SPELEN EN ONDERNEMEN Schrijvende Lezers FAMILIEBERICHTEN MEAB nHijJjii' i*Vn DINSDAG 24 NOVEMBER 1992 Herinnering (2) Redacteur Ronald Frisart ging op zoek naar de Indische 'roots' van zijn vader. Frisart sr en jr keerden terug op de plek waar zo veel Nederlanders her inneringen aan hebben. Zijn bevindingen legde hij vast op twee pagina's in de zaterdag- bijlage. N. Sluis uit Noordwij- kerhout reageerde daarop. De heer Sluis schreef in zijn reactie op het artikel over Her man Frisart dat hij met verlan gen uitkijkt naar een meer posi tieve weergave van onze Indië- periode, aangezien dit soort pu- blikaties allengs meer wrevel bij hem opwekken. Eveneens stel de hij dat Frisart teveel zijn per soonlijke ervaring beschrijft, en dat hij daarbij wellicht in meer dere opzichten een teleurge steld iemand is. Ik voor mij ge loof echter stellig dat Frisart niet de enige is die zo over deze 'on nodige oorlog' denkt, maar dat dit er zeer velen zijn. Ook ik was destijds een dienstplichtig soldaat der 7 De- cember-divisie. Wij vertrokken op 15 oktober 1946 per Kota- Baroe naar de tropen. De voor lichting die wij tijdens onze op leiding in Holland kregen over 'waarom' we daar heen moes ten, bleek vooral in latere tijd op z'n zachtst gezegd leugenachtig te zijn geweest. Hierbij kwam dan ook nog dat velen van ons destijds a-politiek waren, en het hele gebeuren meer als een 'avontuur' zagen na die vijf be roerde bezettingsjaren. Deze feiten speelden mede een rol dat er verder niet zo veel over werd nagedacht, een zekere vorm van oppervlakkigheid dus. Na mijn thuiskomst op 28 de cember 1949 evenwel ben ik mij zeer intensief gaan verdiepen in de achtergronden die mee speelden op het politieke vlak. Dat gebeurde door veel boeken en tijdschriften te lezen die met deze kwestie te maken hadden. Nadien ben ik tot de conclusie gekomen dat er in de toenmali ge zogenaamde 'rooms-rode coalitie' een tweetal personen zitting had dat naar mijn smaak een veel te groot stempel drukte op het gehele Indië-gebeuren. Zij waren de grootste voorstan ders om desnoods met geweld en ten koste van vele slachtof fers het 'koloniale bewind' weer in ere te herstellen, de rest van de regering ging vooral door hun aandrang tenslotte ook overstag. Aldus kon het gebeuren dat zelfs nadat bleek dat mede door de vele buitenlandse druk het voor ons een verloren strijd zou gaan worden, er tóch nog veel troepen naar de Oost werden verscheept, prestige-verlies kon men zich in deze toen niet ver oorloven! Daarom vind ik het zeker niet onterecht dit zelfs zo'n veertig jaar na dato alsnog aan de kaak te stellen, integen deel. Dat er óók in onze guerilla- oorlog aan 'béide zijden' misda den zijn voorgevallen, vind ik niet verwonderlijk, noem mij maar eens één oorlog waarin dat niét het geval was. Om zo iets te realiseren zal men nooit een oorlog meer moeten voeren aangezien geen enkele daarvan 'brandschoon' zal verlopen of verliep! Nu even iets heel an ders: juist omdat er destijds van de vele beloftes aan ons in de tropen gedaan, heel weinig te recht is gekomen, ben ik het met dhr. Sluis eens. Ook ik vind die beloftes zeer hypocriet van wege de feiten die reeds door hem zijn vermeld. Op deze wij ze maakt men zich er wederom met een jantje van Leiden van af, aangezien er weinig zullen zijn die daarvoor in aanmerking komen. Ons bataljon dat er heel lang verblijven moest, en waar van er 45 gesneuvelden op het ereveld te Semarang achterble ven, komt zelfs met z'n herha lingsoefeningen erbij toch niet verder dan vier jaar. Als ik tot slot toch nog een tweetal positieve aspecten van onze diensttijd in de tropen mag noemen zijn dat wel deze: allereerst de voedsel- en ook medische hulp die wij gaven aan de vaak zieke en half uitge hongerde Javaanse bevolking, ten tweede onze onderlinge ka meraadschap die zelfs nu op de reünies nog heel goed merkbaar is, mede tot stand gekomen doordat wij elkaar in die tijd zo erg hard nodig hadden. Deze was zó uniek te noemen dat ik die in het burgerleven in die mate nooit meer heb ervaren! W. Ruigrok, Vinkenlaan 20, Noordwijk. Herinneringen (3) Jammer genoeg heb ik in het re laas van Ronald Frisart niets ge lezen over het feit dat Indonesië indertijd nog een kolonie was. In het commentaar van Nic. Sluis daarop in deze rubriek Schrijvende Lezers mis ik de tol die daar betaald is. waar 5000 van onze jongens het leven ver loren. In 'Hervormd Nederland' van september '90 schrijft de secre- tairs-generaal ds. W. v.d. Lee van de Raad van Kerken dat met de politionele acties en zui veringen 500.000 mensen het leven verloren. Daar schijnt de heer Sluis niet zo mee te zitten. Hij is wel erg over zichzelf te spreken. En hij heeft er nog veel geleerd, hetgeen hem in zijn verdere loopbaan zeer te pas is gekomen. Het enige waarover hij zich op kan winden is dat hij die 7000 gulden is misgelopen die aan sommigen wordt uitbe taald. Dat is ook zeer verdrietig, vooral als je je land gediend hebt en van geen commentaar wilt weten. Frisart is volgens Sluis eigen lijk een ouwe zeur die zich die tijd teveel heeft aangetrokken. Sluis heeft er geen problemen mee. Heeft Sluis daar nou echt niets gezien dat niet door de beugel kon? Dan heeft hij een hoop gemist. Ik kan je verhalen vertellen waarvan Sluis' haren ten berge rijzen. Wat is dat jam mer dat hij dat niet heeft mee gemaakt! Enkele dingen wil ik hem wel toevertrouwen. Met de gevan genen die we altijd met bosjes in voorraad hadden, geen kas- sie-an. Die schopten en sloegen we dat ze de wereld voor een doedelzak aanzagen, dat was echt voor onze veiligheid! Nou, de meesten gingen wel door hun knieën en bekenden wat hun werd voorgezegd. De vol houders, daar hadden we een handzaam kastje voor: ze wer den onder stroom gezet. Je be grijpt dat dat dus appels waren die je zo kon plukken. Je zag hun ogen van schrik uit hun kop komen. Stom volk, hadden nog nooit van stroom gehoord! Weet je van wie we trouwens een hoop geleerd hebben? Van onze onvolprezen kapitein Wes terling, die in het gebied waar wij lagen eens grote schoon maak heeft gehouden. Wij wa ren in het begin veel te pietlut tig, met over een bolletje aaien kom je er niet. Volgens onze of ficieren konden we met een blanco volmacht tenminste uit de voeten: afknallen die handel. Er was weieens een lastige bij, dan schoten we die in de rug. Dat heette 'op de vlucht neerge schoten'. En Kampongs in brand steken, daar waren we ook ploerten in. Toen Wester ling was vertrokken was in het hele gebied geen kerel meer te Weet je wat me wel wat te luidruchtig was, als ze iemand ophingen. Nee, ben je gek niet een touw om de strot, maar met een touw onder de armen door. Zo werd het slachtoffer dan om hoog gehesen. Een kakies-blik werd op zijn rug gebonden en met een knuppel werd dan op het blik geramd tot het bloed uit oren en neusgaten kwam. Maar daar kwam heibel met de wacht van, die niet kon slapen! Wij hadden een gozer bij ons en die schreef al zulke dingen allemaal naar huis. Zijn moeder las die brieven voor in de ge meenteraad. Dat was nu echt een oorlogscorrespondent, al was het stiekem. Ik mocht die brieven altijd van hem lezen, maar niks overdreven hoor, pre cies zoals het gebeurde. Maar na een klein jaartje was het 'feest' voor hem voorbij. Hij werd op het vliegtuig naar huis gezet. Pet af voor die BVD of hoe je die terreurorganisatie ook wil noemen. De echte ver slaggevers kwamen denk ik nooit verder dan het vliegveld. Als ze al vragen stelden, dan werden ze daarvoor netjes be dankt en kregen foto's in hun hand gedrukt van het opruk kende leger dat werd toege juicht door de hele bevolking. Het enige dat ik daar heb ge leerd is vloeken. We hebben misbruik van fijne mensen ge maakt die alles met je wilden delen ondanks hun armoede. Ik denk dat we omvallen als de In- dië-archieven open gaan. Daar moet een stank uitkomen! Toen ik thuiskwam, dacht ik: als we die regeringsleiders en controleurs der democratie eens met vetproppen uit het fluweel schoten, nee niet dood, wel dat ze na doktersbehande ling weer naar huis konden ke ren. alleen de schrik er even in jagen. Wij soldaten hebben gefaald, maar zij waren de bedenkers van dit bloedbad waar ik iedere dag nog aan denk. Veel heb ik daar gezien en geleerd: wat rot tigheid betreft kunnen we met ieder volk wedijveren. Mis schien vindt Sluis mij ook wel een ouwe zeur. Maar voor je 7000 gulden smartegeld is de enige weg de Tweede Kamer der Staten Generaal. Maar of ze Sluis' smart delen? Ik geloof het niet. Of anders aankloppen bij diverse villa's in Wassenaar of Aerdenhout, die hun geld ver diend hebben met het uitbuiten van het volk van Nederlandsch- Indië. Succes Sluis, maar ik denk dat ze je niet meer kennen, het is te lang geleden. Na 40 jaar mag je niet meer zeuren, en al hele maal niet om poen. PATh. v.d. Zalm, Tramsteeg5, Noordwijk. (van redactiewege ingekort) Dovenpastoraat De synode van de Nederlandse Hervormde Kerk buigt zich ko mende vrijdag over een ingrij pend bezuinigingsplan. Tot de voorstellen behoort ook het foros snoeien op het Doven pastoraat De Nederlandse Hervormde kerk heeft voorstellen ter beoor deling van de Synode, om te ko men tot een 20% bezuiniging van haar Financiële uitgaven. Op velerlei tenein zal in de ko mende jaren moeten worden ingeleverd. Ook het Dovenpas toraat is opgenomen in de voor gestelde 'bezuinigingsoperatie'. De huidige formatieplaats eén predikant met speciale op dracht de Pastorale bearbeiding van Doven (als de voorgestelde plannen worden overgenomen door de Synode) zal geheel vervallen. Momenteel is het Dovenpastoraat een samenwer kingsverband van drie kerken, te weten: de Nederlandse Her vormde Kerk, de Gerefeormeer- de Kerken in Ned. en de Chris telijke Gereformeerde Kerken. Elk van deze drie Kerken heeft een dovenpastor benoemd wel ke een gedeelte van ons land (rayon) bearbeidt voor doven. Het Dovenpastoraat is tevens een zaak van vrijwilligers. Overal ter lande zijn ter onder steuning van het Dovenpasto raat, zogenaamde Interkerkelij ke Commissies benoemd welke mede zorg dragen voor de Geestelijke Zorg aan Doven. Drie commissies werken nauw samen met hun rayonpastor van het Dovenpastoraat. Een dovenpastor gaat elke zondag voor in kerkdiensten, overal in het land. vooral in zijn werkge bied. Behalve woordverkondi ging draagt de dovenpastor zorg voor de Bediening van de Sacra menten (vooral voor Doven zichtbare Woordverkondiging), leidt begrafenissen, trouwdien- sten, bijbelkringen, catechisa ties, woont IC. vergaderingen bij als adviseur, komt op huis bezoek bij doven, heeft en houdt contacten met het Prot. Chr. Dovenonderwijs enz. enz. Kortom, een dovenpastor heeft in vergelijking tot een 'gewoon predikant' een 'landelijke ge meente' en een veelomvattende taak. Eri de taak van de Inter kerkelijke Commissies is om mede daadwerkelijke zorg te dragen voor de Geestelijke be arbeiding ter plaatse. Immers de dovenpastor kan 'niet overal tegelijk zijn'. Mag en kan het Dovenpastoraat dus verdwij nen? Kunnen reguliere predi kanten dat werk niet overne men? Neen!!! daarvoor is de be nadering in woord en gebaar, zoals al genoemd, te specifiek. Daardoor ontbreken tevens op velerlei plaatsen de faciliteiten en ontbreekt de kennis bij de 'gewone' predikanten." Natuur lijk gaat de dovenpastor niet el ke zondag in één en dezelfde gemeente voor. Maar hij is er, men kan een beroep op hem doen en men dóet veelvuldig een beroep op hem. De zonda gen dat de dovenpastor niet voor een gemeente beschikbaar is wordt de Eredienst geleid door: „In het dovenpastopraat ervaren (leken) voorgangers" (veelal ook ouderlingen die uit hun gezinssituatie bijvoorbeeld de problematiek van doofheid kennen benoemd door de stuurgroep van het dovenpasto raat), of, zoals in Katwijk, maar ook inmiddels in andere plaat sen. door een plaatselijke predi kant met behulp van een tolk. Daaraan voorafgaand heeft wel uitgebreid overleg met- en be geleiding van de I.C. plaats ge vonden. Maar dat betreft dan hoe belangrijk ook) "alleen de vervulling van de Zondagse Ere dienst". en heeft niet of nauwe lijks betrekking tot al het pasto rale en ambtelijke werk dat daar nog bijkomt en wat ambtshalve uitsluitend aan de doven pastor is voorbehouden. Een krachtig protest tegen de voorgestelde maatregelen?? Ja!! Maar wel in de wetenschap dat het Hoofd der Kerk, Jezus Christus, ons met die genoemde taak heeft belast en wij daaraan gehoor moeten (en mogen) geven. A. v.d. Plas Saksenstraat 8 2225 VH Katwijk (01718-75337) Berouw Elftalbegeleider Ivan Hermans van Noordwijk ventileerde in de krant van vrijdag j.l. een aantal kritische uitlatingen aan het adres van zijn eigen club. Berouw komt na de zonde. Het tumult dat is losgebarsten n.a.v. het interview vrijdag in deze krant heeft mij onaangenaam verrast. Het artikel heeft binnen de voetbalvereniging Noordwijk een hoop niet bedoeld onbegrip opgeleverd. Los van de discus sie of mijn woorden op het juis te moment en via het juiste me dium naar buiten zijn gekomen, heb ik een hoop mensen opbe- doeld op de ziel getrapt. Dat spijt mij zeer. Het is na melijk nooit mijn intentie ge weest om met de kritische kan- tekeningen afbreuk te doen aan de persoonlijke inzet van alle mensen met een rood-wit hart. Zij (en dat geldt uiteraard ook voor het gehele bestuur) offe ren een groot deel van de vrije tijd op voor de vereniging en verdienen daarom klleen al een hoop waardering. Ik ben mij er dan ook terdege van bewust dat deze mensen een vereniging overeind hou den en de toekomst zullen hou den. Hun instelling moet nog altijd e n voorbeeld zijn voor de i die zich beperken tot de negentig minuten voetbal per week. Yvan Hermans Kerkstraat 42E Noordwijk Zwemmen De gemeente Leiden wil het zwembad De Vliet sluiten om dat de kosten hiervoor nauwe lijks meer zijn op te brengen. Het mooi gelegen zwembad 'De Vliet' zal eind 1996 gesloten moeten worden. Na de eerste schrik denk je 'nou ja, in vier jaar tijd kan er nog heel wat ver anderen ten gunste van zwemmend Leiden. Maar de letters van dit bericht zijn nau welijks droog, of de sluiting wordt al twee jaar vervroegd. Niet te geloven! Zolang ik me kan heugen heeft Leiden een openlucht zwembad. In 1930 zwom ik al als klein kind in Leidens enige open bad. Zwemmen buiten was een feest. Dat is het nu nog steeds! Laat men zich niet ver gissen in de grote waarde van dit sociaal gebeuren. Het kan toch niet dat Leiden zijn inwo ners de stad uitstuurt voor deze sociaal-culturele aangelegen heid? Uitgerekend nu er vanuit de gemeente een serieuze po ging wordt gedaan om de naam te verwerven van 'Leiden Cultu rele Stad' zal deze stad het zon der openluchtzwembad moeten gaan doen? Onbegrijpelijk! Er moeten toch mogelijkheden ge vonden kunnen worden om De Vliet open te houden? De Leidse gemeenteraad streeft al jaren naar meer sa menwerking met de burgerij. Lag (of ligt) er hier geen prachti ge uitdaging om in- en omwo nenden van Leiden (via een op roep b.v.) mee te laten denken hierover? Er wonen genoeg des kundigen op allerlei gebied. Ook de voorzitter van de LZ is bereid dit met de clubs te be spreken. Hopelijk geeft men hem daar alsnog ruimschoots de gelegenheid toe. C.P. de Heiden-van Kins, Muiderkring 122, laar leven was dienen, vergeten doen w> aar nooit. MARIA CLEMENTIA MARTINA VAN DER ZON (onze TANTE MIEK) Apeldoorn: FAM. TUITHOF-KOCH Oegstgeest: FAM. KOCH-MULDER Bedroefd, maar dankbaar dat hem verder lij den bespaard is gebleven, geven wij u kennis van het overlijden van mijn lieve man, onze zorgzame vader, groot- en overgrootvader JAN SJARDUN 120 november 1992 G. M. SJARDUN-HANSEN kinderen. kJein- en achterkleinkinderen Zijloeverpad 64, 2315 MK Leiden Voor uw medeleven en belangstelling tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn vrouw en onze moeder Jannie G ressie-Bakker betuigen wij u onze welgemeende dank. Daar het ons onmogelijk is ieder persoonlijk te bedanken, hopen wij dat u langs deze weg on ze erkentelijkheid wilt aanvaarden. Leiden, november 1992 fïf—ir™ir* Breestraat 89a IIIII |l_ 2311 CK LEIDEN ft IV- (t.o. V D) aanvang januari/februari 1993 NOTULEREN STENOGRAFIE TYPEN TEKSTVERWERKEN Bal voor inlichtingen of gratie studiegids 070-3523569 of 071-123757 Onze lieve zuster en tante MARIA VAN BEVEREN geb. 27 maart 1910 is door haar hemelse Vader thuisgehaald. Leusden: W. BLANKENSTIJN- VAN BEVEREN Harderwijk: W. VAN BEVEREN DEN BRAVER Neven en nichten Koudekerk aan den Rijn, 22 november 1992 Bejaardencentrum "Rhijndael" Correspondentieadres: H. A. Buis-Blankenstijn Schouten Hof 24. 3771 BZ Bameveld De rouwdienst zal worden gehouden vrijdag 27 november om 10.30 uur in de zaal van "Rhijndael", Europasingel 2. Aansluitend is er gelegenheid tot condoleren. Daarna zal de begrafenis plaatshebben op de Algemene begraafplaats te Koudekerk aan den Rijn. Wijnand Z eilstra Leiden, november 1992 Opdrachten tot plaatsing van rouwadvertentie* op dezelfde dag kunnen van maandag t/m vrijdag tot 08.88 uur telefonisch (071-1 b 1335of per post aange boden worden: voor plaatsing op uierJag. vrijdagmiddag tot 17.88 uur. Witte Singel 1. Leiden. L. THIE-PEES die vanaf 1 december 1989 deel heeft uitge maakt van ons advies administratiekantoor V.C.O. Lies heeft met grote betrokkenheid en op in spirerende wijze voor onze besturen en scho len gewerkt. Wij wensen haar man en kinderen sterkte en Gods nabijheid toe om dit verlies te dragen. De Vereniging voor Prot. Chr. Schoolonderwijs te Alphen aan den Rijn A. C. BOER, secretaris G. J. VAN HEMMEN. Advies 6c Administratiekantoor V.C.O. R. KOLLEN Dhr. en Mevr. BAERVELDT S. POOT-v.d. POLS C. KOLLEN-BLOK E. J. VAN REENEN Enige en algemene kennisgeving Verdrietig, maar dankbaar dat haar verder lij den bespaard is gebleven, geven wü kennis van het overlijden van onze lieve moeder en JOHANNA CORNELIA SPOELSTRA ANS op de leeftijd van 71 jaar 19 november 1992 Correspondentieadres Barbara van Meertenstraat 22 2331 DM Leiden ONDERWIJSINSTITUUT MEAB HERENGRACHT 4-2312 LD LEIDEN - TEL 071-127839 DAGOPLEIDING WordPerfect 5.1 Aanvang 7 december Bel Cebuco 020-6242316 en informeer naar het effect van Co-adverteren Cofj jfjladverteren Verhoog de werking van uw reclamegulden NATIONAAL FONDS KINDERBESCHERMING Giro: 40 40 40 - Deventer Een spannend strategisch spel voor 2 tot 4 spelers vanaf 8 jaar Spelen op de plattegrond van Leiden. Bedrijven bouwen op strategische punten. De plaats in het centrum is beperkt, de strijd om de beste lokatie hard. Wie wordt de beste ondernemer van de sleutelstad? Het Leidse gezelschapsspel is te verkrijgen bij de balie van het Leidsch Dagblad. Tegen inlevering van onderstaande kortingsbon knjc li 5,- korting op de verkoopprijs van 34,95. U betaalt slechts 29,95 KORTINGSBON f 5, f 5,- Korting op de verkoopprijs van het Business Game Leiden. U betaalt slechts 29,95 i.p.v. 34,95 (1 spel per bon) X Leidsch Dagblad Witte Singel 1 2311 BG Leiden Tel. 071 - 161400 Horen, *tert

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6