Linskens krijgt waardering Menzo keert terug onder de lat Sport Elektronische hasj- hond op Schiphol. Het Innovatiecentrum Den Haag weet er het fijne van. DINSDAG 24 NOVEMBER 1992 REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN Tussenronde LD-Cup op 9 januari leiden De tussenronde van de strijd om de Leidsch Dagblad- Cup wordt gespeeld op 9 januari. De loting heeft inmiddels plaatsgevonden. Het resultaat: UVS-KRV, Voorschoten-VCL, SVLV (zo)-Sleutels/Hazerswoudse Boys, SJC-Rijnsburgse Boys- /Leiden, ROAC-Noordwijk, Oegstgeest-LFC/LSW, Koudekerk- Altior/TAW. De winnaar van FC Lisse (zo)-SVOW is vrijgeloot. Voor de achterstallige wedstrijden WSB-SJC (16 december om 19.30) en TAW-MMO (24 november) is inmiddels een datum gevonden. Kickers-FC Lisse (zo), Sleutels-SVLVen LSW-LFC zullen hoogstwaarschijnlijk in het weekeinde van 19/20 decem ber (of het weekeinde daarop) worden vastgesteld. Fikse nederlaag Boerenburg leiden De zaalvoetbalteams van zowel RGC als Boerenburg hebben gisteravond een fiks pak slaag gekregen. RGC verloor in Leidschendam van ZWL met 9-4, Boerenburg moest zijn meer dere erkennen in FC Tybex uit Hoogvliet: 6-3. RGC keek al snel tegen een 4-1 achterstand aan. Albert Bosma (2x), Anne Bosma en Martin van Kins scoorden voor RCG. Boe renburg stond tegen FC Tybex ook al binnen tien minuten met 3-0 achter. Doelpunten van Scheurwater, Van der Meer en Hensberg waren niet genoeg om de thuisploeg van de 6-3 zege af te houden. Grasshoppers uit de beker gewipt katwuk De mannen van Grasshoppers hebben het in de derde ronde van de basketbalbeker niet kunnen redden. De Katwijkers verloren gisteravond met 69-86 van eerste divisionist Rotterdam Zuid. Halverwege leidde Grasshoppers nog met 43-39. Na het geblesseerd uitvallen van Ruud Vos knapte er iets bij de thuis ploeg. Martin Hoekstra (18) en Kees Messemaker (14) waren productief voor de sprinkhanen. Jeugdige volleyballers geselecteerd alphen aan den rijn In de jeugdselecties van het volleybaldistrict Zuid-Holland zijn acht spe(e)l(st)ers uit de regio Leiden opgeno men. Bij de B-jongens maken Serge Hendrikse (DAC), Bram Kouwenberg, Sjors Leenen en Daan Spoelstra (allen Leython) hun opwachting. Sijme Jan Paardekoper (Ridderveld) is bij de C- jongens geselecteerd. Bij de B-meisjes is Dana The (Leython) van de partij en Michelle Bijl (Ridderveld) en Vivian Veldstra (Leython) zitten in de C-selectie. De kampioenschappen voor de B-jeugd worden zaterdag in Oudenbosch gehouden en die voor de C-jeugd in Rijsbergen. Lansink 's werelds beste ruiter enschede» Jos Lansink is uitgeroepen tot 's werelds beste springruiter van 1992. De ruiter uit Twente liet de nummers een en twee van de Olympische Spelen, Ludger Beerbaum en Piet Raymakers, achter zich in het klassement. De ranglijst wordt jaarlijks samengesteld door de redactie van het vooraanstaande paardesport-jaarboek l'Annee Hippique. Het is voor het eerst in meer dan veertig jaar dat een Nederlandse ruiter wordt gekozen tot 's werelds beste. Bommelding in vliegtuig Benfica ussabon De vliegreis van de Portugese voetbalclub Benfica naar Rusland, waar morgen het Europese duel tegen Dinamo Moskou wordt gespeeld, heeft gisteren flinke vertraging opgelopen. Het charter-vliegtuig van de nationale vliegmaatschappij TAP werd twintig minuten na de start naar Lissabon teruggeroepen, nadat een bommelding was gedaan. Een woordvoerder van de politie verklaarde, dat een anoniem telefoontje was binnengekomen met de mededeling dat zich aan boord van het vliegtuig een bom bevond. De machine hing toen al in de lucht. Een meege reisde journalist zei, dat de gezagvoerder tegen de passagiers had verteld dat vanwege technische problemen moest worden teruggevlogen naar Lissabon. Bij het eerste onderzoek van de politie werd geen bom aangetroffen. Den Bosch contracteert Joegoslaaf den bosch FC Den Bosch heeft gisteren de voormalige Joegosla vische international Zeljko Petrovic gecontracteerd. De 27-jarige middenvelder tekende een verbintenis tot en met het seizoen 1993/'94. Petrovic speelde afgelopen seizoen voor Sevilla. Daarvoor kwam hij uit voor Buducnost Titograd en Dynamo Zagreb. Enkele ja ren geleden speelde hij met een wereldselectie in Napels tegen Napoli. Pettersson haakt af voor Kaiserslautern SPORT OP TV 5 50-15 'oenscha! 7.30-18. 8 00-19 830-20. 8 45-19. tapa (Me 9.30-20. 0.00-21. 1.30-22. 15 BBC 1 Snooker. Brits 30 Sportnet: Go: auto- en 55 Did 3: Sport Aktuell 30 BBC 2: Snooker: Brits apen vanuit de Guild Hall 15 Did 2. Sport Heute. 30 Sportnet: Voetbal: Europees 00 EURO. Eurogoals: doelpunte 15 Ned 3: Europacupvoetbal: re slag van de wedstri|d Ajax-Kai- 1 in het Olympisch Stadion in Am 15 Did 1: Europacupvoetbal ree slag van de wedstri|d Ajax-Kai- i in het Olympisch Stadion in Am 15 RTLSport. n Presti D EURO; .00 EURO: Biljarten: vo EURO: Sportnieuw; 21.30-22.00 BRT 2. Sport. 00.30-01.00 EURO: Sportnn WOENSDAG 09.00-10.00 Sportnet: Voetbal: Europees 09.30-11.30 EURO: Ritmische gymnastiek 12.30-13.30 EURO: Eurogoals. 12.30-13.30 Sportnet: Bowlen: Men's PB/ 13.30-14.30 EURO: Biljarten; voor vrouwe 13.30-15.30 Sportnet Americain Football New Orleans-Washington. 14,30-16.3 Trophy v; GPD/ANP Stanley Menzo verdedigt van avond weer het doel van Ajax. Technisch directeur Louis van Gaal liet gisteren de keuze defi nitief op de international vallen voor de eerste wedstrijd tegen Kaiserslautern. Edwin van der Sar, tegen Feyenoord nog sterk op dreef, zit in het Olympisch Stadion op de bank. Stanley Menzo is een maand uit de roulatie geweest. De doel man viel in de competitiewed strijd tegen Cambuur uit met een ernstige handblessure. Zon dagmiddag maakte hij zijn ren tree in een vriendschappelijke wedstrijd van Ajax 2 tegen de amateurs van NFC. Ajax won dat duel met 3-2. Hoewel Van Gaal gisteravond toegaf dat Menzo op basis van die ene wedstrijd niet beoor deeld kon worden, wees hij de international toch aan. „Omdat Menzo bij ons nog steeds num mer één is", luidde de simpele verklaring van de technisch di recteur. Van Gaal valt met deze beslis sing voor de tweede keer in kor te tijd zijn eigen beleid af. Te gen Feyenoord deed hij een be roep op verdediger Sonny Silooy, die voor de topper vijf weken op non-actief had ge staan. Stefan Pettersson zal van avond zeker niet van de partij zijn. De Zweedse spits bleek gis teren tijdens de training in Was senaar nog te veel hinder te hebben van een liesblessure. Over het meespelen van rech terspits Mare Overmars bestaat volgens Van Gaal nog onzeker heid. De kleine aanvaller ging zaterdagavond tegen Willem II door zijn enkel. Daarbij werd een binnenband beschadigd. „Tijdens de training heeft hij zich goed gehouden", zegt de technisch directeur. „Maar we willen toch nog de reactie af wachten." Overmars zelf geeft te kennen 'erg graag te willen spelen'. „Maar", voegde hij daar aan toe, „er zal in ieder geval géén spuit aan de pas komen." Van Gaal heeft voor de positie van Pettersson twee kandidaten in zijn selectie: Ron Willems en John van Loen. Als Overmars aan de kant moet blijven, zal de Avenhomer verder moeten im proviseren. Echte aanvallers heeft hij niet meer tot zijn be schikking. Uitwisseling Kaiserslautern krijgt vanavond in het Olympisch Stadion steun van ruim drieduizend suppor ters. De aanhang van de Duitse club wordt begeleid door vier politie-agenten uit Kaiserslau tern. De meeste Duitse suppor ters komen met eigen vervoer naar Amsterdam. Volgens het Centraal Infor matiepunt Voetbalvandalisme (CIV) hebben de gemeente-po- litie van Amsterdam en die van Kaiserslautern tot een uitwisse ling van politiemensen besloten om de supporters op te vangen en te begeleiden. „Over twee weken gaan met de Ajax-aan- hang ook vier Amsterdamse po litiemensen mee naar Kai serslautern", aldus een woord voerstervan het CIV. Ajax heeft voor de return in Kaiserslautern ruim driedui zend toegangskaarten gekregen. Het stadion Betzenberg is overi gens al geheel uitverkocht. Op last van de politie moeten uit veiligheids-overwegingen ruim tienduizend plaatsen onbezet blijven, waardoor in Kaiserslau tern slechts 27.000 toeschou wers de wedstrijd kunnen bij- PSV ondervond grote belangstelling bij aankomst op het vliegveld van Porto. Wie anders dan Romario stond in het middelpunt. fo De cijfers geven het aan: als Linskens van de partij is, ■wint PSV. Hij is er morgen tegen Porto waarschijnlijk weer bij, de altijd nog wat onbekende middenvelder, achter Romario de grote man van de 3-0 tegen AEK Athe- 15.30-17.30 Spc porto henri van der steen gpd-verslaggever Hij weet het natuurlijk zelf ook. „Voetballers zijn artiesten en ik ben geen artiest. Ik straal niks uit zoals Vanenburg, Popescu of Romario. Bij mij is het simpel: gaat het goed met PSV, dan val ik niet op, gaat het slecht dan ben ik de eerste die eruit wordt gepikt. Dan kan ik het niveau ineens niet aan." Intussen is Edward Linskens (24) wel stiekem een vaste ba sisspeler geworden. „Ik heb nu zo'n 100 competitie-wedstrij den gespeeld. Dit seizoen stond ik elf van de dertien keer in de basis. En ik heb alle Europa Cup-wedstrijden gespeeld. Voor mezelf heb ik het gevoel dat ik inmiddels bewezen heb recht te hebben op die basisplaats." Het toeval speelde daarbij een rol. „Vorig seizoen heb ik de laatste twaalf wedstrijden ge speeld. Als dat niet was ge beurd, was ik misschien ver trokken. Nu kon ik kiezen: twee of drie jaar bijtekenen. Ik heb voor drie jaar gekozen. Je moet jezelf een periode geven om het te laten zien. Het moet nu ge beuren, ik moet nu vast in de basis blijven." Opvallend genoeg miste hij de afgelopen jaren steeds de wedstrijden die voor PSV ver keerd afliepen. Tegen Bayem München, Montpellier en An- derlecht dacht PSV het zonder de intelligente middenvelder te kunnen. Bij de grote wedstrij den die werden gewonnen was hij wel betrokken: Steaua (5-0), Benfica (Europa Cup-finale '88), Besiktas thuis en AEK Athene en drie keer tegen Real Madrid. In de Spaanse hoofdstad maakte hij ooit heel 'Linskensiaans' met een onmogelijke bobbelbal tussen de benen van keeper Buyo door het winnende doelpunt, meteen zijn naam als anti-artiest vestigend. Inmiddels beginnen steeds meer mensen in de gaten te krijgen dat Linskens niet alleen hard kan werken en raar kan lo pen. „Door die ballen op Roma rio tegen AEK en zo'n doelpunt als zaterdag tegen Dordrecht. Het publiek heeft altijd wat la cherig gedaan over mij, het ziet er ook wat komisch uit, zoals ik loop en beweeg. In de pers heb ben ze me ooit heel cynisch 'de beste voetballer van Venray' ge noemd. Ik moet dus wat extra bieden om geaccepteerd te worden. Maar de waardering groeit nu." Van trainer Hans Westerhof kreeg hij voor het seizoen een simpele regel door: van het trio Ellerman-Linskens-Koeman spelen er elke wedstrijd min stens twee: de derde krijgt uit leg. Met al zijn basisbeurten zou verwacht mogen worden dat Linskens zijn coach regelrecht de hemel in prijst. „Wat training betreft zijn we ontzettend vooruit gegaan, dat staat vast. We trainen nu meer en veel doelgerichter. Robson was bondscoach geweest, die was alleen gewend om wat op corners en vrije trappen te trai nen. In dat opzicht zijn we met Westerhof heel wat beter af." Want voor een algeheel oor deel over de nieuwe trainer is het nog te vroeg, vindt Linskens. „Je moet maar afwachten hoe Westerhof in menselijk opzicht is als we averij oplopen, hoe zijn tactisch vermogen is, en zo voort. Dat kun je allemaal in vier maanden niet bekijken. Als we tegen AEK waren uitgescha keld, was de pleuris uitgebro ken. Hoe zou hij met die situa tie hebben omgesprongen?" Hoe gaat Westerhof met de Champions League om, is de actuele vraag. Peinzend over de opstelling van morgen, zijn Linskens alvast twee zaken op gevallen. „Ik zou het vreemd vinden als Erwin Koeman niet speelt, want die is juist vanwege deze wedstrijden gevraagd even te wachten met een operatie. En ik vind het vreemd dat Faber zaterdag niet speelde. Porto speelt met twee spitsen die ie met twee stoppers bespeelt, Van Tiggelen en Faber." Hij maakt echter zelf ook moeiteloos zes verschillende opstellingen voor de wedstrijd van morgen. Wel allemaal op stellingen met Edward Lins kens. „Maar je weet het niet. Voor AEK dacht ook niemand dat Ellerman niet zou spelen." Geert malaise in tennis Overal waart het spook van de economische malaise rond, geen enkele bezigheid lijkt er aan te ontkomen. Geen enkele? Voor wie als tennisprof door het leven gaat is er geen vuiltje aan de lucht. Integendeel. Financieel gesproken zal het jaar 1993 voor de gemeenschap van proftennissers grootser en meeslepender zijn dan ooit. Was er voor de tournooien van de toonaangevende proforganisatie ATP (Association of Tennis Professio nals) in 1992 110 miljoen gulden aan prijzengeld be schikbaar, voor komend jaar zal dat een kleine 30 mil joen hoger liggen. En het aantal toernooien wordt nog verder uitgebreid. De leiding van ATP deelde dat vorige week in Frankfurt mee. Bij bakken tegelijk wordt het geld in de gehele wereld naar het proftennis gedragen. Het is kennelijk de ideale sport voor sponsors. Bij dit alles moet men dan nog bedenken dat voor de echte top het prijzengeld in toernooien nauwelijks meer is dan zakgeld. NRC Handelsblad van zaterdag gaf daar een aardig staatje over. Jim Courier, nr. 1 van de wereldranglijst, sloeg dit j<iar drie mil joen aan prijzengeld bijeen, maar de echte klapper maakte hij buiten de lij nen: een contract met een Amerikaans sportmerk dat hem in het bezit stelt van 43 miljoen gulden in zes jaar. (Daarvoor moet hij dan nu als een soort slodder- vosserige tuinman op de baan verschij nen, maar vooruit: hij moet er wat voor overhebben). np^AiivA/ Ook de heer Becker behoort niet tot de 'UD PAAUW armlastigen: de verbintenis met een Itali aans kledingmerk levert hem jaarlijks ruim zeven miljoen op. Richard Krajicek, nu net bij de top tien, wordt voor 1992 (inclusief prijzengeld) geschat op zo'n vier, vijf miljoen. Het opvallende is dat bedrijven die het vaak heel slecht gaat toch onvervaard doorgaan met het storten van for tuinen in het tennisbedrijf, ook al heeft hun produkt niets met die sport te maken. Een gigant als IBM dat een miljardenverlies lijdt en 40.000 mensen op straat zet, stopte de ATP inmiddels weer vele miljoenen in de hand om toch vooral sponsor van het tennisbedrijf te blijven. Ander voorbeeld: welvarende banken die hun clientèle tot op het naargeestige beknibbelen bij de ser vice-verlening, kijken niet op een paar ton meer of minder als het om de organisatie van een tennistoer nooi gaat. O,ik weet het: marketingfiguren, pr-functionarissen en lieden die minstens zo erg zijn, zullen je glimlachend uitleggen dat het commercieel allemaal volkomen ver antwoord is. Het zal wel. Helemaal aan het eind betaalt de gewone consument het gelag immers tot de laatste spie. Wat voor praatjes er ook over worden losgelaten: het blijft een wrange zaak. Maar ja, wie heeft ook beweerd dat we in een rechtvaardige wereld leven? Visie De Volleybalbond heeft eindelijk een plan voor de na bije toekomst ontwikkeld. Na de Spelen hebben de he ren daarmee wel erg lang gedraald. Het plan berust op nauwe samenwerking tussen clubs en nationaal team. De opzet van coach Selinger met een nationale selectie die geen enkele binding meer heeft met het verenigingsleven is dus losgelaten. Dat was ook te voorzien. Je kunt van de clubs niet blijven vragen talenten op te leiden die ze vervolgens nooit meer terugzien. Het hele plan staat of valt met de aanwezigheid van geld. Zo lang dat er niet is kunnen er geen bonds- coaches worden aangesteld, geen centrale trainingen gehouden en ook geen voorzieningen getroffen die bij topsport onontbeerlijk zijn. Alleen voor de mannen is al twee miljoen nodig. Nog geen sponsor heeft zich gemeld, hoewel de huidige til lang geleden heeft gemeld na 1 januari te zullen stoppen. Voorlopig is er dus alleen een luchtkasteel, maar wel gebouwd van heel fraaie woorden. Twee miljoen in de tennissport komen ze voor dat bedrag niet eens meer hun bed uit. Stropdas Vorige week heb ik deze rubriek verhaald van een scheidsrechter die bij een jeugdwedstrijd een speler het veld uitstuurde met de woorden „ga jij maar douchen", waama de jongen zich korte tijd later, gedoucht en wel, weer meldde met de vraag of-ie er weer in kon. Lezer S. Zwarts, Stadzicht 18, Leiden meldt mij in een brief nu het volgende: "Een dergelijk verhaal maar dan een variant ervan heb ik eens gehoord van een Lugdunum-lid op Porno na. Hij vertelde mij, dat een speler van Lugdunum werd heengezonden vanwege ruw spel met de woorden 'ga jij je stropdas maar omdoen'. In die tijd werden er nog (veel) stropdassen gedragen. De bewuste speler kwam even later terug met keurig zijn stropdas om. Ik weet niet of hij ook verder mocht spelen. Zo zie je maar weer: het verhaal is in wezen oeroud. Om niet meer aan grappenmakers ten prooi te vallen, raad ik scheidsrechters nu aan het wegsturen nauwge zet te verwoorden. Dus niet meer speels roepen „Ga jij nou maar naar je moeder toe want je zult net zien dan slepen ze straks moe ook naar de velden toe. Ge woon: „Eruit en er deZe middag niet meer in". SCOREBORD LOTTO Lotto 47: eerste prijs: geen winnaar, tweede prijs: 2 winnaars bruto 33.742,40, derde prijs: 70 winnaars bruto 1446,10, vierde prijs: 3251 spe lers 31,10, vijfde prijs: 51.372 spelers 5,00. Cijferspel: eerste prijs: 1 winnaar, twee de prijs: 2 winnaars, derde prijs: 22 win naars, vierde prijs: 198 spelers, vijfde prijs: 2158 spelers. BOKSEN sde ronde: Lichtge wicht: Herts (Nieuwegein) wint door op geven in de derde ronde van Sanches (Rotterdam), Santana (Rotterdam) w.o.p (5-0) van Tabak (Hoensbroek). Licht- welter: Jacobus (Amsterdam) wint door knock out in de tweede ronde van Van Londen (Apeldoorn). Zwaarwelter: Baart (Apeldoorn) w.o.p (5-0) van Marcel Sterkenburg (Nieuwegein). Midden: Jo- val (Amsterdam) wint door knock out in de eerste ronde van Huizer (Rotterdam), Klem Breteler (Apeldoorn) wint van Scheepers (Eindhoven). Partij op me- staaktaVanS den^Heïve^Eindhoven w.o.p (5-0) van Mos (Utrecht), Vermeer (Tilburg) w.o.p (5-0) van Lek (Den Haag). Halfzwaar: Peter Zwezerijnen (Nieuwegein) wint door walk over van Wetemans (Den Haag), Schuman (Rot terdam) wint door knock out in de twee de ronde van Eugene Sedney (Zeist) Su- waar: De Keizer (Rotterdam) w.o.p i Van Kollenburg (Tilburg). BUITENLANDS Mexico-Stad WK-kwalificatie, Concacaf-zone, tweede ronde: Groep A: Mexico - Costa Rica 4-0 Honduras - St. Vincent 4-0 (2-0). 16. Flores 1-0, 22. Flores 2-0, 54. Velas quez 3-0, 83. Bennet 4-0. Toeschou wers: 5.000. Groep B: Jamaica - El Sal- 0-2 (0-1). 8. Mendez 0-1, 85. 1. Zsuzsa Polgar (Hon) 12,5 pnt, 2. Jo- seliani (Geo) 9,5, 3. Tsjiboerdamdze (Geo) 9,5, 4. Qin Kanying (Chi) en Maric (Joe) 8, 6. Levitina (VSt) 6,5, 7. Peng Zhaqm en Wang Pin (beiden China) 6, 9. Gaprindasvili (Geo) 5. Tweekamp: Zsuzsa Polgar - Joseham. 171,1923, 6. Mary-Joe Fernandez (Vst) 120,6983, 7. Capriati (VSt) 98,0787, 8. Martinez (Spa) 96,8043, 9. Manuela Maleeva-Fragniere (Zwi) 81,4120, 10. 13. Pierce (Fra) 64,8333, 14. Tauziat Mendez 0-2. Toeschouwers: 20.000. TENNIS 25,0000, 92. Rottier SCHAKEN Debrecen EK landentams mannen: derde ronde-. Nederland - Bulgarije 2 1/2-1 1/2, Pi ket - Georgiev 1/2-1/2, Van der Wiel - Spasov 1-0, Van Wely - Donchef 0-1, Nijboer - Dimitrov 1-0. Stand: 1. Rus- 2. Edberg (Zwe) 3236, 3. Sampi (VSt) 3074, 4. Ivanisevic (Kro) 2718, 5, Becker (Dui) 2530, 6, Chang (VSt) 2277, 7. Korda (Tsj) 2174, 8. Lendl (VSt) 1985. 9. Agassi (VSt) 1852, 10. 485, 90. Schapers 432, 137. Koever- ZAALVOETBAL 25. Ferraris 0-1, 26. Runderkamp 1-1, 29. Roest 2-1, 38. Lettinck 3-f, 39. Lettinck 4-1. Scheidsrechter: Wallace (NZe). Toeschouwers 3500. Brazilië - Kwalificatie WK s Bent u ook op zoek naar nieuwe produkten voor uw bedrijf? Neem dan contact op met het J o v 4 Innovatiecentrum Den Haag. Dat geeft elke onder- nemer in het midden- en kleinbedrijf objectief en praktisch advies over toepassingen van (nieuwe) T technologie in produkten en produktieprocessen. Bel voor - gratis - advies en/of documentatie: 070-3795730.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21