Sport FC Lisse zit op het juiste spoor Fris MVY speelt zich in de kijker Geen uitstel afdelingen Aandewiel blijft een voetbaldier Het andere, niet zo mooie gezicht van de Serie A Verlies UVS 1 O 's net zo w's" I 17 selvallig als het weer. Na een voorsprong gaven de blauwwitten te gen Zeeburgia de wed strijd alsnog uit handen: 1 - 2 Verlies Katwijk yt Katwijk verloor za- jL I terdag met 2-0 van DOVO. Quick Boys profi teerde door met 2-1 te winnen in Scheveningen Het bestuur amateurvoetbal van de KNVB houdt voorals nog vast aan het tijdpad van de behandeling van het rap port 'Op de keper beschouwd', dat de herstructurering (ver mindering) van de afdelingen gestalte moet geven. Dat bleek zaterdag tijdens de najaarsver gadering in Zeist. Binnenkort zullen de drie werkgroepen (financiën, vere nigingsorganisatie en arbeids organisatie) rapport uitbren gen. Daarna zal blijken of de afgevaardigden van de afdelin gen het nodig vinden om de buitengewone algemene ver- l gadering, nu voor 28 februari geprogrammeerd, moet wor den verschoven naar een later tijdstip. De afdelingen Leiden, Amsterdam en Rotterdam vroegen sowieso om uitstel. Maar een meerderheid van de vergadering wees dat voorstel af. De rapporten van de com missies zullen tussen half ja nuari en eind februari (zes we ken) worden besproken bin nen de diverse afdelingen. Ad Lansink, voorzitter van de sectie amateurvoetbal, heeft zaterdag zijn collega's uit de profsectie onder druk gezet om geld af te staan. De politi cus zei weinig gemerkt te heb ben van het financiële succes in Zeist, met name door het afsluiten van sponsor- en tv- contracten. ,,Naar buiten toe bestaat de indruk dat de KNVB rijk is. Misschien denkt men dat de breedte-sport zichzelf kan bedruipen. Die gedachte kan desastreuze gevolgen heb ben voor de ontwikkeling van de totale KNVB. Er is geen top zonder basis." Lansink zei met spanning uit te kijken naar het beleidsplan, dat de professio nals binnen enkele dagen zul len presenteren. Gezien zijn beperkte voorkennis, weer hield de voorzitter zich van een oordeel. Wel sprak hij de hoop uit op constructief over leg. „Er zijn veel dingen die beide secties raken." Hij dacht aan de doorstroming, de ama teurbepalingen en de jeugd. „Wanneer inderdaad het aantal betaalde clubs wordt beperkt", zei Lansink, „dan klemt te meer de vraag naar doorstroming en de instelling van een klasse van onafhanke- lijken." Riddick Bowe als pauzenununer Washington De kans is aanwezig dat de Amerikaanse bokser Riddick Bowe, de kersverse wereldkampioen in het zwaarge wicht, zijn titel op 31 januari voor het eerst op het spel zet, als pauzenummer. Het plan is gerezen om Bowe in de ring te zetten tijdens de rust van de Super Bowl, de finale van het American Football. Dat jaarlijkste spektakel trekt 120 miljoen tv-kijkers. Probleem is nu een geschikte tegenstander te vinden. De oppo nent van Bowe moet bij voorkeur niet te lang op de been blijven, want de rust van de football wedstrijd is slechts 32 minuten. Een normale profbokspartij gaat over twaalf ronden van drie minu ten. Sierag en Kleywegt in jeugdzwemploeg leiden De zwemsters Natasja Sierag (LZ) en Jorien Kleywegt (De Zijl) zijn geselecteerd voor de Nederlandse ploeg. Het tweetal zwemt op 19 en 20 december met de Oranje-zwemploeg de 3- landenjeugdwedstrijd in Southampton (Gbr). FC Lisse oefent tegen ADO Den Haag LtssE i FC üsse (za) oefent morgenavond op Sportpark Ter Spec- ke tegen eerstedivisionist ADO Den Haag. Het duel begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. usse olaf van runsoever Huug Aandewiel, laatste man van Rijnsburgse Boys, maak te zaterdag tegen FC Lisse een einde aan het 6 uur en 48 minuten doelpuntenloze voetbal van de club. Hij scoorde uit een haarzuivere vrije trap en het lijkt er op dat Aandewiel weer volledig terug is. Na een blessurepe riode van twee jaar vergaat het Aandewiel steeds beter. „Tijdens de wedstrijd heb ik geen last van mijn enkel, want ik heb hem goed inge pakt. Alleen de volgende ochtend voel ik het wel weer. Soms train ik zelfs al weer twee keer in de week. Maar ik moet voldoende rust in bouwen want de slijtage in de enkel blijft mij parten spe len." Het is inmiddels vier we ken geleden dat Aandewiel opeens zonder te trainen weer in de basis stond: „Er staat nu een compleet ander elftal met jonge spelers. Om een beetje ervaring in de ploeg te houden heeft Kurver mij gevraagd om weer te gaan spelen." Dat wilde Aandewiel na tuurlijk maar al te graag, maar door zijn vaderschap liet zijn rentree lang op zich wachten. „Toen mijn vrouw net bevallen was. moest ik wel op zaterdag in mijn sportwinkel zijn. Ik ben heel blij dat ik nu weer mee kan doen want ik ben en blijf een voetbaldier", aldus de 30-ia- rige Rijnsburger, die zaterdag nog tegen een gele kaart aan liep omdat hij 'niet zo goed tegen zijn verlies kan'. „De overtreding waarvoor werd gefloten was volgens mij een perfecte sliding. En natuur lijk ben je wat geïrriteerd als je achterstaat." Over de toekomst van Rijnsburgse Boys is Aande wiel wat somben „Met een hoop inzet moeten we het geheel compenseren. De wil is er wel, maar het zal heel moeilijk worden. Het is te hopen dat we de komende tijd wat meer geluk krijgen." Werklust Rijnsburgse Boys levert ditmaal niets op Er komt aardig wat bij kijken om een club als FC Lisse tot een goed voetballend geheel te sme den. Vooral de details mogen niet over het hoofd worden ge zien. Ruud Bröring is een trai ner die oog heeft voor kleine za ken. Zo deed het hem goed dat juist Leon van der Zwet zater dag het winnende doelpunt (2- 1) maakte tegen Rijnsburgse Boys. Van der Zwet, de centrale middenvelder van FC Lisse, scoorde voor de vierde achter eenvolgende keer voor zijn ploeg. Hij is een jongen uit het dorp, en dat telt bij de suppor ters, weet Bröring. In zijn actie ve periode bij Noordwijk werd de Lisse-trainer tot aan zijn laatste wedstrijd achtervolgd door het feit dat hij volgens de Noordwijkers iemand van bui ten het dorp was. „En dat alleen omdat mijn ouders niet in Noordwijk waren geboren." Het zit dieper dan menigeen denkt. De supporters accepte ren volgens Bröring niet dat er een elftal op het veld staat dat grotendeels is samengesteld uit buitenstaanders. Een heikele kwestie in de Bollenstreek. Zo is een groep leden van Noordwijk in opstand gekomen tegen het bestuur. Het elftal zou momen teel te weinig Noordwijks bloed in zich hebben en daarom on herkenbaar zijn. Bovendien zijn de resultaten slecht. Het zijn ontwikkelingen waar Bröring voor wil waken. Niet alleen de achterban moeten tevreden worden ge houden, ook de spelers. Zo vindt Bröring de positie van zijn collega Arie Kurver bij Rijns burgse Boys weinig benijdens waardig. In Rijnsburg werd de afgelopen maanden het mes in de selectie gezet, en dat ging ge paard met de nodige onrust. „Kurver is in een moeilijke situ atie verzeild", aldus Bröring. „Eens te meer een bewijs dat je voorzichtig met je spelers moet omspringen, je moet ze in hun waarde laten, en altijd eerlijk te genover ze zijn. Zo heb ik nu te maken met Leon Hoep. Hij stond laatste man, heeft een schitterende lange pass. Maar René Ras van FC Lisse speelt de bal breed op de vrijstaande Edward van der Putten, die vervolgens doelman Jan Blankespoor (I) kansloos zal laten. Het doelpunt werd echter afgekeurd wegens buitenspel. foto henk bouwman omdat we zonder Robert Ver min en Jelle Visser (beide spe lers zijn geblesseerd, red.) wei nig diepte in ons spel hebben, heb ik aan Hoep nu niet zoveel. Dan is Bert van Duijvenbode nuttiger op die positie. Zoiets moet je aan een speler heel goed duidelijk maken." Tegen Rijnsburgse Boys speelde FC Lisse, onder het motto 'never change a winning team', in dezelfde opstelling als een week eerder tegen Quick Boys. De ploeg voegde twee punten aan zijn totaaJ en mar cheert goed. Maar dat is volgens Bröring geen reden voor opti misme. „We staan vierde, het zou mooi zijn als we dat nog een tijdje blijven. Ik heb aan het begin van het seizoen gezegd dat dertig punten haalbaar is, daar blijf ik bij." Lisse staat vierde, Rijnsburgse Boys opnieuw laatste. Het ver schil was zaterdag echter niet zo groot als de stand op de rang lijst doet vermoeden. Nadat Lis se via een kopbal van Mark Ens ook al een Lissenaar na een voorzet van Ras snel op 1-0 was gekomen, verzuimde de thuisclub door te drukken. Rijnsburgse Boys kwam terug in de wedstrijd, hoewel het aan vallend bitter weinig had te bie den. De middenvelders Carli, Bader en Den Haan hadden hun handen vol aan hun directe tegenstanders en konden hun aanvallers niet ondersteunen. Gevolg was dat de spitsen geï soleerd kwamen te staan en al leen Ron de lager af en toe tot offensieve daden kwam. De niet fitte Leon Vonk en de onzicht bare Peter van Duyn liepen er in feite voor spek en bonen bij. Het gebrek aan scorend vermo gen is momenteel het manco bij Rijnsburgse Boys. In de tweede helft wierp Rijnsburgse Boys de schroom van zich af en nam meer risi co's. Huug Aandewiel zorgde uit een vrije trap zelfs voor de ge lijkmaker en het zag er naar uit dat de bezoekers op basis van werklust een puntje zouden wegkapen. Leon van der Zwet zorgde er echter voor dat de verdiende winstpunten, hoewel Ron de Jager in de laatste mi nuut bijna nog de gelijkmaker scoorde, bij de thuisclub terecht kwamen. Zwet 2-1 Scheidsrechter Bak ker. Toeschouwers 1 800 Geel Van Delft en Aandewiel (Rijnsburgse Boys) FC Lisse: Veenboer De Keijzer, Van Duijvenbode, Polman, Wajer; Ras, Van der Zwet. Van der Putten; De Haan. Ens, Bremmer (Vermin) Rijnsburgse Boys:Blankespoor. Van Feyenoord krijgt een lesje in het benutten van kansen rotterdam henri v Willem van Hanegem zevert al als een echte trainer na een verloren wedstrijd. De Kromme schamperde gister middag om de suggestie dat Feyenoord tegen MW (3-4) voetballes had gehad. Nee, MW was wel een aardig ploegje, maar Feyenoord had zelf voor de problemen ge zorgd en domme persoonlijke fouten gemaakt. „Wij heb ben MW in het zadel geholpen", gooide compaan Geert Meijer er ook nog een dooddoener uit minuten was het 0-2 door Meij er en Visser. Harder kon het chaotisch begonnen Feyenoord niet worden gestraft. Van Hane gem en Meijer grepen wel in: Fraser, begonnen als mandek ker tegen Scheepers, wisselde van plaats met Refos, die op het middenveld tegenover Lanckohr was geplaatst. De snelle 'aansluitingstreffer', drie minuten later al een feit, had echter niets met tactisch raffinement te maken, wel alles met mazzel. Witschge probeer de het van buiten het straf schopgebied met een schot dat door Reijners van richting werd veranderd: 1-2. En zo ging het voort: Kiprich tikte 2-2 binnen nadat Van Grinsven een schot van Scholten had gelost, Blinker zorgde voor 3-2, wederom met een van richting veranderd schot. gpd-verslaggever De discussie die het duo Van Hanegem/Meijer achteraf wel wilde voeren ging over de vraag welke ploeg de meeste kansen had gehad. Inderdaad had Feyenoord meer doelkansen ge kregen dan MW, maar het rechtvaardigde niet de stelling dat aan de eindscore te tomen viel. MW kwam sowieso het compliment toe in de Kuip zes kansen te hebben afgedwongen, waarvan er vier werden benut. Niet alleen het uitzonderlijke percentage telde, ook de kwali teit van de doelpunten. Zeker de goals van Visser (0-2 en 3-3) waren het bekijken waard. Imago Verdiend was de overwinning van MW ditmaal overigens zonder Leidenaar Jeffrey van As in de basis verder omdat de ploeg naar Rotterdam was ge komen om te scoren. Dat was overigens geen verrassing. Trai ner Sef Vergoossen: „Toen ik drie en een half jaar geleden kwam, vertelde het bestuur dat ik in eerste instantie iets moest doen aan het counterspel- imago van de club. Dat is snel gelukt, we voetballen al twee jaar uit en thuis hetzelfde, om te winnen. Je moet spelen om goals te maken, dat heb ik altijd gevonden." Tegen Feyenoord werd de in tentie al heen snel omgezet in •ii it daden: na dertien Fris De ruststand vertekende de krachtsverhoudingen danig. MW speelde fris, soepel en op basis van buitengewoon sterk positiespel. Niet zelden produ ceerden de Limburgers combi naties die een lust waren voor het objectieve oog. De Feye- noorders stonden erbij en ke ken ernaar, niet in staat de ver bindingen snel te doorgronden, zeker niet in staat er het mes in te zetten. Pal na rust bleek MW aller minst geknakt te zijn door de verspeelde voorsprong. Schee pers liep Refos voorbij, Meijer MW-spits Erik Meijer laat de kansloze Ed de Goey rechts liggen. Het is 0-1 verrassing is in de maak. tikte in, De Goey redde met de voet. In de rebound knalde Lanckohr in het zijnet. Twee minuten later was het wel raak. Na een schitterende aanval speelde Libregts 'over de hele' Visser aan, die de bal uitstekend controleerde en met links scoorde: 3-3. Het was de fase die volgde die Van Hanegem en Meijer de ge dachte bezorgden dat Feye noord had moeten winnen. Kiprich schoot op de paal, Tau- ment kreeg een kans, Witschge had kunnen scoren. Witschge raakte ook nog eens de paal en tien minuten voor tijd kregen Blinker en invaller-joker Obiku hem er niet in. Scheepers wel aan de andere kant, twee minuten nadien. Van Dijk had volgens de technische staf van Feyenoord nooit voor deel moeten laten gelden, toen de scheidsrechter buitenspel van MW constateerde, maar Metgod in balbezit zag. Balbezit werd echter knullig balverlies. Visser in de gelegenheid stel lend te demarreren. Het passje breed op Scheepers was logisch, goed v pun- correct ten: 3-4. Voor Metgod was het sneu betrokken te zijn bij het fatale moment. De aanvoerder, jaren op een constant hoop niveau spelend, liep tegen MW van hot naar her, zonder enig ren dement. Het was ook een vreemd gezicht: MW zonder vrije verdediger. Feyenoord in de eigen Kuip met Metgod als libero. Vergoossen na afloop: „Dat maakte ons sterker, we hadden op het middenveld steeds een mannetje extra." De coach deed de analyse verder in enkele simpele zinnen af. „Met 2-0 voor komen, dat was schrikken. Dat we vervol gens een paar goals tegen kre gen, was daarom geen toeval; we dachten even dat we te goed waren. Dus kwamen we achter, maar daar zitten we tegenwoor dig niet meer mee. We zijn de strijd aangegaan en hebben ook op dat front goed meegedaan. Want onze ploeg heeft van alles wat." Gisteren in elk geval van alles wat meer dan Feyenoord. Italië, het land van de beste voetballers en de mooiste doel punten. heeft te kampen met radicale uitwassen van suppor tersgedrag. Zaterdag, een dag de derby tussen Lazio en AS Roma, vond de politie een omvangrijk wapenarsenaal bij het olympisch stadion. Bijlen, n, knuppels en kettingen, verborgen onder wasgoed. Er lag ook een vlag met een haken- kixiis. De wapens waren waarschijn lijk bedoeld voor het uitlokken van geweld tijdens de wedstrijd, die ae laatste jaren geregeld uit mondde in ongeregeldheden. De vondst was niet zo maar een incident. Bij de onlangs ge speelde wedstrijd Fiorentina-AS Roma zongen aanhangers van de thuisclub dat ze die joden wel eens zouden afranselen. Voorzitter Cecchi Gori van Fio- rentina, een machtig filmprodu cent, verontschuldigde zich la ter. De voorzitter van de Joodse gemeente in Florence, Carlo Lo pez Pegna, schrok het meest van het feit dat de 'normale burgers' onder de toeschou wers, verreweg in de meerder heid, hadden gezwegen. De politiek reageert wel. Vol gens minister Claudio Martelli van Justitie zal binnen een week een wetsvoorstel gereed zijn, dat het mogelijk maakt suppor ters die zich racistisch uitlaten te bestraffen. Ruud Gullit heeft voorgesteld een wedstrijd des noods te staken, als supporters zich misdragen. Een plan dat over het algemeen negatief werd onthaald De bond wil on der meer met tv-spots actie on dernemen tegen het radicalis me in de stadions. Bij Lazio-Torino verbrandde een supporter van de thuisclub in de Hitler-hoek, zoals het vak van de extremistische aanhan gers wordt genoemd, een jood se vlag. De politie greep in. De 33-jarige werd gearresteerd voor brandstichting en nazisti sche propaganda. Ook komt het voor dat een heel vak de Hitler groet brengt. Wedstrijden wor den misbruikt als podium voor rechtsradicalen. Doelman Zen- ga van Intemazionale draagt als oplossing aan: „De extremisten zijn bekend bij de politie. We moeten ze buiten het stadion houden." De vereniging van spelers dringt aan op ingrijpen van bona en clubs. Het minste wat ze kunnen doen, zegt de vereni ging, is het verwijderen van aanstootgevende \iaggen en teksten. Voormalig internatio nal Gianna Rivera, tegenwoor dig parlementslid voor de chris ten-democraten, acht het nutti ger jeugdigen vroegtijdig voor te lichten op school. De aanwezigheid van 'ultra's' in de Italiaanse voetbalstadions is overigens geen nieuw ver schijnsel. maar in vijftien jaar kregen ze weinig aandacht. Re cent, van 1990, was de opzeg ging van zijn contract door de Israëliër Ronnie Rosenthal bij Udinese. Hij had nooit gespeeld voor de club. Na antisemitische bedreigingen kon zijn veiligheid niet gegarandeerd worden. Ook Salvatore Schillaci werd geconfronteerd met haat, toen nij als 'arme' Siciliaan in Noord- Italië terecht kwam. Pas toen hij zich opwerkte tot topscorer van de nationale ploeg tijdens het WK van 1990, en dus de natio nale zaak diende, sloot heel Ita lië hem in de armen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17