Plankenkoorts bij Vitesse Alphia wil verloren terrein snel inhalen Handbalsters willen medaille Italiaanse voetbalbond gaat racisme aanpakken Sport Kamsteeg Scheidend voorzitter erelid Alecto leiderdorp» Daan Ottervanger is het eerste erelid van Alecto. De 72-jarige Leiderdorper droeg gisteravond tijdens de ledenverga dering de voorzittershamer over aan Wim Schellekens. Otter vanger kreeg de hoogste clubonderscheiding vanwege zijn vele verdiensten voor Alecto. Als man van het eerste uur van de in 1970 opgerichte Leiderdorpse vereniging gaf hij trainingen, leid de hij zes jaar lang de technische commissie en zat hij de vereni ging eveneens zes jaar voor. Lammers stopt definitief bij ARC alphen aan den run René Lammers is niet meer beschikbaar voor het standaardteam van ARC. De middenvelder, die zater dag tegen Rijnsburgse Boys voor de tweede keer dit seizoen - eerder gebeurde dat tegen Zwart Wit '28 - tegen een rode kaart opliep, heeft dat trainer Aad Koren laten weten. De al eerder ge stopte Alphense middenvelder keerde dit seizoen op verzoek van Koren terug in de basis in verband met de blessures aan Ra- cing-zijde. Lammers wacht nog op zijn schorsing. Inmiddels hebben Martin van der Plas en Jan Wouters van de KNVB wel een wedstrijd schorsing gekregen. Verder zal Rob Vermeer zater dag tegen Noordwijk wegens een blessure ontbreken. Matige start golfer Van der Velde svdney» Chris van der Velde is gisteren het Australian Open ma tig begonnen. Hij ging de eerste ronde op de Lakes Golfclub van Sydney rond in 74 slagen, twee boven het gemiddelde. Leider na de eerste dag was de Amerikaan Peter Teravainen in 66 slagen, zes onder par. Cantona naar Manchester United londen De Franse international Eric Cantona verruilde gisteren verrassend de Engelse landskampioen Leeds voor Manchester United. Het transferbedrag bedroeg ruim 3,5 miljoen gulden. Cantona, die in Frankrijk voor vijf clubs voetbalde, verhuisde vo rig jaar na veel problemen naar Engeland. Beers en Kummer in rugbyploeg Amsterdam» André Marcker is terug in de nationale rugbyploeg. Na vier jaar afwezigheid maakt de Castricummer zaterdag zijn rentree in Oranje in de wedstrijd tegen Andorra. Deze ontmoe ting wordt zaterdag in stadion De Vliert in Den Bosch gespeeld voor poule C van het FIRA-kampioenschap. De opstelling is: Beers, Kummer (DIOK), Tielrooy (Hilversum), Koenen, Van Loon, Broers (DIOK), Seybel (Oemoemenoe), Suring (Amstel veen), Eman (Den Haag), Michelsen, Wisse (DIOK), Hadinogoro (Den Haag), Mats Marcker (Castricum), Van der Kolk (Den Haag) en André Marcker (Castricum). Titel voor judoka Van Stokkum jeruzalem De Nederlandse vrouwenafvaardiging blijft het bij de Europese jeugdkampioenschappen judo (tot 21 jaar) goed doen. Na Francoise Harteveld (-72 kg) en Deborah Gravensteijn (-61 kg) veroverde ook Nancy van Stokkum een gouden medaille. In de categorie tot 56 kilo bleef ze in de finale de Belgische Inge Clement de baas. redactie herman joustra ROB ONDERWATER* /I BROUWER DE KONING WÊËÊmmmmmmm k 3OT John van den Brom ontwijkt een tackle van Real-speler Mirel Lasa. Arnhemse ploeg verliest op eigen veld van Real Madrid: 0-1 Met hartstocht en wilskracht kun je het in de Nederland se competitie tegenwoordig een heel eind schoppen. En is de subtop al heel snel binnen bereik. Vitesse en FC Utrecht zijn daar de sprekende voorbeelden van. Om echter Europees te kunnen overleven, daar komt iets meer voor kijken dan inzet en werklust. Utrecht onder vond dat vorig jaar tegen Real Madrid (1-3, 0-1), Vitesse verging het gisteravond op Nieuw Monnikenhuize niet anders (0-1 verlies). En heeft over twee weken in Madrid weinig te zoeken. Bollenstreek-keepster Van Dam opgeroepen VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 rome rtr De Italiaanse voetbalautoritei ten hebben gisteren in Rome aangekondigd een publiciteits campagne te beginnen tegen uitlatingen van racisme die in de stadions steeds meer de kop opsteken. „Wij moeten ons hoofd niet in het zand steken wanneer wij geconfronteerd worden met racisme. Wij moe ten alarm slaan wanneer enkele gestoorden de stadions willen gebruiken op de slechtst moge lijke wijze", aldus Antonio Ma- tarrese, voorzitter van de Itali aanse voetbalbond. Matarrese verklaarde op een persconferentie dat het bestuur van de bond bijeen was geweest om een publiciteitscampagne te alphen aan den run wim van wan- rooy Voor Peter van Asselt komt de koppositie van Alphia in de za terdagafdeling niet uit de lucht vallen. „Tegen Valken stonden we ons mannetje. Hoewel onze tegenstander fysiek sterk was, konden wij met werklust en in de duels veel compenseren. Daarom hebben we ook ver diend gewonnen en staan we nu aan kop. Je kunt dus zeggen dat onze generale goed was." Of de Alphenaren morgen ook nog jubelen, hangt.van de uitkomst van de topper tegen De Sleutels af. De Leidenaars, die een verliespunt minder heb ben, komen immers niet naar sportpark De Bijlen om het de koploper gemakkelijk te maken. Dat beseft Van Asselt (35) bij zonder goed. Alphia's aanvoer der: „Ik speel nu vijf jaar bij Al phia, maar we hebben thuis nog nooit van De Sleutels gewon nen. Ik herinner me de wed strijd van vorig jaar. Toen verlo ren we met 1-0 door een doel punt in de laatste minuut. Ter wijl we uit juist met 1-0 gewon nen hadden. Nee, D.e Sleutels is voor ons een bekende tegen stander. We zijn samen gepro moveerd en ook samen gede bespreken, waarin televisiespots en posters zullen worden ge bruikt om een halt toe te roepen aan de uitingen van rechts-ex- tremisme onder voetbalsuppor ters. Italië is de laatste maanden opgeschrikt door een groei in racistische uitingen in de sta dions. De Italiaanse politie meent dat het voornamelijk het werk is van een groep van onge veer duizend jongeren, die reeds de naam 'Naziskins' heeft gekregen. Hun uitingen van ra cisme zijn meestal het brengen van de Hitlergroet en het zingen van racistische liederen. „Voetbal speelt een zeer be langrijke sociale rol in Italië en het geeft dikwijls de versprei ding weer van een nieuwe ideo logie", aldus Matarrese. gradeerd. We weten dus wat we aan elkaar hebben." Alphia heeft het niet zo op de Leidse tegenstander. Zelfs ten tijde van het twee jaar geleden behaalde kampioenschap van de Afdeling Leiden ging de thuisbeurt met 4-2 verloren. Ook toen eindigde het uitduel in een overwinning. De voor stopper heeft geen verklaring voor die opvallende uitslagen. „Maar als we met dezelfde in stelling het veld ingaan als te gen Valken, dan geef ik ons nu een goede kans. Het gaat met Alphia de goede kant op." Overschatting De Alphenaren hebben niet veel tijd nodig gehad om de wonden te likken van de degradatie uit de vierde klasse. „Als je promo veert, weet je dat je een moeilijk seizoen tegemoet gaat. Wat dat betreft hebben we ons zelf toen overschat. We waren met vlag en wimpel kampioen geworden. Slechts vijf verliespunten. Na één gewonnen wedstrijd in de vierde klasse - ja, de uitwed strijd tegen De Sleutels - verlo ren we drie keer op rij. Dan moet in feite de beuk er in. Dat is een moeilijke opgave ge weest. Eigenlijk hebben we er te gemakkelijk over gedacht arnhem albert geesing gpd-verslaggever Toch kwam de Madrileense winst heel wat minder vanzelf sprekend tot stand dan mis schien vooraf was gedacht. Dat zegt iets over Vitesse, maar nog meer over Real Madrid. De Spaanse voetballegende teert nog louter op zijn roem uit het verleden en is geen schim meer van de oude garde, die zes jaar geleden het laatste internatio nale succes boekte. Van het elftal dat in 1986 de UEFA Cup naar Madrid haalde, zijn nog maar een paar spelers over (Michel, Butragueno), de vervangers konden gisteravond in Arnhem geen moment impo neren. Incluis Robert Prosi- necki, de getalenteerde Kroaat, en Ivan-Luis Zamorana, de Chi leen. Hij scoorde in de Spaanse competitie al zeven keer, maar kon zich gisteravond tegen een gemiddelde speler als Erwin van der Looi amper onderscheiden. Vitesse had kunnen en moe Tot zijn dertigste speelde Van Asselt bij Zwammerdam. Onder de toenmalige trainer Karei Koster ontstonden echter pro blemen. Samen met Peter Ver heul en Koos Disseldorp nam hij de wijk naar Alphia. Waar het hem tot nu toe zo goed be valt, dat hij een voornaam blij vertje is geworden. Verheul en Disseldorp daarentegen keer den weer terug op het oude nest. Scherper De selectie van Alphia bestaat dit seizoen uit zestien man. Jon gere spelers als Nico de Gans, Gordon de Pater en ook Marco Smit en Gerard van Gemert vonden hun weg naar de stan daardformatie. „We hebben er een paar jongere spelers bij en dat is goed uitgepakt. Vooral in de voorhoede is er wat veranderd. Misschien was dat wel nodig. Hoewel we oor spronkelijk een sterke voorhoe de hadden, werd er vorig jaar (te) weinig gescoord. In de afde ling gaat het allemaal nog wel. Van de tien kansen hoef je er dan maar drie in te schieten. Maar in een vierde klasse krijg je natuurlijk minder kansen. Dan moet je veel scherper zijn." ten profiteren van het mis plaatste gevoel van superioriteit bij de 'Koninklijke'. De vader landse subtopper kreeg daartoe ook de kansen, drie binnen het eerste kwartier, maar John van den Brom en Hans van Arum hadden net iets te veel planken koorts om de kansen te benut ten. Teleurgesteld „In het internationale voetbal", kent Vitesse-trainer Herbert Neumann het klappen van de zweep, „krijg je hooguit drie, vier kansen. Die moet je benut ten en dat hebben wij ver zuimd." De Duitser was 'diep teleurgesteld over het resultaat' en doorzag dat Vitesse een kans voor open doel had gemist om de ambitieuze club nog meer uitstraling te geven. „Onze kan sen in Madrid zijn minimaal, daarin moeten we heel realis tisch zijn. Belangrijk is dat we ons weer gaan concentreren op de competitie en zorgen dat we weer vierde of vijfde worden. Wat Van Asselt betreft dient Alphia de verloren positie in de KNVB weer in te nemen. „Qua voetbal is het daar veel leuker. Er valt veel voor te zeggen om een treetje lager bovenin mee te spelen. Zeker qua sfeer. Maar de belevenis is bij Alphia weer Het kan niet anders of Neu mann moet voor de zoveelste keer hebben gezien dat Vitesse een aardige ploeg heeft, maar met te weinig individuele kwali teit om nu al Europees aan de weg te timmeren. In John van den Brom heeft Vitesse een meer dan modale speler, maar hij slaagde er in een belangrijke wedstrijd andermaal niet in zijn stempel op de wedstrijd te drukken. En bewees daarmee het ongelijk van zijn voorzitter dat hij thuishoort in Oranje. Pijnlijk Het was ronduit pijnlijk voor Van den Brom dat hij de be langrijkste kansen miste en dat tot overmaat van ramp een overtreding van hem aan de ba sis lag van de enige treffer. Iets meer dan een kwartier voor tijd plaatste Michel zich achter de bal, verraste Miela met z'n over stapje de verdediging van Vites se en joeg Hierro de bal steen hard langs Van der Gouw. Het was al de vijfde Europa Cup treffer dit seizoen van de Spaan se international. Voor Vitesse betekende het de definitieve knock-out. Neu mann noemde het bitter, Been hakkers opvolger Benito Floro kraaide victorie streek nog eens wat extra zout in de Arnhemse wonden. „De uitslag had net zo goed andersom kunnen zijn. Het publiek heeft spektakel ge zien omdat twee teams op de aan het terugkeren. Als we zo doorgaan zullen we ook weinig punten meer verspelen. Onze belangrijkste rivalen voor het kampioenschap zijn natuurlijk De Sleutels, Valken en MVKV. al wil ik Woubrugge niet uitvlak ken. Waar het ons om gaat is de winst speelden." En daarop had Neumann nou net niet gere kend, gaf hij naderhand grif toe. „Ik had een veel minder offen sief Real verwacht en had niet gedacht dat wij zo veel ruimte zouden krijgen." Eindpass Het ontbrak bij Vitesse echter vooral aan de eindpass. De ploeg leed op de beslissende momenten onthutsend veel balverlies en had in Van Arum een hard werkende maar weinig imponerende spits. Het meeste gevaar moest komen vanaf links, waar de dartele Philip Co- cu zijn tegenstander regelmatig handenvol werk bezorgde. De voortzetting was doorgaans echter huilen met de pet op. Zoals dat in feite voor de hele ploeg gold. In het streven uit te groeien tot de vierde club van Neder land moet er nog heel wat wor den gespijkerd aan het elftal. En zal Vitesse het meer moeten gaan zoeken in kwaliteit dan in dravers. Daar heeft de club er genoeg van. In zekere zin gaf Neumann dat na afloop ook toe. „De spelers hebben stuk voor stuk gepresteerd op het maximum van hun vermogen, meer zat er gewoon niet in. Maar hoop doet leven, dat geldt ook in het voetbal", keek hij al vast vooruit naar de return. „In Madrid zullen we onze huid zo duur mogelijk verkopen. punten te pakken tegen de con currenten. Alphia staat morgen daarom voor een gewichtige taak. Van Asselt: „We willen zo snel mo gelijk weer terug naar de vierde klasse. De degradatie van vorig jaar was een misrekening. Wij haarlem rob van der zanden Het nationale vrouwenhand- balteam zat gisteravond in Haarlem te kijken naar de ver richtingen van de mannelijke collega's in sporthal De Melke- rij. Terwijl morgen in Litouwen voor de ploeg toch al de eerste wedstrijd van het wereldkam pioenschap voor B-landen wacht. De Oranje-dames heb ben een opvallend nonchalan te voorbereiding gekozen op een loodzwaar evenement, zo lijkt het. „Helemaal niet", vindt bondscoach Ton van Linder die met de nationale vrouwen- ploeg de komende week hoopt te promoveren naar de A- groep en gisteren tijdens de Haarlemse handbabveek nog even snel afscheid kwam ne men met zijn team. „Ik ben begin dit jaar in Litouwen ge weest. Daar ben ik tot de ont dekking gekomen dat je zo kort mogelijk in dit land moet blijven. De omstandigheden zijn er niet best. Onze voorbe reiding zou er niet beter door zijn geworden als we veel eer der zouden zijn gegaan. Van daar dat we pas op vrijdag ver trekken en zaterdag al spelen." Volgens de 51-jarige keuze heer is niets aan het toeval overgelaten. De Nederlandse selectie heeft alle voorzorgs maatregelen getroffen en neemt zelfs eigen eten mee naar de Baltische republiek. Oranje kan straks bij een even tuele mislukte missie de schuld in elk geval niet op het randgebeuren afschuiven Voordelen Overigens had het late vertrek ook wel zijn voordelen. Oranje bleek op het laatste moment nog twee belangrijke zaken te moeten regelen in eigen land. Om te beginnen had de kers verse international Nicoleta Boriceanu nog steeds geen Hollands paspoort. De voor malige Roemeense, spelend voor Bollenstreek, wacht al een jaar op het document. Pas de ze week kreeg ze dispensatie van de Internationale Handbal Federatie en mag ze uitkomen voor Nederland. Verder haakte vlak voor de reis ook keepster Anita Seur af vanwege ziekte. Een dag voor vertrek werd Diana van Dam aan de selectie toegevoegd. „Een enorme verrassing". al dus de 23-jarige doelvrouw van eredivisionist Bollenstreek uit Voorhout. „Ik hoop dat ik wat speelminuten krijg, maar in principe ben ik derde keeps ter achter l-aura Robben en Anja Sol." Van Dam speelde nog nooit een officiële inter land. willen de stap opnieuw maken, maar ik denk dat dat voor De Sleutels ook geldt. Voor ons telt echter dat we tegenover die ploeg wat goed te maken heb ben. En dat willen we morgen laten zien." Zwaar De nationale selectie staat voor een zware taak. Twaalf landen doen in Litouwen een gooi naar een plaatsje op het WK dat volgend jaar in Noor wegen wordt gehouden. Dat veld staal al grotendeels vast. Via het B-WK - dat tot en met 6 december duurt - kunnen nog vier landen aansluiten in het rijtje. De nummers een, twee en drie kwalificeren zich direct. Het beste Europese land dat niet op het podium belandt, mag ook naar de we reldtitelstrijd. Als bijvoorbeeld landen als Japan en Noord-Ko rea hoog scoren, kan Neder land desnoods met een vierde of vijfde plaats volstaan. Maar met deze 'ontsnappingsclau sule' wordt geen rekening ge houden doorVan Linder. „Wij gokken op een medail le. dat is ons doel", aldus de oefienmeener die in het verle den ook de mannenploeg coachte. Hoewel Oranje in to taal vijf poulewedstrijden speelt (alle in Kaunas) kan na komend weekeinde waar schijnlijk al een balans worden opgemaakt. Zaterdag is Zwe den de tegenstander en zon dag Hongarije. Dat zijn twee hele sterke naties en favorieten voor de eerste plaats in de poule. Van Linder: „Ik zie de zware start niet als een pro bleem. We beginnen vaak sterk op een toernooi." Euforie De euforie in het Hollandse kamp is na de goede prestaties in het Schiedam-toernooi van oktober (derde plaats) enigszins getemperd. Tijdens een recente toernee door Po len en Noorwegen wist Oranje in acht duels niet een maal te winnen, er werd slechts een keer gelijkgespeeld. Het opti misme van Van Linder is er niet minder om. „We hebben met opzet tegen sterke A-lan- den gespeeld. Om ervan te le ren en fysiek sterker te wor den." De bondscoach uit Zevenaar wil na Litouwen even bedenk tijd om zich te beraden over zijn toekomst. Hfl wekte on langs de indruk zijn lot te ver binden aan de kwalificatie voor Noorwegen. Maar Van Linder zegt dat ook bij een po sitief resulaat zijn positie voor hem ter discussie staat. „Dat heeft onder andere met mijn situatie thuis te maken. Maar ook met het feit dat ik al zes jaar bondscoach ben. Niette min: als we ons kwalificeren wordt 1993 wel een erg inte ressant jaar." Zege voor handbalploeg haarlem anp Een blamage bleef de Neder landse handballers gisteren be spaard. Op de tweede dag van de Haarlemse Handbalweek ze gevierde een opnieuw zwak ac terend Oranje ternauwernood OW Bcbifc 21-20. De winst kwam alleen tot stand door wilskracht, opnieuw niet door goed handbal. Op het spel viel veel, zo niet alles, aan te mer ken. Dat gold zeker het eerste half uur, getuige ook de rust stand van 9-6 in het voordeel van de Belgen. AUTO LEASE Voorschoten Peter van Asselt onderschat De Sleutels niet Peter van Asselt (rechts) zweeft door de lucht namens Alphia. FOTO'ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27