in 1993 meer allochtone jongeren aan werk te helpen. Het geld gaat naar twee stichtin gen die daartoe een aantal projecten uitvoeren. De Stichting Buiten-Band krijgt een half miljoen gulden. Zij betaalt daarvan een cursus om per soneelsfunctionarissen te stimuleren meer al lochtonen in te huren. Verder komt er voor laag opgeleide migrantenjongeren een cursus 'be drijfscultuur', die ze moet voorbereiden op werk in het bedrijfsleven. De Stichting Provinciaal Platform Antiracisme (SPPAR) krijgt van de pro vincie 70.000 gulden voor diverse activiteiten. De Stichting stimuleert plaatselijke acties tegen discriminatie, onder meer door het geven van voorlichting. Plutonium moet onbereikbaar blijven LEIDEN RUDOLF KLEUN Gewonde bij frontale botsing in Hoofddorp HOOFDDORP* Een 42-jarige automobilist uit Nieuw-Vennep is gis terochtend rond tien uur ge wond geraakt bij een frontale botsing met een bus op de Venneperweg. Hoe het onge luk precies is gebeurd, is on duidelijk. De politie onder zoekt de toedracht nog, maar ze vermoedt dat een van de twee weggebruikers op de verkeerde weghelft terecht is gekomen. De man reed op de Venne perweg richting Burgerveen, ter hoogte van de Aalsmeer- derweg kwamen de twee met elkaar in botsing. De brand weer heeft de automobilist uit de auto moeten bevrij den, omdat hij bekneld in zijn auto zat. De man is naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht De bus van Centraal Nederland is met een takelwagen van de weg gehaald. LEIDEN PAUL VAN DER KOOU Alle Kamerleden kregen giste ren een gesigneerde zeefdruk van een stier die verwordt tot een fabriekje. Het is de zoveel ste actie van de Dierenbescher ming tegen het plan om verder te fokken met de 'Leidse' stier Herman, waarvan erfelijke ei genschappen zo zijn veranderd dat vrouwelijke nakomelingen geneesmiddelen kunnen produ ceren in hun melk. Van minister Bukman (Land bouw) mag het Leidse bedrijf Gene Pharming verder fokken, maar de Tweede Kamer moet zich er donderdag ook nog over uitspreken. Vandaar de zeef druk en, sinds vorige week, een fax- en briefkaartenactie. De fax-actie moest de fax van minister Bukman verstoppen, de briefkaartenactie de post- bakjes van de fractievoorzitters van de regeringsparijen. Buk man kreeg echter slechts 20 fax berichten binnen en Brinkman en Wöltgens moeten het doen met een fractie van de 40.000 verspreide briefkaarten, met de zelfde afbeelding als op de zeef druk. Toch geeft de Dierenbescher ming de moed niet op. Om de vergadering van donderdag 'op te luisteren' zoekt ze vrijwilli gers, terwijl ze speciaal voor v £$<7* IV: - a V' Herman een campagne tegen biotechnologie bij dieren heeft vervroegd. Aanvankelijk zou die campagne pas in januari begin nen, maar volgens woordvoer ster A. Hertsenberg is wachten zinloos: „Als de Kamer het licht donderdag op groen zet, is het hek van de dam en wordt daar later zeker op teruggegrepen bij nog verdergaande proeven. Vandaar dat we uit alle hoeken en gaten geld hebben gehaald voor Herman." Gene Pharming, het bedrijf achter Herman, wil vandaag of morgen een brief aan de Kamerleden sturen waarin het de argumenten van de Dierenbescherming weer legt. Volgens het pr-bureau van het bedrijf is dat zeker geen wanhoopsactie: „Gene Phar ming ziet de uitslag met het vol ste vertrouwen tegemoet." kunnen er elk jaar worden gemaakt met het afval van de Nederlandse kerncentrales. Uit dat afval valt namelijk 100 kilo plutonium te produceren. Over de gevaren van die stof gaat het vandaag in tien landen, waaronder Neder land. gepresenteerde boek 'Plu tonium'. Het is uitgegeven door de IPPNW, een internationale organisatie van artsen die zich inzet om kernoorlogen te voor komen. De IPPNW kreeg voor haar inspannningen in 1985 de Nobelprijs voor de vrede. De Leidse arts J. Gevers Leu ven is vice-president van de Nederlandse tak van die organi satie, de Vereniging voor Ge zondheidszorg en Vredesvraag stukken (NVMP) die 1800 leden telt. De les die Nederland uit het nieuwe boek moet trekken is volgens hem eenvoudig: zorg dat plutonium onbereikbaar blijft. Nederland zou dat kun nen doen door kernafval ook als afval te beschouwen en niet als een grondstof voor ander mate riaal. Aan het opvolgen van dat ad vies zitten echter nogal wat ha ken en ogen. Zo zou het kernaf val niet meer moeten worden geëxporteerd naar Frankrijk en Engeland. Daar wordt het opge werkt en wordt er plutonium uit gewonnen. In plaats daarvan zou Nederland het zelf moeten houden om het definitief op te bergen, bijvoorbeeld fn de bo dem. Maar wie weet hoeveel moeite het al kostte om een lo- katie voor tijdelijke opslag en verpakking te vinden, kan zich nauwelijks voorstellen dat zo iets haalbaar is. Ook Gevers Leuven heeft persoonlijk zijn twijfels over dergelijke stappen, hoewel hij de strekking van het boek onderschrijft. Zijn vereniging en de interna tionale koepelorganisatie wijzen kernwapens op medische gron den af. Daarbij wordt gepro beerd zo onpartijdig mogelijk op te treden. Zo nam de IPPNW het initiatief voor een conferen tie naar aanleiding van het stor ten van kernafval in zee bij No va Zembla. Daar spraken voor het eerst Russische militairen, politici en actievoerders onder wie vertegenwoordigers van Greenpeace met elkaar. „Ik ben ervan overtuigd dat wij hebben bijgedragen aan de verlenging van het verbod van Jeltsin op kernproeven", zegt Gevers Leu ven. Om uit te leggen waarom on der anderen medici en ver pleegkundigen zich inzetten te gen kernwapens schetst Gevers Leuven hoe mensen die besmet zijn met plutonium na verloop van tijd long- of botkanker krij gen. „Het is wat dat betreft net als met andere ziekten die je niet kunt genezen, die moet je voorkomen." En hij wijst op de gruwelen van de kernoorlog. „Wie een grote mond opzet over chemische wapens omdat die gemeen zijn, moet dat ook doen over atoomwapens. Die zijn nog gemener." Het boek 'Plutonium, Deadly Gold of the Nuclear Age' Is ge schreven door de Amerikaanse hoogleraar Howard Hu. Het Is voor 35 gulden te bestellen bij het bureau van de NVliP, Post bus 9108, 6500 IIK Nijmegen, telefoon 080-615902. De unieke door studenten zelf opgezette ziektekostenverzekeraar SSGZ verdwijnt per 1 januari. SSGZ is overgenomen door het Zilveren Kruis in Noordwijk. De in troductie van de nieuwe studenten-stan daardpolis die alle maatschappijen wet telijk moeten voeren, heeft de SSGZ overbodig gemaakt. Daarnaast is de schaalvergroting die gepaard gaat aan de invoering van het plan Simons de SSGZ noodlottig geworden. De Stichting Studenten Gezondheids zorg heeft op de kop af 40 jaar bestaan. De SSGZ werd in 1952 door opgericht met de opzet studenten een goedkope verzekering te bieden. De onderlinge verzekering werd door studenten zelf be stuurd. Dat unieke zelfbeheer, geïllu streerd met de slogan 'Studenten heb ben hun eigen verzekering', loopt nu af. „Dat is altijd erg goed gedaan", weet woordvoerder K. Bruintjes van het Zilve ren Kruis. De polis was goed en goed koop. Maar omdat alle verzekeringsmaat schappijen nu wettelijk verplicht zijn een dergelijke verzekering te voeren, is er geen reden een eigen maatschappij in stand te houden. Die maatschappij is met 28.000 verzekerden naar de huidige maatstaven al erg klein, maar zou door de schaalvergroting als gevolg van het plan Simons al helemaal tot de dwergen gaan behoren, zo weet Bruintjes. Een overname door het Zilveren Kruis lag voor de hand omdat de Noordwijkse ziektekostenverzekeraar al sinds begin jaren tachtig de administratie voert voor de SSGZ. Hoewel Bruintjes het exacte bedrag niet wil bevestigen, zou Zilveren Kruis ongeveer 1,4 miljoen gulden hebben be taald. De SSGZ had daarnaast zelf ook nog vermogen, Het totale bedrag van drie miljoen gulden is ondergebracht in een nieuwe Stichting Student en Ge zondheid. Die moet uitgroeien tot een breed advies- en overlegplatform.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15