niks geleerd' 'Het leven heeft mij helemaal Hevige discussies over standbeeld voor legendarische Freddie Mercury Rtv show 'Dit is mooi, dit is leuk, dit is uniek' MAANDAG 30 NOVEMBER 1992 Een standbeeld voor Freddie Mercury heeft het Londense stadsdeel Kensington op stelten gezet. foto pr De turbulente tijden van de Britse staats man en humanist Sir Thomas More zijn al lang vervlogen. Nu staart de respectabele figuur sereen en verstild over de rivier de Thames, samen met 39 andere eerbied waardige beeltenissen van onder anderen Dante Gabriel Rossetti, Thomas Carlyle en Peter Pan. Maar hoe lang zal de rust nog duren als Freddie Mercury straks wellicht hun gelederen zal versterken? Het rockidool heeft de laatste jaren van zijn korte, wilde leven in Logan Place ge woond, in het Londense stadsdeel Ken sington. En. zo meldde onlangs The Inde pendent, er bestaan plannen om hem met een standbeeld te gedenken. Momenteel fungeert het huis als een soort tempel voor honderden pelgrims, voornamelijk tieners. Sinds Mercury's dood, morgen één jaar geleden, trekken ze dagelijks in groten getale naar Logan Place om met zwarte merkpen liefdesboodschappen op de witte muur rond de woning te krabbe len. Logan Place, dat nu wordt bewoond door Mary Austin, Freddie Mercury's vriendin en de belangrijkste begunstigde van zijn testament, heeft veel weg van een gevangenis. Het wordt omgeven door ho ge muren en is beveiligd met videocame ra's. Er is geen enkel gedenkteken waar de huilende fans zich kunnen laten gaan, geen sexy buste zoals die van Jim Mor rison die ze snikkend in de armen kunnen sluiten. Een standbeeld moet hier verandering in brengen. Maar waar het moet komen en hoe het er uit moet zien, is een pro bleem. Volgens het Britse dagblad The In dependent bestaan er op dit moment twee plannen. Het eerste komt uit de ko ker van de fanclub van Queen en Dave Clark, de voormalige popzanger uit de ja ren zestig. Zij willen een standbeeld in het Holland park. Clark: „Het moet een smaakvol gedenk teken worden, geen goedkope pu bliekstrekker. We hebben gehoord dat er op meerdere plaatsen in het buitenland eveneens plannen bestaan om ter nage dachtenis aan Mercury een standbeeld op te richten. We zijn daar niet bjij mee. Freddie hield van Kensington. Het was zijn thuis en daarom de enige gepaste plaats voor een standbeeld." Bill Howard, een organisator van pop concerten en voormalig buurman van Mercury, heeft ook een plan ingediend om de zanger te vereeuwigen. Howard wil een standbeeld aan het eind van Holland Walk, een pad dat in noord-zuidelijke richting door het Holland park loopt. „Het moet een bronzen beeld zijn van Mercury in zijn klassieke houding, met de micro foon dicht bij zijn mond." Howards voor stel gaat zo'n 30.000 gulden kosten, wat gedeeltelijk door het publiek moet worden opgebracht. Volgens Howard staat de stadsraad niet afwijzend tegenover zijn plan. „Freddie Mercury was een superster, de grootste persoonlijkheid die dit stadsdeel in de af gelopen 50 jaar rijk is geweest. Het stand beeld is een erkenning van zijn grootsheid." Maar hoewel de stadsraad zegt 'in prin cipe open te staan' voor het idee van een standbeeld, zit ze eigenlijk met het idee in haar maag. Kensington is een uitermate conservatief stadsdeel. Een raadslid: „Ei genlijk hopen we dat het plan vanzelf ver dwijnt. We proberen er zo weinig mogelijk over te zeggen in de hoop dat de mensen het vergeten. We willen geen taferelen zoals bij Jim Morrisons graf in Parijs, dat voortdurend met graffiti wordt beklad. En een bedevaartsoord zoals bij Elvis Presley in Memphis is helemaal uit den boze." NCRV-film over het leven van schrijver Hans Warren STARDOM verscheurd. Warren: „In die tijd, ik spreek over het begin van de jaren veertig, zou je zelfs als je dood was niet willen dat zoiets bekend werd." Maar het taboe wordt al snel doorbroken. We volgen Warren op zijn tochten naar Parijs, we zien hem in zijn door antiek ver fraaide huis. Schuw blikt de au teur in de camera. Hier is een man aan het woord die eigenlijk niet veel van publiciteit moet hebben. Een van de mooiste passages is die waarin Warren op een brug in Parijs wordt ge vraagd wat het leven, het woeli ge leven dat hij heeft geleid, hem nu eigenlijk heeft geleerd. Zijn antwoord: „Niks, helemaal niks." Vechtpartij De film is niet zonder moeite tot stand gekomen, zo blijkt la ter. Warren heeft een tijd in Pa rijs gewoond, in Pigalle, waar hij verkeerde aan de zelfkant. Hij leerde er een Algerijnse jongen kennen, op wie hij hevig ver liefd werd. Die Parijse tijd wordt door Visser natuurlijk belicht. Tijdens het filmen in Pigalle kwam het tot een ernstig hand gemeen tussen de cameraman en enkele portiers van sexten ten. De Parijse penose wilde geen toestemming geven tot opname en probeerde de film cassette uit de camera te trek ken. Visser: „Die jongens waren niet tot rede te brengen. Er vie len echt rake klappen. Ik heb met een camerastatief om mij heen staan slaan. Op een gege ven ogenblik kwam de politie. We legden de zaak uit, maar de flics durfden zich er niet in te mengen. 'U zoekt het maar uit met elkaar', zeiden ze. De nachtclubjongens trokken de film ruw uit de cassette, met meters tegelijk. De volgende dag zijn we teruggegaan en hebben we een schikking kun nen treffen. Gelukkig kon de film naderhand nog worden ge repareerd." De thematiek in het werk van Hans Warren kan in het kort worden weergegeven met de trits: liefde, schoonheid en dood. Voor die liefde, die ho moseksuele liefde, heeft Warren heel wat moeten lijden. Hij was getrouwd met Mabel en toen zij achter zijn andere geaardheid kwam, leidde dat tot dramati sche taferelen. Ontroerend is .het moment waarop de filmer in een Parijs restaurant aan Warrens vriend Mario Molen graaf vraagt naar de negatieve kanten van zijn levensgezel Mo lengraaf: „Ik zou het niet weten, echt niet. Ik zou dat echt moe ten verzinnen. Wij passen in al les goed bij elkaar. In alles. Hans hóórt de vogels en ik zie ze." ('Zo lang het duurt een eeuwig heid gelukkig. (Over de gehei men van Hans Warren)', van avond, 22.58 uur, Nederland 1) Wie het breed heeft, laat het breed hangen. Elton John heeft een nieuwe wagen aangeschaft en wel een Jaguar XJ 220S. De auto kost maar liefst 1,5 miljoen gulden. Maar dat is nog niet al les. Elton blijkt zeer vrijgevig. Onlangs kreeg Elizabeth Taylor een diamanten ring van de zan ger a raison van 360.000 gulden ca deau. Prins Rainier van Monaco heeft het zwaar te verduren. Eerst was het dochter Caroline, die met har woelige liefdesleven vader Rainier heel wat slapeloze nachten bezorgde. Gelukkig voor hem is Caroline haar wilde haren kwijt. Maar nu is het Stéphanie, die de boel op stelten heeft ge zet. Onlangs werd bekend dat de dochterlief niet alleen verslaafd is aan de drugs is, ze is ook nog hoogzwanger. Rainier is razend op zijn dochter, omdat zij door het drugsgebruik het leven van zijn kleinkind in gevaar brengt. Ooit werkte ze bij Blokker, het filiaalbedrijf in huishoudelijke ar tikelen. Enkele jaren geleden, toen ze het nationale songfestival won, zegde Justine Pelmelay haar baan als verkoopster op. Pel melay en haar oude werkgever zijn weer nader tot elkaar geko men. Niet dat ze weer als ver koopster aan de slag gaat, wel verkoopt Blokker binnenkort voor een zacht prijsje haar nieuwe kerst-cd. Retiée Soutendijk en Urbanus als liefdespaar. Kan het gekker? Binnenkort zijn de twee te zien in de film 'De zevende hemel', waarin het tweetal de hoofdrol speelt. Volgens Renée ontpopt Urbanus zich als een zeer vurige minnaar, maar naast het roerige liefdesleven zijn er ook zeer ko mische verwikkelingen te zien in de rolprent. Uitgerekend nu Abba einde lijk goed mag worden gevonden en de ontbonden Zweedse groep in het kader van jeugdsentimen- ten opeens weer mode dreigt te worden, komen ook destijds zorg vuldig bewaarde geheimen op straat te liggen. De Zweedse jour nalist Arne Norlin heeft nu ont huld hoe de karakters van de zangeressen Agnetha en Annifried botsten. Dat de donkere An nifried zich destijds in hoge mate stoorde aan tv-regisseurs, die voortdurend de camera lieten in zoomen op de blonde Agnetha wisten we al. Nadat Annifried op hoge toon om aandacht had ge- schreeuwd, werd dat gecorri geerd. Maar nu wil Norlin ons doen geloven dat de glimlachjes van de twee zangeressen in wer kelijkheid grimlachjes waren. Er waren dagen dat de dames elkaar geen blik waardig keurden, hoe genaamd niet met elkaar com municeerden. Dat was nog daar- aantoe. Maar als het echt tot een uitbarsting kwam, kon het ge beuren dat ze als viswijven te genover elkaar stonden en elkaar I met gouden platen bekogelden. Hoe een op zich fantastisch ren derende tak van de muziekindus trie eigenhandig om zeep werd geholpen doordat de producen ten elkaar met meer konden uit staan. Hoewel de Franse zanger Pa trick Bruèl met zijn 33 jaar de middelbare leeftijd met rasse schreden nadert, is hij de vlees geworden meisjesdroom. Aanbe den wordt hij, in menige slaapka mer hangt zijn portret boven het bed. En als hij een concert geeft, hoeft Bruèl eigenlijk niet te zin gen. Dat doet z'n publiek wel, want doorgaans kent de zaal alle teksten van voor naar achteren en van achteren naar voor. Idolen hebben de eigenaardigheid on bereikbaar te zijn voor hun fans, maar hoop doet menige fan le ven. Bruèl schijnt namelijk nog ongehuwd te zijn, al zijn er van die sterren die niet te koop lopen met hun burgerlijke staat. Eerlijk zeggen dat er wel degelijk een vrouw, vriendin, respectievelijk vriend in het leven is, kan nu eenmaal een massale leegloop van de fanclub teweeg brengen. Intussen hoeft niemand onder de vrouwelijke fans te wanhopen. Luister naar deze uitspraak: ,,lk hou zo veel van kinderen dat ik ze eigenlijk wel moet maken." Warren samen met zijn levensgezel Mario Molengraaf aan de oesters in champagne- saus. Hans Warren, met pet op, voorover- leunend tegen de stormwind, in een Zeeuwse kwelder. Hans Warren, schoorvoetend, een beetje onwennig, wan delend door Pigalle, waar de snorders van nachtclubs hem proberen over te halen tot ontucht. Het is allemaal te zien in 'Document', een door Jan Pieter Visser samen gestelde film over het woelige leven van de Zeeuwse dichter, schrijver en criticus Hans Warren. Deze film wordt vanavond om 22.58 uur op Nederland 1 uitgezon den door de NCRV in de reeks Dokument. Deze week verschijnt bovendien bij Bert Bakker het tiende deel van Warrens 'Geheime Dagboek', dat de periode 1972-1975 beslaat. Programmamaker Jan Pieter Visser staat voor twee grote te levisieschermen in een zaaltje van uitgeverij Bert Bakker. De landelijke pers is aanwezig, als ook de auteur Hans Warren met zijn vriend Mario Molengraaf. De montage van de film is nog maar net afgerond. Visser houdt ter inleiding even een praatje, waarin hij ingaat op de ont staansgeschiedenis van zijn film. „Met angst en beven heb ben we Warren destijds bena derd", zegt hij. „Hij leeft nogal teruggetrokken, zonder telefoon en zo. Maar na het interview dat Adriaan van Dis met hem had, dacht ik: 'Die man moet een achtergrond hebben'. En tot mijn grote genoegen voelde Warren wel voor mijn plan zijn leven te verfilmen. Ik hoop dat wij elkaar straks, na de voorver toning van de film, nog hartelijk kunnen begroeten." En dan is het moment suprè me daar. We zien hoe Hans Warren tegen het licht van een ondergaande zon, een zon die als de kraaiepoot van een smok kelaar metaalachtig door de wolken priemt, zijn geboorte plaats Borssele bezoekt. Zoals hij daar loopt met zijn frêle ge stalte, heeft hij iets van de dich ter Pierre Kemp. De 'verlelij- king' van Borssele is de auteur een gruwel. Alles, alles gaat te loor. Op de achtergrond zien we de kerncentrale. Wat meteen opvalt aan deze film is de ro mantische camera-instelling. Overal is er de melancholie van herfstbladeren, ondergaande zonnen en diepwarm, bruin Hans Warren: „Ik heb het 'Geheime Dagboek' geschreven om vast te houden aan wat anders voorgoed ven/logen zou zijn." foto annette vluc hout. Waarom schrijft Hans Warren zijn 'Geheime Dag boek'? Natuurlijk kan die vraag niet worden omzeild. „Om vast te houden wat anders voorgoed vervlogen zou zijn", zo luidt het antwoord. De eerste dagboeken, waarin Warren begon te schrij ven over zijn ontluikende ho moseksualiteit, zijn, zo blijkt, Elton John kocht voor een bedrag van 1,5 miljoen gulden een jaguar. foto* pr Mr. A. Geurtsen blijft voorzitter van het Commissariaat voor de Media. foto c pd Geurtsen blijft Op voordracht van de minister van WVC, drs. Hedy d'Ancona, wordt tnr. A. Geurtsen bij ko ninklijk besluit per 1 januari herbenoemd tot voorzitter van het Commissariaat voor de Me dia.. WD'er Geurtsen bekleedt sedert 1988 die functie. Op grond van artikel 10 van de Mediawet is het mogelijk om voor een aansluitende periode van vijf jaren te worden herbe noemd. Han Peekei pakt uit met acht cabaretprogramma 's Er kan weer gelachen worden! Dolle pret met Nederlands ca baret! Vanavond zendt de TROS het eerste deel uit van een serie van acht programma's onder de titel 'Voor de grap'. In Voor de grap' worden liedjes, sketches en conférences uit het na-oor- logse cabaret uitgevoerd door een nieuwe generatie cabare tiers: Martijn Bouwman, Paola Verbij, Bart Stultiens, Theo Maassen, Rieneke van Nunen, Irene Kuiper en Hans van Gel der. Nog nooit van gehoord? Niets aan de hand, als u acht maan dagavonden achtereen snik kend van uw sofa bent gerold, staan deze namen even rotsvast in uw geheugen gegrift als die van Ivo de Wijs, Drs. P., Toon Hermans en andere groten uit wiens repertoire is geput. De regie van 'Voor de grap' is in handen van Han Peekei, ge specialiseerd in komische strip programma's en grappige be lastingaangiften, dus dat zit wel goed. In de VIP-kelder, diep on der de Hilversumse TROS-per celen, sprak Panda met enkele der Nieuwe Geestigen. Schatkamer Han Peekei is dol op cabaret, meldt hij van achter een brood je VIP-paling. „Het is een ty pisch Nederlandscultuurgebeu- En dat programma is heel an- ren. Nergens is zoveel cabaret ders dan de reguliere cabaret als hier, wij hebben honderden programma's die op tv vertoond cabaretiers, dat vind je nergens worden. „Nieuw is, en dat anders ter wereld kunnen zeggen dat caba ret in Nederland een universiteits- stoel waardigis." Peekei was tot de opwindende ontdekking geko men dat er in Ne derland na de Tweede Wereld oorlog zo'n 40.000 tot 60.000 cabaret stukken zijn ge schreven, door zo'n 700 perso nen. „Een schat kamer aan reper toire, dat als een scheet in een hooiberg dreigde te verdwijnen. Als een soort gasbel uit een moeras kwam toen het idee bij me op om hiermee wat te gaan doen." Een plan dat de tijdgeest zeker mee had. Peekei: „Cabaret kent altijd golfbewe gingen. Een tijdje is het stil, en dan opeens zitten alle zalen weer yol. Op dit moment is er een enorme cabaret-revival, ca baret is weer helemaal terug van weggeweest, dus nu is het een prima tijd voor dit tv-pro- gramma." Het Wereldje PANDA DE L'ISLE uniek voor Nederland, dat we speciaal 'tele visie-cabaret' hebben gemaakt. Hoewel er bij de opnamen wel publiek aanwezig is - want we zijn falikant tegen de mechanische lach - ziet de kijker geen publiek in beeld, zodat het heel duide lijk géén registratie van een cabaretvoor stelling is. Nieuw is ook de uitvoering van de nummers, daar is door ons een heel ei gen uitwerking van gemaakt." Han Peekei be schouwt dit project als zijn oudedags voorziening, want die veertig- tot zestigdui zend teksten zijn na deze serie van 8 programma's nog lang niet uitgeput. „Ik heb dan ook een contract voor vijftig jaar af gesloten met de TROS, nietwaar meneer Den Daas?" TROS-baas Den Daas, ook even binnenge wipt in de VIP-kelder, wordt wat bleek om de neus, maar meent: „Als dit programma aanslaat, is het misschien de start voor een langere serie. Maar let op de be perking, ik zeg èls het program ma aanslaat." Ook aanwezig zijn drie caba retiers van het vaste 'Voor de grap'-ensemble. Bart Stultiens trekt dit seizoen met zijn derde solo-programma door het land. Theo Maassen won Camaretten en het Groninger Studenten Ca baretfestival en komt volgend jaar met zijn eerste avondvul lende programma. En Rieneke van Nunen speelde een seizoen bij de André van Duin-revue en heeft de solo-cabaretvoorstel ling 'Navelstaren' op haar naam staan. Wat vinden ze ervan om nu, terwijl ze allemaal zo hard bezig zijn met eigen werk, de teksten van anderen te spelen? Rieneke: „Het feit dat je er iets mee dóet, dat je er een eigen draai aan geeft, maakt het weer interes sant voor ons. Als we alleen maar teksten moeten naspelen, zou er voor ons niets aan zijn. Maar die eigen interpretatie maakt het leuk." Moeilijk voor de vaste ploeg was de zeer korte repetitietijd. In zes tot tien dagen moesten ze alle teksten uit het hoofd ken nen, en na twee dagen repetitie werden opnamen gemaakt. Bart: „Het is ook moeilijk om aan de ene kant voor publiek te staan en aan de andere kant voor de camera. Waar leg je de aandacht? Pas na aflevering drie lukt het ons echt goed, dan spe len we voornamelijk op de ca Han Peekei, Rieneke van Nunen, Bart Stultiens en Theo Maassen. foto frank fahrner mera gericht. Want die camera registratie, dat is uiteindelijk waar je in dit geval naar toe Leukheid De gebruikte teksten zijn met zorg door de groep geselec teerd. Voornaamste criterium hierbij was dat er iets nieuws mee te doen viel, zodat er niet klakkeloos werd gekopieerd. En uiteraard werd er ook geselec teerd op leukheid. Theo: „F.r zit zelfs een liedje van Seth Gaaike- ma in een van de uitzendingen. Die heeft blijkbaar ook eens een leuk liedje geschreven, nee mèar, we rolden zowat om van verbazing." „De sfeer in de groep is es- sentiëel voor het succes", bena drukt Han Peekei. „Daarom is alles in goed overleg gedaan. Zo waren er een paar liedjes van Ivo de Wijs die ik er graag in had gehad, maar die door de groep zijn geweigerd." Het programma staat gepro grammeerd 'in de rust van de avond'. Er staat wèl een comedy tegenover, op het andere net. Geen probleem? „Ach," ant woordt Peekei, „die spelen we gewoon weg. Humor op tv kan er niet genoeg zijn. En ik hoop echt dat we de mensen in het land hier een hoop plezier mee bezorgen. Dit is toch mooi, dit is toch leuk, dit is toch uniek? Ik kan er nog wel vijfentachtig jaar mee doorgaan. Wat zeg ik, nog wel honderd jaar." Cees den Daas verlaat haastig het pand. Of we in 2092 nog steeds kunnen lachen met Han Peekei blijft dus nog even de vraag. Voorlopig eerst maar eens die acht afleveringen bekij ken. "Voor de grap', wekelijks op de maandagavond.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14