9 Delibas: een klasse apart Sport Nationaal judo-kampioene Seriese kijkt niet om Eubank slaat Gimenez dwars door de touwen WIE ZEI DAT ACHTERAF ry MAANDAG 30 NOVEMBER 1992 25 redactie herman joustra ad van k rob onderwater Leidse jeugdtennissers naar Masters almere Op het Audi-A-circuit zijn de jeugdtennissers van het district Leiden er goed uitgesprongen. Gisteren waren drie spe lers al zeker van plaatsing voor de Nationale Masters (top-16) volgende week in Almere. Alleen Jolanda Mens (tot 16 jaar) ver keert nog in onzekerheid over haar deelneming. Martine Griekspoor (tot 12 jaar), Torbem van der Voorn (tot 12 jaar), de 10-jarige Rick Schalkers zijn allen zeker van deelneming. De Nieuw-Vennepse Griekspoor werd gisteren in het jeugdtoemooi van Almere in de halve finale uitgeschakeld door Leonne Muller (3-6,0-6). Van der Voorn verloor in de tweede ronde van Jorg Meyer in een driesetter. Freddy Hemmes zat eveneens in de tweede ronde Schalkers dwars: 2-6,1-6. Jolanda Mens, eerste jaars in de leeftijdscategorie tot zestien jaar, sneuvelde gisteren in de kwartfinale. Dubbeltitel WoodfordeAVoodbridge Johannesburg De Australiërs Mark Woodforde en Todd Wood- bridge zijn de nieuwe ATP-titelhouders in het dubbelspel. Het duo zegevierde gisteren in Johannesburg in de finale in vijf sets over de kampioenen van het vorig jaar John Fitzgerald en An ders Jarryd. De setstanden waren na vier uur 6-2,7-6,5-7,3-6,6- 3. Het is de eerste keer in de historie, dat de titel terecht is geko men bij een zuiver Australisch koppel. Becker verslaat Ivanisevic opnieuw zagreb Boris Becker heeft in Zagreb een demonstratiewedstrijd tegen het Kroatische servicekanon Goran Ivanisevic met 6-3,4- 6.7-6 (7-5) gewonnen. De opbrengst van het maar sporadisch hoogstaande duel, een kleine twee ton, was bestemd voor kinde ren die zijn gevlucht voor het oorlogsgeweld in het voormalige Joegoslavië. Van der Velde twintigste in Australië sydney» Chris van der Velde is in het Australian Open op de 20ste plaats geëindigd. In de vierde en laatste ronde had de Ne derlander voor de 18 holes van de Lakes Golfclub in Sydney 72 (par) slagen nodig. Zijn totaal bedroeg 292 slagen (74,72,74,72). Toemooiwinnaar werd de Australiër Steve Elkington met 280 slagen voor zijn landgenoot Peter McWhinney met 282. Van der Velde dankte zijn goede eindklassering aan zijn uitstekende put ten. EK-basketbal met zestien deelnemers munchen De Europese titelstrijd basketbal wordt eind juni in Duitsland gehouden. Dat werd gisteren in München door de FI- BA (internationale basketbalfederatie) bekrachtigd. Duitsland werd unaniem verkozen boven mede-kandidaat Turkije. Aan de eindronde van het EK zullen zestien landen deelnemen. Twaalf daarvan zijn bekend: Joegoslavië, Italië, Spanje en Frankrijk. Bel gië, Turkije, Israel, Bulgarije, Rusland, Griekenland, Duitsland en Zweden. De nummers drie in de vier kwalificatiegroepen (Tsjechoslowakije, Polen. Engeland en Roemenië) krijgen een hericansing. Zij gaan met elf nieuwe leden (Kroatië, Slovenië, Bosnië, Litouwen, Letland, Estland, Armenië, Georgië, Oekraïne, Wit-Rusland, Moldavië) de strijd aan om de resterende vier plaatsen. Bescheiden marge Polar Bears veenendaal» De waterpoloërs van Polar Bears hebben zaterdag in het Valleibad in Veenendaal nog lang geen plaats in de halve finales van het Europa-Cup-toernooi voor landskampioenen veilig gesteld. In het eerste duel tegen de Hongaarse titelhouder SC Tungsram uit Budapest werd slechts een marge van twee doelpunten bewerkstelligd: 7-5 (1-1,2-1,3-1,1-2). Onder de toeschouwers, die zaterdagavond in de Apel- doornse Sporthal Zuid de halve finales van de nationale kampioenschappen boksen voor amateurs bijwoonden, bevond zich ook Bill Bikoff. De manager van Regilio Tuur, donderdagavond aantredend voor zijn partij om het Europees kampioenschap zwaarvedergewicht bij de profs, heeft genoten van het optreden van Orhan Delibas. De zilveren-medaillewinnaar van Barcelona toonde opnieuw zijn uitzonderlijke klasse. De Arnhemmer kreeg met Henk Kappel weliswaar geen tegen stander die het hem moeilijk kon maken, maar de manier waarop Delibas bokste, was in drukwekkend. Volkomen ver trouwend op zijn sublieme re actievermogen bokste Delibas vrijwel zonder dekking, stootte uit alle standen en overklaste zijn opponent volledig. De dap pere Amsterdammer verdiende echter geen knock-out. De Limburgse arbiter Mom- mers had halverwege de tweede ronde moeten ingrijpen toen, Kappel in één van de hoeken gedrongen, door snelle combi naties op hoofd en lichaam al vrijwel weerloos was. Mommers liet echter doorgaan en moest Kappel even later uittellen. Dreiging Van de 21-jarige Delibas gaat vanaf het moment dat hij in de ring stapt zo n dreiging uit, dat het merendeel van zijn tegen standers al verloren is. De gebo ren Turk verovert vanavond in Rotterdam ongetwijfeld zijn vijfde Nederlandse kampioen schap in successie bij de zwaar- welters. Daaraan zal de Rotter dammer Dick van Egmond, die in de andere halve finale op punten (3-2) zegevierde over Delibas' clubgenoot Patrick Baart niets kunnen veranderen. Orhan Delibas leverde zater dagavond een aardige startpre mie in. De Arnhemmer komt, evenals een aantal Nederlandse amateurs, voor een club in de Duitse Bundes- of Oberliga uit Door het samenvallen van de nationale titelstrijd met de Duitse bokscompetitie moest Delibas verstek laten gaan voor zijn club Leverkusen, die ook middengewicht Raymond Joval moest missen. Die verkeerde afstemming van de programma's in Neder land en Duitsland is voor ko mend jaar rechtgezet. De natio nale titelstrijd wordt dan twee weken eerder afgewerkt. De technische raad van de boks- bond had zaterdag enkele ama teurs dispensatie verleend om toch in Duitsland te kunnen boksen. Daarvan maakten on dermeer halfzwaargewicht Peter Zwezerijnen, veder Miguel Dias en superzwaargewicht Jerry Nij- man gebruik. Jacobus Twee andere titelhouders die zaterdag in de ring kwamen, plaatsten zich voor eindstrijden. Lichtwelter Jizhar Jacobus laeeg met de Groninger Marcel Hoe- boer een tegenstander die geen moment geïmponeerd was. Het technische overwicht en de gro tere routine van de Amsterdam mer was echter teveel voor de 24-jarige Noorderling. Jacobus ontmoet vandaag, evenals een jaar geleden, Wil Zwezerijnen die door interventie in de derde ronde zegevierde over de Hage naar Krijgsman. Middengewicht Raymond Joval maakt de fout onnodig te incasseren. Hij deed dat ook weer tegen de rechts- voorstaande Bas Klein-Breteler. Aan zijn zege op punten be stond echter geen twijfel. Hans Jansen (Eindhoven) en Jean Verhaegen (Maastricht) gaan uitmaken wie de nieuwe kampioen bij de welters wordt. Richard Schoch (Nieuwegein) en Don Poeder (Rotterdam) maken uit wie de erfenis van Arnold Vanderlijde bij de zwaargewichten gaat overne men. den bosch» anp Angelique Seriese heeft 'Barcelona' van zich afgeschud. Voor de tweede keer op rij ver sloeg de leerlinge van Chris de Kort in de fi nale van de zwaargewichten bij de NK judo voor vrouwen Monique van der Lee, die wel werd ingeschreven voor de Spelen. De winst was minimaal, een strafje voor Van der Lee, maar de voldoening was voor Seriese maximaal. „Ik ben opnieuw de bes te zwaargewicht van Nederland. Vorig jaar had ik deze titel ook, plus de Europese, maar dat heeft kennelijk niet zwaar genoeg geteld." De gemiste Spelen hebben haar een moeilijk jaar bezorgd. „Ik zou daar nog heel lang over kunnen denken, vooral over de manier waarop ik behandeld ben, maar dat helpt mij geen stap vooruit. Ik ben aan een nieuw seizoen begonnen en ik hoop loon naar werken te krijgen. Vroeger heb ik vage toezeggingen voor waar aangenomen, maar nu moet ik bepaalde dingen eerst zien en beleven voor ik het werkelijk geloof." Cor van der Geest, de nieuwe vrouwen- coach, wordt door de zwaarste kampioene van Den Bosch niet gewantrouwd. Zij kreeg haar plaats in de ploeg voor het EK voor landenploegen en voor net toernooi in Fuk- uoka over drie weken schreef hij zowel Se riese als Van der Lee in. De Nederlandse kampioenen Veronique Akkermans (tot 52 kg.), Jessica Gal (tot 56 kg Claudia Zwiers (tot 66 kg.) en Irene de Kok (tot 72 kg.) ver dienden eveneens een ticket naar Japan. De kampioenschappen misten een ander duel met een Olympische achtergrond. Ma rion van Dorssen meldde zich af met een blessure en daardoor werd Karin Kienhuis de laatste tegenstander van Irene de Kok. De titelstrijd miste echter vooral nieuwe ge zichten. Met uitzondering van Claudia Zwiers, die de vacature Chantal Han vervul de, hadden alle andere kampioenen (Agnes Endel, Veronique AkJcermans, Jessica en Jenny Gal) al één of (veel) meer nationale ti tels in bezit. manchester De Brit Chris Eu bank slaat Juan Carlos Gimenez dwars door de touwen. De 26-ja- rige Brit verdedigde zaterdag in Manchester met succes voor de vijfde maal zijn wereldtitel in het supermiddengewicht(WBO). De kleurrijke Eubank zegevierde op punten over de zes jaar oudere Juan Carlos Gimenez en deed daarmee zijn bijnaam 'Simply the Best' eer aan. Gimenez, een in Parijs wonende bokser uit Para guay, schreef alleen de eerste en derde ronde van het in totaal twaalf ronden tellende gevecht op zijn naam. Eubank, die In het voorjaar van 1993 waarschijnlijk tegen oud-wereldkampioen Lin- dell Holmes zal boksen, is onge slagen in alle 34 duels, waarin hij als prof uitkwam. De naam van de Brit verscheen vorig jaar sep tember met grote koppen in de krant, nadat hij In een gevecht om de wereldtitel zijn landgenoot Michael Watson zwaar knock-out had geslagen. Watson, die we kenlang in coma lag, verblijft nog steeds in het ziekenhuis. Hoop op volledig herstel is er vrijwel niet meer. FOTO [PA Voetballer Stan Valckx van Spor ting Lissabon in Voetbal: „De eerste veertig biertjes gaan erbij mij nog steeds uitstekend Basketballer Michael Jordan in Nieuwe Revu: „De meisjes op school kozen als vriend altijd atleten. Wat denk je anders waarom ik aan sport ben gaan doen?" Journalist Ischa Meijer in Sport Internatio nal: Van Gaal is een leuke man. Durft van alles. Hoe heet die andere oetlul ook weer? Van de WK. Oh ja. Beenhakker. De man die nooit het verhaal wou ver tellen over dat WK. Die hééft helemaal geen verhaaL Hij is in de maling geno- Columnist Hugo Camps in Voetbal International: ,Aad de Mos heeft de pretentie van wel tien Happels, maar bij het minste succesje verschraalt zijn klasse tot de vulgariteit van een bezopen straathoer. Presentator Jack van Gelder te gen trainer Pim Verbeek en keeper Patrick Lodewijks van FC Groningen in het tv-pro- gramma Voetbal Plus: „Ik zie het wel. jullie hebben er zin in hè? Het ivordt weer een spektakelwedstrijd. Verslaggever Jack van Gelder over FC Groningen-Ajax in het radioprogramma Langs de Lijn: „Dit is een absoluteflutteretut- wedstrijd. Adjuncthoofdredacteur Johan Derksen in Voetbal Internatio nal: „Pim Verbeek slaagt er zelfs in om nuttige krachten als Jos Roossien en Edwin Olde Rieke- rink slecht te laten functioneren en dat was nog geen trainer ge lukt.' I co van dei Kroft, lid scheids- rechterscommissie betaald voetbal, in Aktueel: .Anno 1992 is het voor een scheidsrechter niet zo ergals-ie voor vuile homofiel wordt uitge maakt. RKC-voetballer Nico Jalink in Voetbal International: Iedereen heeft wel eens een mindere dag, maar Luinge heeft er wel erg veel Ronald Koeman in Sport Inter national: „Ik houd van eerlijkheid. Daar om vind ik het zo jammer dat je in voetbal niet altijd kunt zeg gen wat je vindt. Arie Haan, trainer van Standard Luik in NRC-Handels- blad: „Nederland is te ge vaarlijk voor me. In Nederland schieten ze je het liefst af, als persoon. Pim Verbeek in Trouw: „Ik ben een comple tere trainer gewor den. Ex-Ajacied Piet Keizer In de Telegraaf: „Mensen die mij als een, halfgod zien begrijpen niet dat ik ook lid wil zijn van de familie Door snee. PSV- voetballer Gica Popescu in het Algemeen Dagblad: Wie veel praat, kan niet voet ballen. Omroeper bij de wedstrijd Do- cos-GSV: Dat was de opstelling van GSV. De trainer is Gé Ruiten berg. de elftalbegeleider is... niet te lezen. De stadionspeaker bij Vitesse- Sparta, bij de opstelling van Sparta: „En in het doel van Sparta, John Metgod." Commentaar in de Gazzetta dello Sport op de vier treffers van Marco van Basten tegen Göteborg: „Van Basten, je bent de koning. Of het nou toeval was of niet. maar MMO had nu wel het licht gezien en scoorde direct nog twee maal. Na het laatste fluit signaal klonken uit de speakers de klanken van het Queen- nummer 'We are the cham pions'. Dat wilden de inwoners van Hoogmade. die zich die morgen nog met moeite had den opgericht, graag geloven. Het geven van boe kingen bij amateurs werd bij aanvang van het huidige seizoen vervan gen door gele en rode kaarten, zoals we die al jaren kennen uit de ere- en eerste divisie. Toch gaf scheidsrechter Sheom- barsing uit Den Haag in de wedstrijd T eylingen - LFC niet minder dan drie boekingen en dat nog wel aan dezelfde per soon. De prenten werden na melijk niet aan een speler uitge deeld. Nu verdween de naam van een verzorger in het boekje en hij kan volgens de reglemen ten geen kaarten krijgen. Vijf minuten voor het eindsig naal vroegTeylingen-verzorger Brouwer om toestemming om een speler te behandelen, die na een overtreding last van kramp had gekregen. Sheombarsing weigerde dit verzoek en stak vlak daarna zijn hand op voor een indirecte vrije trap. De Sas- senheimse 'kwakzalver' vatte dit signaal op als een goedkeuring in tweede instantie en betrad het veld. Sheombarsing zag dit pas toen de verzorger zijn werk al deed en bekeurde hem voor deze overtreding. Na afloop informeerde de Haape arbiter bij de leider van Teylingen naar naam en adres van de geboekte man. Daarop werd Brouwer naar diens kleed kamer gestuurd. In dit hokje be zigde de verzorger dusdanige taal. dat de 32-jarige scheids rechter zich genoodzaakt zag nog twee extra boekingen te no teren: één voor belediging en één voor bedreiging. Boze tongen beweren dat de leidsman tot de drie boekingen kwam als wraak voor de slechte ontvangst op het sportpark. Sheombarsing zelf weerlegt de ze kritiek: „Dat ik zelf mijn kleedkamer moet opzoeken is natuurlijk ook beneden alle peil, maar dat staat te allen tijde los van de wedstrijd die ik fluit." e Koninklijke Neder- W landse Biljart Bond, de KNBB. wil een snookersectie oprichten. Een en quête onder zaaleigenaren bracht aan het licht dat er be hoefte bestaat onder de vlag van de bond te gaan opereren. In ja nuari voert de KNBB de eerste gesprekken met enkele spelers die te kennen hebben gegeven organisatorisch en bestuurlijk voor de bond aan de slag te wil len. De bond maakte lumr pUm- nen bekend op het moment (Uit voorzitter Maarten Hendriks liet weten zich mlgend jaar niet meer herkiesbaar te stellen. „Een frisse wind kan geen kwaad", al dus Hendriks. Wat is er aan de hatulDat lijkt duidelijk. De KNBB komt er eindelijk voor uit dat de populariteit van de bil- jartsport in Nederland tanende is. Of liever: dat de populariteit i>an het snooker toeneemt. Voor veel zaaleigenarcn en de NOSB is het een commercieel succes. Bedenk daarbij, dat de biljart hond zelf het afgelopen jaar bleef zitten met een tekort van ruim 60.000 gulden en de be langstelling is verklaard. Alleen, heeft het plan om een snookersectie op te richten kans van slagen? Ik waag dat ernstig te betwijfelen. De snookerbond, de NOSB, heeft de afgelopen ja ren danig aan de weg getim merd. Er is inmiddels een uitge breide clubcompetitie, zowel op landelijk als op regionaal ni- veau. Ook is er een hekercomjye- titie. Bovendien heeft de NOSB altijd nauw samengewerkt met amateurbonden uil andere lan den. Dat resulteerde in een groot aantal internationale toernooi en met aantrekkelijke geldprij zen waaraan ook profs mogen meedoen, en een eigen ranking. Natuurlijk zullen er ontevreden zaaleigenaren zijn („waarom krijg ik dat toernooi niet toege- wezen?") en ontevreden spelers („de prijzengelden mogen best omhoog"). De KNBB speelt lUuu op in. Haar actie is geboren uit geldgebrek en jaloezie. Niet uit liefde voor het snooker. Bepaald geen goede Ixisis om een snook er ■.et lie ui hel leren ie Wi r<N HERMAN JOUSTRA M ondagmorgen, iets M over zeven. In een ÉLmm^A temperatuur die bar dicht bij het vriespunt ligt rijdt een trekker met een platte kar erachter Hoogmade binnen. Op die kar staat een groep jongelui. Het is de A-jeugd van voetbal vereniging ROAC'79 uit Rijpwe- tering. Eenmaal in Hoogmade begint de groep een hels kabaal te maken. Hoogmade moet wakker worden, want die mid dag komt ROAC'79 op bezoek bij MMO en dat zullen ze in dat dorp weten ook. De voorgeschiedenis. De ope- ngswedstrijd van het nieuwe voetbalseizoen is meteen een kraker: ROAC'79 tegen MMO. Aan de vooravond van die strijd hebben MMO-supporters de stoute schoenen aangetrokken en zijn zij met een grasmaaier •het veld in Rijpwetering opge gaan. Het hoge gras kon in de voorafgaande week vanwege hevige regenval niet machinaal worden gemaaid. Op het veld werden verschillende teksten gemaaid (MMO, 1-2 en Jan Bai lie). Dat die wedstrijd afgelast werd, moet een teleurstelling geweest zijn voor de grappen makers uit Hoogmade. Maar het was een ludieke actie die ze ker niet zonder tegenprestatie kon blijven. MMO was gewaar schuwd. Gisteren was het zover. De te rugwedstrijd. MMO - ROAC'79. En de voorpret begon al vroeg. Eerst was er sprake van een be legering van het veld van MMO, maar dat vonden de Rippers weinig origineel en dus werd daar van afgezien. Nee, de be zoekers hadden een ander lu mineus idee. En zo kon het dus gebeuren dat in de vrieskou van de zondag morgen de nachtelijke rust in Hoogmade wreed werd ver stoord. De jonge helden zoch ten in het telefoonboek de adressen van een aantal spelers op. Zo had Jan 'Bailie' van Leeuwen het moeten ontgel den, ware het niet dat er in Hoogmade nog wel meer Van Leeuwens wonen en de jongens dus voor de verkeerde woning stonden. Geluk voor Ballie. De Rippers konden het toch niet la ten om een poging te wagen het veld van MMO te betreden, maar de terreinmeester was al ter plekke om de vroege vogels tegen te houden. 's Middags, de wedstrijd. De beurt was aan de MMO-aan- hang om van zich te doen spre ken. Of liever gezegd van zich te laten horen. Bij het betreden van het veld door de Rippers werd uit volle borst de Sesam straat-tune gezongen. Even la ter, tegelijk met het eerste fluit signaal, werd voor ongeveer 550,- aan vuurwerk afgestoken. Dat bedrag was door de groeps leiders bij elkaar gehaald uit vrijwillige bijdragen van de MMO-supporters. De scheidsrechter, die overi gens wel van te voren op de hoogte was gesteld van de da dendrang van de MMO-aan- hang, begon nog aan de strijd, maar moest na een paar minu ten het duel stilleggen. Zijn fluitsignalen waren niet meer hoorbaar. Na tien minuten be gon hij opnieuw en kon onge stoord, maar wel begeleid door de Hoogmadese blaaskapel De Boergondiërs, het duel leiden. In ieder geval ongestoord totdat MMO de score opende. Het was al aardig donker geworden en omdat lichtmasten op het Hoogmadese hoofdveld ontbre ken, was het zicht niet opti maal. Juist daarom was het ef fect van het Bengaalse vuur, dat toen werd afgestoken, des te groter. In no-time was het zicht nihil. De rook belemmerde de 400 toeschouwers en de spelers. De MMO-elf vreesde voor een protest en verzocht de jeugdi gen het vuur te doven. Teke nend voor de hechte vereni gingsband werden de fakkels subiet in de sloot gedoofd. 7' De ROAC-supporters rijden Hoogmade binnen. FOTO BIN DC BRUYN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25