Nieuw jongerencentrum bij sporthal Grootste tafel-aan-één-stuk staat te koop in Zoeterwoude Regio Leiden 'Verkeer afremmen' Huisartsen willen in Alphen nieuw ziekenhuis Zwemmers krijgen geen subsidie terug Verzet groeit tegen McDrive Leiderdorp DINSDAG 1 DECEMBER 1992 Leiderdorper krijgt insigne gewonden Voorschoten wil einde maken aan overlast rond Bernhardlaan leiderdorp» De Lefderdorper D. van der Kwaak heeft vanmiddag het draaginsigne gewonden opgespeld gekregen. De 76-jarige Van der Kwaak kreeg de onderscheiding omdat hij in december 1944 gewond raakte bij een ontsnappingspoging uit het Duitse krijgsgevangenkamp Mulberg. leiderdorp uesbeth buitink De Leiderdorpse Reddings brigade en de zwem- en po lovereniging De Kleine Does (DKD) krijgen wellicht geen ex tra subsidie voor dit jaar. Hoe wel de twee zwemcluos volgens de commissie beroep- en be zwaarschriften niet hadden mo gen worden gekort met 25 pro cent van de subsidie, weigeren B. en W. dat geld alsnog te ge ven. Alle Leiderdorpse sportclubs moesten dit jaar een kwart van de subsidie inleveren. De zwemmers protesteerden daar tegen en werden in het gelijk gesteld door de commissie om dat niet op alle welzijnssubsi- dies was gekort. De bezuiniging op de sportclubs zou daardoor te willekeurig en niet rechtma tig zijn. De commissie adviseer de B. en W. de Reddingsbrigade en DKD alsnog de volledige subsidie te geven. Het college negeert dat advies echter. Volgens B. en W. zijn bij de bezuinigingen in de wel zijnssector bewust enkele secto ren buiten beschouwing gela ten, omdat bij veel instellingen 'de financiële rek al uit de be groting was gehaald'. „Het han teren van algemene kortings percentages had in enkele sec toren tot onaanvaardbare gevol gen geleid", aldus het college. De gemeenteraad moet op 7 december nog akkoord gaan met het collegevoorstel om de subsidie niet alsnog te geven. Het is nog onduidelijk of de ge meenteraad het wel met het college eens is. Waarschijnlijk wil de coalitiepartij CDA wel ex tra steun geven. De oppositie partijen PvdA en Groen Links hebben altijd al gepleit voor ex tra steun aan de zwemmers. Die drie partijen hebben samen een kleine meerderheid met tien van de negentien zetels. vrachtauto's en motoren rijden met 'hoge snelheden' door de straat. „Dit baart ons zorgen, omdat velen van ons kleine kin deren hebben en veel school gaande kinderen deelnemen aan het verkeer op de Hoogma deseweg en de Kastanjelaan. Wij vragen u maatregelen te treffen die de verkeersveiligheid van onze kinderen waarbor gen", aldus de briefschrijvers. De gemeenteraad bespreekt de brief op 7 december. Bewoners van de Leiderdorpse Hoogmadeseweg willen dat het verkeer op hun straat wordt af geremd. Bijna 50 personen ver zoeken de gemeenteraad in een brief om verkeersdrempels bij de drie kruispunten met de Hoogmadeseweg. Ook personeel van de basis school Kastanjelaan' spreekt zijn ongerustheid uiL Auto's, De maker/eigenaar van de grootste-tafel-uit-één stuk, Zoeterwoudenaar Louis van der Meer, boven op zijn werkstuk. De tafel moet weg, onder meer omdat Van der Meer geld nodig heeft nu zijn werkplaats is leeggeroofd. foto jan holvast Maker/eigenaar heeft na inbraak geld nodig zoeterwoude miep de graaff Te koop: een beukehouten tafel met 198 zichtbare jaarringen en een doorsnede van 2.10 meter en een gewicht van een slordige duizend kilo. Compleet met 'stoelen', zijnde de voormalige boomtakken. Met bezorgen (heftruck!) inbegrepen kost 'ie rond de 20.000 gulden. Daar voor krijgt de nieuwe eigenaar dan wel een uniek kunstwerk én de wetenschap dat hij of zij de grootste tafel-uit-één stuk in huis heeft. Om precies te zijn de bewerk te stronk van een uit 1813 stam mende bruine beuk, die tot vier jaar geleden de ingang van de Leidse Hortus Botanicus sierde. In 1988 kwam het onverbidde lijke einde voor de boom,, die wegens ziekte moest worden gekapt. Verschillende stukken werden verkocht. Kopers, met name professoren en andere universiteitsmensen, stonden ervoor in de rij. Waarna de enorme stronk overbleef. De huidige eigenaar, Zoeterwoude naar Louis van der Meer (54), vond het een uitdaging om zo'n klomp hout te bewerken en trok er vier maanden voor uit. De kunstenaar/projectont wikkelaar/scheepsbouwer en voormalig parlevinker doet be paald niet van harte afstand van het ludieke kunstwerk. Het ge vaarte is per slot van rekening uniek en zal met de jaren alleen maar meer waard worden. Bo vendien was het 'een geweldige belevenis' om de stronk van z'n plaats te takelen en, eenmaal in zijn werkplaats aan de Jan van Banningstraat, er in vier maan den tijd een tafel van te boetse ren. Nu, vier jaar later, is hij er nóg niet mee klaar. De stronk blijft 'werken', scheidt sappen af en moest telkens opnieuw wor den geschuurd en gelakt. „Maar nu is 'ie wel praktisch afgestor ven hoor", stelt de maker een eventuele nieuwe eigenaar met twee linkerhanden alvast gerust. Hij heeft lang geaarzeld („Zo'n stuk hout krijg ik natuur lijk nooit meer"), maar Van der Meer wil niet langer twijfelen. Hij kan de opbrengst heel goed gebruiken voor weer nieuwe kunstprojecten, want hij is het type dat constant met nieuwe ideeën rondloopt. Bovendien heeft hij dringend contanten nodig., Zijn complete timmerwerkplaats werd onlangs door inbrekers leeggeroofd „tot aan de laatste spijker en het koffie-apparaat." Geld voor nieuwe gereedschappen heeft hij ook niet één, twee drie in een la liggen. Nog los van het feit dat het gereedschap voor hem een grote emotionele waarde had. „Als jongen kreeg ik een gereedschapskist van m'n ouders toen ik van de am bachtsschool kwam. Toen was ik twaalf. Heel veel uit die kist gebruikte ik nog steeds." Koffiehoek Minder triest is hij over het ver lies van de tafel. „Het is nu een maal een voldongen feit", zegt Van der Meer op nuchtere toon. Wel zegt hij zo zijn voorkeur te hebben over de toekomstige plaats van bestemming. „Het liefst zou ik hebben dat de tafel als een soort koffiehoek in een museum komt te staan. Ik vind: kunst moet gezien en gebruikt worden. Maar ik heb nog niet echt voor ogen waar 'ie terecht moet komen." Bij een particulier met een ruime woonkamer? Een excen trieke verzamelaar? Een bedrijf, op zoek naar een blikvanger? Alles is mogelijk, als de toekom stige eigenaar maar zorgt voor een gat dat groot genoeg is om die 2.10 meter doorheen te loodsen. En natuurlijk voor een gevulde portemonnee, want voor minder dan 20.000 gulden gaat de tafel niet weg. „Ik denk dat ze op een veiling bij Chris tie's gemakkelijk het dubbele opbrengt. Nee, ik bedoel: de waarde van zoiets is toch niet in te schatten? Maar als er morgen iemand bij me komt met twin tig van die groene briefjes, dan zeg ik meteen ja. De Voorschotense jongeren in Onderdak beperkten zich de afgelopen maanden noodgedwongen tot 'rustige' activiteiten, zoals het spelen van ta felvoetbal. foto hielco kuipers schoten. Dat laatste is volgens het college belangrijk voor de veiligheid van de jonge meisjes die het centrum willen bezoe ken. De meest geschikte plek is volgens B. en W. een terrein bij de sporthal aan de Koninklijke Marinelaan. Op de lap grond aan de voorzijde van de hal, nu beplant met struiken en gras, zou een gebouw van ongeveer 400 vierkante meter kunnen ko men. Het bestemmingsplan hoeft voor de bouw van een on derkomen van het jongeren werk niet te worden aangepast. De jongerenwerker van On derdak en de welzijnswethou der waren gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Voor het voorbereiden van de nieuw- bouwplannen wil het college een bedrag van 25.000 gulden uittrekken. De commissie voor welzijn buigt zich morgen (woensdag) over het voorstel. hans koenekoop De Alphense huisartsen H. No bel en C. Varkevisser geloven niet meer in 'de mooie praatjes' van de stichting Ziekenhuizen Rijnland. In hun ogen wordt het Alphense ziekenhuis Rijnoord uitgemergeld en is er geen spra ke meer van een volwaardige basisvoorziening. Nobel en Var kevisser zijn het redetwisten met de directie van Rijnland moe. Overtuigd van hun gelijk, heeft het duo nu een ander doel voor ogen: zelf een nieuw zie kenhuis in Alphen oprichten. „De fusie tussen Rijnoord en het St. Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp (EZL) is een ver standshuwelijk. Echte liefde wordt het nooit", zeggen Nobel en Varkevisser. Volgens beidé huisartsen betaalt Rijnöord de tol voor de zwakke marktpositie van het EZL. „Leiderdorp moet concurreren met het Diacones- senhuis en het Academisch Zie kenhuis in Leiden. De directie doet al het mogelijke om haar positie in de Leidse regio te ver stevigen, vooral ook omdat de positie van het EZL sterk onder druk staat." Nobel en Varkevisser begrij pen dat economische belang wel, maar zij zien nu dat de di rectie allerlei maatregelen neemt die ten koste gaan van een volwaardig ziekenhuis in Alphen. „Wat hier straks over blijft zijn allemaal poliklinieken. Op zich heel prettig en gemak kelijk voor de burger, maar er is straks in Alphen geen klinische zorg meer. En dat kan niet." Directe aanleiding voor het initiatief van de twee artsen is de sluiting van de kinderafde ling per 1 maart volgend jaar. „Maar daarmee verliest Rijnoord tegelijk ook zijn afde ling verloskunde. Want geen vrouw in Alphen die kiest voor een bevalling in een ziekenhuis waar geen kinderarts aanwezig is." Voorts wijzen de huisartsen op de andere inkrimpingen in de afgelopen twee jaar: het ver lies van 40 bedden, het verdwij nen van de hartbewaking en het aan banden leggen van de chi rurgie (nadat een patiënt bij een operatie was overleden, red.). Voor Nobel en Varkevisser alle maal bewijzen dat het accent op Leiderdorp ligt en Alphen er maar een beetje bijhangt. Nobel en Varkevisser willen weer een heuse kliniek in Alp hen waar mensen worden ge opereerd en verpleegd. En aan gezien ze van de fusie slechts onheil verwachten, pogen ze nu op eigen initiatief een Alphens ziekenhuis van de grond te krij gen. In de komende' tijd zullen zij deskundigen benaderen om de haalbaarheid te onderzoe ken. Het duo hoopt tussen nu en 1999 hun doel te verwezen lijken. Wethouder A. Hommes (WD) van volksgezondheid streeft hetzelfde doel na als H. Nobel en C. Varkevisser, maar zij reageert zeer terughou dend op het initiatief van de beide Alphense huisartsen. „Een slechte zaak. Ik wijs die concurrentiegedachte af. In mijn ogen staat de directie van de stichting Ziekenhuizen Rijnland wel degelijk met haar rug tegen de muur. Van moedwil om Rijnoord ten gunste van het Elisabeth-zie kenhuis te ontkleden, wil ik niet horen." Gelukkig willen de huisart sen eerst een onderzoek naar de haalbaarheid doen, zegt Hommes. „Dat zal uitwijzen dat er in Alphen zeker geen ruimte is voor een tweede zie kenhuis", aldus de wethou der. „Ik streef ook naar een nieuw ziekenhuis in Alphen, maar met een heel ander uit gangspunt. Ik kijk naar de toekomst en overweeg een aantal factoren. Ik zie dat de verdeling nu onevenwichtig is en dat zowel Rijnoord als Eli sabeth voor enorme investe ringen staan. Ik zie ook dat het Elisabeth slecht bereik baar is. Dan zeg ik, op termijn is een nieuw ziekenhuis bij het station in Alphen, dat Rijnoord en Elisabeth ver vangt, een hele mooie oplos sing." Informatieavond over bejaardenzorg voorschoten De PvdA-afdeling Voorschoten houdt op 3 de cember een thema-avond over bejaardenzorg en thuiszorg. R. Kalfsbeek van de Landelijke Vereniging Thuiszorg spreekt over de gevolgen van de wijzigingen in voorzieningen en financiering van de thuiszorg. De directeur Van Gorcum van 't Hofflants Huys houdt een lezing over de bejaardenzorg. De thema-avond wordt gehouden in 't Hofflants Huys aan De Zeven Provinciën en begint om 21.00 uur. Kerstbomen voor voetbaljeugd SJZ zoeterwoude De jaarlijkse verkoop van kerstbomen bij de Zoe- terwoudse voetbalvereniging SJZ begint op 5 december. De op brengst is voor het jeugdwerk binnen de voetbalclub. Verkoop op sportpark Haasbroek van maandag tot ep met zaterdag tus sen 9.00 en 18.00 uur. Kampioenschap veldrijden zoeterwoude i Het Zoeterwouds kampioenschap veldrijden wordt op 6 december op het Loetheveld verreden. Aan de veldrit kunnen alleen Zoeterwoudenaren deelnemen. Het startschot valt om 13.00 uur. Begraafplaats Stompwijk wordt groter stompwuk» De begraafplaats van de Stompwijkse Heilige Lau- rentiuskerk wordt uitgebreid. De rooms-katholieke begraafplaats aan de Dr. van Noortstraat wordt met 300 vierkante meter ver groot ten noorden van de parochie. De kerk vroeg drie jaar gele den al om uitbreiding, omdat de begraafplaats bijna geen plaats meer heeft voor nieuwe graven. leiderdorp uesbeth butunk Na de Leiderdorpse woonwijk I loltlant lijkt nu ook de Voorhof de strijd aan te gaan tegen de vestiging van een McDrive aan de Persant Snoepweg in Leider dorp. Voorhof-bewoner Hein van de Zande wil in de wijk pei len hoe de bewoners denken over de komst van de hambur ger-gigant. „Ik wil bekijken of de mensen aan de rand van de Voorhof bereid zijn een be zwaar in te dienen tegen de ves tiging van die tent", aldus Van de Zande. I let voormalige Groen Links raadslid is al bezig een bezwaar schrift op te stellen, dat hij wil voorzien van de handtekenin gen van buurtbewoners. „In eerste instantie wil ik bezwaar maken bij de gemeente en als het daar niet lukt bij de Raad van State." Van de Zande ver klaart nadrukkelijk alleen actie te ondernemen als hij genoeg steun van zijn buren krijgt. „Maar de reacties op zo'n actie zijn tot nu toe positief." andere kant van de Persant Snoepweg, heeft inmiddels 89 procent van de bewoners ver klaard het eens te zijn met een actie tegen de dochteronderne ming van McDonalds. Van de 39 huishoudens blijken er 34 bereid te zijn in beroep te gaan tegen de komst van het parkeer plaatsrestaurant naast AC. De omwonenden van de Persant Snoepweg vrezen dat de McDrive veel extra verkeer aantrekt. Naar schatting gaan wekelijks 5000 automobilisten een hamburger eten bij de af slag naar rijksweg 4. De helft daarvan bezoekt de McDrive in het weekeinde. „Wethouder Huigen kan wel zeggen dat die mensen even omrijden om naar de McDrive te gaan en dus niet over de Persant Snoepweg ko men, maar daar geloof ik geen donder van", stelt Van de Zande. „Een McDrive betekent hoe dan ook een flinke toename van het verkeer." De gemeenteraad heeft zich al eerder in principe akkoord verklaard met de komst van McDrive. Aan de impasse rond het jongerencentrum in gebouw Onderdak aan de Prins Bernhardlaan in Voorschoten komt een eind. B. en W. van Voorschoten willen dat het jongerencentrum verhuist naar een plek waar minder ge vaar bestaat voor overlast. Het college heeft zijn oog laten vallen op het grasveld voor de sporthal aan de Koninklij ke Marinelaan. Als de plannen doorgaan, verrijst daar een nieuw gebouw met een oppervlakte van 400 vierkan te meter. Sinds het open jongerenwerk vorig jaar in Onderdak werd on dergebracht, regende het klach ten van omwonenden op het gemeentehuis. Te harde muziek en het komen en weggaan op brommers joegen de buurtbe woners de gordijnen in. Begin maart verrichtte de gemeente metingen waaruit bleek dat het geluid bij Onderdak de maxi male toelaatbaarheid inderdaad ver overschreed. In afwachting van een ver bouwing van het onderkomen, waarbij geluidsisolerend mate riaal zou worden aangebracht, ligt nu al maandenlang een groot deel van de activiteiten van het jongerenwerk stil. Mu ziekavonden zijn uit den boze en het aantal inloopbijeenkom sten is teruggebracht tot één avond per week. Daardoor raak te het jongerenwerk in het slop: steeds minder jongeren bezoch ten het centrum, vrijwilligers haakten af en enkele bestuurs leden trokken zich terug. Kosten De gemeente is inmiddels tot de conclusie gekomen dat de kosten van isolerende maatre gelen en de noodzakelijke ver bouwing van het gebouw de pan uitrijzen. Onderdak, een oud schoolgebouw, moet na melijk niet alleen worden geïso leerd, maar ook anders inge deeld. En omdat er maar één wc is, zijn extra toiletten nodig. Al les bij elkaar een renovatie die ruim 4,5 ton kost. Een hoog be drag, redeneerde het gemeente bestuur, waarmee de proble men met rumoer op straat nog niet zijn opgelost. Verhuizing leek daarom het beste. Daarbij werd nog even gedacht aan het voormalige MOC-gebouw, dat voor een deel wordt gebruikt door de af deling Openbare Werken van het gemeentehuis. In het voor gedeelte van het gebouw zou nog voldoende plaats over zijn voor het jongerenwerk. Hier de den zich echter dezelfde proble men voor: verbouwing en ge luidsisolatie zouden ruim 4,5 ton gaan kosten, terwijl de over last van bezoekers die komen en gaan in deze woonbuurt even groot blijft. Hart Bij gebrek aan andere geschikte panden, heeft het college geko zen voor nieuwbouw op een plek iets verder van woningen af, maar toch in hartje Voor-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14