Ziektepremies fors omhoog 'Wij kinderen zullen altijd achter Greenpeace blijven staan' Binnenland Kaalplukteam plukt kaal Kluisje bij ABN AMRO fors in prijs omhoog Duo overleeft ongeluk met hoogwerker Ballast Nedam wil tunnel boren voor Betuwelijn Verleden breekt Luitjens eindelijk op DINSDAG 24 NOVEMBER 1992 3 CPD Gemecnschappeli|k Eis tien jaar voor moord op echtgenote den bosch De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch eiste gisteren tien jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf tegen een 25-jarige man uit Eindhoven. Hij vertelde de rechtbank dat hij in juni zijn vrouw met één klap doodsloeg. Daarna sneed hij het hoofd van de romp en sneed tatoeages weg om herkenning te voorkomen. Het lichaam werd in een weekendtas in het Eind- hovens kanaal gevonden. Het hoofd en de getatoeëerde stukken huid lagen, deels verbrand, in de bossen bij Veldhoven. Vijf ton boete voor Urker vissers zwolle De economische politierechter in Zwolle heeft gisteren 32 Urker vissers veroordeeld tot boetes van in totaal 514.305 gul den. De Urkers stonden terecht voor diverse vormen van vis- fraude. Het ging vooral om het overschrijden van de individuele contingenten en het opzettelijk vervalsen van logboekformulie ren. Het eerste is een economisch delict; het tweede een mis drijf. Tweehonderd banen weg bij Unilever Rotterdam Het Unilever-onderdeel Zeepfabriek De Feniks in Zwolle en een deel van Lever Vlaardingen staken de produktie. Daardoor vervallen in Zwolle 125 arbeidsplaatsen en in Vlaar dingen 100. De Feniks stopt in het tweede kwartaal van 1994 en in Vlaardingen wordt de produktie van poedervormige wasmid delen in oktober 1993 beëindigd. In Zwolle wordt geprobeerd gedwongen ontslagen zoveel mogelijk te vermijden. Volgens Unilever kunnen grotere gespecialiseerde produktie-eenheden de kostprijzen drukken, waardoor de positie op de markt kan worden behouden of uitgebreid, zowel in Nederland als daar buiten. Wandelende asielzoeker doodgereden eindhoven Een 37-jarige Poolse asielzoeker is gisteravond op de autosnelweg tussen Eindhoven en Den Bosch doodgereden. Het slachtoffer, dat verbleef in een asielzoekerscentrum, was te voet. Wat hij op de autoweg deed is niet bekend. Aanvankelijk kreeg de politie de melding dat er op de andere rijbaan een dronken trimmer zou lopen. Een onderzoek leverde echter niets op. Kort daarna werd de Pool op de rijbaan richting Den Bosch geschept door een auto en vervolgens overreden door een tweede. De man was op slag dood. Simons eens met berekening van verzekeraars De ziektekosten gaan voor particulier verzekerden vol gend jaar fors omhoog. De premies stijgen met ten min ste 5 procent, de nominale premie gaat omhoog en ook de wettelijke bijdrage stijgt, zo heeft staatssecretaris Si mons van volksgezondheid laten weten. den haag cpdhet CDA, dat al per 1 januari meer eigen bijdragen en een De bewindsman gaf gisteren in vrijwillig eigen risico wil. Si- de Kamer tekst en uitleg over de mons weigerde. Hij is met de 'werkafspraken' die hij vorige verzekeraars overeengekomen week met de verzekeraars heeft dat ziekenfondsverzekerden per gemaakt. Hij botste daarbij met 1 januari 1994 een eigen risico kunnen nemen en is niet van plan om die datum naar voren te halen. Hij kondigde ook aan voorlopig af te zien van zijn plan per 1 januari voor onder meer orthopedisch schoeisel, hoortoestellen, elastische kou sen, brilleglazen, contactlenzen en incontinentiemateriaal een eigen bijdrage in te voeren. Hij wil een advies van de Zieken fondsraad afwachten zodat de invoering op zijn vroegst per 1 april gebeurt. Simons wil ook nog eens naar de geneesmiddelen kijken. De Rekenkamer stelde vorige week dat de kosten daarvan volstrekt onbeheersbaar blijken. Simons denkt nu aan hogere eigen bij dragen van verzekerden en be perking van het aantal genees middelen dat wordt vergoed. Alle maatregelen ten spijt blij ven de kosten van de gezond heidszorg stijgen. Simons be vestigde gisteren de al eerder door de verzekeraars aangekon digde stijging van de premies met 5 procent. Verder gaat de wettelijke bijdrage omhoog die particulier verzekerden moeten betalen om bejaarden en stu denten aan een extra goedkope verzekering, de standaardpolis te helpen. Ook gaan de nomina le premies (een vast bedrag per jaar) ziekenfonds en AWBZ om hoog. Bij de laatste twee verho gingen gaat het in totaal om en kele tientjes per persoon per jaar. Service moet kostendekkend worden DEN HAAG GPD Klanten van de ABN AMRO- bank moeten volgend jaar aan zienlijk meer betalen voor het in een kluisje bewaren van polis of postzegelverzameling. Afhanke lijk van de grootte van het 'safe loket' gaat de huurprijs met en kele guldens tot enkele honder den guldens per jaar omhoog. ABN AMRO lijdt nu verlies op de particuliere kluisjes en wil deze service meer kostendek kend maken. Tegelijk worden de tarieven van de voormalige AMRO-bank en ABN-bank gelijk getrokken. De bank heeft in zijn 1.200 kan toren in Nederland „vele tien duizenden" kluisjes in gebruik. De twee populairste modellen van ABN AMRO meten tussen de 150 en 300 vierkante centi meter. De jaarlijkse huur hier van stijgt van ruim^40 naar 65 gulden (voor kluizen tussen de 150 en 200 vierkante centime ter) en van 82 naar 85 gulden (tot 300 vierkante meter). Huurders van de grotere ABN AMRO-kluisjes zijn volgend jaar nog veel meer kwijt. Het groot ste safe-loket moet dan 630 gul- ENSCHEDE GPD „Als dat flatgebouw daar niet had gestaan, waren we op de grond terecht gekomen." Erg geschrokken zag Frank van de Geest van het betonreparatiebe- drijf Ervas uit Hilversum er niet eens uit nadat hij vanmorgen in Enschede met de hoogwerker was omgeslagen. Het bakje waarin hij met zijn maat stond, sloeg tegen de woonflat en bleef daar hangen. „Misschien komt de echte schrik nog", veronder stelde hij, „Want we zijn er nog goed afgekomen." De beide mannen waren be zig beton te bikken van de rand aan de top van het voormalige gebouw van Vroom Drees- mann. De klus was nagenoeg geklaard toen ze de boom van de hoogwerker gingen draaien. Een van de houten balken, die ter ondersteuning onder de wa- gensteunen waren aangebracht, schoof er vermoedelijk onder weg. Daardoor kantelde de wa gen en sloeg de boom met bakje door naar de andere kant tegen de gevel van de flat. „We kwamen dicht bij de ruit terecht. Voor hetzelfde geld vliegen we daar dwars doorheen en wat er dan was gebeurd weet ik niet", aldus Frank. De muur redde de beide mannen van een val. „Als die flat er niet had ge staan was ik er op het laatste moment uitgesprongen." Na vijf minuten werden zij door de brandweer bevrijd. den huur opbrengen. Vooral voor ABN-klanten een forse te genvaller, want die betaalden tot nu toe slechts 328 gulden. De AMRO-cliënten moesten al 559 gulden neertellen voor de grootste particuliere kluis. Overigens staat ABN AMRO niet alleen in de huurverhoging. Ook de tarieven van de „enkele tienduizenden" kluisjes in de 400 kantoren van de ING-bank gaan per 1 januari omhoog. Het kleinste ING-model gaat vol gend jaar - exclusief 17 procent BTW - 55 in plaats van 41 gul den kosten. De huur van een middelgrote kluis gaat van 82 naar 110 gulden, de grootste van 164 naar 220 gulden. Ook de ING-bank geeft meer kosten dekkend werken op als motief voor de huurverhoging. De RA- BO-bank verhoogt de tarieven niet. Bang voor opzeggingen door de huurverhoging zijn de ban ken niet. Zelf een kluis laten in bouwen, is niet goedkoop. Bo vendien blijkt het banklduisje een schaars goed. Diverse kan toren van zowel de ING-bank, ABN AMRO als de Rabo-bank hebben een wachtlijst. Aannemer wil 'innovatief ontwikkelingsproject' tussen Zwijndrecht en Sliedrecht GPD Ballast Nedam wil voor de Betuwe-goederenspoorlijn een tunnel van ten minste tien kilometer boren. Het meest voor de hand liggende gedeelte is het traject Zwijndrecht-Sliedrecht. Het aannemingsconcem zoekt daarvoor medefinanciering bij de Europese Gemeen schap en het ministerie van economische zaken. Ballast Nedam ziet de tunnel als een „innovatief ont wikkelingsproject" voor boortunnels in Nederland. Met dit project kunnen overheid en bouwbedrijven volgens het Amstelveense concern ervaring opdoen voor de uit bouw van het railnet. Tegelijk kan de internationale concurrentiepositie van de bouw worden versterkt. Het idee is binnen Ballast Nedam afkomstig van in genieur J. Holleman, lid van de raad van bestuur. Vol gens hem is de technologie voor het boren van tunnels in Nederland aanwezig. De boortunnelcombinatie (BTC), waarin Ballast Nedam samenwerkt met de Hol landse Beton Groep (HBG), Strukton en Wayss Freitag, zou het werk kunnen klaren. In Nederland ont breekt het volgens hem wel aan ervaring op dit gebied. Hij pleit er voor de kennis van buitenlandse tunnel- boorders te combineren m bouwbedrijven hebben grond, bestaande uit zand Ballast Nedam kan nog boorde tunnel wordt en weet evenmin bouw kan worden begoni VANCOUVER GPD Jacob Luitjens wordt in de rechtszaal Jacob Luitjens stormde naar de uit gang. Hetzelfde deed de horde ver slaggevers die commentaar van hem wilde. En in het gedrang ging er dus prompt wat mis: Jacob Luitjens, de oorlogsmisdadiger uit Roden, hartpatiënt en een man met chronisch pijnlijke heupen ging neer. Hoog in Toronto Dominion Tower, een van de hoogste wolken krabbers in Vancouver, stortte hij ter aarde. „Het was een act", be commentarieerde een verslaggever van CBC, het nationale Canadese m televiestation, het incident later. f Jl een 8evecht van jaren lijkt het -M #3 er nu toc^ °P ^at Luitjens Canada i I Jw§ moet verlaten. De uitspraak van Daphne Shaw-Dyck, de speciale door zijn dochter overeind geholpen, foto Rtr jeff vinnick rechter in immigratiezaken in Ca nada, liet gisteren aan duidelijkheid niets te wensen over: Luitjens loog toen hij naar Canada emigreerde en hetzelfde deed hij later voor zijn aanvraag voor het staatburgerschap van het land. Zijn oorlogsverleden liet hij onbesproken, waardoor het feit dat hij in Nederland in 1948 tot levenslang was veroordeeld, onbe discussieerd bleef. Het oorlogsverleden breekt Luitjens nu eindelijk op. Te lang bleef het verborgen. Omdat de man in kwestie zelf wenste te zwijgen over wat hij toen deed: collaboreren met de Duitsers, als NSB'er en land- wachter ervoor zorgen dat goede Nederlanders in kampen terecht kwamen. En van wie sommigen niet terugkeerden. Sinds een jaar of tien is Luitjens in Canada een omstreden man. In Nog geen geding tegen schorsing Grittenborgh H OOGEVEEN GPD De Vereniging van Gevangenis directeuren heeft besloten voor lopig af te zien van een kort ge ding om de schorsing van de in opspraak geraakte directeur van De Grittenborgh ongedaan te maken. Na overleg met de directeur en een jurist van diens vakbond heeft de vereniging besloten het onderzoek af te wachten van de Rijksrecherche naar mogelijke voorkennis van Kranendonk over de uitbraakplannen van drie zware criminelen. De Rijks recherche heeft aangekondigd dat het onderzoek volgende week vrijdag wordt afgerond. De vereniging is vooral woe dend over het feit dat de direc teur volgens Justitie met name is geschorst vanwege de oplo pende spanning tussen directie en personeel. De vereniging vindt dat Justitie had moeten kiezen voor het met verlof stu ren van de directeur en nit t had mogen overgaan tot schorsing. drugsbende opge rold. Anderhalf jaar lang deed het twaalf man sterke politieteam onder zoek naar de han del en wandel van de organisatie. Het onderzoek resul teerde gisteren in dertig huiszoekin gen in onder meer Vught, Den Bosch, Oss, Amsterdam, Venlo en Arnhem. Vier Brabanders werden gearres teerd die volgens de politie het brein vormen achter de bende die sinds vorig jaar duizen den kilo's hasj ver handelde. Ook het zogeheten kaalp lukteam deed mee. De groep heeft zich gespe cialiseerd in het 'afromen' van de winsten. Een deel van de 'buit' van het kaalplukteam stond gisteren uit gestald op het po litiebureau in Den Bosch, foto anp de kennis die Nederlandse i de Nederlandse onder- n kleilagen. et zeggen hoe duur de ge- met de Nederland al veel langer. Vele ma len is geprobeerd hem uitgeleverd te krijgen. De internationale verdra gen voorzagen daar echter niet in. Dat is sinds enige tijd veranderd. De formaliteiten tussen Canada en Ne derland werden zo geregeld dat staatssecretaris Kosto van justitie begin dit jaar om de officiële uileve ring kon vragen. Dat lijkt er nu van te komen. „Mij past ingetogenheid", zegt Albert van der Heide, directeur-hoofdre dacteur van de Windmill Herald, een krant voor Nederlandse emi granten in Canada en de man die Luitjens ooit als oorlogsmisdadiger ontmaskerde. „De afloop van de zaak vind ik betreurenswaardig voor zijn gezin. Maar het recht moet anderzijds toch zijn loop heb ben." Brinkman wijst deal met VVD over WAO af ROTTERDAM GPD CDA-fractieleider Brinkman heeft gisteren een aanbod van WD-leider Bolkestein voor een deal over de WAO afgewezen. Bolkestein zei gisteren in Dordrecht dat de liberalen be reid zijn mee te denken over een voorstel waarbij de be staande WAO'ers worden ont zien en nieuwe WAO'ers slechts een basisuitkering krijgen. Brinkman liet echter direct vanuit Rotterdam weten dat hij niets voor het een-tweetje voelt. „Ik ben er beducht voor dat in gelegenheidscoalities van alles geregeld wordt en dat vervol gens het kabinet in duigen ligt. Dat lijkt me niet de beste oplos sing". Brinkman voelt wel iets voor een zogeheten ministelsel, maar ook met de WD verschilt het CDA hartgrondig van mening over de aanpak van de huidige WAO'ers. De WD wil die alle maal buiten schot laten, terwijl het CDA als enige fractie in de Kamer achter het kabinetsvoor stel staat om de bestaande wao'ers jonger dan vijftig jaar te korten via een bevriezing van hun uitkering. Lubbers vraagt KNOV'ers om loonmatiging NOORDWUK ERICJAN WETERINGS Premier Lubbers heeft gisteren de ondernemers opnieuw voor gehouden dat de lonen volgend jaar moeten worden gematigd en dat al afgesloten CAO's moe ten worden opengebroken. „Na de goede jaren tachtig zijn we een beetje naast onze schoenen gaan lopen", waarschuwde hij gisteren op de jaarvergadering van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV). Belangrijke voorwaarde voor verdere economische groei is een beperkte ontwikkeling van de loonkosten. Omdat de infla tie lager uitkomt dan eerder verwacht, de belasting omlaag gaat en de BTW is verlaagd, is de ruimte daarvoor volgens Lubbers aanwezig. Veel KNOV-leden zijn echter huiverig, omdat ze sterk afhan kelijk zijn van de binnenlandse koopkracht. Lubbers zei hun vrees te kunnen begrijpen, maar „nu even de teugels aan halen betekent straks weer voor jaren grotere bestedingsruim- Aan boord van de in Rotterdam afgemeerde Solo heeft de milieu-organisatie Greenpeace gisteren een nieuwe folder voor kinderen uitgebracht. Vrijwel dagelijks wordt de milieu-organisatie bestookt met tientallen telefoontjes van kinderen, die informatie willen hebben. De activiteiten van Greenpeace spreken veel kinderen aan. De organisatie heeft zelfs een top-5 van de meest gestelde vragen sa mengesteld. Kinderen willen niet alleen we ten in welke landen de milieu-organisatie zit, hoe Greenpeace aan geld komt en of ze mis schien een kijkje op een schip mogen nemen. Veel kinderen zouden dolgraag meedoen aan de spannende acties tegen milieu-verontrei niging en zijn benieuwd welke diploma's ze nodig hebben om later bij de organisatie te kunnen gaan werken. De folder geeft antwoord op alle vragen. Zo zet Greenpeace uiteen waarvoor ze zich inzet, hoeveel medewerkers er zijn en uit welke schepen de vloot bestaat. Actuele en dringen de milieu-problemen zoals de bedreigde diersoorten, giflozingen, het broeikaspro bleem, radio-activiteit en het kappen van het tropisch regenwoud krijgen uitgebreid aan dacht in aparte hoofdstukjes met talloze fo to's en tekeningen. Bovendien wordt verteld wat kinderen zelf voor het milieu kunnen doen. „Ook al kunnen kinderen niet mee met on ze acties, ze kunnen toch heel veel maatrege len nemen", vindt Greenpeace-medewerkster Marjan Smeitink. „Neem een stevige bood schappentas mee als je gaat winkelen. Dan kun je plastic tasjes weigeren. Want wat de winkelier ook zegt, die tasjes zijn altijd slecht voor het milieu. Zeg tegen je ouders dat ze geen buitenlandse dieren moeten kopen of dingen die zijn gemaakt van bedreigde dieren of planten. Bijvoorbeeld ivoren sieraden, tassen van krokodilleleer of kettingen van ko raal. Koop alleen spullen die zo weinig moge lijk zijn verpakt en zorg voor zo min mogelijk afval. Daarmee help je Greenpeace én het milieu." Het eerste exemplaar van de folder werd gisteren door het Taptoe Kinderkabinet (een groepje jeugdige lezers van het gelijknamige tijdschrift) overhandigd aan presentator Bas Westerweel van de televisieprogramma's Klokhuis en No time to waste. De 12-jarige Jan Willem, 'minister' van het Kinderkabinet, benadrukte dat Greenpeace nooit mag ver dwijnen. „Volwassenen werken Greenpeace vaak te gen. Kijk maar naar alle aanslagen die er zijn geweest. In 1985 blies de Franse geheime dienst met explosieven zelfs het Greenpeace- schip Rainbow Warrior op. Dat komt omdat regeringen, ministers en directeuren van fa brieken Greenpeace lastig vinden en voor an dere zaken dan het milieu kiezen. Maar wij, de kinderen, staan achter Greenpeace. En dat zal altijd zo blijven." Ook de Solo raakte onlangs beschadigd bij het achtervolgen van het Japanse schip Akutsuki Maru dat ruim 1,7 ton van het gifti ge plutonium vervoert. Een schip van de Ja panse marine ramde de Solo, waardoor voor enkele honderdduizenden guldens schade aan het helikopterdek en de bakboordzijde van de boot is ontstaan. Greenpeace vindt dat Japan moet betalen en zegt sterk in haar schoenen te staan omdat de aanvaring is vastgelegd op film. Als de Solo is gerepareerd, wordt het schip weer ingezet voor milieu-on derzoek en acties tegen milieuvervuiling op de Noordzee. Ook Taptoe is een actie voor het milieu ge start: het eerste, grote onderzoek door en voor kinderen. Deze week moeten alle 9.000 basisscholen in Nederland een milieu-cnqué- te invullen. De onderzoekertjes willen weten wat op scholen met oud papier en chemisch afval gebeurt, waar de schoolmclk in verpakt zit en wie ervoor zorgt dat het schoolplein netjes blijft. De resultaten gaan naar de ver antwoordelijke minister Alders van milieu en staatssecretaris Wallage van Oüdeiwijt In die gaan daar echt wat mee doen", voorspelt Jan Willem. „Bovendien kiezen we ook de meest afval-vriendelijke school van Neder land. De winnende klas krijgt een dagje uit."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3