Bittere nederlaag voor Ierse premier Jeltsin offert pionnen, maar doorbreekt de patstelling niet De Klerk: vóór april 1994 non-raciale verkiezingen Zwitsers eisen opvang Bosniërs Buitenland Weer poging tot coup mislukt in Venezuela Verdachten moorden Mölln gearresteerd Rouw Gaidar houdt vol Doe-het-zelf-gids voor abortus Naar Canarische eilanden VRijDAG 27 NOVEMBER 1992 Agence Fr «nee Presie ANP Algi OPA Deutsche Presse Agent u Ind The Independent Minister van financiën staat rood londen De aanschaf van een fles champagne en een pakje siga retten heeft de Britse minister van financiën Norman Lamont meer zorgen gebaard dan wat voor internationale vergadering van ministers van financiën ook. Het roddelblad The Sun was er achter gekomen dat de minister de limiet van zijn creditcard had overschreden en liet dat het hele land vanaf de voorpagina weten. De minister had de afgelopen acht jaar ook 22 keer zijn limiet overschreden en vijf keer een waarschuwing gehad omdat hij zijn maandelijkse bijdrage niet had betaald. De regering was gedwongen in het parlement verklaringen te geven over de posi tie van de minister. Was dit dezelfde minister van financiën die in het parlement waarschuwde voor de ernstige gevolgen van een te grote schuld? Dat was hij inderdaad. Kon deze minister thuis niet eens zijn eigen financiële rompslomp aan? Daar leek het wel op. Acht Belgen radioactief besmet brussel» Bij een ongeluk in een opwerkingsfabriek in het Belgi sche Dessel zijn gisteren acht werknemers radioactief besmet geraakt. Het ongeluk gebeurde toen een robot een brandstof- staaf met een mengsel van uranium en plutonium in tweeën brak. Volgens het bedrijf kwam daarbij slechts een paar bequerel radioactiviteit vrij. Op de plaats van het ongeluk werd echter 400 bequerel per vierkante centimeter geregistreerd. De internatio naal toelaatbare norm is 0,4 bequerel per vierkante centimeter. Zoon voor prinses Stephanie Monte carlo» Prinses Stephanie van Monaco is gisteren beval len van een zoon. Stephanie is de tweede dochter van prins Rai nier en wijlen prinses Gracia. De 27-jarige prinses was gisteren voor de bevalling met haar man, een voormalige lijfwacht, naar het Gracia-ziekenhuis in Monte Carlo gekomen. caracas cpd-ap-dpa Militairen hebben vanmorgen geprobeerd een staatsgreep te plegen in Venezuela. President Carlos Andres Perez liet echter weten dat de coup is mislukt. Tien maanden geleden over leefde Perez ook al een couppo ging. Daarbij vielen toen tiental len doden. Een gedeserteerde comman dant van het leger deelde van morgen via de televisie mee dat hij de macht in Venezuela had overgenomen. Perez zou zijn af gezet. De couppleger, kolonel Hubert Chavez, zei dat zijn machtsovername door het me rendeel van het leger wordt ge steund. Maar een andere mili taire commandant, wiens naam niet bekend is gemaakt, riep de militairen op 'op te houden met het innemen van verkeerde po sities' Hij gaf aan dat lang niet alle militairen de staatsgreep steunen. Chavez, die ook betrokken was bij mislukte coup van 4 fe- Neo-nazi's gooiden vaker brandbommen berlijn hans hoogencuk correspondent De Duitse politie heeft gisteren en vandaag tien neo-nazi's ge arresteerd die wordt verdacht van de brandstichting in twee Turkse huizen in Mölln in de nacht van zondag op maandag. Daarbij kwamen een Turkse vrouw en twee Turkse meisjes om het leven. De mannen -wor den ervan verdacht lid te zijn een extreem-rechtse terroristi sche organisatie, die ze zelf hebben opgericht. Het elfde lid is nog zoek. De 25-jarige leider van de groep, die gisteren als eerste werd gearresteerd, woont in Gudow, op tien kilometer af stand van Mölln. In september wilde de groep een tehuis voor asielzoekers in de Oostduitse deelstaat Meck- lenburg-Vorpommern bestor men. Ze zagen daarvan af toen ze op een politiepatrouille stuit ten. Hun brandbommen gooi- correspondent Ene Michail Antonov heeft ontdekt waarom Rus land zo diep in de crisis zit. Antonov schrijft in de Pravda van gisteren: „Het protestantisme levert het ideologische fundament voor het plan om van Rusland een westerse kolonie te maken". Predikers als Billy Graham krijgen in het post communistische Rusland alle gelegenheid om met hun 'dollar-evangelie' de Russische ziel plat te walsen voor markteconomie en democratie. „Valse profeten dringen onze orthodox-christelij ke natie binnen en proberen hun onverzadigbare dorst naar materiële rijkdom te lessen", heet het bloemrijk. De Russische ziel, het hoeft nauwelijks betoog, is van nature meer bevattelijk voor gees telijke rijkdom. Het kabinet-Gaidar heeft in de plannen om Rus land aan het Westen uit leveren een sleutelposi tie. Gaidar en de zijnen werden met president Bo ris Jeltsin door het Westen ingehuurd. Het zijn agenten, die het volk rijp moeten maken voor het decadente kapitalisme. Vier conservatieve parle mentsleden schreven dat vorige week in een an der voormalig partijdagblad, SovjetskajaRossija. Een jaar lang is dat kabinet van waarnemend pre mier Gaidar nu bezig om, aan het handje van westerse adviseurs, de markteconomie in post communistisch Rusland te introduceren. Het werkt niet. De schoktherapie heeft niet het won der gebracht dat Jeltsin, Gaidar en de jonge hon den in zijn kabinet vorig jaar november bij hun aantreden voorspelden. In dat jaar zijn de prijzen omhoog geschoten, is de roebel in recordtempo niets waard geworden, de industriële produktie met een kwart afgeno men. Voor communistische dictatuur kwam vrij heid, maar 80 tot 90 procent van de Russen be leeft die alleen in theorie. De vakantie in het bui tenland blijft onbereikbaar, de biefstuk bij de sla ger helaas ook. De zekerheden van vroeger, de vaste baan, de veilige straat, zijn vervangen door werkloosheid en criminaliteit. De armoede, ge deeld door iedereen behalve de partij-elite, heeft plaatsgemaakt voor jaloezie op de nieuwe rijken, die geen geheim maken van hun luxueuze leef stijl. Het 'evangelie' van Antonov gaat er bij de een voudige Rus dan ook in als koek. Het Westen was vroeger iets om van te dromen, nu kun je je er maar beter tegen afzetten. Wat heeft het afscheid van het communisme ons gebracht? Ellende, zeg gen de meeste Russen. De beschuldigende vinger gaat in de richting van de regering. Gaidar en mi nisters als Netsjavjev, Tsjoebais, noem ze maar, allemaal uit de jeugdschool van de partij, de Komsomol. Maar stuk voor stuk bekeerd tot het Thatcher/Kohl/Reagan-kapitalismedat het Wes ten al zo'n tien jaar in de greep heeft. Ons kabinet heeft vele fouten gemaakt, zegt Gai dar nu. „Maar aftreden? Dat zou zonde zijn, we hebben juist geleerd hoe ons beleid te voeren", zegt economie-minister Netsjajev. Maar de oppo sitie redeneert anders. „Jullie hebben gefaald, de meesten van jullie moeten vertrekken." Jeltsin voelt daar niets voor. Toegeven aan eisen van je tegenstanders staat in de Russische politiek gelijk aan toegeven dat je een zwak leider bent. Concessies kunnen, maar ze moeten daar niet op lijken. Dus heeft Jeltsin de pro-westerse koers, die hij een jaar lang voerde, ingeruild voor een Russi sche. Op de oppositionele golf die het nationalis me als drijfveer heeft, is Jeltsin op weg naar een 'autoritaire democratie', zoals die in sommige succesvolle Aziatische landen gebruikelijk is. bruari, zei tot de staatsgreep te zijn overgegaan, omdat de vele demonstraties van de laatste maanden hebben aangetoond dat het volk de president kwijt wil. Perez verkeert al lange tijd in grote moeilijkheden. Zijn dalen de populariteit zakte na de mis lukte staatsgreep nog verder weg. Venezuela verkeert al jaren lang in een economische crisis, die begon met het instorten van de oliemarkt in het begin van de jaren tachtig. Ook deze week was het in Ve nezuela weer onrustig. In diver se steden kwam het gisteren voor de tweede opeenvolgende dag tot een treffen tussen de politie en studenten, die juist de straat opgingen om stopzetting te eisen van de repressie door de politie. Ook eisten ze beter onderwijs. Venezuela is de langst duren de demcoratie in Latijns Ameri ka. Sinds 1959 wordt het land bestuurd door een gekozen bur gerregering. den ze naar de politie. Een paar dagen later was een opvangcen trum voor asielzoekers in Gudow hun doelwit. Hier ont brandden hun molotovcocktails niet. Een week later was op nieuw een opvangcentrum (bij Mölln) hun doelwit, maar weer deden de brandbommen het niet. Tot zover onze correspon dent. Zes 13 tot 15 jaar oude Duitse jongens hebben gisteren een aanslag gepleegd op een te huis voor Roemeense en Joego slavische zigeuners in Gelsen- kirchen, vlak over de grens met Nederland. Twee van de door de jongens naar binnen gegooi de brandbommen werden door bewakers gedoofd, de andere twee brandden uit zonder scha de aan te richten. De jongens mochten na verhoor door hun ouders worden opgehaald. Ze moeten vermoedelijk voor de kinderrechter verschijnen, die hen naar een tuchtschool kan sturen. In dat beeld past dat de president bepaalt wie er uit de regering verdwijnt en wie blijft zitten. En daar is Jeltsin nog niet toe in staat. Vorig jaar heeft het Volkscongres hem speciale volmachten gegeven om Rusland door de 'overgangsperiode' van socialisme naar vrije markt te loodsen. Op 1 december lopen die privileges af. Dan zou Jeltsin niet meer op eigen gezag ministers kunnen be noemen en ontslaan of per decreet de economie regelen. Met een parlement dat op de achter grond alleen maar wat mag kakelen, maar niet beslissen. Dat parlement wordt aangevoerd door een ambi tieuze voorzitter, Roeslan Chasboelatov, die vindt dat de regering er niets van terecht brengt. De voorzitter heeft voldoende macht om het parle ment tot een motie van wantrouwen en daarmee het aftreden van de regering te bewegen. Maar dat doet Chasboelatov niet. Hij weet dat niemand in staat is Rusland een nieuw tijdperk binnen te loodsen zonder grote opofferingen voor de bevol king en blijft dus liever op de stoel van de 'mee denkende controleur'. Voorlopig is er een patstelling. Iedereen wil op zijn manier hervormen, iedereen vindt ook dat Jeltsin president moet blijven (op een paar fanati ci in de uiterst rechtse hoek na) en iedereen is bang voor z'n hachje. Voorlopig is dat in het voordeel van Jeltsin. Hij werpt de oppositie wat lokaas toe, democratische uithangborden als ad viseuse Starovoitova, tv-chef Jakovlev, media-mi- nister Poltoranin en staatsminister Boerboelis worden (tijdelijk) naar de achtergrond gedron gen. Het Congres mag volgende week misschien nog een enkele minister tot aftreden bewegen, maar het kabinet-Gaidar zal in grote lijnen blijven zitten. Bij dat scenario heeft namelijk iedereen baat. Jegor Gaidar in het parlement foto epa moskou hans geleunse Het opofferen van medewerkers die als radi caal-democratisch te boek staan, heeft nog geen toenadering gebracht tussen de Russische pre sident Jeltsin en de oppositie. In het parlement dreigden Jeltsins tegenstanders gisteren met een motie van wantrouwen tegen de regering. Volgens Arkadi Voiskl, leider van de Burger Unie, heeft de regering geen van de voorstellen van de oppositie overgenomen. Waarnemend premier Gaidar bestreed dat in het parlement. Maar hij weigert het staatsdistributie-systeem, zoals dat in de Sovjetunie bestond, tijdelijk weer in ere te herstellen. Evenmin wil hij meer geld laten bijdrukken om de crisis te financie ren, de Ionen en de prijzen bevriezen, of koers van de roebel optrekken met het oog op de ex port. Vandaag stemt het parlement over het crisis programma van de regering. Labour krijgt sleutel coalitie in handen londen» ceesv Fianna Fail, de partij van premier Arnold Reynolds, is de grote verliezer geworden van de Ierse verkiezingen. Hoe wel de einduitslag vanmorgen nog niet bekend was, lijkt Fianna Fail zes zetels te hebben verloren. Winnaar is de Labour Party van Dick Spring, die haar zetelaantal bijna verdubbelde. Party zich in het centrum van de macht weet. Het Ierse parle ment telt 166 zetels. Naar verwachting zal Labour alleen zijn steun aan Fianna Fail geven als deze partij een ander dan Arnold Reynolds als pre mier naar voren schuift. Een co alitie met Fine Gael en de Pro gressieve Democraten ligt ech ter meer voor de hand. In beide gevallen valt het doek voor Reynolds, de man die nog maar negen maanden gele den het premierschap van Charles Haughey overnam. Haughey, die moest aftreden wegens zijn rol in een afiuister- correspondent Hoewel Fianna Fail de grootste partij bleef, is het nu aan La bour om te beslissen hoe de co alitieregering er uit komt te zien. Spring kan kiezen voor een coalitie met Fianna Fail of met een aantal kleinere partij en. Fianna Fail leek gisteravond op 71 zetels uit te komen (min 6), Fine Gael op 48 (min 7) en Labour op 29 (plus 13). Een co alitie van de oude rivalen Fian na Fail en Fine Gael is nagenoeg uitgesloten, zodat de Labour schandaal, had zich niet op nieuw voor het parlement ver kiesbaar gesteld. Behalve de verkiezingen lijkt Fianna Fail ook het abortusrefe rendum, dat tegelijkertijd plaatsvond, te zullen verliezen. Gisteravond tekende zich een meerderheid af tegen het voor stel van de regering om abortus te legaliseren onder één voor waarde: als het leven van de zwangere vrouw in gevaar is. Daarvoor is een grondwetswijzi ging nodig, omdat de huidige Grondwet de rechten van het ongeboren leven garandeert. Twee andere regeringsvoor stellen inzake abortus werden in afzonderlijke referenda wel door de kiezers aanvaard. Een meerderheid zei 'ja' tegen het recht op informatie over buiten landse abortusklinieken en te gen het recht daar gebruik van te maken. londen celia hall the independent In Groot-Brittannië is deze week een boek uitge komen waarin staat beschreven hoe vrouwen zelf thuis een abortus kunnen uitvoeren. Door men sen die zich inzetten voor de gezondheid van vrouwen wordt het gehekeld als 'een terugkeer naar de Middeleeuwen'. Het boek, dat in brede kring wordt bekritiseerd als een doe-het-zelf-handleiding voor abortus, beschrijft de methode van 'menstruale extractie', die vrouwen bij elkaar kunnen uitvoeren. Volgens de schrijvers moeten vrouwen niet proberen de procedure op zichzelf uit te voeren, omdat het te moeilijk is om dat alleen te doen. Het Amerikaanse boek volgt het spoor van de roerige abortuswetgeving in de VS en het via vrouwengroepen ontstaan van de methode in de vroege jaren zeventig, waarbij „op of omstreeks de dag dat een vrouw haar menstruatie verwacht, de inhoud van haar baarmoeder zachtjes naar buiten wordt gezogen" Het boek bevat ook gra fieken en een lijst van benodigdheden. De metho de behelst het inbrengen van een dun buisje in de baarmoeder en het tot stand brengen van een va cuüm, het gebruik van een spuit, buisjes en een jampot. Jane Roe, coördinator van de Pro-Choice Allian tie, die campagne voert voor abortus op verzoek, zegt: „Ik ben verschrikkelijk bang dat jonge meis jes hier weet van krijgen en het uitproberen. Onze zorg is dat vrouwen een veilige, medisch verant woorde operatie krijgen. Ik denk dat vrouwen zo een ongelooflijk risico nemen. Als de auteurs den ken dat vrouwen op deze manier meer baas wor den in eigen buik, denken ze daar op een heel vreemde manier over. Het is een terugkeer naar de Middeleeuwen." Het boek is vorige maand in de VS uitgekomen, voor een deel uit angst dat als George Bush zou worden herkozen de uitspraak in de Roe-versus- Wade-zaak waarmee in 1973 abortus in Ameri ka werd gelegaliseerd zou worden vernietigd. ANC vindt tijdschema voor Zuid-Afrika jaar te traag johannesburg P. VAN NUÜSENBURG correspondent De Zuidafrikaanse president De Klerk wil op zijn laatst in april 1994 de eerste non-raciale verkie zingen in de geschiedenis van zijn land houden. Daarbij kunnen alle inwoners van Zuid-Afrika, blank en zwart, leden kiezen voor een zogenaam de Grondwetgevende Vergadering, die de eerste niet-raciale Zuidafrikaanse Grondwet zal opstel len. De Klerk deed zijn aankondiging gisteren tij dens een persconferentie in Pretoria. In een eer ste reactie heeft het ANC, de grootste zwarte op positiebeweging, verklaard dat deze verkiezingen volgens haar tijdsberekening een jaar te laat ko- De verklaring van De Klerk is volledig in lijn met eerdere uitspraken van ministers uit zijn re gering, die verkiezingen voor het einde van vol gend jaar of aan het begin van 1994 in het voor uitzicht hadden gesteld. De Klerk hoopt dat de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel vóór maart volgend jaar weer kunnen worden vlotgetrokken. Dit zogenaamde 'Codesa'-overleg is in mei in het slop geraakt. De onderhandelingen moeten lei den tot een 'overgangsregeling', die de weg moet vrijmaken tot de eerste niet-raciale verkiezingen. Deze overgangsregeling zou medio volgend jaar in kannen en kruiken kunnen zijn, aldus de presi dent gisteren. Voor het ANC duurt dit te lang. De grootste zwarte oppositiebeweging wil al in maart volgend jaar de verkiezingen voor een Grondwetgevende Vergadering houden. ANC en regering zullen el kaar begin volgende maand weer ontmoeten. Wapenstilstand tussen Unita en regering Angola De Angolese regering en de ver zetsbeweging Unita zijn gister avond een staakt-het-vuren overeengekomen. De twee par tijen hebben afgesproken zich strikt te zullen houden aan de vredesakkoorden die zij vorig jaar mei in Portugal sloten. Volgens een zegsman van Unita behoort een ontmoeting in de naaste toekomst tussen haar leider Jonas Savimbi en president José Eduardo dos Santos tot de mogelijkheden. Unita-strijders en regeringstroe pen zijn de afgelopen maand slaags geraakt, nadat Savimbi weigerde zijn nederlaag in de presidentsverkiezingen tegen Dos Santos te accepteren. Sa vimbi liet onlangs weten de uit slag alsnog te aanvaarden. moskou Een Russische Scud- raket, zonder wapenkop, ligt op een platform klaar om te wor den vervoerd naar de Canari sche eilanden. De Spaanse kun stenaar Cesar Manrique wil op het Spaanse eiland Lanzarote, voor de midden-Afrikaanse kust, een monument opbouwen uit de resten van twee Russi sche Scuds en een Amerikaanse raket. Hij wil zo het einde van de Koude Oorlog en de nieuwe verbondenheid tussen de twee voormalige aartsvijanden, Ame rika en Rusland, symboliseren. foto epa VN-hulpkonvooi bereikt Gorazde BERN-SARAJEVO AP-AFP Zwitserse burgers willen dat de regering 15.000 extra vluchtelin gen uit Bosnië-Hercegovina op neemt. In twintig Zwiterse sle den gingen gisteren duizenden mensen de straat op om dat te eisen. Ze willen de Bosniërs zo helpen de winter te overleven. De betogingen waren op touw gezet door de Zwitserse organi satie voor vluchtelingenhulp OSAR. De Zwitserse regering ging onlangs akkoord met een tijde lijke verblijf voor 1.500 vluchte lingen, in afwachting van opna me elders in Europa. Deze men sen komen eind deze week aan in Zwitserland. Een hulpkonvooi van de Ver enigde Naties heeft gisteren de Bosnische moslim-stad Goraz de bereikt. Het was pas de der de keer dat Gorazde hulpverle ners kon verwelkomen, sinds de stad in het voorjaar onder Servi sche belegering kwam te liggen. Een konvooi naar Srebrenica, dat tot nog toe geheel verstoken is gebleven van voedselhulp, werd gisteren opnieuw tegenge houden door Servische strijd krachten. Ook vandaag werd het geblokkeerd, ditmaal door een menigte van 500 vrouwen en kinderen. De groep stond onder leiding van de moeder van een jonge Bosnische Serviër die gisteren is gesneuveld.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7