Pleidooi voor derde Kerkendag Muziek en sport op jubileum Molukse Kerk Kerk Samenleving Dorpskerk Wassenaar in detail beschreven MAANDAG 30 NOVEMBER 1992 BUITENLAND KORT Joodse school De joodse gemeente in Ber lijn heeft gisteren In de wijk Charlottenbrug de eerste steen gelegd voor de eerste joodse school die na de holocaust wordt gebouwd De plaats van de opleiding draagt de naam van de ge storven voorzitter van de Centrale raad van joden in Duitsland, Heinz GaJinski, die zaterdag 80 jaar zou zijn geworden. De school is bedoeld als 'symbool van bereidwillig heid lot joods leven' in de stad. De lessen moeten kin deren herinneren aan de nationaal-sociallstische misdaden en opvoeden tot 'strijdbare beschermers van de democratie', aldus de wethouder van onderwijs van de gemeente, Norma Drimmer. Het gebouw, ont worpen door de Israëlische architect Zvi Hecker, moet in 1994 klaar zijn. V redesbesprekingen Paus johanncs Paulus 11 heeft gisteren na het weke lijkse Angelus-gebcd gezegd de vredesbesprekingen over Rwanda in Tanzania te steunen. Deze besprekin gen zijn bedoeld om een einde te maken aan de etni sche conflicten die de Afri kaanse staat 'te lang heb ben verscheurd en heel veel onschuldige slachtoffers hebben geëist'. De paus wees de duizenden pel grims op het Pietersplein erop dat dit initiatief de eerste stap is op weg naar nationale verzoening. „Ik bid dal de betrokken partij en de strijd opgeven en dat voor de lieve en hevig ge teisterde bevolking een nieuw stadium van burger lijke vooruitgang en vrede begint", aldus de paus. Vietnam Het Vaticaan heeft de reis van een delegatie naar Viet nam uitgesteld wegens een conflict met de communis tische regering van Vietnam over de scheiding van kerk cn staat. De delegatie onder leiding van bisschop Clau- dio Celli van het Vaticaanse staatssecretariaat zou deze week met de regering van Vietnam overleggen, maar de reis is volgens een diplo maat, die anoniem wil blij ven, tot februari 1993 uitge steld. Het conflict heeft be trekking op de brief die het Vaticaan in mei naar de Vietnamese bisschoppen stuurde. Daarin werden de bisschoppen eraan herin nerd dat rooms-katholieke priesters geen lid mogen zijn van een politieke orga- De autoriteiten van Viet nam zien dat als een afwij zing van het 'comité voor solidariteit van patriottische katholieken', een onderdeel van het regeringsgezinde Front voor het Vaderland, waarhij religieuze- en vrou wengroepen, alsmede jon- gerencomités, organisaties van etnische minderheden en andere zogeheten mas sa-organisaties zijn aange sloten. Vietnam zond in juni dit jaar voor het eerst sinds de hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam in 1975 een delegatie naar het Vaticaan. redactie dick van der plas* 071-1e Synode Nederlandse Hervormde Kerk neemt het voortouw De Nederlandse Hervormde Kerk wil een derde landelij ke Kerkendag in het kader van het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping. Dat heeft de hervormde synode afgelopen zaterdag in Doorn met algemene stemmen besloten. doorn «anp Daarmee is de hervormde kerk het eerste kerkgenootschap dat zich voor een derde Kerkendag uitspreekt. Volgens de secretaris van de Raad van Kerken, ds. W.R. van der Zee, wordt er in de boezem van de Gereformeerde Kerken en de Remonstrantse Broederschap ook positief over een derde Kerkendag gedacht. Hij keerde zich tegen de sugges tie om nu al vast te leggen dat de Kerkendag een permanent instituut wordt. „Dan over vraagt u ons." Op 19 september dit jaar woonden ongeveer 18.000 personen de tweede Ker kendag in Amersfoort bij. De eerste, in 1989 te Utrecht, werd door ruim 15.000 personen bij gewoond. Het conciliair proces is voort gekomen uit de voorlaatste as semblee van de Wereldraad van Kerken in 1983 in Vancouver. Op Europees en internationaal niveau waren er bijeenkomsten in Basel (1989) en Seoul (1990). De tweede Kerkendag zou for meel het einde van het concili air proces in Nederland zijn. De deelnemers in Amersfoort wa ren echter van mening dat er van een landelijke Kerkendag een stimulerende werking voor de plaatselijke gemeenten uit gaat. De begeleidingscommissie stelde voor dat de Raad van Kerken nog meer dan voorheen orthodox-protestanten en evan- gelikalen bij de Kerkendag be trekt. De 'verbreding' is wat het programma betreft redelijk ge lukt, aldus de commissie. Ook de deelname uit de gemeente was breder dan op de vorige Kerkendag. Uit een enquête onder 2000 hervormde (wijk)gemeenten, waarvan 1000 reageerden, blijkt dat vooral de gemeenten uit de hoek van de Gereformeerde Bond en de Confessionele Vere niging, maar ook de Vrijzinnig Hervormden in geringe mate aan het conciliair proces heb ben deelgenomen. Van de 245 Bondsgemeenten die aan de enquête hadden meegedaan (ongeveer de helft van net to taal) had 71 procent niet mee gedaan. Voor de Confessionele gemeenten was dit 55 procent en voor de Vrijzinnigen 45 pro cent. wassenaar Het eerste exemplaar van 'Uit de geschiedenis van de Dorpskerk in Wassenaar1 was afgelopen zaterdag voor burgemeester P.H. Schoute (links) van het villadorp. Waar anders dan in de Dorpskerk kreeg hij het boek overhandigd door de plaatselijke uitgever C.M.A. van der Lee. De plechtigheid werd muzikaal opgeluisterd door het Wassenaars Kamerkoor. De historie van 'zonder twijfel het oudste en meest belangrijke monument van Wassenaar' is vastgelegd door de auteurs Joh. Goudeau, E.M. Janson en R. van Lit De laatste keer dat de geschiedenis van het gebouw werd be schreven was in 1937, aan de vooravond van een ingrijpende restauratie. Dit naslagwerk van de toenmalige predikant HJ. Honders is echter nauwelijks meer te krijgen. Het drie manschap dat de fakkel heeft overgenomen, schrijft in de inleiding dat het niet hun bedoe ling is geweest de volledige geschiedenis van de Dorpskerk weer te geven. Het accent ligt op het gebouw zelf, de activiteiten van de hervormde gemeente zijn grotendeels buiten beschouwing gebleven. De geschiedscnri, rtrijvlng is in vier delen uiteen gevallen. In afzonderlijke hoofdstukken wor den behandeld het gebruik van de kerk voor de katholieke eredienst (ca. 1100 tot 1573), de verwoesting in 1573 en het herstel in de periode 1581-1640, de kerk in de 18e en 19e eeuw en de restauratie in 1938 en de periode daarna. Veel aandacht is verder besteed aan de beschrijving van allerlei onderdelen van het gebouw, waarbij zelfs op de aanwezige kunstvoorwerpen en gebruiksvoorwerpen voor de eredienst gedetailleerd wordt inge gaan. Het boek, dat uitgebreid is geïllustreerd met zwart-witfoto's, is onder meer verkrijg baar bij Boeckhuys Wassenaar aan de Lang straat 11Het kost 29,90 gulden. FOTO HIELCO KUIPERS Hervormde kerk schrapt post in Jeruzalem doorn De Nederlandse Hervormde Kerk schrapt de 'luisterpost' in Jeruzalem waar sinds 25 jaar een predikant 'de ontmoeting met Israël zoekt'. In plaats daar van komt er in Nederland een functionaris Kerk en Israël die vooral de contacten met de jo den buiten Israël moet onder houden. Dit besloot de Nederlandse Hervormde Kerk afgelopen za terdag in Doorn. Slechts drie van de 75 synodeleden stemden voor handhaving van de post in Jeruzalem, die achtereenvol gens door dr. J. Schoneveld en dr. G.H. Cohen Stuart is vervuld. Het contract met laatstgenoem de loopt in de loop van 1993 af. Nieuwe voorzitter Acht Mei Beweging amsterdam anp De 108 organisaties die samen de Acht Mei Beweging vormen hebben Hedwig Wasser uit Pei- ze afgelopen zaterdag met over grote meerderheid gekozen tot voorzitter van deze beweging van progressieve katholieken. Zij volgt per 1 januari 1993 Wies Stael-Merkx op, die dan zes jaar het gezicht heeft bepaald van de Acht Mei Beweging. Zij was na twee termijnen niet meer her kiesbaar. Hedwig Wasser (53) kreeg in mei 1985 landelijke bekend heid, toen zij tijdens een toe spraak tot paus Johannes Paulus de Tweede van haar tekst afweek en aandrong op een andere houding van de Rooms-Katholieke Kerk tegen over onder andere gescheide- nen en homoseksuelen. 1/-loosdrecht anp „Honderden jaren zijn er zendelingen aanwezig ge weest op Zuid-MolukJcen. Wij wilden eerst heel zeker weten dat het de moeite waard was waarover jullie spraken. Daarom hebben we lang geluisterd, voordat we de keuze maakten voor Jezus Christus als onze Heer." Deze woorden van een In Nederland verblijvende Zuid-Molukker maakten veel indruk op synode-voor zitter ds. P. Boomsma van de Gereformeerde Kerken. Hij bracht ze in herinnering op een bijeenkomst in de Pandahallen in Nieuw-Loosdrecht ter ere van de veer tigste verjaardag van de Molukse Evangelische Kerk (GIM) in Nederland. Tijdens de kerkdienst waarmee de bijeenkomst be gon, ging ds. J.M. Sapuletej in op de verschillen tussen de eerste generatie KNIL-militairen uit het voormalig Nederlands-Indië die 'tijdelijk' naar Nederland werden overgebracht en hun kinderen, kleinkinderen en zelfs achterkleinkinderen. Zii waren ook in groten getale naar de Pandahallen gekomen om het jubileum te vie ren en elkaar te ontmoeten. Oorspronkelijk wilden de militairen een classis (on derafdeling) vormen van de moederkerk. Toen de Mo lukse Protestantse Kerk in 1951 al haar leden opriep de Republiek Indonesië te erkennen, keerden de ex-mili tairen de moederkerk echter de rug toe en richtten de GIM (Geretja Indjili Maluku) op, die momenteel 13.000 belijdende leden telt. Deze kerk verklaarde zich solidair met het Zuidmolukse volk en met het streven naar een vrije Republiek der Zuid-Molukken (RMS). Na de kerkdienst was er ruimte voor toespraken. „Het volk van de Zuid-Molukken is op weg naar een ei gen land", sprak president J.A. Manusana zijn volk in ballingschap toe. „Het schip dat vertrok uit Ambon had een roer nodig om behouden aan te komen. Passagiers hebben ook geestelijk voedsel nodig. Dat geldt zeker voor een volk in ballingschap". Daarom is de kerk vol gens hem zo belangrijk voor de Molukse gemeenschap in Nederland. Na de kerkdienst stonden een zangconcours, sport wedstrijden en een popconcert op het programma. „Sport en muziek tellen binnen de Molukse gemeen schap", aldus de woordvoerder van de GIM. „Wie niet aan sport doet maakt muziek en omgekeerd." COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adj)\ HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Henk van der Post (ad/). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wiihelminalaan 18,2505 ED Alphen a/d Rijn. telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a, 2161 HM Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 A8 Leiden. Postbus 83.2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071 -143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes): 1 elefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel 071-161400 btj vooruitbetaling Ond. BTW) per kwartaal 80.10 per kwartaal (post) 113.85 perjaar310.85 per maand 27.80 (Automatische incasso) KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071 -161367/161363 AGENDA MAANDAG 30 NOVEMBER Boerenmarkt op de Nieuwe Rijn van 11.00 tot 17.00 uur. Debat van De Jonge Socialisten PvdA Leiden met minister Ritzen over de toekomst van het hoger onderwijs, Sociëteit Minerva, aanvang 20.00 Noordwijk Lezing over natuurgeneeskunde door Ursula Giger (natuurgeneeskundige), Vrouwentrefpunt. Bronckhorststraat 27/a. aanvang 20.00 uur. Noordwijkerhout Weekmarkt op het Marktplein van 12.00 tot 17.00 uur. DINSDAG 1 DECEMBER Katwijk Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boors- ma. Zwanenburg 61. van 15.30 tot 16.30 uur. Lelden Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof. C. van Bruggepad 2. aan vang 20.00 uur. Noordwijk Bijeenkomst van de Noordwi|kse Ver. van Amateurfotografen "X 65', thema 'auto's'. Dienstencentrum De Wie ken. St. Jeroensweg. aanvang 20.00 WOENSDAG 2 DECEMBER Leiden Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug. Wassenaarseweg, van 16.00 Wonen. Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Noordwijk toheek in De Rank, van 16.00 tot 17.00 u Oegstgeest HET WEER ROB GROENLAND Beneden mooi, boven wind Juist tijdens het afgelopen week einde plande de atmosfeer een tij delijke rustpauze. Gangmaker ach ter deze verbetering was een rug van hoge luchtdruk, die vrijdag nog boven Ierland lagen zaterdag par keerde boven Nederland. Zulke systemen kunt u zich het beste voorstellen als een uitstulping of uitloper van hogedruk, voortko mend uit het standvastige grote hogedrukgebied bij de Azoren. De ze uitlopers van hogedruk worden gestuurd door de krachtige bo- venstromingen trekken meestal snel van west naar oost. Op deze wijze kan het beneden 'e- delijk mooi weer zijn, terwijl in de bovenlucht zeer krachtige winden waaien. Afgelopen zaterdagmiddag bracht deze sterke westzuidweste- lijke bovenstroming bewolking met zich mee, voorkomend uit een sto ring boven de Golf van Biscaye. Dit was voornamelijk bewolking op 7 tot 9 kilometer hoogte. Tijdelijk waren hierin enkele opti sche verschijnselen rondom de zon waar te nemen, iets dat iedereen met enige oefening ook kan waar nemen. Enige tijd was een gekleur de vlek rechts van de zon te zien met allerlei kleuren daarin, en ook een stukje van een kring om de zon was zichtbaar. Deze verschijnselen ontstaan als zonlicht door ijskris tallen worden gebroken. Vergelijk dit maar met het prisma effect waarbij zonlicht wordt ontle den in alle kleuren van de regen boog. Bij het doen van deze waar nemingen is het belangrijk dat u een hand voor de zon houdt, zodat er geen oogbeschadiging kan op treden. Bij de aanwezigheid van veel windveren, kunt u na enig zoe ken links en recht van de zonne schijf deze optische verschijnselen waarnemen. Gemiddeld zijn deze verschijnselen om de dag wel er gens vanuit Nederland zichtbaar. Ons actuele weer vandaag en mor gen wordt bestuurd door een zeer diepe Atlantische depressie, waar van het centrum (met tijdelijk een kerndruk van 930 mb) zich tussen IJsland en Groenland ophoudt. Het koufront van deze 'zware jongen' trekt de komende avond en nacht over ons gebied met regen en een zuidwester 5-7 bft. Morgenoverdag een krachtige westelijke stroming met opklaringen en een enkele kor te bui. Boven de Atlantische Oce aan wordt een volgende vrij jonge depressie in de sterke stroming van het hoofdlagedrukgebied getrok ken. De verwachting is dat dit jon ge systeem sterk uitdiepend een koers naar de Noordzee gaat vol gen. Dit komt woensdag voor ons te staan op regen en veel wind. Of er opnieuw een storm opsteekt langs de Nederlandse kust is nog onze ker. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. 2uid-Noorwegen: Langs de westkust veel bewolking en perioden met regen en maxima ca. 7 graden. In het binnen land vandaag toenemende bewolking gevolgd door nu en dan regen, bij Oslo eerst ook sneeuw. Maxima oplopend tot ca. 5 graden. Zuid-Zweden: Vandaag eerst nog af en toe zon. in de nacht van vandaag op morgen regen, in de noordelijke gebieden eerst ook sneeuw. Morgen overdag enkele opklarin gen en op de meeste plaatsen droog. Maxima oplopend tot ca. 5 graden. Denemarken: Wolkenvelden en 'voorna melijk m de nacht van vandaag op morgen regen Maxima oplopend tot ca. 7 graden. Britse Eilanden: Vandaag enkele opklaringen afgewisseld door een bui. In Engeland eerst nog veel bewolking en regen. Morgen half tot zwaar bewolkt en enkele buien, maar in Engeland overdag op de meeste plaat sen droog. Maxima van 8 graden in het noorden tot 11 in het zuiden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en voornamelijk in de nacht van vandaag op morgen wat re gen. Maxima ca. 10 graden. Duitsland: Wolkenvelden en voornamelijk morgen in het noorden af en toe regen. In het midden en zuiden plaatselijk mist. Maxima tussen 5 en 10 graden, maar in Beieren morgen ca. 3 graden, 's Nachts plaatselijk lichte vorst. Madeira: Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Maxima ca. 22 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, maar langs de zuidstran- den overwegend zonnig en maxima ca. 25 graden. Perioden met zon en droog. Maxima 19 tot 23 graden. Frankrijk: Wolkenvelden en ir en toe regen. In het midden en zuiden perioden met zon. Maxima 10 tot 13 graden, maar bij Biarritz en langs de Middellandse Zee tot 18. Morgen in het noordoosten ca'. 8 graden. Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. DINSDAG 1 DECEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.26 zon onder 16.31 Maan op 12.36 maanonder23.58 Waterstanden Katwijk Hoogwater 7.33 en 20.09 Laagwater 3.16enl5.27 Eindhoven zwaar bew. Aberdeen zwaar be wlO 12 6 0 1 Corsica en Sardinië: Óverwegend zonnig e graden. >anje: 18 Bordeaux Brussel Cyprus LasPalmas Ltssabon Locarno Luxemburg Madrid Langs de Costa's overwegend zonnig en Frankfurt motregen maxima van 19 graden bij Barcelona tot Genève mist 22 in de omgeving van Benidorm. El- Helsinki sneeuw ders perioden met zon, maar in het Innsbruck zwaar bew noordwesten geleidelijk meer bewolking Jstanbut fe8en en morgen nu en dan regen. Maxima ten a_gen,_ur,__ zwaa,?eVl noorden van Madrid tussen 11 en 16 graden en ten zuiden van de hoofdstad tussen 15 en 19. Portugal: In de Algarve perioden met zon en maxi ma ca. 19 graden. In het noorden en morgen ook in het midden meer bewol king en morgen nu en dan regen. Maxi ma 15 tot 17 gradenMaita nent oew. Zwitserland en Oostenrijk: Moskou hall bew Wolkenvelden, maar vooral in de bergen München zwaar bew. ook perioden met zon. In het laagland Nice onbew. plaatselijk mist. Maxima van 2 graden Oslo zwaar bew. bij Wenen tot 8 in Zwitserland. In de £a"i5 Maaf^' nacht vooral in Oostenrijk lichte en bij £r3ag zwaar bew. Wenen plaatselijk matige vorst. meionw HonSarii0: Stockholm zwaar bew Wolkenvelden, ook plaatselijk mist en r™ droog. Maxima 2 tot 5 graden en in de Wenen mis, nacht lichte vorst. Zünch m8l Tsjechoslowakije en Polen: Bangkok hchtbew Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Buenos Aires mist Maxima tussen 0 en 5 graden, 's Nachts 'Casablanca zwaar bew. lichte, eerst ook plaatselijk matige vorst. BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8