Bisschop Ernst: discussie over vrouwelijke priesters SC 'We willen liever zaak openhouden' Keric Samenleving DINSDAG 1 DECEMBER 1992 REDACTIE: DICK VAN DER PLAS 071 -1 BINNENLAND KORT 'Elke vorm van polarisatie moet worden vermeden Vicaris Vicaris-generaal J.G.M. Zuid geest van het bisdom Rotter dam treedt volgend jaar mei af. Hij wil weer in een paro chie gaan werken. Dit heeft het bisdom bekend gemaakt. Zuidgeest (59) werd in 1984 in deze functie benoemd. Daarvoor was hij kapelaan, katecheet en bisschoppelijk gedelegeerde voor het onder wijs. Maar 'gewoon pastoor' is hij nooit geweest. Zijn hart ging echter altijd uit naar de directe pastorale nabijheid, de sacramentsbediening, de zorg voor zieken en het bege leiden van mensen in hun belangrijkste levensmomen ten, zo zei Zuidgeest in een toelichting tot de Priester raad. Bisschop Bër is er niet in geslaagd binnen de priesters van het bisdom nu reeds een geschikte opvolger te vinden. Daarom zal de andere vica ris-generaal, dr. W.M.J. van Paassen, voorlopig de enige vicaris-generaal zijn. Bar zei erover te denken eventueel meer beleidsmedewerkers aan te trekken zodat de een heid van beleid niet wordt verstoord. Jeruzalem „Met het verdwijnen van de post in Jeruzalem is het con tact met de joden niet ge diend. Het is een stap terug." Dit zegt dr. G.H. Cohen Stu urt in een eerste reactie op het besluit van de synode van de Nederlandse Her vormde Kerk om de zoge naamde luisterpost in Jeru zalem af te schaffen en een Kerk en Israel-functionaris in Nederland aan te stellen. Hij werkt sinds 1902 in Israël als theologisch adviseur van de hervormde kerk. Cohen Stuart legt contac ten met joden en geeft aan zijn kerk actuele ontwikke lingen door. Hij is erg teleur gesteld over het synodebe sluit van afgelopen zaterdag, maar niet verbaasd. „Eigen lijk had ik niet anders ver wacht. Ik weet sinds lange tijd dat de hervormde kerk wil dat ik hier volgend jaar weg ga. De synode heeft ech ter altijd ontkend dat mijn vertrek iets te maken had met het afschaffen van deze post. Dat laatste heb ik ech ter nooit geloofd." Discriminatie Twintig allochtone kerkge nootschappen hebben zich gebundeld in een overlegor gaan om discriminatie en ra cisme legen buitenlanders te bestrijden. Afgelopen week hebben de vertegenwoordi gers van betrokken kerkge nootschappen besloten daar toe een speciaal bureau op te zetten, zo maakte mede-ini tiatiefnemer ds. R. Polanen van de Evangelische Broe dergemeente gisteren voor de IKON-radio bekend. Onder meer de Molukse, Antilliaanse, Ghanese, Ethio pische, Egyptische, Vietna mese, Turkse, Nigeriaanse en Pakistaanse kerken in Neder land zijn betrokken bij het initiatief. Zij hebben in totaal naar schatting 80,000 leden. Volgens Polanen lagen er al tijden plannen om de krach ten van de allochtone kerken te bundelen. „De actualiteit heeft dat versneld, met name door de toenemende tegen stand die buitenlanders in Nederland ondervinden." Bisschop H. Ernst van Breda sluit vrouwelijke priesters in de Rooms-Katholieke Kerk niet uit. De Congregatie voor de Geloofsleer, die waakt over de zuiverheid van het rooms-katholieke gèloof, heeft weliswaar in 1976 uitge sproken dat vrouwen geen priester kunnen worden, maar Ernst meent dat hieruit niet mag worden afgeleid dat vrouwelijke priesters voor altijd onmogelijk zijn. breda «anpdens het Pastoraal Concilie als enige van de toenmalige bis- Daarmee neemt de Bredase bis schop een ander standpunt in dan bisschop Bar van Rotter dam, die toelating van vrouwen tot het priesterambt kortgele den onverenigbaar noemde met de joods-christelijke traditie. Bij de presentatie van het boek 'Boeiende beelden. Femi nistische en christelijke visies op de mens als vrouw en man' pleitte Ernst voor voortzetting van de discussie over de toela ting van vrouwen tot het pries terambt. Daarbij moet elke vorm van polarisatie worden vermeden. De bisschop van Breda, die verhaalde hoe hij zelf in de 75 jaar van zijn leven is geconfron teerd met de tegenstelling tus sen mannen en vrouwen, zei als theoloog en 'de neiging van zijn hart volgend' een keuze te heb ben gemaakt in de discussie over vrouwelijke priesters, maar hij wilde niet zeggen welke. In januari 1970 stemde Ernst tij- schoppen voor een aanbeveling die de toelating van vrouwen tot het priesterambt op den duur goedkeurde. De feministische theologe dr. Tine Halkes, emeritus-hoogle raar feminisme en christendom in Nijmegen, liet er geen twijfel over bestaan dat zij voor toela ting van vrouwen tot het pries terambt is. Zij herinnerde eraan dat de pauselijke bijbelcommis sie in de jaren zeventig tot de 'heel verstandige' conclusie kwam dat vrouwelijke priesters niet op bijbelse gronden kun nen worden afgewezen.Halkes sprak de verwachting uit dat de kerkleiding de deur voor een discussie over vrouwelijke priesters pas zal openzetten, nadat het verplichte priesterce-, libaat is afgeschaft en daarmee wordt erkend dat een huwelijks leven de bediening van de sa cramenten niet hoeft te hinde- Bisschop H. Ernst: „Discussie voortzetten." ARCHIEFFOTO PR Hedwig Wasser voorzitter 'beweging van heilzame onruststokers' amersfoort anp Hedwig Wasser (53) ging niet over één nacht ijs, toen ze werd gevraagd Wies Stael-Merkx op te volgen als voorzitter van de Acht Mei Beweging. „Het eerste verzoek heb ik resoluut afgewe zen, het tweede iets minder resoluut en toen ze me voor de derde keer vroegen, dacht ik: ze zien echt iets in mij." Nu ze eenmaal ja heeft ge zegd, staat ze voor 100 procent achter dat besluit Want ze is met hart en ziel verknocht aan wat ze typeert als een 'beweging van heilzame onruststokers' in de lijn van Jezus van Nazareth. Dat de nieuwe voorzitter weer een vrouw is, vindt ze heel be langrijk voor de beeldvorming ten opzichte van de officiële Rooms-Katholieke Kerk. Ze zou het ontzettend jam mer vinden als Acht Mei zou breken met de officiële kerk, omdat dat zou betekenen dat de beweging 'de spanning niet uithoudt'. Dan mis je volgens Wasser de kern van de zaak. „Het hele leven is niets anders dan tegenstellingen. Je wordt er niet rijker van als je daarvoor vlucht." Wasser kreeg landelijke be kendheid toen ze in mei 1985 als bestuurslid van de Neder landse Missieraad en voorzitter van de missieraad van het bis dom Groningen afweek van de officiële tekst van haar toe spraak tot paus Johannes II. In de toegevoegde woorden pleitte zij ervoor dat de Rooms-Katho lieke Kerk ruimte biedt aan on gehuwd samenwonenden, ge- scheidenen, homoseksuelen, gehuwde priesters en vrouwen. Haar optreden was destijds 'een klap in het gezicht van de paus', zo zei kortgeleden een noge functionaris van het Vati- caan in een reactie op haar kan didatuur tot voorzitter van de AMB. Wasser heeft niet de illu sie dat haar toespraak effect heeft gehad op de kerkleiders. Des te meer heeft ze betekend voor de groeperingen waarvoor zij het opnam. Nog steeds krijgt ze reacties op haar woorden van toen. die 'in mijn hart over de hoofden van de kerkleiders heen waren gericht tot de ge loofsgemeenschap'. Wasser wil de dialoog met de bisschoppen voortzetten, als die daarom vragen. „Als mensen een gesprek met ons willen aan gaan, gaan wij daar uiteraard op in, want wij willen niets liever dan de zaak openhouden. Wij als Acht Mei Beweging sluiten niemand uit. We zijn tenslotte allemaal de kerk, dus iedereen die wil, mag erbij horen." 'De paus moet weg' zullen we uit haar mond niet horen, maar wel heeft ze het visioen dat de kerk nieuwe vormen zal vinden voor de huidige hiërarchische verhoudingen. „Een eerste stap in die richting zouden wij kun nen zetten door binnen onze ei gen beweging anders met elkaar om te gaan." Tweeduizend hervormden willen naar andere gemeente den haag anp Bij de provinciale kerkverga deringen (pkv's) van de Ne derlandse Hervormde Kerk zijn meer dan 2300 aanvra gen binnengekomen van ker kleden die naar een andere gemeente willen. De pkv in Gelderland heeft ongeveer duizend aanvragen ontvan gen. Zuid-Holland volgt met zo'n driehonderd aanvragen, maar verwacht dat dit aantal zich minstens verdubbelt. De hervormden kunnen sinds 1 juli van dit jaar in een andere dan de eigen plaatse lijke gemeente lid worden. Hiervoor moeten ze een aan vraag indienen bij de pkv die op naar beurt in contact treedt met de desbetreffende plaatselijke gemeenten. Le den die van gemeente willen veranderen, moeten een dui delijke verklaring geven. Me ningsverschillen over de uit leg van de bijbel, andere op vattingen over de liturgie of de maatschappelijke betrok kenheid van de kerk, zijn gel dige argumenten. Mensen die overstappen naar een an dere gemeente, moeten wel een gemeente zoeken bin nen dezelfde of een aangren zende classis (regio). Het besluit om de gemeen tegrenzen open te stellen, heeft de synode in 1989 ge nomen. De voorzitter van kerkordelijke aangelegenhe den, ds. P. van den Heuvel, uitte toen het bezwaar dat het besluit 'de hotelkerk een stap dichterbij brengt'. Hier mee bedoelt hij dat mensen dan in gelijkgezinde ge meenten zitten en geen en kele band meer hebben met andere gemeenten. Een ander bezwaar kwam van synodelid ds. R. van Kooten. Hij sprak de vrees uit dat de pkv's overbelast zou den raken. Naar zijn mening zouden de gemeenten on derling moeten bepalen of iemand lid mag worden van een andere gemeente. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Vaassen: L. Terlouw te Bodegraven; te Zaandam (toez.) (bel den part-time): J.P. Neels te Emmen en mevr. A.G. Neels-Los, kandidaat te Emmen. Aangenomen: naar Oostermeer en GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Schiedam: A.N. Verheul te Spijkenisse. Aangenomen: naar Hoornsterzwaag- Jubbenga: E.N. Kronemeijer, kandi daat te Heino en kerkelijk werker te Langeslag-Heino. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: Te Leerdam: A.J. Gunst te Tholen. Bedankt: voor Werkendam: G. Mouw te Genemuiden; voor Katwijk aan Zee: D. Rietdijk te Moerkapelle. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Beroepen: te Opheusden: J. Roos te Chilliwack (Canada). OUD GEREF. GEM. IN NED. Bedankt: voor Rijssen: A.D. Muilwijk te Dordrecht. VRIJE EVANG. GEMEENTE* Aangenomen: naar Beverwijk en Wor- merveer: H.J. Delwig te Apeldoorn. COLOFON uitgeversmaatschappij 'Leidsch Dagblad, uitgave yan Dagbladuitgeverij Damiate bv. 'DIRECTIEF, de Vries, 'G.P. Arnold (adj)\ HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, ;Henk van der Post (adj). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18, 2505 ED Alphen a/d Rijn, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54, 2300 AB Leiden, Postbus 83, 2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071 -143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij.van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes): Telefoon 071 -143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-161400 bij vooruitbetaling (ind. BTW) per kwartaal80.1' per kwartaal (post)113,8 perjaar310.8 per maand27,8" (Automatische incasso) KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071 -161367/161363 AGENDA DINSDAG 1 DECEMBER Leiden Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof, C. van Bruggepad 2, aan vang 20.00 uur. Noortfwijk Bijeenkomst van de Noordwijkse Ver. van Amateurfotografen 'X 65', thema 'auto's', Dienstencentrum De Wie ken, St. Jeroensweg, aanvang 20.00 WOENSDAG 2 DECEMBER Lelden Spreekuur Verkeersveiligheid in he Stadsbouwhuis, Langegracht 72, Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaarseweg, van 16.00 tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Noord wijk Postzegelruilmiddag, Dienstencen trum De Wieken, St. Jeroensweg, van 14.00 tot 16.30 uur. Verkoop van boeken uit de CJV-Bibli- toheek in De Rank, van 16.00 tot 17.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel Het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 3 DECEMBER Sinterklaasbingo, org. Ned. Ver. voor Huisvrouwen, in het gebouw aan de Ceaciliastraat, aanvang 14.00 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, MFTWFFP ROB GROENLAND Kwik nog niet zo hoog Op de laatste dag van de meteoro logische herfst werd op diverse plaatsen in Nederland een dagre cord geboekt. Op 30 november was het deze eeuw nog niet zo warm als gisteren. Al in de vroege ochtend bereikte het kwik op veel plaatsen een waarde van +12 graden en 's middags kwam daar nog een graad je bij tot piekstanden van 13 15 graden Celsius. De Bilt scoorde het officiële record met 13,5 graden. Gangmaker achter deze korte maar heftige warmtegolf, was een groot en diep lagedrukgebied in de buurt van IJsland. Dergelijke systemen, die daar in dit jaargetijde vaak te vinden zijn, zijn in staat warme en koude luchtstromingen te sturen. Gisteroverdag was er sprake van een sterke aanvoer van warme lucht uit Afrika die ook over Duits land uitstroomde. Deze luchtmas- sa's waren boven ons land ingebet in de zogeheten warme sector (ge bied tussen het warmte- en kou front in) van de IJslanddepressie. Tijdens de namiddagschemer ver schenen er aan de westelijke hori zon de voorste wolkenschermen van het koufront, dat boven enkele plaatsen in Wales maar liefst 100 liter water per vierkante meter had achtergelaten. De afgelopen nacht passeerde dit front, waarna we in de achterkamer van de depressie belandden. Interessant voor ons weer morgen- overdag zijn de ontwikkelingen ten westen van Ierland. Daar komt een storing tot ontwikkeling die de ko mende avond in de sterke westelij ke stroming van het lagedrukgen- bied bij IJsland wordt getrokken. Toch ziet er het dit keer niet naar uit dat een echte storm tot ontwik keling komt. Wel krijgen we morgen veel wind en regen te verwerken bij een aan houdende luchtaanvoer uit zuid tot zuidwest. Langs de kust kan de zuidwester tot een 6-8 bft aanwak keren. Ook na morgen verandert er niet veel aan de grootschalige luchtdrukverdeling. Wel is het zo dat de diverse storingen van de oceaan de neiging hebben om te gen het weekeinde een wat meer zuidelijke koers te volgen. Ons ge bied komt dan geleidelijk in min der zachte lucht te liggen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Wisselvallig en vooral op morgen veel wind. Maxima oplopend tot ongeveer 8 Vandaag regen gevolgd door enkele opklaringen. Morgen later op de dag op- Maxima ongeveer 8 gra- Half tot zwaar bewolkt en perioden met regen. Van daag in Engeland op de meeste plaatsen droog. Veel wind. Maxima 10 tot 12 graden, maar in hét noorden iets lager, iel wind. Maxima ca. 10 gra- het noorden ook af en toe i Morgenmiddag van het westen uit re gen. In het noorden veel wind. Maxima tussen 8 en 11 graden. Madeira: Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Maxima ca. 22 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en droog. Maxima 22 tot 25 graden. Marokkaanse westkust: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en droog. Maxima 18 tot 22 gra- Tunesische kust: Overwegend zonnig en maxima ca. 21 graden. Frankrijk: In het zuiden perioden met zon, ook en kele wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Maxima tussen 12 en 16 graden, maar morgen aan de voet van de Pyreneëen door föhn tot 20. In het midden en noorden vooral morgen in de loop van de dag regen. Morgen in het noorden veel wind. Maxima tussen 8 en 13 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Maxima ca. 17 graden. Spanje: Langs de Costa's vooral op vandaag nog overwegend zonnig en maxima van 17 graden bij Barcelona tot 21 in de omge ving van Benidorm. In het zuiden perio den met zon, maar elders in het alge meen veel bewolking en af en toe wat re gen. Maxima ten noorden van Madrid tot 15 graden en ten zuiden van de hoofd stad tussen 15erv20. Portugal: In de Algarve nog af en toe zon en maxi ma ca. 19 graden. Elders veel bewolking en nu en dan regen. Maxima 15 tot 17 Zwitserland en Oostenrijk: Wolkenvelden, maar vooral in de bergen vandaag ook perioden met zon. In het laagland vandaag plaatselijk mist. Maxi ma van 3 graden bij Wenen tot 8 in Zwitserland. In het oosten van Oosten rijk 's nachts eerst nog lichte vorst. Hongarije: Wolkenvelden, ook plaatselijk mist en droog. Maxima ca. 4 graden, 's Nachts lichte vorst. Tsjechoslowakije en Polen: Wolkenvelden en vandaag in het noor den van Polen mogelijk wat regen; Maxi ma tussen 3 en 7 graden, 's Nachts plaatselijk lichte vorst. Italië: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en vrijwel overal droog. In de Po- vlakte plaatselijk mist. Maxima in de Po- vlakte ca. 8 graden, maar aan zee tus sen 15 en 18 graden en ten noorden van Rimini tot 14. Griekenland en de Turkse west- en zuid- Naar het oosten wegtrekkende regen- en onweersbuien gevolgd door perioden met zon. Maxima tussen 12 en 17 gra den. Boven de eilanden in de Egeïsche Zee staat vooral vandaag een straffe en koude noordenwind. Neerslagkans Minimumtèmp. Middagtemp. Wind WOENSDAG 2 DECEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.27 zon onder 16.30 Maan op 12.52 maan onderOO.OO Waterstanden Katwijk Hoog water 8.230 en 20.58 Laagw r 3.365 en 15.55 Weerrapporten 1 dec 7 u Barcelona half bew. Casablanca zwaar bei Los Angeles onbew. BOLLEBOOM BOES VlDÊCPRGMS en co•&typoR )- maa# een J, TierfKie ^(WAAR?)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12