Nog dit jaar besluit over order RDM X/ Binnenland KNOV hengelt naar meer steun overheid Aparte meisjesklas niet langer taboe Palmen op ministerie Ook Nederlandse paleizen te duur voor verzekering Thuiszorg wil meer geld Dit is een mirakel 'We staan met de rug tegen de muur. Dat is altijd zo geweest' Helft Nederlanders wil best op zaterdag werken DINSDAG 24 NOVEMBER 1992 Benzine morgen één cent duurder Rotterdam Benzine wordt morgen één cent per liter duurder. De adviesprijs voor euro loodvrij wordt 1,81 gulden, voor super plus loodvrij 1,85 gulden en voor super 1,97 gulden per liter. De literprijs voor diesel blijft ongewijzigd: 114,8 cent. Reizen naar Spanje niet goedkoper den haag De forse waardevermindering van de Spaanse peseta en de Portugese escudo maakt vakantiereizen naar deze landen op korte termijn niet goedkoper. ,,De touroperators hebben de reizen al ingekocht, dus kunnen zij niet meer met de laatste de valuatie rekening houden", zegt een woordvoerder van het over koepelende orgaan van reisondernemingen ANVR. Door de de valuatie van afgelopen weekeinde wordt het 'leven' in Portugal en Spanje voor de toerist wel een stuk goedkoper. Geen korting op zorg verslaafden den haag De Tweede Kamer wijst een korting van 5 procent op de uitgaven voor verslaafdenzorg af, zo bleek gisteren in een commissievergadering over de financiering van de gezondheids zorg. Het rijk geeft nu 112 miljoen gulden uit aan de verslavings zorg. Komend jaar wordt dat 106,4 miljoen gulden. Met ingang van 1994 moeten de gemeenten de zorg regelen en bekostigen. Zij krijgen daarvoor dan wel een financiële bijdrage van het rijk. Meijer benoemd tot Commandeur de wuk» Wim Meijer, scheidend Commissaris der Koningin in Drenthe, is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau. Meijer kreeg de versierselen gisteren opgespeld door minister Dales van binnenlandse zaken. Meijer neemt 1 decem ber afscheid van Drenthe. Per 1 januari wordt de PvdA'er lid van de raad van beheer bij de Rabo-Bank. Industriebeleid helpt vooral grote bedrijven leiden eric-jan weterings Grote bedrijven profiteren meer van het Nederlandse industrie beleid dan het midden- en kleinbedrijf. Daarom is het hoog tijd dat de overheid met een in dustriefonds komt, waarmee het midden- en kleinbedrijf (MKB) haar technische vernieu wing kan financieren. Gebeurt dat niet, dan dreigt Nederland zijn technologische voorsprong te verspelen. Dat zei voorzitter Kamminga van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) gisteren bij de presentatie van het rapport 'Verborgen Kroon juwelen een industriebeleid voor het MKB'. De overheid mag wel eens wat zuiniger om springen met het MKB, is de te neur van het rapport. In de af gelopen vijf jaar kwamen er in deze sector elk jaar 80.000 ba nen bij. Nadat voor 1992 aan vankelijk een groei van 60.000 banen was voorzien, verwacht het KNOV (op basis van nieuwe cijfers van het NIPO) dat de groei bij 47.000 stopt. In 1993 worden minder dan 40.000 e banen verwacht. Het KNOV wil het liefst belas tingenvoordelen voor onderne mers die hun nek uitsteken via korting op de vennootschaps belasting bij speur- en ontwik kelingswerk of versneld afschrij ven van investeringen in nieu we technologieën. Volgens Kamminga moet de overheid kijken naar ondernemerschap en risidbdragen. „Het maakt een groot verschil of je met je eigen geld en je hele ziel en za ligheid aan je eigen bedrijf zit gebakken, of dat je onderdeel bent van een groter geheel waarin je nauwelijks persoonlijk risico loopt." Subsidies leiden volgens het KNOV tot concurrentieverval sing. De regels zijn vaak zo in gewikkeld, dat alleen grotere bedrijven er optimaal van profi teren. Ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf weten vaak van het bestaan van aller lei regeltjes niet af. Als er toch moet worden gesubsidieerd, dan liever één of twee overzich telijke maatregelen, vindt het KNOV. den haag cpd Aparte meisjesklassen zijn niet langer taboe voor staatssecreta ris Wallage van onderwijs. Als daarmee een halt kan worden toegeroepen aan het schoolver zuim onder Marokkaanse en Turkse meisjes, dan moet dat maar, zo redeneert de bewinds man. Maar Wallage laat het aan de scholen zelf over om initia tieven te nemen. Dat blijkt uit de nota Onderwijsemancipatie. Marokkaanse en Turkse meis jes halen zelden een diploma in het voortgezet onderwijs, zo schrijft Wallage in de nota. Zij kampen met verreweg de groot ste achterstand in het onder wijs. Daarom wil de staatssecre taris ook strenger gaan toezien op naleving van de Leerplicht wet. Het ministerie van onder wijs schat dat enkele honderden tot maximaal 2000 van deze meisjes ten onrechte thuis wor den gehouden. Al eerder kon digde Wallage aan dat hij de werking van de Leerplichtwet Kamer wenst inzicht in handel met China CDA, WD en D66 willen nog voor de jaarwisseling een besluit over de export van Nederlandse duikboten naar Taiwan. Of de Rotterdamse werf RDM de benodigde ex portvergunning krijgt, is allerminst zeker. Staatssecretaris Van Rooy (economische zaken) zal de Tweede Kamer binnen drie weken informeren over de handelsbetrekkin gen tussen China en Nederland en de nog altijd niet offi cieel bevestigde berichten over de levering door Frankrijk van zestig Mirage-gevechtsvliegtuigen aan Taiwan. den haag «cpd Op basis van die notitie debat teert de Kamer verder over de exportvergunning voor RDM. Dit voorjaar verbood de kamer de werf vier duikboten aan Tai wan te leveren, uit angst de handelsbetrekkingen met China te verstoren. Peking beloofde als compensatie extra orders in Ne derland te plaatsen. Minister Andriessen (economische za ken) bracht in april een bezoek aan de Volksrepubliek, gevolgd door Van den Broek (buiten landse zaken) en Van Rooy (buitenlandse handel) De Kamer vroeg Van Rooy gisteren snel opheldering te ver schaffen over het effect van die reizen. WD-woordvoerder Blaauw vreest dat de bewinds lieden met een kluitje in het riet zijn gestuurd. Leers (CDA) vroeg zich af of „het mandje van Andriessen" harde orders danwel schone voornemens be vat. Volgens de PvdA heeft An driessen de verwachtingen zelf te hoog opgeschroefd. De mi nister maakte eind april mel ding van 1,8 miljard gulden aan orders, waarvan 1,1 miljard „hard" was. Van Rooy zegde de Kamer toe binnen drie weken uitsluitsel te verschaffen over de extra orders van China. Volgens Van Rooy hebben de Chinese leiders vori ge week tijdens haar bezoek hun goede wil getoond. Er zijn specifieke sectoren genoemd (scheepsbouw, medische tech nologie, chemie, papierindus trie) waarop volgens China een intensivering van de handelsbe trekkingen mogelijk is. Van Rooy zal de Kamer ook informeren over het voornemen van de Franse vliegtuigbouwer Dassault zestig Mirages te leve ren aan Taiwan. Het is nog steeds niet duidelijk of de Fran se regering daar toestemming voor geeft. Mocht dit het geval zijn, dan staat het Nederland vrij zijn duikbootbesluit te her overwegen. CDA-woordvoerder Leers wil nog dit jaar een principe-besluit over de exportvergunning voor RDM. Volgens Leers staat niet vast dat als Frankrijk levert, Ne derland dat ook doet. De Chine se reactie speelt daarin een rol, evenals het Nederlandse wa penexportbeleid, waarin is op genomen dat geen wapens mo gen worden geleverd aan 'over- bewapende' gebieden. Met de Franse Mirages en de al eerder met de VS overeengekomen le vering van 150 F-16 jagers ba lanceert Taiwan wat dat betreft op het randje. den haag De ambtenaren van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (vrom) verhuizen deze week naar hun nieuwe onderkomen naast het Centraal Station in Den Haag. Het nieuwe ge bouw heeft een tropisch aandoend binnenplein. foto anp ed oudenaarden Ter Veld maant tuinbouw zwart werk te weren tollebeek anp De Nederlandse tuinbouw moet zwartwerkers weren. Ook als sprake is van piekarbeid moe ten gewoon premies en loonbe lasting worden afgedragen. Die aansporing kwam gisteravond van staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken en werkgelegen heid) op een spreekbeurt bij de Gezamenlijke Landbouworgani saties in Flevoland. Zwart werken werkt concur rentievervalsing in de hand. Ter Veld suggereerde kleinere deel tijdbanen op diverse bedrijven te combineren tot één baan. Bovendien komt er een vrijla tingsregeling voor scholieren en studenten die over bijverdien sten geen premies hoeven te betalen. Conflict splijt Humanistisch Verbond den haag gpd Het Humanistisch Verbond kampt sinds afgelopen week einde met een bestuurscrisis. Tijdens een congres in Rhenen zijn vijf van de dertien bestuurs leden afgetreden, terwijl ook 25 leden wegliepen. Een commis sie gaat de komende maanden uitzoeken wat er precies aan de hand is en hoe het verder moet met het bestuur van de organi satie, die zo'n 16.000 leden telt. De overgebleven bestuursle den en vijf ex-bestuurders heb ben afgesproken om hangende dit onderzoek geen commen taar te geven. Voorzitter Glastra van Loon kan zelfs geen duide lijkheid verschaffen waar het conflict nu precies over gaat. „Het gaat mede over de defini tie van het meningsverschil. Zo gauw ik het conflict ga om schrijven, is dat een interpreta- Hij benadrukt dat er geen meningsverschil is over de grote lijnen van het beleid. Ook van een persoonlijke ruzie is geen sprake, aldus een gistermiddag uitgegeven verklaring. den haag gpd De palelzen van het Nederlandse konings huls die eigendom zijn van de overheid, zijn evenmin verzekerd als Windsor Castle, het kasteel van de Britse koningin dat in de nacht van vrijdag op zaterdag ge deeltelijk afbrandde. Het bezit van de overheid is te groot om de premies te kun nen opbrengen. Bij de afweging van kos ten en baten is besloten zelf het risico te lopen, aldus de woordvoerder. Huis ten Bosch, Paleis Noordeinde, Pa leis Soestdijk en het Paleis op de Dam be horen tot de bezittingen van de Neder landse overheid. Ze zijn niet verzekerd, evenals museumpaleis Het Loo, aldus een woordvoeder van de Rijksvoorlichtings dienst. Het onroerend goed van het konings huis dat privébezit is, is wel verzekerd. Kasteel Drakesteyn is privébezit van ko ningin Beatrix, net als het vakantiehuis in Tavernelle in Italië. Prinses Juliana bezit het gebouw van het archief van het ko ninklijk huis, achter Paleis Noordeinde in Den Haag; het Landgoed De Horsten in Wassenaar en Voorschoten, met een jacht slot, vijf boerderijen en een aantal woon huizen; het particulier domein Soestdijk, in Soest en Baarn, met twee boerderijen, een aantal woonhuizen en landerijen. Ver der is de prinses evenals prins Bernhard in het bezit van een aantal woonhuizen waar medewerkers en oud-medewerkers wonen. Ook is Juliana eigenaresse van de villa Porto Ercole in Italië. Prinses Margriet is eigenaresse van het Huis het Loo, de villa bij het gelijknamige museumpaleis waar zij met haar gezin woont. Prinses Christina is eigenaresse van een aantal woningen op het landgoed Eikenhorst in Wassenaar. De prinsen Wil lem Alexander en Constantijn, tenslotte, bezitten woonhuizen in Leiden, waar zij studeren. wil uitbreiden tot allochtone meisjes die nu nog via het hu welijk aan de leerplicht ont snappen. Meisjes en jongens zijn in middels gelijkelijk vertegen woordigd in het onderwijs. Op MAVO/HAVO/VWO-scholen zitten 52,5 procent meisjes. Op universiteiten is dat percentage 40. Het HBO wordt voor 46 pro cent bevolkt door meisjes. In de studie-, beroeps- en vakkenpakketkeuze van meisjes en jongens is echter bar weinig veranderd. Bij de meisjes zijn talen populair en bij de jongens scoren exacte vakken relatief hoog. „Dat is het échte pro bleem", vindt Wallage. Meisjes laten zich bij hun studie- en be roepskeuze te weinig leiden door de perspectieven op de ar beidsmarkt. Scholen moeten voortaan in hun jaarverslag opschrijven hoe ze de achterstand van meisjes proberen weg te werken. Expe rimenten met meisjesklassen zijn daarbij geoorloofd. den haag Staatsse- cretaris Simons (rechts, met bril) en minister d'Ancona (op de rug gezien) kijken stiekem toe hoe leden van de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) op het Binnenhof beto gen voor meer geld. Momenteel staan 50.000 mensen op wachtlijsten voor thuiszorg. Gisteren behandelden de vaste commissies volksge zond, cultuur en wel zijn gezamenlijk het Financieel Overzicht Zorg (FOZ) 1993. fo to anp ed ouden aarden PvdA-voorzitter Rottenberg heeft in Leiden heel wat uit te leggen Nederlandse enige overlevende vliegramp den haag gpd Annette Herfkens, de enige overlevende van de vliegramp in Vietnam, wordt mogelijk vandaag nog overgevlogen naar Singapore voor verdere medi sche behandeling. Daarna zal ze zo spoedig mogelijk naar Ne derland worden overgebracht. De 31-jarige vrouw werd eind vorige week, vijf dagen na de ramp waarbij dertig passagiers omkwamen, in de dichtbegroei de jungle van Vietnam gevon den. Haar 36-jarige vriend, die directeur was van de ING Bank- vestiging in Ho Chi Minh-stad (het voormalige Saigon), be hoort tot de slachtoffers van de vliegramp. Herfkens werd gisteren vanuit het ziekenhuis in Nha Trang overgebracht naar Ho Chi Minh-stad waar ze werd vere nigd met haar familie. „Deze vliegramp overleven, is een mirakel. Eerst de crash met het vliegtuig en daarna zonder eni ge verzorging ook nog eens da genlang in de jungle", zo rea geert de Belgische ambassadeur Steel die in de Vietnamese hoofdstad Hanoi de ook de Ne derlandse belangen behartigt. Herfkens ging op 14 novem ber samen met haar vriend voor een korte vakantie naar het zui delijk gelegen Nha Trang. Onge veer 40 km van Nha Trang vloog het vliegtuig, een Russische Yak-40, tijdens een orkaan te gen een 1200 meter hoge berg top. Volgens de eerste berichten waren er geen overlevenden. Reddingswerkers deden er vijf dagen over om het wrak te vin den. „Het gaat om zeer moeilijk begaanbaar terrein, terwijl het weer ook heel slecht was", zegt ambassadeur Steel. Wat er daarna precies met de doodgewaande vrouw is ge beurd, is nog onduidelijk. Vol gens de berichten die Steel be reikten, heeft ze al die tijd bij het wrak gelegen. Afgelopen donderdag vonden reddings werkers het wrak en de vrouw. Internationale persbureaus meldden echter dat Herfkens dagenlang heeft rondgezworven en afgelopen weekeinde werd ontdekt in het plaatselijke zie kenhuis. Aanvankelijk werd bekend ge maakt dat ze behalve een shock slechts lichte verwondingen had, maar een lNG-woordvoer- der meldt dat „ze zwaar ge wond is, maar niet in levensge vaar. Ze heeft haar kaak gebro ken, fracturen aan haar bekken en enkele kleinere verwondin gen, Voorts heeft ze een infectie en last van uitdrogingsver schijnselen". Haar familie plaatste donder dag een rouwadvertentie in een ochtendblad. Maar zondagoch tend kreeg de familie van Ilk lit vaartmaatschappij Vietnam Air lines te horen dat ze nog in le ven was. „Gemengde gevoelens hebben we. Natuurlijk zijn we heel blij dat Annette nog in le ven is, maar tegelijkertijd zeer verdrietig dat haar vriend om het leven is gekomen", aldus broer Bernhard Herfkens. erna straatsma Een foto van de werkelijkheid maken. De dingen bij hun naam noemen, ook als het om gevoelige onderwerpen als al lochtonen en illegalen gaat. „Het aantal brieven dat ik de laatste tijd heb gekregen met de roep om 'harder, harder harder' is gewoon walgelijk. Maar we moeten doorgaan met praten. Als je de dingen niet bij hun naam noemt, stemt straks een groot deel van de Nederlandse bevolking op de Centrum De mocraten". •\ld,is Pu IA voorzitter Rotten berg gisteren in Leiden tijdens de tweede aflevering van de 'maandagavondtoemee', waar bij het voorzittersduo Rotten berg-Vreeman 65 plaatsen aan doet. Hij en zijn partij hebben heel wat uit te leggen na de fer me uitspraken in de afgelopen weken. Maar Rottenberg doet zijn best. Zo wil hij graag kwijt dat staatssecretaris Kosto van justitie helemaal geen boeman is die het liefst alle illegalen zo snel mogelijk ziet verdwijnen. „Hij is een ongelooflijk libertair politicus is als je hem bijvoor beeld vergelijkt met met zijn Belgische of Franse collega." De PvdA regeert, erkent de partijvoorzitter, met vallen en opstaan. „Soms ook met stand punten waar je grote vraagte kens bij kunt zetten. Een PvdA- politicus moet dan ook iedere dag met zijn rug tegen de muur beslissingen nemen. Dat is al tijd zo geweest in de geschiede nis van de sociaal-democratie." De zaal in het Leidse Volks huis is overvol. Thema van de avond is 'allochtonen', een on derwerp waar de PvdA de laatste weken de kranten uit voerig mee haalde. Net nu die discussie enigszins is geluwd komt. staatssecretaris Wallage van onderwijs met het plan om apart onderwijs voor Turkse en Marokkaanse meisjes mogelijk te maken. Deze kinderen wor den soms thuisgehouden door islamitische ouders die perti nent tegen gemengde klassen zijn. Wallage, gisteren eveneens aanwezig in het Volkshuis: „Lie ver tijdelijk meisjesklassen dan helemaal gëen onderwijs. Als ouders hun kinderen thuishou den, moeten ze een overheid te genover zich krijgen die daar wat aan doet." Scepsis Het publiek luistert gelaten en met de nodige scepsis toe. Poli tiek centrum De Invalshoek voert een stil protest met span doeken (illegalenprobleem? Uit buitingsprobleem!) en posters ('Kosto, moordenaar'). Een uur lang zijn deskundi gen aan het woord over het minderhedenbeleid. Onder hen de Haagse wethouder Martini en kamerlid Apostolou. Leidse bestuurders of deskundigen ontbreken. Om aan het gesprek over toch nog een lokale draai te geven haalt Rottenberg de 'vele textielindustrie' in Leiden aan. „Vies fabriekswerk dat over het algemeen door buitenlan ders wordt gedaan." Gegrinnik in de zaal, Leiden telt al decen nia lang geen enkele texielfa- briek meer. Na het rondje deskundigen is er tien minuten tijd voor vragen uit het publiek. Een handvol PvdA-leden krijgt de kans vra gen of opmerkingen af te vuren en dan is het over. Rottenberg neemt afscheid. „We moeten doorgaan met volstrekt kritisch om ons heen kijken. Wat doen we, wat bereiken we. Aan pep talk heeft de PvdA niets." De helft van de Nederlanders met een baan wil best op zater dag werken, als daar maar een andere vrije dag in de week te genover staat. Dat blijkt uit een enquête van FNV Magazine. Een ander resultaat van de enquête is dat ongeveer de helft van de werknemers met een volledig dienstverband alleen korter wil gaan werken als zij de garantie krijgen later weer in hun volledige baan te kunnen terugkeren. Blijft die garantie achterwege, dan voelt slechts 12 procent van de ondervraagden iets voor een deeltijdbaan. De FNV vindt in het onder zoek steun voor haar wens om werknemers van 50 jaar en ou der de mogelijkheid te bieden één dag in de week minder te gaan werken. Zo'n 87 procent van de ondervraagden stemt in met dat verlangen. Driekwart van de werknemers onder de zestig jaar wil vervroegd uittre den. Eenderde van de onder vraagden is bereid daarvoor loon in te leveren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5