'Te veel ongelukken in binnenvaart' Binnenland Onafhankelijk onderzoek naar prijs van Imigran Mensen met een uitkering moeten terug naar school Meerderheid bevolking wil ingrepen in WAO Pronk: Sneller steun voor projecten Suriname Opvang nodig voor 150 zwerfkinderen Bijlmer Milieu- en Toerismeprijs Defensie koopt op korte termijn toch vier Fokker-50-toestellen VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 GPD Gemeenschappelijke I Bedrijfsvereniging geeft folder uit met tips voor preventie In de Nederlandse binnen vaart vinden te veel onge lukken plaats. Van het aan tal ziektedagen per jaar wordt 5,5 procent veroor zaakt door bedrijfsongeval len. Dat stelt W. Bastiaanse van de Habivi, de bedrijfs vereniging voor onder meer de binnenvaart. den haag gpd De Habivi presenteerde van middag in Rotterdam de brochure 'Schippers en Veilig heid' met tips voor veiliger wer ken aan boord van binnenvaart schepen. Wellicht kan zo het aantal ongelukken worden te ruggedrongen. Hoewel de Habi vi spreekt van „onnodig veel ongelukken", is het ziektever zuim in de binnenvaart niet erg groot. Het percentage ligt op ruim 6, terwijl het landelijk ge middelde 8,2 procent bedraagt. Volgens de samenstellers van de brochure gebeuren e wat ongelukken bij het en ontmeren. Dat is een routi neklus waarbij schippers nog wel eens de voorzichtigheid uit het oog verliezen. Ook de loop plank is goed voor vervelende ongelukken. Losliggende plan ken en het ontbreken van ver lichting zorgen vaak voor een nat pak of erger. Het is overigens volslagen duister hoeveel mensen nu wer kelijk een ongeluk krijgen. Ne derland houdt geen statistieken Simons: Prijs exorbitant hoog „exorbitante prijsstelling" door Glaxo. De inkoopsprijs van het preparaat voor apothekers ligt momenteel tussen de 26 en 27 gulden per tablet. Dat zou vol gens deskundigen van het mi nisterie ongeveer tien maal zo laag moeten zijn. Over Imigran is de laatste tijd nogal wat commotie ontstaan, omdat Simons de tabletten van dit middel heeft ondergebracht in een cluster met andere mid delen tegen migraine in het Ge neesmiddelen Vergoedings Sys teem (GVS). Patiënten krijgen nu nog maar het gemiddelde van de prijs in een dergelijke cluster van middelen met een gelijke werking vergoed Dat be tekent dat patiënten voor Imi gran ruim 26 gulden per tablet uit eigen zak moeten bijpassen. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid is van plan on afhankelijke deskundigen een onderzoek te laten doen naar de prijs van het anti-migrainepre- peraat Imigran. Mocht een der gelijk onderzoek de vermoedens van Simons over een veel te ho ge prijs staven, dan is hij van plan om samen met minister Andriessen van economische zaken de Engelse producent Glaxo op grond van de octrooi- wet aan te pakken wegens maatschappelijk misbruik van het verleende octrooi. Simons zei dat gisteren tij dens een overleg met de vaste kamercommissie voor volksge zondheid. De staatssecretaris meent dat sprake is van een Gisteren zonk de Wilmar uit Middelburg na een den naar een ziekenhuis gebracht. bij van het aantal ongevallen in dere landen doen dat wel en de binnenvaart. Alleen in geval- daar is de binnenvaart „de len van verzuim kan worden meest gevaarlijke bedrijfstak", nagegaan wat de oorzaak is. An- aldus F. Kloosterman van de e storm in de Boven Merwede bij Hardinxveld-Giessendam. Alleen de stuurhut steekt boven het water uit. De drie opvarenden v t zijn werkdagen van twaalf boord zijn", zegt de vakbonds binnenvaartschepen onderbe- mand zijn. Te lang achter het de oorzaak van normale zaak, weet „Maar je ziet heel vaak dat veel grote ongelukken.' rotterdam gpd Minister Ritzen (onderwijs) wil uitkeringsgerechtigden die wei nig opleiding hebben genoten, ar school sturen om kans te maken op een baan. Wie weigert, moet dat volgens de minister in zijn portemon nee voelen. „Bijvoorbeeld dor het korten op de uitkering", zei Ritzen gisteren na afloop van een bijeenkomst in Rotterdam. ,Als de toegang tot de ar beidsmarkt wordt belemmerd door een gebrek aan opleiding, moeten mensen met een WW-, WAO- of bijstandsuitkering weer terug naar school. Op die manier wordt een maximaal ge bruik van de eigen capaciteiten bevorderd", vindt Ritzen. „Ve len weten de basiseducatie en andere volwassenenopleidingen wel te vinden. Maar er is een groep die zich minder betrok ken voelt. Daar zullen we over n discussiëren." Verbod op brandbare nachtkleding den haag Staatssecretaris Simons van volksgezondheid heeft een verbod uitgevaardigd op verkoop van zeer brandgevaarlijke nachtkleding. Voor alle nachtkleding wordt etikettering verplicht met daarop een aanduiding van d§ brandbaarheid. Het etiket moet vermelden: 'Waarschuwing! Verwijderd houden van open vuur'. Indien het etiket vermeldt: 'Zelfdovend', weet de consu ment dat het verbranden na één minuut vanzelf ophoudt. Per jaar komen er enkele tientallen gevallen voor waarbij brand in nachtkledij leidt tot klinische behandeling of overlijden, aldus Simons. Campagne tegen alcohol in het verkeer Maastricht Veilig Verkeer Nederland (WN) is gisteren begon nen aan een nieuwe campagne tegen alcohol in het verkeer on der het motto 'Ieder glas is een gevaar op de weg. Rij alcoholvrij'. De Limburgse gedeputeerde Lodewijks riep tijdens de bijeen komst de gemeenten op actiever te zijn. Tevens noemde hij het een goede zaak als sportverenigingen het gebruik van alcohol na wedstrijden en trainingen drastisch verminderen. DES-groep krijgt 10.000 meldingen utrecht Bij het DES actie- en informatiecentrum hebben zich tot nu toe 10.000 mensen gemeld. Het centrum riep begin november DES-dochters op zich te laten registreren orn in de toekomst eventueel een schadeclaim te kunnen indienen. De meldingscampagne is daarom met twee weken verlengd tot 15 december. De Hoge Raad bepaalde on langs dat DES-dochters de producenten van het schadelijke DES-hormoon aansprakelijk mogen stellen voor door hen gele den schade. Kinderen van vrouwen die destijds het hormoon hebben geslikt, kunnen daar ernstige lichamelijk klachten van krijgen. Door bepalingen in het Nieuw Burgerlijk Wetboek kan echter de aansprakelijkheid van bedrijven verjaren. Peuter eerder te vondeling gelegd hoogezand De 45-jarige vrouw uit Appingedam die afgelopen dinsdag haar 3-jarige zoontje bij een familie in Westerbroek ach terliet, blijkt dit een paar maanden geleden ook al in Appinge dam te hebben gedaan. De in psychische nood verkerende vrouw had de peuter op 12 september in een sloot in Appinge dam alleen achtergelaten. Het onderkoelde kind werd toen al spoedig door buurtbewoners gevonden. De hevig verwarde vrouw werd daarna in het psychiatrisch ziekenhuis in Wagen borgen opgenomen. Het kind werd bij een pleeggezin onderge bracht. Enige weken geleden is de vrouw genezen verklaard en kreeg zij haar kind terug. TBC-onderzoek onder 7.500 jongeren kampen Ongeveer 7.500 jongeren die in Kampen uitgaan in dis co's en andere gelegenheden worden op 12 en 15 december on derzocht op mogelijke besmetting met tuberculose (TBC). Het gaat om een volgens de GGD noodzakelijk vervolg voor alle deelnemers aan het grootschalige TBC-onderzoek van 3 en 6 ok tober dit jaar. Jongeren die toen niet zijn onderzocht, worden nu ook voor een test opgeroepen. Sinds mei van dit jaar zijn in Kampen 108 mensen opgespoord die met TBC zijn besmet. den haag anpkingsplannen van de regering?' zegt 49 procent tegen te zijn en 36 procent vóór. Luidt de vraag echter 'zijn de voorgestelde WAO-beperkingen vanwege de kosten eigenlijk toch nodig of niet?', dan zegt 55 procent dat ze nodig zijn en 29 procent dat ze niet nodig zijn. Naarmate men zegt meer van de plannen te weten, is men ook meer van oordeel dat de beperkingen uit kostenoogpunt noodzakelijk zijn. De grootste tegenstand tegen de plannen zit bij de PvdA-aan- hang (59 procent). Van de CDA- stemmers is 46 procent tegen, van de WD-aanhangers 38 pro cent. Met een blik naar de kos ten zegt 54 procent van de PvdA-aanhangers toch ja tegen de plannen (CDA 64 procent, WD 65). 'Regering-Venetiaan is op de goede weg' PARAMARIBO WIM VAN BUNSCHOTEN De WAO-plannen van het kabi net zijn maar matig bekend bij de Nederlandse bevolking. De helft is volgens een gisteren ver schenen NIPO-onderzoek tegen de plannen (lagere uitkeringen voor nieuwe gevallen en voor bestaande gevallen onder de 50 jaar). Anderzijds wijzigt een groot deel van hen zijn mening als ze de vraag moeten beant woorden of de ingrepen toch niet noodzakelijk zijn uit kos tenoogpunt. Van de ruim 1.000 onder vraagden zegt 6 procent veel van de WAO-plannen te weten en 30 procent tamelijk veel. 47 procent weet er weinig van en 17 procent weet er helemaal niets van. Op de vraag 'bent u zelf voor of tegen de beper- De democratisch gekozen regering-Veneti- aan is op de goede weg en krijgt daarom vervroegde financiële steun voor sociale projecten. Een militair regime zou Surina me geen goed doen. Dat heeft minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking gis teren voor zijn vertrek uit Paramaribo ge zegd. Volgens Pronk hebben de spanningen rond Bouterse hem gebracht tot morele en concrete steunbetuigingen aan het adres van de regering-Venetiaan. „Een andere, niet democratisch gekozen regering zou de ze steun niet hebben gekregen", benadruk te Pronk. „Wat is een beter bewijs ter on dersteuning van de Surinaamse regering? Het is meer dan alleen morele steun." De minister wil in de buidel tasten, voor uitlopend op de goedkeuring van Surina- mes Structureel Aanpassingsprogramma (SAP) dat de economie weer op het goede spoor moet brengen. Pronk wil procedures versnellen om bijvoorbeeld de drinkwater voorziening te verbeteren voor de bevolking van 'groot Paramaribo'. Verder wil hij snel werken aan verbetering van de elektrici teitsvoorziening. De grootte van het bedrag wordt in overleg met de Europese Gemeen schap bepaald. Pronk heeft ook met minister Gilds (de fensie) gesproken over de machtsverhou dingen in het land. Onder meer zijn de re geringsplannen over hervormingen binnen de Surinaamse krijgsmacht aan de orde ge komen. Pronk: „Ik heb het idee dat wordt gezocht naar structurele oplossingen." Hij wilde niet zeggen wat die oplossingen kun nen betekenen. Minister Gilds heeft eerder verklaard dat het leger mogelijk „een meer- hoofdige leiding" krijgt. Behalve met Gilds heeft de bewindsman ook gesproken met president Venetiaan, vice-president Ajodhia en parlementsvoor zitter Lachmon. Over de inhoud van die ge sprekken is niets bekend. amsterdam anp Het probleem beperkt zich volgens Paulis-Olf niet tot de Bijlmermeer. Zo meldde een ca fé-eigenaar uit Gaasperdam on langs dat hij, toen hij 's avonds laat per fiets naar huis ging, twee kinderen had gezien „van een jaar of negen en volkomen stoned". De schatting van 150 zwerf kinderen in de Bijlmer is afkom stig van de Raad voor de Kin derbescherming. Het gaat om 150 geregistreerde kinderen „die zwerfgedrag vertonen". De groep zou volgens het deel raadslid echter veel groter kun nen zijn. Volgens Paulis-Orf moeten snel maatregelen wor den genomen om aan deze noodsituatie een einde te ma ken. In de eerste plaats moeten buurtcentra langer openblijven. Bovendien moet actief worden gezocht naar andere opvang mogelijkheden, bijvoorbeeld in leegstaande flats. In de Amsterdamse Bijlmer meer zwerven dagelijks en vaak ook 's nachts zo'n 150 kinderen rond, die om de een of andere reden niet naar huis kunnen. Deze kinderen, tussen de acht en vijftien jaar, worden „doos kinderen" genoemd, omdat ze door buurtbewoners vaak sla pend worden aangetroffen in kartonnen dozen of vuilcontai- Dat is gistermiddag bekend gemaakt op een persconferentie in Amsterdam-Zuidoost. Vol gens deelraadslid Y. Paulis-Olf komen de betrokken kinderen in het algemeen uit sociaal zwakke milieus, zowel Neder landse als niet-Nederlandse. Ze worden vaak 's morgens vroeg de straat op gestuurd. Onder wijs volgen ze niet, de controle daarop is volgens het raadslid minimaal. scheveningen Jan Cremer poseeert voor het Kur- haus in Scheveningen bij zijn ontwerp van de 'Milieu- en Toerismeprijs 1993' dat hij in opdracht van het ministerie van eonomische zaken heeft ge maakt. Het thema milieu is terug te vinden in het gebruikte materiaal. Klei is natuurlijk, oerhollands, evenals de tulp voor het toerisme, aldus de kuste- naar. Tot het moment waarop bekend is wie de winnaar is, blijft het beeld voor het Kurhaus staan. FOTO ANP TOUSSAINTKLUITERS Ook problemen met Boeing 757 amsterdam anp Niet alleen de Boeing 747 heeft te kampen met problemen in de motorophanging. Ook bij de kleinere tweemotorige Boeing 757 hebben zich op deze plek in het vliegtuig de laatste jaren problemen geopenbaard. In dit geval zijn de problemen niet ontstaan, zoals bij de 747, doordat de zogenoemde breek- bouten waarmee de motor aan de vleugel hangt vermoedelijk zijn gaan scheuren als gevolg van metaalmoeheid. Daardoor is vermoedelijk de ramp met de El Al-Boeing op 4 oktober in de Bijlmer ontstaan. Bij de 757 is het niet de bout, maar de naaf waar de bout in zit die voor de problemen zorgt. Die naaf geeft na verloop van tijd speling waardoor de breek- pen die er in steekt gaat vervor men en scheuren. Boeing heeft de klanten met 757's er in ver schillende 'service bulletins' op gewezen bij de reguliere onder- houdsinspecties extra zorg aan de motorophanging te beste den. Met de 757 hebben zich, al dus Boeing, geen ongelukken of incidenten voorgedaan die zijn terug te voeren op de motorop hanging. Staatssecretaris zwicht voor Kamer zen voor de Spaanse Casa C-235-N of de Italiaan se Alenia. Tot nu toe heeft de bewindsman steeds proble men met de Fokker-50 gehad omdat dit toestel f;een grote laadklep aan de achterkant heeft. Zo'n aadklep is onder meer nodig om groot materieel te kunnen vervoeren. Maar ae politieke druk was groot om niettemin de Nederlandse vliegtuigbou wer in te schakelen. Van Voorst heeft nu gekozen voor de aanschaf op korte termijn van twee middelzware tactische transporttoestellen van het type Hercules, een vliegtuig met een achterklap. Daarnaast kunnen dan vier Fokkers worden aangeschaft zonder ach terklep, maar met een zijdeur. Defensie wil vier Fokker-50-toestellen en twee Hercules C- 130-transportvliegtuigen aanschaffen. Staatsecretaris Van Voorst tot Voorst (defensie) kondigde dat gisteren in de Tweede Kamer aan tijdens het debat over de defensiebegroting. De bewindsman geeft met dit besluit toe aan de druk die de meerderheid van de Kamer het af gelopen jaar heeft uitgeoefend om Fokker in te schakelen bij de voorgenomen aanschaf van transportvliegtuigen voor de Nederlandse krijgs macht. De vier Fokkers kosten 120 tot 130 mil joen gulden en de Hercules-vliegtuigen 80 mil joen per stuk. Enkele maanden geleden liet de staatssecretaris de Kamer nog weten te zullen kie-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3