Leiden Regio 'Geld voor mislukte vuiloven' Angst voor laboratorium met proefdieren VERBIJSTEREND i 'Annexaties ongedaan maken na regiovorming' <0 Gewapende overval op bloemenboetiek U2-fans houden het netjes bij stadhuis Sloop Elascon voltooid 59 - MAANDAG 30 NOVEMBER 1992 -971- 7 Derde Kerkendag 8 De synode van de Ne derlandse Hervormde Kerk wil het voortouw ne men voor de organisatie van een derde Kerkendag. Inbraak aan Herensingel leiden Bij een insluiping in een woning aan de Herensingel zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee synthesizers, een per sonal computer, een luchtdrukpistool, twee speakers en een cas settedeck buitgemaakt. De achterdeur was niet afgesloten. Uit een woning aan Madoerastraat is diezelfde nacht tienduizend gulden gestolen. Ook hier was de achterdeur niet op slot. Op de bloemenboetiek aan de Churchilllaan is zaterdagmid dag een gewapende overval ge pleegd. De boetiekhouder is daarbij licht gewond geraakt. De overvaller heeft niets kun nen buitmaken. De overvaller, tussen de 30 en 35 jaar oud, kwam even voor vieren de zaak binnen om een bos bloemen te kopen. Toen de boetiekhouder het geld in de kassa had gedaan, werd hij door de klant vastge grepen en met een pistool be dreigd. De middenstander greep daarop de 'arm waarin overvaller het pistool had vast, waarna een worsteling ont stond. De bloemenkoopman kreeg daarbij een klap op het hoofd met het vuurwapen. Ondanks zijn verwondingen waarvoor hij later naar het AZL is overgebracht slaagde de man erin zijn belager op nieuw vast te pakken. Op zijn gegil kwam een aantal mensen af, maar toen die het pistool za gen, deinsden ze terug. Tegen een andere toeschouwer zei de overvaller dat het allemaal een grapje was. De overvaller is uiteindelijk zonder buit gevlucht in de rich ting van de Comelis Schuytlaan. De politie arriveerde vrij laat: een kwartier na de overval. Vol gens woordvoerder D. Grave- land heeft een van de getuigen weliswaar in een vroeg stadium 06-11 gebeld, maar is die mel ding nooit bij de politie aange komen. Nadat een tweede mel ding wel het bureau aan de Langegracht bereikte, was de politie binnen twee minuten ter plekke. Regio-gemeenten: provincie is mede-verantwoordelijk De SAVA, een samenwerkingsverband van regiogemeen ten, wil dat de provincie Zuid-Holland een deel van de li- quidatiekosten van de niet-gebouwde Leidschendamse vuilfabriek voor haar rekening neemt. De gemeenten stellen vast dat de provincie medeverantwoordelijk is voor het niet laten doorgaan van dit project. De totale schade van het mislukte plan bedraagt naar schatting 120 miljoen gulden. leiden erna straatsmakosten. Over de hoogte hiervan zouden beide partijen moeten In een brief aan provinciale sta- onderhandelen. De gemeenten ten vragen de SAVA-gemeenten stellen vast dat de SAVA door om een bijdrage in de gemaakte het beleid van de provincie ge dwongen was het project vroeg tijdig te beëindigen. Gedepu teerde staten zouden er steeds op hebben aangedrongen de in stallatie zo snel mogelijk te bou wen. Toen de plannen verge vorderd waren begin 1992 werd landelijk besloten het aan tal verbrandingsovens voor huishoudelijk afval in Zuid-Hol land te beperken. Daardoor werd de bouw van een oven in Leidschendam afgeblazen. Milieu-gedeputeerde H. van der Vlist voelt niets voor een bij drage in de kosten. De PvdA-be- stuurder meent dat de bouw van een vuilfabriek uitsluitend onder verantwoordelijkheid van de SAVA viel. Van een blokke ring van de plannen, van de zij de van de provincie, is volgens hem nooit sprake geweest. Van der Vlist vindt dat de ge meenten door het afgelasten van het project, verlost zijn van een dreigend debacle'. Op ter mijn zullen volgens hem de vuilverwerkingstarieven goed koper zijn dan wanneer de vuil fabriek er wel was gekomen. Vuilverwerking in de Leidschen damse installatie zou 250 gul den per ton vuil hebben gekost, de huidige prijs ligt op 210 gul den per ton. Om de verliezen terug te verdienen, zou een prijsstijging van 20 gulden per inwoner noodzakelijk zijn. In dat geval, zo stelt Van der Vlist vast, is het tarief toch nog lager dan wanneer de oven in Leids chendam was doorgegaan. De SAVA-gemeenten betwijfelen dit. De liquidatiekosten van de vuilfabriek zijn zo hoog. dat de verwerkingsprijzen voorlopig flink moeten blijven stijgen om de schade weg te werken. Portier slaat na kleine fooi leiden De 25-jarige portier van café De Grote Beer aan de Rem- brandtstraat heeft de afgelopen nacht een 24-jarige Leidenaar tegen de grond geslagen uit onvrede over een fooi. Na een woor denwisseling werd de geefster, een 23-jarige vrouw, door de por tier in de nek gegrepen. Haar metgezel pikte dat niet en liep op de portier af. Deze sloeg hem neer. Toen de politie erbij kwam, was de portier reeds vertrokken. leiden paul van der kool) Bij de gemeente Leiden zijn acht bezwaarschriften binnen gekomen tegen de komst van een proef-dierlaboratorium op het bio-sciencepark. Het bedrijf Gene Pharming Europe bv wil in l]et laboratorium de erfelijke eigenschappen van muizen zo veranderen dat ze medicijnen en groeihormonen kunnen pro duceren. Ook hoopt het bedrijf proe ven te kunnen voorbereiden met gemanipuleerde koeien. Gene Pharming is het bedrijf achter het eerste genetisch ge manipuleerde rund ter wereld, Herman genaamd. Het labora torium biedt verder plaats aan 5000 muizen. Er wordt gewerkt met radio-actief materiaal. Volgens de bezwaarmakers kan onmogelijk worden gega randeerd dat de muizen niet zullen ontsnappen of dat van buitenaf dieren zullen binnen dringen. Ook zijn ze bang dat door een vergissing of onoplet tendheid besmet materiaal naar buiten komt. „En de dan ont stane milieuschade is niet meer of zeer moeilijk te herstellen", schrijven de Bond van Autono me dierenvrienden en de Stich ting voor de Afschaffing van dierproeven. De Leidse Groenen vrezen dat bij een brand grote hoeveelhe den radio-actieve stoffen vrijko men. De politieke partij plant dan ook liever bomen langs de Archimedesweg. Volgens het Biotechnologie Archief NoGen uit Wageningen is de controle op dergelijke proeven onvol doende. Als de gemeente toch de vereiste hinderwetvergun ning zou afgeven, moet ze onaf hankelijke onderzoekers in de arm nemen en eisen dat het logboek van Gene Pharming openbaar wordt, vindt NoGen. Volgens de Nederlandse Vere niging tot Bescherming van Dieren moet eerst een maat schappelijke discussie worden gevoerd over het veranderen van erfelijke eigenschappen bij dieren. Ook zou het nut van dit soort activiteiten onvoldoende zijn aangetoond. Sterker nog, meermalen zou zijn gebleken dat verkregen geneesmiddelen niet werken, duur zijn en een flop zijn voor bedrijven: „En dat terwijl het welzijn van de dieren zonder meer wordt aangetast." Politiek Informatiecentrum de Invalshoek uit Leiden be treurt het dat de gemeente nooit een fundamentele discus sie heeft gevoerd over de aan wezigheid van een bio-science park binnen de gemeentegren zen, met alle gevaren vandien. Bezwaarmaken zou daardoor een stuk moeilijker zijn. Na het indienen van de be zwaarschriften, is de gemeente Leiden aan zet. Voor hall IIMUl moet ze aangeven of ze door wil gaan met de procedure. Zo ja, dan komt er een concept-hin derwetvergunning, waar op nieuw bezwaar tegen gemaakt kan worden. De Invalshoek heeft weinig hoop. „De ge meente Leiden is niet bij mach te in te grijpen in de biotechno- logischc ontwikkelingen. Het kapitalistische systeem laat de democratie daartoe eenvoudig weg de ruimte niet." leiden/regio paul van der kool) De Merenwijk terug naar Oegst- geest en Warmond, Stevenshof met Rijndijk naar Voorschoten en de Oostvlietpolder met Vrou- wenweg terug naar Zoeterwou- de. Over dergelijke grenswijzi gingen wil het Leidse PvdA- raadslid P. Bordewijk praten als de buurgemeenten instemmen met een agglomeratiebestuur. Zo'n agglomeratiebestuur houdt zich bezig met de belang rijke, regionale zaken, terwijl de regiogemeenten nieuwe stijl zich richten op 'de leefomge ving'. En dat zouden ze het bes te kunnen als ze 'dicht bij de burger staan', niet te groot zijn en regiogemeenten elkaar niet te veel overheersen. Vandaar dat Bordewijk vooral aan grote steden als Rotterdam dacht toen hij in het partijblad Socia lisme en Democratie schreef dat 'vroegere annexaties' ongedaan moeten worden gemaakt zodra er agglomeratiegemeenten ko men. Daar zijn ook hele ge meenten geannexeerd, zoals Overschie en Delfshaven, terwijl het in de Leidse regio steeds om polders en een enkel bebouwd weggetje ging. Toch kan hij zich, wat filoso ferend over zijn blauwdruk voor een landelijk verkiezingspro gramma voor de PvdA voorstel len dat ook de Leidse regio te rug naar de oude grenzen gaat. „Al moeten we niet te ver terug gaan", kijkt hij terug. „Want eens kruisten Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude el kaar op de plek waar de Mare in de Rijn stroomde. Leiden ont stond pas veel later. Ook het NS-station is nog op Oegstgees- ter grondgebied gebouwd. Nee, laten we ons voorlopig beper ken tot het terugdraaien van de annexaties in 1966, met Ste venshof, Merenwijk en Vrou- wenweg." Hij betwijfelt overi gens of een gemeente als Voor schoten de 'verstedelijkte' Ste- venshof-bewoners terug wil hebben. „Ze hebben een heel ander stemgedrag bij verkiezin gen en zorgen voor een heel an dere gemeenteraad." De sloop van de gebouwen van Elascon aan de Vrijheidslaan is voltooid. De gebouwen waren er rijp voor, nadat eind januari een felle brand in de leegstaande panden had gewoed. Het is de bedoeling dat er op het terrein zo'n tachtig woningen verrijzen, waarbij ook ruimte komt voor enige winkels en ateliers. foto wim dijkman De verkoop van kaarten voor twee popconcerten van U2 (9 en 10 mei in De Kuip) in het VW-kantoortje bij het stadhuis, is zaterdagochtend zonder pro blemen verlopen. VW-directeur C. Hugens spreekt over een 'ge slaagd experiment'. Hij hoopt van de gemeente toestemming te krijgen om in het vervolg voor alle massale evenementen in het centrum de kaarten te mogen verkopen. De proef werd gehouden om dat de kaartverkoop op het Sta tionsplein omwonenden veel overlast bezorgt. Om er op tijd bij te zijn bleven jongeren vaak een hele nacht bivakkeren voor het VW-kantoor. De burge meester verbood een dergelijke kaartverkoop uiteindelijk. Het uitreiken van volgnummers maakte een einde aan de over last, maar werd verboden door de organisatoren van popcon certen. Hugens: „We moesten dus wel naar een andere plaats." De VW-directeur is tevreden over het ordelijke verloop van kaartverkoop bij het stadhuis. Marktkooplui, die vlak naast het verkooppunt hun kraam had den, ondervonden geen last van de drukte. „De kippenboer naast ons kantoor heeft xdb ex Voor het eerst moesten popliefhebbers bij het stadhuis hun kaartjes halen. Volgens de WV, die de voorverkoop in handen heeft, was het een ge slaagd experiment. foto hielco kuipers tra verkocht." De eerste belangstellenden voor een kaartje arriveerden vrijdagmiddag rond een uur of twee. 's Nachts om twee uur werd het pas echt druk bij het stadhuis. Toen de WV haar lo ket om negen uur 's ochtends 'opende stond er in de Bree- straat een rij tot voorbij het bor des van het stadhuis. Omstreeks half elf was de rij verdwenen. „De overlast is zeer beperkt ge bleven, omdat in deze buurt veel minder mensen wonen dan bij het Stationsplein." Een kleine 50 wachtenden moest de WV in eerste instantie teleurstellen. Hugens: „Dat was de enige dissonant. Net nadat wij het loket hadden gesloten omdat de kaarten op waren, kwam het bericht dat er een derde concert op 11 mei zou komen. We wisten dat dat in re serve was, maar hoorden te laat dat dat doorging. De rest van de kaartjes hebben toen maar in ons kantoor op het Stations plein verkocht. Ik hoop dat die 50 mensen daar op tijd achter zijn gekomen." Blouses van 100% gewassen zi|de in 8 uni kleuren. Keuze uit 2 modellen: met sjaalkraag of met klepzakken. In de maten S t/m XL Normaal 99.95 Tot en met 12 december as of zoveel eerder J als de voorraad is uitverkocht voor de verbijsterende prijs van U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7