Actie tegen disco maakt weinig kans F Nachtkluis: zwakke schakel tussen winkel en bank 'Ik dacht nooit aan de gevaren Leiden De bezwaren van omwonenden van het Parmentier- complex aan de Lammermarkt tegen de komst van een discotheek maken weinig kans. Dat bleek gisteren bij de Raad van State waar de bewoners protesteerden tegen de goedkeuring die gemeente en provincie aan de plannen hebben gegeven. De adviseur van de Raad van State - wiens advies van grote betekenis is - meent dat alle be zwaren moeten worden afgewezen. De Raad zelf neemt later een beslissing. den haag/leiden gert visser Het is de bedoeling het (ge kraakte) complex, dat in 1865 werd gebouwd als de textielfa briek van Johan Parmentier, te slopen. Op deze plaats komen woningen, winkels en een par keergarage. Op het binnenter rein wordt in een 'geluiddichte doos van 35 bij 17 meter, ruimte geschapen voor de Koets-o- theek die dan uit de Kruisstraat vertrekt. Omwonenden van de Koets-o-theek klagen al jaren over de overlast van bezoekers. Volgens het advies aan de Raad van State is het complex 'cultuurhistorisch van belang' en heeft het 'enige architectoni sche waarde'. De verwezenlij king van het nieuwbouwplan wordt echter van meer belang geacht dan het behoud van het complex. Geadviseerd wordt het verzoek van de Stichting Indus trieel Erfgoed om het pand op de monumentenlijst te plaat sen, af te wijzen. De adviseur is het voorts niet met omwonenden eens dat de disco op de nieuwe plaats on aanvaardbare overlast zal ge ven: „Mijns inziens zal de over last van de bezoekers beperkt blijven tot het gebied direct rond de ingang van de disco op de hoek van de Molenwerf en de Lammermarkt. De toekom stige bewoners van de wonin gen daarboven hebben de keu ze die overlast te nemen of niet." Ook de vrees dat de verontrei niging onder het complex zich gedurende de sloop verspreidt, wordt door de adviseur niet ge deeld. Hoe ernstig de verontrei niging van de grond onder het Parmentiercomplex is, moet nog nader worden onderzocht. Telefoonmaniak weer actief leiden De telefoonmaniak die zich uitgeeft voor medewerker van de VPRO was gisteren weer actief. Hij belde naar een be woonstervan de Klikspaanweg. De vrouw waarschuwde daama de politie. Twee bewoonsters van de 3 Octoberstraat meldden gisteren dat zij al eerder lastig zijn gevallen door de man. De bel ler vraagt de vrouwen of ze willen meedoen aan een spelletje op de radio. Als zij een vraag fout beantwoorden, moeten ze een kledingstuk uittrekken. Eerder deze week meldden drie andere vrouwen al dat ze waren lastiggevallen. Man dreigt met mes leiden Twee blauwe ogen, een pijnlijk hoofd en een kapotte jas. Dat hield een 26-jarige man uit Oegstgeest gisteren over aan een vechtpartij in de Donkersteeg. De man kwam daar rond kwart voor twaalf een 24-jarige Hagenaar tegen. De twee keken elkaar een paar keer aan en dat beviel de Hagenaar kennelijk niet, want die begon te stompen en te slaan. Hij dreigde ook met een mes. De politie kon de vechtjas aanhouden. i nachtkluis lopen zijn bijna een 'droomdoelwit' voor criminelen. Banken worden van binnen steeds beter beveiligd, winkels wapenen zich ook uitgebreider tegen diefstal. De zwakke veilig heidsschakel zit in de link tus sen middenstanders en banken: de nachtkluizen. Afgelopen weekeinde werd een mede werkster van een winkel aan de Haarlemmerstraat overvallen toen ze de dagomzet wilde stor ten in de nachtkluis van de AB- N/AMRO aan de Pelikaanstraat. Eind oktober was het op dezelf de plek ook al een keer raak. Mensen die naar een nacht kluis lopen vormen bijna een 'droomdoelwit' voor crimine len. Die hoeven maar even bij zo'n kluis te wachten en ie mand in de rug aan te vallen. De nachtkluizen werden eind jaren zestig geïntroduceerd als service aan de ondernemers, met name winkeliers. Zij kon den er hun omzet na sluitings tijd in kwijt, zodat het geld niet in de winkel achterbleef of mee naar huis hoefde te worden ge nomen. Het principe van de kluis is heel simpel: een onder nemer doet het geld in een cas sette, die hij in de kluis depo neert. De kluis is niet meer dan een soort brievenbus die met een sleutel kan worden ge opend. De banken willen geen uit spraken doen over de bedragen die in de kluizen worden ge dropt. Maar een bedrag van duizenden guldens per cassette ligt voor de hand, vooral in de weekeinden. Risico De banken zijn zich bewust van het risico dat het gebruik van de nachtkluis met zich meebrengt. Gulden regel is dat de storters niet elke keer op dezelfde tijd moeten komen. „Niet elke za terdag om zes uur de cassette in de kluis stoppen, dat geeft de crimineel de gelegenheid om zich op een bepaald tijdstip in te stellen", aldus woordvoerder P. Ammerlaan van de ABN-AM- RO. Maar de beste oplossing is volgens hem toch het inhuren van een geldtransportbedrijf, zoals de meeste grootwinkelbe drijven doen. „Natuurlijk is dat duur, maar een personeelslid een half jaar de ziektewet in omdat ze is bedreigd kost ook geld." Ammerlaan verwacht trou wens dat de risico's voor de middenstanders snel kleiner worden. Door de massale in voering van het betalen via bankpas, het zogenaamde 'pin nen', krijgen de winkels minder contant geld binnen. Daardoor wordt het risico op overvallen kleiner. Woordvoerder Koomen van de Leidse filialen van de ING- bank. „De ervaring leert dat daar bij veel klanten na verloop van tjd een zekere gemakzucht in sluipt." De ING houdt bij de (ver)bouw van kantoren reke ning met de kwetsbare klant die geld komt storten in de nacht kluis. „Bij onze nieuwe kanto ren, zoals op het Schuttersveld, kan de auto tot bij de kluis rij den. Dan is het een kwestie van het raampje opendraaien om te cassette te kunnen afleveren. Verbaasd De zienswijze van Van den Berg wordt gedeeld door voorlichter D. Graveland van de Leidse po litie. „De praktijk leert dat de criminaliteit rond de kluizen tot voor kort erg meeviel. Nu heb ben we twee zaken in korte tijd, maar voorheen kwam het zel den voor." Graveland lijkt ver baasd te zijn dat het aantal mis drijven bij de nachtkluizen be perkt blijft. „Het is echt een plek die voor de hand ligt. Mensen gaan daar open en bloot over straat met grote sommen geld, terwijl iedereen weet wat ze ko- „Hij stond ineens achter me. Een jongen met een baseball pet. Heel rustig was het: 'Hier met dat geld'. Toen ik niet meteen reageerde, kwam de ander uit het bushokje ren nen en tilde me op. Ik kon geen kant op en moest de cassette wel afgeven." Sabine Kukler (19), ver koopster van jeansshop Tiffa ny aan de Haarlemmerstraat, is nog altijd verbaasd over de overval die op 30 oktober op haar werd gepleegd. De Leid se werd een geldcassette met 3000 gulden afhandig ge maakt die ze in de nachtkluis van de ABN-AMRO op de Pe likaanstraat wilde gooien. De overval kwam totaal on verwacht. „Ik dacht nooit zo na over de gevaren. Een week voor de overval wimpelde ik nog een aanbod af van ie mand van de bewakings dienst op de Haarlemmer straat. Hij vroeg of hij moest meelopen naar de nachtkluis. Welnee, niet nodig, zei ik nog. Je ziet het resultaat." Nadat de verkoopster was beroofd renden de daders weg, hierbij achtervolgd door een toevallige passant. Toen die de overvallers inhaalde, kreeg hij traangas in het ge zicht gespoten. „Hij had wel blind kunnen zijn." De ach tervolger kreeg van de be drijfsleider van Tiffany een cd-bon van 25 gulden, net als Sabine. „Maar verder hebben we niets gehoord van mijn baas. Blijkbaar \indt hij het niet zo bijzonder." De Leidse zegt, een maand na dato, een beetje over de grootste klap heen te zijn. Ze heeft zelfs al weer geld in de nachtkluis gestort. „Ik moet wel. want vaak ben ik de eni ge in de winkel." Wel gaat ze tegenwoordig overdag. Na de overval heeft Sabine de daders nog twee keer te ruggezien. „Een keer zat ik in de bus op het station toen ze langs kwamen lopen. Ze her kenden mij ook. want ze we zen nog naar me". De tweede keer kwamen ze langs haar winkel lopen. „Ik heb meteen de politie gebeld, maar die heeft ze niet te pakken kun- nen krijgen." Momenteel zit op het Leid se politiebureau een man vast die wordt verdacht van de overval. Hij ontkent in alle toonaarden, en volgens Sabi ne terecht. Bij een spiegel confrontatie op het bureau herkende ze hem niet. „Hij ziet er echt heel anders uit dan degene die mij pakte. Maar de politie blijft erbij dat hij mijn overvaller was. Tja, dan weet ik het ook niet meer." Iets anders staat wel vast voor het slachtoffer: „Die nachtkluizen moeten verdwij nen, of de winkeliers moeten firma's voor geldtransport in schakelen. Je kunt je perso neel niet met zoveel geld over straat sturen." men doen." De politie juicht het initiatief van de ING-bank toe om nachtkluizen te installe ren die vanuit de auto te berei ken zijn. „Je moet proberen de afstand die te voet moet worden afgelegd zo veel mogelijk te be perken." Ook de suggestie om de cas settes te laten vervoeren door een geldtransportbedrijf kan Gravelands goedkeuring weg dragen. „Nu wordt nog te vaak zo maar een personeelslid nog even langs de bank gestuurd. De winkeliers staan er te weinig bij stil wat voor een verant woordelijkheid ze daarmee op de schouders van hun perso neel laden." VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 'Inhuren geldtransportbedrijf meest veilige oplossing Een vrolijke Vallentgoed poseert midden in De Kunstfabriek bij een schilderij van Herman Brood. foto henkbouwman 'De Put' nodigt wethouder uit meent de manager. De tweede functie van de studio is die van try-out-theater. Een soort thuisbasis voor Deelder en kornuiten alsvorens ze weer een nieuwe ronde langs de officiële schouwburgen en andere zaal tjes gaan maken: „Je moet den ken aan een keer of twee in de maand. Het wordt een marge theater met produkties waar ik zelf aan heb meegewerkt of -ge- dacht. Gruppo Sportivo zal waarschijnlijk als eerste zijn theaterproduktie hier uitprobe ren. Het publiek nodig ik zelf uit. Het is hier nu al een soort inloophuis, er wordt behoorlijk gekookt en er is ook altijd wel wat lekkers onder de kurk, en die gezelligheid moet blijven." Kunstmanifestaties De voornaamste functie van De Kunstfabriek zit eigenlijk al in de naam opgesloten. Een werk en expositieruimte voor kunste naars. En wederom een rits van bekende namen vertoont in het komende half jaar zijn beelden de kunsten, terwijl mindere, Leidse goden 'lekker' aan het werk kunnen in de fabriek aan de Oosterkerkstraat. Vallent goed: „Herman Brood zal 40 doeken op de grond leggen en het is dan de bedoeling dat hij deze een week lang gaat be schilderen. Belangstellenden die er een willen kopen, mogen Brood bij zijn werk adviseren zodat ze zelf het idee krijgen er aan te hebben meegeholpen en iets hebben ingebracht. Dat soort manifestaties, daar mik ik op." Leiden krijgt of heeft er een cul tuurtempeltje bij. Of dat aan slaat, is nog afwachten. Maar de kans is, met zo'n keur aan grote namen, niet onaanzienlijk.(l.L) Roy Klopper en Loman Lggfmans W071-161418 Buurtvereniging De Put in de Oude Morsen heeft wethouder J. Walenkamp (CDA/economi sche zaken) uitgenodigd voor een wandeling door de Mors- straat. De wethouder liet on langs tijdens een commissie vergadering weten niet op de hoogte te zijn van het feit dat de straat de laatste jaren ach- tflruN li 0B0Mfl I n, omdat hij beloofde snel een kijkje te zul len nemen, heeft de buurtver eniging hein alvast uitgeno digd om dat gezamenlijk in ja nuari te doen. Ook de commissieleden zijn welkom. De persoonlijke ideeënbus van Re'né Vallentgoed zit boordevol. In zijn Kunstfabriek achter de Oosterkerkstraat gaat binnenkort een aantal van zijn culturele probeersels in première. En Vallentgoed weet daarvoor telkens weer een aantal bekende Nederlanders te strikken. Éth Dat laatste is voor een niet v onbelangrijk deel te danken aan het feit dat Vallentgoed. met onafscheidelijk strikje en Duitse buik, de zakelijke belangen behartigt (manager \n goed Nederlands) van onder anderen Jules Deelder, Herman Brood en de schrijvers Jan Mulder en Remco Campert. In het dagelijks (en nachtelijk) leven runt Vallentgoed derhalve de Deelder BV. Het kantoor van de BV is sinds enkele maanden gevestigd in een deel van een fabriekshal naast de Meelfabriek. De totale ruimte biedt door haar afmeting veel meer mogelijkheden dan alleen het bijhouden van boekingen en bijbehorende administratie. En dat wil Vallentgoed uitbuiten ook. Het eerste project is helaas al op een jammerlijke mislukking uitgelopen. Samen met de Canadese beeldend kunstenaar Richard Mayer werd een zogeheten Art Factory begonnen. Produceren en verkopen van kunst was het ultra-commerciële motto: „Laat ik er kort over zijn. Er ontstonden conlicten over geld, ik heb hem de deur gewezen en bleef met de schulden zitten", aldus Vallentgoed. Kunstfabriek Maar het ideaal van een kunst fabriek wil Vallentgoed blijven nastreven. Een hal waar kunste naars terecht kunnen die kunst zinnige ideeën hebben maar die niet beschikken over materiaal, het extra mankracht, gereedschap, werk- of expositieruimte. En daarom werd de fabriekshal aangehouden. „Ik heb met Deelder afgesproken dat w< nog zes maanden proberen en wat nieuwe dingen gaan opzet Twee van de nieuwe ideeën springen er uit. Vallentgoed wil een eigen theater annex tv-stu- dio inrichten én kunstwerken gaan verkopen van onder ande ren Kees van Kooten, Comeille, Hugo Claus, Appel en de eerder genoemde mannen uit zijn 'stal': „Geen kleine namen dacht ik zo. Van hun werken maken we kleuren-fotokopieën. Die laten we signeren, numme ren en inlijsten en die worden voor tussen de 100 en 200 gul den verkocht. Hier in De Kunst fabriek. kunnen gewone men sen toch wat betaalbaar werk van een bekend iemand in huis halen. Een idee dat Toorop al voor de oorlog en Warhol later ook hebben uitgevoerd", aldus Vallentgoed. Deze verkoop start waarschijnlijk half januari. Kunsttheater De hal, in de schaduw van de immense meelfabriek, wordt ook ingericht als studio voor tv- opnamen. Met vijftig a zestig stoelen. Het eerste programma staat al gepland. Wederom met Deelder in de hoofdrQl omdat de NOS een documentaire maakt over de geschiedenis van jazz en de Rotterdamse dichter is een kenner bij uitstek van de ze muziekstroming: „Onze lo- katie leent zich er prima voor. De vloer is vlak, de ruimte hoog en er zijn veel parkeerplaatsen", VRIJE TIJD Bingo (1) Speeltuinvereniging Morsch- kwartier en de wijkvereniging Muiderslot houden vandaag, vrijdag 27 november, een Sint Nicolaasbingo. Bingoliefheb bers kunnen vanaf 20.00 uur te recht in het wijkgebouw. Bingo (2) De voetbalclub LFC houdt van daag, vrijdag 27 november, ook een bingo avond. Plaats van handeling is de kantine op het sportcomplex aan de Boshui- zerkade. De bingo begint om 20.00 uur. Bingo (3) Drumfanfare Franciscusband Leiden houdt op zondag 29 no vember een Sinterklaasbingo. De opbrengst is bestemd voor de aankoop van nieuwe instru menten. Dc bingomiddag in het clubhuis aan de Hazewindsteeg begint om 13.00 uur. Inzamelactie Stichting Emmaus-Haarzuilens zamelt op zaterdag 28 novem ber kleding en goederen in. Kleine elektrische apparaten, kleding en boeken kunnen tus sen 10.00 uur en 11.00 uur wor den ingeleverd bij de Emmaus- auto bij de Antoniuskerk aan de Boshuizerlaan. Zuidamerikaanse muziek Trio Sonero, een Zuidameri kaans trio, geeft op zaterdag 28 november om 20.30 uur een concert in de Kaasmarktschool aan de Koppenhinksteeg. Tij dens het concert komt muziek uit allerlei Zuidamerikaanse landen aan bod. Kaarten kosten 10 gulden en kunnen worden besteld via telefoonnummer: 071-123481. Bij een aanrijding op de krui sing van de Willem de Zwijger- laan en de Mamixstraat zijn gis teren twee mensen gewond ge raakt. Het ongeluk gebeurde rond kwart over zes. toen een 54-jarige fietser uit Leiden vanaf de Mamixstraat de Willem de Zwijgerlaan overstak. Hij ne geerde het rode licht. Een 76-ja- rige automobiliste uit Leider dorp kon de man niet meer ont wijken. De fietser is met een hersen schudding en met schaafwon den overgebracht naar het AZL. De vrouw is voor behandeling aan een hoofdwond eveneens naar het ziekenhuis gebracht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19