KIS: kleine series voor breed publiek CD-foongids PTT schot in de roos Leven en wonen ra MAANDAG 30 NOVEMBER 1992 .13 TUIN Zwart of groen dat is de vraag r~7 M e zijn er nog de tuin- M liefhebbers die de m A grond tussen de strui ken en planten mooi zwart hou den. Maar de natuur houdt he lemaal niet van mooi zwart en onbedekt. De natuur legt er als we haar de kans geven al tijd een laagje groen over en dat noemen we dan onkruid of mos. Behalve de sterke onkruid- groei die ons voortdurend werk verschaft, heeft zogenaamd zwarte grond nog meer nade len. De onbedekte grond droogt snel uit, slibt snel dicht en geeft het bodemleven in de bovenste laag geen kans. Daarom ook is er een toene mend aantal tuiniers die de grond bedekt houden. Dat kan op velerlei manieren. Onder ro dodendrons bij voorbeeld kun nen we volstaan met een dikke laag turf. Die laag houdt de on- kruidgroei redelijk tegen en be schermt de oppervlakkig worte lende rododendrons tegen uit drogen en bevriezen. In de bor der, tussen de vaste planten, kunnen we volstaan met een laag mulch, een in Nederland geïmporteerd Engels woord dat niet anders betekent dan orga nisch afval. Achter in de border kunnen we grover afval gebrui ken: klein gesnipperde takjes, grof blad en dergelijke. Maar het oog wil ook wat. Dus doen we voorin de border wat halfvergaan blad of grove com post tussen de planten. Rest nog het afdekken van de grond tussen struiken of onder bo men. Hiervoor zijn zogenaamde grondbedekkers, al kunnen we ook afgevallen blad laten liggen. Maar ik ben gek op grondbe dekkers. Zelf heb ik voortreffelij ke ervaringen met de groenblij- vende kleinbladige maagden- palm, de Vinva minor die mij elk voorjaar verrast met ontroe rend lieflijke lila bloemen. Op grotere vlakken doet de dovene- tel het goed. Die is er geel, lila, wit en rozebloeiend. Nadeel is dat deze plant van woekeren houdt en desnoods in de strui ken klimt Maar het is een pri ma grondbedekker als we hem een of twee keer tijdens de zo mer met de heggeschaar tot de orde roepen. Ik doe dat na de bloei. Heel mooi, vooral in de schaduw is de Pachysandra, een laagblijvend heestertje, goed winterhard en groen blijvend met trosserf witte bloemen in het voorjaar. De eerste jaren mogen we er niet tussen schof felen. Dan moeten we de jonge uitlopers voldoende kans geven, zodat die een tapijt van groen kunnen vormen. Niet groen blijvend, maar mooi is penningkruid met zijn leuke gele bloemen, de Lysimachia nummularia. Maar penning kruid moet wel in de gaten wor den gehouden want het plantje heeft woekerneigingen. Zo zijn er nog veel meer grondbedek kers die het gcfed doen, afhan kelijk van grondsoort en al dan niet schaduw. Zelfs klimop is vaak succesvol, kijk maar naar onze plantsoenen. Kortom, het is even zoeken naar de meest geschikte soort. Ze helpen alle mee om de grond 'bedekt' te houden en dat is de bedoeling. LEZERSVRAAG ELSE MEERMAN IN HAARLEM vraagt hoe en wanneer ze haar tienjarige hortensia mag ver planten. Omdat hortensia's het beste pas in het voorjaar ge snoeid kunnen worden, zo er al gesnoeid wordt, lijkt het me be ter om deze oude, grote plant pas in het vroege voorjaar, na de vorst, te verplanten. Liefst met een flinke kluit. Ook liefst in dezelfde richting ten opzichte van de zon. Zelf merk ik in dit geval altijd een of twee takken precies op het zuiden. Na het verplanten of ervoor zal er ge snoeid moeten worden. De plant raakt immers een deel van haar ondergrondse wortels kwijt en kan daarom niet alles wat boven de grond groeit van vol doende voedsel voorzien. Snoei wat takken weg die midden in de struik staan en kort de ande re oude takken in op een bui tenoog. Het eerste jaar flink vochtig houden en niet teleur gesteld zijn als het niet zo best wil met de bloei. Lees ook het antwoord aan mevrouw Vos. In SASSEN H EI M tobt ME VROUW VOS met de vraag hoe en wanneer haar hortensia ge snoeid moet worden. Als het goed is snoeien we onze horte- nia's zo min mogelijk. Ze hou den er niet van maar een enkele keer moet het er van komen. Bij verplanten bij voorbeeld of als ze te groot worden. In dat laatste geval halen we na de bloei een aantal bloeitakken tot op de grond weg. Dat doen we met zorg en inzicht zodat de overblijvende takken voldoende licht en lucht krijgen. De uitge bloeide bloemen laten we aan de plant zitten tot volgend voor jaar april. Dat is mooi om te zien en bovendien beschermen deze forse bloemtrossen de niet zo erg vorstbestendige knop pen. Alleen als we een paar hor- tensiabloemen willen drogen dan knippen we ze eerder af. MEVROUW G.VAN BEELEN UIT IJMUIDEN heeft zowel van de lavendel als van de kerstroos zaad gewonnen en uitgezaaid. Helaas er is niets opgekomen. Beide plantensoorten kiemen moeilijk. Mijn kerstroos zaait zichzelf uit. Elk jaar zijn er weer een paar jonge planten bijgeko men. Ik vermoed dat dat kie men verband houdt met het feit dat de zaden de hele winter in de vochtige grond blijven zitten. We kunnen dit nabootsen door middel van het zogenaamde stratificeren, dat wil zeggen: zaad gedurende enkele weken in vochtige turf bij een tempe ratuur van net boven nul gra den bewaren. Zo wordt het kie men van de zaden bevorderd. Met de kerstroos valt dit te pro beren, lavendel kiemt moeilijk omdat de zaden oliehoudend zijn. Verder: zaden die niet ge heel uitgerijpt zijn kiemen be slist niet. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kimt u op sturen naar Damiate Dagbla den, Postbus 507, 2003 AP Haarlem La.v. de redactie LE VEN EN WONEN. De grondbedekkers maagdenpalm en dovenetel. Galerieketen groeit als hamburgertent Galerie KIS Artful Facilities is een snel groeiende keten van kunsttoonzalen. Met de expansiedrift van een ham burgerzaak dijt de onderneming uit. Op de vestiging van KIS in de Amsterdamse Paleisstraat volgde een expositie- en verkooppunt in Rotterdam, de opening in Den Haag is ophanden. Voor Arnhem, Nijmegen en Enschede lo pen onderhandelingen. ROB BOUBER Een galerie met filialen. Kan dat? Een galeriehouder wil het liefst op het eigen nest zijn ei genzinnige eieren uitbroeden. Hij kan toch niet op vijf plaat sen tegelijk artistiek beleid ma ken? Die club moet wel haast een commerciële kunsthandel zijn die in verbinding staat met een boekenclub of zoiets... „Niets daarvan", zegt ontwer per Willy Lamain. „K3S Artful Facilities heeft geen winstoog merk. Het is een integer opere rende stichting die opkomt voor de belangen van Nederlandse ontwerpers, zonder poeha. De ruimten waar de ontwerpen staan uitgestald hebben een la ge drempel: het publiek komt binnen alsof het een Ikea-win- kel binnenstapt." Toerbeurt KIS heeft een uitgebreid be stand aan ontwerpers. De gale rie wordt gedragen door alle medewerkers. Bij toerbeurt zijn zij in de galerie aanwezig om de administratie af te handelen, om nieuwe produkten van tel kens maar aanlopende kunste naars te ontvangen en om de klanten te woord te staan. Het is een zoete inval van ontwerpers die met prototypes rondsjou wen en hun ideeën spuien. Willy Lamain: „Vormgeving werd incidenteel geëxposeerd: bij hoge uitzondering dringt een ontwerper door tot de musea. En dan alleen nog grote namen als Loewy, de man achter Lucky Strike en Coca-Cola. Er was in Nederland geen plek om de avontuurlijke vormgeving aan het publiek te tonen. Daarom zijn we begonnen als vormge versplatform. We fungeren als een tussenpersoon, die vormge vers in contact brengt met een breed publiek." Series KIS staat voor Kunst In Serie. Vormgevers wordt gevraagd een serie van tien exemplaren van hun ontwerp te leveren binnen acht weken. Lamain: „We vra gen aan vormgevers om pu blieksgericht en commercieel te denken door zo goedkoop maar aansprekend mogelijk te ont werpen. De mentaliteit bij ont werpers moet hoog nodig om. Ze moeten bereid zijn om klei ne series aan te gaan." „Die eis tot reproduceerbaar heid dient om de kostprijs van het ontwerp te drukken en om meer klanten tevreden te stel len. Als je tien objecten maakt, is de gemiddelde prijs aanmer kelijk lager dan bij één exclusief ontwerp. Als ik tien uur aan het eerste en tweede model be steed, doe ik over nummer drie tot en met tien maar drie uur, omdat de aanloopproblemen zijn opgelost. De ontwerper moet scherp produceren en zo briljant mogelijk ontwerpen: het gaat om de prijs-kwaliteitver- houding." De Toverstokjesstoel van speelgoedontwerpsters Een grillige stoel v Mien en Cariien Boelhouwer, foto emiel van lint Vladimir Kreeg. De in een kleine serie ge maakte meubelen zijn zeer be taalbaar. De prijzen van de uni ca liggen beduidend hoger. Het publiek dat voor vormgeving gevoelig is, dat geneigd is of goedkoper of exclusiever design te kopen dan waarmee in de glossy bladen wordt geadver teerd, kan hier stevig zijn slag slaan. Behoefte De Amsterdamse KIS is geves tigd op de vloer die de drukper sen van het voormalige Han delsblad droeg. In de Paleis- straat zijn ook een edelsmederij, een hout-, metaal- en een speelgoedwerkplaats ingericht, gericht op het gebied van de toegepaste kunst. De mensen uit de werkplaats hebben de mogelijkheid objecten in het winkelgedeelte van de galerie te koop aan te bieden. In de win kel zijn veel leuke cadeaus te vinden: van originele lampen en cd-opbergrekken tot een tafel in de vorm van een gedrapeerd ta felkleed, gebogen uit een plaat van roestvrij staal. Willy Lamain: „Het is ons nu al duidelijk dat we in een be hoefte voorzien. Er komen hier bij een tentoonstelling gemid deld 3000 mensen kijken. Deze galerie, met toch een behoorlij ke oppervlakte, is nu al te klein. KIS Amsterdam is een plons in de vijver geweest, die steeds wijdere kringen veroorzaakt." Galerie KIS Art Facilities: Pa leisstraat 107, Amsterdam; Westerkade 27, Rotterdam en Van Oldenbarneveldtstraat 10, Den Haag. (Opening maart '93). Geopend van woensdag tot en met zondag van 12 tot 18 uur. Razendsnel een telefoonnummer opzoeken De 'CD-foongids', in oktober tij dens de Efficiency Beurs geïn troduceerd, blijkt een schot in de roos. Er is veel belangstelling voor de nieuwe ontwikkeling van PTT Telecom. De CD-foon- gids is een cd-rom. Dit cd-tje maakt, in combinatie met een computer en een cd-rom-spe- ler, alle telefoonboeken overbo dig. Ook op de CD-foongids kan men zich abonneren. Wie het systeem op één plaats, bij voorbeeld bij de tele foniste installeert, betaalt 990,- (excl.). Daarvoor krijgt men (de oude schijf moet wor den geruild) elk kwartaal een werkelijk compleet bijgewerkte cd. Beschikt het bedrijf over een netwerk dan kan voor 1980 (excl.) de netwerkversie voor dos-computers worden aange schaft. De 'foongids' kan dan op alle werkplekken worden ge raadpleegd. Op het cd-tje ko men ook de meeste faxnum mers, telexnummers en postco des voor. Het Read-Only-Me- mory-plaatje bevat dan ook zo'n 350 Megabyte aan infor matie. De nieuwe gids biedt ook ex tra informatie op gebied van ta rieven, 06-nummers, details over binnen- en buitenlands te lefoneren. Bovendien kan men en dat is wel helemaal vanuit de computer gedacht de ge vonden nummers automatisch via een Hayes-compatible mo dem draaien. De tweede versie van de CD-foongids verschijnt begin volgend jaar. Daarbij wor den niet alleen de gegevens ver verst, maar ook de zoek-softwa- re. Aanbieding Telecom heeft samen met het netwerkinstallatiebedrijf Acal Auriema Nederland in Eindho ven een aanbieding samenge steld, waarin een Sony cd-rom- speler is opgenomen. Het be drijf en vijf dealers in het land verzorgen installatie en service van de rom-speler voor respec tievelijk ƒ850 of 1000, (excl.) en 150,- vaste voorrijkosten. Naast 'inlichtingen', de tele foongids en de cd-rom is er ook nog de zogenaamde 'Telegids'. Ook een elektronische gids die men on line met compu ter en communicatiepakket kan raadplegen. Het voordeel van deze manier van zoeken is dat men altijd over actuele tele foonnummers beschikt. De ge gevens komen namelijk uit de 06-8008-computer. Nadeel is de tamelijk hoge prijs (37,5 ct per minuut) en het feit dat de ver binding via Videotex Nederland loopt. De beeldopbouw in de Met deze CD-foonglds zijn twintig telefoonboeken overbodig. Videotexnorm zelfs met een snel modem is tamelijk traag. Schokkerig Toch vallen er op de software van de CD-foongids nogal wat dingen aan te merken. Zelfs op een zeer snelle computer is de woordopbouw schokkerig. Dat is nog voordat de rom-drive wordt aangesproken. Ook de lay-out is scnermverslindend. Dan is de foongids uitermate kritisch wat de spelling betreft van namen en straten. Als u 'Meyer' zoekt, en uw abonnee staat onder 'Meijer' in het tele foonboek, zult u hem niet vin den. De enige oplossing is dan op straatnaam en nummer te zoeken. En dan maar hopen dat u de naam van de straat goed opgeeft. Met het minieme ver schil tussen Zuidenweg en Zui- derweg kan de foongids niet overweg. Privacy Om privacy-redenen staat het programma het niet toe dat men zoekt op telefoonnummer. En natuurlijk zijn er geen gehei- tn opgenomen. Maar het gaat te ver dat men de gevonden nummer(s) en gege vens niet kan printen. Ook valt de foongids niet te combineren met alle versies van het alom gebruikte Windows-programma van Microsoft. Via Windows zou u zo naar uw 'elektronisch tele foonboek' kunnen stappen. Dat gaat niet in alle gevallen goed: wanneer u vanuit het standaard Windows-programma foongids aanroept, krijgt u een echt ou derwetse 'hang' en uw gegevens zijn weg. Parketmeester: kwaliteit en garantie Bij het aanschaffen van vaste vloerbedekking of parket kijk je niet alleen naar net produkt zelf, maar ook naar het vak manschap van de leverancier. Want per slot van rekening moet het wel mooi gelegd wor den en een tijd kunnen blijven liggen. Om de consument meer zekerheid te bieden op het ge bied van parket is onlangs on der de naam Parketmeester een landelijk collectief van ambach telijke parketspecialisten opge richt. Ongeveer tien zaken mo gen het beeldmerk en de naam Parketmeester voeren. Het gaat hierbij om ondernemers die niet alleen parket verkopen maar het ook vakkundig kun nen leggen en de consument vanaf het keuzemoment tot en met het onderhoud alles over houten vloeren kunnen vertel len. De Parketmeester is aange sloten bij de 'Stichting Garan tiefonds Parket-, Kunststof- en Kurkvloeren', die ook zijn naam verleent aan het af te geven ga rantiebewijs. Een Parketmeester zal in eerste instantie altijd zelf proberen klachten op te lossen, maar als er geschillen ontstaan dan worden deze door het onaf hankelijk opererende garantie fonds behandeld. Er is een fraaie brochure ver schenen met uitvoerige infor matie over de Parketmeester, waarin de namen van alle bij de Parketmeester aangesloten za ken zijn opgenomen. Boven dien presenteren zich hierin de fabrikanten van wie parket wordt betrokken. Informatie: Parketmeester, Postbus 223, 3960 EE Wijk bij Duurstede. Badpoeder Trésor Voor liefhebbers van de roman tische geur (hoofdnoot roos) Trésor van Lancóme goed nieuws: de geur is nu ook ver werkt in een 'compact-badpoe der. In een fraaie perzikkleurige doos zit een 'steen' samenge perst badpoeder, met de beken de roos. Voor wie een hekel heeft aan poeder op de vloer van de badkamer en op de kleedjes een uitkomst OBJEKT '93 wonen in stijl De tweede editie van 'Objekt '93, Wonen in Stijl', een interi eurjaarboek voor Nederland en Belgiëverscheen onlangs. Hierin wordt aandacht besteed aan toppers op interieurgebied, ver schillende stijlen en stromingen van een groot aantal vooraan staande designers uit de hele wereld. Ook is er plaats inge ruimd voor nieuwe tTends. Behalve een kijkboek is Ob jekt '93 ook een praktisch na slagwerk. In een speciaal katern zijn de vele adressen op interi eurgebied in beide landen over zichtelijk bijeengebracht. Zoals dat behoort in een trendv ma gazine. treffen we veel bekende namen aan. Prins Charles geeft zijn mening over Londense ar chitecten. Aan de ideeënwereld van Wim Crouwel is eveneens een artikel gewijd en ook aan de verzamelwoede van Peggy Gug genheim. Ian des Bouvrie raakt niet uit gepraat over kleuren en Roger Saul introduceert Mulberry at home. De Nederlandse top- designers, verenigd in het Dutch Design Centre, presente ren het nieuwste van eigen bo dem, terwijl daarnaast de gro teskheid van Holland Village in Nagasaki aan bod komt. Een lekkere dikke woonpil voor druilerige dagen en voor mensen die van opvallende woonideeën houden. En die daar ook een budget voor heb ben. Maar voor nog geen twee tientjes kunt u er in elk geval naar kijken. Objekt '93 is een uitgave van Hans Fonk/Elmar te Amsterdam. Massagepanty tjr I Ruim 90procent van alle vrou wen heen wel eens last van ver moeide voeten of dikke enkels, veel vrouwen kampen met een sinaasappelhuid. LRC Neder land NV te Leerdam meent daarop iets te hebben gevon den: ae massagepanty Stay All Day, gecombineerd met het ge bruik van een beenbalsem. De transparante panty is leverbaar in drie tinten. Door de speciale breiwijze heeft de 'beenbekle ding' een stimulerende werking op de doorbloeding, waardoor de draagster minder last heeft van een vermoeid gevoel in de benen en levens de vochtafvoer wordt geregeld. Dikke enkels heten derhalve verledrn tttd t«- zijn. De masserende werking van de panty zorgt er ook voor dat de beenbalsem beter zijn werk kan doen. De panty met extra lange levensduur, aldus LRC kost 32,95, de beenbal sem (100 milliliter in een pomp- flesje) kost 45. Te koop bij drogisterijen en apotheken. Meer Informatie LRC, telefoon 03451-1 32 44.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13