Brinkman doet stapje terug in WAO-kwestie D66 wil weer praten over 'paarse coalitie' Binnenland Mariniers terug Enquête: 5 zetels voor Centrumdemocraten Boeren massaal naar Den Haag Congres D66 worstelt met Schiphol Lubbers: Nee tegen vreemdelingenhaat CDA en PvdA achter basisbeursplan Ritzen CDA laat vaste norm ontwikkelingshulp los Justitie stuurt 2.000 verdachten naar huis MAANDAG 30 NOVEMBER 1992 Omeenschappf^ke Pendiemt Kinderen mishandelen Sinterklaas rotterdam» Sinterklaas is gistermiddag in Rotterdam mishan deld door een groep jongeren van rond de tien jaar. Dat gebeur de toen hij een sinterklaasfeest bezocht in een kinderdagverblijf aan de Jagthuisstraat. Volgens de Rotterdamse politie werd de goedheiligman geschopt, geslagen en met stenen bekogeld door jongeren uit de buurt. Deze groep had op de bijeenkomst overi gens niets te zoeken, omdat die alleen was bedoeld voor kinde ren van de crèche en hun ouders. Ook met de leiding van het kinderdagverblijf raakten de jongeren slaags. De politie heeft twee van de jongeren. 10 en 11 jaar oud, aangehouden en ver manend toegesproken. Sinterklaas is onder politiebegeleiding vertrokken. Zigeuners mogen op camping blijven amsterdam Een groep van 37 uit het voormalige Joegoslavië af komstige zigeuners mag tot 1 april blijven staan op de camping Zeeburg in Amsterdam. Dat zegt woordvoerder Schokkenbroek van het Landelijk Platform Woonwagenbewoners en Zigeuners. De eigenaar van de camping wilde aanvankelijk de zigeuners verwijderen, omdat een van de kampeerwagens waarin zij wa ren gearriveerd, zou zijn gestolen. De politie heeft die zaak in behandeling. Wagen met hulpgoederen gestolen venray Een buiten het centrum van Venray geparkeerd staande trekker met oplegger met een lading hulpgoederen voor de VN- strijdkrachten in het vroegere Joegoslavië is zaterdagnacht ge stolen. De wagen stond dicht bij de woning van de chauffeur. De man zou vanmorgen vroeg vertrekken. De lading, eigendom van het ministerie van defensie, bestond onder meer uit brandstof en auto-onderdelen. Vrijhoef voorzitter van D66 numegen» Het congres van D66 heeft zaterdag de huidige direc teur van de Gelderse Ontwikkelingsmaatschappij Vrijhoef be noemd tot nieuwe voorzitter. Vrijhoef (40) volgt Ries Jansen op, die de afgelopen twee jaar D66-voorzitter was. Vrijhoef spoorde in zijn eerste toespraak als voorzitter zijn partijgenoten aan om de partij een duidelijk profiel te geven. „De andere partijen zijn aan het desintegreren. Dit is daarom voor ons het moment om onze energie in de partij te steken", aldus Vrijhoef. Veertigste dode in Rotterdam rotterdam Bij een schietpartij op de Essenburgsingel in Rotter dam zijn zaterdagmorgen een man gedood en twee mannen ge wond geraakt. Volgens de politie was de man het veertigste do delijke slachtoffer van een misdrijf dit jaar. De schietpartij is ver moedelijk ontstaan na onenigheid in een café waar een feest aan de gang was. De schietpartj werd op straat voortgezet. Daar werd het dodelijke slachtoffer aangetroffen. De twee gewonde mannen van 27 en 33 jaar hadden nog kans gezien in een auto te gaan zitten. De drie slachtoffers zijn van Cninese afkomst. De identiteit van de dode man is nog niet bekend. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. doorn Een deel van de mariniers die in Cambodja deel uitmaken van de VN-vredesmacht, is gisteren in Nederland teruggekeerd. Zij werden in Doorn opgewacht door familieleden. De Nederlanders waren in mei naar Cambodja gegaan om daar de Rode Khmer te ontwapenen en mij nen te verwijderen. Van het ontwapenen is echter niets terecht gekomen omdat de Khmers weigerden mee te werken. In totaal proberen 16.000 VN-soldaten de vrede in Cambodja te herstellen. foto anp» Raymond rutting 'Fractie blijft zoeken naar oplossing huidige uitkeringen hilversum anp De Centrumdemocraten krijgen vijf zetels in de Tweede Kamer als nu verkiezingen zouden worden gehouden. De CD heeft nu één zetel in de Kamer. Sinds het begin van dit jaar is de aan hang onder de kiezers voor de partij van Janmaat verdubbeld tot drie procent. Volgens het NIPO, dat de enquête uitvoerde, heeft de vliegramp in de Bijl mermeer bijgedragen aan de sterke groei van de CD, omdat duidelijk werd dat daar relatief veel buitenlanders illegaal wo- Het opinie-instituut denkt echter dat de toeloop naar de CD vooral heeft te maken met ontevredenheid over het asiel beleid van de regering. De meeste nieuwe aanhangers van Janmaat wonen in Noord- en Zuid-Holland, vooral in de vier grote steden. Een meerderheid van 61 pro cent van de nieuwe CD-aan- hang steunde tot voor kort nog de regeringspartijen CDA en PvdA. Verreweg de meesten stemden vroeger PvdA (42). Vol gens het NIPO-onderzoek ver liest ook de WD kiezers aan de CD: 17 procent van de nieuwe CD-stemmers komt van de libe ralen. Het NIPO wijst erop dat de aanhang van de Centrumde mocraten in werkelijkheid ho ger kan zijn dan 3 procent, om dat veel mensen er niet voor durven uit te komen dat zij op die partij zouden stemmen. Onder zware politieke druk van de partijtop heeft de CDA-partijraad zaterdag genoegen genomen met een va ge toezegging van fractieleider Brinkman over het ont zien van de bestaande WAO'ers. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de partijraad zou uitspreken dat hun uitke ring niet mag worden aangetast, maar die motie werd uiteindelijk ingetrokken. den haag gpd-anp CDA-voorzitter Van Velzen heeft de afgelopen dagen alle voorzitters van kamerkringen bij zich geroepen en hen ge waarschuwd geen voorstellen tegen de wil van het bestuur in te aanvaarden. Van Velzen vreesde een herhaling van de partijraad vorig jaar, toen de partijraad tegen de wil van de CDA-top uitsprak dat voor ont wikkelingssamenwerking an derhalf procent van het natio naal inkomen gereserveerd moest blijven. In de korting op de bestaande WAO'ers onder de 50 jaar door hun uitkering te bevriezen, heeft Brinkman nogal wat pres tige gestoken. Een nederlaag op de partijraad zou dan ook een klap voor zijn imago zijn. Zover kwam het echter niet. De partijraad nam genoe gen met de toezegging dat de fractie zich blijft inspannen om een oplossing te vinden voor de huidige WAO'ers. De indieners van de motie waren tevreden dat het „signaal" dat ze hadden willen geven, bij Brinkman was overgekomen. „We hebben het gevoel dat de fractie onze op roep serieus neemt", aldus de Amsterdamse kamerkringvoor- zitter Wermuth, de indiener van de motie. Brinkman omkleedde zijn toezegging echter met veel mit sen en maren: „Ik begrijp dat het diep zit in de partij. Maar ik ga hier niet vandaan met de boodschap: regel het maar, ook als dat tot een onverantwoorde numegen «gpd Het D66-bestuur gaat opnieuw overleggen met de collega's van PvdA en WD over een 'paarse coalitie', een kabinet zonder het CDA. De gesprekken daarover werden onlangs gestaakt nadat met name PvdA-voorzitter Rot tenberg duidelijk de boot af hield. Maar de leden willen graag dat de gesprekken wor den hervat, zo bleek zaterdag op een partijcongres in Nijme gen. D66-leider Van Mierlo hield zijn achterban voor dat zijn „diepe verlangen naar een cen trum-links kabinet tot beheers bare proporties is terugge bracht". Hij hekelde onder meer de wijze waarop het ille galen-debat door de regerings partijen is gevoerd: „Beneden elk peil." Ook voor dé politieke „koehandel" van CDA en PvdA rond de WAO had Van Mierlo geen goed woord over. Het los laten van de norm voor ontwik kelingssamenwerking vindt in de ogen van Van Mierlo al even min genade. „Er is geen over tuigende redenering te vinden die een geringere krachtsin spanning van de rijke wereld ten gunste van de arme recht vaardigt." De D66-fractie pleit daarom voor het verhogen van de zuivere ontwikkelingshulp (aan meest arme landen) tot één procent van het Bruto Na tionaal Produkt, net als de PvdA. Op dit moment ligt dat percentage op circa 0,7 procent. hetgeen spoort met de interna tionale norm. De D66-leden gingen akkoord met een plan voor de sociale zekerheid dat af gelopen zomer door een pro jectgroep is opgesteld. D66 kiest ervoor alleen de AOW te laten meestijgen met het gemiddelde loonpeil. Voor de andere sociale uitkeringen en het minimum loon is verhoging met het infla tiecijfer voldoende. De invoering van een mi nistelsel in de sociale zekerheid wijst D66 vooralsnog af. De ge volgen daarvan voor onder meer de collectieve lastendruk zijn nog onvoldoende duidelijk. De D66-leden gingen wel ak koord met een onderzoek naar een basisinkomen voor ieder- Standpunt wordt bepaald op speciale studiedag Schiphol. „D66 dreigt de partij van het vage mid den te worden. Schep duidelijkheid", aldus Brink horst. D66-kamerlid Tommei maakte buiten de verga dering groot bezwaar tegen de motie. „Als deze motie wordt aangenomen kun je Schiphol wel bij na sluiten", zo meende hij. Hij doelde daarbij vooral öp de zeer strenge geluidsnormen en het verbod op nachtvluchten die in de motie waren opgenomen. Tijdens een schorsing van de beraadslagingen werd uiteindelijk in overleg tussen Tommei en de indieners van de motie besloten dat D66 binnen kort een speciale studiedag over Schiphol belegt. De toekomst van Schiphol leek zaterdagmiddag het verder gesmeerd verlopen D66-congres te ontregelen. De aanleiding was een zeer gedetail leerde motie, die de toekomst van Schiphol aan scherpe voorwaarden wilde onderwerpen. Hoewel diverse afgevaardigden duidelijk maak ten dat wat hen betrof de motie veel te ver ging, kwam de vroegere fractievoorzitter Brinkhorst - momenteel een hoge milieu-ambtenaar bij de Europese Gemeenschap - met een opmerkelijke bijdrage. Hij gaf het advies de motie als „richting gevend" te beschouwen voor de toekomst van goes anp Zeeuwse boeren willen woens dag massaal naar Den Haag trekken om daar koningin Beatrix een petitie aan te bie den. „Die actie is zorgvuldig op gezet en zal heel rustig verlo pen. De boeren hebben niets te gen de koningin, integendeel", aldus zaterdag actieleidster Wisse. Een groot aantal Zeeuwse boeren strooide zaterdag op de Grote Markt in Goes weer kwis tig met aardappelen uit protest tegen het landbouwaidcoord tussen de EG en de VS. Ruim tachtig tractoren dumpten daar duizenden kilo's aardappelen, uien en wortelen. Op de terug reis hielden de boeren op ver schillende plaatsen het verkeer enige tijd op. Het protest van zaterdag richtte zich vooral tegen de ver laging van de suikerprijs. Ze voelden zich volgens Wisse ex tra gefrustreerd door de waar schuwing van mini ster-presi dent Lubbers vrijdagavond aan het Landbouwschap niet het voorbeeld van de Franse boe renacties te volgen en niet „on democratisch" te handelen. De actie in Goes verliep op wat knallend vuurwerk en een brandje in een strobaal na vrij rustig. De verkeersopstoppin gen na afloop van de actie had den een aanrijding tussen twee auto's met blikschade tot ge volg. Volgens Wisse „is het alle- maal keurig gegaan", al gaf ze toe dat de actie zaterdag in Zee land al iets grimmiger was dan het protest eerder in de week in Bergen op Zoom. Premier Lubbers heeft zaterdag de CDA-partijraad in Arnhem aangegrepen om nog eens na drukkelijk te waarschuwen le gen het gevaar van oplaaiende vreemdelingenhaat. „Wij moe ten gewoon nee zeggen tegen vreemdelingenhaat, ik kan dat niet genoeg benadrukken", al dus deCDA-leider. CDA-fractieleider Brinkman steunt volop de strijd van de Duitse regering tegen de oplaai ende rassenhaat, het herleven de nationalisme en de „brand- bommengooiers". „Maar we moeten ook in eigen land voor komen dat dit soort dingen hier gaat gebeuren", zo waarschuw de hij. Partijvoorzitter Van Velzen stipte de problematiek aan van de illegalen. Zij leven volgens hem vaak onder mensonwaar dige omstandigheden en wor den uitgebuit. „Bovendien brengt de problematiek ook de uitkomst leidt. Ik moet wegko men met een eerlijk verhaal, u moet niet denken dat ik het wel even regel." PvdA en CNV waren evenwel tevreden. PvdA-voorzitter Vree man liet gisteren weten dat de kans op een compromis in de coalitie groter is geworden. De PvdA staat al geruime tijd op het standpunt dat het kabinet niet mag snijden in de uitkerin gen van mensen die al in de WAO zitten. Ook de christelijke vakbewe ging CNV vindt de toezegging van betekenis. Volgens secreta ris sociale zekerheid De Geus zit er nu „toch beweging in het CDA. En dat werd tijd ook". positie van hier legaal verblij vende personen in gevaar en ze ondermijnt de geloofwaardig heid van de burger in de rechts staat." Van Velzen juicht de discussie toe over het strenger straffen van werkgevers die illegalen in dienst nemen of van mensen die hun woonruimte verhuren. Hij opperde te adverteren in „Ghanese, Turkse of Marok kaanse kranten met de gevolgen waarin een illegaal terecht komt". Van Velzen vindt dat de overi ge EG-lidstaten meer moeten doen om het probleem van het grote aantal asielaanvragen in Duitsland te verlichten: „Onze Europese solidariteit met Duits land om tot één gemeenschap pelijk vreemdelingenbeleid te komen, is te gering." Van Vel zen zal de kwestie vrijdag aankaarten op een bijeenkomst van christendemocratische re geringsleiders en partijvoorzit ters in de EG. den haag gpd CDA en PvdA zijn er vóór om ook de basisbeurs bij de studie financiering weer afhankelijk te maken van het inkomen van de ouders. De regeringsfracties zijn echter tegen de eis van minister Ritzen van onderwijs dat dan ook de kinderbijslag inkomens afhankelijk wordt. Ritzen liet vrijdag weten een inkomensafhankelijke basis beurs te willen invoeren om te kunnen voldoen aan zijn aan deel in het 2,75 miljard grote ex tra bezuinigingspakket voor vol gend jaar. Ritzen liet zaterdag nog eens weten dat het principe van ouderonafhankelijke stu diefinanciering, dat in 1986 werd ingevoerd, niet langer is te betalen. „We hebben te maken met beperkte overheidsfinanci ën. Daarnaast komen er steeds meer studenten bij. De beperkte financiën kunnen we beter ge bruiken voor de lagere inko mens, voor de mensen die het het hardst nodig hebben." Ritzens eigen PvdA vindt het op zichzelf een goede zaak dat de hoogte van de studiebeurs vanaf 1994 weer geheel afhan kelijk wordt van het inkomen van de ouders. „Het studeren in het hoger en middelbaar onder wijs moet wel voor iedereen toegankelijk blijven. Mensen met een hoog inkomen zullen meer moeten betalen voor de studie van hun kinderen", aldus PvdA-kamerlid Netelenbos. CDA-fractievoorzitter Brink man schaarde zich zaterdag op de partijraad achter Ritzens plannen met de basisbeurs, maar wees een inkomensafhan kelijke kinderbijslag af. Partijraad volgt kamerfractie arnhem anp Het CDJA en het CDA-Vrou- wenberaad zijn er zaterdag niet in geslaagd het CDA vast te pin nen op 1,5 procent van het na tionaal inkomen voor ontwikke lingssamenwerking. Met een kleine meerderheid schaarde de partijraad zich ach ter een notitie van de buiten landcommissie om voor de ko mende regeerperiode een stu die te verrichten naar wat nu precies onder de noemer ont wikkelingssamenwerking moet vallen. De CDA-fractie zei eer der deze maand de norm van 1,5 procent te willen loslaten ornaat deze automatische kop peling steeds meer „vervuiling" aantrekt. Zo heeft PvdA-minis- ter Pronk van ontwikkelingssa menwerking al geld moeten op hoesten voor asielzoekers, vluchtelingen, defensie-uitga ven, de gezondheidszorg en zelfs de lerarensalarissen. De fractie wil minder geld voor ont wikkelingshulp, maar dat geld dan ook wel echt besteden voor dat doel. De commissie-Neuman wil de internationale hulpverlening nader in kaart brengen, waarbij ook geld wordt betrokken dat van andere ministeries richting buitenland gaat. Dat laat onver let dat de zuivere hulp aan de armste landen op peil moet worden gehouden, gebaseerd op het bedrag dat daarmee in 1990 was gemoeid. Die hulp dient mee te groeien met het netto nationaal inkomen. Het CDJA en het CDA-Vrou- wenberaad hebben als bezwaar tegen de keuze van Neuman (en van het partijbestuur) dat zij naar een norm voor brede inter nationale hulpverlening willen, waaronder bijvoorbeeld ook hulp aan het voormalige Oost blok valt. &S. Cellentekort wordt nijpender Inwoners van Goes konden zaterdag gratis eten. Boze boeren dumpten op de Grote Markt in Goes duizenden kilo's aardappelen, uien en wor telen. foto anp gerrit Of heus den haag anp Justitie heeft de eerste negen maanden van dit jaar 2.000 ver dachten in preventieve hechte nis weggestuurd wegens het cellentekort. Dat zijn er 800 meer dan over het hele vorige jaar. Een ambtelijke commissie onderzoekt welke noodmaatre gelen het cellentekort kunnen verminderen tot de twee nieuw te bouwen gevangenissen klaar zijn. De commissie rapporteert binnenkort aan minister Hirsch Ballin van justitie. Het aantal heenzendingen is overigens over de drie kwarta len van dit jaar gedaald van 903 in het eerste, naar 666 in het tweede en 478 in het derde kwartaal. Ondanks die daling ligt het aantal echter nog 60 procent boven het kwartaalge middelde van vorig jaar. Het gaat bij de heenzendingen om verdachten van diefstal, roof overvallen. inbraken en geweld pleging, aldus een woordvoer der van het ministerie. Eerder dit jaar legden Hirsch Ballin en Kosto onder druk van de Tweede Kamer na een nood kreet van de Amsterdamse poli tiecommissaris Nordholt een noodverband' aan van 175 200 extra cellen, onder meer door de verouderde gevangenis Oostcreiland in Hoorn tijdelijk te heropenen en illegalen op te sluiten in het Amsterdamse grenshospitium. Dat noodver band heeft volgens Justitie voor de daling van het aantal heen zendingen in het derde kwartaal gezorgd. De twee nieuwe in- n< tldngen met in totaal 600 cel len brengen de totale cellenca paciteit in Nederland eind '94 op 8700, bijna twee maal zoveel als in 1981.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3