Kostbaar verlies MSV De Algemene flink op schot Progressie bij Leiden wordt traag zichtbaar Pernix en Fides Pacta lijken op de goede weg Kansen handbalteam vrijwel verkeken Sport Nationale rugbyploeg royaal langs Andorra MAANDAG 30 NOVEMBER 1992 Ondanks vierde nederlaag op rij Grasshoppers lieeft opnieuw moeite met Canadians De vrouwen van MSV hebben zaterdag een nederlaag moeten incasseren tegen het eveneens laaggeplaatste BCA '60. Gevolg daarvan is dat de Noordwijksen nu niet meer zo onbedreigd op de achtste plek staan, die auto matisch voor lijfsbehoud in de eredivisie zorgt. De Apel- doornse ploeg, die vorig seizoen samen met MSV in de promotiedivisie uitkwam, achterhaalde MSV door de vierpuntenwedstrijd met 49-56 te winnen. LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER De basketballers van Luba Lei den beginnen langzaam weer uit het dal te kruipen, waarin ze al een tijdje bivakkeren. Zater dag werd dan wel de vierde wedstrijd op rij verloren (78-68), maar tegen koploper Akrides 2 liet de ploeg zien dat er langza merhand weer een beetje schot in komt. Coach Tiemen Winkel toonde zich na afloop dan ook gematigd positief. „Er werd ten minste een goede inzet getoond en scherp verdedigd. Iets wat ik de afgelopen weken miste", aldus Winkel. Akrides is zo'n beetje ongenaakbaar in de promotiedivisie, maar kon dat niet echt in een overwicht uit drukken. Leiden bleef zelfs lan ge tijd voorstaan, maar na 23-26 in de veertiende minuut nam de thuisploeg een tussensprint. Via vier driepunters van de in Lei den niet onbekende Oscar Kales liep Akrides naar een 41-30 ruststand. Dat gaatje kon na de rust niet meer gedicht worden. Scores Leiden: Van Eijk 21, De Ruijter 16. De mannen van Lisse won nen ook de tweede confrontatie met het lastige Binnenland. Achteraf stelde coach Gerard van der Worp vast dat het var kentje gemakkelijker dan ver wacht gewassen was: 94-61. Vooral de centers van Lisse, An- dré Kamps en Terry van der Ak ker staken in een bloedvorm. Beiden heersten onder de bor den en pakten ieder zestien re bounds. Bij rust (42-31) leek het er nog niet echt op dat Lisse zo dik zou gaan winnen, maar in de tweede helft werd Binnen land de zaal uit gelopen. Voor Jörgen Goudswaard kreeg de overwinning een extra glans. Hij werd met zijn twintig punten de topscorer aller tijden bij Lisse. Scores Lisse: Kamps 24, Van der Akker 20, Goudswaard 20. In de eerste klasse van het rayon west stond de derby Grasshoppers-BIitz op het pro gramma. Blitz kende niet veel problemen met de Katwijkers, die vooral op de guardplek door het ontbreken van Ruud Vos en Erik-Paul van Weeren kwets baar waren. In de eerste vijf mi nuten liepen de Voorschotena ren al uit naar 4-19 en Grasshoppers kon niet dichter bij komen. Bij rust (30-49) was de strijd gestreden. Blitz maakte het verschil alleen nog maar groter en finishte uiteindelijk bij 65-96. Scores Grasshoppers: Schad- dé van Dooren 12, Bekker 12. Blitz: Brussche 24, Bruinsma 21. BV Alphia stuitte op Veenland en redde het niet: 101-87. In de eerste helft zag coach Ben Pon- sioen zijn team een nagenoeg perfecte wedstrijd spelen. Voor al Sjors Haverkamp was op dreef. Hij schoot zes driepun ters in de eerste helft en leidde zijn team naar en voorsprong bij rust: 46-53. Alphia had de pech dat aan de andere kant Tyronne Marionnaux (43 pun ten) een goede avond had. Veenland ging erop en erover en liet BV Alphia met lege han den terugkeren naar huis. Scores Alphia: Haverkamp 24. Loet de Ruyter zestien punten. FOTO'ARCHIEF Ben Ponsioen, de huidige coach van BV Alphia en voorheen van ondermeer Luba Leiden en de junioren van Leiderdorp, is be noemd tot bondscoach van het Nederlands kadettenteam. De 43-jarige Alphenaar bekleedde al eens het ambt van assistent- bondscoach en coach van het rayon-kadettenteam. NOORDWUK GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER Vorige seizoen werden de vier confrontaties tussen beide teams netjes verdeeld. De eerste ontmoeting dit seizoen werd door MSV in Apeldoorn met 50- 57 gewonnen. Caroline van der Salm keerde uit de ziekenboeg terug bij MSV. Haar enkelblessure genas sneller dan verwacht. De schut ter bewees haar waarde na een wat onzekere start pas in de tweede helft. Voor rust kende MSV een periode waarin alles misging wat er mis kon gaan. De voorsprong na vier minuten (6-2), was in tien minuten om gezet in een fikse achterstand: 10-25. Driessen had tussendoor een time-out genomen om zijn speelsters erop te wijzen dat er vooral hard gewerkt moest wor den, maar dat had niet veel in vloed. Tot ieders stomme ver bazing nam BCA '60 bij die voorsprong een minuutje. Driessen had zijn team niets te melden („Ik herken jullie zo niet dames; zoek het maar uit"), maar MSV greep, onder leiding van de aanvallend sterk spelen de Arine Vlieger, de laatste zes minuten van de eerste helft aan om de bezoekers bijna te ach terhalen: 27-31. In de tweede helft had MSV een lange tijd het betere van het spel, maar kon steeds niet aan de leiding komen. In de dertig ste minuut zorgde een driepun ter van Van der Salm voor de eerste voorsprong sinds de eer ste helft door de stand naar 39- 38 te tillen. Het zette MSV niet aan om verder weg te lopen. Twee minuten later keek de ploeg alweer tegen een gat van zes punten aan (39-45) en die klap kwam men niet meer te boven. BCA '60 hield de wed strijd onder controle en kwam niet meer in gevaar. Scores MSV: Vlieger 12. Van der Salm 8. Driessen 7. Van der Put Grasshoppers De vrouwen van DVZ- Grasshoppers hadden meer moeite dan gedacht met hckke- sluiter Canadians, dat nog zon der punten is. In Amsterdam werd pas in de tweede helft af stand genomen: 48-61. In de thuiswedstrijd haalden de Kal- wijksen ook met moeite de twee punten binnen. Toen werd pas in de laatste minuten echt af stand genomen. Dit keer was het iets sneller bekeken. Een 18- 17 achterstand in de tiende mi nuut werd omgebogen tot 25-30 bij rust. Canadians buitte vooral het lengteoverwicht uit door veel aanvallende rebounds te pakken en liet zich ook van de driepuntslijn niet onbetuigd. Na de basketwisseling werd er eindelijk wat meer afstand ge nomen. Via 27-36 bouwde Grasshoppers de marge op naar boven de tien punten in de der tigste minuut: 35-47, om de wedstrijd vervolgens gedeci deerd uit te spelen. Scores Grasshoppers: Allers 15. Boon 10, Visser 9, Van Duyn 9. De vrouwen van üsse gaven de wedstrijd tegen Groningen in de eerste vijf minuten van de twee de helft uit handen. Daarin plaatste de Groningse de defini tieve demarrage die naar de winst zou leiden: 55-64. Lisse begon de eerste helft ook al matig, maar daarvan pro fiteerden de bezoekers niet. Tot de rust bleef de thuisploeg goed bij: 27-32. Na de thee kwam Lis se beroerd uit de startblokken. Binnen zes minuten was de stand 27-42 en zodoende liep de ploeg van Peter Lapidaire de rest van de tijd achter de feiten aan. Omdat Mary van Ruilen ook nog eens met een rugbles sure uitviel kreeg Lisse niet de kans om dichterbij te komen. Via 37-50 kwam Lisse enigszins geflatteerd nog onder de tien punten. Scores Lisse: Van der Bosch 17, Van der Hulst 10. Leidse ploeg maakt favorietenrol waar Remco Molloy heeft zich vrijgespeeld van zijn verdediger en onderneemt een schotpoging. De Algemene won met 20-18 van het Amsterdamse Swift foto henk bouwman TOP verliest ook van Sparta NUKERK MICHEL VAN CENT KORFBALMEDEWERKER Al voor de start van de zaalcom petitie kondigde coach Theo Korporaal aan dat hij niet ver wachtte dat TOP hoog mee zou draaien in de overgangsklasse. Dat lijkt voorlopig een juiste in schatting, want bij Sparta werd andermaal verloren: 15-10. Een plaats onderaan de ranglijst is het gevolg. Er waren wel verzachtende omstandigheden aan te wijzen voor de tweede nederlaag. San dra van Rookhuizen en Aad Wiegerink ontbraken op het ap pèl en in de tweede helft haakte ook Barbara Romsom met een enkelblessure af. Daf betekende dat Gerco Langelaan als enige speler uit de basis van vorig jaar overbleef. Desondanks hield de over- gangsklasser uit Sassenheim in de eerste helft nog lang gelijke tred met de opponent. Albert Verbaan, Gerco Langelaan en Chantal van Duyn verkleinden de 7-3 achterstand tot 7-6, waarna Egbert Dijkstra ver zuimde vanaf twee-en-een-hal- ve meter gelijk te maken. De thuisclub benutte wèl een straf- worp (8-6) en liep vervolgens door naar 10-7. Ron van der Willik wist het verschil nog een maal terug te brengen tot twee punten (10-8), waarna het toch al tegenvallende eerste aanvals- vak (drie goals) volledig stilviel. Ook in de tweede opstelling kon TOP geen vuist meer maken. Al leen Langelaan kwam nog twee- mal tot scoren, maar hij kon slechts de verliescijfers nog iet wat temperen: 15-10. LEIDEN BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER De Algemene heeft ook in eigen huis haar favorietenrol waarge maakt. Het Amsterdamse Swift bleek niet bestand tegen de schotkracht van de Leidse twee deklasser, die met twintig goals opnieuw fors in de bus blies: 20-18. „De waarde van deze over winning zal in het verdere ver loop van de competitie duide lijk worden", orakelde coach Ruud van Vliet na afloop. „Op het veld heeft Swift ons in het laatste kwartier weggespeeld, maar nu was het voordeel van het gravel weg. Dit was daarom een cruciaal treffen om de ne gatieve trend van dit seizoen te doorbreken. De naweeën van het veld zijn voorbij, en na van daag is het duidelijk dat we gaan meespelen om de boven ste plaatsen". Alle lovende woorden konden niet verbloemen dat de onvol wassenheid van de ploeg De Al gemene nog danig parten speelt. Het combinatiespel van de ploeg uit de Leidse Hout houdt iets chaotisch en bij vla gen laaiden in felle duels tegen de gehaaide Amsterdammers de emoties hoog op. Het onzekere optreden van arbiter Van Bem- mel, die gul met strafworpen strooide maar iedereen tegen zich in wist te nemen, was daar zeker ook debet aan. De thuisploeg nam in de eer ste tien minuten door treffers van Alfred en Arnoud Lambooy en Miranda van der Lely een 3-0 voorsprong, maar liet dit voor deel met hetzelfde gemak weer uit de handen glippen. Een 7-4 voorsprong werd in de laatste acht minuten voor rust aanmer kelijk beter verdedigd. Maar hoewel Alfred Lambooy (2), Diana Hoppenbrouwer en Ar noud Lambooy een ogenschijn lijk solide basis voor de zege legden (rust 11-6), bleven de ze nuwen ook na de hervatting strakgespannen. Opvallend was dat niet de 'gekende' schutters de voor naamste rol voor zich opeisten. Jory Sjardijn en Diana Hoppen- brouwer onderscheidden zich door doelpunten (twee respec tievelijk drie) en belangrijke in grepen in verdedigende zin. Swift kwam in de slotfase van 19-17 nog terug tot 20-18 en weer dreigde even de chaos. Met een tweetal vertragende wissels, Ton Beij voor Remco Molloy en Wilma Sinteur voor Jory Sjardijn, maakten Ruud van Vliet c.s. echter de tijd vol en bezwoeren het laatste ge vaar. IBOtN MICHEL VAN CENT KORFBALMEDEWERKER De meeste korfbalclubs uit de Leidse regio lijken na twee speeldagen hun draai in de zaal wel gevonden te hebben. Per nix, De Danaïden en Fiks schre ven hun eerste overwinningen bij en wel ten koste van VEO (20-14), Sporting West (13-15) en HKC(Ha) (22-15). Van het kwartet eersteklassers staat al leen Fides Pacta nog op de nul, na een 10-12 nederlaag tegen Achilles. Het duurde lang voordat Per nix definitief afstand kon ne men van VEO. De Leidenaars dicteerden wel het spel, maar hadden alleen bij 8*4 een ruime voorsprong. Na de rust was het evenwicht echter weer terug (10-10). Het probleem lag in de beginaanval, die te veel leunde op de inbreng van Erica de Rooy en Lian Tieleman, verant woordelijk voor in totaal vier doelpunten en vijf strafworpen. Door het inzetten van Robin Ar- noldus en Pim Bink wist coach Janko Breedveld de collectieve dreiging van dit vak te vergroten en in het slotkwartier rolde zijn ploeg VEO compleet op. Na 13- 13 maakten Erica de Rooy, Jeroen Wayenberg (2), Helene Zuurmond, Marco van der Lucht en Pim Bink zeven goals op rij: eindstand 20-14. Alleen in het eerste kwartier had Fides Pacta een voorsprong op Achilles door lan Willem Meijer (2), Patricia Gottmer, Sander de Haas en René van der Vooren (2-0,3-2 en 5-4). De Lei denaars hielden tot de rust aan sluiting met haar tegenstander (7-7), maar raakte vervolgens 7- 9 achter. Beide goals kwamen uit handen van de vrouwen van Achilles, die hun opponentes in alertheid en schotvaardigheid duidelijk overtroefden. Een in greep van trainer Steven Tims leverde met goals van Jan Wil lem Meijer en Frank Peter de Haas prompt succes op (9-9). De bezoekers maakten echter 9- 11 en dat bleek beslissend voor het 10-12 eindresultaat. De Danaïden dankte de 13-15 zege over Sporting West in hoofdzaak aan geconcentreerd verdedigen. Dat gold met name voor Barbro Heyman die hoofd aanvalster Agnes de Boer vrijwel geheel uitschakelde. Deson danks had de fusieclub uit Am sterdam geruime tijd een voor sprong die maximaal drie pun ten bedroeg (6-3 en 8-5). Paul Hüsken, Barbro Heyman, Eric Kromhout, Ingrid Slingerland en Heiko Locher zorgden toen voor de ommekeer (9-10). In de spannende slotfase werd Ri chard Dikken matchwinnaar door op 13-13 twee uitgespeel de kansen bekwaam af te ron den. De start van Fiks in het duel van HKC(Ha) was niet bijzon der sterk, blijkens de 3-7 tussen stand na een klein kwartier. De oranje-blauwen verzuimden in die fase nog de kansen naar be horen af te ronden. Tan ja Hui zing, Theo Vreeken (2), Gwennv de Best, Marleen Boomgaard en Matthijs de Visser stelden ech ter al voor rust orde op zaken: 11-7. Na de pauze kwam de thuisclub niet meer in de pro blemen (16-9). Met Theo Vreek en (6), Henrik Hooimeyer en Tanja Huizing (4) als gangma kers werd een afgetekende 22- 15 zege behaald. Het Alphense Tempo kende bij Rozenburg in de laatste ze ven minuten van de eerste helft haar sterkste periode. Ronald Drieduite, Arianne Verweij, Jim Vos en Rudolf de Jong zorgden in die fase dat de score van 4-4 tot 4-8 (rust) opliep. Deze voor sprong werd in het derde kwar tier goed verdedigd met goals van Arianne Verweij. Marjolein de long en Jim Vos (9-11). Daar na verloren de Alphenaren hun greep op het gebeuren doordat zij onzuiver gingen schieten en weinig rebounds meer hadden. Alleen de thubdub WU nog trefzeker en won met 15-11. Ook KZ Leiden bleef bij DKC met 17-13 aan de verkeerde kant van de score. De spelers hadden meer aandacht voor de man in het zwart, die weinig consistent was. dan voor het ei gen spel. Na 12-12 sloeg 1>M een gat van drie punten en dat bleek niet meer te dichten. Ook niet door het inzetten van routi nier Erik van Lunteren en debu tante Marian Kluts. Aldo Spadon en Maickel Martens wa ren met vijf en drie doelpunten aanvallend het beste op dreef. Bijna de gehele wedstrijd keek Crescendo bij TOV tegen een achterstand aan, al werd die nooit groter dan twee doel punten (5-3). De formatie van Liesbeth Kok speelde met meer variatie en had ook meer sco- icrs i ).ii gptf in ik' slotfase van het spannende duel ook de doorslag. Na 14-13 maakten WÏJnand Alberta en Neel van Egmond 14-15 en in de slotmi nuut kreeg Henk Alberts nog de kans om zijn zesde goal te ver vaardigen, zodat de eindstand 14-16 werd. De verdediging van Velocitas nam in de eerste helft teveel ri sico's die door ESDO goed uit gebuit werden (1-1. 3-7 en 5*8). De Leiderdorpers bleven geor ganiseerd korfballen om de ac h terstand in te lopen. Arjen Bak ker. topscorer met vijf goals, Paul Robert Nugteren (2) en leroen van Driel haalden op tot 10-10. Na 10-12 gronde Ron Goudsmit letterlijk en figuurlijk uit tot de grote man door 11-12 en ook 12-12 binnen te schie ten De Nederlandse handbalsters zijn het WK-kwalificatietoer- nooi met twee nederlagen be gonnen. Oranje verloor zater dag in Kaunas met 14-18 (6-11) van Zweden. Een dag later bleek Hongarije met 19-17 te sterk. De mogelijkheid om bij de eer ste twee te eindigen, lijkt met de twee verliespartijen vrijwel ver keken. Drie jaar geleden had de na tionale vrouwenploeg in Dene marken nog met 15-14 van de Zweedsen gewonnen. De for matie, die in groep B is inge deeld, was alleen in de eerste twintig minuten gelijkwaardig aan het Scandinavisch team. Vooral in aanvallend opzicht faalde Nederland. De bij het Voorhoutse De Bollenstreek spelende Boriceanu miste, evenals haar teamgenoten De Kok en Mouton de eenvoudig ste kansen. Mouton scoorde weliswaar zeven keer, waarvan vijf keer uit een strafworp, maar faalde evenzo vele keren. Bondscoach Ton van Linder had zich van de openingswed strijd, waarin alleen Kerssens en Dulfer een voldoende behaal den, meer voorgesteld. Oranje dient als tweede in de groep te eindigen om rechtstreeks te promoveren. Op de manier zoals zaterdag werd gespeeld is dat doel nauwelijks haalbaar. „De ploeg vocht meer tegen zichzelf dan tegen de Zweden", meende Van Linder. „Defensief functioneerde het team naar behoren. Het spelconcept was ook niet slecht, maar aanval lend hebben we gefaald." Gisteren verloor Nederland ook de confrontatie met Honga rije. De Hongaarse ploeg kwam zaterdag niet in actie omdat te genstander Taiwan nog niet ge arriveerd was. Hongarije leidde bij de rust met 10-8. De Neder landse vrouwen kwamen goed terug en stonden halverwege de tweede helft op 13-13. Daarna ging de score om en om. In de slotfase liep Hongarije toch nog twee doelpunten weg. In totaal kreeg Nederland elf strafworpen tegen. Volgens coach Van Lin der werd meer dan helft ten on rechte gegeven door de Oosten rijkse scheidsrechters. Evenals daags tevoren was Diana Mout on met zes doelpunten topsco rer. Mannen Zonder prijs en als voorlaatste heeft de nationale handbal- ploeg de achtste Haarlemse Handbalweek, gewonnen door Oostenrijk, beëindigd. Ook de laatste wedstrijd tegen Noorwe gen werd verloren, 20-22. Zelfs een troostprijs in de vorm van een Fair-Play-bokaal zat deze keer niet in het vat. Bondscoach Guus Cantelberg zal er niet om rouwen. De boor devol ideeën en plannen zitten de handbalgoeroe houdt niet van nep-beloningen. Evenmin van getreuzel. De Limburger draaide er niet omheen: het armlastige NHV (Nederlands Handbalverbond) dient snel een keuze te maken tussen de mannen- en vrou wenploeg. Indien de vrouwen de voorkeur krijgen stapt Can telberg op. „Dan ga ik terug naar school", zei hij zonder blikken of blozen. „De mannen hebben meer uitstraling, meer impact dan de vrouwen." Cantelberg trok de conclusie dat het Nederlands handbal op de verkeerde weg zit. Hij refe reerde nogmaals aan de gebrek kige voorbereiding van de na tionale formatie. Slechts elf trai ningen en drie wedstrijden in acht maanden. Een schril con trast in vergelijking met bijvoor beeld toernooiwinnaar Oosten rijk, dat zeven dagen per week traint. En de afgelopen twee jaar 160 dagen bij elkaar kwam. En dat kwam ook tot uiting in de onderlinge confrontatie op de openingsdag. „Tegen beter weten in dacht ik dat mijn ploeg meer dan al leen een ondergeschikte rol zou hebben kunnen spelen. Ik klampte me vast aan het gege ven dat in de sport wonderen gebeuren, maar dat was in Haarlem niet het geval", con stateerde de bondscoach. De oorzaken voor het falen hoeft Cantelberg niet te zoeken. Ze liggen voor de hand, evenals de oplossingen. Maar die kosten handenvol geld. En dat ligt niet voor het oprapen, want het NHV kampt dit jaar met een te kort van 200.000 gulden op de begroting. Dat had onder meer tot gevolg dat Jong Oranje een sterk bezet toernooi in Grieken land moest afzeggen. Het daar voor bestemde bedrag van 14.000 gulden was hard nodig om enkele financiële gaten te dichten. Guus Cantelberg: „Snel keuze maken tussen mannen- en vrou- foto anp De Nederlandse rugbyers hebben revanche genomen voor de ne derlaag tegen Tsjechoslowakije. In de tweede wedstrijd voor de C- pouie van de FIRA-competitie walste Oranje zaterdag voor 800 toe schouwers in Den Bosch over Andorra (40 6). Bij rust was het 23-6. Nederland, met zeven spelers van DIOK in de basis, was uiterst gemotiveerd en speelde snel en open rugby. De opdrachten wer den goed uitgevoerd en vooral de voorwaartsen waren gevaarlijk. Een verbetering was de terugkeer van André Marcker die het team nieuwe impulsen gaf. waaraan vooral zijn broer Mats zich optrok. Ook de Leidenaars Frank Beers en Peter Koenen werden aangesto ken door het enthousiasme van de Castricummer. Reeds na vijf minuten opende Van der Kolck via een strafschop de score (3-0). Andorra trachtte grip op het spel te krijgen, kreeg tweemaal via een strafkick kansen maar verzuimde deze te verzil veren. Desondanks kwam Andorra in de 18e minuut langszij door een kick van Aransanz. Maar daarop nam Oranje het heft in han den. Van der Kolck vergrootte met een try de marge tot 8-3. Het verzet was definitief gebroken. In de tweede helft was Nederland heer en meester. De drie- kwartlijn voedde goed en Andorra werd geheel teruggedrongen. Door try's van Van der Kolck. Mats Marcker en een conversie van Van der Kolck en Seybel werd de eindstand van 40-6 bereikt. Door dit resultaat telt Nederland weer volop mee in de strijd voor pro motie naar de B-poule.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23