Industrie naar dieptepunt Groot verschil tussen samen wonen en samenwonen "mmim 1 Dales wil rijksoverheid niet sneller inkrimpen Veel heroïneprostituées hadden moeilijke jeugd Binnenland Ter Beek wil niet verder bezuinigen 'Werknemers moeten zelf de werktijden regelen' Vluchtelingen uit 'Joegoslavië Schroef op de vakbeurs VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 Weer truck met sigaretten geroofd roermond» Een vrachtwagencombinatie met bijna duizend slof fen sigaretten is gisteren gestolen van een parkeerplaats in Roer mond. De waarde van de vrachtwagencombinatie met inhoud wordt geschat op 2,5 miljoen gulden. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. De gestolen lading sigaretten van de 'kaping' vori ge week van een vrachtwagen met sigaretten bij Hoogerheide is intussen terecht. De politie vond afgelopen dinsdag de vracht wagen en de sigaretten terug in een loods in Lelystad. In totaal werden drie personen gearresteerd. Modereportage in Rails mocht niet Amsterdam De uitgever van het blad 'Rails' had in een modere portage in het augustus/septembernummer geen foto's mogen afdrukken die kunnen inspireren tot geweld tegen vrouwen, zo heeft de Amsterdamse rechtbank gisteren bepaald! De zaak was aangespannen door de landelijke vereniging Blijf van mijn Lijf die rectificatie eiste van het gewraakte artikel en redactionele ruimte in 'Rails' om haar doelstellingen uiteen te zetten. Onder het motto 'Dressed to kill' wordt een vrouw onvoerd, vastgebon den, geblinddoekt en als lijk achtergelaten, steeds in andere kle ding. Op de eisen van Blijf van mijn Lijf ging de rechtbank niet in, omdat de redactie inmiddels heeft besloten zelf t ge rectificatie te publiceren in het ja Drie jaar voor roof invalide bejaarde Leeuwarden De Leeuwarder rechtbank iheeft een 25-jarige man veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens het beroven van een bejaarde invalide man uit het Friese Menaldum. Het slachtoffer werd daarbij op een stoel vastgebonden en met een mes bedreigd. De man maakte bij de overval circa 1600 gulden buit. den haag gpd Minister Dales van binnenland se zaken voelt niets voor de wens van het CDA om het aan tal rijksambtenaren forser in te krimpen dan oorspronkelijk de bedoeling was. Volgens de mi nister heeft zij al de handen vol aan de „grote efficiency-opera- tie". Volgens die plannen moet de rijksdienst in 1994 660 miljoen gulden bezuinigen, waarbij 9.000 ambtenaren dienen te verdwijnen. Het CDA wil daar naast van de 147.000 rijksamb tenaren er 3.000 extra naar huis sturen en na 1994 nog eens 12.000. De eerste taakstelling is te ambitieus en de tweede niet aan de orde. „Ik ben niet voor nemens over mijn graf heen te regeren", aldus de minister. In het debat in de Tweede Ka mer over de voortgang van de inkrimpingsoperatie liet Dales weten wel bereid te zijn 'materi aal' te verzamelen, zodat een volgende minister verder kan gaan met de afslanking. De Kamer meent dat de in krimping van de rijksoverheid nog te weinig gebeurt op grond van een kritische herbezinning van overheidstaken. D66 vindt dan ook dat het CDA-voorstel tot drastische reductie een „te bot" middel is. De WD denkt echter dat op den duur nog wel meer ambtenaren op de depar tementen kunnen vertrekken. De hele Kamer is het met de minister eens om wat betreft de arbeidsvoorwaarden de ambte naren net zo te gaan behande len als werknemers in het be drijfsleven. Maar over de con crete inhoud daarvan verschil len de kamerleden met de mi nister. Vooralsnog beperkt het 'marktconforme' van de over heid als werkgever zich tot de wijze van onderhandelen met de ambtenarenbonden en het afschaffen van de wachtgeldre geling in 1996, aldus Dales. Maar tot verbazing van de ka merleden liet de minister weten dat werkloze ambtenaren dan na maximaal vijf jaar niet in de bijstand terechtkomen. In plaats daarvan betaalt de over heid, net zoals nu het geval is met het wachtgeld, de werk loosheidsuitkering nog maxi maal vijftien jaar door. amsterdam anp Veertig procent van de heroïne- prostituées is in hun jeugd ver kracht of mishandeld. Een der de van die vrouwen heeft in- cestervaringen. Dat blijkt uit een onderzoek van C. Karsten, tot voor kort werkzaam bij het Jellinek Centrum in Amster dam. Het onderzoek kwam aan de orde tijdens het symposium 'Vrouwen onder invloed', van de Stichting Drugshulpverle ning Amsterdam, dat gisteren werd gehouden in samenwer king met het Vrouwen Krisis Centrum. Karsten ontdekte verder dat prostituées dezelfde klachten hebben als vrouwen die in een psychiatrische inrichting zitten. Tot ongenoegen van de onder zoekster worden ze echter to taal anders behandeld. „In het hulpcircuit van verslaafde,wou wen is nauwelijks aandacht voor psychotherapie en seksu eel misbruik Is het dan gek dat de hulpverlening zo weinig uit haalt?", zo vroeg zij zich af. Karsten benadrukte dat de af hankelijkheid van drugs vaak niet het belangrijkste probleem is van verslaafde vrouwen. „Ver slaving is voor sommigen het enige middel waarmee ze zich te weer kunnen stellen tegen traumatische herinneringen." Hulpverlening moet zich dan ook concentreren op de speci fieke achtergrond van verslaaf de vrouwen, zo betoogde Kar sten. Volgens E. Noorlander, psy chotherapeut van het Pieter Baan Centrum in Utrecht, is het echter ook weer niet zo dat een verslaving vanzelf oplost als de onderliggende problemen een maal zijn gelokaliseerd en be handeld. „Een verslaving die zich eenmaal heeft ontwikkeld, i proces waar geen oorza- den haag gpd Minister Ter Beek van defensie vindt dat er meer dan genoeg op zijn begroting is bezuinigd. „De grenzen van het vredesdivi- dend zijn bereikt", aldus Ter Beek gisteren tijdens het debat over zijn begroting. Deze kabi netsperiode heeft de minister in totaal negen miljard ingeleverd. De fracties van CDA en WD re ageerden enthousiast op de stelling van Ter Beek dat de grens is bereikt. De PvdA deed er het zwijgen toe. Om de krijgsmacht om te vor men tot een verkleinde, snel in zetbare en professionele organi satie zijn extra investeringen broodnodig, benadrukte Ter Beek. „Blijven die achterwege dan dreigt Defensie te vervagen in de schaduw van haar verle den." Extra investeringen zijn onder andere het optuigen van een luchtmobiele brigade com pleet met transport- en ge vechtshelikopters en een amfi bisch transportschip. Er is ook geld nodig om een goed sociaal beleid te voeren in een krim pende organisatie. Voor het afschaffen van de opkomstplicht voor dienstplich tigen denkt Ter Beek nog altijd een ruime periode nodig te hebben. CDA en PvdA noem den de voorgenomen over gangsperiode van vijf jaar te lang. Maar Ter Beek wil niet te hard van stapel lopen, „want voor mij staat vast dat het pro ces beheersbaar moet blijven, zowel wat betreft de inzetbaar heid van de krijgsmacht als de sociale gevolgen. Die sociale ge volgen staan heel hoog op mijn Dienstenbond wil 'etage-CAO Rotterdam Een doorkijkje op de vakbeurs Binnenvaart e Ahoy de nieuwste ontwikkelingen op deze gebieden te zii Werknemers moeten veel meer zelf kunnen bepalen wat in hun arbeidsovereenkomst komt te staan. Loonsverhogingen en scholing moeten weliswaar cen traal worden geregeld, maar over zaken als werktijd moeten werknemers zelf afspraken kun nen maken. Een ontwerp voor een dergelijke 'etage-CAO' heeft de Dienstenbond FNV gemaakt voor de banken- en verzeke ringssector. De bundeling van banken en verzekeringsmaatschappijen is voor de Dienstenbond de direc te aanleiding geweest zich te bezinnen op de CAO's voor die sectoren. Tot dusver gelden voor de banken en de verzeke raars afzonderlijke CAO's. Dat leidt tot onoverzichtelijke situa ties nu binnen bijvoorbeeld de Internationale Nederlanden Groep zowel banken (NMB, Postbank) als verzekeraars (Na tionale Nederlanden) samen- erzekerings- CAO's zoals die tot dusver be staan, hebben volgens Dien stenbond-bestuurder Noten nog hooguit een bestaansrecht van een jaar of vier. Daarna zul len ze volgens hem uiteenvallen in concem-CAO's of uitmonden in een algemeen geldende 'su- per-CAO' die op lager niveau verder wordt ingevuld waar het bijvoorbeeld gaat om werktij den. Op een veel lager niveau in de bankwereld zou het personeel zo meer te zeggen kunnen krij gen over bijvoobeeld de vraag of bankkantoren op zaterdag open zullen zijn. Volgens Noten zou het zelfs zo ver moeten kunnen gaan, dat in de kanto ren van de ABN-AMRO her en der in het land andere werktij den gelden dan in het hoofd kantoor in Amsterdam. Het plan gaat nu eerst naar de achterban. Vanuit de Diensten bond CNV en werkgeverskrin gen zegt Noten al positieve ge luiden te hebben gehoord over zijn voorstel. Orderpositie loopt plotseling sterk terug, pessimisme overheerst Op een extra financiële belo ning hoeven de laatste lichtin gen dienstplichtigen niet te re kenen, liet Ter Beek de Tweede Kamer weten. De bewindsman wil de laatste pechvogels wel compenseren met „niet finan ciële middelen". Ter Beek wilde niet zeggen wat hij daarmee be doelde. Maar hij kan putten uit een serie tips van de commissie Dienstplicht. Die variëren van een verkorting van de diensttijd tot bemiddeling bij het vinden van een baan op de arbeids markt. Meer cursussen Nederlands in grote steden rotterdam anp De vier grote steden willen in de komende drie jaar de bestaan de, 1L000 namen tellende wachtlijsten voor Nederlandse les wegwerken. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht willen jaarlijks 4.000 cursusplaatsen extra, zo blijkt uit een plan van aanpak dat de vier gisteren presenteerden. Toch verwachten de grote steden dat ook na 1995 extra in spanningen nodig zijn om aan de vraag naar cursussen Neder lands te voldoen. Dat komt om dat de helft van de buitenlan ders die zich in Nederland vesti gen naar een van de vier grote steden komt. Het kabinet heeft de grote steden de komende drie jaar 52 miljoen extra gegeven om de achterstand in de basiseducatie aan allochtonen weg te werken. Overigens zijn de cursussen be doeld voor alle volwassenen die moeite hebben met lezen, schrijven en begrijpen van Ne derlands. In de praktijk is geble ken dat driekwart van de cursis ten van allochtone afkomst is. De instellingen in de vier grote steden bieden momenteel aan ongeveer 20.000 cursisten plaats. Er is een wachtlijst van rond de 11.000 belangstellen den. De vooruitzichten voor de Nederlandse industrie zijn sinds de recessie van 1982 niet zo slecht geweest. De or derpositie loopt sterk terug, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Twee vakbon den voor hoger personeel, de VHP en de Unie BLHP, hebben gisteren besloten hun looneisen voor 1993 te ver lagen vanwege de verwachte economische tegenwind. den haag gpd-/> nog in het verschiet ligt - is in tien jaar niet zo laag geweest. Volgens de meest recente CBS- Bovendien verwachten de enquête namen de orders voor meeste ondernemers dat de si- de industrie vorige maand op- tuatie niet snel zal verbeteren, vallend sterk af. De orderpositie Van pessimisme is vooral - het aantal maanden werk dat sprake in de basisindustrie, waar halffabrikaten worden ge maakt zoals chemische grond stoffen, staal en papier. In de metaalindustrie (Hoogovens) worden nog zware klappen ver wacht. In de investeringsgoederenin- dustrie (machines) zijn de on dernemers vooral negatief over het aantal nieuwe orders, maar is men gematigder over de om vang van de gehele orderporte feuille. Ook ondernemingen die consumptiegoederen produce ren zijn pessimistisch over de nabije toekomst. Volgens een woordvoerder van het CBS zijn industriële on dernemers „traditionele doem denkers. Maar het gaat om de trend. En in de loop der jaren hebben we geconstateerd dat die trend wel degelijk voorspel lende waarde heeft voor de wer kelijke ontwikkelingen". De VHP, Vakbond voor Hoger Personeel met een kleine 30.000 leden, heeft gisteren zijn looneis verlaagd van 4,75 naar 2,5 tot 2,75 procent. Aanleiding daar voor is het centraal akkoord over loonmatiging dat met veel pijn en moeite tussen werkge vers en vakbeweging werd afge sloten. Ook de Unie BLHP (65.000 leden) verlaagt zijn looneis van 4,5 naar 2.5 tot 3 procent. Unie BLHP en VHP zijn allebei aangesloten bij de MHP, de vakcentrale voor mid delbaar en hoger personeel. Hun eisen komen daarmee iets hoger uit dan de verwachte in flatie voor volgend jaar, 2,5 pro cent. De meeste bonden zitten momenteel rond dat percenta ge. Het kabinet wil daarentegen dat de nullijn wordt aangehou den en dat de bruto-lonen vol gend jaar in het geheel niet stij gen. Amsterdam Met zeven families staan ze bijeen op een modderige camping in een uithoek van Amsterdam. Mannen, vrouwen en kinde ren. De zigeunerfamilies komen uit het voormalige Joegoslavië en ho pen hier onder de een of andere opvangregeling te kunnen vallen. „Drie maanden geleden zijn we uit Joegoslavië vertrokken. Het is niet goed daar. De oorlog. Veel geweld. Over twee weken moet ik bevallen. Geld voor een ziekenhuis heb ik niet. Hoe het verder moet, ik weet het niet", zegt een van de vrouwen. Zelf zegt ze uit Kroatië te komen. Een paar ca ravans verder vertelt een man dat hij met zijn gezin uit Bosnië is ge vlucht. Via Duitsland en België kwamen ze naar Nederland. Als groep willen ze bij elkaar blijven. En daar schuilt nu juist het probleem. In de opvangcentra voor asielzoekers kunnen sommigen misschien nog wel een plekje vinden, maar voor de hele groep is er geen plaats. Het aanvragen van politiek asiel is alleen mogelijk vanuit een op vangcentrum. Dat idee hebben ze dus moeten laten varen. Nu hopen ze in aanmerking te komen voor de status van ontheemden. Die geeft ook recht op financiële bijstand. „Voor de camping moeten we zeshonderd gulden per maand betalen. Veel geld hebben we niet en verzekerd zijn we ook niet", vertelt de man. De campingbeheerder laat weten dat het betalen tot nu toe nog geen probleem is geweest. „Op andere cam pings zijn ze steeds geweigerd. Wat mij betreft kunnen ze blijven, zo lang ze hun standplaats maar betalen." foto cpd emiel van lini Ziekenfonds geeft gratis kraampakket DOORWERTH GPD Het Regionaal Ziekenfonds Rij- n/IJsselland Gelderland en Utrecht (RZR) geeft sinds giste ren gratis kraampakketten aan verzekerden die thuis bevallen. De pakketten bestaan uit alle benodigde spullen voor de thuisbevalling, zoals matrasbe schermers, kraammatrassen, navelstrengklem, verband- en ontsmettingsmiddelen, veilig heidsspelden, papieren luiers en zeep. RZR wil zo het thuis bevallen stimuleren. Dat levert op ter mijn geld op, want thuisbeval lingen zijn aanzienlijk goedko per dan (poliklinisch) in het ziekenhuis bevallen. Een aan tal ziekenfondsen keert bij thuisbevallingen wel een pre mie uit, maar RZR is de eerste die daadwerkelijk zorg ver leent met een concreet pro- dukt. Het kraampakket wordt on geveer zes weken voor de be valling via verloskundige of huisarts aan de verzekerde ge geven. Tijdens de proefperiode tot 1 januari volgend jaar ver wacht RZR zo'n 125 pakketten (ter waarde van 125 gulden) te verspreiden. Als de proef be valt, zal RZR naar verwachting zo'n 3.000 pakketten per jaar uitreiken. den haag marc r die t e hoe ken zijn dus Noorlander tijdens symposium. het Eén en één is t\ ven nog geen eenheid te was een verheffender uitkomst denk baar van het debat deze week in de Eerste Kamer over de Nabestaanden wet. Een debat dat bovendien volgen de week een vervolg krijgt. Een dezer dagen zal staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken nogmaals een poging wagen het begrip 'samenwonenden' eenduidig in te vullen. „Wie heeft dit ooit bedacht. Dat moet een heel creatieve geest zijn ge weest", mopperde PvdA-senator Jaars- ma tijdens het debat. „Als ik nu con stateer dat wij hier met z'n allen over dit soort simpele formuleringen zo ver schrikkelijk veel verschil van mening produceren, ziet de wetgever daarin geen aanleiding eens te overdenken of het wel verstandig is op de ingeslagen weg door te gaan? Steen des aanstoots is de gelijke be handeling van gehuwden en samen wonenden in de Nabestaandenwet, die per 1 januari de weduwen- en wezen wet moet vervangen. Gelijke behande ling wordt door bijna alle fracties toe gejuicht. Maar wie als samenwonend wordt beschouwd en daaraan het recht op een uitkering kan ontlenen, houdt de Senaat en Ter Veld verdeeld. Ter Veld schaart onder samenwo nenden mensen die een „duurzame, gezapienlijke huishouding voeren". De duurzaamheid moet blijken uit een verstrengeling van de inkomsten en uitgaven gedurende ten minste drie maanden. „We controleren niet in het bed, maar wel in de keuken", aldus Ter Veld. Bloedverwanten die een huis de len, vallen niet onder deze regeling. Ter Veld volgt hiermee de definitie zoals die sinds 1987 ook in andere so- ciale-zekerheidswetten (AOW, Bij standswet, Toeslagenwet) is opgeno men. En zonder problemen, meent de staatssecretaris. De Senaat denkt daar anders over. Volgens CDA-senator Bot leidt de definitie van Ter Veld tot „veel verwarring en rekensommen" bij zo wel de betrokkenen als de overheid. Bot: „Daarbij is één ding zeker: zoals het lijkt, is het niet." Bot meent dat twee studenten die om praktische redenen samenwonen, straks ook aanspraak kunnen maken op een nabestaandenuitkering als één van de twee overlijdt. Een ongewenste situatie die fraude in de hand werkt, meent het CDA. D66 bestempelde het wetsvoorstel als een „uitvoeringstech nisch monstrum". De PvdA hield het op een „wetstechnisch rommeltje". Ter Veld kon de Senaat niet gerust stellen. „Er is een groot verschil tussen samen wonen en samenwonen con form de begrippen in de sociale zeker heid", hield ze de Eerste Kamer voor. Ondanks de toegezegde controle door de Sociale Verzekeringsbank en de na dere uitleg, hielden de senatoren voet bij stuk. Zij willen een duidelijk afgeba kend criterium voor samenwonen, om fraude en een onuitvoerbare wet te voorkomen. De senatoren denken daarbij aan de eis van een samenwoningscontract bij de notaris opgemaakt. Als gevolg van deze striktere definitie hebben minder mensen recht op een nabestaanden - uitkering, tenzij alsnog een dergelijk contract wordt afgesloten. Aan de an dere kant verliezen weduwen hun uit kering niet als zij ongeregistreerd sa menwonen. Ter Veld zal vandaag of uiterlijk maandag de Senaat per brief informe ren op welke wijze zij de wet denkt aan te scherpen. Enkel op basis van deze schriftelijke toezegging moet de Eerste Kamer dinsdag een oordeel vellen. An ders komt de invoeringsdatum (1 janauri) en daarmee de beoogde be zuiniging in gevaar. Of de Senaat akkoord gaat met deze bijna 'blanco cheque', is allerminst ze ker. De officiële wetswijziging moet na melijk eerst door de Tweede Kamer en die heeft inmiddels kenbaar gemaakt weinig te voelen voor de aangescherp te bepaling. Als de Tweede Kamer de wijziging zou afstemmen, terwijl de Se naat de wet al heeft goedgekeurd, staat deze laatste met lege handen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5