Prenten uit oma's tijd in Katwijks Museum Kadootjes gekocht? Gratis gedicht erbij op het station. Diligente heeft de wind eronder 'Historische' expositie van Koons Geslaagd concert K G Belgisch duo wint Cameretten-festival Cultuur&Kunst Traag en slepend theater MAANDAG 30 NOVEMBER 1992 Oberski niet bij verfilming boek Amsterdam De Nederlandse schrijver Jona Oberski (1938) wil niets te maken hebben met de verfilming van zijn boek 'Kinder jaren'. I lij vertelde vrijdag op een persbijeenkomst in Amster dam dat hij het filmscript niet heeft gelezen en ondanks uitnodi gingen niet op de filmset is verschenen. Wanneer het resultaat daar is, hoopt hij dat het een mooie film is geworden. Willem van Oranje permanent delft» Ken permanente expositie over het leven van Willem van Oranje is vanaf 2 december in stedelijk museum Het Prinsenhof in Delft te zien. Oranje, de 'vader des vaderlands', sleet zijn laatste jaren in Het Prinsenhof tot hij daarop 10 juli 1584 werd vermoord door Balthasar Gerards. Portretten van zijn echtgeno tes, familie en belangrijkste hofpersonages en een presentatie van persoonlijke eigendommen geven de bezoeker een indruk van 'de persoon achter de prins'. MUZIEK RECENSIE LIDY VAN DER SPEK Concert door het hervormd kerkkoor Kou- dekerk/Hazerswoude-Rijndijk o.l.v. Karin Jense, met medewerking van Cert van Surksum-orgel, Nicoline van Santen en Majda Varga-vioo! Gehoord op 28 no vember in de Hervormde kerk te Koude kerk. 'Het koor is aangesloten bij de Kon. Chr. Zangersbond' stond onder aan hel programma en daar hoeft deze bond zich niet voor te schamen. Het Hervormd kerkkoor is gewoon goed en waar kan dat anders aan liggen dan aan de dirigent die er vóór staat. Karin Jense heeft de wind eronder, dat is na dit concert wel duidelijk. Hieraan moet heel hard werken en discipline vooraf zijn gegaan, anders kom je met een groep amateurs niet tot zulke resultaten. Het programma bestond uit vijf blokken, waarvan het eerste blok psalm 96 op vijf verschil lende manieren benaderde en het derde vijf maal het 'Wachet aufi ruft uns die Stimme' liet horen. Een Missa Brevis van J. Haydn, die hij reeds compo neerde als koorknaap in Wenen, besloot het concert. Daartussen twee orgelwerken van respectie velijk vader en zoon Bach. Opvallend door het hele con cert heen was het pittige tempo en de lichtvoetige toets. Ner gens trekken, geen geschreeuw ROTTERDAM» ANP Het Belgische duo 'Kommil Foo', afkomstig uit Gent, heeft zaterdagavond het Cameretten- festival in Rotterdam gewon- De Belgische broers Mich en Raf Walschaerts speelden een gedeelte uit hun programma 'Johnnie van Gips'. De jury vond het optreden goed opge bouwd, contrastrijk en fantasie vol. „Kwetsbaarheid, tederheid, kracht en gekte wisselen elkaar perfect gedoseerd af." De publieksprijs ging naar Ar no en Tanneke van der Heyden uit Groningen, die door de jury de tweede plaats kregen toebe deeld. Arno van der Heyden RUYCROK (chef) JAN RIJSDAM SASKIA STOELINCA Illustraties Van de Hulst dikwijls moraliserend Dat W.G. van de Hulst jr. zijn illustraties maakte in een tijd waarin kinderen met strenge hand werden opgevoed, is duidelijk te zien. Zijn creaties zijn moraliserend, heb ben een goed of juist slecht karakter. De bolle Suikerbol- lenbakker en zijn lange magere vrouw, Oude Bram, zieke Peerke, Niek van de Bovenmeester, Rozemarijntje en Gerdientje, deze bekende illustraties uit oma's kinder boeken zijn tot 13 februari te zien in het Katwijks Muse um aan de Voorstraat. KATWIJK INGE RUICROK van de enkeling en een absolute concentratie op de dirigent. Om een paar hoogtepunten te noe men: de koorpsalm van Claude Goudimel met in alle verzen een andere verrassende samen stelling van stemmen, met grote aandacht voor inhoudsvolle woorden gezongen. De drie de len uit Bachs cantate BWV 140 werden evenwichtig, heel over tuigend gezongen en opmerke lijk knap was de weergave van Ernst Pepping (1901-1981) waarin de Cantus firmus (vaste zang) werd omrankt door een buitengewone originele sterk ritmische melodie. In de Missa Brevis van Haydn voor orgel en twee violen weerklonk een ste vige gloedvolle toon uit de snaarinstrumenten van de twee jonge vergevorderde conserva toriumstudenten die aan dit werk een vrolijk concertant tintje gaven. Een zwakke schakel in het ge heel was 'O sing unto the Lord' van Henri Purcell, waarin de mannen en de alten weinig overtuigend soleerden. Het orgelspel van Gert van Surksum met de overbekende Toccata en Fuga in D van J.S. Bach hoorde helemaal thuis in dit overigens sterke program ma: markant en dynamisch ge speeld en van Surksum koos bijzondere registraties (helaas met bijgeluiden) in de orgelfan tasie van Piet Kee. Vanaf zijn dertiende begon Van de Hulst jr. typetjes te bedenken bij de verhalen van zijn vader, die naast zijn schoolmeester schap kinderboeken schreef. Zoete tekeningen van kwajon gens, deftige dames en zwerf- hondjes, voornamelijk getekend met pen en inkt, zijn daarvan het resultaat. Het belangrijkste werk, zowel van zijn vader als van Van de Hulst jr. zelf, is 'In de Soete Sui- kerbol'. Het verhaal over de Sui- kerbollenbakker, zijn strenge vrouw en de plaaggeest Louw, verscheen in het begin van de jaren dertig als feuilleton in het dagblad 'De Standaard'. Daarna werden ze als omnibus uitgege ven bij uitgeverij Callenbach. Van de Hulst jr. zorgde voor duizenden tekeningen bij deze verhalen. Op verzoek van de NCRV maakte hij in 1973 een groot, aantal sprookjesachtige kleurenplaten voor een televi siefeuilleton, dat in korte afleve ringen werd uitgezonden. Naast zijn werk als illustrator, bleek W.G. van de Hulst jr. een veelzijdig kunstenaar. Een zelf portret en een portret van zijn vader in olieverf laten dat zien. Ook staan in de expositieruim te, weliswaar onopvallend, en kele beeldhouwwerken van zijn hand. Thema's als moeder schap en de eenzaamheid van een reiziger komen, zoals in veel van zijn werk, daarin terug. Daarnaast is hij de auteur van het boek 'Wachten op de Kraak wagen', waarin hij vertelt over zijn eigen leven en de tijd waar in hij met zijn vader samen werkte. Behalve het werk van W.G. van de Hulst, is in het Katwijks museum een overzichtsten toonstelling te zien van honder den prentbriefkaarten van 1880- 1930. De openingstijden van het museum zijn van donderdag tot en met zaterdag van 10.00- 12.00 uur en van 14.00-17.00 won ook de persoonlijkheids prijs. De jury noemde hem een „theaterdier in hart en nieren". Derde werd het clownsduo Poppe Vermaercke uit Utrecht. Het 27ste Camerettenfestival werd zaterdagavond afgesloten in het Luxor Theater in Rotter dam. Evenals vorig jaar vond de jury dat de deelnemers een rela tief hoog niveau hadden. Er na men drie Belgische groepen aan deel. De jury vindt dit een posi tieve ontwikkeling. Het viel de jury op dat de Belgische deelne mers beter geslagen ten ijs le ken te komen. De verscheiden heid aan cabaretvormen op het festival stemt de jury vrolijk, al dus het juryrapport. AMSTERDAM GPD „Tegen het eind van deze eeuw zal blijken dat dit een histori sche tentoonstelling is ge weest". De Amerikaanse kun stenaar Jeff Koons bevestigde in het Stedelijk Museum in Amsterdam zijn reputatie dat hij geen last heeft van beschei denheid. Onder grote belang stelling van journalisten uit binnen- en buitenland en ge nodigden uit de kunstwereld werd daar de eqrste over zichtstentoonstelling van zijn werk geopend. Omringd door talloze foto grafen en televisieploegen ver telde Koons het een „zeer grote eer" te vinden dat zijn eerste retrospectief juist in het Stede lijk Museum plaatsheeft. Ver wijzend naar zijn achternaam herinnerde hij aan het Neder landse bloed dat door zijn ade ren vloeit: „Ik ben voor 25 tot 30 procent van Nederlandse af komst". Vol trots maakte Koons nog even melding van de recente geboorte van zijn eerste levende kunstwerk: zijn zoon Ludwig Maximiliaan uit zijn verbintenis met Cicciolina, de voormalige Italiaanse por noster Ilona Staller. Met zijn verklaring dat hij „goede smaak juist heel be langrijk vindt", pareerde de meester in het bespelen van de media uiterst beminnelijk een beleefd-kritische vraag over de slechte smaak waarvan zijn kunst zou getuigen. Stedelijk Museum-directeur Wim Bee- ren had tevoren mogelijke criti ci de wind uit de zeilen probe ren te nemen door te vertellen dat hij het werk van Koons 'meteen erg leuk' vond. De ex positie omvat ongeveer 70 wer ken en duurt tot en met 3 janu ari. Volgende week opent in San Francisco het eerste Koons-retrospectief in de Vere nigde Staten. De Amerikaanse kunstenaar Jeff Koons poseert voor zijn kunstwerk 'Made in heaven' uit 1989. Tot 3 januari is dit samen met andere werken van Koons te zien in het Stedelijk Museum in Amsterdam. foto anp THEATER RECENSIE CONNY VAN DER ZANDE 'Kroniek van een aangekondigde dood' door toneelgezelschap Ivonne Lex naar de novelle van Gabriel Garcia Marquez. be werkt door David Cohn; regie. Catrien Hermans; spel o.a Frans Maas, Ivonne Lex, Anita Koninckx, gezien 28-11 schouwburg Leiden. Als iemand bij het vertellen van een mop aan het begin de clou verraadt, zullen zijn toehoor ders misschien nog beleefd luis teren naar het eind van het ver haal. De spanning is echter weg, de afloop is bekend. Precies zo gaat het bij de toneelbewerking van 'Kroniek van een aangekon digde dood', naar de beroemde novelle van Mérquez. Centraal in dit verhaal staat een moord die gepleegd is uit bloedwraak. Een pasgetrouwd meisje wordt door haar mem naar haar moe der teruggestuurd omdat hij ontdekt heeft dat zij geen maagd meer is. De broers van de bruid dwingen haar te vertel len wie haar ontmaagd heeft en deze man zullen zij vermoor den. Alle dorpsbewoners zijn op de hoogte van de misdadige plannen, maar niemand pro beert de moord te voorkomen. Het wordt nog pijnlijker als blijkt dat iedereen de schuld van de vermoorde jongen be twijfelt. In de toneelbewerking van David Cohn blijft er van het prachtige verhaal weinig over. Het probleem zit hem vooral in zijn angst om onduidelijk te zijn. Het verhaal begint met een korte uiteenzetting van de intri ge, in de eerste vijf minuten we ten we wat er plaatshad en hoe het gebeurde. Cohn voert dan een onderzoeksrechter op die stapje voor stapje het verhaal van de moord gaat analyseren. Eerst vat hij een stukje van zijn bevindingen samen, en dan krijgen we een scène te zien die zijn vertelling illustreert. Zo wis selen samenvattingen en scènes elkaar af. Bovendien zijn de scè nes, die het karakter van flash backs hebben, herhalingen van wat we in het begin al gezien hebben. Dit levert traag en sle pend theater op. Bij drama draait het om de zeggings kracht, maar die is door de al wetende verteller tot nul gere duceerd. Toch is er een haast filmische herhalingsscène die werkelijk de moeite waard is. In een slow-motion wordt de moord getoond: dat getuigt van grote kundigheid van de spe lers. Helaas is dat vakmanschap niet altijd even duidelijk aanwe zig. Ook in de spelvorm is na melijk gekozen voor overdosis aan duidelijkheid. Het nep-con- verseren, het inschenken van de thee, het schreeuwen van de ge liefde van de vermoorde: het wordt allemaal zo tonelerig ge bracht dat je bijna denkt dat het om een persiflage gaat. Maar nee hoor, dit is blijkbaar Lex' opvatting van toneel: traditio neel toneel met hoofdletters! Culturele samenwerking tussen Randstad-provincies AMSTERDAM De provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht heb ben in Uithoorn besloten tot nauwere samenwerking op het gebied van kunst en cultuur. Dè drie provincies hopen dat een betere coördinatie en waar mo gelijk een gezamenlijke aanpak, kan leiden tot een versterking van het culturele leven in de Randstad. De samenwerking omvat ge bieden als beeldende kunst, cul tuur-educatie, podiumkunsten en cultuurbehoud. Cabaretier verongelukt De 35-jarige cabaretier Ro nald Smeenk uit Eindhoven is zaterdagmiddag in een ziekenhuis in Utrecht over leden aan letsel dat hij in de nacht van vrijdag op zater dag had opgelopen bij een verkeersongeval in Vianen. De cabaretier raakte door onbekende oorzaak met zijn bestelbus op de afrit van de snelweg de macht over het stuur kwijt en botste tegen een vangrail Een 25-jarige passagier uit Amsterdam liep slechts schaafwonden op. Smeenk maakte deel uit van de cabaretgroep Teeu- wen en Smeenk die precies een jaar geleden winnaar was van het cabaretfestival Camaretten. „De groep was aan het klimmen richting bekendheid", aldus woord voerder Stuurman van het Amsterdamse theaterbu- rcau Hummelinck en Stuurman. Wat hebben Leiden en Kerkrade met elkaar te maken? Belang stellenden die afgelopen zater dag het tweejaarlijks donateurs concert van K G bijwoonden, weten het natuurlijk. De Show and Marchingband, het parade paardje van de Leidse vereni ging, sleepte er in 1989 de hoog ste prijs in de wacht bij het We reld Muziek concours, dat eens in de vier jaar in Kerkrade wordt gehouden. Volgend jaar zal de titel worden verdedigd. Inmid dels is de muziek iets anders gaan kiinken en een volle Stads gehoorzaal kon daarvan getuige zijn. Als eerste trad de Stageband voor het voetlicht. De leden hadden het zichzelf zeker niet gemakkelijk g maakt met pitti ge arrangementen van stukken als Take the A Train' en 'We are the Champions'. De juiste or kestklank was aanwezig, maar wat extra aandacht voor zuivere intonatie en ritmische verfijning zal de band zeker goed doen. Met een sprankelende uitvoe ring van 'Amor', gestoken in een Latijnsamerikaans jasje, liet de band zich van een veel betere kant zien. Vervolgens gaven de 'Leer meesters van K G' een staaltje van hun kunnen. Ritmisch, tot in de puntjes verzorgd, helder van klank en met veel enthou siasme speelden ze twee stuk ken. Een plezier om te zien en te horen. Hetzelfde geldt voor de junio ren van de vereniging. Voor complexe maatwisselingen en dynamische klankschakeringen draaien ze de hand niet om. Goed in het gehoor liggende stukken als 'Star Trek' en 'Love and Marriage' werden het pu bliek gepresenteerd. De muzi kanten van dit ensemble vari eren jn leeftijd van 8 tot 16 jaar, hetgeen verklaart dat je zo hier en daar slechts een kuifje boven de lessenaar zag uitkomen. Na de pauze volgde een op treden van de Show- and Mar chingband. Inderdaad een for matie die het verdient wereld kampioen te zijn. De band heeft een krachtige, evenwichtige klank, speelt als een eenheid en bovendien met een enthousias-' me waar de vonken vanaf vlie gen. De arrangementen zijn goed, het repertoire zou wat ge waagder kunnen. Een stuk als 'Fanfare for the Common Man' klinkt subliem voor dit orkest. Muzikaal vormde deze compo sitie een hoogtepunt van de avond: veel spanning door de dissonante aWcoorden en de knap gespeelde ritmische ac centen. De medley van de 'West Side-Story' wankelde, maar een tweede medley van Gloria Es- tefan met de originele titel 'Glo ria Estafette' klonk briljant. Over het algemeen geldt dat de 'Up tempo-stukken' beter klinken dan de ingetogen, lang zamere werken. De klank wordt dan troebeler en het ritme min der trefzeker. Niettemin kan K G terugzien op een zeer ge slaagd donateursconcert en maakt het een goede kans de wereldtitel te prolongeren. Het lijkt wel of iedereen tegelijk sinterklaasinkopen doet. 't Is dan ook 'gezellig' druk op de parkeerplaatsen in en rond het centrum. Daarom is het een goed idee om met de trein te komen. U hoeft niet op het verkeer te letten. U kunt met uw medepassagiers leuke ideetjes voor surprises uit wisselen. En u stapt natuurlijk midden in Bovendien staat op dinsdag 1 december van 18.00 tot 21.00 uur de sneldichter Erik van Muiswinkel voor u klaar op station Leiden. Op vertoon van een geldig treinkaartje krijgt u een gedicht dat de Rijmpiet zelf had kunnen bedenken. Laat uw auto (of schimmel) dus maar lekker thuis. Op vertoon van een geldig treinkaartje helpt de sneldichter op station Leiden u graag.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12