3?»| Schaatsers oogsten bewondering Tomba kleunt mis in eigen land Van Kempen verwerkt evenaring record alleen Sport Rusland pakt schaaktitel Leidse bowlers winnen alleen van Leiderdorp SSSBBB. Basketbaltoernooi Lisse met slechts zes ploegen Hans Schipper rukt op bij B-rijders MAANDAG 30 NOVEMBER 1992 Sterke serie Hersman in Lake Placid lake placid Martin Hersman is tweede geworden in een schaats-interland voor junioren. De Sassenheimse pupil van trainer Leen Pfrommer legde op de ijspisle van Lake Placid (VS) een serie van 39,43 (500 meter), 1.59,80 (1500 meter), 4.15,07 (3000 meter) en 7.20,18 (5000 meter) neer. In Nederland kwalifi ceerden Arnold van der Poel en Marcel Bliek zich rechtstreeks voor het Nederlands kampioenschap 500 meter. Op de 1500 me ter bleek Bliek met 2.04,06 nog niet snel genoeg voor een toe gangsbewijs, net zo min als Ruud Borst, die in 2.04,13 finishte. Zware straf voor ijshockeyspeler utrecht» Ronnie Plamont, speler van ijshockeyclub Nijmegen, is voor de rest van het seizoen geschorst. De tuchtcommissie van de ijshockeybond kwam tot de conclusie dat Plamont met opzet heeft gehandeld, toen hij in de competitie-wedstrijd tegen Ge leen zijn tegenstander Rick Boh met zijn stick in het gezicht sloeg. Anand en Gelfand eindigen gelijk moskou De Indiase grootmeester Viswanathan Anand en de Witrus Boris Gelfand hebben.samen met Aljechin-herdenkings- toernooi op hun naam gebracht. Door remises in de laatste ron de eindigden zij met 4 1 /2 punt uit zeven partijen. Anand hield met zwart stand tegen de Let Alexei Sjrov, terwijl Gelfand even eens met zwart remise liet aantekenen tegen Jan Timman. De Nederlandse kandidaat-wereldkampioen finishte met 1 1 /2 punt als laatste. Bestuur van schaakbond stapt op utrecht» Tijdens de zaterdag in Utrecht gehouden bondsraads vergadering is het bestuur van de Koninldijke Nederlandse Schaak Bond (KNSB) afgetreden. Het college kwam tot dit be sluit omdat de meerderheid van de afgevaardigden van de der tien districten niet verder wilde gaan dan een contributie-verho- ging van vijf procent. Kokkelkoren wint cross op De Bult leiden» Noordwijkerhouter Martien Kokkelkoren, de enige profrenner uit de Leidse regio, heeft het afgelopen weekeinde de door Swift georganiseerde cross op De Bult in Leiden op zijn naam geschreven. Joost van der Meer uit Roelofarendsveen werd tweede, de Belg Casper van der Meer derde. De wedstrijd was in het kader van de nationale crosscompetitie 1992/93. An- dré Möhlmann uit Leiden is in een veldrit in Schijndel als acht ste geëindigd. Winnaar werd Bram de Groot uit Zevenhoven. Volleybalbond vaart eigen koers papendal Piet de Bruin was tegen, maar toch ging de bonds raadsvergadering van de NeVoBo akkoord met een wijziging van de structuur binnen de volleybalbond. Dat bleek zaterdag in sportcentrum Papendal. Belangrijkste verandering is de verzelf standiging van de top, nodig geacht om de nationale teams en de eredivisie makkelijker en sneller te besturen. De top krijgt een eigen sector, waarvan de voorzitter tevens in het hoofdbestuur komt. debrecen rtr De tamelijk onbekende Italiaan Fabrizio Tescari verraste gisteren vriend en vijand, alsook zijn landgenoot Tomba la Bomba, op de slalom. F sestrieres »anp Zijn seizoenstart had niet ont- hutsender kunnen zijn. Bijna 100.000 fans volgden zaterdag en zondag Alberto Tomba in Sestrieres bij de opening van het wereldbekerseizoen. De Ita liaan had zich voorgenomen voor zijn publiek te schitteren op de slalom en reuzeslalom. Het werd echter een geruisloze aftocht. Muisstil dropen de duizenden toeschouwers ontgoocheld na de twee wereldbekerwedstrij den de Alpen-top weer af. Za terdag troefde de jonge Noor Kjetil-Andre Aamodt Tomba af op de reuzenslalom, gisteren streek de onbekende Italiaan Fabrizio Tescari onverwacht de overwinning op. Tomba kwam, evenals de winnaar van een dag eerder, ten val. Voor Tomba, goed voor een jaarinkomen van ongeveer vijf tien miljoen gulden, staat dit seizoen de algemene wereldbe ker centraal. De gefortuneerde Italiaan weet echter na drie mislukte pogingen (steeds tweede), dat de kans op succes minimaal is. De macho van het ski-circus laat de snelheids nummers (Super G en afdaling) in tegenstelling tot andere favo rieten als de Zwitser Accola, de Luxemburger Girardelli en de Noor Aamodt links liggen, waardoor hij in de twee slalom disciplines alles moet winnen om een kans te maken op de overwinning in het totaal-klas sement. Voor de Italiaanse volksheld is winnen een bekend begrip. Hij zegevierde inmiddels al in 28 wereldbekerwedstrijden. Hij kan dus met de spanning om gaan, maar zijn roekeloze stijl speelde hem in het verleden weieens meer parten. Zaterdag was hij echter niet snel genoeg om Aamodt op de reuzenslalom te verslaan. In de eerste manche was het verschil miniem (0,01 seconde), in de tweede was het onderscheid duidelijker. Zondag ging het opnieuw mis met Tomba. De wereldkam pioen slalom maakte op zijn fa voriete nummer in de tweede manche een grove fout en ging onderuit. Dat hij in de eerste manche duidelijk de snelste was geweest - hij startte de tweede omloop met een voorsprong van bijna een seconde op zijn landgenoot Tescari - maakte hem niet voorzichtiger. In Park City startten de vrou wen het seizoen. In het Ameri kaanse ski-oord was Ulrike Mai- er de sterkste op de reuzensla lom. De 25-jarige Oostenrijkse, reeds twee keer wereldkam pioene op de Super G, verraste de Franse veterane Carole Mer le en de Zwitserse Vreni Schnei der. Het schaakteam van Rusland heeft in de Hongaarse plaats De brecen het toernooi om de Europese landentitel gewonnen. In de negende en laatste ronde hadden Kasparov c.s. voldoende aan een minimale zege op Georgië (2 1/2-1 1/2). Rusland ein digde met een totaal van 25 punten, 2 1/2 punt meer dan de Oekraïne. Nederland, dat in het weekeinde gelijkspeelde tegen Tsjechos- lowakije (2-2) en verloor van IJsland (1 1/2-2 1/2 met een neder laag van Jeroen Piket aan het eerste bord tegen Hjartarsson) be machtigde geen plaats bij de eerste tien. De ploeg kwam uit op 18 1/2 punten, net iets meer dan vijftig procent. De 17-jarige Vladimir Kramnik was topscorer in het Russische team met zes punten uit zeven partijen. Wereldkampioen Gari Kasparov kwam aan het eerste bord tot zes uit acht. De andere leden van het team waren Drejev, Jizmanawin en Barejev. Bij de vrouwen, met teams van twee personen, werd de Oek raïne eerste met een totaal van 13 1/2 punten. Georgië werd op een half punt tweede. Beide landen wonnen de laatste wedstrijd met 1 1/2-1/2, respectievelijk tegen Spanje en Israël. Nederland had geen ploeg afgevaardigd. Davo (0-3). De totale pinval was 3141. Individuele scores: Koos Smit 742, Wijnand Rijsdam 490 (3 beurten), Cor Heemskerk 852 (5) en Bas Menken 1057 (6). PBS staat op de derde plaats. Het team Van Bostelen, uitko mend in de derde klasse, haalde drie punten. Het won van van Uitgeest (2-1) en verloor van De Meent (1-2) en Kasteel (0-3). De totale pinval bedroeg 3179. In dividuele scores: Joop Pol 690 (4 beurten), Elbert Gertenaar 945 (5), Hals Gertenaar 825 (5), Jac ques Petit 719 (4). In de hoofdklasse van de natio nale trio-league hebben de bowlers van het Leidse team De Valk in Leiderdorp drie punten overgehouden aan de. ontmoe tingen tegen Lelystad (0-3), De Maaspoort (0-3) en het Leider- dorpse United Technology (3- 0). De totale pinval was 3145. Individuele scores: Jan Snik 1088, Eelco Menken 924, Ruud Ouwehand 1133. De Valk bezet nu een zesde plaats. Tweedeklasser Van der Maat Assuradeuren werd thuis in Lei den drie punten rijker. Het Haarlemse Casino moest er met 2-1 aan geloven, maar tegen Molenaar (1-2) en Stellema (0- 3) gingen de Leidenaars ten on der. Leidse topscorer was Cock Blijleven (227). In de derde klasse haalde het team PBS uit Leiden het afgelo pen weekeinde vier punten. Het versloeg All Stars (2-1) en Wijn- koperij (2-1), maar verloor van Het team Verboon behaalde in Capelle aan den IJssel het herfstkampioenschap in de vierde klasse. Cios en Nova Press werd met 3-0 aan de kant gezet en van Ben Broekhof won het met 2,5-0,5 gewonnen. De totale pinval was 3125. Indivi duele scores: Dick Verboon 1098, Kees Verboon 1081, Jack Verboon 946, allen uit zes beur ten. Veldkamp en Zandstra zetten wereldbekerwedstrijd naar hun hand 'Ik wist dat het herstel lang zou duren MET VRUCHTEN, DIVERSE SMAKEN BEKER 150 GRAM el0ers 85 bij ons rvniv"-'3 TARWE- BOUEN ZOTTI'S R00M- DESSERT HEERLIJKE BOEREN- room- K00L schnitzels (zonder stronk) HEEL a STUKS (voorverpakt) elders kw bij ons POND Niet de gebruikelijke acht, maar slechts zes teams doen dit jaar mee aan het internationale vrouwenbasketbaltoemooi van BV Lisse. De organisatie kwam tot dit besluit, omdat verschil lende buitenlandse teams pro blemen hadden met het sturen van de sterkste speelsters naar Lisse of de reiskosten niet kon den betalen. Op zaterdag 26 en zondag 27 december is de grootste trek pleister het Russische NI KA Ni- zhny Novgorod, dat het toer nooi van Lisse al twee keer heeft gewonnen. Verder geven de na tionale teams van België, Israël en Nederland acte de présence. Het deelnemersveld wordt aan gevuld met de koploper uit de eredivisie Texim/Tonego uit Haaksbergen en de vrouwen van BV Lisse. Nieuw is dit jaar, dat alle wedstrijden op één veld worden gespeeld. Acht jaar na zijn debuut in het A-peloton heeft Richard van Kempen het recordaantal over winningen van Dries van Wijhe geëvenaard. Hij behaalde zater dag in de zesde KNSB-mara- thon zijn 45ste overwinning op kunstijs. Iri de massa-spurt troefde hij al zijn concurrenten af. „Ik kan niet veel zeggen. Het is op dit moment bijna niet te geloven dat ik het record van Dolle Dries heb geëvenaard sprak hij tot de 2000 toeschou wers in het stadion van de Vechtse banen. Van Kempen had een paar 'uitrijrondjes' nodig om bij zin nen te komen. „Ik moest even alleen zijn. Ik was niet in staat me rustig te ontspannen. Ik had beweging nodig. Er ging zo veel door mij heen", bekende de Klerks-rijder naderhand. Net ais in zijn debuutjaar werd Van Kempen dit seizoen gekweld door een rugblessure. Begin oktober kwam hij in In zeil tijdens een fietstraining ten val. Het onderste gedeelte van zijn rug was helemaal blauw. „Ik wist dat het herstel lang zou duren. Ik had zo'n blessure al eens vaker gehad. Toen pakte ik de draad te vroeg op. Daardoor bleef ik achter de feiten aan hobbelen. Dat wilde ik niet weer. Ik heb de discipline opge bracht het letsel volledig te la ten genezen. Gemakkelijk was dat niet, want ik moest het klas sement uit mijn hoofd zetten. Ik heb 70 punten achterstand, op de nummer één: Peter de Vries. Dat maak ik nooit meer goed", aldus de viervoudige cupwin- Het wedstrijd kende vele enerverende momenten. Con stant waren er uitlooppogingen. Met name Alphenaar Henk An- genent, Frans de Ronde, Fausto de Marreiros en Robert Vunde- rink probeerden het. Maar door het hoge tempo van het peloton werd hun weinig ruimte ge gund. „Ik had de aanval zelf ook wel willen kiezen. Maar dan had ik mezelf opgeblazen. De ron de-tijden lagen steeds rond de 32. Het optimale ijs en de ideale weers-omstandigheden verhin derden de definitieve uitbraak", aldus Van Kempen. De eindsprint won hij met machtsvertoon. Driehonderd meter voor de meet zette hij een tempo-versnelling in. De concurrenten hadden het nakij ken. Na de laatste bocht had Van Kempen al een voorsprong van zo'n vijftien meter op zijn ploeggenoot Kramer en De Marreiros, die respectievelijk tweede en derde werden. „De laatste honderden meters was het heerlijk schaatsen van avond. Ik ben de sprint zo vroeg mogelijk aangegaan om risico's in de laatste bocht uit de weg te gaan. Ik hou nu eenmaal niet van duw- en trekwerk", aldus Van Kempen. Bij de vrouwen zegevierde Lenie Dijkstra. De Groningse studente ontsnapte halverwege de wedstrijd samen met Sonja Groot uit het pelo ton. Het tweetal werd niet meer achterhaald. Hans Schipper heeft zijn draai gevonden bij de B- rijders. De Warmondse marathonschaatser drong zaterdagavond dank zij zijn tweede plaats achter Bert Jan van der Veen de top tien binnen. Rijns burger Peter Paauw werd in Utrecht elfde. Zijn dorpsgenote Petra Grimbergen legde bij de vrou wen beslag op de twaalfde plaats, vlak voor Ma rion Borst uit Leiderdorp. Bij de A-rijders pakte Frans Biemond uit Nieu we Wetering punten met een knappe achttiende plaats. Koudekerker Jan Dirk Corts viel vier plaat sen lager net buiten de punten. Zijn plaatsgenoot Ronald de Graaf (30ste) en Warmonder René Ver geer reden de marathon eveneens uit. Hoog was de vlakte waarop de Nederlandse schaatsers deze maand trainden, hoog was ook hun prestatieniveau tijdens de eerste internationale wedstrijden van het sei zoen. De verenigde concurrentie keek op afstand bewon derend toe hoe Bart Veldkamp en Falko Zandstra de we reldbekerontmoeting in Berlijn naar hun hand zetten. Veldkamp schitterde met een baanrecord van 6.50,00 op de vijf kilometer, Zandstra had daags tevoren voor de 1500 meter getekend in 1.55,93. Twee weken na terugkeer van een veertiendaags verblijf op Tenerife kon de waarde van de hoogtestage goed worden ge schat, al was het daarvoor ei genlijk nog te vroeg in het sei zoen en ontbrak een deel van de rivalen. Met jaloezie wordt in de schaatsbond gekeken naar de mannenkemploeg, die inter nationaal ook opzien baart. Herhaling van het experiment van bondscoach Ab Krook is twijfelachtig, als niet nog dit sei zoen een co-sponsor wordt ge strikt. Het dagelijks bestuur van de KNSB heeft toegezegd op 1 december de plannen voor een geldschieter naast Aegon te pre senteren. Door het bestuursvacuüm (geen voorzitter, een aftredende penningmeester) zit dat er niet in. Maakt de schaatsbond de belofte niet waar, dan gaan de allrounders zelf op zoek naar een ploegsponsor. De gewijzig de ISU-reglementen maken bij internationale titeltoemooien twee en bij wereldbekerwed strijden zelfs drie reclame-uitin gen op de pakken mogelijk. Het mooiste plekje, tussen de oren, blijft gereserveerd voor het ver zekeringsbedrijf. Werkelijke machtsmiddelen hebben de schaatsers niet. „Die zaak had op 1 september al ge regeld moeten zijn", zegt Krook, die al de dag nadat Veldkamp in Albertville goud had gewonnen een pleidooi hield voor verdere professionalisering. Strikte scheiding van een aparte top sportsectie wordt als ideaal ge zien, de KNSB vindt echter dat eventuele extra middelen ook de minder sterke secties ten goede moeten komen. Veld kamp heeft weinig vertrouwen in de slagvaardigheid van de bond. „Alle Nederlandse rap porten over topsport gaan de zelfde weg als een rol toiletpa pier." Over ten minste drie schaat sers kon Krook gisteren uitbun dig zijn. Rintje Ritsma bezette twee podiumplaatsen: tweede op de 1500 en derde op de 5000 meter. Op de laatste afstand eindigde hij een fractie achter Zandstra. Op de 'mijl' had Arjan Schreuder in beginsel mooi bij Zandstra en Ritsma kunnen aansluiten. De Noordhollander viel door een zwakke laatste ronde terug naar de achtste plaats. Als enige viel Thomas Bos uit de toon. De wereldrecordhou der op de drie kilometer en nummer vier bij het WK dreigt het EK te gaan missen. Nu de ISU de 'kleine' landen wil be voordelen, zullen er niet meer dan drie Nederlanders bij EK en WK starten. Het gat dat Veld kamp, Zandstra en Ritsma heb ben geslagen is groot. Als vanouds kennen de Noren minder selectieproblemen. Ziek, zwak en misselijk, zo was ongeveer de toestand in de groep van Hans-Trygve Kris- tiansen. In Inzeil werd een mis lukt trainingskamp gehouden en tot overmaat van ramp was er pas half november ijs op de baan van Valle Hovin. Het mocht een wonder heten dat oud-wereldkampioen Koss vier de werd op de vijf kilometer. Een dieptepunt was de verrich ting op de 1500 meter, een on derdeel waarop de Noren in Al bertville (goud en zilver) excel leerden. Medé omdat de rentree van de 32-jarige Rolf Falk-Lars- sen vooralsnog weinig perspec tief heeft, was Steinar Johansen de beste Noor. Hij werd twintig ste. Vrouwencoach Henk Gemser heeft zich er bij neergelegd dat er dit seizoen door zijn rijdsters geen prijzen worden geïncas seerd. „We doen mee", stelde hij na een lange middag (1500 en 3000 meter) vast. Hij her haalde het na de derde plaats van Carla Zijlstra op de vijf kilo meter. Voor het klassement acht Gemser Annamarie Tho mas kansrijker. „Die kan binnen een jaar Nederlands beste zijn", luidt de prognose van de schaatspedagoog uit Oudehas- ke. De kernploegdebutante zelf, die in Berlijn net als de Ingrid van der Voort twee persoonlijke records in het ijs grifte, is daar nog niet zo zeker van. Gemser kwam onder de in druk van Gunda Niemann. De Duitse imponeerde met win nende scores: 2.04,82 - 4.19,28 - 7.22,83. Dat was sneller dan vo rig jaar. Niemann had het ei genlijk een jaartje rustig aan willen doen. Haar privé-sponsor gaf echter te kennen dat op ten minste vier wedstrijden een prestatie van allure moest wor den neergezet. Falko Zand stra schitterde in Berlijn vooral op de 1500 meter, die hij in 1.55,93 won. FOTO» AP

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 26