Leiden Regio Garenmarkt wordt feestterrein Nieuw tekort dreigt voor WBL JÜï Stadsverwarming met gebruiksaanwijzing 'Weinig vertrouwen in aanpak criminaliteit' BOUWPLANNEN? m rkvcu SSa,™ Jan van Houtpenning voor Lek VRiiDAG 27 NOVEMBER 1992 Huren te hoog begroot De Woningbouwvereniging Lei den (WBL) dreigt een nieuw te kort op te lopen in 1993. De ver huurder rekent zichzelf te rijk in de deze week aangenomen be groting. De WBL gaat uit van een gemiddelde huurverhoging van zes procent, terwijl dit een maximum verhoging is. Het is onwaarschijnlijk dat de bouw vereniging alle huurders de maximale huurverhoging op legt. De begroting werd opgesteld op een moment dat het minis terie ervan uitging dat de huren volgend jaar met maximaal 7,5 procejit mogen stijgen. Op basis daarvan verwachtte de WBL dat een gemiddelde huurverhoging van zes procent haalbaar moest zijn. Op aandringen van de Twee de Kamer werd de maximale huurstijging onlangs verlaagd tot zes procent. Dat is een te genvaller voor de WBL. De ver wachte gemiddelde huurverho ging van zes procent lijkt nu on haalbaar. Het is immers niet aannemelijk dat alle bewoners de maximale huurstijging krij gen opgelegd. De WBL vindt zelf dat sommi ge woningen meer in huur moeten stijgen dan andere. „De prijs-kwaliteitsverhouding is soms compleet zoek. Dat bete kent dat sommige woningen flink duurder moeten en andere bijna geen huurverhoging krij gen.", aldus voorlichter L. Gon- ^alves. Er dreigt nu een gat in de be groting. Dit jaar ontvangt de WBL ruim 45 miljoen gulden aan huur. Elke procent minder huurstijging volgend jaar bete kent een gat van 45 duizend gulden. Gonialves zegt dat de woningbouwvereniging nog geen overzicht heeft van de ge volgen van de tegenvaller. In maart volgend jaar wordt de 'Notitie Huurbeleid' voorgelegd aan de leden. Hierin worden waarschijnlijk oplossingen aan gedragen. Begin deze week werd de WBL al met een tegenvaller van twee ton geconfronteerd. In de begroting van 1993 is namelijk geen rekening gehouden met het intrekken van de riooldaal der. De opbrengst van deze maatregel was begroot op twee ton. Dit geld wordt mogelijk be zuinigd op onderhoudsprojec- ten. Het geld kan ook uit de be- drijfsreserve worden gehaald, maar die is al minimaal. wOCWOOt Voorverkoop U2 bij stadhuis leipen De voorverkoop voor twee concerten van de rockgroep U2 volgend jaar met in het Feyenoord-stadion, is morgen bij het stadhuis (hoek Breestraat/Koornbrugsteeg). De verkoop begint om 9.00 uur 's ochtend. Per persoon zijn vier kaartjes beschik baar. In het verleden leverde de verkoop van kaartjes bij de VW aan het Stationsplein veel overlast op voor de bewoners van de flats boven het kantoor. Daarom wordt bij wijze van experiment de verkoop nu in het centrum gehouden. Lawine van diefstallen leiden Er zijn in Leiden gisteren opvallend veel winkeldiefstal len gepleegd. Vijftien personen werden aangehouden. De mees ten waren actief in de Haarlemmerstraat. Vijf inwoners van Spij- kenisse haalden spullen weg uit verschillende zaken in deze winkelstraat. Zij werden betrapt in een steeg, waar ze de gesto len goederen in plastic tassen stopten. Een 13-jarig en twee 14- jarige meisjes uit Leiden bekenden dat ze in dezelfde straat een diefstal hadden gepleegd. Een 13-jarig meisje gaf toe ze een haarspeld had gestolen. Spullen voor een totaalbedrag van 135 gulden werden in de Haarlemmerstraat ontvreemd door twee meisjes uit Roelofarendsveen, van 14 en 15 jaar oud. Op het Be vrijdingsplein hield de politie een 70-jarige Leidenaar aan die een tandenborstel en groente had gestolen. Drie Leidenaars ont vreemdden uiteen kledingzaak in winkelcentrum De Kopermo len een hoeveelheid sokken. Topfunctie yt q Van de basis in één I O keer doorstoten naar de top van de Neder landse Hervormde Kerk. Dat overkwam de Leidse A.W. Wamsteker-Meijer. Celstraf voor overval op casino tshof heeft gisteren e i gevangenisstraf bij Holiday Inn. I eenhalf jaar cel vc Op 1 november vorig jaar drong de verdachte samen met een idere man het casino binnen en dwong het personeel onder n ruim 50.000 gul- hierna soortgelijke overvallen op een Dekamarkt-vesöging en een filiaal van de Ra bobank. Voor het gerechtshof betoogde de verdachte dat hij de delicten had gepleegd in opdracht van een Haarlems onderwe reldfiguur. Zelf was ae man volgens een getuige-deskundige snel te beïnvloeden. Procureur-generaal mr. A. van der Perk stelde daarom voor de eerder opgelegde straf met een half jaar te ver minderen. Het hof sloot zich daarbij aan. in der leiden roy klopper De bewoners van de Kieken - dief- en de Havikshorst snap pen er maar weinig van. Vroe ger werd de verwarming zo lek ker heet. Sinds de stadsverwar ming is aangelegd, wordt alleen de bovenste helft van de radia tor warm, de onderkant blijft koud. „Een falend systeem", zeggen bewoners. .Alles werkt prima, de mensen moeten allen even wennen", meent de wo ningbouwvereniging De Sleu tels. buitentemperatuur eind sep tember ging zakken. Veel huur ders die de verwarming aan draaiden om de woning be haaglijk te krijgen, kwamen van een koude kermis thuis. Echt lekker werd het niet. Telefoon tjes naar De Sleutels leidden tot een onderzoek naar de installa tie. En inderdaad werden gebre ken geconstateerd zoals ver stopte leidingen. Monteurs gin gen aan de slag en ondertussen kregen 35 koukleumen een ka cheltje in bruikleen van de ver huurder. Een paar weken gele den kwam de verlossende boodschap van De Sleutels: de mankementen waren verhol pen. Maar de huurders hielden het koud. Weer werd massaal naar de woningbouwvereniging ge beld. En werden ongeveer hon derd handtekeningen opge haald. Opnieuw kwamen de monteurs opdraven. Dit keer gingen ze in bijna alle gevallen onverrichterzake weer weg: niets aan de hand. Woordvoerder E. van Kaam van de Sleutels geeft uitleg. „Met de komst van de stadsver warming is er nogal wat veran derd. Het water gaat warm de radiator in, waarin het lang zaam naar beneden sijpelt. Be neden aangekomen wordt het via een andere pijp afgevoerd. In de tussentijd is het zo'n tig graden afgekoeld. Daarom voelt de radiator beneden kou der aan dan boven." Volgens het hoofd bewoners zaken moeten de bewoners nie letten op de temperatuur var de radiator, maar de tempera tuur in huis. „Die is echt 21 den, als je tenminste de radiato ren tegen elkaar open zet." De woningbouwvereniging erkeni dat een slechte voorlichting de bet is aan de onduidelijkheid en belooft beterschap. „Bij volgen de complexen zullen we huur ders tevoren precies inlichten over wat ze kunnen verwach ten." Verder presenteert De Sleu tels een goedmakertje. Alle be woners die hebben geklaagd krijgen een 'ongemakken-toe slag' van een kleine 200 gulden. „We zijn er niet toe verplicht, maar we willen een gebaar ma ken", aldus Van Kaam. Verder vergoedt De Sleutels de kosten van het gebruik van de straal kachels. Plan 3 October-Vereeniging valt in goede aarde Het idee voor het plein is af komstig van de 3 October-Ver eeniging. Volgens voorzitter D. den Os van de Vereeniging ont beert Leiden een feestterrein dat groot genoeg is om er bij voorbeeld drumbands te laten marcheren. „Het Pieterskerkhof voldoet toch niet helemaal. U moet maar eens gaan kijken op 2 oktober, tijdens de Taptade. Het publiek komt er een beetje in de verdrukking. Hetzelfde geldt voor het Stadhuisplein." vervolg voorpagina De organisatoren van de actie tegen criminaliteit zijn voorals nog niet teleurgesteld over het geringe aantal aanmeldingen voor deelname. Een reden dat de winkeliers zich niet bij bosjes direct aanmelden is wellicht dat aan een beveiligingsonderzoek. Aan een speciale training willen 25 werkgevers meedoen, terwijl ken KNOV in Rijswijk: „De winke liers zijn dus vrij sceptisch, maar ik ga ervan uit dat dat nog Van de 300 winkeliers in Bree- straat en Haarlemmerstraat hebben zich tot nu toe slechts 25 aangemeld voor deelname OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, 1 WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certifjciat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. «LUB deceuninck B oortvliet sprak twee we dden bij de presentatie project de hoop uit dat de winkeliers zich :lden voor een of meer onderdelen. Toch laat ze zich niet teleurgesteld uit over het geringe enthousiasme. „Veel winkels in Leiden zijn on derdeel van een grootwinkelbe drijf. Daar moeten dan de in schrijfformulieren naar toe wor den gestuurd en dat neemt wat tijd in beslag. De aanmeldingen komen ook nog steeds binnen." Kledingzaak Vrij veel ondernemers die zich aanmeldden, hebben een kle- vertelt Poortvliet. Ook opticiens en boekhandelaren hebben verhoudingsgewijs veel belangstelling voor het beveili gingsonderzoek of de cursus. De onderzoeken in winkels be ginnen nog deze maand. De winkelier krijgt op een onver wacht moment bezoek van een inspecteur, die bekijkt of er ge noeg maatregelen zijn genomen om inbraken, overvallen en diefstallen te voorkomen. De ondernemer krijgt een week la ter een rapport met aanbevelin gen en een paar maanden later wordt de zaak nog een keer ge controleerd. De 'security check' en de cur sussen voor werkgevers en werknemers zijn de eerste on derdelen van het project om de criminaliteit in winkels terug te dringen. Later moeten groepjes van acht winkels met elkaar in verbinding worden gebracht via een computer, zodat de onder nemers elkaar kunnen waar schuwen als er iets aan de hand is. Het is verder de bedoeling om op termijn meer bewakers ten rondlopen. Leiden krijgt er waarschijn lijk een heus evenemen tenplein bij. De gemeente denkt er over om de Ga renmarkt zo in te richten dat er een paar keer per jaar grote festijnen kunnen worden gehouden. Op ove rige dagen doet het dienst als parkeerterrein, zoals nu al het geval is. Het plan van de 3 October- Vereeniging viel in goede aarde bij de gemeente. Die stond juist op het punt stond om de Ga renmarkt opnieuw te bestraten en zocht bovendien een manier om het plein wat leuker aan te kleden nu het binnenkort wordt opgesierd met een vredesmo- nument. „Die dingen kwamen toevallig tegelijkertijd op ons af. Het plan was daarna snel rond", meldt gemeente-ambtenaar R. van Gulick. Cirkels Als alles loopt zoals het moet, krijgt de Garenmarkt een sier bestrating waarin gekleurd na tuursteen is verwerkt. Vanaf het vredesmonument, dat op de hoek van het Levendaal en de Korevaarstraat komt, komen over het plein rood gekleurde cirkels te lopen. Antraciet-grijze vlakken in de in gele stenen uit gevoerde bestrating, geven de parkeervakken aan. Dat gebeurt echter op zo'n manier dat de Garenmarkt er niet uitziet als De Garenmarkt wordt opnieuw aangekleed om te worden gebruikt als evenemententerrein. Rechtsonder op de foto zijn de fundamenten te zien voor het vredesmonument waarvan de bouw is vertraagd omdat het geld nog niet is binnengekomen. foto henk bouwman een parkeerterrein als het tij dens een evenement autovrij is gemaakt. Om het wat beter bruikbaar te maken, verhuizen de par keerautomaat en de lichtmast die nu midden op het plein staan. Bovendien wil de ge meente de populieren kappen die her en der op de Garen markt zijn geplant. In de plaats daarvan verschijnt een rijtje bo men langs de Raamsteeg. Op die manier worden de gevels van die straat volgens de ge meente wat minder fraai ge maskeerd. De kosten voor aanleg van het evenementenplein bedragen ongeveer zes ton. „Daarin zijn ook de kosten voor het herbe- straten begrepen, die we toch al moesten betalen. Het wegdek is immers hard aan een opknap beurt toe", meent Van Gulick. De gemeente hoeft het geld trouwens niet alleen op tafel te leggen. Ook de 3 October-Ver eeniging draagt om in stijl te blijven haar steentje bij. „Een cadeautje aan de gemeente", zegt Den Os, „ter gelegenheid van de honderdste viering van 3 October, volgend jaar." Hoeveel de Vereeniging schenkt voor het plein, is nog niet bekend. De vernieuwde Garenmarkt moet in de loop van het volgen de jaar in gebruik genomen worden. Van Gulick verwacht dat er drie of vier keer per jaar evenementen plaatshebben. De gemeente legt het plan maan dag 7 december voor aan de be woners. De bijeenkomst wordt gehouden in de synagoge van de Joodse gemeente aan net Lx?- vendaal. De aanvang is 20.00 leiden Volkshuisvester P. Lek (r) ontving gisteren uit handen van wethouder T. van Rij de Jan van Houtpenning, een gemeentelijke onderscheiding voor ambtenaren die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Lek (58) neemt na ruim dertig jaar bij de gemeente Leiden te hebben gewerkt, af scheid als ambtenaar. De penning kreeg hij vooral voor zijn vakbondswerk binnen de gemeente. Hij was vele jaren lid van het overleg tussen gemeente en bonden en voorzitter van de medezeggen schapscommissie. De laatste jaren heeft hij zich vooral beziggehouden met het maken van regiona le volkshuisvestingsplannen. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17