Turken Duitsland willen terugslaan De legale staatsgreep van Desi Bouterse Kok boos over houding Britten bij EG-overleg Buitenland Vliegverbod boven Bosnië geschonden Muzikale president Gat in ozonlaag heeft nog lang herstel nodig DINSDAG 24 NOVEMBER 1992 Daders dodelijke brandstichtingen nog spoorloos In de Turkse gemeenschap in Duitsland is met woede en ontzetting gereageerd op de brandstichtingen door neo nazi's in Turkse woningen in het Noordduitse Mölln. Daarbij kwamen zondagnacht een 51-jarige Turkse vrouw en twee Turkse meisjes van veertien en tien om het leven. Demonstrerende jonge Turken dreigden de neo-nazi's gisteren met tegenmaatregelen. berlijn hans hoogenduk correspondent „We wachten af wat er gebeurt en dan gaan we erop af. We pakken wie we pakken kunnen en dan krijgen ze hetzelfde wat ze ons hebben aangedaan. Al leen het dubbele", zei een jonge Turk gisteren. Ook in Hamburg, Frankfurt en Berlijn, waar meer dan 150.000 Turken wonen, gingen de mensen de straat op. In Mölln trokken 1.500 Duitse scholieren spontaan de straat op om hun solidariteit met de Turken te onderstrepen. De verslagenheid onder de 1,5 miljoen Turken in Duitsland is groot. Uit de Turkse gemeen schappen in diverse steden was gisteren te horen dat de discri minatie de laatste tijd sterk is toegenomen. „De Turken zijn steeds vaker het doelwit van agressie. Niet alleen in de nieu we Oostduitse deelstaten, maar ook in het westen groeit het aantal overvallen dramatisch", zei de Turkse professor Faroek Sjeng gisteren. „Maar dat nu ook huizen het doelwit van geweld zijn, heeft mij verrast. Ik vrees dat indien 'Arafat grootste obstakel voor vrede' Jeruzalem De Israëlische premier Rabin vindt dat PLO-leider Arafat de grootste hindernis vormt op de weg naar vrede in het Midden-Oosten. Dat heeft hij volgens de Israëlische tv gezegd tegen de parlementscommissie van buitenlandse zaken en de fensie. Volgens Rabin doet Arafat er alles aan de vredesbespre kingen in Washington te saboteren. Franse moslimgraven geschonden parus Bijna zestig grafstenen van Franse moslims op een mili taire begraafplaats in de oostelijke stad Mulhouse zijn bescha digd. Dat er iets niet in orde was, ontdekte men zondag tijdens een bijeenkomst ter herdenking van de bevrijding van de stad na de Tweede Wereldoorlog. De afgelopen jaren is het meer dan eens voorgekomen dat joodse gravén in Frankrijk werden ver nield, maar voor zover bekend is het voor het eerst dat graven van moslims werden geschonden. Britse politie neemt ton cocaïne in beslag londen De Britse politie heeft gisteren in een Zuidlondens pakhuis een ton cocaïne in beslag genomen. De drugs hadden een verkoopwaarde van bijna een half miljard gulden. Zes man nen, onder wie vijf Britten, werden gearresteerd. De inbeslagna me was de grootste in de Britse geschiedenis. 'Lange mars' Bhutto van start Karachi De Pakistaanse oppositieleidster Benazir Bhutto is gis teren uit het statioh van Karachi vertrokken voor haar 'lange mars' tegen de regering per trein door heel Pakistan. Er was zo'n grote menigte aanhangers op het station dat de politie haar niet kon tegenhouden. Vorige week woensdag lukt de politie dat wel. Russische raket voor kust VS seattle» Een met vredesboodschappen, religieuze ikonen en re- clamemateriaaf geladen Russische raket is zondag, zes dagen na haar lancering, volgens plan neergekomen voor de kust van de noordwestelijke staat Washington. Doel van de door particulie ren bekostigde vlucht was het bevorderen van de vriendschap en de handel tussen Rusland en de VS. Sekteleden veroordeeld wegens moord aaadrid» De leidster van een Spaanse sekte van duiveluitdrijvers is gisteren wegens moord tot 26 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zes anderen kregen gevangenisstraffen, variërend van twee maanden tot zeven jaar, opgelegd. De rechtbank achtte be wezen dat de zeven in de zomer van 1988 aan ander lid van de sekte onder het voorwendsel dat zij bij haar de duivel wilden uit drijven, zozeer hebben gefolterd, dat zij overleed. Franse regering overleeft motie parus De Franse regering heeft gisteravond zonder veel proble men een door de conservatieve oppositie ingediende motie van wantrouwen overleefd. In de motie sprak de oppositie haar af keuring uit over de begroting voor 1993. Omdat de 26 commu nisten in het parlement niet met de conservatieven meestem den, kwam het aantal stemmen tegen de regering niet verder dan 257. Dat waren er 29 te weinig. Russische onderminister defensie dood moskou De eerste onderminister van defensie van Rusland, generaal Viktor Doebynin, is zondag na een lang ziekbed op 49- jarige leeftijd overleden. Doebynin stond ook aan het hoofd van de generale staf van het Russische leger. VN schorten voedselhulp aan Serviërs op sarajevo «DPA-AFP-Rtr Het vliegverbod boven het door oorlog verscheurde Bosnië-Her- cegovina wordt op grote schaal geschonden. Dat hebben de Verenigde Naties (VN) gisteren gezegd. Ondanks het door de VN ingestelde verbod dat niet wordt afgedwongen zijn er meer dan honderd vluchten uitgevoerd, vooral door Servi sche toestellen, maar ook door Kroatische. De VN beschuldigen de strij dende partijen er ook van de le veranties van hulpgoederen te dwaisbomen. De organisatie rechts-radicalen huizen of mos keeën aanvallen, de Turken zich zullen weren", zei hij. Sjeng riep de Duitse politici op „eindelijk op te treden tegen de golf van geweld die nu ook de Turken treft". Onder die politici is de ont zetting over de moorden groot. Bondskanselier Helmut Kohl en alle Duitse partijen hebben gis teren hun afschuw uitgesproken over de brandstichting. Kohl sprak zijn medeleven uit met de nabestaanden. „Maar in het bij zonder wil ik mijn sympathie voor onze Turkse mede-burgers onderstrepen, die al vele jaren bij ons wonen. Mensen die wij gevraagd hebben hier naar toe te komen en zonder wier hulp wij de huidige welvaart in onze republiek absoluut niet hadden kunnen bereiken", verklaarde de kanselier, die gen indruk maakte. Hij justitie alles in het werk zal stel- 'Overleg over koersen beter binnen OESO' BRUSSEL CPD-ANP Vice-premier Kok heeft gisteren in Brussel tijdens een bijeen komst van EG-ministers van fi nanciën gepleit voor breder in ternationaal overleg over de economische crisis. Een gecoör dineerde aanpak heeft volgens de Nederlandse minister van fi nanciën meer zin wanneer in OESO-verband ook met VS en Japan wordt gepraat. De OESO is de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwik keling, waar alle rijke industrie landen lid van zijn. De EG-ministers van financi en bleken zich gisteren in Brus sel grote zorgen te maken over de aanhoudende onrust op de valutamarkten. De twaalf be windslieden praatten gisteren in Brussel na over de devaluatie van de Spaanse peseta en Por tugese escudo. Gevreesd wordt dat speculan ten nu de Deense kroon en het Ierse pond als doelwitten zullen kiezen. Ierland verhoogde om die reden gisteren de korte-ter- mijnrente al tot dertig procent. De centrale bank in Spanje trok de rente met driekwart procent op. Duitsland zei in Brussel vast te houden aan de hoge rente voet. In veel landen wordt de hoge Duitse rente als één van de oorzaken van de valutacrisis gezien. IJsland heeft overigens zijn kroon gisteren met zes procent in waarde laten dalen. Daarmee is toegegeven aan de verlangens van de IJslandse visindustrie. Door de devaluatie van de Spaanse peseta met zes procent dreigde de IJslandse kabeljauw voor de Spanjaarden te duur te worden. Spanje is een van de grootste afnemers van IJslandse kabeljauw. Inwoners van Berlijn demonstreerden gisteren tegen het rechtse geweld in Duitsland. Ze gingen de straat op na de brandstichting zondagnacht ir Turkse woningen in Mölln, waarbij e len om de daders op te sporen en dat zij hun straf niet zullen ontlopen. Van de daders ont breekt echter nog elk spoor. j en twee kinderen om het leven kwamen. voor buitenlanders, Cornelia Schmalz-Jacobsen, wil dat woonwijken met buitenlanders voortaan dag en nacht worden De regeringsgevolmachtigde bewaakt. SPD-voorzitter Björn Engholm riep alle Duitsers op er voor te zorgen dat er een einde komt aan het geweld van rechts-extremisten. Hij zei ver der dat de partijen, ongeacht hun meningsverschillen, nu de rijen moeten sluiten en ge meenschappelijk moeten optre den. Jeltsin wil behoud status supermacht MOSKOU HANS GELEUNSE correspondent Rusland moet politiek en mili tair een supermacht blijven. Dat vindt de Russische president Jeltsin. Er zal daarom volgend jaar niet verder worden bezui nigd op de defensie-uitgaven, beloofde Jeltsin gisteren de top van de Russische strijdkrachten De president kende het leger gisteren ook een 'exclusieve rol' toe in het garanderen van vei ligheid en stabiliteit in de maat schappij. Jeltsins beloofde om volgend jaar tien procent meer uit te ge ven voor de aanschaf van mate rieel. Hij komt daarmee toe aan wensen van de defensietop. Binnen het leger heerst grote onrust vanwege de snelle terug trekking van troepen naar Rus land, de defensiebezuinigingen en de ook in de strijdkrachten doorgedrongen anarchie. Jeltsin riep de legerleiding op om de discipline aan te halen en een einde te maken aan de diefstal uit wapendepots, de smokkel door officieren van kunst en sieraden, en het optre den van Russische militairen als huurlingen in de Kaukasus. macon De gekozen Ameri kaanse president Bill Clinton blies gisteren in Macon, in de Amerikaanse staat Georgia, flink zijn partijtje mee in de Central High School Sugerbear Band. Clinton was in Macon om sena tor Wyche Fowler (op de foto voor Clinton) te steunen met diens (her)verkiezingscampagne. Georgia moet opnieuw naar de stembus om een senator te kie zen omdat geen van de twee kandidaten begin deze maand meer dan vijftig procent van de stemmen haalde. FOTO REUTER GARY HERSHORN Londen weigert meer bij te dragen aan begroting Gemeenschap brussel peter de vries CORRESPONDENT De Europese topconferentie volgende maand in het Schotse Edinburgh mislukt als Groot- Brittannië blijft weigeren mee te betalen aan een verhoging van de EG-begroting. Een boze mi nister Kok (financiën) zei giste ren na een bijeenkomst in Brus sel dat Londen „elk reëel over leg" over de toekomstige finan ciering van de Gemeenschap „blokkeert". Ook Duitsland en Frankrijk zijn kwaad op Groot- Brittannië. De topconferentie (11 en 12 december) had de EG ge plaagd door onzekerheid over Maastricht en het omstreden handelsakkoord met de Ameri kanen een nieuwe impuls moeten geven. Een begrotings crisis zou Brussel volgens diplo maten daarentegen ernstig ver lammen. De EG wil tot 1997 als uit vloeisel van 'Maastricht' de be groting van 150 miljard gulden naar 200 miljard per jaar verho gen. Nederland en Duitsland vinden dat al te veel, maar me nen dat Londen zeker kan mee betalen. Ook Parijs wil opnieuw kijken naar de door premier Thatcher in 1984 bedongen spe ciale korting van vijf miljard gulden per jaar. De Britse schatkistbewaarder John Cope opende de vergade ring gisteren met de medede ling dat over de toekomstige EG-financiering in Edinburgh geen akkoord mogelijk zou zijn i de speciale contri- KOPENHAGEN „Zelfs als er afdoende maatre gelen worden genomen, zal het nog zeker tot het midden van de volgende eeuw duren voor 'het gat' in de ozonlaag boven Antarctica zal herstellen." Dit hield dr. Robert Watson giste ren de landen voor die in Ko penhagen praten over het aan scherpen van het Protocol van Montreal. Dat regelt de beëin diging van de produktie en het gebruik van stoffen die de ozonlaag aantasten. „Bewezen Is nu ook de ver dunning van de ozonlaag bo ven sterk bevolkte gebieden in gematigde streken in Noord en Zuid gedurende het gehele jaar", aldus Watson. Haaks op het verhaal van Watson staat een verklaring van wetenschappers uit Frank rijk en de VS. Daarin roepen zij op het protocol overboord te gooien, omdat er volgens hen geen sprake is van verdunning van de ozonlaag en weten schappelijk vaststaat dat CFK's niet schadelijk zijn. butieregeling wordt getomd. Verscheidene landen ontstaken daarop in woede over deze „blokkade en buitengewoon contraproduktieve opstelling", zoals Kok het noemde. De minister liet zich verder afwijzend uit over EG-plannen om met investeringen van mil jarden de stagnerende econo mie te stimuleren en de werk loosheid te bestrijden. In Brus sel circuleren bedragen van bij na 150 miljard gulden, waarvan overigens maar 25 miljard gul den uit de EG-kas of bij de Eu ropese Investeringsbank van daan zou moeten komen. Onderzeeër voor Noorse kust lekt radioactiviteit WASHINGTON-NEW VORK AP-Rtr De in 1989 voor de Noorse kust gezonken Sovjet-atoomonder zeeër Komsomolets lekt radioac tiviteit. Dat heeft het Ameri kaanse televisiestation ABC gis teren gemeld. Het station ba seert zich op uitlatingen van de Russische wetenschapper Nico- lai Nosov. Nosov zei dat lekkage is aangetoond van het radioac tieve cesium 137, afkomstig uit de nucleaire voortstuwingsreac tor van het schip. In 1994 of 1995 zal er volgens hem ook plutonium uit het schip gaan lekken. Het plutonium oevindt zich in twee kemraketten. De plutoniumlekkage zal een ern stige bedreiging vormen voor de rijke Noorse visgronden. heeft besloten tegenmaatrege len te nemen. Het Hoge Com missariaat voor de Vluchtelin gen van de VN (Unhcr) zal de voedseltransporten naar Ser viërs in het oosten van Bosnië staken totdat hun leiders toe stemming geven hulpgoederen te brengen naar hongerende moslims in hetzelfde gebied. Als de VN-konvooien die morgen naar de moslim-steden Goradze en Srebrenica uitrijden hun plaats van bestemming berei ken, zal de hulp worden hervat aan de naar schatting 100.000 Serviërs die door de UNHCR- maatregel worden getroffen. AMSTERDAM LAURENT HEERE EN MAURICE WILBRINK „Bouterse heeft zich heel handig in een uitmuntende positie gemanoeuvreerd. Hij krijgt de macht op legale wijze in handen. Daar ben ik vrijwel van over tuigd. Zo niet, dan zal president Vene- tiaan zich doodvechten. Venetiaan is er niet de man naar om vrijwillig op te geven. Dat is geen lafaard maar een dichter en een man die na twintig jaar Surinaamse politiek nog steeds tien schone vingers heeft. Die wijkt niet. Tenzij het volk het anders wil en in ver kiezingen Bouterse als overwinnaar aanwijst." Mr. drs.André Haakmat, voormalig vice-premier, minister van buitenland se zaken én justitie onder Bouterse, te genwoordig vrijgevestigd advocaat en procureur te Amsterdam én verklaard tegenstander van de Surinaamse 'Be vel', schetst in aannemelijke kleuren het scenario van een nieuwe 'staats greep'. Opnieuw onder leiding van Desi Bouterse, de omstreden bevelheb ber van de Surinaamse strijdkrachten, die ervan wordt verdacht zich enorm te hebben verrijkt door betrokkenheid in de drugshandel. Maar dit keer gaat het om een legale, of bijna legale greep naar de macht, maakt Haakmat duidelijk. „Bouterse is alle Surinaamse politici steeds min stens één stap voor. Ik ben er niet bang voor dat hij net als twee jaar geleden via de telefoon een coup zal plegen. Dat hoeft niet meer. Hij wil het nu doen door vrije verkiezingen." President Venetiaan zit in een weinig benijdenswaardige positie. Hij heeft Desi Bouterse heeft opnieuw een ultimatum van minister GUds (defensie) naast zich neergelegd. Bovendien heeft hij de regering een nieuw probleem bezorgd met de aankondiging dat hij vrijdag tijdens „een massabijeen komst" het Surinaamse volk zal toespreken. Bouterse had gistermorgen voor tien uur een verweerschrift bij de minis ter op tafel moeten leggen. De legerleider moest zich daarmee verantwoor den voor het houden van een politieke toespraak terwijl Gilds hem dat uit drukkelijk had verboden. De ex-legerleider kwam gisteren met nog meer verrassingen. Op het laatste moment liet hij weten af te zien van een verklaring die hij vandaag in het openbaar zou afleggen. In plaats daarvan heeft hij besloten „een massa bijeenkomst" te organiseren. een voor Surinaamse begrippen onge kend hevig bezuinigingsprogramma opgesteld. „Dat leidt tot sociale onrust. Hij wil de munt devalueren, de bu reaucratie afbreken en de prijzen ver hogen. Hij wil het leger flink in omvang terugbrengen, terwijl nu al meer dan 40 procent van de beroepsbevolking werkloos is. Uitgerekend op dat mo ment doet Bouterse formeel afstand van zijn taak als bevelhebber. Zo krijgt hij de mogelijkheid zich aan de politiek te wijden. Bouterse gaat veel duidelij ker dan voorheen zijn eigen partij, de NDP,leiden", stelt Haakmat. „Hij heeft fikse steun in de Suri naamse maatschappij. Men is de rege ringsperiode 1990-'91 niet vergeten. Toen had de NDP van Bouterse het voor het zeggen. De winkels lagen vol, de salarissen stegen en de schatkist raakte leeg. Bouterse zal voorspoed be loven en van Venetiaan verwacht men niets dan ellende." De bevelhebber zal nog meer ver warring en onzekerheid stichten en daardoor het klimaat in het land verder verzieken, redeneert Haakmat. „Volke ren stemmen niet voor een gezonde schatkist, niet voor democratie, maar voor een volle maag. De principiëlen zijn al naar Nederland gevlucht of doen het alsnog. Met uiteindelijk resul taat dat hij niet alleen de baas is over het leger'en z'n tentakels via narco- André Haakmat. FOTO ANP dollars overal in de economie heeft kunnen uitzetten, maar ook nog eens door vrije verkiezingen aan de formele macht zal komen." Kan Venetiaan Nederland en de Ver enigde Staten niet om militaire steun vragen, om de machtsstrijd tegen Bou terse te winnen? „Venetiaan is daar de man niet naar. Het is een nationalist, een soort Soekamo (de verzetsstrijder die de Indonesische onafhankelijkheid van Nederland afdwong, red.). Een trotse politicus, maar niet meer van deze tijd. Hij wil de onafhankelijkheid niet opgeven door buitenlandse inter ventie te vragen." „Maar aan de andere kant mist hij de middelen om de terreur zelf aan te paJcken. De politie is amper bewapend, hij heeft geen grip op de inlichtingen diensten, kent zelfs de structuur van het leger niet. Z'n aarzeling maakt hem tot de gevangene in zijn paleis en van de Bouterse-kliek. Ik denk dat het al te laat is." De andere mogelijheid is dat de her denking van de moordpartij van 8 de cember 1982 doorgaat. „Bouterse heeft gezegd: 'Als dat gebeurt, komen we el kaar tegen op straat.' Dat leidt onge twijfeld tot een bloedbad. Er is Bouter se alles aan gelegen niet als moorde naar van 8 december te worden ver volgd en bestraft. Wil men dat probe ren of het klimaat daar rijp voor ma ken, dan grijpt hij in. Met desastreuze gevolgen." En dan? „Nu komen jaarlijks 30.000 tot 40.000 Surinamers naar Nederland. De retourvluchten zijn vrijwel leeg. Het aantal vluchtelingen zal toenemen. Achter blijven de zakenlieden die nu al met Bouterse samenwerken. De politi ci die het niets uitmaakt. En de arm- sten dieniet weg kunnen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7