Tijd voor nieuwe politiek en nieuwe gezichten Feiten &Meningen DINSDAG 24 NOVEMBER 1992 1 Bezem moet door binnenlands bestuur Regering moet weer regeren De bezem moet drastisch door politiek Den Haag. Dat is een van de opvattingen die prof.dr. W.S.P. Fortuyn ventileert in zijn vandaag verschijnende boek 'Aan het volk van Neder land'. Onderstaand een ver korte versie van zijn betoog. 'Aan het volk van Nederland' verschijnt bij uitgeverij Con tact in Amsterdam en kost 24,90. Fortuyn is onder meer buitengewoon hoogleraar aan de Rotterdamse Erasmus Uni versiteit en medewerker van deze krant. Er zetelt een dwerg aan het hoofd van het ministerie van binnenlandse zaken, terwijl we een Thorbecke van node hebben. Over binnenlands bestuur wordt op dat departe ment op een uiterst beperkte en rigide manier nage dacht. ROTTERDAM PIM FORTUYN MEDEWERKER Inmiddels zijn daar de nota's Besturen op niveau I en II uitge bracht. In onnavolgbaar ambte lijk jargon BON I en II gedoopt. In deze nota's wordt Nederland opgedeeld in een groot aantal regio's en wordt er ook nog wat aan de provincies geknutseld. Het woord Europa treft u er niet of nauwelijks in aan, laat staan dat de Europese eenwording in het kader van de Europese Ge meenschap het vertrekpunt is om op een nieuwe manier naar het binnenlandse bestuur te kij ken. Integendeel men is daar ziende blind en heeft absoluut niet in de gaten dat we op de drempel staan van een nieuwe tiid, waarin we niet meer zullen spreken van lagere en hogere overheden, waarin landsgren zen in de grensgebieden zeer diffuus zullen worden en waarin de regio zich steeds meer zal in spannen om een Europese component te verwerven ten einde mee te kunnen spelen op Europese schaal. Neen, op Bin nenlandse Zaken denkt men 'het zal zo n vaart niet lopen' en gaat men door met het ontwer pen van een voor een ieder gel dende blauwdruk, waarin de glansrol uiteraard is weggelegd voor de hogere overheid: het ministerie van binnenlandse za ken. Welnu, zo zal het niet gaan, dus berg maar op die spullen en begin opnieuw. Uitgangspunt vooreen nieuwe opzet van het binnenlandse be stuur zal de erkenning moeten zijn dat Nederland in toene mende mate slechts zal kunnen functioneren binnen een Eu ropese setting, zowel econo misch, politiek als cultureel. De ze erkenning heeft vergaande consequenties voor de inrich ting van het binnenlandse be stuur en de positie van het de partement van binnenlandse zaken daarin. •fc De bevoegdhedenverdeling tus sen Brussel en 's-Gravenhage vooronderstelt een krachtig lo kaal bestuur. Zonder dat is zo wel Brussel als 's-Gravenhage krachteloos en dat in toene mende mate. Ik stel voor het probleem van de versnipperd- heid en de somtijds daarmee samenhangende gebrekkige be sluitvorming en het tekort aan daadkracht, als volgt op te los sen. We schaffen de provincies af. Daarvoor in de plaats komen zeer krachtige Euregiobesturen die op strategisch niveau over veel meer bevoegdheden be schikken dan de huidige pro vincies. Het land wordt daartoe opgedeeld in vijf Euregio's: 1De Euregio Noord-Neder land, omvattende de huidige provincies Friesland, Groningen en Drenthe alsmede de Noord oostpolder: 2. De Euregio Midden Neder land, omvattende de provincies Gelderland en Overijssel en Oostelijk Flevoland; 3. De Euregio Zuid-Nederland, omvattend de provincies Lim burg en Brabant tot vlak voor Breda; 4. De Euregio Noordelijke Randstad, omvattend de pro vincies Noord-Holland en Utrecht en Zuid-Holland tot iets voorbij Leiden, alsmede Zuidelijk Flevoland en wellicht straks de Markerwaard; 5. De Euregio Zuidelijke Rand stad, omvattend de rest van de provincie Zuid-Holland, de pro vincie Zeeland, Breda en het deel van de provincie Brabant ten westen van Breda. De Moer dijk behoort dus zonder meer tot de Euregio Zuidelijke Rand stad. Daarnaast houdt deze Eu regio uitdrukkelijk de mogelijk heid open dat Antwerpen op termijn toetreedt. De bevolking der Euregio kiest rechtstreeks het haar vertegen woordigende orgaan, dat uit zijn midden een dagelijks be stuur vormt. De voorzitter van het dagelijks bestuur der Eure gio en van de vergadering der volksafgevaardigden wordt rechtstreeks door de Euregiona- le bevolking gekozen. De te kie zen functionaris draagt de titel van gouverneur. Om de flexiliteit van het bin nenlands bestuur te optimalise ren, heeft men binnen de Eure gio de bevoegdheid om regio's in te stellen. Regio's kunnen Eu- regi o-grensoverschrijdend van aard zijn. In dat geval wordt daartoe besloten door de bestu ren van de Euregio's die dat aangaat. Deze vorm van be stuur leent zich uiteraard ook uitstekend voor regio's die landsgrenzen overschrijden. De bevoegdheidverdeling vindt plaats op basis van het beginsel der subsidiariteit en impliceert een overheveling van bevoegd heden van Euregionaal en ge meentelijk niveau naar dat van de betreffende regio. Het verte genwoordigende orgaan der re gio wordt rechtstreeks door de bevolking gekozen. Zij kiezen uit hun midden een dagelijks bestuur. De voorzitter van dit dagelijks bestuur, die tevens De kleurenrijkdom van Van Agt en Den Uyl heeft plaatsgemaakt voor de voorzitter is van de vertegen woordigende vergadering, wordt rechtstreeks door de be volking gekozen en draagt de ti tel van stadhouder. De kleinste bestuurlijke eenheid ten slotte is de gemeente. Er wordt naar gestreefd de ge meente niet veel groter te doen zijn dan 20.000 inwoners. Vele reeds opgeheven gemeenten kunnen opnieuw worden inge steld. Op dit niveau gaat het er niet zozeer om parlementje te spelen, maar om een zo recht streeks mogelijke vertegen woordiging van de bevolking. Vandaar dat de eenheden zo klein als mogelijk dienen te zijn, om dat rechtstreekse contact ook daadwerkelijk te waarbor gen. Het spreekt voor zich dat in de ze kleine eenheden de dingen gebeuren die dicht aangedrukt liggen tegen het dagelijkse leven van de burger. De zaken van strategisch belang worden ge daan op het niveau van de regio of de Euregio. Uiteraard wordt ook de gemeenteraad recht streeks gekozen, evenals de bur gemeester. Het dagelijks be stuur der gemeente en de bur gemeester krijgen een onkos tenvergoeding die gerelateerd is aan de omvang van de gemeen te. Dat zal er in veel gevallen toe leiden dat dagelijks bestuur en burgemeester in het dagelijks leven ook nog een andere be trekking hebben en dus slechts parttime bestuurders zijn. Op dit niveau een uitstekende zaak. Dat houdt de functionarissen dicht bij het volk en dat is pre cies de bedoeling. De dagelijks bestuurders op het niveau van de regio en de Euregio zijn ui teraard fulltime functionarissen, zoals dat ook geldt voor de gou verneur en de stadhouder. Het is duidelijk, het betreft hier slechts een grand design, om de gedachten te bepalen. Het uit werken van een concreet plan langs boven aangegeven lijnen een intelligente handigerd is dan een politicus van formaat. Over enige jaren zal niemand hem zich meer herinneren. De verguisde Den Uyl daarentegen zal in dé herinnering blijven voortleven als de man van de spreiding van kennis, inkomen en macht, van de vier hervor mingsvoorstellen en als de pre mier die de politiek bracht waar hij thuishoort: op straat! Een goede intellectueel dient te beschikken over ten minste drie eigenschappen: helderheid in zijn wijze van uitdrukken, visie en de moed om de waarheid niet alleen te denken maar ook te zeggen. Lubbers heeft daar weinig van in huis, terwijl een politicus die zijn land door een gecompliceerde situatie wil lei den daar wel wat van in huis mag hebben. Het is jammer dat hij er na zijn eerste kabinet niet mee is opgehouden. Dat was beter voor hem en voor het land geweest. Bezien tegen de achtergrond van de vraagstukken waarvoor we staan, mogen we spreken van een grote sof. Een sof die zich vooral verraadt in de gebe zigde taal, waarvan George Or well zo treffend heeft gezegd dat de corruptie van de taal wijst op politiek nihilisme. Anders ge zegd: op een grote mate van richting-en beginselloosheid van de politiek. Er zijn geen maatstaven meer waaraan de politiek gemeten kan worden. Zij ontaardt daardoor in vol strekt richtingloos pragmatis me, zo men wil opportunisme. We zijn daar in de residentie in middels dag in dag uit getuige van. Het heeft zich verspreid als een olievlek. Er is nog maar een enkele poli ticus die denkt en op basis daarvan zegt wat hij vindt; en dat niet alleen, maar zich ook zo duidelijk en helder mogelijk tracht uit te drukken. Als je mensen als Lubbers, Van den Broek en Ter Beek voor TV kleurloze pragmaticus. foto archief Prof. dr. W.S.P Fortuyn. foto united photos de boer 'Een dwerg aan het hoofd van het ministerie van binnenlandse zaken.' len Dales op bezoek bij de Haarlemse brandweer. foto united photos de boer hoort orakelen begrijp je als toch enigszins geletterd mens nauwelijks waar ze het over hebben. De modale kijker heeft inmiddels al lang afgehaakt. En toch moet het anders, want in grijpende moderniseringen van politiek, economie en samenle ving behoeven een breed draag vlak. Zullen dus gecommuni ceerd moeten worden op een heldere manier. Het is tijd voor een andere politiek, maar voor al ook voor andere, niet-Haagse gezichten! ■fc -fc In dit licht bezien wil ik pleiten voor een zakenkabinet met een losse parlementaire binding. Een kabinet bevolkt door men sen die hun sporen op het ge bied van het moderniseren ruimschoots hebben verdiend. Een kabinet van heldere, crea tieve en vooral ook moedige Dit kabinet bestaat uit ten min ste negen en ten hoogste elf personen. De ministers in het kabinet zijn geen hoofden meer van departementen maar behe ren een aandachtsgebied. Naast het aandachtsgebied waar zij de eerste verantwoordelijkheid voor dragen, hebben zij een aandachtsgebied waarvoor zij tweede verantwoordelijke zijn. Dit is liefst een niet aanpalend gebied, maar ver verwijderd van het hoofdaandachtsgebied. Op die manier houden we het fris en krijgt de eerst verantwoorde lijke ook binnen het kabinet voldoende en gestructureerd te genspel. Het kabinet zetelt bij elkaar in een regeringsgebouw. Ministers verblijven dus niet op departe menten maar verblijven in de regeringszetel, alwaar zij wor den bijgestaan door een kleine persoonlijke staf. Deze staf wij zen ze zelf aan bij hun aantre den en hij verdwijnt weer bij hun aftreden. Aan het hoofd van een departe ment, in mijn visie van binnen lands bestuur niet groter dan driehonderd hoog geclassifi ceerde ambtenaren, staat een zakelijk en een politiek direc teur. De politiek directeur valt direct onder de minister die het aandachtsgebied waarin het de partement valt bestiert. De za kelijk directeur is voor de uit voering van het beleid afhanke lijk van de aanwijzingen ter za ke van de politiek directeur. De politiek directeur krijgt de ti tel van staatssecretaris en ver dwijnt op het moment dat de minister verdwijnt. De staatsse cretaris nieuwe stijl is echter geen zelfstandige politieke functionaris. Hij lijkt een beetje op zijn evenknie in de Verenig de Staten van Noord-Amerika. De staatssecretaris nieuwe stijl verschijnt nimmer in het parle ment zonder een minister aan zijn zijde. Dat kan zijn de eerst verantwoordelijke of de tweede verantwoordelijke minister. De staatssecretaris heeft in het par lementaire debat slechts een toelichtende rol, de politieke rol wordt enkel en alleen door zijn minister gespeeld. Binnen de aandachtsgebieden worden probleemclusters ge maakt op basis van politieke keuzen en besluitvorming. Deze probleemclusters worden aan gestuurd door een project manager, die direct onder de verantwoordelijke minister valt en daaraan ook rechtstreeks rapporteert. Dit is het flexibele stuk van het politieke bestuur. Probleemclusters kunnen tel kens opnieuw worden gedefini eerd en door een projectmana ger worden gerund. Probleem clusters zijn dus per definitie tij delijk van aard. De departementen nieuwe stijl vormen de meer stabiele seg menten van het politieke be stuur. Indien een minister dat nuttig oordeelt, kan zich in zijn verkeer met het parlement laten vergezellen door een of meer van zijn projectmanagers. Er dient overigens nauwlettend op te worden toegezien dat de be- staffing van de projectmanager zeer beperkt blijft. Het is nu juist zijn taak om de stabiele segmenten van het politieke be stuur, de departementen, zover te krijgen dat ze ge7amenlijk en op elkaar afgestemd het pro bleem te lijf gaat. Het is geens zins de bedoeling dat de pro jectstaf van de projectmanager ook het op te lossen probleem gaat oplossen. Dit kabinet nieuwe stijl gaat echt regeren op hoofdlijnen en vooral in een Europees kader en in nauw overleg met Brussel. Immers, een flink deel van de uitvoerende taken wordt over gedragen aan de in te stellen Euregio's. De landsregering kan zich dan volledig concentreren op de taken die niet op Euregio- -niveau kunnen worden afge wikkeld, op de taken die samen werking tussen Euregio's verei sen danwel een grand design behoeven. De regering wordt het hart van de strategische beleidsvorming in dit land. Een centrum van creativiteit, nieuwe ideeën en vooral inspiratie. Er zal in de eerste plaats worden geregeerd door te overtuigen. Iets opleg gen functioneert slechts als sluitstuk. Er zal dus in eerste in stantie een collegiale omgang zijn met de Euregionale bestu ren. De regering zal daarin alle voormelde taken inbrengen en zonodig wijzen op tekortkomin gen en kortzichtigheid van het Euregionale bestuur. Zoals het Euregionale bestuur in de gele genheid is om de volledige aan dacht van de regering te krijgen voor die vraagstukken die ze niet alleen afkan. Al deze hervormingsvoorstellen hebben slechts één doel: het herstel van de regiefunctie van de politiek. Het is haar taak bij uitnemendheid om mensen, ondernemingen, instellingen en organisaties bijeen te brengen wanneer dat nodig is om iets van algemeen belang te realise ren. Die regiefunctie is in dis krediet geraakt, terwijl we hem heel hard nodig hebben ten be hoeve van de modernisering van ons land op tal van gebie den. De markt, mensen, instel lingen, bedrijven en organisa ties kunnen van alles, behalve boven zichzelf uitstijgen en ge meenschappelijke belangen en doelen formuleren. Dat gaat ui terst moeizaam en daar ligt pre cies de taak van de politiek: de formulering en de behartiging van datgene wat zij ziet als het algemeen belang. Daarover de regie voeren dat is haar taak. Dat deze regievoering niet kan zonder publiek debat is in onze geëmancipeerde en geïndividu aliseerde samenleving evident. Daarom is de taak van de poli tiek niet alleen om te regisseren en te besturen, maar vooral ook om het publieke debat te inspi reren en te organiseren en de agenda daarvoor aan te reiken. Deze functie gun ik ons land en de politiek van harte. Dan ko men die andere gezichten van zelf. De Tweede Kamer in een periode dat er In de politiek nog wel wat te beleven viel. foto archief vergt nog veel denkwerk. Maar ik ben dan ook geen Thorbecke, doch slechts een eenvou dig socioloog te Rotterdam en voel me deswege van deze plicht onthe ven. Hier is de Radio nieuwsdienst ANP met een kort bulle tin. Het kabinet- Lubbers vergadert nog steeds over het inkomensplaatje voor 1993. Het ka binet streeft er naar de koopkracht voor de minima te be houden. De coali tiepartijen zijn el kaar tot op enkele tienden van pro centen genaderd. De strijdende partijen in Bosnie-Hercegovina hebben vandaag wederom het vliegveld van Sarajevo onder vuur genomen. De bevelhebber van de VN heeft daarop tijdelijk de voedselvluchten gestaakt. Dit is politiek van Europese snit op zijn Hollands. De wereld staat een paar honderd kilome ter verderop in brand en het ka binet vergadert dagen achter een over een verschil van me ning over enkele tienden van procenten. En dit is zomaar een nieuwsbulletin, het kost niet de minste moeite er een groot aan tal van dezelfde strekking uit de mouw te schudden. Het tekent de Nederlandse poli tiek als de politiek van de kleine vraagstukken. We hebben geen grote politieke denkers. De Ne derlandse minister-president houdt geen richtinggevende re devoering in het parlement op het moment dat de Muur valt of de Golfoorlog een feit is. Hij houdt ook geen grote redevoe ring over het Verdrag van Maas tricht om het in zijn omgeving, mondiaal en Europees, te plaat sen. Het parlement is de plek voor deze kleine politiek, be volkt door kleine politici die schitteren in hun dossier- res pectievelijk detailkennis, maar wie het aan elk inzicht in grote re samenhangende verbanden ontbreekt. Dossierkennis is uitgegroeid tot de maatstaf om een politicus aan te meten. Aan de top staat op dit punt Lubbers, die daar om uitvoerig wordt geroemd en geprezen door zijn collega's, maar ook door de buitenge woon serviele en weinig origi nele parlementaire pers. Het zou onnederlands zijn om eens een grote gedachte te heb ben, om iets eens in een wijder perspectief te plaatsen. Dat la ten we liever over aan de grote re volken, met name aan de Fransen. En inderdaad, het heeft iets met onze volksaard te maken. Het doe maar gewoon dan doe je gek genoeg is typisch Nederlands. We zijn een volk van nuchtere pragmatici, met weliswaar een verborgen hang naar sentimentali teit, maar die wordt gemakkelijk wegge drukt achter spot en geringschatting. Ide alist of romanticus zijn is beslist geen aanbeveling. En de filosofie die hier be dreven wordt is meestal een vorm van gerationaliseer de theologie. De cul turele voedingsbo dem voor het spre ken en denken in termen van een grand design is dus in dit land nagenoeg afwezig. Toch zullen we aan de creativiteit meer ruimte hebben te geven ook in de poli tiek op straffe van marginalisering van onze economische, politieke en culturele positie in net zich verenigende Europa. Creativiteit behoeft een kader en dat is het grand design, een omschrijving van de contouren waarbinnen en waarheen de creatieve energie zich dient te bewegen. Dat vereist een ander soort politicus, minder bestuur der, minder dossierkenner, maar meer denker en fantasie rijker en emotioneler ook. Kortom een betrekkelijk volle dig, ervaren en ook in emotio neel opzicht volgroeid mens. Ik wil niet beweren dat het vroeger allemaal beter was, maar met de komst van Lub bers is het wel de dood in de pot geworden. Na de kleuren rijkdom van een Den Uyl, een Van Mierlo, Wiegel en Van Agt, kwam de kleurloze pragmaticus orde op zaken stellen. Aanvan kelijk met weerzin en later met enig enthousiasme binnen ge haald als de Macher. Na drie kabinetten vallen de re sultaten intussen behoorlijk te gen. Het kabinet voert nog steeds dezelfde bezuinigingsdis cussies en van nieuw beleid uit gedragen met enthousiasme en elan valt weinig te bespeuren. Het kabinet-Lubbers/Kok is zo ongelofelijk saai en degelijk dat het niemand inspireert, zelfs niet tot afkeer van het clubje dat het land tracht te regeren. Lubbers is ook de man van de taalverloedering in de politiek, waarin niets meer is wat het zegt te zijn. Zijn toverformules zijn onhelder, naar men zegt bewust bijna jezuïtisch onhel der, en geven daardoor volop aanleiding tot misverstand en iaten betrokkenen in de waan dat ze allemaal gelijk hebben. Ondertussen kan hij zijn gang gaan. Welke gang? We weten het niet. Na al die jaren zou ik beslist niet weten waar deze man voor staat, wat hij wil bereiken en waarom hij het allemaal doet. Er is gewezen op zijn sfinxach tig karakter. Ik begin steeds va ker te denken dat hij het zelf ge woon niet weet. Dat zijn intel lect en creativiteit zwaar over schat worden en dat hij meer Premier Lubbers. 'Zijn toverformules zijn onhelder, geven aan leidingtot misver stand en laten be trokkenen In de waan dat ze allemaal gelijk hebben.' foto gpd monique baan

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2