'Wat moet de hervormde kerk met een manager?' Kerk Samenleving VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 dick van der pias* KORTWEG Installatie Pastoor H. van der Plas wordt morgen geïnstalleerd als pastoor van de Zoeter- woudse parochie Sint fans Onthoofding en de Heilige Kruisverheffing. Dat gebeurt door deken drs. H. van Zoe- lèn tijdens een bijzondere eucharistieviering in de Christus Dienaarkerk aan de Van Swietenstraat in Zoeter- woude, aanvang 19.00 uur. Medewerking wordt verleend door het dames- en heren koor onder leiding van Henry van Teylingen en organist Arjen Voorn. De nieuwe pas toor gaat op zondagmorgen voor in de Hoogmis van. 9.30 uur in de Sint Jan in de Zuid- buurt in Zoeterwoude. Hier verleent het gemengd koor Sint Cecilia onder leiding van Dries Lansdorp en organiste Ria van Es-Berk haar mede werking. Gedichtenbundel Mary Koster, lid van de Volle Evangelie Gemeente in Alp- hen aan den Rijn, heeft een nieuwe gedichtenbundel ge presenteerd. De uitgave heet 'Woorden als van God'. In de poëzie staat de relatie met het evangelie van Jezus Christus centraal. Het druk werk is uitgevoerd door de Sociale Werkplaats Alphen. De bundel kost 8,95 gulden en is verkrijgbaar bij christe lijke boek- en platenhandel Het Anker in de Hooftstraat of bij het Verzendcentrum Volle Evangelie Gemeente (03480-21206). Informatie-avond De Katwijkse hervormd-ge- reformeerde koren Eben Haezer peilen op vrijdag 11 december de behoefte aan de oprichüng van een ge mengd volwassenenkoor. De bijeenkomst wordt belegd in gebouw 'De Hoeksteen aan de Burgersdijkstraat in Kat wijk en begint om 20.00 uur. Belangstellenden uit 'breed kerkelijk Katwijk (en eventu eel daarbuiten)'vanaf onge veer 26 jaar, zijn van harte welkom. Moker Het thema van de radio-uit zending van Moker (het Me dia Overleg van Kerken in Rijnland en de Bollenstreek) op zondag 29 november is 'Kunst in de liturgie'. Er wordt over dit onderwerp een gesprek gevoerd met Christie van der Haak. Domi nee K.E. Bras uit Sassenheim houdt een overdenking. Het programma wordt uitgezon den van 19.00 tot 19.30 uur. Moker is te ontvangen via de ether op FM 105.7 en via de kabel op FM 88.1. His Revelation Het Alphense gospelkoor His Revelation is op zoek naar een (solo)gitarist, een dwars- fiuitist en enige zangers en zangeressen. Het koor telt ongeveer dertig leden en wordt begeleid door een band van zes mensen, met onder meer drums, gitaar, piano, hobo en klarinet. Wie belangstelling heeft kan con tact opnemen via de tele foonnummers 01725-74960 of01727-17635. Leidse A. W. Wamsteker solliciteerde in impuls naar topfunctie Van de basis in één keer doorstoten naar de top van de Nederlandse Hervorm de Kerk. Voor de Leidse A.W. Wamsteker-Meijer was het zeker niet de blik semcarrière die zij altijd al voor ogen heeft gehad. „Ik heb in feite in een impuls gesolliciteerd. De adverten tie kwam ik tegen bij het opruimen van de oude kranten", vertelt de nieuwe secretaris algemene zaken direct na haar benoeming. „Eigenlijk is het om te blo zen." leiden/doorn dick van der plas n voorpagina Tot nog toe steekt Wamsteker alleen vrije tijd in de hervormde kerk, waarvoor zij onder andere in Leiden de functie van ouder ling vervult. „Daar gaan toch heel wat uren in zitten. Deze nieuwe baan betekent in feite een omkering van vrije tijdsbe steding en professioneel werk. Het lijkt mij zelf bevredigender omdat ik veel meer kan doen." Wamsteker deed manage- ment-ervaring op bij het advies bureau CMG en werkte de laatste jaren als zelfstandig ad viseur. Daarvoor was zij onder meer verbonden aan de univer siteitsbibliotheek in Leiden en was zij een aantal jaren afde lingshoofd bij het ministerie van binnenlandse zaken. Dat in de bewuste advertentie van de hervormde kerk werd gevraagd om een 'manager' in trigeerde haar. „Wat moeten ze daar nu mee, dacht ik. De func tie-inhoud die ik later onder ogen kreeg, leek echter veel op het werk dat Ik bij het ministe rie van binnenlandse zaken heb gedaan. Een combinatie van se cretaris en beleidsvoorbereider, waarbij een enorme hoeveel heid papier moet worden ver zet." Belijdenis De Leidse is op latere leeftijd tot het geloof gekomen. Pas in 1986 deed zij belijdenis, waarmee ze volwaardig lid van de Neder landse Hervormde Kerk werd. „Het is een beetje raar om dat proces te beschrijven. Het over kwam mij. Ik denk dat ik echt geroepen werd. Niet door een stem, maar meer door de aan wezigheid van God. Dat klinkt al gauw wat melig en ik ben er dan ook zuinig mee om het te vertellen. Maar het was in elk geval niet iets wat ik kon nege- Die late betrokkenheid be schouwt zij als een voorsprong binnen een kerk die volop is ge wikkeld in een proces van sa mengaan met de Gereformeer de en de Lutherse Kerk. „Ik weet eigenlijk niet beter dan dat dit in Leiden zo het geval is. Het Samen op Weg-proces begon zo'n beetje in de periode dat ik actief werd binnen de kerk. Ik denk dan ook niet in termen van 'apart'. Verbrokkeling is nooit goed." Drs. A.W. Wamsteker-Meijer „Ik ben als manager al vaker m situaties terechtgekomen v goed ging." Dat de kerken momenteel moeilijke tijden doormaken, noemt zij een uitdaging. Wam steker: „Ik ben als manager al vaker in situaties terechtgeko men waarin het niet zo goed ging. Dat heeft als voordeel dat je er wat van kunt maken. Ik word in elk geval niet ontmoe digd door het feit dat zoveel mensen de kerk de rug toe ke ren." Ze omschrijft haar ni baan als een 'spannend tuur'. Haar opgedane ervaring aan de basis van het kerkewerk wil zij onder meer gaan gebrui ken om de communicatie tus sen de 'top' en het 'grondvlak' te verbeteren. „Dat is belangrijk binnen een kerk waarin dat grondvlak het in feite voor het zeggen heeft", zegt ze. De Leidse blijft in elk geval ook zelf aan de basis actief. „Ik ben net aan een nieuwe termijn Pensioen voor homoseksuele levenspartner Een homoseksuele partner van een hervormd predikant heeft voortaan recht op pensioen. Dat besloot de synode van de Ne derlandse Hervormde Kerk gis teren in Doom met 23 van de 75 stemmen tegen. De tegenstanders, afkomstig uit de Gereformeerde Bond en de Confessionele Vereniging, waren van mening dat de Her vormde Kerk eerst een princi piële uitspraak moet doen over de vraag of andere levensvor men dan het huwelijk aan vaardbaar zijn. Twee moties van die strekking, waarbij het voorstel in strijd met de kerkor de werd genoemd, werden met dezelfde stemverhouding ver worpen. /Vrtikel XXI van de Her vormde kerkorde zegt: „Het hu welijk, als een inzetting Gods, zal heilig worden gehouden". Volgens de commissie voor kerkordelijke zaken was het voorstel niet in strijd met dit ar tikel. Er zijn nu eenmaal homo seksuele predikanten die met een partner samenwonen. Voor hen moet er een regeling ko men zoals ook de huishoudster van een predikant recht op een pensioen heeft. Synode komt Gereformeerde Bond tegemoet doornanp Het hoofdbestuur van de Gere formeerde Bond mag eind janu ari tijdens een extra vergadering van de Hervormde synode zijn bezwaren tegen de ontwerp- kerkorde van de Samen op Weg-kerk uiteen zetten. Hier mee komt de synode tegemoet aan het onaanvaardbaar dat 1.600 ambtsdragers uit Bonds- gemeenten afgelopen zaterdag in Putten over die kerkorde hadden uitgesproken. Op basis van die synodevergadering (22 en 23 januari) komt er een handreiking voor de bespreking van de kerkorde in de plaatselij ke gemeenten. Verder kunnen de modaliteitsorganisaties (Ge reformeerde Bond, Confessio nele Vereniging, Vrijzinnig Her vormden) schriftelijk op het ontwerp reageren. BEROEPINGSWERK G D. Hoff te Waspik Aangenomen: naar Harfsen: J E. Aki- hary, kandidaat te Ede. Bedankt: voor Stolwijk: J.H. van Dalen te Ede. Afscheid op 29 nov.: van Geldermalsen: J. Bezemer wegens vut; van Leusden: J.J. Ruitenberg, ber. te Maarn-Maars- GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Bergentheim: J Wacht- als ouderling begonnen en dat werk wil ik graag voortzetten. Mijn hart ligt verder ook in het bijzonder kerkewerk, en dan met name in het organiseren van wat andere diensten, zoals de zogenaamde evensongs in de Hooglandse Kerk. Daarmee hoop je ook rand en buitenkerkelijken te trekken. Dat past ook een beetje in mijn eigen historie." Intrede: te Weesp: I. Fritz, proponente uit Amsterdam. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Intrede: te Zuid-Limburg: H J iurg: H.J. :gb). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Langeslag: J.H. Dunnewmd, uit IJsselmuiden. Intrede: te Zeewolde: T.P. Nap uit Rood- GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Nijkerk: J. Karens te Op- heusden; te 's-Gravenzande: P. Melis te COLOFON uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (adj). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18.2505 ED Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a, 2161 HM Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54, 2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08.00-1700 uur: Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes): Telefoon 071 -143545. Tel. 071-161400 bij vooruitbetaling (incl. BTW) per kwartaal80,10 per kwartaal (post)113,85 perjaar310,85 per maand27,80 (Automatische incasso) KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071-161367/161363 AGENDA VRIJDAG 27 NOVEMBER Leiden Klaverjassen, jokeren en sjoe len bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 uur. Noordwijk Lezing 'Lezen in het land schap' door Gert Bayens (bio loge), Jan Verwey Natuurcen- trum, Weteringkade 27, aan vang 20.00 uur. Voorhout Muziekavond voor de leden van St. Sport en Recreatie Gehan dicapten Bollenstreek, 't Wa pen van Voorhout, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 28 NOVEMBER Leiden Rommelmarkt in de Pieters kerk, van 9.30 tot 17.00 uur. Noordwijk Swingavond, org. Homojonge rendisco 'De Roze Bollen', Join-Centrum, Weteringkade 2, bar open 21.00 uur, disco van 22.00 tot 01.00 uur. Noordwijkerhout Budo-Gala, Oosterse krijgskun sten door topsporters, De Schelft, aanvang 20.00 uur. Voorhout Snuffelmarkt in jeugdcentrum De Spelewey, Boekhorstlaan, van 10.00 tot 14.00 uur. ZONDAG 29 NOVEMBER Leiden Turkse Familiedag in het blio- theekfiliaal het 'Spoortje' aan de Bernhardkade, van 13.00 tot 17.30 uur. Sinterklaasbingo bij Drumfan fare Franciscusband Leiden, in het clubhuis aan de Haze- windsteeg, aanvang 13.00 HET WEER ROB GROENLAND Winterillusie in december Bij het aanbreken van de decem bermaand, verschijnt elk jaar op nieuw de illusie van winterweer met veel sneeuw en ijs. Dit geldt niet alleen voor Nederland maar ook voor de wintersportgebieden in de Alpen. In dit laatste gebied, waar nogal wat mensen eind de cember vertoeven, is het niet onge woon om groene weiden aan te treffen. De climax in de december- illusie wordt met Kerstmis bereikt, als geregeld suptropische lucht- massa's met volle kracht over West-Europa uitstromen en de luchttemperatuur tot zeer hoge waarden doet oplopen. Ondanks deze realiteit word de hele maand december klimatologisch wel dege lijk als een wintermaand bestem peld. De oorzaak voor het vaak niet-win- terse weerbeeld in december moe ten we zoeken in de grootschalige luchtcirculatie in de hogere lucht lagen boven het Noordelijk Half rond. Het temperatuursverschil tussen de Noordpool en de evenaar bereikt een maximale waarde in december met als gevolg een zeer actieve straalstroom. luchtstroming vanaf Canada naar de Amerikaanse oostkust. Zodra deze vrieslucht over het warme At lantische water strijkt, ontstaan er prompt depressies die door de straalstroom in een hoog tempo naar onze contreien worden ge stuurd. Een essentiële rol speelt de reactie van de atmosfeer en oceaan op deze koude luchtstroom uit Ca nada. Als een soort natuurlijke evenwichtsreactie ontstaat er een warme luchtstroom die zich dan over West-Europa uitbreidt. Naast dit standaardpatroon, zijn er ook decembermaanden op te noe men die heel anders verlopen en wel degelijk onvervalst winterweer in Holland kunnen brengen. Voor dit laatste novemberweekeinde lijkt het weer zich van twee kanten te laten zien. Na het wegtrekken van de regen in de afgelopen nacht moet het vandaag een heel accep tabele dag worden met opklarin gen, droog en een maximumtem peratuurvan 10 graden. Van avond en de komende nacht brengt een warmtefront vermoedelijk al weer meer bewolking en regen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Zuid-Noorwegen: Vandaag overwegend veel bewolking en vooral in de middagen avond regen, in het binnenland sneeuw. Morgen enkele opklarin gen. Maxima van 5 graden aan zee tot lichte vorst in het binnenland. Zuid-Zweden: Wisselvallig met van tijd tot tijd regen en in het bin nenland sneeuw. Middag- temperatuur iets boven 0. Denemarken: Vandaag overwegend veel bewolking en vooral in de middag en avond af en toe regen. Morgen flinke op klaringen. Maxima rond 5 graden. Britse Eilanden: Vandaag veel bewolking en regen. Morgen eerst flinke opklaringen, maar later op de dag weer veel bewolking ge volgd door regen. Middagtemperatuur van 7 graden in Schotland tot 12 graden langs de zuidkust. België en Luxemburg: Vandaag eerst perioden met zon, maar later op de dag veel bewolking en af en toe regen. Zondag eerst nog wat zon maar later weer opnieuw regen uit het zuidwesten. Maxima rond 10 graden. Duitsland: Vandaag perioden met zon, maar in de middag vooral in het noorden vanuit het westen bewolking gevolgd door wat re gen. Morgen opklaringen, maar later op de dag in het noorden opnieuw wat re gen. Maxima ongeveer 8 graden. Madeira en de Canarische Eilanden: Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Maxima ca. 23 graden, langs de Canarische zuidstranden enkele graden hoger. Marokkaanse westkust: Perioden met zon en droog. Maxima van 20 graden bij Tanger tot 23 in het zui den. Tunesiche kust: Overwegend zonnig en maxima ongeveer 23 graden. Frankrijk: Flinke perioden met zon, maar in het noorden meer bewolking en nu en dan wat regen. Middagtemperatuur van on geveer 11 graden in het noorden tot 17 langs de zuidkust. Corsica en Sardinië: Droog en flinke perioden maar ook enke le wolkenvelden. Maxima 18 tot 20 gra- Spanje: Langs de Costa's en in Midden- en Zuid- Spanj^ overwegend zonnig. In het noor den enkele wolkenvelden maar droog. Maxima van rond 18 graden in het mid den en noorden tot 23 langs de kusten zuid van Benidorm. Portugal: Overwegend zonnig en droog maar ten noorden van Lissabon op vandaag eerst nog enkele wolkenvelden. Maxima van 18 graden in het noorden tot 21 in de Zwitserland en Oostenrijk: Flinke perioden met zon maar ook enke le wolkenvelden en droog. Maxima in het noordelijke laagland ongeveer 7 gra den, in de zuidelijke dalen rond 10 gra den. Hongarije en Tsjechoslowakije: Vandaag eerst nog wat regen en later op de dag vanuit het westen opklaringen. Morgen wolkenvelden en vrijwel overal droog. Maxima ongeveer 8 graden, op morgen enkele graden lager. Polen: Vandaag eerst nog een enkele bui moge lijk met natte sneeuw. Afnemende wind. Morgen wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 4 gra- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZATERDAG 28 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.21 zon onder 16.33 Maan op 11.34 maan onder20.35 Waterstanden Katwijk Hoogwater 5.31 en 17.38 Laag water 1.37 en 13.37 Rotterdam Vlissingen Luxemburg Malaga Maxima van 10 gra den in de Po-vlakte, rond 16 in het mid den van het land tot 20 op Sicilië. Griekenland en de Turkse west- en zuid-. Droog en perioden met zon, maar ook enkele wolkenvelden. Maxima langs de zuidelijke kusten tegen de 20 graden. os Angeles half bew. ew Orleans zwaar bew. BOLLEBOOM BOES ALS MAHNBN OtiDER MB KAAR, HMM... Pe PiMSSN PBS L5V6NS... O-" w *rm

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18